Over anderhalfjaar komt de 'komeet-van-de-eeuw' Wetenschap Techniek 'Energie is de ultieme produktiefactor' DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 REDACTIE SASKIASTOELINGA* 023-150265 BEN APELDOORN Het is al weer bijna twintig jaar gele den dat er vanuit onze streken een echt fraaie komeet viel te bewonderen. In de woege ochtenden van begin maart 1976 sierde de 'Komeet van West' de vrieskoude maar glasheldere hemel. Met recht: sierde. Recht in het oosten, pal boven de horizon, stond in de rode gloed van de aangebroken da geraad een heldere 'ster' en daaruit leek een draderige, wijd uitwaaierende staart te ontspringen tot bijna recht boven je hoofd. Dat alles was gewoon met het blote oog te zien; een aanblik waarvoor aardse superlatieven te kort schieten. Hoe anders was de wederverschijning van de beroemde 'Komeet van Halley' eind 1985. Veel beroemder dan zijn door Robert West ontdekte soort- en lotgenoot maar vanuit Nederland was er met het blote oog hoegenaamd niets te zien. Goed, die kosmische stof klomp werd dan wel door een hele aardse vloot ruimtevaartuigen be- zocht, waardoor voor de eerste maal de stofsluiers rond een komeetkern letterlijk en figuurlijk werden opge licht, maar toch wil het aardse oog ook wat. Nou, dat komt dan goed uit, want ein delijk is het dan zover: er is een ko meet in aantocht waarbij zelfs die van Robert West zal verbleken. Tenminste, zo luiden de prognoses van de sterren kundigen. In 1997 zullen we ons kun nen vergapen aan een 'staart-ster' die misschien zelfs overdag te zien zal zijn. Dit is 'm dan: de komeet van Hale-Bopp, de vlek in het midden, die in 1997 zelfs mid den overdag aan de hemel te zien zal zijn. Of niet? foto gpd Dus, hoe moet dat er 's nachts dan wel niet uitzien? Het begint allemaal op 23 juli van dit jaar. Twee Amerikaanse amateurster renkundigen, Alan Hale uit Gloudcroft (Nieuw Mexico) en Thomas Bopp te Glendale (Arizona) ontdekken onaf hankelijk van elkaar in hun telescoop een verdacht lichtvlekje. Ze zenden de precieze positiegegevens van hun vondst naar het Central Bureau for As tronomical Telegrams (CBAT) van de 'International Astronomical Union' (LAU), gevestigd in Cambridge (Massa chusetts). Daar zetelt al sedert on heugelijke tijden rekenspecialist Brian Marsden, die de positiegegevens van Hale-Bopp (HB) onmiddellijk door zijn computer laat inlezen. Opeens schiet Marsden rechtop in zijn stoel. Op het computerscherm is te le zen dat HB inderdaad een komeet kan zijn, maar dan wel een formidabel hel dere. Zijn afstand tot de zon op het moment van de ontdekking bedraagt maar liefst ruim een miljard kilometer. Dat is halverwege de banen van de planeten Jupiter en Saturnus. De meeste kometen worden pas ontdekt op een veel kleinere afstand tot de zon. Vanaf eind juli zijn de posities van de nieuw ontdekte komeet, inmiddels for meel 'Komeet Hale-Bopp' geheten, door tal van sterrenkundigen precies opgemeten en aan de hand daarvan heeft Marsden een veel betere positie en baan berekend. De komeet blijkt ruim 250 maal hel derder dan de komeet van Halley toen deze zich in 1987 op dezelfde afstand van de zon bevond. Uit de berekenin gen van Marsden bleek bovendien dat de komeet al eerder door een tele scoop is gesignaleerd. Zo vond de Australische astronoom van Engelse afkomst Rob McNaught, werkzaam op de Siding Spring Sterrenwacht, een 'vlekje' op een fotografische plaat die al in april 1993 was belicht. Het bijzondere daarvan is dat de ko meet, die zich op dat moment op meer dan twee miljard kilometer van de zon bevond, duidelijk is te zien. Volgens Marsden benadrukt dat nog eens dat we hier met een ongewoon heldere ko meet te maken hebben al is het nog niet ondubbelzinnig zeker of het door McNaught gevonden vlekje inderdaad dat van deze komeet is. Maar als dat wèl het geval is, en weini gen twijfelen daaraan, dan staat ons in 1997 een komeet te wachten waarbij die van West van 1976 zal verbleken. Marsden rekende uit dat de komeet eens in de drieduizend jaar een lang gerekte ellips in en buiten het zon nestelsel doorloopt, hij zal in april 1996 Jupiter op een afstand van 120 miljoen kilometer passeren en vroeg in april 1997 door zijn perihelium gaan: Dat is het punt waar de komeet de zon het dichtst nadert en waar hij vanwege maximale stof- en gasprodukties door gaans het helderst is. In die periode staat de komeet, bezien vanaf de aarde hoog aan de noordelijke hemel. Zó hoog dat hij vanuit Noordwest-Europa zelfs de gehele nacht te zien zal zijn; hij gaat dus op noch onder en ondanks het gegeven dat zijn afstand tot de aar de dan 200 miljoen kilometer be draagt, verwachten sterrenkundigen toch een majestueus schouwspel. Hoe helder 'Komeet Hale-Bopp' nu precies wordt, is nog punt van discus sie tussen sterrenkundigen waarvan sommigen reeds weddenschappen hebben afgesloten. Als de komeet, net zoals 'West' in maart 1976, in stukken opbreekt waardoor veel stof en gas ex tra vrijkomt, dan zal zijn helderheid zonder enige twijfel de stoutste ver wachtingen nog overtreffen. Over anderhalf jaar weten we meer... Klaas Jan Noorman: Economie moet grondig op de schop HERMAN DAMVELD „De economische groei van Ne derland stuit op grenzen, die we binnen één tot twee generaties bereiken. Een belangrijke grens is de beschikbaarheid van ener gie. Nederland zit in een luxe positie door de aardgasbel. Ar mere landen, met minder ener gie-voorraden, bereiken eerder de grenzen aan de groei." Dat stelt Klaas Jan Noorman, die vo rige week wijdag in Groningen promoveerde op 'de grenzen aan de groei'. Noorman werkt bij de interfa cultaire vakgroep Energie en Milieukunde van de Rijksuni versiteit Groningen. In zijn proefschrift gaat hij uit van de snelle vermindering van de voorraden fossiele brandstoffen (olie, kolen en aardgas) en ura nium. „Voorraden die in hon derd miljoen jaar zijn aange maakt, verstoken wij in twee honderd jaar. Er is sprake van een niet-duurzame wanverhou ding. Een economie die op deze bronnen draait, houdt het niet tot in lengte van jaren vol", stelt Noorman. Zon- en windenergie worden gerekend tot de niet-uitputbare voorraden, de duurzame vor men van energie. Maar ook voor wie op dit paard wedt, heeft Noorman een lastige boodschap: „Het huidige ener giegebruik valt niet vol te hou den bij omschakeling naar zon en wind". Noorman geeft een toelichting: „Onder de aanname van een blijvende economische groei zal het elektriciteitsgebruik in Ne derland verdubbelen tot het midden van de volgende eeuw. Stel dat we deze verwachte toe name van het elektriciteitsge bruik afdekken met zon en wand. Puur vanuit de beschik baarheid van grondstoffen om die elektriciteit te maken, lukt dat. Zon en wind zorgen dan voor de helft van het elektrici teitsgebruik. Uit mijn modelbe rekeningen volgt echter dat zon en wind niet de totale elektrici- teitswaag kunnen dekken, laat staan de totale energiewaag. Het draagvermogen van de eco nomie is daarvoor onvoldoen de. De vereiste investeringen in zon en wind worden dan zo omvangrijk, dat er onvoldoende ruimte is voor investeringen el ders in de economie." Noorman is vijfjaar geleden be gonnen met een model om de wisselwerking tussen hulpbron nen en de economie te beschrij ven. De belangrijke rol van na tuurlijke hulpbronnen zoals grondstoffen en energie, is vol gens hem in de gangbare eco nomische wetenschap onderbe licht. „Geld is een goede manier om de huidige voorkeuren van mensen aan te geven. De eco nomie heeft het over geld. Ik heb de economie bekeken vanuit de stromen hulpstoffen én vanuit de natuurkunde. Wat is dan eigenlijk economische produktie?" De wetenschapper vervolgt: „Produktie is in feite niets an ders dan het verminderen van de wanorde. Van bijvoorbeeld ijzererts dat wanordelijk in de grond zit, maken we ijzer, een nuttig goed. Deze produktie vereist de inzet van energie. Af valwarmte gaat daarbij de lucht in. De energie die eerst gecon centreerd was, geeft na gebruik afvalprodukten die van generlei nut, maar eerder schadelijk zijn. Denk aan het broeikaseffect en aan kernafval. Het huidige beleid is gericht op hergebruik, maar bij energie gaat dat niet op. Een vat ver bruikte olie, kun je niet nog eens voor hetzelfde doel benut ten. Daarom noem ik energie de ultieme produktiefactor. Zonder energie stokt de economie." Hoe lang kan de economie doorgaan zonder vast te lopen? ,,In mijn proefschrift heb ik aangenomen dat Nederland het met de huidige voorraad moet doen, met het aardgas en de olie in onze bodem. Deze voor raad is rond het jaar 2030 op. Stel dat we alle technische mo gelijkheden voor energiebespa ring benutten, dan doen we tien jaar extra met onze voorraad, tot 2040", zegt Noorman. Tien jaar is meegenomen, maar onvoldoende om een ombouw naar een duurzame economie te realiseren. Maar het pro bleem is nóg ingewikkelder. Energiebesparing betekent een lager energiegebruik en dus la gere kosten. Deze kostenbespa ring geeft een verhoging van de winst. De ondernemer heeft dan meer ruimte om te investe ren en dat leidt tot een toename van de produktie, tot een stij ging van de economische groei. Dat jaagt het energiegebruik weer omhoog. De aanvankelijke vermindering van het energie- Klaas Jan Noorman. „Voorraden die in honderd miljoen jaar zijn aange maakt, verstoken wij in tweehonderd jaar." foto gpd jaap knigge gebruik door besparing wordt zo weer gedeeltelijk teniet ge daan. Uit de berekeningen van de promovendus volgt dat de eco nomie van Nederland na het jaar 2040 nog een jaar of tien kan blijven groeien. „Tot het jaar 2050 zijn we nog rijk ge noeg om energie te importeren. Rond die tijd is import nog mo gelijk, als we puur naar de be schikbaarheid van fossiele ener gie kijken. We hebben echter wel te maken met de mondiale verdeling van het energiege bruik. De rijke westerse wereld met twintig procent van de we reldbevolking gebruikt vier keer zoveel energie als de overige landen. Zo'n scheve verdeling kan waarschijnlijk zolang niet voortduren. Als de verdeling an ders wordt, kan Nederland min der importeren. Om de welvaart te behouden, zullen er ingrepen plaats moeten vinden in de ma nier van produceren en consu meren. De economie moet grondig op de schop." 1 M O A N I G S E 2 N M O E D N U E 3 R G U A Z I s E 4 T L E O N O z D 5 B ij L N U V T S 6 P O A V A E R K 7 H L E A K T E N 8 S W A E T L E K 9 O N M O S R T M 10 K A N L O S T S 11 Z R 'j O z M ij E 12 N N A V s E I R 13 T P R E O L S K 14 L K A E T E N X OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeen komt met de omschrijving. De reste rende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. graansoort; 2. spijskaart; 3. onenig heid; 4. zwaar metaal; 5. deuk; 6. schamel; 7. beddegoed; 8. vleesge recht; 9. maatstaf; 10. knuppel; 11. Europese hoofdstad; 12. Indonesisch gerecht; 13. vacht; 14. rubber. KRUISWOORDRAADSEL -fantoom- b-lever-e oost-hert nn-ego-es -gal-els- hetopa -vel-vlo- ea-era-ne slee-rust p-ester-a -antenne- TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Toen de dans zo een uurtje had ge duurd begon heer Bommel stijf te worden. Maar hij durfde de stenen waarop men hem geplaatst had niet te verlaten. ,,Dat zou onhoffelijk zijn", meende hij. „Deze eenvoudige lieden matten zich af met zang en polonaise en ik hoef slechte toe te kij ken. Laat ik er maar het beste van maken. Trouwens, de figuur die dat mes zat te slijpen is verdwenen. Het is natuurlijk de kok geweest, heel ge woon." Hij zette zich zo gemakkelijk moge lijk op zijn hunnebed en keek min zaam op de voortsjokkende groep neer. Die veranderde nu van bewe ging. Nog steeds eentonig zingend verwijderden de vreemdelingen zich van zijn zitplaats en vormden een lange rij. Ze wenden hun witgekalkte gezichten naar de maan, hieven de armen in de lucht en begonnen zo akelig te gillen, dat het de beschou wer door merg en been drong. En nu hoorde hij plotseling een geschuifel achter zich. „Hopklop pagaan!" sprak een doffe stem. Heer Ollie wendde zich met een ruk om zodat hij in de sinistere trekken van het houten masker staarde. Het werd hem duidelijk, dat hij geen kok te genover zich had en het mes dat de gedaante drilde zag er ook niet keu kenachtig uit. „Help!" riep heer Bommel met pie pende stem. Maar zijn kreet ging ver loren in de koorzang van de maan- dansers. „Als u dan niets doet, ga ik iets doen", zei Tom Poes, die steeds zenuwachtiger werd. „Ik ga de tijd versnellen, net zoals u in het begin gedaan hebt." „Dat zal niet helpen, ventje!" ver maande de professor opstaande. „Ge gaat van een denkfout uit." Maar Tom Poes luisterde niet naar hem. H W E DOOR HANS VAN ES Het warme seizoen (juni tot september) vertoont dit jaar veel a nis met dat van vorig jaar. In 1994 beleefde de zomer een 'vall met veel junikou, waarna de zomer in een ongekend warme p, van zes weken werd samengeperst (eind juni tot half augustusjl na vondt een drastische weersomslag plaats met relatief lage tl raturen en zeer veel neerslag. Pas tegen het einde van septemtl er voorzichtig van een nazomer worden gesproken. In grote lijnt wordt in 1995 dezelfde lijn gevolgd. De eerste zomermaand juf startte nog beroerder dan vorig jaar, maar ook nu knapte hetroi langste dag als bij toverslag op en volgde een hoogzomer, die J minder intens was dan vorig jaar, maar wel langer duurde-, totr| augustus. De weerkunige zomer -1 juni tot 1 september - blee zij zijn langere adem juist 0.2 graden warmer dan in 1994. Eer cordseizoen werd het met, maar het verhaal wordt anders als J 'kleine zomer' - de maanden juli en augustus - als afzonderlijke! de beoordelen. Deze periode, waarvan alleen de laatste weektJ prooi viel aan koel en wisselvallig weer, leverde een gemiddeldl peratuur op van 19.9 graden. We moeten terug tot 1826 omeef' lijkwaardige kleine zomer (ook 19.9 graden) terug te vinden. meenschappelijke warmte van juli en augustus 1994 reikte tol graden en was daarmee tweede op de ranglijst sinds 1706. Lat van beide zomers de junimaand achterwege in de beoordeling, komen we dus wel aan twee absolute topzomers. Het is ook hef zonder, dat twee van dergelijke grote 'kleine zomers' achter elf plaatsvonden. De weersomslag van eind augustus 1995 bleek teraf minder ingrijpend dan die van verleden jaar. Tot dusverre tember minder nat en ook minder fris dan de herfstmaand van >g Tot nu toe is er in de westelijke kuststrook circa 50 mm hemeli gevallen; vorig jaar was dat rond half september al circa 100 rr, jj eindelijk viel er in Noord-Holland over de hele maand meerdari mm. Mogelijk komen we de natte periode - overigens heel nor- 7 een warme zomer - redelijk goed door in vergelijking met de kle te september van 1994. In elk geval is de westelijke kuststrook tendeels ontsnapt aan een regenrijke depressie, die vandaag0; Noordzee ligt. De komende dagen circuleren er diverse deprest nen rond boven onze omgeving, zodat er een aanhoudende neij buienvorming bestaat. Veel wind is er niet en als de zon een p doorkomt is het aangenaam met maxima van 18 graden. MMi E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het zuiden bewolkt, pe rioden met regen en plaat selijk een stevige oosten wind. In de rest van het land droog en vrij zonnig. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Zweden: In het zuiden bewolkt, pe rioden met regen en een Stevige oostenwind. In het midden en noorden over wegend droog en rustig weer met nu en dan zon. Middagtemperatuur van 11 graden in het noorden tot 16 in het zuiden. Denemarken: Vandaag perioden met re gen, morgen af en toe zon en afnemende regenkan sen. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Tamelijk wisselvallig met van tijd tot tijd regen; langs de oostkust van Engeland kleinere neerslagkansen. Middagtempe- ratuur van 14 graden hier en daar in het noorden van Schotland tot ongeveer 17 elders; rond Londen vandaag wellicht nog 20 graden. België en Luxemburg: Vandaag af en toe zon en op veel plaat sen droog. Morgen weer vrij veel bewol king en kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of enkele buien; vandaag in de oostelijke helft overwegend droog. Mid dagtemperatuur vandaag rond 20 gra den, morgen iets lager. Portugal: In het noorden soms wat wolken, maar verder flinke perioden met zon. Bijna overal droog. Middagtemperatuur van 20 graden in het noordwesten tot 27 graden in het zuiden. Madeira: Perioden met zon, soms ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Spanje: In het zuiden droog en vrij zonnig. In de noordelijke helft geregeld wolkenvelden en soms regen, misschien ook onweer. Middagtemperatuur meest tussen 25 eri 30 graden, in het noordwesten op beide dagen enkele graden lager. Canarische Eilanden: Naast veel zon soms ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: Naast zon soms ook wolken velden. Droog. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 27 graden. Tunesië: Vandaag wellicht plaatselijk een on-, weersbui. Verder veel zon en droog. Maxima vlak aan zee ongeveer 30 gra den, vandaag in het noorden iets minder Zuid-Frankrijk: Vooral in het zuidoosten geregeld wat zon en overwegend droog. Verder wol kenvelden en op beide dagen kans op regen Vandaag waait de Mistral. Mid dagtemperatuur tussen 20 en 25 gra- Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon, morgen ook een kleine kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 27 graden. Italië: Vandaag nog bewolkt en op veel plaat sen buiige regen, soms met onweer. Morgen minder neerslag en meer zon. Middagtemperatuur tussen 23 en 27 graden, maar vandaag in het noorden bij langdurige regen veel lager. Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en wellicht een re gen- of onweersbui. Vandaag langs de westkust tamelijk winderig. Maxima eerst plaatselijk 20 graden, morgen meest 25 graden of hoger. Malta: Vandaag enige tijd bewolkt en mis schien een regen- of onweersbui. Mor gen zonnig en droog. Maximumtempera tuur ongeveer 28 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig; in het westen en noorden van Griekenland vooral morgen kans op on weer. Middagtemperatuur op de eilan den en langs de Griekse kusten onge veer 28 graden. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Duitsland: Vandaag in het oosten en noorden eerst nog regen, elders van het zuidwesten uit opklaringen en op de meeste plaatsen droog Morgen af en toe zon en een klei ne kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Zwitserland: Vandaag voornamelijk in het oosten nog regen, in het westen weer wat zon. Mor gen af en toe zon en overwegerl maar later in het westen weel, mende regenkansen. Middagtr tuur tussen 16 en 20 graden. Oostenrijk: Vandaag bewolkt en vooral aav.fe flank van de Alpen plaatselijk»» regen. Morgen van het westen ui en enkele opklaringen. Maxima! graden. Polen: (11 Overwegend bewolkt en van tijd^ buiige regen, misschien met Middagtemperatuur op veel plaa lend tot onder de 20 graden op n Tsjechië en Slowakije: Veel bewolking en van tijd totl wat regen. Middagtemperatuur 1: rjj gemeen iets onder de 20 graden, ls, Hongarije: Vandaag eerst nog droog en nu Wl nog wat zon. Vooral morgen ved m king en geruime tijd regen. mogéld onweer. Maxima vandaag nog b 25 graden, morgen beduidend VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.14 Zon onder Maan op 23.03 Maan onde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.16 20.35 07.49'. Laag 04.35 16.24 04.16' 'I Weerrapporten 13 september 20 u n; Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vhssmgen Maastricht Aberdeen licht bew ono 6 licht bew ono 4 licht bew o 1 half bew. half bew. licht bew. Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Londen Luxemburg Stockholm Warschau Wenen Zurich Buenos Aires half bew Casablanca licht bew. Johannesburg onbew Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York licht bew motregen half bew. o7 licht bew. w.s.O half bew. pOP£YS de wat/f

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12