'De makers van Star Trek krijgen het steeds moeilijker'; 'Bijbel is geen Nova-uitzending' Leiden 'TT Kerk Samenleving WDERI DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP.cf letst Rob Creemers brengt toekomst in kaart voor Olivetti n et is duidelijk I dat je dit werk alleen kunt doen als het ook je hobby is", zegt Creemers enigszins ten overvloede. Hij heeft dan ook een unieke positie bij Olivetti. Andere landenvestigingen van de Italiaanse multinational heb ben geen toekomstkundigen. Alleen bij het onderzoekscen trum in het Engelse Cambridge en in het Italiaanse hoofdkan toor in Ivrea wordt soortgelijk trend-onderzoek gedaan. Nog niet zo lang geleden wa ren de activiteiten van Cree mers voor Olivetti een interne zaak, waarvan het bedrijf de concurrentie liever niet op de hoogte stelde. Maar sinds een paar jaar is de geheimzinnig heid afgeschaft en windt Olivet ti er geen doekjes om dat het toekomstonderzoek doet. Rob Creemers geeft gastcolleges en spreekt op symposia. Boven dien worden zijn rapporten ook buiten het bedrijf verspreid. Banken en overheidsinstellin gen nemen ze met graagte af. „We kunnen onze klanten er iets extra's mee bieden. Dat is goed voor ons imago en dus voor de onderneming, ook al le vert het Olivetti op korte termijn niets op." Als toekomstkundige moet Rob Creemers de nieuwe trends niet alleen signaleren, maar ook aangeven of het blijvertjes zijn of modegrillen. „Als je midden in een ontwikkeling zit, ben je je niet altijd bewust van wat er ge beurt. Pas als je terugblikt, zie je ineens hoeveel er is veranderd. Ik probeer in de stroom van be richten patronen te herkennen, grote lijnen aan te geven." Creemers volgt tegelijk de ontwikkeling van de bedrijfstak op de voet. „De automatisering is in vergelijking met andere in- dustriën nog steeds een wild- westverhaal. Een soap-opera met heel sterke karakters die er gens voor staan." En zoals an deren voor de televisie gaan zit ten voor Goede Tijden Slechte Tijden, volgt Cremers via het beeldscherm de belevenissen van de helden uit de computer- Vakantie op een onbewoond eiland is niets voor Rob Creemers. Van een dag zonder computer, zonder de zekerheid van een toegang tot Internet, zou hij alleen maar ongelukkig worden. Creemers is 'toekomstkundige' bij Olivetti Nederland in Leiden. Geen enkele ontwikkeling op automatiseringsgebied mag hem ontgaan. Dagelijks 'surft' hij uren op Internet om nieuwe trends in kaart te brengen en te verwerken in rapporten. Als Rob Creemers op reis gaat, gaat z'n computer mee en op zaterdagochtend weten zijn kinderen dat ze hem niet moeten storen. Dan zit hij ook achter het beeldscherm. wereld. „Als Bill Gates van Mi crosoft zegt dat hij binnen zo veel tijd dit of dat wil bereiken, gaan alle neuzen dezelfde kant op. Hij weet wat er leeft, ook op de werkvloer, en hij weet hoe hij zijn mensen moet motiveren. Als toeschouwer weet je ook dat er een reactie komt, een tegen zet van de concurrentie. Zoals een schaakkenner na een be paalde zet het verloop van de partij voorspelt, moet ik dat ook kunnen." Technicus Voordat Rob Creemers toe komstkundige werd, was hij technisch manager. Hij werkte onder andere bij een telexfa- briek van Siemens in Zuid Afri ka. Daar ondervond hij recht streeks de gevolgen van auto matisering. „Die telexen werk ten helemaal mechanisch, prachtige techniek was dat. Wij maakten de beste en mooiste nokkenassen van de wereld, tot ze vervangen werden door elek tromagnetische schakelingen. Toen was die prachtige tech niek ineens overbodig. En in middels is de telex zelf al com pleet verleden tijd." Zijn achtergrond in de indu strie helpt hem nu de gevolgen van automatisering in produk- tieprocessen goed in te schat ten. „Het is niet mogelijk één individu te vervangen door een computer. Maar als je uitgaat van een heel ander proces, ver dwijnen complete afdelingen met tientallen meewerkers. Dat is het 'shocking effect' van auto matisering met enorme maat schappelijke gevolgen. Daar staat overigens ook wel weer de opkomst van nieuwe werkgele genheid tegenover, zoals bij be drijven als het onze." Als voorbeeld van automati sering van zo'n compleet ander proces noemt Creemers de geldautomaten bij de banken, waarvan Olivetti in Nederland de grootste leverancier is. „Door te pinnen doet de klant tegen woordig werk dat vroeger door een paar aparte afdelingen werd gedaan. Met de nieuwste gene ratie van deze apparaten is het niet alleen mogelijk geld op te nemen, maar kun je ook hotel- Rob Creemers, toekomst-deskundige bij Olivetti Nederland.: „De chip gaat het huishouden veroveren." Huishouden De komende vijf jaar gaat de chip het huishouden veroveren, voorziet Creemers. „Het duurt niet lang of er zitten chips in al le huishoudelijke apparaten. Microprocessors zoals die nu in computers worden gebruikt. We hebben gezien dat nieuwe ge neraties processors, zoals de pentium-chip, de markt heel snel veroveren. Tegelijk worden de oudere chips steeds goedko per en die komen in steeds meer apparaten terecht. Of je dat nu nodig vindt of niet, ze zijn beschikbaar en worden ge bruikt." Dus kunnen we koffiezetap paraten verwachten die precies weten dat hun eigenaar 's mor gens een sterk bakkie wil en 's avonds een slap. Of broodroos ters met een chip die voor ieder gezinslid een bruiner of minder bruin toastje maken. En natuur lijk de oven die op spraak rea geert. „Je zegt dan, 'dit is een kip en die moet zo en zo gaar onr «ERDQI pikïd De computer zoals wejrd rijc kennen zal bovendien ilcwar kamer en de keuken vei pen In de keuken kunnen er[ cepten mee worden! i»x vraagd. In de huiskamaOlH het een apparaat om sJ te spelen, dat CD's Rom's te draaien, faxenl sturen of de telefoon tel woorden. Olivetti speeli laatste ontwikkeling in i onlangs geïntroduceerde^ p sion, een machine die irr een videorecorder, die!, 0 andere te gebruiken is air jcomputer, antwoordaj fax en voor het CD's en CD-Rom. ar FOTO HIELCO KUIPERS worden'. De oven doet de rest." Chips zitten straks ook in de au to die dan zelf zegt wanneer hij naar de garage moet en eventu eel zelf ook nog een, afspraak maakt met de computer in de garage. „Het is allemaal be staande techniek", verzekert Creemers, „we moeten alleen wachten tot het goedkoper wordt. Maar dat gaat snel." Maar voordat in iederefinkel een computer staat, zul Nederlandse huishouderpve8 saai modems aanschaffj zich toegang te verschaf Internet en databanken,!1 thuis te kunnen werken! op dit punt heeft Ned volgens Creemers een j stand in te lopen op meiL Amerikaanse huishouden^ Star Trek De ontwikkeling g zp snel dat de makeij science-fiction films aar| de problemen komen t gaat om speciale effectefl Creemers: „Star Trek speq af in het jaar 2300. CaptaJ en zijn mannen de eerste film, 25 jaar gel 'communicators', waarmee ze op draadlooi tact met elkaar konden h| Heel futuristisch, toen. dels zijn ze volstrekt haald door draadloze foons." Om Star Trek 3 a komstfilm geloofwaardig! ten zijn, moest nu dan ocj het onderste uit de kan ui gehaald. En ook dat zal va jaar 2300 allang weer <f haald zijn. Heel veel techr grappen uit de toekomst-jr films van de Jetsons zijn ilec dels ook al realiteit. „Heif, dat nog altijd niet wil lui het per fax versturen van! grapt Creemers. misschien over tien jaar.J REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 07lt- Zuid-Nederland krijgt part-time liberale rabbijn TILBURG ANP De kleine liberaal-joodse ge meenschap in Zuid-Nederland krijgt voor het eerst een part-ti me rabbijn. Ruben Bar Ephraim (36) die ook rabbijn in Den Haag is, zal twee dagen per maand in het zuiden werkzaam zijn. De liberaal-joodse ge meente Brabant telt ongeveer 35 gezinnen. Toen die nog geen eigen rabbijn konden bekosti gen, kregen ze regelmatig be zoek van rabbijnen uit de Rand stad. De synagoge in Tilburg, die de joodse gemeenschap vo rig jaar voor een symbolisch be drag van de gemeente kon over nemen, ondergaat momenteel een ingrijpende opknapbeurt. Met Bar Ephraim heeft de libe raal-joodse gemeenschap in Nederland nu zes rabbijnen. „Er zit groei in", zegt de Amster damse voorganger D. Liliënthal. „Joden in Nederland hebbqn een toenemende belangstelling voor hun godsdienstige achter grond. Dat is verheugend." Parochie op Internet MIDDELBURG GPD De H.H. Petrus en Paulusparo- chie in Middelburg is sinds vori ge week op Internet aangeslo ten. De parochie is daarmee de eerste van Nederland. Naast in formatie over kunst, religie en geschiedenis zijn er ook foto's van katholieke bezienswaardig heden met bijbehorende tek sten te zien. BEROEPINGSWERK NED.HERV.KERK Beroepen: te 't Harde J A. de Koeijerte Baarn(bw). GEREF.KERKEN Benoemd: te Asperen als pas toraal werker A.J. Fraanje, pas toraal assistent te Elim, die de ze benoeming heeft aangeno men. GEREF.KERKEN VRIJG. Beroepen: te Tilburg K.D. Smit, kandidaat te Arnhem BEROEPING 'Als het vrede is, gaan we een kerk bouwen', dacht een aantal hervormde gemeenteleden in Leiden in de Tweede Wereldoorlog. Nu bestaat de Vredeskerk dertig jaar en ds. S.H.H. Bloemert is er met ds. Wolthaus en mevrouw De Jong-Bol een van de drie pre dikanten. Zij werd geboren in 1957 in Emmeloord in een her vormd gezin. Na het VWO volgde ze een secretaresse-opleiding bij Schoevers en werkte ze drie jaar op een advocatenkantoor in Amersfoort. Het predikantschap stond Bloemert echter al die tijd al voor ogen. In de avonduren leerde ze Latijn en Grieks en in 1979 waagde ze de stap: theologie studeren in Utrecht. De eerste gemeente waar Bloemert beroepen werd, was het Zeeuwse Krui- ningen. Ze kwam er in mei 1987 als eerste vrouwelijke dominee. Hoewel Bloemert het goed kon vinden met de Kruiningers wilde ze na een aantal jaren toch weer terug naar het midden van het land. Die wens werd werkelijkheid toen er in de zomer van 1991 een plaats vacant kwam in de Vredeskerk. Het komend weekeinde viert de gemeente feest met onder an dere een symposium over de toekomst van de kerk, rommel markten, cabaret en uiteraard een kerkdienst. Anglicanen waarnemer bij Raad van Kerken AMERSFOORT/RHEDEN ANP De Anglicaanse Kerk in Nederland is waarnemer bij de Raad van Kerken in Nederland geworden. Het is de bedoeling dat het kleine kerkgenootschap, met ongeveer 10.000 le den, op termijn volwaar dig lid wordt van de oecu menische organisatie. Het initiatief is genomen door aartsdeken G. Allen uit Rheden. „Het is goed voor de Anglicaanse Kerk. Het is belangrijk om met andere kerken samen te werken." Tien jaar geleden strandde een poging om lid te worden op onwil van de parochies. Volgens Al len was daarbij echter geen sprake van principië le bezwaren. Bisschop J. Hind uit Sus sex, die verantwoordelijk is voor alle Europese angli canen buiten Groot-Brit- tannië, ondersteunt de toenadering tot de andere Nederlandse kerken van harte. „Hij is heel oecume nisch", zegt Allen, die de anglicanen in Nederland en de rest van Noord- West-Europa aanvoert. De meeste leden zijn af komstig uit Engelstalige landen, waar de Angli caanse Kerk tot de grote kerkgenootschappen be hoort. In Nederland is dat niet het geval. Van de 10.000 leden zijn er onge veer duizend actief. De kerk heeft twaalf paro chies. Onder de zestien priesters bevinden zich nog geen vrouwen. De Raad van Kerken in Ne derland telt tien lidkerken. Andere waarnemers bij de Raad zijn de Zevendedags- Adventisten, de Vrij-Evan- gelischen en de Basisbe weging Nederland. o LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 "Sl 071- ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE! Voor mensen die moeilijk lezen, slecK hebben of blind zijn (of een andere' dicap hebben), is een samenvatting Ae regionale nieuws uit het Leidsch Dag geluidscassette beschikbaar. Voor int: 08860-82345 (Centrum voor Gespro^»r ÜMI i z O Z I E K E N H U ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 enfic woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessej en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vooifco ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19 00-19.30u| na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling. 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoendf pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klassi II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders totp uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uit"' 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uift 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 ui leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluf voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruin» zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oon kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkurt heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-' uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. „Natuurlijk is de Bijbel niet van kaft tot kaft uit de hemel komen vallen. De verhalen zijn uit de mondelinge overlevering opge schreven en daarom is het lo gisch dat de verschillende schrijvers elkaar tegenspreken. Ze hadden allemaal een eigen invalshoek en een ander pu bliek dat ze wilden bereiken: jo den, Grieken, ontwikkelden, an alfabeten, enzovoort. Maar daar gaat het niet om. Het gaat om de grote lijn die door die bijbel verhalen loopt. De hoofdperso nen in die verhalen zijn mensen met ervaringen waar ook wij nu nog steeds mee leven. Het zijn ervaringen van mensen en hun God. De details van die verha len hoeven niet allemaal waar gebeurd te zijn. Het is geen No va-uitzending. Zo kun je betwis ten of Jezus die wonderen alle maal echt heeft gedaan. Maar wat vast staat, is dat Hij ze deed als teken van een andere we reld: het koninkrijk van God. En dat is een visioen. Het is er en het is er niet. Het is een belofte dat alles anders wordt. De won deren van Jezus zijn tekenen van die belofte. Dat ziekte van onze wereld is en niet van Gods wereld. Neem het verhaal dat Jezus uit een maagd werd geboren. Dit is biologisch onmogelijk en daarom is het een beeld, een symbool om aan te geven dat Hij uit een andere wereld kwam. Op een gegeven mo ment houdt op wat je kunt zien. God gaat de wetenschap te bo ven, je kunt Zijn bestaan niet bewijzen. Iets dat wel heel dicht bij een be wijs in de buurt komt, vind ik het feit dat mensen na tweeduizend jaar nog niet op die Bijbel zijn uitgekeken. Het geloof heeft een waarde en diepgang die de evolutie theorie niet bezit. En wat is waar? Als ik zeg: ik houd van die of die, dan is dat voor mij Ds. S.H.H. Bloemert: Je krijgt natuurlijk nooit antwoord op al je vragen en juist dat vragen vind ik het intrigerende van het geloof". FOTO HENK BOUWMAN een waarheid maar voor een ander niet, want die vindt die persoon misschien niet eens aardig. Het bestaan van God is niet het antwoord op al mijn vragen maar het is genoeg, ik kan er mee leven. Je krijgt natuurlijk nooit ant woord op al je vragen en juist dat vragen vind ik het intrige rende van het geloof. Het geloof is een zoektocht op zekere ba sis. Kijk maar naar het verhaal van de Emmaüsgangers, een van de mooiste bijbelverhalen. De Emmaüsgangers ontmoeten Jezus en net als ze erachter ko men dat Hij het echt is, is Hij verdwenen. Zo gaat het ook al tijd als je praat over het geloof: op het moment dat je het denkt te weten, is het weer weg. Juist die ongrijpbaarheid boeit, mij mateloos. Sommigen geloven in God alsof Hij een tovenaar is. Als je maar bidt dan word je be ter. Dat is een suggestie die tricky is. Je denkt dat je alle ant woorden hebt, terwijl dat eigen lijk niet kan. Ik begrijp heel veel niet en daar kom ik voor uit te genover de gemeenteleden. Zo begrijp ik net als iedereen niet waarom er op het moment zo veel ellende in Bosnië is en kan ik een gemeeiltelid dat bijvoor beeld een kind heeft verloren niet zeggen waarom dit is ge beurd. Ik kan wel het traditione le 'de Here heeft gegeven, de Here heeft genomen' debiteren, maar daar kan ik zelf ook niets mee. Ik kan wel heel veel luiste ren en een ander beeld van God aanbieden. Namelijk dat Hij een bondgenoot is en dat ook Hij heel verdrietig is om dit verlies. Hij leeft mee. Op deze manier leert iemand zelf met zijn pro blemen omgaan. Ik ben me er van bewust geraakt dat ik als dominee niet de sores van een ander kan oplossen. Wel kan ik iemand helpen met het maken van een nieuw begin."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16