/EIDEN 'Lozingsrecht niet omhoog' Al 25 jaar trouw aan geestelijke bruid Subsidie gemeente voor beide wijkorganisaties in Zuid-West Leidse bommenlegger 'erg geschrokken van geintje' DNDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 Remleidingen doorgeknipt LEiden Een 28-jarige Amsterdammer ontdekte gistermorgen op jjKaasmarkt dat de remleidingen van zijn auto waren doorge knipt. De gevaarlijke vernieling moet in de nacht van dinsdag op woensdag zijn gepleegd. De man merkte bij het wegrijden al snel dat zijn rem het niet deed en zette zijn auto weer langs de kant. De politie gaat uit van vandalisme. De Amsterdammer zei bij zijn weten geen vijanden te hebben. Op stap met Feyenoord-pop ijjDENEen dief is er gistermiddag rond kwart over vijf in win kelcentrum De Stevensbloem vandoor gegaan met een paspop kleed was in Feyenoord-kleuren. De pop stond voor de etalage van een sportzaak. De politie hoopt dat getuigen die ie mand met de 'Feyenoorder' hebben zien wandelen zich willen melden. Marktkoopman gedupeerd i_eiden Een 41-jarige Leidse marktkoopman is in de nacht van dinsdag op woensdag een deel van zijn handel kwijtgeraakt. Zijn bestelbus werd gestolen van de Jan Luykenlaan. In het busje za ten wenskaarten en ingrediënten om stroopwafels te bakken. ANNO 1895 Zaterdag 14 September Den lsten October a.s. zal de nieuwe burgemeester van Was senaar, baron Van Zuylen, feestelijk worden ingehaald, waartoe de ingezetenen reeds belangrijke bijdragen hebben beschikbaar gesteld. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij de heeren Van Zanten en Co. te Hillegom een pereboom voor de tweede in bloei staat. ANNO 1970 maandag 14 september Binnenkort gaat Leiden een schilderachtige figuur missen. Koos de Linden, broodbezorger bij bakkerij Van Rijnswou uit de Herenstraat, gaat dan namelijk na vijftig jaar als broodbezorger gewerkt te hebben de bakkerij in. Daar zal hij de één jaar en drie maanden die hem nog van zijn pensioen scheiden, door gaan brengen. Als (waarschijnlijk) de enige Leidse broodbezorger ging nog langs de deuren met een óude bakkerswagen, een duw- wagen. Nog een paar dagen zullen zijn klanten hem voorbij zien gaan. Daaarna zullen ze zelf hun brood moeten halen. Stopzetten subsidie Almanak is 'onbehoorlijk en onzorgvuldig' Tot twee keer toe had rector magnificus Leertouwer in het openbaar geroepen dat de Leid se Universitaire Almanak niet erloren mocht gaan. Het be- luit van de Rijksuniversiteit Leiden tot stopzetting van de subsidie voor het maken van die almanak kwam dan ook als donderslag bij heldere he- voor de Stichting Leidse niversitaire Almanak (SLUA), die het unieke boekje (waarin erlei praktische informatie en tenswaardigheden over uni- rsiteit en stad staan) al 25 jaar tbrengt. Gisteren betoogde UA bij de commissie beroep en bezwaar dat de universiteit een onbehoorlijk en onzorgvul dig besluit heeft genomen en pleitte voor behoud van de jaar lijkse subsidie van 45.000 gul den. „De SLUA heeft nimmer een officieel besluit van het College van bestuur mogen vernemen. Zulks getuigt van een zeer on zorgvuldig handelen door het college", verwoordde advocaat R. Ploum de bezwaren van de SLUA. Woordvoerder H. Los van de Dienst Studentenzaken erkende dat de manier waarop het be sluit was genomen 'niet de schoonheidsprijs' verdient. „Maar dat het besluit als een donderslag is ingeslagen, ver baast me zeer. Aan de SLUA is het afgelopen anderhalf jaar herhaaldelijk kenbaar gemaakt dat het over zou zijn met de subsidie." Vliko /t —j Hetcontainerbedrijf I Vliko weigert Lei derdorp 20.000 gulden te betalen voor een ingetrok ken bouwvergunning. Politiek vindt stijging tarief niet noodzakelijk De politiek ziet voorlopig niets in een verhoging van het lozingsrecht met 18,5 procent. De leden van de commis sie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening vinden dat wethouder Van Rij eerst gedegen moet uitleggen waarom de tariefsverhoging noodzakelijk is. Die nood zaak zou niet blijken uit het gemeentelijk rioleringsplan voor de jaren 1995-1998, dat gisteren werd besproken. „In het rioleringsplan van 1992 werd gesproken over een hele slechte toestand van de riolen. Nu blijkt volgens het nieuwe plan de situatie veel gunstiger te zijn", aldus W. Egels (D66). „Bovendien is er een nieuwe, goedkope methode om matige riolen te repareren. Een paar weken geleden is daarmee ge- experimenteerd, inmiddels is duidelijk dat deze methode een succes is. Dan toch 18,5 procent verhoging? Dat wil er bij mij niet in." Vraagtekens A. Geertsema (WD) verklaarde in het rioleringsplan geen goede onderbouwing te hebben ge vonden voor de noodzaak van de tariefsverhoging. Bovendien zet hij zijn vraagtekens bij de in de nota geschetste werkwijze: eerst de slechte en zeer slechte stukken riool aanpakken. „Ik vraag me af of je dan financieel verantwoord bezig bent. Kun je niet beter eerst de matige stuk ken riool aanpakken volgens die nieuwe goedkope methode, zo dat je in de toekomst geen pro blemen krijgt? De slechte tot zeer slechte stukken riool kun nen beter blijven liggen, tot daar de straat om andere rede nen moet worden opengebro ken." Wethouder Van Rij kondigde gisteren aan op de tariefsverho ging te willen terugkomen tij dens de behandeling van de ge meentelijke begroting. „Voorlo pig kunnen we geen aannemers inhuren. We moeten eerst maar eens worden waar het geld van daan moet komen." Als de verhoging toch doorgaat dan betekent dat dat Leidenaars volgend jaar 207,10 gulden aan lozingsrecht kwijt zijn. Nu beta len zij 172,55 gulden. Los vertelde vervolgens dat de universiteit heel bewust de ban den met de SLUA wil verbreken. „Het heeft niets met financieel wanbeheer te maken of wat dan ook, het is gewoon een nieuwe beleidslijn. We denken dat een organisatie die meer gelieerd is aan de universiteit, een beter produkt met meer informatie kan leveren. Tegen een lagere prijs." Vandaar dat begin 1994 het College van Bestuur de SLUA al uitnodigde om zitting te nemen in een universitaire commissie die zich zou storten op het ma ken van een nieuw Vademecum voor de èerstejaars en een twee tal adressenlijsten van alle Leid se studenten. Advocaat Ploum had een heel ander verhaal. luist omdat het College van Bestuur eenzijdig en zonder overleg het besluit had genomen om de subsidie stop te zetten, voelde de SLUA zich geplaatst voor een voldon gen feit. „Het college wil ge woon van de geldverstrekking aan de SLUA af en heeft daarom eem 'fake' overleg in het leven geroepen. Toen de SLUA er achter kwam dat er helemaal niets meer te overleggen viel, heeft zij het overlég stopgezet." Ondanks de strubbelingen met de universiteit werkt de SLUA voor 1996 toch aan een alma nak, zij het zonder de subsidie. „De hele redactie staat er ach ter. Het zal vermoedelijk de laatste zijn, want w< te veel interen op Piet de Baar (rechts) en Rudi van Maanen vierden gisteren hun zilveren jubileum bij het Leids Gemeentearchief. 'Wat is nu 25 jaar?'. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Een kwart eeuw, is dat lang? Wat is nu 25 jaar? Vroeger was het heel gewoon als mensen 50 jaar bij dezelfde werkgever in dienst waren. Sommigen werkten tot hun tachtigste in de fabriek. Dus zo bijzonder is het nu ook Archivaris Piet de Baar (44) relativeert zijn jubileum bij het Leidse Gemeentearchief, hoewel hij blij is met zijn zilveren speld. Of hij de volgende 25 jaar haalt, weet hij niet. Zeker is wel dat hij samen met collega-ju bilaris Rudi van Maanen (50) de komende tijd zijn han den vol zal hebben. Het tweetal vormt de redactie van een omvangrijk Leids project dat moet leiden tot dè ge schiedschrijving van de stad. Gisteren vierde het twee tal zijn zilveren' jubileum in de Leidse Lokhorstkerk. Ook werd het starstein gegeven tot het 'project ge schiedschrijving Leiden Rudi van Maanen is behalve archivaris ook histori cus. Hij werkt veel samen met De Baar als het om de geschiedenis van Leiden gaat. Het tweetal voelt zich erg betrokken bij de stad. De Baar is hoofd van de studie zaal van het Gemeentearchief en een bekend Leids ge zicht. De archivaris heeft veel gepubliceerd over typisch Leidse zaken. Bruggenboek Zo is hij de auteur van het Leidse 'bruggenboek'. Vol gens gemeentearchivaris T. Schelhaas is De Baar erin geslaagd 'op onnavolgbare wijze de geschiedenis te po pulariseren'. „Je bent dan wel ongehuwd, Piet, maar we kunnen hier wel stellen dat het archief je geestelijke bruid is. En je publikaties je vele geesteskinderen." Het werk van Van Maanen voltrekt zich meer achter de schermen: hij ordent het omvangrijke archief van de stad en maakt het toegankelijk. Schelhaas: „Zijn werk is zeer bekend en alom gewaarderd: vooral de indrukwek kende inventarisatie van het stadsarchief is een weten schappelijke proeve van bekwaamheid." De jubilerende archivarissen zijn zeer te spreken over 'hun' Leidse Gemeentearchief. „Het is perfect", aldus De Baar. „Het is zeer omvangrijk en volledig. We wor den door archivarissen ook regelmatig als voorbeeld stad genoemd." Van Maanen: „We hebben geluk gehad dat veel materiaal bewaard is gebleven: vooral ons mid deleeuwse archief is heel compleet. We hebben hier in Leiden gelukkig maar één brand gehad. Bij die stad huisbrand in 1929 zijn alleen de archiefstukken tussen 1870 en 1929 in vlammen opgegaan. De rest van het ar chief was toen al overgebracht naar een ander onderko- Wilg q De Kaagse wilg I 27 staat er weer alleen voor. De reddingsactie voor de boom is afgebla zen. Studieprijzen voor studenten Zes studenten geneeskunde krijgen vrijdag 15 september de Hippocrates Studiefondsprijs. De studenten, H. de Vries, A. Kater, F. ter Kuile, M. Kars, E. Rouwet en M. Daemen, krijgen de Leidse aanmoedigingsprijs voor bijzonder goed weten schappelijk onderzoek. Dat on derzoek hebben zij gedaan vóór hun artsexamen. De Leidse Hippocrates-prijs is bestemd voor medicijnen-stu denten die in een vroege fase van hun opleiding blijk geven van uitzonderlijk onderzoeksta- lent. Elk van de studenten krijgt 2000 gulden. Geschiedschrijving over Leiden uit in de 21ste eeuw De volgende eeuw verschijnt 'de geschiedenis van Leiden' in vier kloeke delen. Het Leidse Gemeentearchief heeft gisteren het startsein gegeven voor het omvangrijke project dat de his torie van de stad in kaart moet brengen. De twee stadsarchiva rissen R.' van Maanen en P. de Baar vormen de redactie die au teurs zal aanzoeken om de enorme klus te klaren. De ge schiedschrijving van Leiden zal in totaal zo'n 1200 pagina's tel len. „Het is een wetenschappe lijk werk maar het moet wel leesbaar en toegankelijk zijn voor een groot publiek", aldus Van Maanen. Het is de bedoeling dat het project uiteindelijk gefinancierd wordt door de verkoop van de boeken. De delen zullen in chronologie worden uitgegeven: zo zal het eerste deel de periode tot 1574 beslaan, het tweede deel de 'Gouden eeuw' - de sta bilisatie en verval tot ongeveer 1800 betreffen, het derde deel de 19de eeuw in kaart brengen en het laatste deel de 20ste eeuw omvatten. Elk tijdvak staat onder leiding van een gespecia liseerde historicus: dr. J. Marsil- je, professor S. Groenveld, dr. B. de Vries en professor J. Blom. De stad Leiden beschikt over een van de meest volledige en uitgebreide gemeentearchieven van het land. Volgens histori cus-archivaris en hoofdredac teur R. van Maanen zullen de schrijvers zoveel mogelijk the matisch te werk gaan om orde ning aan te brengen in de enor me berg bronnenmateriaal. „Denk bijvoorbeeld aan de ruimtelijke aspecten, de sociaal- economische geschiedenis, de mentaal-culturele aspecten en de machtsrelaties in de stad. Maar we streven wel naar sa menhang." „De serie 'Leiden zoals het was' vormde een opstapje tot de grote klus die nu geklaard moet worden", aldus gemeen tearchivaris T. Schelhaas in een toelichting op het project dat vele jaren in beslag zal nemen. Het Gemeentearchief streeft er naar het eerste deel van het his torische werk te laten verschij nen tijdens'het eeuwfeest van de vereniging Oud Leiden in 2002. Wethouder Hans de Goede (welzijn) wil de gemeentelijke verordening voor wijkorganisa ties aanpassen. Die operatie maakt het mogelijk om de twee wijkorganisaties in Leiden Zuid- West - Aktief en Leefbaar Zuid west - beiden te subsidiëren. Hen meerderheid van de com missie voor milieu, sport en welzijn bleek het gisteravond eens te zijn met die stap. Wel hadden de commissieleden for- kritiek op de wethouder en zijn voorganger - die er jaren over hebben gedaan om het conflict over het bestaansrecht tussen de twee organisaties -op lossen - en op Aktief en Leef baar Zuidwest zelf, die elkaar het licht in de ogen niet zouden nnen. Volgens de huidige verorde- tong is er geen plaats voor twee ^organisaties in één wijk. Daarom krijgt de jongste in uid-West - Leefbaar Zuidwest - lot nu toe 'via een omweg' sub mie. Een situatie die volgens de politiek al jaren niet wense lijk is. Pogingen om de twee clubs te laten 'fuseren' of onder te brengen in een paraplu-orga nisatie waren echter tot misluk ken gedoemd. De besturen van de twee organisaties, gisteren rijkelijk vertegenwoordigd op de publieke tribune, kunnen niet met elkaar overweg. Conflicten R. Hillebrand (PvdA) trok een vergelijking met grote interna tionale conflicten. „Het gaat nu goed in Palestina en er gloort zelfs hoop in Bosnië. Ik verbaas me erover dat de wethouder het probleem in Zuid-West zo lang heeft laten liggen." De PvdA is voostander van het aanpassen van de verordening, in tegen stelling tot bijvoorbeeld de WD. G. van Gruting (WD): „Het is toch wel diep treurig dat we hier nu moeten discussiëren over het aanpassen van de ver ordening omdat twee organisa ties niet met elkaar aan een tafel passen. Mijn fractie zou er toch voor kiezen de subsidie voor Leefbaar Zuidwest stop te zet ten. De aanstaande bestuurs verkiezing bij Aktief maakt het misschien mogelijk dat daar straks andersdenkenden aan schuiven." Tot kort geleden probeerde wethouder De Goede te komen tot een paraplu-constructie voor de twee organisaties. Po gingen die telkens tot misluk ken gedoemd waren. Ook gis teravond bleek dat Aktief - voor al bezig met het organiseren van ontspannende activiteiten - en Leefbaar Zuidwest (gericht op belangenbehartiging van de buurt) elkaar niet echt aardig vinden. Voorzitter Hogendoom van Leefbaar Zuidwest: „Het papaplu-model leek me een goed idee. Maar voor zover ik kan bekijken is Aktief ingestort. Ik vraag me dus af met wie ik dan zou moeten samenwer ken." Een vertegenwoordigster van Aktief: „Meneer beweert dat Aktief ter ziele gaat. Dat is perti nent niet waar. We zitten van wege gezondheidsproblemen alleen met een wisseling van het bestuur. Duizenden mensen hebben plezier van onze activi teiten. Ik denk dat zij er wel voor zullen zorgen dat er een nieuw bestuur komt." De commissie wil snel spij kers met koppen slaan als het gaat om aanpassing van de ver ordening. Volgens H. Kruijt (CDA) zou deze ook op andere punten tegen het licht moeten worden gehouden. Een comple te herziening dus, het liefst bin nen twee maanden. De wethou der twijfelde eraan of hij dat zou halen. „Lukt het niet dan wil ik de verordening in ieder geval voor de behandeling van de ge meentebegroting zodanig aan passen dat er twee organisaties in Zuid-West kunnen blijven bestaan." Hillebrand (PvdA) dénkt ech ter dat een complete herziening makkelijk rond kan zijn op kor te termijn. „Een nieuwe con cept-verordening zou al in april op tafel liggen. Als er nu een beetje energie in gestoken wordt, moet dat toch binnen twee maanden lukken?" Weer beperkt treinverkeer rond Leiden Opnieuw is er komend week einde slechts beperkt trein verkeer tussen Leiden en Den Haag en tussen Leiden en Haarlem. De werkzaam heden aan het nieuwe sta tion maken dat noodzakelijk. De beperking geldt van vrij dagavond 15 september 21.00 uur tot zaterdag 16 september 18.00 uur. De sneltreinen Den Haag CS-Haarlem-Alkmaar-Hoorn vallen uit tussen Den Haag CS en Haarlem en vice versa. Dat betekent dat tussen Den Haag CS en Leiden en omge keerd uitsluitend twee stop treinen per uur naar en van Schiphol rijden. Tussen Lei den en Haarlem rijden dan alleen tweemaal per uur de sneltreinen Dordrecht-Rot terdam-Amsterdam en om gekeerd. De treinen tussen Den Haag HS en Leiden en tussen Leiden en Schiphol rijden gewoon volgens het spoorboekje. Ontploffing in flat Charlotte de Bourbonhof DEN HAAG/LEIDEN ANNET VAN AARSEN Een paar nachten al was de 29- jarige bewoner van een flat aan de Charlotte de Bourbonhof uit zijn slaap gehouden door bu- ren. Toen hij begin februari op nieuw niet kon slapen, besloot hij een grap uit te halen. De Lei- denaar bracht met een stuk schilderstape als lont twee gas- flesjes tot ontploffing in het por tiek. „Een geintje, waarvan ik heel erg ben geschrokken", al dus de man die gisteren voor de rechtbank in Den Haag moest verschijnen. Officier van justitie Kuipers kon geen waardering opbren gen voor het geintje. „Het had een gigantische glasschade tot gevolg. Deuren waren ontzet en sloten uit deuren gesprongen", zei hij. „Niet alleen was er ge vaar van goederen maar ook di rect levensgevaar voor de men sen die in het gebouw wonen. Het had allemaal heel anders kunnen aflopen." Hij eiste twaalf maanden celstraf, waar van zes voorwaardelijk en waar bij de zes onvoorwaardelijke maanden mogen worden om gezet in dienstverlening. „Een niet alledaagse gebeur tenis", noemde de officier van justitie de ontploffing. Vooral het gedrag van de man na de knal was opvallend gebleken. Hij waarschuwde zelf de politie, legde verklaringen af over een mogelijke dader, ontzette zijn eigen deur om zelf ook slachtof fer te lijken en praatte met een journalist over de ontploffing. Hij was in paniek geraakt, ver klaarde hij gisteren, maar uit eindelijk heeft hij zich zelf uit wroeging bij de politie gemeld. De man vertelde gisteren dat zijn daad gevolg was van de problemen waar hij mee kampt. „Op het moment dat ik het deed, was ik niet zoals ik nu ben. Misschien was het een vorm van aandacht vragen. Ik was nogal in de weer met mijn problemen", aldus de man, die ondermeer aan alcohol ver slaafd is en lijdt aan claustrofo bie. Officier van justitie Kuipers wilde meer weten over het 'aan dacht vragen'. „Heeft u mis schien een speciale affectie met vuur? Heeft u iets pyromane- rigs?" Volgens de bomlegger was dat echter niet het geval. „Ik heb nog nooit iets in brand gestoken." Al hoeft de 29-jarige van de officier van justitie niet per se het gevang in, celstraf mag wat hem worden omgezet in dienst verlening, advocaat Versteeg had toch een aanzienlijk lagere straf in gedachten voor zijn cliënt. Hij pleitte voor zes maanden waarvan twee voor waardelijk en de rest om te zet ten in dienstverlening. „Omdat ik tot een andere conclusie kom dan de officier van justitie", ver klaarde de raadsheer. „Er is geen levensgevaar geweest voor de omwonenden. Er was op dat moment niemand in het por tiek. Dat wist mijn cliënt." De rechtbank doet uitspraak op 27 september.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15