Carlijn Buis is klaar voor het profbestaan op middenveld Real: zwaartepunt Bax en De Sleutels hebben promotie als doel Sport Het waggeltje zal Reuser altijd bijblijven TT La Lau troeft Kulker i Waterpoloërs laten zege tegen Spanje glippc Centraal start seizoen met wins Litmanen libero, Santos speelt niet WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1995 CHEF* WILLEM SPIERDIJK, 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER,0; amsterdam simon zwartkruis gpd-verslaggever Op het slappe koord, waarover iedere topsporter wankelend zijn weg zoekt, balanceert Mar- tijn Reuser dezer dagen tussen grote vreugde en intens ver driet. Blij is-ie vanwege zijn pui ke spel van de laatste weken, zijn doorbraak, vanavond hoogstwaarschijnlijk bekroond met een basisplaats tegen Real Madrid. Aan de andere kant zijn er de kwellende gedachten, vooral 's nachts, aan een vriend in nood. Hij en Kluivert, ko ningskoppel in de Ajax-jeugd, goeie maatjes ook. Reuser (20): ,,De knop moet om. Maar daar heb ik het heel moeilijk mee." Eerst is er een krachtterm, waarmee hij uiting geeft aan zijn gemengde gevoelens. Dan een zucht, van heel diep. ,,Een half uur na het ongeluk werd ik al opgebeld. Een zwager van een vriend van me was langs de plek des onheils gereden. Ik wil de het niet geloven. Pas laat op de avond kreeg ik Patrick te pakken. Toen moest ik het wel geloven. Hij klonk rustig, ik denk dat de klap nog moet ko men bij hem. Ik heb die nacht geen oog dicht gedaan, moest constant aan hem denken. En later komt daar het bericht over de dood van Finidi's broer over heen. Verschrikkelijk..." Normaliter oogt hij als een le vensgenieter, vrij van zorgen. Stoere kop, strakke kleertjes. Borst naar voren, kont naar achteren, een wie-maakt-me- wat-blik in de ogen. Martijn Reuser als personificatie van Ajax. Hij, in onversneden Am sterdams: „Ik ben in principe ook vrij zorgeloos, maar dit zijn gebeurtenissen die me erg aan grijpen. En die uitstraling, ja, ik hoor wel vaker dat ik een typi sche Ajacied ben. Ik ben me daar niet van bewust. Als ik me zelf terug zie op televisie let ik op andere dingen. Hoe ik sta opgesteld, hoe mijn acties er uit zien. Daar word ik trouwens niet altijd even vrolijk van. Ik heb een vreemd loopje, waggel een beetje. Soms zie ik mezelf een hele trieste beweging ma ken en denk ik: 'ben ik dat?' Ik mis explosiviteit, maar dat com penseer ik met inzicht. Het waggeltje zal, vrees ik, altijd bij me blijven." Zijn verlate doorbraak is niet alleen terug te voeren op een lang uitgerekte puberteit. Vorig seizoen overspeelde Reuser zijn hand enigszins. Eindexamen aan de middelbare detailhan delsschool en een basisplaats bij Ajax, dat bleek te veel ge vraagd. Kater Reuser miste op één schamel puntje zijn diploma en harkte in twee invalbeurten slechts 78 speelminuten bij elkaar. De dubbele kater; heefPizijn leven ingrijpend veranderd*. ,,Ik heb op twee paarden gewed en het heeft me niets opgeleverd. Daarom heb ik school voorlopig vaarwel gezegd en gooi nu alles op Ajax." Maaike Spoor aangemoedigd voorhout rob van der zanden Carlijn Buis zet binnenkort opnieuw een grote stap in haar tennisloopbaan. De Voorhoutse voegt zich over twee weken bij de selectie van Jong Oranje en dat is het officiële begin van een profbestaan. De 18-jarige speelster gaat zich van af nu meten met leeftijdgenoten uit andere lan den. Buis - afgelopen seizoen spelend voor Unicum, het is nog niet duidelijk of ze bij de Leidse club blijft - is in de zomer diverse keren 'bespioneerd' door assistent-coaches van Stanley Franker. Ze was op de hoogte van de belangstelling. „Daarom ben ik niet echt geschrokken van de uitverkie zing. Ie hoort van anderen dat je in de gaten wordt gehouden. Zelf was ik de laatste tijd niet eens zo tevreden over mijn spel, wat dat betreft was het toch nog enigszins verrassend." In de laatste toernooien die ze bezocht, was ze op dreef. In Groningen won ze een A-toernooi en anderhalve week geleden verloor ze een finale in Vlissingen. Ze maakte een sprong op de nationale ranglijst en staat nu 36ste. „Ik wilde aan het einde van de zomer rond de dertig eindigen, dus dat is redelijk gelukt." Volgens Buis is ze vooral voor Jong Oranje ge kozen op basis van haar toekomstmogelijkheden. „Doorgaans worden talenten gevraagd die al wat bewezen hebben en al jarenlang bezig zijn. Be kende namen meestal. Wat ik begrepen heb, is dat ze mij vooral selecteerden omdat ik iets kan worden, niet omdat ik al iets ben." Ze vindt zichzelf namelijk nog altijd een tennis ster die aan een inhaalrace bezig is. Ze begon laat met de racketsport en dook vijf jaar geleden op als talentvolle D-speelster in het Leidse circuit. Meteen werd duidelijk dat ze een groeibriljant was en enorme mogelijkheden had. Met zeven mijlslaarzen stapte ze door het circuit, waarbij vooral haar sublieme voetenwerk tot de verbeel ding sprak, een onderdeel dat bij vrouwen vaak het slechtst ontwikkeld is. Buis: „Het heeft zijn voordelen dat ik zo laat ben begonnen. Alles is nieuw voor me en ik heb overal lol in omdat ik nog zo veel dingen moet oppikken. Vaak zie je dat talenten van achttien al overvoerd zijn met tennis en vroegtijdig afha ken." „Het is wel zo dat ik nu pas echt leer tennissen. Met Gertjan Minnee (haar prive-trainer, red.) schaaf ik nog aan dingen die andere speelsters van mijn leeftijd al op hun achtste leerden. Een forehandgrip bijvoorbeeld, ik heb al tij d maar ge daan wat mij het beste leek. In feite begint het nu allemaal pas goed." Ze spiegelt zich niet aan andere talenten die via Jong Oranje de wereldladder beklommen. In het recente verleden braken spelers als Jan Siemerink en Richard Krajicek door via de nationale B-se lectie. Zij profiteerden van de faciliteiten van de bond die voor de aanstormende talenten de kos ten van de reizen en de coaching voor haar reke ning neemt. Voorwaarde voor de Jong Oranje klanten is dat ze zich tot hun 21ste full-time met tennis bezighouden, dus dagelijkse beschikbaar heid voor trainingen en buitenlandse toernooien. Buis, die in de avonduren een studie economie in Amsterdam volgt, is er klaar voor. „Ik heb geen flauw idee wat me te wachten staat." leiden Maaike Spoor ontving afgelopen zondag op de tennisbaan van Unicum een aanmoedigingsprijs vanwege haar goede tennispres- taties dit seizoen. De Lissese is Hillegomse dienst won als 12-jarige de D-Masters en mag dus met recht een talent worden genoemd. Uit de handen van de heer Bizo van de Rabo-bank ontving ze een complete tennisuitrusting van het merk Sergio Tacchini, die ze bij LJ. Sport mag uitzoeken. Op de foto van links naar rechts: Maaike Spoor, Richard Landwer Johan en Dhr. Bizo. foto holvast/mark lamers leiden» aap siera medewerker In de landelijke divisies van het zaal voetbal doen dit jaar vier regionale teams mee. Naast bekende namen als Bax, McDonald's en Sleutels voegde Bram's Snackbar zich bij dit trio. De ver wachtingen lopen uiteen. Eerstedivisio- nist Bax hoopt nu eindelijk de stap te maken naar het walhalla van het zaal voetbal: de eredivisie. McDonald's stelt zich behoudend op. De promovendus hoopt zich op het een na hoogste niveau te handhaven. Een divisie lager, rekent de Sleutels zich al rijk. Ook zij gaan voor promotie. Bram's Snackbar is als debu tant onbekend in de landelijke klasse. Maar desondanks denkt de Leidse club zich probleemloos te handhaven. Coach Wim Bax van zaalvoetbalvereni ging Bax is vastberaden: "We gaan voor de titel en niks anders. Dat geldt eigen lijk nu nog meer dan vorig jaar. Want nu beschik ik op de vrijdag bijna over alle spelers". Doelman Marijn Mokveld en Patrick Scheurwater hebben als enigen nog op zaterdag verplichtingen op het veld bij respectivelijk Lisse en Noord- wijk. Nieuwkomers in het Voorhoutse team zijn Bas Heino (FV Sr.oekie) en Michael Verver (Bram's Snackbar). Dat Bax een woordje gaat meespreken in de compe titie bleek wel in de voorbereiding waar in FV Snoekie werd verslagen. Wel be treurt Wim Bax het feit dat op het aller laatst moment Michael de Roode alsnog koos voor die vereniging. Verder sloeg de oprichter van de zaal club (1974) een aanbod af van Piet Keur om in Voorhout te komen spelen. En Hans van Leeuwen ging niet in op de vraag om Bax te gaan coachen. Hij pre fereerde nog om een jaar te blijven voet ballen. Het Leidse McDonald's stelt zich be scheidener op dan de Voorhoutse oppo nent. De nieuwe man aan de kant, Ed Kamerling, weet nagenoeg niets van de eerste divisie. Alleen van zijn pupillen weet hij dat er een stuk ruwer wordt ge voetbald. Zelf wil hij zijn ploeg slimmer laten voetballen. „Een aantal jongens wil nog wel eens een geforceerde actie ma ken. Dat probeer ik er uit te krijgen". De selectie is ook groter dan ooit. Naast Edwin Verhoogt (ooit Martin Centrum) meldde zich ook Erik van den Hoogen aan. Arjan van Rijn (op het veld actief bij SJZ) was halverwege het vorig seizoen al een aantal keren actief voor de groen- witten. Bij monde van begeleider Ed van Lier- op wil de Sleutels dit jaar definitief doorbreken. Vorig jaar moest het nog in de allerlaatste speelronde de titel laten aan stadgenoot McDonald's. Van Lierop verwacht het nodige weer werk van het Goudse Mallon. Maar ook het gedegradeerde Eteha vlakt de Leide- naar niet uit. De selectie bleef nagenoeg Telstar wil niet verder met De Roode velsen-zuip/leipen willem schouten Zaakwaarnemer Peter Gerards weet het nog niet zo net. Zou Telstar Ron de Roode ooit echt hebben willen behouden? „Ik denk het niet. Als er echt geen geld was voor Ron wisten ze dat weken geleden toen we aan de 'onderhandelingen' begonnen toch ook al." De zaakwaarne mer gooide vorige week de knuppel in het hoenderhok in de zaak De Roode. Hij vond dat het bestuur van de voetbalclub zijn cliënt aan het lijntje hield en onfatsoenlijk behandelde. Inmiddels is het lijntje geklapt. Gerards baalt. Van Telstar en voor De Roode. Het ongenoegen tussen de zaakwaarnemer en de bestuur ders van Telstar is niet van re cente datum. Gerards heeft al eerder 'rotgeintjes' meegemaakt bij Telstar. Zo zien ze dat in Vel- sen-Zuid ook. De reactie van Telstarbestuurder Cees van der Horst op de aantijgingen van de zaakwaarnemer is veelzeggend. „We hebben altijd ons best ge daan voor Ron. Die opmerkin gen van Gerards ken ik nu zo langzamerhand wel. Laat ik het zo zeggen. Ik communiceer al heel lang alleen nog via de fax met deze man." Dat kan niet bevordelijk zijn voor het wederzijds begrip. Snappen doet Gerards er in ie der geval weinig van. „Vorige week riep Pot nog dat ze het gingen regelen voor Ron. Ze hebben die jongen steeds valse hoop gegeven. Dat proefde ik al een tijdje. Het is een treurig ver haal. Ron heeft zich ook heel duidelijk vastgeklampt aan Tel star en Pot. Nu heeft Pot het niet kunnen waarmaken bij zijn bestuur. Ondertussen hebben wij een aantal andere opties la ten lopen." Gerards doelt dan op andere clubs. Vorige week had hij het over Haarlem en Den Haag als potentiële nieuwe werkgevers voor De Roode. Beide clubs hebben inmiddels ontkend voor de aanvaller in de buidel te wil len tasten. Nu is Gerards voor zichtiger. „We moeten het eens rustig gaan bekijken. Ron is na tuurlijk verschrUckelijk teleurge steld. Hetjs' een binnenvetter maar ik denk dat dit hem heel erg raakt. Hij moest juist deze week ook de ziektewet uit en de ww in. Hij is nu gewoon werk zoekende." DUIVENTIL Wilt U iets melden? Bel 071- 356461 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 2300 AB Leiden. Faxen mag ook: 071-321921. ans de Goede, I sportwethouder van Leiden, zal tij dens de vergadering van de Leidse Sport Federatie op maandag 18 september ingaan op de plaatselijke Sportnota Zwem- en poloclub De Zijl/LGB heeft in Mariska van Beukering een nieuwe pr-functionaris aan gesteld Zondag wordt in Ze venhoven de 10de Poldertrim- loop gehouden. Op dezelfde dag wordt de Ronde van Alphen aan den Rijn in ere hersteld. Aan de start komen amateurs B en junioren. Een dag eerder is de Oranjeronde van Voorhout Junior Maaike Timmermans (Foreholte) is geselecteerd voor de centrale handbaltraining op 20 september in Rheden Carlo van Nierop (SJZ) stopt met voetballen. Hij kwam tot die be slissing in verband een minder goede gezondheid «Wielrenner Miquel van Kessel, de laatste weken in topvorm, heeft een uitnodiging voor een stage in Japan afgeslagen Joeri Stoffels (AZC) is de enige regionale wa- terpoloër die met Nederland deelneemt aan het FINA World Cup in Atlanta Neveles One (Rob de Vlieger) is winnaar ge worden bij de korte baandrave- rij in Schagen. Vrijdag 15 sep tember is Hillegom aan de beurt. Maandag 18 september staat Medemblik op de kalender Niet Andre van der Reep maar Koudekerker André van der Post werd nieuwelingen kampioen tijdrijden van Swift/Casba De Nederlandse Studenten kam pioenschappen rugby worden niet bij DIOK gehouden. Het bestuur van de club aan de Smaragdlaan en LSRG werden het niet eens over de vergoe ding voor het gebruik van de ac commodatie. Voorzitter Cees Ashmann van DIOK legt overi gens volgend jaar de voorzit tershamer neer De nieuwe wielersponsor Rabo gaat ook een amateurclub in het district Zuid-Holland I sponsoren. Joop Zoetemelk blijft ook bij Rabo Jan Raas assisteren Het Ne derlands korfbalteam speelt óp 18 oktober weer een oefej strijd in en tegen een Lei( lectie De Koninklijke Ni landse Wielren Unie (KNl en de wilde wielerbond» in 1996 nauw samenwert Het zal voornamelijk om] uitwisselen van juryleden deelnemen van eikaars w strijden gaan Leidenaat Fielemon is de nieuwe tn van voetbalclub RVC uitj wijk* N.L...M.L. houdtoj dag 17 september weer (j tionele trimloop De schj trainingen van IJVL gaanl oktober weer van start. M avond kunt u zich tussen! en 20.30 uur opgeven ind hal aan de Vondellaan inl Bij de KNVB kwamen ei verzoeken voor dispensai overschrijvingen binnen] gaat om profvoetballers cf hun huidige profclub niet aan de bak komen. DwiglJ Blackson (FC Den Haag-I land), Mike Offenberg (Hj - Zwarte Schapen) en Noi van Schuppen, eens beste peld als groot Ajax-talenti FC Utrecht naar Saestumj vrouwenteam van handbi Saturnus is zonder kampi worden toch nog gepromj naar de tweede klasse. Da se club moet van de hand bond wel scheidsrechtera het seizoen 1995-1996 lev) anders volgen sancties \j schotenaar Sjaak Huismai zaterdag marathon-viskai pioen geworden Jan van Marei (Ter Aar) is de leida het Super Prestige Circuitl triathlon. Op 16 septemb^ Spijkenisse de laatste wedi Op de nationale basketbl lender tot het einde van cU staan twee regionale evetJ menten: op 10 en 11 novel de Final Four voor vrouw^ Katwijk en een internatior toernooi in Lisse ronde de kerstdagen Leidenaar Ey van der Kooij, een jonger t tje van Vincent, won in Nij mansdorp zijn tweede ko? van dit jaar. De jeugdige v| renner stapt volgend jaar, i men met stadgenoot Arjan Boer, over naar de nieuwe! gen-categorie. Nico Altorf derde in de Ronde van Hal lem. Ton van Duyvenbode kwam dit keer niet verder i een vijfde plaats in BerkeF Martin Toet (ex-Rijnsburgi Boys) is bij FC Den Haag k daat voor de functie van p ningmeester. lisse wilmar kortleever W ereldkampioen in Damloop den haag anp De organisatoren van de Dam tot Dam loop. die zondag over 10 Engelse mijl van Amsterdam naar Zaandam voert, hebben Paul Tergat aan het deelne mersveld kunnen toevoegen. De Kenyaan werd dit voorjaar in het Engelse Durham wereld kampioen veldloop. Bij de WK- aüetiek vorige maand in Göte- borg veroverde de Afrikaan in 27.14,70 het brons op de 10.000 meter. medewerker In het bijprogramma van de wedstrijden om de Nico van Steijn bokaal was Joost la Lau gisteravond in Lisse op overtui gende wijze zijn illustere Bata ven-clubgenoot Han Kulker te snel af op een drieduizend me ter. Koud een week terug van vakantie vertrok hij op de Ter Specke baan als haas om het grotendeels uit Leidse atleten bestaande veld naar een tijd van 8.30 te loodsen. Door een korte terugval in het tempo trok Kul ker een klein gaatje, waarna in de laatste ronde van vierhon derd meter het spel echt op de wagen kwam. Jan Kortekaas trok vanaf de derde plaats traditioneel van leer, om echter de niet uitge stapte La Lau in een fui sprint langs te zien komi het ingaan van de laatste b De tijden waren onder dl stekende omstandighedeij redelijk: La Lau 8.32,0, R 8.32,8 en Kortekaas 8.35,1. In de onderlinge wed om de Nico van Steijn b genoemd naar de op jonge tijd atleet van De Spartaan Dennis Verhaar aan het la eind. Hij sprong onder m meter 18 ver. Een dag e verdiende Bart Eist de juni| beker met een speerworp •47,30. Behoorlijk was ooki matig bezette wedstrijd de van Spartaan Hubert Kops meter horden) en de 51,1 zijn clubgenoot Stefan denl der op de 400 meter. Junioi] chel Faas hinkstapte sterk lj atlanta anp Langzaam druppelde aan de bassinrand van het olympisch zwembad in Atlanta het besef door tot de waterpoloërs. Zo dicht bij de overwinning op Spanje waren ze in vijftien jaar niet geweest. In twee hectische slotminuten gooide de ploeg een dik kwartier van gedurfd polo, van polo met overgave weg: 9-11 (2-5 2-0 1-2 4-4). „We lieten ons opfokken", keek Marco Kunz getergd terug. De speler van AZ&PC had met twee doelpunten de inhaalrace van Nederland geperfectio neerd. „Tot 8-8 en 9-9 speelden we sterk. Met ons hart. We dachten niet na, we speelden op ons gevoel. We hadden de Spanjaarden op de rug, moes ten alleen nog de trekker over halen." De nederlaag op de openingsdag van de FINA World Cup IX deed pijn. 1 pijn dan normaal, omdai spelers beseften dat ze o[ toernooi, met de beste ach! den van de wereld, een I hadden gemist een tikls dichterbij olympische kwali tie te zwemmen. In het Aqi Center op de campus var Georgia Tech University lij vijf olympische startbewi klaar. leiden chris hartman onveranderd. Alleen Edwin de Roo kan als nieuwe speler worden aangemerkt. John Eradus bleef als coach aan terwijl Paul Schlagwein wegens tijdgebrek het coachen voor gezien hield. De man van het eerste uur bij Bram's Snackbar, Rinus de Bruin, verwacht dat zijn team zich ergens in de middenmoot van de ranglijst gaat nestelen. Lelijke streep door de rekening was het vertrek van Michael Verver naar Bax: „Totaal onverwacht stond Michael op de laatste overschrijvingsdag bij mij op de stoep. Dat was wel even een koude douche". Opvolger werd Abdel Matoug. Verder kijkt de ploeg nu al uit naar de confrontatie tegen Sleutels die wordt ge speeld op de dag na 3 oktober. De Bruin verwacht dat het een rare competitie wordt omdat ook in de zaal het driepun tensysteem is ingevoerd. „Een paar keer winnen en je staat zo weer bovenaan". Maar dat geldt natuurlijk ook andersom. biuartmedewerker Het driebandenteam van Cen traal is in de nationale competi tie voortvarend van start ge gaan. De in de tweede divisie uitkomende formatie uit Oegst- geest, versloeg in een uitwed strijd Oudenbosch met 5-3. Rob Scholtes, goed op dreef met een moyenne van boven de 0.800, en Rob Hilgeman zorg den voor de overwinningen. Jan van Loon verloor. Vierde man Kees Moddemeier, keek in de laatste partij steeds tegen een achterstand aan. In de slotfase echter profiteerde hij van een inzinking van zijn tegenstander. De laatste hervond zich in de slotbeurt met een serie van vijf, waarmee hij alsnog remise af dwong. In de derde divisie wa ren het Voorschotense SBP Palace en het tweede team van Centraal minder goed op dreef. Beide ploegen gingen in uit wedstrijden met 8-0 ten onder. SBP Palace, kreeg in Amster dam klop van Raeck 2 en Cen traal 2 in Utrecht van Sterprin- t/Olympia. In de nationale ka dercompetitie leed De Engel de eerste nederlaag. Safety Hol land, vorig seizoen de nummer twee van Nederland, won in Lisse met 4-2. De enige over winning van De Engel kwam op naam van Louis Opstal. Hij ver sloeg Chris Nobels, een man die er in 57/2 300 moet maken. Op stal (38/2) realiseerde het fraaie moyenne van 32.14. Cas Juffer mans en Andre van der Aart verloren hun partijen. Gecombineerde districtsklasse drie- banden-groot: Taveeme-'t Fort 2 4,5- 2,5. Centraal-I'alace Lisse 0-7. Sport- Ambassador 5-2, De Sport-LUTO 2-5, De Vergulde Vos-Taveerne 2 5-2, RBV- RBV 2 2-5, RBV 2-RBV 3 0-7, RBV 3-De Sport 2 7-0, 't Fort-Lisse Centraal 2-5. District Veen- en Rijnstreek, eerste ronde: driebanden-klein: Roelo farendsveen-De Vergulde Vos 2 2-5, De Vergulde Vos-Roelofarendsveen Jacobswoude-'t Fort 3 2-5, Rij nes Roelofarendsveen 6 5-2, De PI* Schelp 2 4-3, RoelofarendsveM Roelofarendsveen 5 5-2, Roelofare veen 3-Westerhaven 5-2, 't Fort-RF 3, 't Fort 2-De Manege 2 4-3. Schelp-'t Scheepje 5-2, De Mant Fort 4 7-0. Libre Cl: De Band T P 7-0, De Sport-De Sport 3 3-4, R< farendsveen-De Sport 2 5-2, De guide Vos-RBV 2 5-2, Jacobswos Rijnegom 5-2, RBV-De Rijnstreef 't Scheepje-De Plas 2 3-4, 't Fort Merel 7-0, De Plas-BV Aalsmeer De Schelp-Jacobswoude 2 2-5. c2 Sport 4-De Kroon 2 5-2, De Kroot Sport 5 1-6, DVH-De Plas 5 2-5. Aalsmeer 2-De Schelp 2 5-2, WesU ven-Westerhaven 3 2-5, De Plas Scheepje 6-1, De Plas 4-Rijnegoin 0. Rijnegom 2-De Plas 6 2-5, Rijne 3-BV Aalsmeer 3 7-0, Inn 't LelW Westerhaven 2 5-2. Libre Cl: De F: 2-De Kleine Engel 5-2, LUTO-DeÖ 7-0, Sportrust-Royal Sport 5-2, daatje-Taveerne 0-7. C2A: 't V schip-Sportrust 2 5-2, 't Soldaat LUTO 3 4-3, Concordia-Sassenlw 5-2, De Krim-De Klipper 3-4. Royal Sport 2-Ambassador 2-5, 'tl schip 3-Sportrust 3 2-5, Welgelt LUTO 2 5-2, De Kleine hn8e' Klipper 2 2-5. Ajax was gisteren druk in de weer op het strand van Egmond. Finidi George en Winston Bogarde worden op de voorgrond bij hun strijd in de gaten gehouden door Davids, Tuhuteru en Kanu. foto anp strijd die ook Van Gaal nooit meer zal vergeten. De training van gistermiddag maakte de be doelingen van Van Gaal meer dan duidelijk. Van de vier buitenlanders - Finidi, Kanu, Litmanen en Santos - moest hij er één laten vallen. De twee Nigerianen waren al eerder aangewezen. In Eg- mond werd de laatste naam ingevuld: Litmanen. De stoel op de eretribune is voor Roberto Marcio Dos Santos, 41 interlands en wereldkampioen van 1994. De opstelling van Ajax met de leeftijden: Van der Sar (24); Reiziger (22), Frank de Boer (25), Litmanen (24). Bogar de (24); Ronald de Boer (25), Reuser (20), Davids (22); Finidi (24), Kanu (19) en Overmars (22). gpd-verslaggever Louis van Gaal weet veel van het heden, de toe komst heeft voor hem weinig geheimen, maar van het verleden staat hem weinig meer bij. De technisch directeur wist dus ook absoluut niet meer dat Jari Litmanen zijn allereerste wedstrijd voor Ajax als libero speelde. Tegen Sparta. „Dat vertelde hij me vanmorgen", zei Van Gaal na de laatste training. Het kwam goed uit. Want van avond, tegen Real Madrid, speelt de 24-jarige Fin opnieuw achterin. ïn misschien wel zo'n wed- Jorge Alberto Valdano, trainer van Real Madrid, is een welbespraakt man, zonder veel geheimen. Gisteravond, na de training van zijn selectie in het Olympisch Stadion, openbaarde de Argentijn de basisopstelling van de Spaanse landskampioen voor de Champions League wedstrijd tegen Ajax. zes jaar daarvoor in het toer nooi voor landskampioenen, versperde Ajax Real de weg naar de finale in Belgrado (2-1 in Amsterdam, 0-1 in Madrid). Zo wel in '67 als in '73 was het Ma- drileense doelpunt in Amster dam afkomstig van Pirri, voluit Jose Martinez Sanchez. Van avond keert de vroegere mid denvelder terug in het Olym pisch Stadion, als clubarts van Real. Valdano heeft het zwaartepunt op het middenveld gelegd, om dat daar, zo verwacht hij, de be slissende slag zal worden gele verd. Eerder op de dag had Val dano zijn licht al laten schijnen over de beladen ontmoeting van vanavond. In beeldende be woordingen, zoals te doen ge bruikelijk. Zo vreest hij voor een 'lawine van voetbal'. Over de emotionele lading van Ajax-Re- al, na de persoonlijke drama's rond Kluivert en George: „Aller eerst wil ik mijn medeleven met de betrokkenen uitspreken. De gevolgen voor Ajax van deze tragedies zijn moeilijk te voor spellen. Vergelijk het met een man die een arm kwijtraakt. De arm die hij overhoudt, kan twee keer zo sterk worden Over de historische lading van Ajax-Real: „Ten eerste is dit voor ons de belangrijkste wed strijd in vijf jaar. omdat Ajax een grote club is die de cup in grote stijl heeft gewonnen. Maar daarnaast is het een eerbetoon aan de Real-sterren van vroeger, mannen als Gento, Di Stefano en Pirri. Spelers die jarenlang heersten over Europa, zoals Ajax dat begin zeventiger jaren deed." Het lot koppelde Ajax en de Koninklijke in Europees ver band twee keer eerder aan el kaar. In 1967 hadden de Span jaarden in de eerste ronde, na tweemaal 1-1, in de verlenging de langste adem. In '73, net als 'De bal' Over de te volgen tactiek van avond was Valdano gisteren kort van stof. „Voor twee ploe gen met zó veel voetballend vermogen, geldt maar één tac tiek: de bal." Zoals hij ook wilde geruchten, circulerend in Cata laanse kranten, over een zwart geld-circuit bij Real beknopt af deed als 'een politieke campag ne tegen onze voorzitter Men- doza'. En zich diplomatiek op stelde, gevraagd naar zijn me ning over het geschil tussen speler/landgenoot Redondo, die van de Argentijnse bondscoach Passarella pas in de nationale selectie mag terugkeren, als hij zijn lange manen laat afknip pen. Valdano: „Ik ben een grote vriend van Passarella, maar een nog grotere vriend van de vrij heid." Opstelling Real Madrid: Buyo; Chendo, Hierro, Sanchis, Lasa; Luis Enrique, Sandro, Redondo, Amavisca; Raul, Zamorano.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20