Leiderdorp weert feestjes uit kerk LOV bang voor detailhandel op Verto-terrein Leiderdorp Vijftig inbraken: eis twee jaar celstraf Vuile voeten in Does aangepakt 1W wil groen bij iporthal behouden eiderdorp moet elofte nakomen Leiden Regio Oegstgeest beperkt stijging belasting Vals 'geeltje' in stapel bankbiljetten Lasten Warmond stijgen __jtNSDAG 13 SEPTEMBER 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 jjngressieven tegen herziening plan ie i'id;* vluchtweg tussen de voorzijde van de hal en de woonhuizen te laten lopen. Verkeerde keelgat Dat schoot Van der Wel in het verkeerde keelgat; zij vreest in dat geval vele bezwaarschriften. „Dat is onverkoopbaar, er is uit gebreid met de buurt gesproken en dan kan je het niet ineens anders gaan doen", aldus de burgemeester. PW stelde dat het college be ter het raadsvoorstel kan aan passen in plaats van het be stemmingsplan. Dat kost echter tijd en het college wil nu haast maken met de sporthal, waar van de aanleg al zo vaak is uit gesteld. Op voorstel van CDA-er Rees werd het onderwerp uit eindelijk in stemming gebracht. Ondanks de afwezigheid van Saris (WD) en Bonnet (CDA) werd het voorstel toch aangeno men. PW stemde tegen. De fractie van PW staat overi gens al geruime tijd op het standpunt dat Warmond geen sporthal nodig heeft. Een com pacte sportzaal is volgens de progressieven ruim voldoende. 01 jressief Warmond (PW) ee t zich gisteravond in de ettl svergadering sterk gemaakt irw het groen rond de te bou- pt! sporthal aan het Leerpad. Jf rom stemden de progressie- j tegen een herziening van bestemmingsplan, bedoeld ecj de sporthal meer ruimte te |F n. Volgens het gemeente- uur moet aan de kant van r81 begraafplaats de mogelijk- 'etot bouwen worden ver- ?re id. Daardoor komt er meer 'e 1 ite voor de kleedkamers. s er et college wil bovendien een ?eP ok groen en water opofferen n de aanleg van een vlucht- mogelijk te maken. Volgens mskerk (PW) betekent dit aantasting van de beloofde nvoorziening rond de thai. Wethouder Wassenaar kte op dat de gemeenteraad ^nadere voorstellen over de :hting van het terrein tege- :t kan zien. Burgemeester der Wel wees er op dat de thai in geval van calamitei- ook aan de achterzijde te iiken moet zijn. Heemskerk le als alternatief voor om de Af en toe een feestje in de Scheppingskerk in Leiderdorp moet mogelijk zijn, vindt het kerkbestuur van de Her vormde gereformeerde kerkengemeenschap. Nee, zegt de gemeente Leiderdorp. Op die manier ontstaat oneer lijke concurrentie met de plaatselijke horeca. Een alge mene ontheffing voor het houden van een aantal bruilof ten en partijen wil de gemeente dan ook niet geven. LEIDERDORP» JUDY NIHOF Tegen die onlangs genomen be slissing van de gemeente dien de het kerkbestuur bezwaar in. Gisteravond boog de commissie beroep- en bezwaarschriften zich over de kwestie. Voorzitter van het kerkbestuur A. den Har- log legde de commissie uit dat het ging om slechts een paar le den die hun verjaardagsfeestje of bruiloft willen vieren in het kerkgebouw aan de Van Poel geestlaan. „Het aantal malen dat van de ontheffing gebruik wordt gemaakt zal zeker niet boven de tien uitkomen", aldus Den Hartog. Sommige leden willen graag feestvieren in hetzelfde gebouw als waar ze 's zondags bijeenko men voor de eredienst. Ze heb ben volgens het bestuur een 'emotionele binding met het vertrouwde kerkgebouw'. Het is immers ook het pand waar an dere hoogtepunten in hun leven hebben plaatsgehad, zoals doop, geloofsbelijdenis en hu welijk. Bovendien zouden voor al oudere leden zich in een ho recagelegenheid niet happy voelen. De gemeente Leiderdorp gaat er echter van uit dat er genoeg zaaltjes in de buurt zijn voor het geven van een feest. Ambtenaar V. Smits legde uit dat de ge meente wil voorkomen dat in stellingen op de commerciële toer gaan. Dat zou niet eerlijk zijn tegenover professionele ho- reca-ondernemers. De gemeen te zou de touwtjes enkele jaren geleden zijn gaan aantrekken, toen bleek dat sommige instel lingen zelfs gingen adverteren met hun onderkomen. Alternatieven voor de kerk gangers die hun feest perse niet in een horecagelegenheid willen vieren, zijn er ook genoeg, vindt de gemeente. Sommige zalen in Muzenhof, het IBIS-hotel of de Alberts Corner hebben volgens a RDORP JAAP VAN SANDUK rï'' erdorp komt zijn toezeggin- niet na bij de bouw van het 1 irtementencomplex aan het cstaartplein. Bovendien wethouder A. van Dijk ''jWelijke ordening/BBL) zijn c*1kiers niet. Dat zegt Leeuwe- raat-bewoner J.Toelen, die heien op het Kwikstaart- is. Liever ziet hij dat er fat geboord. Dat geeft veel der lawaai. ^Jiet eens zozeer voor me- Het zijn de bewoners in de aan de rand van het plein, naken er een punt van. En - tcht, want ze zitten er met neus bovenop." oelen zegt dat de gemeente ugustus 1993 in de subsidie vraag er vanuit gaat te zul- boren in plaats van heien, op basis van dat stuk, waar- ik een kopie heb, is subsidie •ekend door het ministerie." ir in de huidige plannen dt over boren niet gerept. over de routes van het wverkeer wordt volgens len in de plannen ten on- ïte niets gezegd. Tijdens een bespreking /net wee gouden rmbanden en de wethouder, eind vorig jaar, is toegezegd dat het boüwverkeer niet door de wijk zou rijden, maar de ingang aan de kant van winkelcentrum Santhorst zou gebruiken." De verontruste be woner wil voorkomen dat het transport via de Leeuwerikstraat gaat lopen. De basisscholen De Leeuwerik en de Prins Willem Alexanderschbol zullen daar volgens, hem veel hinder van ondervinden. Met name het leerlingenvervoer zal gevaar lo pen door de drukte van het zware verkeer. Wethouder A. van Dijk zegt de inhoud van de subsidieaan vraag uit 1993 niet te kennen. „Dit is nieuw voor mij." Volgens hem heeft de projectontwikke laar mogelijk in gesprekken met de bewoners gezegd te zullen boren. „In het contract met de gemeente wordt daar inderdaad niet over gesproken." De wet houder geeft toe dat boren aan zienlijk duurder is dan heien. Van Dijk zegde overigens toe met de projektontwikkelaar contact op te nemen om te kij ken of boren alsnog tot de mo gelijkheden behoort. Deze nieuwe kleedhokjes moeten een eind maken aan het 'vuile voeten' probleem in zwembad De Does. LEIDERDORP» JUDY NIHOF Het 'vuile voetenprobleem' in de kleedruimtes van zwembad De Does in Leiderdorp behoort binnenkort tot het verleden. De kleedkamers en de vloeren wor den momenteel helemaal ver nieuwd. Tijdens de werkzaam heden gaat het zwemmen ge woon door. Voor het verkleden is een op lossing gevonden. De bezoekers kunnen gebruik maken van een deel van de oude kleedkamers - een ander deel is al afgebroken, maar ook van de kleedkamers van de leegstaande sauna/sportschool Van Houdt. Deze sportschool is begin deze maand uit het zwembad aan de Hoogmadeseweg vertrokken. „Dat we nu de kleedkamers kunnen gebruiken, is een geluk bij een ongeluk", zegt assistent manager J. Timmermans. De klacht over vuile voeten was het meest in het oog sprin gende punt van een enquête die vorig jaar onder 350 bezoekers van het bad werd gehouden. Ongeveer de helft van de onder vraagden merkte er iets over op. Door een verkeerde indeling van de kleedruimtes moesten de zwemmers tot voor kort zo wel met hun schoenen als met blote voeten over de tegels lo pen. ;etting estolen PHEN AAN DEN RUN klaarlichte dag werd gis- %en ingebroken in een flat ly oning aan de Alphense n astorstraat. De inbrekers vamen via een geforceerd aapkamerraam binnen en unen een typemachine, n cassetterecorder, twee luden armbanden en een luden ketting mee. DEN HAAG/SASSENHEIM WIM VAN WANROOY Wellicht drank, drugs en ver keerde vrienden. Officier van justitie D. Kuiper vermoedde dat de 23-jarige Sassenheimer en zijn 26-jarige Haarlemse compaan in '94 daardoor weer eens op dievenpad waren ge gaan. Het duo probeerde dat jaar samen zo'n vijftig keer in te breken. De buit varieerde van computers tot sigaretten. Voor de Haagse rechtbank hoorden zij gisteren respectie velijk 24 maanden, waarvan 8 voorwaardelijk, en 15 maan den, waarvan 5 voorwaardelijk, tegen zich eisen. De diefstallen werden ge pleegd in Noordwijk, War mond, Rijnsburg, Sassenheim, Hoogerheide, Hoeven en Ka- pelle. Soms was een en hetzelf de bedrijfspand vijf keer in een half jaar het doelwit van de twee, die daarnaast een voor keur voor bezoekjes aan sport complexen aan de dag legden. Het ging mis op de dag dat hun auto tijdens een verkeerscon trole in beslag werd genomen omdat die ondeugdelijk bleek. Rechter A. Schuering: „Een paar dagen later bleken er ge stolen spullen in te liggen toen u langskwam. Bij het ophalen van de spullen bent u aange houden." De verdachten kwamen met een andere verklaring voor hun daden dan de officier van justi tie. De Sassenheimer: „Ik was in een neerwaartse spiraal te rechtgekomen en daar is dan moeilijk uit te komen." „Ik ver keerde in financiële moeilijkhe den omdat ik werkloos was", vertelde de Haarlemmer, die momenteel een vriendin in Nijmegen heeft waar hij nu ook werk als verkoper heeft gevon den. Net als de Sassenheimer, die in Katwijk werk vond, ver telde hij voor rechter Schuering het rechte pad weer gevonden te hebben. Beiden hebben nog wel een probleem. Er moeten schulden worden gesaneerd. De Sassenheimer staat voor 15.000 gulden in het krijt en schuldeisers willen van de an der nog steeds 60.000 gulden terug zien. Omdat zij werk heb ben gevonden pleitten hun ver dedigers voor een straf in de vorm van dienstverlening. „Ze tonen de laatste tijd hun goede wil. Een gevangenisstraf zou dat doorkruisen. Er ligt welis waar een immense stapel be wijzen tegen hen, maar ze zijn er niet trots meer op. Dat is al een stap in de goede richting." De verdedigers wezen er op dat hun cliënten, die al eerder met justitie in aanraking waren geweest en veroordeeld, hun toen opgelegde dienstverlening goed volbracht hadden. Dienstverlening De officier van justitie, in eerste instantie nog bereid in de rich ting van dienstverlenging te denken, bleek echter niet te vermurwen. „De feiten zijn ernstig genoeg", vond hij XTC-pillen Daar kwam voor de Sassenhei mer nog bij dat hij behalve voor inbraken en diefstal ook terecht moest staan voor han del in XTC-pillen. Dat deed hij in Leiden. Er waren 95 pillen bij hem gevonden, die hij daar wilde verkopen. Dat deed hij ai lan ger, zo vertelde de Sassenhei mer. De rechter doet op 26 sep tember uitspraak. haar niets weg van een café. „Deze zalen zijn in de eerste plaats vergaderruimte. Maar, volgens penningmees ter Vesseur van het kerkbestuur was er bij de leden geen sprake van kiezen tussen een zaaltje en de kerk. „Kunnen ze het feest niet in de kerk vieren, dan doen ze het thuis." De penningmees ter zei het jammer te vinden om met bepaalde andere instellin gen over een kam te worden ge schoren. „Wij zijn een heel an dere type organisatie. We zullen nooit adverteren." De commissie beroep- en be zwaarschriften doet binnen en kele weken uitspraak. FOTO BEN DE BRUYN Gisteren werd een deel van de nieuwe kleedkamers gemon teerd. Half oktober moet de klus zijn geklaard. Tegen die tijd hoopt de beheerder van het zwembad ook een nieuwe huurder te hebben voor de sau na. Nu Van Houdt is vertrokken loopt het zwembad duizenden guldens per jaar mis aan in komsten. Volgens assistent manager Timmermans zijn er drie gegadigden. OEGSTGEEST WIM KOEVOET De onroerend-goedbelasting in Oegstgeest hoeft in 1997 en de twee daarop volgende jaren met de helft minder te stijgen dan dit voorjaar werd aangenomen. Dat heeft WD-wethouder financiën H. Kamphuisen gisteren be kendgemaakt. Kamphuisen verwacht volgend jaar enkele meevallers ter waarde van 1.2 miljoen gulden. In 1996 stijgt de huizenbelasting niet meer dan trendmatig, dat wil zeggen met 2.5 procent. Afgelopen voorjaar voor spelde Kamphuisen nog 'zwaar weer'. Bekend werd toen dat Oegstgeest voortaan van het Rijk 4.6 miljoen gul den minder krijgt. Het plan was om de ene helft daarvan met bezuinigingen op te vangen en de andere helft door het ogb-tarief te verho gen. Voor 1997 werd aan een percentage van vijftien ge dacht. Dat is nu terugge bracht naar zeveneneenhalf. Trendmatige stijgingen zijn buiten beschouwing gelaten. De meevallers bestaan voor een deel uit rentevoor deel. Ook heeft Oegstgeest zo'n drie ton overgehouden van het geld dat de gemeente heeft gekregen voor de wet voorzieningen gehandicap ten. Ook de hondenbelasting, leges en precariorechten stij gen in Oegstgeest volgend jaar met 2.5 procent wegens loon- en prijscompensatie. De marktgelden blijven gelijk aan die van vorig jaar. Het tarief in 1996 van het rioolrecht is nog niet be paald. Vast staat wel dat het stijgt. Oegstgeest moet veel investeren vanwege aange scherpte milieuvoorschriften in zijn rioolstelsel. De eerste berekeningen wijzen op een stijging van 38 cent per ver bruikte kubieke meter. De gemeenteraad heeft zich echter nog niet uitgesproken over het rioleringsplan. Een personeelslid van een bank aan De Kempenaerstraat heeft gisteren in een stapel vijfen- twintigjes een vals exemplaar ontdekt. Onderzoek van politie wees uit dat het om een redelijk goede kleurkopie ging. Het wa termerk ontbrak echter en het biljet had geen goede door- zichtkaders. Ruim miljoen voor rotonde en fietspad LEIDEN WIM KOEVOET Oegstgeest wordt in 1996 een fietspad en een rotonde rij ker. Het fietspad, langs de President Kennedylaan. kost zo'n acht ton. Met de roton de op het kruispunt Hofdijck/Laan van Oud Poel geest/Oegstgeesterweg is zo'n vier ton gemoeid. Het fietspad is vervroegd. Bedoeling was de aanleg te laten samenvallen met de herbestrating van de Kenne dylaan en die stond voor 1997 genoteerd. De Rijnsbur- gerweg, die in 1996 aan de beurt was, is door deze ver andering in het schema van 1997 terechtgekomen. Verkeerswethouder G. van Eisen (Progressief Oegst geest) vindt het fietspad vooral van groot belang voor scholieren uit Haaswijk en de Morsebelpolder die dagelijks naar Leidse scholen van het voortgezet onderwijs rijden. Door de aanleg van de ro tonde aan het Leidse uitein de van de Hofdijck hoeven de stoplichten niet te worden vervangen. Het uitgespaarde geld, een slordige 200.000 gulden, wordt nu gebruikt voor de rotonde. Wethouder Van Eisen wil het laatste kwartaal van dit jaar gebrui ken voor de inspraakproce dure voor beide verkeerspro- jecten. WARMOND FRANK BUURMAN Warmonders gaan in 1996 waarschijnlijk negen procent meer onroerend-zaakbelasting betalen. Dat is nodig om het te kort van ruim 125.000 gulden op de begroting te kunnen dek ken. Het tekort is onder meer ontstaan door de gestegen kos ten voor afvalverwerking en ho gere subsidies voor de VW en de bibliotheek. Jaarlijkse verhogingen van de onroerend-zaakbelasting van rond de tien procent zijn overi gens in Warmond de komende jaren niet ongewoon. Vanwege de herverdeling uit het ge meentefonds krijgt Warmond straks minder geld, waardoor de lokale lasten moeten worden opgeschroefd om de begroting sluitend te krijgen. Voor Warmond zijn de pro fessionalisering van de WV en de bibliotheek belangrijke winstpunten. Daarvoor moet wel een investering van 50.000 gulden worden gedaan. Verder wil de gemeente in 1996 een project verkeersveiligheid op zetten, hetgeen meer dan 5000 gulden kost. Een sportproject van de vrijwillige brandweer kost 6000 gulden. De regionale brandweer kost Warmond bo vendien nog eens 5370 gulden per jaar extra. Voor Warmond blijft de afval verwerking een grote onkosten post. Het nadelig saldo van de reinigingsdienst bedraagt ruim 70.000 gulden. De gemeente hoopt de kosten te kunnen drukken door het aangaan van een gemeenschappelijke rege ling voor het ophalen van huis vuil en grof vuil. Het belsysteem voor het ophalen van grof vuil, in samenwerking met de ge meente Sassenheim, zou ook een kostenbesparing moeten opleveren. Warmond streeft in de ko mende jaren onder meer naar riolering voor het buitengebied, buitenschoolse kinderopvang, verlichting van het fietspad Warmond-Sassenheim en uit breiding van de aanlegsteigers van Koudenhoorn. LEIDERDORP» JUDY NIHOF Leiderdorp had Atrium Vast goedontwikkeling geen vergun ning moeten geven voor de bouw van bedrijfshallen op het voormalige Verto-terrein, vindt de De Leiderdorpse Onderne mers Vereniging (LOV). De ver gunning biedt volgens de LOV geen garanties tegen de komst van detailhandel. Dat is volgens haar een slechte zaak. Het be zwaarschrift van de LOV tegen de verleende vergunning werd gisteravond behandeld in de commissie beroep- en bezwaar schriften. De ontwikkeling van het Ver to-terrein blijft de gemoederen bezighouden. Enige tijd geleden werd al duidelijk dat sommige winkeliers van de centra Santhorst en. Winkelhof zich zorgen maken over de mogelij ke detailhandel op het terrein. De LOV deelt die zorg nu ook. Het bestemmingsplan voor het gebied staat weliswaar alleen de verkoop van grote goederen toe zoals auto's, boten en kampeer wagens, maar de LOV heeft aanwijzingen dat er ook detail handel komt. En dat kan de 'kleine' winkels in Leiderdorp wel eens klandizie kosten. LOV-woordvoerder P. van Leeuwen zei gisteren tijdens de zitting dat detailhandel thuis hoort in de as Winkelhof- Santhorst en niet op het Verto- terrein. „Dat staat ook in het economisch beleidsplan van de gemeente Leiderdorp. We wil len zo graag dat dit wordt uitge voerd", aldus Van Leeuwen. Hij wees op een onderneming als Breedeveld Buitensport, die een nieuwe zaak krijgt op het Verto- terrein. „Behalve tenten en kampeerwagens worden daar ook aanverwante artikelen ver kocht. Wie controleert welke ar tikelen dat zijn? De politie heeft daar geen tijd voor", aldus Van Leeuwen. Ook de gemeente kan de ver koop op het Verto-terrein niet nauwlettend controleren. Maar als er klachten binnenkomen, gaat de gemeente er wel op af. Projectontwikkelaar A. Bakker probeerde de ondernemers er van te overtuigen dat er echt geen detailhandel komt op het deel van het Verto-terrein. In elk geval niet op het deel dat in handen is van Atrium, aldus Bakker. Wat er op de andere 60.000 vierkante meter komt is volgens hem een zaak van de andere eigenaren: Regeer Meu bel en de firma Klinkenberg. „Maar het zou toch te gek zijn als ik bij Breedeveld geen dop voor mijn trekhaak kan kopen, omdat u vindt dat dit detailhan del is." Bakker vond dat de LOV wel wat soepeler mocht zijn. „Iemand die kampeerwagens verkoopt, kan nu eenmaal moeilijk met zijn zaak op de tweede etage van de Win kei hof gaan zitten." De commissie beroep- en be zwaarschriften doet binnen en kele weken uitspraak

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15