'Groene Draken' blijken slechts piepende muisjes ^innen delen simpel en verdiend met slap PSV i Slijlevens slaat ok toe in Vuelta BOLLER Sport /olleybalteam naar alve eindstrijd EK pENSDAG 13 SEPTEMBER 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 .HENRI VAN DER STEEN verslaggever iveede ronde zal PSV deze keer wel m, waarschijnlijk. De 1-1 gister- nd bij MyPa biedt perspectieven; truttige 0-0 is over twee weken al loende om verder te bekeren. Maar blij zullen ze in Eindhoven niet PSV voetbalde gisteren voor de de keer dit seizoen onder de maat, f >r ver onder de internationale cat. t diners beginnen bij hun analyse jt een zwakke wedstrijd over het al- ii ieen over scherpte en strijd. Zo ook Advocaat gisteren. Hij vergeleek geknoei in de eerste helft zelfs met uitwedstrijd tegen NAC, eind au- toen PSV naar een vernederen de 3-0 nederlaag werd gespeeld. ,,Ik had een heel slecht gevoel in de rust en dat heb ik ze ook verteld. MyPa was veel agressiever, die kregen daarom ook enkele kansen. We hadden het on nodig moeilijk." Advocaat verheelde echter niet dat er ook speltechnisch en -tactisch het een en ander schortte. „We hebben een aanvallende opstelling, je kunt je afvragen of je zo tegen een betere te genstander kunt spelen. Ik denk eerlijk gezegd niet." Het was Advocaat zelf echter die de selectie samenstelde en de aanvallen de speelwijze bedacht. „Als we er maar eentje meer maken dan de tegenstan der", riep Advocaat eerder. De oud- bondscoach redeneerde echter vanuit de gedachte dat Wim Jonk het spel van PSV handen en voeten zou gaan geven en dat Cocu en Van der Weerden voor vers elan gingen zorgen. In dat opzicht is PSV nog heel ver van huis. Cocu komt langzaam op dreef, maar maakt deel uit van een middenveld dat nog altijd geen balans heeft. PSV wordt te makkelijk overlopen, PSV komt ook te vaak tot steriel, voorspelbaar aan- valsspel. Pahlplatz was gisteren weer eens de gebeten hond, maar die kon het toch ook niet helpen. De ex-Twent rende zich rot langs de lijn, van voren naar achteren en omgekeerd. Het was gisteren eerder Jonk die voor de pro blemen zorgde. Voor rust had PSV sowieso weinig te vertellen. MyPa, fris en taktisch sterk spelend, had al na drie minuten op voorsprong moeten staan, toen Keski- talo volkomen vrij voor Waterreus ver scheen, maar een slappe kopbal fabri ceerde. Minder dan een kwartier later had ook PSV trouwens kunnen scoren, maar toen bleek Ronaldo nog niet warmgedraaid. De Braziliaan moest er na rust als nog aan te pas komen om PSV van een nederlaag te vrijwaren. MyPa stond immers halfweg toch pontificaal op voorsprong, na een fantastische goal van Mahlio, die na een corner vanaf 17 meter volley uithaalde; pats, in het kruis, 1-0. De gelijkmaker van Ronaldo mocht er trouwens ook zijn. Even had hij een gelukje bij een meenemen van de bal, maar zijn solo - na een een tweetje met Nilis - voorbij Mahlio en keeper Jakonen was van grote klasse: 1-1, vijf minuten na rust. Met die score was de wedstrijd wel gespeeld. PSV controleerde nu, MyPa moest het van uitvallen en dode mo menten hebben. Een half uur voor tijd kwam de jonge steraanvaller Kolkka - te geblesseerd voor anderhalf uur - nog in het veld, tot genoegen van Wil lem Il-trainer Theo de Jong en mana ger Martin van Geel, die speciaal voor de jongeling naar Lahti waren geko men. Terwijl Dick Advocaat van een goed resultaat sprak, morde MyPa-trainer Harri Kampman dat hij ontevreden was over de 1-1. Dat was wellicht wat overdreven. De kleine Finnen hadden echter zonder moeite de 'grote Hollan ders' op een remise gehouden, omdat PSV weer eens veel te netjes en te slap speelde. jus RONALD WOUDENBERG -ïverslacgever ritueel kan zich volgende k dinsdag in het Italiaanse le lena herhalen. Vorig jaar hi dde volleyballer Bas van de o irzich drie dagen na de dra- isch verloren WK-finale, o rin hij in de vierde set op 1- sprongserve van Luca in tagalli volledig had gemist, tn zjjn nieuwe club. Tijdens de npresentatie schudde Can- lfi hem de hand met een ge- le grijns op zijn gelaat. „Ko- tji ide dinsdag hoop ik hem een glimlach de hand te ïdden", neemt Bas van de ai r al een voorschot op een iejelijk EK-zege in de finale g< n de onaantastbaar geachte ie anen. ei et Nederlands volleybal- o is ook na de 3-0 (15-8, 16- re 15-6) zege van gisteravond Duitsland nog enkele sta verwijderd van de droom- finale op zaterdagavond. Van avond moet gastland Griekan- land bestreden worden. Op voorhand is Nederland al pou lewinnaar, maar de Grieken hebben nog alle belangen bij winst. „Maar we gaan ze met 3- 0 van het veld afrossen", stelt Bas van de Goor keihard. „We hebben ons hier de hele week al zo enorm lopen ergeren aan be paalde Griekse spelers, vooral die nummer 9, Samaras. Ze lo pen hier zo arrogant rond en hebben absoluut geen eerbied voor hun tegenstanders. In het hotel kijken ze je niet eens aan. Ongelooflijk!" Na het karwei tegen Grieken land volgt vrijdag de halve fina le, waarschijnlijk tegen Bulga rije, dat na de winst op Rusland hard op weg is om als tweede achter Italië te eindigen. Pas als ook die lastpost uit de weg is geruimd, kan Italië in de finale met open vizier worden bestre den. Spits Richard Roelofsen speelt man én bal in het duel tegen Ljubljana. endro vervangt Laudrup bij Real J( ]j sterdam Sandro vervangt Laudrup in het elftal van Real Ma- n jltlat morgen tegen Ajax speelt. Trainer Valdano van de ifljise topclub heeft dat gisteren na de training in het Olym- ichstadion bekendgemaakt. Laudrup, de man van de ideeën, «breekt op die positie wegens een spierblessure. Zijn vervan- rheeft nauwelijks ervaring op internationaal niveau. De 20-ja- ,a espeier kwam vorig seizoen slechts vijftien keer uit in de ofdmacht van de Koninklijke. omario raakt bewusteloos dejaneiro» Romario is dinsdag tijdens de training van zijn ib Flamengo bewusteloos geraakt. De oud-PSV'er werd met oed opgenomen in een ziekenhuis in Rio de Janeiro. Daar lek dat hij een borstspier had verrekt. Het was de eerste trai- ïg onder leiding van de nieuwe oefenmeester, de 59-jarige ra- Dverslaggever Washington Rodriguez. Romario viel op een ge ven moment plotseling bewusteloos op de grond. Een eerste derzoek in het hospitaal wees uit dat het zenuwstelsel van de eler, die inmiddels weer bij zijn positieven was gekomen, tij- lijk was aangetast. Dat had hem het bewustzijn doen verlie- tv Volgens een bulletin van de behandelende artsen was de istand van de voetballer niet ernstig. iende zwemmarathon in Wassenaar issenaar Negen verenigingen doen in de nacht van zaterdag zondag mee aan de zwemmarathon in het Wassenaarse Ster- pt ïbad. Iedere vereniging vaardigt 19 zwemmers af die om be lurten hun baantjes trekken. De wedstrijd begint om zaterdag :t 120.00 en eindigt twaalf uur later. Het startschot wordt afge- lurd door Annie Eys van de plaatselijke zwemclub WZK dit fenement negen jaar geleden in het leven riep. Bij de deelne- kii ende clubs zitten LZ'86 uit Leiden, ZV Sassenheim, ZV Noord- ijc jkerhout en NZ&PC Noordwijk. fj< KERKRADE ANP De 'Groene Draken', de bijnaam van Olimpija Ljubljana, deed veel beloven. Maar na negentig minuten voetballen bleken de Slovenen niet veel meer dan piepende veld muisjes. Roda JC wist daar gisteren in Kerkrade wel raad mee. Al in de eerste wedstrijd in de eerste ronde van de UEFA-beker stelden de Limburgers door de 5-0 overwin ning een plaats in de tweede ronde veilig. Want geen mens gelooft dat de ploeg van trainer Huub Stevens over twee weken in Ljubljana de comfortabele voorsprong nog uit handen geeft. speelde tegen de Tukkers twin tig minuten mee en werd giste ren na een uurtje moegestreden vervangen door Hesp. Roda kreeg wat het vooraf hoopte: een snelle treffer. Wed strijden tegen 'mindere' tegen standers worden immers, zo blijkt uit de recente ontmoetin gen van Oranje tegen Wit-Rus- land, moeilijker naarmate de wedstrijd vordert. De Slovenen waren totaal overdonderd door het openingsoffensief. Met na me linkerverdediger Bozic wist niet waar hij het zoeken moest. Babangida liep hem aan alle kanten voorbij. Zijn voorzetten bereikten veelvuldig het hoofd van Graef, maar de spits had De Slovenen, die in de voorron des indruk hadden gemaakt door het sterker geachte Appo- lon uit Athene te verslaan, ble ken in Kerkrade een zeer pover elftal. Olimpija kwam naar Lim burg voor een punt. Maar dat bleek al snle onhaal baar. Al na twee minuten open de Barry van Galen uit een scrimmage de score. De Haar lemmer was verrassend in de basis verkozen boven Danny Hesp, die zaterdag in de com petitiewedstrijd tegen FC Twen te voldeed als linkshalf. Van Ga len - enige tijd uitgeschakeld SMozl$Wtinngfiffer pech of stuitte op doelman Si- meunovic. Die bleek echter al niet veel beter in vorm te zijn dan zijn linksachter, die al in de 20e mi nuut plaats maakte voor Pavlin. In de 23e minuut liet de doel man een schotje van Roelofsen op onbegrijpelijke wijze door de vingers glippen: 2-0. De negenvoudig international van Slovenië ontpopte zich als een grabbelaar eerste klas. Met kunst- en vliegwerk hield Si- meunovic zijn doel tot de 34e minuut schoon. Op het schot van Babangida was hij kansloos. De aanval die aan de derde tref fer vooraf ging was prachtig. De Nigeriaan zette hem zelf op in combinatie met Vurens, rende door het centrum naar voren en was op tijd voor de afronding: 3-0. Ook het vierde doelpunt was mooi van opzet. Linksachter Trost mocht in de 44e minuut van de suf gespeelde Slovenen op z'n gemak een voorzet geven die precies op het hoofd van de inlopende Graef belandde: 4-0. Ondanks de grote voorsprong •eft tLA» PETER OUWERKERK de stad waar drie jaar gele- |i de wereldtentoonstelling d gehouden, Sevilla dus, ft Jeroen Blijlevens ander al de wielerwereld versteld n staan van zijn uitzonder- in a spintersklasse. De geblokte •Ja bander sprong op 200 meter de streep in en uit het wiel de snelste man van de Vuel- tot dan, de Italiaan Nicola 'ali. en maakte het karwei af >f het allemaal geen moeite de. tee te dertiende seizoenszege Da1 het 'menneke' uit Rijen. Die ;ds weer bewijst, dat zijn Pe benen niet op louter toe- steunen. „Ik ben er nu toch |hele seizoen al. Van februari atïlcn met september." 1 soort Jalabert? eei levens: „Nou, een kleintje evi f meters beginnen. Als een van ons kan meespringen is het ook goed. Zeker als-ie het zo doet als zoals Skibby (ritzege, red) maandag. Wordt het sprinten, dan ben ik aan de beurt." Je won royaal, koninklijk bij na. Blijlevens: „Ik weet dat Minali de snelste is van het hele pak. Even dreigde Olano nog weg te demarreren, maar die viel stil. Ik kom op tweehonderd meter uit Minali's wiel, en ik win. Mooi, heel mooi dat het ook hier lukt." Je zit nu al tien dagen op de fiets. De Vuelta is een andere ronde dan de Tour, waar je na acht dagen stilletjes uit ver dween? Blijlevens: „Minder hard, ja, dat zeker. Overal staat minder spanning op. Maar ik voel toch ook progressie bij mezelf. In de Ardennen moest ik er af in de Tour, en kon ik nergens meer aanklampen. Hier kan ik dat wel. Eergisteren verdwenen er vij/tien in de bezemwagen, maar ik handhaafde me mooi in de groep. Dat is precies de be- doelin^an de Vuelta: zorgen Het gaat niet ten koste van je krachten je snelheid, blijkt. Blijlevens: „Gelet op gisteren niet, nee. Ik begin me zelfs beter te voelen. Maar ik kijk wel hoe veel dagen ik het volhou. Ik denk overigens niet tot het ein- de. Alles wat ik hier leer is met het oog op volgend jaar." Touretappe, twee ritten in de Ronde van Nederland, nu in de Vuelta, dertien in totaal - al spijt van een verlengde handtekening bij TVM? Blijlevens: „Absoluut niet. Ik kon naar Carrera, Banesto en nog een goeie Italiaanse ploeg, maar ik vond dat ik nog een jaar bij TVM moest blijven. Hier zijn de buitenlandse managers ui teraard ook nog komen henge len, of er toch nog niet te praten viel. Maar nee is nee; ik ga niet weg." Jan Raas zei vorige week dat jouw zegedrift ook heel goed is geweest voor zijn zoektocht naar een nieuwe^wnsor. Voel je dat ook zo? Blijlevens: „Daar denk je niet bij na als je in volle finale zit. Maar op een rustig moment: ja, zo zullen de kaarten wel liggen. Maar ik ben het niet alleen, er zijn nog meer goeie jongeren. De slechtste tijden in Nederland zijn nu wel voorbij. De sponsors kunnen gerust weer investe- bleef Roda de aanval zoeken. Het zelfvertrouwen van Olim pija was gedaald tot beneden het nulpunt. Niets lukte bij de kampioen van de afgelopen vier jaar. Sterspeler Novak hoefde de vernedering in de tweede helft niet meer langer te ondergaan. In de 45e minuut verdween hij naar de kleedkamers. Uitblinker Hoewel het publiek op Kaalhei de de spelers bleef aansporen tot het maken van meer doel punten, leek de honger bij de meesten in de tweede helft te zijn gestild. Alleen uitblinker Doomernik probeerde het nog, maar zijn schoten gingen over of naast. Het meest memorabele mo ment in de tweede helft kwam twee minuten voor tijd. Roelof sen ging heel gemakkelijk liggen na een duwtje van Krzisnik, scheidsrechter Grabher zag zo waar een strafschop in de actie. De Koek benutte het presentje en zette de vierde Europese overwinning in de historie van Roda JC nog meer luister bij. m Arie Kurver kwam. Arie Kurver zag. En Arie Kurver vertrok weer met de noorder zon. Met veel bombarie werd de in woner van Bergschenhoek vo rig seizoen als 'adviseur van het bestuuT binnengehaald bij Rijnsburgse Boys, op dat mo ment een in degradatienood verkerende eersteklasser. Dat was een eenmansactie van voorzitter Van Egmond. Secre taris Gerard van Zuylen hoor de het nieuws bijvoorbeeld op Radio West en viel bijna om van woede en verbazing. Met evenveel tromgeroffel heeft Kurver de deur weer ach ter zich dichtgeslagen. „En reken maar dat ik nooit meer terugkom bij Rijnsburgse Boys. Als 'adviseur van het bestuur1, in Rijnsburg is dat een andere term voor technisch coördina tor, had Kurver vorig seizoen de nodige zeggenschap. Trai ner Rob Kiebert, de man die later moest plaats moest ma ken voor dezelfde Kurver, ge doogde de aanwezigheid en inmenging van de ex-trainer. Met de nieuwe trainer, John Eelman, lag dat een tikkeltje anders. Erger, Eelman moest helemaal niks hebben van Kurver. Eelman: „Ik ben gewend om met een cis- sistent-trainer samen te wer ken en anders niet. Ik heb be paalde ideeën hoe ik wil wer ken. En als dat niet kan, dan moet men mij niet nemen als trainer. Dus Rijnsburgse Boys had ei genlijk van te voren kunnen weten dat het hommeles zou worden tussen Eelman en Kurver. De laatste begrijpt dat ook 'helemaal niets' van de handelwijze van het bestuur. Kurver. „Ze hebben toegestaan dat Eel man een clausule in het con tract heeft laten opnemen. Mijn werkzaamheden bij Rijnsburgse Boys hadden mak- vlakken met de A-selectie. Als ik daarin word belemmerd, ben ik weg. Kurver beweert nooit te heb ben geweten van die clausule. Bestuurslid Ed Bos bestrijdt dat. Bos: „Kurver weet er al een lange tijd van, maar hij ging er ken nelijk van uit dat hij er met Eelman wel uitkwam. Ik vind het een beetje flauw dat hij nu net doet of hij van niets wist. Bovendien beweert hij dat hij de nek is omgedraaid door Ge rard van Zuylen en mij, maar dat ligt even anders. Het hele bestuur wist van de eis van Eel man. Ik heb toentertijd wel ge dacht: hier komt narigheid van, maar dat is weer een an der verhaal. Kurver kan er nog steeds niet uit waarom Eelman de deur voor hem heeft dichtgehou den. Kurver: Weet je wat ik denk? Dat Eel man en Kiebert in een donker bruine kroeg over mij hebben gepraat. Dan zed ik er wel niet zo best afgekomen zijn. Moet je nagaan, ik ben nota bene de man die Kiebert door dik en dun heeft gesteund. Die laatste uitspraak wekt een tikkeltje bevreemding, omdat Kurver na het ontslag van Kie bert op de trainersstoel ging zitten. Hoe dan ook, het tijd perk Kurver is nu definitief ten einde. Hij werkt inmiddels als scout voor Spijkenisse, de club van zijn vriend Eric Gudde. Kurver: „Het bestuur van Rijnsburg heeft er verschrikkelijk veel spijt van. De voorzitter huilt zowat dat het zo is gelopen. Bestuurslid Ed Bos: „Ach. Kurver is nu drie weken wegen ik hoor niemand meer over 'm. Roelant Oltmans is genoodzaakt zijn team voortaan met een nieuw, revolutionair con cept het veld in te sturen. De in Oegstgeest woonachtige bondscoach van de nationale mannen hockeyploeg heeft het zogeheten 1-3-2 systeem bedacht, maar denkt ook ge bruik te kunnen maken van de 2-2-2 variant. Samen met zijn nieuwe assistent Hans Goste- lie denkt Oltmans zo een ef fectievere speelwijze gevon den te hebben dat een beter rendement moet opleveren. In duidelijke trainerstaai zegt hij: „In de opbouw moet vanuit de defensie, via het middenveld, de pass naar de flanken komen en vandaar wordt de aanval bediend. Verder is het zaak het speelveld, voorzover dat al kan, zo klein mogelijk te houden. Daarbij moeten we zeker zien te vermijden dat we door te rugspeelballen in de proble men komen. Ook is het zaak dat als de tegenpartij aan de bal is, we zoveel mogelijk man achterin houden en in een zone verdedigen. Afgelopen zaterdag om negen uur in de ochtend was de eer ste testcase voor de zeer ver jongde manschappen van Olt mans. Er stond een wedstrijdje gepland waarvoor sportpark de Bloemerd in Leiderdorp het decor vormde. Door het vroe ge tijdstip en het feit dat nau welijks ruchtbaarheid aan de partij was gegeven, stonden slechts een handjevol toe schouwers langs de krijtlijn. „Het ging beter dan we hadden verwacht. Joren bijvoorbeeld is een echte sleurende spits die eenmaal scoorde. Het hoogte punt vond ik echter het wip pertje over de keeper, na een individuele actie, van Ruben. In de nieuwe opstelling zijn Jo- ren en Ruben de aanvallers, terwijl Sieb, Boele en Justus daarachter vanaf het midden veld spelen. Het enige pro bleem dat ze nog hebben is het 'timenvan een-tegen-een duels. Maar van het spelen van te veel man op één kluitje, zoals dat vorig jaar nogal eens gebeurde, dat zie ik gelukkig steeds minder. Ruben?, Joren?, Sieb?, Justus? Wie zijn dat? Er waar zijn Floppy en kornuiten Delissen, Jazet en Brinkman gebleven? Er moet in het geniep een heel blik nieuwe internationals zijn opengetrokken. Nietus. Het gaat hier echt niet om een nieuwe Nederlands elftal op weg naar Atlanta. Nee, op zaterdagmorgen ver ruilt Oltmans voor enkele uur tjes het kunstgras voor het na tuurlijke groen, en Oranje voor het rood-zwart van ASC F3 dat onderzijn leiding in de eerste competitieronde met 4-3 won van RCL F4. De 7-jarige Boele Oltmans maakte tot volle te vredenheid van zijn vader twee doelpunten. Komende zaterdag moet de bondcoach opnieuw vroeg op want om 10.00 uur staat de topper te gen Koudekerk F1 op het pro gramma. ROB ONDERWATER LOMAN LEEFMANS Wilander terug in team Zweden STOCKHOLM SID Mats Wilander is geselecteerd voor het Zweedse Davis-Cup- team. De 31-jarige tennisser maakt deel uit van de ploeg die van 22 tot en met 24 september in Las Vegas in de halve finale de ploeg van de Verenigde Sta ten treft. Naast Wilander koos coach Calle Hageskog Stefan Edberg, Thomas Engvist en Jo nas Björkman. In de andere hal ve finale speelt Duitsland in Moskou tegen Rusland. De afgelopen vier jaar bleef Wilander, de voormalige num mer één van de wereld, langs de kant. Blessures van Magnus Larsson en Jan Apell noopten Hageskog tot de keuze van Wi lander, die vóór 1991 zes finales om de Davis Cup speelde. Sinds vier jaar doet de Zweed het rus tig aan. Zweden is titelverdedi ger. Amerika treedt waarschijn lijk aan met André Agassi en Pe te Sampras.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19