Fel protest in Khartum tegen bewind Priester jaagt Ieren angst aan met AIDS-verhaal r 'Servische luchtafweer en munitiedepots vernietigd' Buitenland "Uj Jitserse banken vinden van vermoorde joden Indiaans protest Russische kosmonaut geland 'Nieuw-Zeeland misbruikt Internationaal Gerechtshof Franse leger erkent onschuld van Dreyfus ISPAG 13 SEPTEMBER 1995 j na dood politieman: boete Een Franse discjockey die op de radio sprak van „goed |s" toen hij hoorde dat politieman was gedood, heeft een kan omgerekend ruim 8.000 gulden gekregen. Radiopre- lor Francois Meunier maakte in januari het nieuws van de van een politieman tijdens een schotenwisseling in Nice itioii Skyrock bekend met het commentaar: „Een smeris jn Nice als dat geen goed nieuws is". Het boetebedrag ijiij aan het gezin van de agent betalen. Het radiostation hem al eerder ontslagen. Ida keert terug in politiek Met een vertraging van vier maanden beleefde Imelda os gisteren haar terugkeer in de Filipijnse politiek. Het 79„erechtshof in Manilla verklaarde haar zetel in het Con- 7 'fie ze in mei won, geldig. Een eerdere uitspraak van de ver- 75ljgscommissie werd hiermee teniet gedaan. Imelda is de (vvevan de vroegere Filipijnse dictator Ferdinand Marcos. ini honderd doden in Rwanda h Bij drie moordpartijen in Noordwest-Rwanda zijn giste ler dan honderd mensen doodgeschoten. De daders zijn kend, meldde de radio van de VN-missie in Rwanda. Een jvan Artsen Zonder Grenzen spreekt over 101 doden met wonden in hoofd, borstkas en buik. De slachtingen hadden sin en bij Kanama, nabij de grens met Zaïre. In het gebied lp het leger en rebellen regelmatig strijd. ?1ig vuurgevecht in Algerije I De Algerijnse politie, gesteund door militairen, heeft I Ifeïï urenlang een vuurgevecht geleverd met moslim-extre- jn. Dat gebeurde aan de rand van Algiers. Daarbij werden gedood. Een gezin dat door de extremisten in gij- gegijzeld, kon worden bevrijd. Over slachtoffers aan van leger en politie zijn geen mededelingen gedaan. h£rareehts wint Noorse verkiezingen De extreem-rechtse Vooruitgangspartij, die ijvert voor een rjfJtreng toelatingsbeleid voor buitenlanders voor en lagere is de grote winnaar geworden van de gemeente verkiezingen in Noorwegen. De partij haalde 12,1 procent e stemmen en werd daarmee na de regerende sociaal-de- aten en de conservatieven de derde partij in het land. Voor- Je hoofdstad Oslo, waar een groot deel van de ongeveer immigranten uit landen buiten Europa woont, boekte de jsucces. entien toeristen in India vrijgelaten ^en m elhi Zeventien buitenlandse toeristen zijn gisteren vrijge- vier dagen in het Himalaya-gebergte te zijn vastgehou- !oor activisten van de boeddhistische minderheid in India. jelstaatregering van Jammu-Kashmir stuurde een helikop- n de groep Europeanen en Australiërs op te halen. De izat vast in een herberg in de regio Ladhak. Intussen wordt leeds getracht de vier toeristen vrij te krijgen die zijn gegij- ior islamitische separatisten in Kashmir. Ie bij rellen in Santiago Bij gevechten tussen politie en linkse demonstranten Ihileense hoofdstad Santiago is gisteren een 16-jarige jon- ïgekomen. Vijf mensen, onder wie twee agenten, raakten nd. De politie pakte meer dan 150 betogers op voor vanda- jjen het verstoren van de openbare orde. In Chili werd her- "Èdat 22 jaar geleden het leger onder leiding van generaal tefchet een einde maakte aan het bewind van de linkse presi- n (ftllende. jder aanslag Liibeck blijkt gestoord jk De vermeende dader van de aanslag op de synagoge iet Noordduitse Lübeck, in mei dit jaar, blijkt een geestelijk lorde man. Hij stak het joodse gebedshuis in brand voor de iele kik, niet uit antisemitisme. Dit verklaarde de officier jgustitie gisteren. De verdachte, een 27-jarige werkloze anal- Jt, is aangeklaagd voor vier-brandstichtingen, waarvan de lag op de synagoge het meeste opzien baarde. /vitserse banken is voor Uen miljoenen aan tegoe- evonden die mogelijk heb- [oebehoord aan in de le Wereldoorlog vermoor den. Zwitserse bankiers ;n dat gisteren laten we de tot dusver gevonden jekeningen die mogelijk ermoorde joden zijn, staat taal 41 miljoen Zwitserse '(56 miljoen gulden). De erse Bankiersvereniging jechter tegen dat de tegoe- loor rente in 50 jaar zou- ijn gegroeid tot in totaal 10 rd gulden. druk om het geld aan Hele erfgenamen terug te L is toegenomen rondom iftigste herdenking van het Grootste betogingen sinds jaren Bij grote demonstraties tegen het Sudanese bewind zijn gisteren in de hoofdstad Khartum twee mensen omgeko men. Dat heeft het Egyptische persbureau MENA ge meld. Ook in andere steden in Sudan zijn mensen de straat op gegaan om te protesteren. De Sudanese autori teiten stelde de verboden Communistische Partij en bui tenlanders verantwoordelijk voor de studentendemon straties, die al sinds maandag woeden. Het zijn de om vangrijkste protesten in Sudan sinds jaren. KHARTUM AP-AFP Inwoners van Khartum beves tigden dat er gisteren opnieuw rellen waren uitgebroken in de len van de hoofdstad, maar ga ven geen bijzonderheden. Vei ligheidstroepen richtten in het centrum en een aangrenzende wijk barricades op om de de monstranten tegen te houden. De politie riep alle reservisten op om de betogingen te beteu gelen. MENA meldde dat de demon stranten politieke vrijheid eisten en leuzen riepen tegen de rege ring en geestelijk leider Hassan Turabi. Die wordt gezien als de machtige man achter de scher men in Sudan. „Weg met de verraders van de godsdienst, het volk is hongerig", schreeuwden de betogers. Khartum gaat al weken gebukt onder een ernstig tekort aan brood. De onrust begon maandag op de universiteit van Khartum en breidde zich uit naar een nabij gelegen markt, waar auto's en motoren in brand werden ge stoken en de ruiten van enkele banken werden ingegooid. Er zijn arrestatie verriocht, maar de autoriteiten weigeren te zeg gen hoeveel. Sudan wordt momenteel ge regeerd door het militaire be wind van luitenant-generaal Omar el-Bashir. Hij zette in 1989 de gekozen regering van premier Sadiq el-Mahdi aan de kant, verbood politieke partijen en installeerde met steun van geestelijk leider Hassan Turabi een islamitisch bewind. Washington Noordamerikaanse indianen zijn gisteren in Washington in traditionele kledij de straat opgegaan. Ze deden dit uit protest tegen de voorgenomen bezuinigin gen op hulpprogramma's voor indianen. Martin Stewart en John Pretty van de Crow uit de Amerikaanse staat Montana liepen voorop. De meeste indianen, de oorspronke lijke bewoners van Noord-Amerika, leven in erbarmelijke omstandigheden in reservaten. De werkloosheid is enorm, evenals het alco hol- en drugprobleem. foto ap denis paquin haarlem hans jacobs Ierland is in rep roer gebracht door een priester uit het plaatsje Dungar- van. De priester, Michael Kennedy, heeft zondag onthuld dat een 25-jari- ge vrouw uit het het 7.000 inwoners tellende stadje tussen de zestig en tachtig jonge mannen heeft besmet met HIV, het virus dat AIDS veroor zaakt. Vijf mannen zouden inmiddels AIDS hebben. Anderen moeten zich nog laten testen. De vrouw zou, zo zei de priester, hebben gehandeld uit 'wraak' voor haar eigen besmetting. Volgens Kennedy ligt de niet met na me genoemde vrouw op sterven in een ziekenhuis in Londen. De Britse en Ierse sensatiebladen hebben het relaas van de priester, een volle neef van de Amerikaanse senator Edward Kennedy, inmiddels tot grote proporties opgeblazen. De vrouw wordt afgeschilderd als 'wrekende en gel'. De priester zei haar te hebben aangesproken, nadat hij zelf was be naderd door een man die zei met haar te hebben geslapen en zich ziek te voelen. De man bleek seropositief te zijn. Daarna had Kennedy vier van diens vrienden opgespoord. In Dungarvan is paniek uitgebro ken, maar doktoren en AIDS-specia- listen zijn uiterst sceptisch. De bis schop van het diocees waarin Kenne dy werkt, heeft de priester gisteren op de vingers getikt over zijn loslippig heid. Kennedy had voor zijn preek geen contact opgenomen met de bis schop of met de pastoor van zijn pa rochie. „Dit lijkt een nogal hoge mate van doorgave. Er zal een onderzoek moe ten worden ingesteld. Om een derge lijk aantal mannen te infecteren zou de vrouw met iedere man ten minste 500 keer, en mogelijk wel 1.000 keer naar bed moeten zijn geweest," zegt James Walsh, voormalig coördinator voor AIDS-bestrijding in Ierland. Hij gaat uit van wat tot nu toe bekend is over de verspreiding van het HIV-vi- rus. „Dit verhaal is bijna onmogelijk", meent de Londense gyneacoloog Ri chard Smith in een vraaggesprek met The Independent. Besmetting is bij een enkel seksueel contact mogelijk, maar de vrouw zou nooit al haar part ners in één keer hebben kunnen in fecteren, zegt ook hij. „De kansen dat een man een vrouw besmet zijn zo'n twintig keer groter dan andersom", al dus Robin Gorna, voorlichter van een Britse gezondheidsorganisatie. Gorna noemt het relaas een fabeltje. „Het zegt meer over de fantasieën en angsten van de priester dan wat an ders." Ook anderen suggeren dat Ken nedy in het preutse en streng-katho- lieke Ierland zijn parochianen met, een angstwekkend verhaal op het rechte spoor heeft willen krijgen. Gor na wijst ook op de enorme aandacht die de vrouw krijgt als aanstichter van al het kwaad. „Zij kon dc mannen niet dwingen een condoom te gebruiken. Wat dachten die mannen zelf? Die hebben toch ook een eigen verant woordelijkheid? Het is ironisch dat uitgerekend een priester hiermee naar buiten komt. Je kunt zeggen dat de katholieke kerk zelf schuldig is aan de verspreiding van HIV in Ierland door haar verzet tegen het gebruik van con dooms en tegen goede seksuele voor lichting," meent Gorna. einde van de Tweede Wereld oorlog. Ook sinds de val van de Berlijnse Muur kwam de kwes tie meer in de belangstelling. Veel mensen di,e voorheen geï soleerd achter het IJzeren Gor dijn leefden, konden plotseling bij westerse banken naar ver dwenen geld van verwanten in formeren. Joodse organisaties reageer den behoedzaam op het bericht over de Zwitserse banktegoe den. Avraham Burg, voorzitter van het Joodse Bureau in Israël, zei eerst met Zwitserse functio narissen te willen praten. „Het geld kan me niet schelen. Het gaat om het principe", zei Burg, die in Brussel een vergadering over de zoektocht naar de te goeden bezocht. Het zoeken is in juni begonnen. arkalyk Twee Russische artsen begeleiden kosmonaut Nikolai Boedarin, enkele minuten nadat hij is geland bij de stad Arkalyk in Kazachstan. Boedarin heeft samen met een Russische collega twee maan den doorgebracht in het ruimtestation Mir. Zijn Russische voorgangers ontvingen op 6 februari astronau ten uit de Verenigde Staten in de Mir. foto reuter leonid batalov Frankrijk ontkent gevaren rond Mururoa den haag anp it in ozonlaag oeit sneller in ooit tevoren (VE.AP gat in de ozonlaag bo de Zuidpool groeit snel- dan ooit. Het heeft nu omvang van 10 miljoen kante kilometer, onge- r de oppervlakte van Eu- a- Dat heeft het vveer- ■dig instituut van de VN jenève gisteren bekend laakt. et afgelopen jaar is het in omvang verdubbeld. Is eind juli neemt de veelheid ozon in het dpoolgebied gemiddeld ?ocent per dag af, een re- tltempo. Ook boven Eu- a en Noord-Amerika is concentratie ozon afge ven. „Elke procent min- ozon, betekent ruwweg tot 1,5 procent meer ul- nolette straling op aar- »zei een onzondeskundi- in Genève. Dat betekent cr kans op staar en huid- - WASHINGTON-SARAJEVO Rtr-AFP De positie van de Bosnische Serviërs komt steeds meer in het gedrang. De Amerikaanse minister van defensie, Perry, zei gisteren dat de NAVO hun luchtverdediging vrijwel geheel heeft vernietigd. Dat zou ook gelden voor hun munitiedepots. De Bosnische Kroaten meldden daarnaast belangrij ke overwinningen op de Serviërs. Volgens Perry kunnen binnen enkele dagen ge allieerde vliegtuigen „ongestraft" boven Bosnië vliegen. In een interview voor de Amerikaanse te levisie zei hij dat van de Bosnisch-Servische luchtafweer in het oosten al niets meer over is. „Als de NAVO op dezelfde voet doorgaat met haar bombardementen en raketaanvallen zal dit bin nen enkele dagen ook in het westen van Bosnië het geval zijn. De toestellen moeten er daarna al leen nog voor zorgen buiten bereik te blijven van d raagbaar gesch u t De Bosnische ICroaten en het Bosnische rege ringsleger hebben in het westen van Bosnië grote successen geboekt. Volgens de Kroatische televi sie hebben de Kroatische troepen in enkele dagen ongeveer 1.500 vierkante kilometer terrein op de Serviërs veroverd. De speciale afgezant van de Verenigde Naties, Akashi, heeft zich vanochtend ook in die zin uitgelaten. Toestellen van de NAVO bombardeerden dins dag opnieuw stellingen van de Serviërs rond Sa rajevo en in Oost-Bosnië. In Vogusca, ten noord westen van Sarajevo werden munitie-opslag plaatsen vernietigd. Volgens minister Perry heb ben de aanvallen „grote gevolgen" voor de Ser viërs. „Een belangrijk deel van hun munitievoor- raden is verwoest." Moskou kritiseerde gisteren opnieuw de NAVO- aanvallen. „Door de bombardementen sterven el ke dag kinderen, waardoor het overleven van de huidige generatie Bosnische Serviërs, die wordt bedreigd met volkerenmoord, in gevaar komt", aldus een verklaring van de Russische regering. Moskou wil de humanitaire hulp aan de slachtof fers opvoeren en Servische kinderen opvangen in herstellingsoorden in Zuid-Rusland. De Amerikaanse regering heeft de beschuldi ging van de Russen met 'kracht van de hand ge wezen. President Clinton zei dat er van genocide geen sprake is. Susanna Agnelli, de Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, heeft intussen bevestigd dat haar land weigert vijf F-117A 'stealth'-gevechts- vliegtuigen te stationeren die gebruikt zouden moeten worden voor het bombarderen van doe len in Bosnië. Stealth-vliegtuigen zijn dankzij hun vorm niet of nauwelijks op radar te zien. Benetton-winkel opent deuren in Sarajevo sarajevo ap De zandzakken voor de ramen maken deze Benetton-winkel uniek. De jongste telg van de Italiaanse kledingketen bevindt zich dan ook in Sarajevo, op nog geen dertig meter van de markt waar onlangs door een Servische granaataanval 38 do den vielen. Voor de deur van de winkel stonden gisteren rijen belang stellenden. Zelfs de Bosnische premier, Silajdzic, kwam langs om de opening persoonlijk bij te wonen. „Dit zou wel eens het eerste teken kunnen zijn dat de vrede nabij is", aldus de pre mier. Een paar uur na de opening waren al meer dan 1.500 men sen een kijkje komen nemen. Kopen deden ze echter weinig, aangezien de prijzen lelijk te genvielen. Het goedkoopste ar tikel was een paar babysokjes. Prijs 9 Duitse mark meer dan het gemiddelde maandloon. Frankrijk heeft gistermiddag tij dens de hoorzitting voor het In ternationale Gerechtshof over de heropening van de Mururoa- zaak fel uitgehaald tegen Nieuw-Zeeland. Dat land mis bruikt het VN-hof als politieke tribune, aldus de Franse delega tieleider Mare Perrin de Brich- ambaut. Nieuw-Zeeland heeft het Hof gevraagd een in 1974 geschorste zaak tegen boven grondse kernproeven te herope nen. Het wetenschappelijke be toog dat Nieuw-Zeeland een dag eerder had gehouden over de gevaren van het uiteenvallen van het Mururoa-atol en van ra dioactieve besmetting van het zeemilieu, zijn volgens Perrin 'gespeend van elke geloofwaar digheid'. Wellington zou selec tief enkele feiten uit weten schappelijke onderzoeken heb ben geciteerd 'om een slechte science-fictionroman te con strueren'. Nieuw-Zeeland is vol gens Parijs ongeloofwaardig omdat het weinig cijfers heeft gebruikt om zijn betoog te sta ven. Perrin op zijn beurt trak teerde Hof en publiek op een lange cijferstroom om aan te to nen dat de radioactiviteit op Mururoa lager is dan in Parijs en in sommige landen rond de Stille Oceaan, zoals Chili. De toename van de radioactiviteit in Nieuw-Zeeland ten opzichte van de natuurlijke achter grondstraling als gevolg van de Franse proeven zou vrijwel niet meetbaar zijn. Perrin sprak tegen dat het atol uiteen kan vallen, zoals Nieuw- Zeeland zegt te vrezen. Volgens de door hem aangehaalde vul- kanologen en geologen is het atol stabiel. De door Nieuw- Zeeland aangehaalde deskundi gen noemde Perrin 'ignorante kantoor-vulkanologen'. Het Hof wil snel tot een uit spraak komen over heropening van de Mururoa-zaak. parus dpakrant Libération. Dreyfus werd op 15 oktober 1894 gearres teerd. ten tijde van een golf van antisemitisme. Hij werd verdacht van spionage voor Duitsland. De kwetsie verdeel de Frankrijk tot op het bot. De beroemde schrijver Emile Zola eiste in zijn aanklacht J'Accuse heropening van het proces. Justitie zette Dreyfus' straf, le venslange verbanning, in 1899 om in tien jaar gevangenis. Uiteindelijk werd de eerste jood die doodrong tot de Fran se legertop in 1906 vrijgespro ken en gerehabiliteerd. Maar het leger legde zich daarbij niet neer. Nog maar een jaar geleden, toen de Dreyfus-affai- re een eeuw oud was, be schouwden Franse militaire historici de onschuld van Dreyfus slechts als een veron derstelling van anderen, maar niet als een vaststaand feit. Het Franse leger heeft na een eeuw eindelijk erkend dat de joodse officier Alfred Dreyfus ten onrechte is veroordeeld voor hoogverraad. Het hoofd van de historische afdeling van de strijdkrachten, generaal Mourrut, noemt de beruchte Dreyfus-affaire een militaire samenzwering tegen een on schuldige. Mourrut kwam met zijn op zienbarende uitspraken tijdens een Dreyfus-symposium in Pa rijs. Hij droeg zijn uniform om te beklemtonen dat hij in naam van de Franse strijd krachten sprak. „De generaal vertelde in on ze aanwezigheid zaken die nog geen militair eerder heeft ge zegd. Dat is zonder twijfel een stap vooruit", zo zei de leider van de joodse gemeente, Jean Kahn, gisteren tegen de Franse Kruisbeeld blijft verplicht op Beierse scholen MÜNCHEN AP De regering van Beieren zal het kruisbeeld in klaslokalen in een nieuwe wet blijven voorschrij ven. Dat heeft premier Edmund Stoiber gisteren gezegd. De deelstaatregering gaat daarmee in tegen het oordeel van het Duitse Flooggerechtshof. Dal stelde eerder dat een kruisbeeld in de klas niet verplicht kan worden gesteld. Stoiber deed zijn aankondi ging op de eerste dag van het schooljaar. De christelijke CSU, die de absolute meerderheid heeft in Beieren, zal de komen de weken een wetsvoorstel uit werken waarin in zal staan dat in gebouwen voor basis- en voortgezet onderwijs die eigen dom zijn van de deelstaat, liet kruisbeeld blijft hangen. Voor conflicten zijn er bijzondere re gelingen voorzien, zei Stoiber. Niet alleen de scholieren wa ren gisteren gespannen. Uit heel Europa, de Verenigde Sta ten en Azië waren televisieploe gen naar Beieren gereisd die verwachtten dat er bij de scho len zou worden gedemon streerd tegen het omstreden crucifix-oordeel van het I Ioog- gerechtshof. Het ministerie van cultuur in München, waaronder ook onderwijs valt, zei echter dat het overal rustig was geble ven en dat geen van de 40.000 kruisbeelden in de 3.000 scho len ook maar een centimeter van zijn plaats was gekomen. Arts krijgt 25 jaar cel wegens fatale abortus new york ap Een arts in de VS kreeg gisteren 25 jaar celstraf wegens een ver keerd uitgevoerde abortus waarbij de patiënte doodbloed de. De zaak tegen de 58-jarige arts is een van de uitzonderlijke gevallen in de VS waarin ver keerd medisch handelen leidde tot een strafzaak. „Dit was geen politieke zaak. Dit was een ver derfelijke, onverschillige moord", stelde rechter Hanop- hy.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5