Overlast blijft ook na methadonverstrekking Bomhoff bindt strijd aan met CPB Binnenland ik niet op de hoogte van - ikoord Smith-Mladic Borst gaat Gendercentrum aanpakken Op pad met de postkoets icistische kamerleden duiten van vergadering Veteranendagen Kritiek minister op uitlatingen Bovenkerk 'Reclameverbod leidt tot meer roken' 'Illegalen niet met geweld van Sint Maarten verjaagd' -4 ISDAG 13 SEPTEMBER 1995 tmapatiënt eist opname in Davos L De 20-jarige astmapatiënt J. Driessen uit het Limburgse li heeft gisteren in kort geding geëist dat de verzekerings- rhappij Interpolis de kosten betaalt voor een behandeling Nederlands Astmacentrum in Davos. In 1993 is Driessen opgenomen geweest in Davos. Vier artsen adviseren nu Luw een opname. Volgens advocaat A. van Dijk van Inter ns de patiënt in Nederland echter nog niet uitbehandeld. L volgens de polis een van de voorwaarden voor opname in jk ontvoerde vrouw gevonden ^msr» Het stoffelijk overschot van een in augustus ontvoer- Ljarïge vrouw uit Beneden-Leeuwen is gevonden in de [haven in het Gelderse Tolkamer. Voorbijgangers kregen [aan toen de tent waarin de vrouw met haar ontvoerders Lekampeerd boven kwam drijven. Vorig weekeinde werden encamping in het Belgische Lommei een 29-jarige man en &8-jarige vrouw uit Beneden-Leeuwen aangehouden. Zij zijn het slachtoffer op de camping in Tolkamer geweest. (nieuw Russen overvallen langs Al htii-|gyA/iEN-* Na een achtervolging heeft de politie gisteren in Nieu- i te lere 'n ^er ^ussen aangehouden die kort daarvoor in Bathmen zeve indgenoten hadden overvallen op een parkeerplaats langs opni 1- ^et was de vierde overval sinds medio juli. De vijf Russen neer dt n onderweg naar de automarkt in Utrecht en sliepen in hun in de F, 'n de wagen van de overvallers lag een vuurwapen, tden ni| ^°4achutiste aan verwondingen bezweken le bouij. In het ziekenhuis in Goes is gisteren een 27-jarige vrouw rjet Belgische Mons overleden aan de gevolgen van een onge- het parachutespringen, afgelopen zondag. De vrouw was ningerjnseen springdag van het Paracentrum Midden-Zeeland terlijkf de wind te ver van de springlokatie afgedreven. Ze kwam tovornjhonderd meter van de dijk in het water terecht. HeegJ 'm "nJ;D wil winkels langer open houden Vendex Internationa! (V&D-warenhuizen, speciaalza- Ten supermarkten) wil volop gebruik maken van de mogelijk- 8J>n om de winkels langer open te houden. In eerste instantie nm$n de supermarkten Edah, Konmar en Basismarkt tot acht meesj»s avonds open blijven. Later volgen de warenhuizen van V 'e wijl al du k. „Hij akbiji 'deeldüAGgpd wijk ld asisvqier Kok had geen weet van moet^kkoord dat VN-generaal op 19 juli sloot met de comman- ien. .Jvlladic. Bij het overleg met besteiveede Kamer over de val Srebrenica bleef daarom rmeld dat Smith had inge- p met het vertrek van Dut- t en het achterblijven van honderden gevangen mos- %Dat zei Kok gisteren in de [de Kamer. kamercommissie voor de- moet kamerleden har- lanpakken als deze zich n het parlement racistisch Bij een veroordeling it ontzetting uit het passief (echt (gekozen worden) vol- I Als volksvertegenwoordi- Ihun uitlatingen binnen het ment doen, moet dat lei- Ktot uitsluiting van vergade- fen. Jat schrijft mr. M. Wijman de Wetenschapswinkel fcten van de Universiteit Icht in haar rapport Gren- Onschendbaarheid. Ir onderzoek verrichtte zij in pracht van het Landelijk Bu- I Racismebestrijding (LBR). fclitici zijn heel goed aan te !om zondag 17 september naar 'dej Natuurmonumenten. role/ de Open Dag-lijn 06-9335*5o„/cm, Bestel nu de gratis brochure "Werken aan de natuur", met alle informatie over excursies, kinderac tiviteiten, doe-markten en theater in a 17 natuurgebieden, verspreid over L Jhet hele land, ook bij u in de buurt. Vereniging 1.25 u. Ned. 2 'Ontketend Groen'. den haag«anp Minister Borst (volksgezondheid) wil het Genderbehandelcentrum in Utrecht (de eerste commerciële kliniek voor kunstmati ge inseminatie) verbieden geslachtskeuze toe te passen om medische redenen. Ouders die om andere redenen voor de bevruchting het geslacht van hun kind wil len bepalen, kunnen daarvoor nog wel in de Utrechtse kliniek terecht. Wel ziet de in spectie scherp toe en dreigt de minister een noodwet in werking te stellen zodra daar een dringende aanleiding toe is. Op lange termijn wil de minister een verbod regelen in de wet over bevruchtingstechnieken. Het Gendercentrum in Utrecht veroor zaakte in juni opschudding, door aan te kondigen dat ouders daar het geslacht van hun toekomstig kind kunnen gaan bepalen. Dat leverde zowel ethische als wetenschap pelijke bezwaren op. De techniek waarvan het centrum zich wil gaan bedienen, is vol gens de Gezondheidsraad en talloze weten schappers niet verantwoord. Juridisch blijkt het niet mogelijk de kli niek als zodanig te verbieden. Wel zijn er al lerlei mogelijkheden om de praktijk te ont moedigen of in te grijpen zodra van mislei ding of onverantwoord handelen sprake is. De inspectie volgt de ontwikkelingen van het centrum nauwgezet. Voor sommige ouders kan geslachtskeuze medisch noodzakelijk zijn, omdat bijvoor beeld een meisje niet de zeer ernstige aan doening van hen erft, maar een jongetje zeer waarschijnlijk wel. Het gaat dan vooral om aandoeningen die een kindje niet-le- vensvatbaar maken, of met zeer ernstig handicaps gepaard gaan. De minister vindt dat die mogelijkheid open moet blijven, maar ze wil dat dat op verantwoorde wijze gebeurt. Ze laat ge slachtskeuze om medische redenen daarom onder de Wet Ziekenhuisvoorzieningen val len, wat inhoudt dat ziekenhuizen er een vergunning voor nodig hebben. Door de dubieuze techniek komt het centrum in Utrecht niet voor een vergunning in aan merking. Positieve invloed op criminaliteit niet zoals verwacht De verstrekking van methadon aan harddrugverslaafden leidt nauwelijks tot minder criminaliteit en minder drug overlast. Drugverslaafden die ter vervanging van heroïne methadon krijgen, beëindigen daarmee niet hun crimi nele bezigheden. Dit staat in de nog vertrouwelijke maar deels al uitgelekte drugnota van de ministers Sorgdrager (justitie) en Borst (volksgezondheid). In de nota worden voorstellen gedaan die moeten leiden tot betere resulta ten van de methadonverstrekking. amsterdam-groningengpdzo staat in de nota, dat het me rendeel van overlast en het Aanvankelijk werd wel verwacht overgrote deel van diefstallen dat het verstrekken van me- en inbraken voor rekening komt thadon een positieve invloed van de drugverslaafde. Ook het zou hebben op de drugcrimina- beeld dat 'alle verslaafden door liteit en op een afname van de het plegen van strafbare feiten overlast. Het is verre van juist, in hun levensonderhoud voor zien' klopt niet, aldus de nota. Onderzoek heeft aangetoond, zo schrijven Sorgdrager en Borst, dat druggebruikers al de licten pleegden voordat zij ver slaafd raakten aan drugs. Crimi naliteit en drugmisbruik zijn el kaar versterkende elementen. Hierin wordt de verklaring ge vonden dat methadonverstrek king niet leidt tot minder over last en criminaliteit. Het aantal drugverslaafden in Nederland is jarenlang te laag geschat. Minimaal 28.000 Ne derlanders zijn aan (hard)drugs verslaafd. Daar komt nog een onbekend aantal buitenlanders en illegalen bij. Tot dusver werd gerekend met getallen tussen de 21.000 en 25.000 verslaafden. De stad Groningen begint volgende maand met een nieu we opzet van methadonver strekking. Vanf 1 oktober krij gen een kleine tweehonderd drugsverslaafden methadon via de apotheken in de stad. Dit aantal moet gestaag worden uitgebreid. Zij die niet bij de apotheken terecht kunnen, zijn aangewezen op drie methadon- posten in de stad. Via de apo theken wil het gemeentebestuur de verstrekking verspreiden over de stad. fensie wil morgen minister Voorhoeve (defensie) aan de tand voelen. De zoveelste ver rassing in het Srebrenica-dos sier bleek gisteren vrijwel alle fracties dwars te zitten. De PvdA wil het VN-akkoord toegestuurd krijgen, de WD wil weten waar om het akkoord blijkbaar ge heim moest blijven en CDA en Groen Links vermoeden dat in formatie bewust is achterge houden. Aangezien Voorhoeve momenteel in Tsjechië verblijft, moest Kok het antwoord op veel vragen schuldig blijven. erzoek in opdracht van LBR: pakken op racistische uitlatin gen. De meest vergaande oplos sing zou zijn de wettelijk vastge legde onschendbaarheid in te perken. Maar dat vindt Wijman voorlopig niet nodig. Het Regle ment van Orde van de Tweede Kamer biedt daartoe mogelijk heden, maar kan volgens Wij man verder worden aange scherpt. Het LBR, opdrachtgever tot het onderzoek, onderschrijft de stellingen van Wijman. Wat be treft de politieke onschendbaar heid zou het LBR wel iets verder willen gaan. Een LBR-woord- voerder wijst daarbij op de idee- en van D66-kamerlid De Graaf, die ervoor pleit de onschend baarheid van politici in dit soort gevallen in te perken. soesterberg Twee veteranen uit de Koninklijke Landmacht zaten giste ren met hun echtgenoten na te praten over die goede oude tijd. Op de vliegbasis Soesterberg worden drie dagen lang veteranendagen gehou den. foto anp arthur bastiaansf Buitenlanders vragen nieuw verhoor loenen* Gisteren is voor de tweede keer de Nederlandse Postkoetsenrace begonnen. Het evenement duurt twee dagen en wordt verreden tussen Arnhem en Zwolle. Aan de tachtig kilometer lange race doen twaalf teams mee. foto anparthurbastiaanse Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) en het Nederlands Cen trum Buitenlanders (NCB) heb ben kritiek op uitlatingen van de Utrechtse hoogleraar F. Bo venkerk, vorige week bij de par lementaire enquêtecommissie- Van Traa. De minderhedenor ganisatie is verbolgen over de stelling van de criminoloog dat allochtonen volop in de drug handel zitten. Dijkstal vindt dat bij Bovenkerk de nuance ont breekt. In een brief aan commissie voorzitter Van Traa zegt het NCB dat Bovenkerk zijn onder zoek openbaar moet maken. In ieder geval zou Van Traa een extra verhoor kunnen afnemen om Bovenkerk in de gelegen heid te stellen zijn beweringen wetenschappelijk te verant woorden. NCB-voorzitter I. Akel stelt dat de commotie nog aller minst is geluwd en dat Boven kerk voedsel heeft gegeven aan allerlei verdachtmakingen en speculaties. De criminoloog zei vorige week woensdag dat Turken, Marokkanen en Surinamers in belangrijke mate betrokken zijn bij de verspreiding van drugs uit hun vaderland. Hij denkt daar bij aan transport en handel van soft- maar ook van harddrugs. Akel vindt dat Van Traa een grote morele verantwoordelijk heid draagt. Het is volgens de minderhedenorganisaties een goede zaak dat wetenschappers de criminaliteit binnen alle sec toren en groeperingen weten schappelijk in kaart brengen. Maar de beweringen van Bo venkerk zijn van zodanige aard dat deze zo spoedig mogelijk, in openbare zitting, door feiten materiaal moeten worden ge staafd, aldus Akel. Hij hoopt dat daarmee een einde komt aan een 'ongewenste maatschappe lijke discussie.' Ook minister Dijkstal, volgens wie 'de nuance ontbreekt', is niet gelukkig met de stellingen van Bovenkerk. In een interview met dagblad De Stem zegt hij dat uitspraken over minderhe den zijn gedaan die 'heel erg kort door de bocht' waren. „Die uitspraken doen het voorkomen alsof alle Turken, Marokkanen en Surinamers cri minelen zijn. Over vooroorde len gesproken. Ik weet wel wat de volgende dag in de kroeg is verleid over de minderheden." Volgens de bewindsman is de zaak vorige week in het kabi netsberaad besproken. Bij de gedachtenwisselingen zouden daarbij kwalificaties als 'ongenuanceerd' en 'oneven wichtig' zijn gebruikt. De adviesraden voor Turken, Marokkanen, Surinamers en Antillianen in Amsterdam over wegen juridische stappen tegen de wetenschapper, die volgens hen zijn uitlatingen onvoldoen de kan onderbouwen. Er komt een kort geding, tenzij Boven kerk publiekelijk afstand neemt van zijn opmerkingen, aldus woordvoerder Demirbus. Morgen verhoort de commissie-Van Traa A. Hellemons van het korps lan delijke politiediensten, A. Broere van de politie Rotterdam en onderzoeker P. van Duyne van het ministerie van justitie. Na hen komen de CRI-amb- lenaren Barendrechl en Teeuwes en A. Mosterd, de chef van de cid van het politiekorps Hollands Midden. De verhoren beginnen om 10.00 uur en worden rechtstreeks uitgezonden vla Nederland I. Vanaf 12.00 uur gaat het via Nederland 2 verder. holen in Den laag verbieden 'po-gefluit Een verbod op' reclame voor ta baksartikelen, zoals het kabinet momenteel overweegt, leidt juist tot een toename van de si garetten- en shagconsumptie. De Nederlanders zouden daar door jaarlijks 576 miljoen siga retten (drie tot vier procent) meer gaan roken. Dat blijkt uit een vanmorgen bekendgemaakt onderzoek van het Nederlands Economisch Instituut (NEI). De onderzoekers denken dat de tabaksfabrikanten meer op prijs zullen gaan concurreren, omdat de mogelijkheid vervalt zich door middel van reclame van andere aanbieders te on derscheiden. Daardoor worden tabaksartikelen goedkoper en stijgt de consumptie. Het NEI heeft berekend dat een reclameverbod leidt tot een structureel verlies aan produk- tiewaarde, toegevoegde waarde en werkgelegenheid in de Ne derlandse economie. Dit verlies treedt niet op in de tabaksin dustrie, maar in de reclame branche en bij uitgevers. 'Er bestaat een groot misverstand over deze zaak j, jlippo-rage is een nieuwe fa- ingegaan: er wordt nu ook .Boten met de ronde stukjes Enkele scholen in Den ag hebben het fluiten met de H bijtjes al verboden omdat het .jn irritant geluid is. Üj het fluiten gebruiken de ideren de twee helften van n flippo. Zeker als meerdere tderen tegelijk fluiten, ont- iat er een ooi-verdovend la- fli- Dat leidde bij Haagse ,0'en tot concentratieproble- ïn bij leerlingen die nog les- n volgden. Bovendien is het ït ondenkbaar dat een stukje het karton bij het fluiten in keelgaj schiet. den haag raymond peil De economische profeten van de rijks overheid hebben er een serieuze concur rent bij. Met een 'Jaarverslag Nederland BV' en de publikatie van voorspellingen van het wel en wee van de economie, pre senteerde Nijenrode-professor E. Bom hoff gisteren zijn economische denktank Nyfer. De modellen van het Centraal Planbureau (CPB) zijn te ingewikkeld en slaan mede daardoor de plank vaak mis, zo laat het betoog van Bomhoff zich sa menvatten. Het Nijenrode Forum for Economie Re search rekent af met traditionele econo mische modellen. Nyfer maakt gebruik van informatie die besloten ligt in de be langrijkste financiële markten in binnen- en buitenland. Vandaar dat Bomhoff denkt dat Nyfer het beter zal doen dan het CPB. „Het planbu reau heeft last van twee euvels: een ten dens tot voorzichtigheid, tot uiting ko mend in systematische onderschatting van veranderingen in de economische groei en het missen van omslagen in de conjunctuur." Nyfer laat zich er tevens op voorstaan 'op afstand van de politieke besluitvorming'te opereren, waardoor haar voorspellingen niet door de politiek kunnen worden be ïnvloed'. Het CPB valt onder de minister van economische zaken en is, zo klinkt in Bomhoffs kritieken door, te makkelijk ge neigd politieke partijen tegemoet te ko men bij het 'doorrekenen' van plannen en programma's. De economen van het Nijenrode-inslituut doen daar niet aan mee. Zij leggen bij hun voorspellingen de nadruk op een be perkt aantal economische gegevens. Het instituut baseert de prognoses groten deels op aandelen - en obligatiekoersen, alsmede de verschillen in rente die deze tot uitdrukking brengen. In het eerste rapport leidt dit allemaal niet tot verrassende bevindingen. Nyfers analyse van de sterke en zwakke punten van de 'BV Nederland' levert geen opzien barende gezichtspunten op. De economi sche voorspellingen vertonen nauwelijks opmerkelijke verschillen met die van an dere profeten. Op termijn moet dus blij ken of Bomhoffs club beter voorspelt dan het CPB. Illegale bewoners van de ver woeste krottenwijken op Sint Maarten zullen niet met geweld uit hun omgeving worden ver wijderd. De gevolmachtigd mi nister van de Nederlandse Antil len in Den Haag, C. de Haseth, spreekt tegen dat daarvan spra ke zou zijn. „Er bestaat eeii groot misver stand over deze zaak. De gezag hebber van het eiland heeft al leen gezegd dat een aantal mensen, zowel legale als illega le, van het eiland af wil. Hij heeft aangeboden daaraan mee te werken. Dat gebeurt dus uit sluitend op basis van vrijwillig heid." Ook de gezaghebber zelf be klemtoonde gisteren dat hij nie mand wil deporteren. „We bie den iedereen de gelegenheid het eiland te verlaten. Hebben ze niet de middelen, dan beta len wij de vliegreis", aldus 'bur gemeester' Dennis Richardson van St. Maarten. Ook is gratis transport van huisraad aange boden. Richardson zei dat hij al voor de komst van de orkaan van plan was een eind te maken aan de onverantwoorde hygië nische en sociale situatie in de negen krottenwijken op het ei land. Voor opvang van-de dakloos geworden illegalen worden op het eiland tentenkampen neer gezet. Nederlandse genie-solda ten werken hard om over een paar dagen maximaal 1.300 ille galen op te vangen. „Ze probe ren de illegalen die dat willen, hier wat te bieden en hier ook te houden", zegt kapitein der ge nie B. Linsen. „Dan blijft er na tuurlijk een club over die hele maal niets heeft. Wat daarmee gebeurt, weet ik ook niet." Een week na de ramp begint het gewone leven op het eiland langzaam op gang te komen. Elektriciteit en water zijn of worden aangesloten, bij benzi nestations kan weer worden ge tankt en winkels en restaurants hebben hun deuren geopend. Om het moreel van de bewo ners wat op te peppen, werd gisteren een steunbetuiging van koningin Beatrix en prins Claus voorgelezen. Kroonprins Wil - lem-Alexander zal het eiland bezoeken, evenals minister Voorhoeve van defensie en een delegatie van de Tweede Ka mer. Premier Kok vertrekt eind deze maand voor een al eerder gepland bezoek aan de Antillen. De Antilliaanse regering heeft gisteren 25 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de we deropbouw van het eiland; Ne derland had eerder een voorlo pig bedrag geschonken van 10 miljoen. Het Nederlandse Ram penfonds heeft 2,5 miljoen ter beschikking gesteld. Dit geld zal vooral worden gebruikt voor hulp aan de zwaar getroffen ille galen. De Antilliaanse autoriteiten hebben nog steeds geen nieuw dodencijfer bekendgemaakt. Bekend is wel dat er de afgelo pen drie dagen meer lijken zijn gevonden. Officieel bedraagt het dodental nog steeds negen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3