'Bij opzetten nieuwe wijken naar bewoners luisteren' 'Hirochirac' is in Bosnië 'Herochirac' Feiten &Meningen Doormodderen in de strijd tegen drugs Hondendrollen WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1995 __jlSDAC De parlementaire enquête-commissie die zich buigt over het al dan niet oprekken van de wet door Justitie in de oorlog tegen de drugs, begint nu echt op stoom te komen. Erg veel vaste grond onder de voeten zie ik echter nog niet. Justitie- en politieautoriteiten zijn steevast van mening dat ze binnen de grenzen van de wet hebbep geopereerd of weten van niets'. Ondertussen moet de minister van justitie zich in de Kamer verantwoorden over het door sluizen door de politie naar de vrije markt van honderden tonnen softdrugs. Precies weet de minister het niet. Het kan 100.000 kilo zijn, maar net zo goed 400.000 kilo. Aan centrale re gistratie werd niet gedaan, vandaar. Hier speelt de wet van de grote getallen. Wij kunnen ons er geen voorstelling van maken, dus laten we deze getallen gelaten over ons heen komen en maken we ons er niet druk over. Maar als alleen al de politie zoveel tonnen door laat, wat doet de handel dan zelf nog? We weten het niet en steeds duidelijker wordt het dat we eigenlijk niets met zekerheid weten. En toch volgt de ene stellige bewering na de andere. De wetenschap blijft daarbij niet ten achter. De ene professor weet te vertellen dat het wel meevalt met de infiltratie van de drugmaffia in de bovenwereld en de andere dat een groot deel van de Turkse mannelijke bevolking in de hoofdstad is betrokken bij de handel in drugs. Zij zeggen dat te weten op basis van weten schappelijk onderzoek. Maar hoe hard is dat onderzoek eigenlijk? Processenverbaal zijn re delijk harde bewijzen, maar hoe komt men ach ter de omvang en mate van infiltratie van de on derwereld in de bovenwereld. De boeven zullen dat toch niet zelf aan onze wetenschappers gaan uitleggen? Nu mag je natuurlijk niet op het uiterlijk van de heren afgaan, maar het lijkt me toch niet het soort dat een gemakkelijke entree heeft in het criminele milieu, noch in de wereld van het gro te legale geld en het grote onroerend goed. En dan nog, het is bekend dat het doorsluizen van druggelden naar het le gale circuit loopt via tal van tussenstappen, waarbij de betreffende personen dikwijls niet weten, hooguit kunnen vermoeden, dat het ka pitaal wellicht van be smette herkomst is. Het lijkt me niet ge makkelijk deze tussen stations aan het praten te krijgen. Of ze weten het echt niet en dan hoor je ook niks, of ze hebben een vermoeden en dan hebben ze alle reden tot zwijgen. Bo vendien lijkt mij zo'n onderzoek eerder iets voor accountants en andere financiële topexperts dan voor gedragswetenschappers, wat weten die tenslotte af van boekhouden en alle listen en lasten die daar ook bij horen? Dit alles neemt niet weg dat het beeld dat wordt geschetst ronduit ontluisterend is. Sedert jaar en dag wordt vooral de oorlog tegen de harddrugs gepropageerd en wordt met dezelfde verbetenheid gestreden tegen de aanvoer en handel in softdrugs, terwijl we die'wel straffe loos mogen consumeren en de tussenhandel gedoogd mag handelen. Op zichzelf natuurlijk al vragen om moeilijkheden. Die tussenhandel en uiteindelijk de consument moet tenslotte worden bevoorraad en dat strafbaar maken is ri dicuul als de laatste stappen niet strafbaar zijn. Voor de groothandel in en aanvoer van hard drugs geldt hetzelfde verhaal. Begrijpelijk is het overheidshandelen in deze wel. Men heeft geleerd dat het gebruik van "die rommel niet valt tegen te gaan, hooguit te ont moedigen, en men poogt vervolgens het geheel sociaal min of meer beheersbaar te houden. Het voortraject valt echter niet onder het welzijns beleid en de gezondheidszorg, maar onder Jus titie en daar wordt het strafrecht op gezet en wordt oorlog gevoerd. Ondertussen is men aan het dweilen met de kraan open. Het komt daarbij van kwaad tot er ger en doordat men de grenzen van de wet ste vig aan het oprekken is, hebben politie en Justi tie lange tijd er geen belang bij om nauwkeurig te registreren, laat staan te evalueren wat ze nu eigenlijk precies aan het doen zijn. En zo kan het gebeuren dat de minister van justitie niet eens bij benadering kan zeggen hoeveel tonnen softdrugs met goedkeuring van haar openbaar ministerie op de markt zijn verschenen. Is dat soms ook gebeurd met harddrugs en weten we dan ook niet bij benadering om welke hoeveel heden het gaat? Ik vrees van wel. Dat niet centraal registreren en evalueren heeft op de werkvloer de indruk gevestigd dat ze daar hun gang wel konden gaan en dat hebben ze ook gedaan, waarbij het ene ressort niet wist wat het andere deed en dat in een klein land als Nederland met toch een beperkte afzetmarkt voor deze spullen. Het maakt allemaal een knul lige. chaotische indruk en het zal voor premier Kok nog een hele toer worden om zijn Franse en Duitse collega's te overtuigen van de solida riteit van het Nederlandse drugbeleid. Zeker, op het gebied van de sociale opvang van druggebruikers en het beperken van de groei van de groep van gebruikers, slaan we in internationaal verband gezien een uitstekend fi guur. De groep blijft qua aantal relatief stabiel en hun opvang is over het algemeen menswaar dig. Het bestrijden van de door een deel van hen veroorzaakte overlast lukt ons ondertussen van geen kanten.' Rotterdam staat nu al maan den op zijn kop sedert men het vermaledijde Perron Nul heeft gesloten en vorderingen wor den nauwelijks gemaakt. De bestrijding van de grote vissen lukt van geen kanten. Slechts kleine krabbelaars verschijnen voor de kadie. De gren zen van de rechtsstaat zijn intussen behoorlijk opgerekt en de centrale leiding van Justitie heeft nauwelijks greep op die bestrijding. Het probleem begint intussen alle trekken van een vicieuze circel aan te nemen. Vrijgeven van de handel in drugs en het legaliseren daarvan onder strikte voorwaarden is de enige kansrijke strategie. Internationaal is daarvoor echter geen steun. Het-blijft dus doormodderen. Ook na de parlementaire enquête-commissie en dat is een vreugdevol vooruitzicht voor onze rechtsstaat en voor onze politici en voor al diegenen die dit heilloze beleid moeten uitvoeren. Om verpaupering nieuwe tuinwijken te voorkomen In de jaren zeventig moest er massaal worden gebouwd. Woningnood werd niet langer geaccepteerd. Nieuwe laagbouw-wij- ken verrezen vaak binnen enkele maanden. Hoogbouw was taboe. Er werd gebouwd aan de rand van de stad, ver weg van het centrum. Na tien jaar kwamen de eerste klachten. De verpaupering van de nieuwe tuinwijken was begonnen. De béwoners werden letterlijk ziek in hun perfect geïsoleerde huizen. De komende jaren zullen vooral in de Randstad honderdduizenden huizen gebouwd moeten worden. Hoe voorkomen je dat die nieuwe wijken eveneens onleefbaar worden? Door bijvoorbeeld beter naar de bewoners te luisteren, zegt de GGD-arts Hans de Munter. tmap j-DeS' el heeft tschapi ktNede fisopgf jeuvv ee [is de p fcvolge De Maastrichtse wijk De Heeg kan even gemakkelijk aan de rand van Leiden staan, Merenwijk he ten of een nieuwe wijk van Haar lemmermeer zijn. Het is een wijk uit de jaren zeventig, met veel woningen van het huisje/tuintje type, er is wat etagebouw en een enkele hoogbouwflat. De rond 1.500 woningen staan in het groen, de wijk is verkeersarm en beschikt over voldoende speelge- legenheid voor kinderen. Kortom, perfect voor jonge gezin nen. Toch zal morgen op een symposium in Utrecht van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten worden vastgesteld dat deze en vergelijkbare wijken ge bouwd zijn op verkeerde plaat sen, dat de uitgangspunten ver keerd waren en dat ze te maken hebben met een eenzijdige socia le opbouw. Hoe aantrekkelijk die wijken ook oorspronkelijk waren, ze kunnen alleen met veel geld bewoonbaar gehouden worden. ZIEK Vandalisme, crimineel gedrag, een hoge verhuisfrequentie, veel leegstand en stille armoede zijn de kenmerken van zulke wijken. Ze gaan snel achteruit, .en net als in De Heeg verdwijnt de belang stelling om er te wonen razend snel. Het zijn eigenlijk 'laagbouw- Bijlmers' geworden: goed om een start te maken maar daarna moet je zo snel mogelijk weg. Volgens de Maastrichtse GGD- arts Hans de Munter zijn er dui delijke verklaringen voor de ver paupering, zoals die binnen tien jaar al zichtbaar werd in De Heeg. Maar ook in wijken als de Bever waard bij Rotterdam, sommige delen van Zoetermeer en Capelle aan den IJssel en in de andere grote en middelgrote gemeenten, doen zich deze ontwikkelingen voor. De Munter: „De bewoners in De Heeg zeiden dat ze hier ziek wer den. Ze klaagden oververmoeid heid en dachten dat de grond ver ontreinigd was of dat de lucht werd verpest door de cementfa briek". Daarvoor ontbrak elk be wijs, maar De Munter constateer de wel iets anders. De klachten waren eerder van geestelijke dan van lichamelijke aard. De Hege naren voelden zich gewoon niet thuis in hun nieuwe wijk aan de rand van de stad, ver weg van het levendige stadshart van de Lim burgse hoofdstad. „De Heeg is nooit een buurt ge worden zoals de nieuwe bewo ners zich herinnerden uit hun vroegere omgeving. Het bleef een wijk, getekend door planologen. Het gemeenschapsgevoel ont brak". Overigens bleek dat veel bewo ners wel degelijk ook lichamelijke klachten hadden, maar die had den niets te maken met de wijk. De Heeg had veel mensen getrok ken met een hoge urgentie-score. „Die kwamen veelal uit slechte, vochtige woningen in de oude wijken van de stad en hadden meer dan gemiddeld last van cara en andere ademhalingsproble men. Daar heb je aanleg voor of niet, en hun kinderen vertoonden vaak diezelfde symptomen". In èen poging de woningnood in de jaren zeventig snel op te los sen. verhuisden hele binnenstads- wijken naar de rand van de grote steden. Snelheid was van belang, het ging om een zo hoog mogelij ke produktie van huizen. Zo ver rezen ook de woningen in De Heeg binnen een jaar. De gevol gen waren voorspelbaar. Er ont stond een vaak slecht sociaal kli maat en ook ontbrak de noodza kelijke binding tussen de bewo ners onderling. Dat noemt De Munter zijn eerste, en belangrijk ste les. Zorg dat elke nieuwe wijk een normale sociale opbouw krijgt. Voorkom, zegt hij, dat in een nieuwe wijk overmatig veel jonge bewoners wonen (in de Heeg was 90 procent jonger dan veertig jaar, en een kwart zelfs on der de 18). „Bouw allerlei soorten woningen: voor bejaardên, mensen van mid delbare leeftijd en voor gehandi capten. Iedereen van nul tot tach tig jaar moet in de nieuwe wijk kunnen wonen. Daarnaast zullen Nieuwe woonwij ken moeten ge zond worden ge maakt. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN de planologen veel eerder dan tot nu toe gebeurde, moeten naden-- ken waar zij de winkelcentra wil len plaatsen, de scholen maar ook de sociaal-culturele voorzienin gen, en zelfs een wijkpost van de politie. De route van de bus moet al vastliggen voordat de straten worden aangelegd". INRICHTING De studiebijeenkomst morgen is bedoeld om na te gaan hoe de be woners zelf betrokken kunnen worden bij de inrichting 1 wijk. Het gaat erom te leref*nVie de fouten uit de jaren zeve|an(^Be te verhinderen dat ze opnid- ^et maakt worden wanneer d^n0"c mende jaren vooral in de IJ- 'n stad honderdduizenden ni- woningen gebouwd \vorde«.«pJ- hel kader van de Vinex-opf De Munter bepleit de bom^ In 1 vooral gemengde wijken: rjét Bel goedkope huurwoningen ijjij het er ook dure koopwoningerinsee men, en het liefst letterlijkjde w elkaar. Zo kun je gettovornjiondi voorkomen. „In De Heega huur- en koopwoningen v» -pw kaar gescheiden. De mensj»'-' nen in dezelfde wijk, maaii |AAG schillende vleugels. Als je oversteekt, kom je in het g<L or van de sociale huurwoningP Daar kwamen ook de mees^ av( klachten vandaan". Hij verwacht dat de ontwik} van dergelijke 'nieuwe' wijf ker twee jaar langer zal duri tot nu toe gebruikelijk. ,.HeQ|^ eist een nieuwe aanpak bijl meente. Die wil te vaak devlr- zieningen vooral in het ceiilV concentreren. Die functies! ten juist worden opgedeelde de wijken, zodat elke wijk ki schikken over eigen basisveper 1 ningen". Verslonzing moetikko den tegengegaan en de bevfl op moeten het gevoel krijgen dsch serieus genomen worden. ,Mlai weten het immers het bestejveei De Munter. Srei rme MAASTRICHT LOUIS BURGERS d m l en Jacques Chirac is in de inter nationale gemeenschap de ge beten hond. Zijn besluit om de Franse kernproeven te hervat ten heeft alom tot woede en verontwaardiging geleid. Maar 'Hirochirac' een combinatie van Hiroshima en Chrirac' wordt niet overal verguisd. De Bosnische moslims bijvoor beeld dragen de Franse presi- dent op handen. Hij is hun nieuwe held. Hoe geliefd Chi rac zich in Bosnië heeft ge maakt blijkt uit een voorstel dat het regeringsgezinde week blad BH-Dani hem onlangs deed: „Als u te veel problemen krijgt met de mensen in de Stille Zuidzee, dan hebben we hier nog, niet ver van Sarajevo, een klein bergdorpje genaamd Pale. Dat zou zeer geschikt zijn voor een experiment van het type kernexplosie, op voor waarde dat er niet te veel stra ling vrijkomt..." De Franse president Jacques Chirac doet er alles aan om te wijzen op zijn daadkracht in Bosnië. „Ik ben waarschijnlijk degene geweest die gezorgd heeft voor een brede consensus om een krachtig militair ant woord te geven", zei hij nadat de NAVO de luchtaanvallen op de Bosnische Serviërs had her vat. Dat klinkt arrogant, maar Chirac heeft recht van spreken. De schokgolf van protesten die de atoomproeven teweegbren gen, heeft de aandacht voor het vuurwerk in Bosnië tijdelijk overspoeld. Terwijl de Fransen toch degenen zijn die de om mekeer daar mogelijk hebben gemaakt. Het zijn voor een be langrijk deel de Fransen die de Serviërs naar de onderhande lingstafel schieten en de ope ning van de 'blauwe route' naar Sarajevo mogelijk hebben ge maakt. Maar de Amerikanen krijgen in de media alle krediet voor de kanonneerbootdiplo- matie van NAVO en Verenigde Naties. Zonder de grondsteun van de snelle-reactiemacht {Ra pid Reaction Force, RRF) die voor het grootste deel uit Franse troepen bestaat zouden de NAVO-bombardementen rond Sarajevo ook minder effect heb ben. Zodra de lucht dichttrekt staan de toestellen aan de grond en halen de Serviërs hun mortieren weer tevoorschijn. Deze kleine, gemakkelijk ver plaatsbare wapens zijn alleen door de kanonnen van de RRF (met hulp van een Nederlandse mortieropsporingseenheid) te treffen. De Fransen zijn ook de drijven de kracht achter de RRF, die in het leven werd geroepen na de gijzelingscrisis van afgelopen mei. Toen de Britten hun hoofdmacht voor de RRF nog angstvallig achter de hand hiel den, legde het Vreemdelingen legioen de Bosnische Serviërs al het vuur na aan de schenen. Zo snel ze konden zeulden de Fransen hun grootste houwit sers de berg lgman op en gaven de Serviërs van katoen. Geen wonder dat Chirac inmid dels veruit de populairste wes terse leider is in Sarajevo. De Bosnische president Alija lzet- begovic was net in Parijs toen de NAVO-aanvaflen begonnen. Hij nodigde Chirac uit voor een tegenbezoek en noemde hem 'een bijzonder welkome gast'. Eén van Izetbegovic' adviseurs omschreef de Franse president als 'een vastbesloten man die zich aan zijn beloften houdt'. Maar dat had de wereldge meenschap natuurlijk al ge merkt. Chirac onderscheidt zich daarin ook van zijn voorganger Fran cois Mitterrand. Die liet het bij een bliksembezoek aan Saraje vo in 1992, een fraai maar ver der inhoudsloos gebaar. Terwijl de kersverse Amerikaanse presi dent Bill Clinton aankondigde dat hij een krachtig op treden in Bosnië nastreefde, liet Mitter rand deze opening naar een ge zamenlijke militaire operatie voor wat zij was. Hij kon zich verschuilen achter de rest van Europa. De Britten waren immers ook halfhartig en Duitsland kon gezien zijp verle den (nog) niet meedoen. De Serviërs werden brutaler en chanteerden de VN met gijze lingen. Parijs en Londen kon digden aan hun troepen uit de VN-vredesmacht te zullen te rugtrekken als het zo doorging. Toen kwam Jacques Chirac. En hij bleek minder angsthaze- rig. Vanaf zijn aantreden in mei heeft hij voortdurend gehamerd op grootschalig gewapend op treden in Bosnië. Met al meer dan veertig doden onder de Franse blauwhelmen, de groot ste troepenmacht binnen Un- profor, is dat een gedurfd be leid. Die durf is natuurlijk ook ingegeven door frustratie, zeker na de Servische gijzelterreur die vooral de Franse blauwhelmen vernederde. Na de val van Srebrenica en Ze- pa drong Parijs bij Washington aan op gevechtshelikopters om een paar duizend man van de RRF te droppen in Gorazde. De leiding over een dergelijke ope ratie zou komen te liggen bij de Franse generaal André Soubi- rou, de ex-VN-commandant voor Sarajevo die in een eerdere crisis al blauwhelmen Gorazde wist binnen te loodsen. Maar hier lieten de Amerika nen, die zich met hun vredes plan richten op een deling van Bosnië zonder lastige enclaves, het lelijk afweten. De laatste Britse blauwhelmen vertrokken vorige maand uit Gorazde. Nee, Chirac kan bepaald niet worden verweten Bosnië aan zijn lot over te laten. Als het aan hem ligt, worden Srebrenica en Zepa alsnog op de Serviërs heroverd. Zo min als de Franse president zich veel gelegen laat liggen aan de publieke opinie over de kernproeven op Mururoa, wei gert hij zich neer te leggen bij de algehele oorlogsmoeheid die er rondom Bosnië waart. Het is niet denkbeeldig dat 'Hirochi rac', verguisd om zijn kernproe ven, ooit nog als 'Herochirac', held van Sarajevo, een stand beeld in de Bosnische hoofd stad krijgt. UTRECHT ERIK VAN SCHAIK llt'ill lil IBII Een deel van de wereld mag de Franse pif' dent Chirac zoals vorige week op de vi pagina van het dagblad Libération dar ben afgebrand, in Bosnië is hij een held. TOM JANSSEN ...ma FSMMa HM, "Jt zo'n PRUSSDêALER EHS32BGB Enkele maanden geleden stuitte ik bij mijn omzwervingen door Parijs op een tentoonstelling die de volgende naam droeg: 'Parijs, Zijn Eiffeltoren, Zijn Gastronomie, Zijn Hondendrollen'. De expositie was in de Marais, één van de meest pit toreske delen van de stad. Daar, in een smalle straal, hadden de bewo ners slierten spaghetti gelegd om al le hondedrollen die het eeuwenou de plaveisel teisterden. Het resul taat was spectaculair: spaghetti zo ver het oog reikte. De tentoonstelling gold uiteraard een protest van een aantal bewo ners. Eén van hen, een kunstenaar, legde uit: „Wij wilden choqueren. Flet is daarom dat we voedsel en uitwerpselen met elkaar verbonden hebben". Na vijf jaar Londen was de onbe schrijfelijke vervuiling van de stra ten in Parijs één van de allereerste dingen die mij opviel toen ik hier in april neerstreek. De meeste toeris ten merken daar weinig van. Wie zich ophoudt tussen Eiffeltoren en Louvre hoeft geen uitglijders te vre zen: het bestuur van Parijs laat da gelijks 3,5 ton hondepoep opzuigen tegen een somma van 120.000 franc (35 franc per kilo). De hondenpoepmotor wordt ook wel in de dichtbevolkte woonwijken van de stad gezien, maar tegen 250.000 honden die gezamenlijk ie dere dag goed zijn voor 25 ton aan excrement is geen kruid gewassen. Slechts 14 procent kan worden op gezogen, met alle gevolgen van dien: 650 ziekenhuisopnames per jaar als gevolg van uitglijders. De afgelopen weken hadden wij Londenaren te gast, die zich ver baasden over het aantal huisdieren van de Parijzenaars. „Honden en katten houden in de stad is asoci aal". zei één van hen. „Er is in ste den hooguit plaats voor goudvis sen". Wat hen echter nog meer ver baasde, was het soort hond van de Parijzenaar. Hoe deze gedrochten heetten, wisten ze niet. maar: „Ze zien er een beetje uit als hun drol len, alleen iets groter". En toen hun blik viel op een foto in Paris March van Jean-Paul Belmon- do met een scharminkelig worst hondje onder zijn arm: „Die man speelt toch altijd macho-rollen? Kun je je Sylvester Stallone voorstel len met zo'n drol onder z'n ar men"? En dan was het nog aue( tus. Zodra het kwik beneden dffr graden zakt, verschijnen de woj aangekleed op straat; Parijs isi wereldhoofdstad van de honde de. Een onderzoeker schatte het as huisdieren in Frankrijk onlangs 42 miljoen, wat betekent dat dtr, meeste gezinnen zo veel hondf vissen, vogels, katten en knaagi ren hebben dat men een klein; riparkje in de huiskamer kan bt nen. Aan dit gedierte geven Fra jaarlijks evenveel uit als aan de schaf van Renaultjes, de popula auto. Maar dit geld is goed besteed, onderzoeker Jean-Michel Mich want anders zouden ze het ma; kwijt zijn aan de psychiater. „H huisdier is voor de bewoners v; grote steden vaak het enige wei met wie ze nog kunnen comnit ceren", aldus deze begenadigd tenschapper. En ja, iedere maand worden F Fransen door een hond gebete zij dan thuiskomen, hebben ze een goed gesprek met de gouds nodig. CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2