-i- ■HiniH, Stekels hebben grote ecologische waarde v'vr Natuur Milieu Pleisterplaats Noord-Holland f§F~- WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1995 REDACTIE BERT DE JONG 072-196276 Distels. Boeren noemen het stekels. Ze hebben er niks mee op. Lastige prikdingen. De beesten lusten ze niet. En waar distels groeien, gedijen geen piepers of suikerbieten. Distels worden daarom beschouwd als onkruid, dat meedogenloos bestreden moet worden. Net als brandnetels. Er zijn nog altijd plattelandsgemeenten met een zogehe ten 'distelverordening'. Die dwingt grondeigenaren de stekels te bestrijden. Helaas. Want distels zijn uit ecologisch oogpunt heel interessante, belangrijke planten, die een beter lot verdienen. Ze vormen de voedselbron van tal van soorten insekten en vogels. 4 f 4/ V.M l Distels produceren namelijk veel nektar en voedzame zaden. Zo worden akkerdistels bezocht door 292 insektensoorten! Vlin ders vooral, en hommels en bij en. Niet alleen de nektar maakt distels aantrekkelijk. Er zijn in sekten die zich laven aan de sappen van de plant. In de sten gels leven larven van vliegen, kevers en motten. Van de vogel soorten is de fraaie putter de bekendste distelminnaar. Die pulkt de rijpe zaden uit de bloemhoofdjes. Als de zaden eenmaal op de grond liggen, worden ze een prooi voor ande re zaadetende vogels, zoals vin ken en kneutjes. In Noord-Holland komen zeven soorten distels algemeen voor: de akkerdistel, de kale jonker, de speerdistel, de kruldistel, de wegdistel, de knikkende distel, en de akkermelkdistel. Ze beho ren tot de familie van de sa- mengesteldbloemigen. Stoere planten, hoog opgroeiend. De meeste soorten hebben tijdens de bloei talrijke paars-rode bloemhoofdjes. Alleen de akker melkdistel niet. Die showt gele bloemen. De provincie Noord-Holland heeft een rijk geïllustreerde brochure laten maken over dis tels: 'Stekels in het ecologisch beheer'. Het boekwerkje ver schaft informatie over leefwijze en natuurvriendelijk beheer van deze plantengroep. Ze zijn, vindt de provincie, te belangrijk om zomaar dood te spuiten of weg te schoffelen. Bovendien is distelbestrijding tamelijk zin loos. Volgens de brochure zor gen alleen de akkerdistel en de akkermelkdistel in cultuurland voor problemen. De overige soorten komen in hoofdzaak voor in natuurgebieden en weg bermen, waar ze niemand tot last zijn. Het merendeel van de distelsoorten prefereert voed- selarme of natte grond. Over het averechtse effect van distelbestrijding circuleert het volgende rijmpje, gemaakt door de auteur van de Ecologische Flora, de Haarlemmer Eddy Weeda: Distels breken is distels kweken, distels maaien is distels zaaien, distels trekken is distels stekken, maar distels laten staan is distels kapot laten gaan. Waarmee Weeda eigenlijk wil zeggen dat distelhaarden juist gedijen op plaatsen waar ge ploegd, gemest, vuil/bagger ge stort wordt, enzovoorts. Daar door ontstaan kale, voedselrijke pionierssituaties, ideale kiem- plaatsen voor distelzaadjes. De provinciale brochure rekent af met allerlei vooroordelen je gens distels. Doelgroepen zijn beheerders van openbaar groen en natuurterreinen, en agrari- •ers. 'Stekels in het ecologisch beheer' is te bestellen bij de dienst Ruimte en Groen, afde ling onderzoek en informatie, tel. 023-143117. Werken aan de natuur In het weekeinde van 16 en 17 septem ber houdt de Vereniging Natuurmonu menten in zeventien natuurterreinen in het land open huis onder het motto 'Da gen van de Natuur'. In het kader van het Europees Natuurbeschermingsjaar 1995 kunnen mensen op zaterdag 16 septem ber in diverse natuurreservaten actief kennis maken met de praktijk van het natuurbeheer. De werkzaamheden vari eren van heide opschonen, hooien, een wandelpad aanleggen, tot een vogelkijk- scherm bouwen. Serieuze bezigheden, maar er is ook ruimte voor gezelligheid. In Noord-Holland krijgen natuurlief hebbers de kans afval op te gaan ruimen in de duinen van het natuurmonument Duin en Kruidberg (Santpoort). Men kan een hele of halve dag (van 10 tot 12 uur of van 14 tot 16 uur) aan het werk gaan. Naast de werkdag op zaterdag 16 september organiseren ANWB, IVN (In stituut Voor Natuur- en milieu-educa* tie) en NJN (Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie) bij de zes bezoekers centra van Natuurmonumenten week endkampen. Die beslaan twee dagen, 16 èn 17 september. In Noord-Holland wordt zo'n weekendkamp gehouden bij het bezoekerscentrum in 's Graveland, op het landgoed Boekesteyn. Daar gaan de deelnemers onder andere pompoe nen oogsten en zullen allerlei activitei ten plaats vinden rond het thema ecolo gische landbouw. Op het programma staat verder een rondleiding in het mo numentale hoofdkantoor van Natuur monumenten, op het landgoed Schaep en Burgh. En er is muziek. Van tevoren aanmelden via het landelijk informatie nummer: 06-9335. 4 ,4. X..-- S De vogeltrek is voorzichtig op gang gekomen. De gierzwaluwen zijn al weg, veel grutto's ook, de eerste sterns idem dito. Andere soorten aarzelen nog, maar scholen ter voorbereiding op de lange vlucht al wel samen. Groepsreizen naar Afrika zijn kennelijk een stuk populairder dan individuele survivaltochten. Sommige soorten proberen zo lang mogelijk in ons land te blijven. Pas als de vorst invalt, trekken ze noodgedwongen verder zuidwaarts. Valt de dooi in, zijn ze snel weer te rug. Boven de Noordhollandse weilanden en akkers zijn nu weer gróte groepen pleisterende vogels waar te nemen. Op de foto kieviten en goudplevieren in de Wieringermeer. Het betreft vogels uit Oost-Europa en Scandinavië. Vanaf nu lopen de aantallen snel op. Bij landelijke steltlopertellingen in november werden wel eens meer dan één miljoen in Nederland pleisterende vogels geteld. foto martijn de jonge Zwartboek over landbouwgif Het beleid tot vermindering van het gebruik van bestrijdingsmiddelen schiet aan alle kanten te kort. Ook de wijze waarop midde len voor gebruik in Nederland worden toe gelaten is verre van acceptabel. Zowel de overheid als het College voor de Toelating van de Bestrijdingsmiddelen (CTB) doet te weinig om het gebruik van gevaarlijk land bouwgifserieus aan te pakken. Dat staat in het Zwartboek Toelating Bestrij dingsmiddelen, opgesteld door Natuur en Milieu, de Zuidhollandse Milieufederatie en de stichting Reinwater. Het boek is toege zonden aan onder meer de Tweede Kamer. Volgens de milieu-organisaties is het ge bruik van pesticiden in ons land nog veel te hoog. „In de binnenwateren is vrijwel overal het waterleven verarmd door de aanwezig heid van landbouwgif en andere bestrij dingsmiddelen. In gebieden met intensieve tuin- of akkerbouw is het water ecologisch dood", stelt Natuur en Milieu. Recentelijk werd bekend dat op sommige plaatsen de norm voor het -nota bene verboden- land bouwgif endosulfan tot 7.000 keer wordt overschreden. De milieugroepen hekelen vooral het optre den van de commissie die in opdracht van de rijksoverheid de toelating van de gifmid delen regelt. Volgens de organisaties toont de CTB onwil om serieus milieu-argumen ten te betrekken bij zijn overwegingen een middel wel of niet toe te laten. Deze handel wijze staat een gedegen uitvoering van het beleid ter vermindering van het gebruik in de weg. De milieubeweging heeft de Tweede Kamer verzocht een onderzoek in te stellen naar het functioneren van de commissie en van de betrokken ministers. PUZZEL 123456789 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: Igeest; 2. inwendig orgaan, 3. windrichting, herkauwer; 4. de onbekende, ik, boom; 5. bitter heid, priem; 6. lidwoord, familie lid; 7. huid, msekt; 8. en andere, tijdperk, neon; 9. voertuig, kalm te; 10. scheikuhdige verbinding; II.ontvangdraad. Verticaal: 1. betaalbewijs, boom; 2. acci dent; 3. voegwoord, onheilsgo- din, lidwoord; 4. plant, middel; 5. televisie, voorzetsel; 6. uil, plant; 7. vreemde munt, plezier, asvaas; 8. weerwerk; 9. kunst werk, Griekse letter. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. telegram; 2. eierkoek; 3. neer slag; 4. tortilla; 5. arbeider; 6. moordend; 7. ezelsoor; 8. na kroost. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: TENTA MEN en LEERBOEK. Het sleu telwoord luidt: STOKEBRAND. HEINZ AC/JK &EUS kTAP/ TB/A/, */£- U/7- MA7-&Z <g>£WST/ TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Professor Sickbock zat rustig achter zijn tafel en tekende met schoolse hand cijfergroepen op papier. De klokken tikten, het apparaat zoemde zachtjes, doch verder.verstoorde niets de stilte van het laboratorium. rtDoe dan toch wat!" riep Tom Poes wanhopig. „Terwijl u daar zit te reke nen kan er van alles met heer Bom mel gebeuren!" ,,Ja, ja", prevelde de geleerde. ,,Zo is het nu eenmaal verdeeld, mijn ventje. De een heeft als opdracht om veel met zich te laten gebeuren en de ander moet zich tot rekenen bepalen. Maar beiden hebben het moeilijk. Wees nu stil, baasje; uw gebabbel stoort mijn studie." Intussen zat heer Bommel in het maanlicht op een hunnebed en hij was slecht op zijn gemak. Het is wel zeker, dat hij graag met de professor had willen ruilen, hoewel rekenen niet tot zijn sterkste vakken behoort. Want de vreemde lingen dansten met kromme knieën om hem heen en zongen op eentoni ge wijze. Hun witgekalkte gelaten glansden in het maanlicht en wan neer ze het refrein „goela bom" ten gehore brachten, weergalmden hun stemmen tegen de vulkaankegels. Het was een akelig toneeltje. „Maar misschien is het een beleefdheid, die men een bezoekend heer bewijst", sprak heer Ollie geruststellend tot zichzelf. „Men moet nooit het ergste denken. Straks zal men wel een een voudig, doch voedzaam maal opdie nen en dan is alle leed weer gele den." Op dat moment werd hij een krassend geluid waar, dat klonk als het slijpen van een mes. En ja hoor. Nét ver van daar zat een gedaante een stenen scherf vlijmscherp te wet ten. Voor deze bezigheid had hij een onaangenaam beschilderd masker opgezet en het hoofd getooid met ve ren. „Zou... zou d-dat de kok zijn?" vroeg heer Bommel zich en de schrik sloeg hem om het hart... NOS Mal Cos hul Frc HET WEE) DOOR HANS VAN ES Het weerbeeld vertoonde gisteren wat nazomerse trekjes. Dq^IED zuidelijke stroming voerde relatief warme lucht aan, waarbij dj goed te voorschijn kwam. Op veel plaatsen reikte het kwik in q dag tot 20 graden, waarbij het een beetje broeierig aanvoelde delijk verschenen er steeds meer stapelwolken tussen het blaii de loop van de middag groeiden deze verspreid over het land u buienwolken; een mooi voorbeeld van convectie over land, bel bij het zomerhalfjaar. De septemberzon is nog altijd in staat het land zo ver op te wa dat de lucht onstabiel wordt en stapelwolken tot buien kunnei groeien. De buien concentreren zich dan ook bij voorkeur bovt binnenland. In het Hollandse duingebied was gisteren in de rr en vroege avond een subtiele verdeling te zien. Terwijl landim de bewolking steeds dreigender vormen aannam, bleef het bo helder. In de vooravond begon het land af te koelen, de wolk® schrompelden ineen en verschenen nu langs de kust en bover waar het vocht en de warmte van het zeewater de 'voeding' voi wolkenvorming overnam. Tegelijkertijd verschenen steeds meer ijle wolkenslierten - cirr wolking - als voorbode van een uit Zuid-Europa naderende dej Het bijbehorende neerslaggebied trekt vanmiddag over West- traal-Europa naar het noorden. In deze weerssituatie is de we; kuststrook beter af dan de oostelijke provincies, waar het mog langdurig en pittig regent. In onze regio zullen de hoeveelhed- slag waarschijnlijk meevallen en zijn er regelmatig droge pern Het is wat minder zacht; de toenemende noordwestenwind en overheersende bewolking houden het kwik op 16 a 17 graden gen ligt het zwaartepunt van de depressie weer op zijn vertroi stek boven de Noordzee. De aanvoer vindt dan plaats uit west zuidwest, waarin opklaringen en stapelwolken het weerbeeld Af en toe kunnen er buien vallen. Het centrale lagedrukgebie; de komende dagen verankerd op de Noordzee. Af en toe komt sterking van oceaanstoringen, die via de Britse Eilanden en F' Europa binnentrekken en uiteindelijk door de heersende depi worden''opgeslokt'. Daarmee blijft het huidige wisselvallige tot in het weekeinde gehandhaafd, met soms wat regen, ook momenten en zon en af en toe een stevige losse bui. Het kwik de middaguren tot circa 18 graden op; normaal voor midden ber. WÊËHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊËÊÊËÊÊÊÊÊÊMmmm E u KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: In het zuidelijke deel be wolkt en af en toe regen. In het noordelijk deel meer zon en overwegend droog. Middagtempera- tuur van 11 graden in het noorden tot 18 in het zui- Zweden: In het zuiden bewolkt en af en toe regen of motre gen. In het midden en noorden overwegend droog en nu en dan zon. Middag- temperatuur van 11 gra den in het noorden tot 17 in het zuiden. Denemarken: Overwegend bewolkt en vandaag enkele buien. Morgen perroden met re gen. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland, Wales, zuidwest-Engeland en morgen ook in Schotland flink wat wol kenvelden en grote kans op regen. Ver der af en toe zon en overwegend droog. Middagtemperatuur rond 17 graden. België en Luxemburg: In het algemeen veel bewolking en kans op enige tijd regen. In de loop van mor gen weer zon. Middagtemperatuur onge veer 17 graden, maar vandaag in lang durige regen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in het oosten veel bewolking en enige tijd regen, mogelijk ook onweer; in het westen af en toe zon en een enkele bui. Morgen juist in het oosten wat zon en in het westen enige tijd regen. Mid dagtemperatuur vandaag rond 17 gra den, morgen op veel plaatsen iets boven de 20. Portugal: In het noorden soms wat wolken, maar verder overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur van 20 graden in het noordwesten tot 27 graden in het zuiden. Madeira: Perioden met zon, soms ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Droog en vrij zonnig, maar in de noorde lijke helft vooral in de kustgebieden soms wolkenvelden en regen, misschien ook onweer. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden, in het noord westen op beide dagen enkele graden lager. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, vooral aan de zuidkant van de eilanden flink wat zon. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur onge veer 28 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig en droog. Middag temperatuur aan zee ongeveer 27 gra- Tunesië: Flinke perioden met zon maar vandaag wellicht ook lokaal onweer. Maxima van daag iets boven de 30 graden, morgen iets eronder. Zuid-Frankrijk: Vandaag in de oostelijke helft vrij veel bewolking en eerst nog een grote kans op buiige regen, mogelijk met onweer; in het westen geregeld zon. Verder waait er een stevige Mistral. Morgen juist in het oosten wat zon en in het westen wol ken en kans op regen. Middagtempera tuur in het algemeen tussen 20 en 24 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig, vandaag ook wolkenvelden en een kleine kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur eerst rond 25 graden, morgen iets hoger. Italië: Vandaag in het zuiden nog wat zon; ver der veel bewolking en buiige regen, soms met onweer. Plaatselijk kan erg veel neerslag vallen. Morgen iets minder neerslag en iets meer zon. Vandaag op Sicilië nog maxima van 30 graden, ver der meest tussen de 23 en 26 graden; bij langdurige regen komt het kwik niet boven de 20 graden. Corsica en Sardinië: Vandaag veranderlijk bewolkt, een grote kans op enkele regen- of onweersbuien en een stevige westelijke wind. Morgen droger, rustiger en zonniger. Maxima van 22 graden op Corsica tot 27 op Sar- Malta: Flinke perioden met zon, soms ook wol kenvelden. Waarschijnlijk droog. Maxi mumtemperatuur ongeveer 29 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig; in de loop van morgen in het noorden van Griekenland misschien een onweersbui. Middagtemperatuur op de eilanden ongeveer 28 graden, op het Griekse vasteland enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Duitsland: Wisselvallig weer met veel bewolking en geruime tijd regen, aanvankelijk ook on weer. Vooral in het zuiden kan plaatse lijk veel neerslag vallen. Morgen in het westen weer kans op wat zon. Middag temperatuur van 16 tot 19 graden. Zwitserland: Sterk wisselvallig w king en vooral aan de zuidfla Alpen lokaal erg veel neersl loop van morgen vanuit het we1 wat zon. Middagtemperatuu/ rond 15 graden, morgen enk1' Oostenrijk: Zeer wisselvallig v king en vooral aan de zuidfla Alpen plaatselijk erg veel reger rond 17 graden, vandaag r wellicht nog boven de 20. Polen: Vandaag vooral in het oosten perioden met zon en op veel droog. Morgen veel bewolking westen enige tijd regen, miss SU/ Middagtemperatuur veel plaatsen rond 25 gradeiler iets lager. Tsjechië en Slowakije: Tsjechië: Overwegend bewolkfni wat regen. Middagtemperatui t" tot rond 17 graden. Slowakije: perioden met zon en vnjw oej droog, morgen meer bewolkiH. toenemende kans op regen. Mi peratuur eerst ongeveer 26 graf311 gen enkele graden lager. D li rel DONDERDAG 14 SEPTEMBER 19^ Zon- en maanstanden Zon op 07.12 ZonondflTK Maan op 22.23 MaanonJiaj Waterstand IJmuiden Katwijgei Hoog 07.35» 19.55 07 01 Laag 03.56 16.06 03.3: Weerrapporten 12 september 2( Eelde half bew. Eindhoven half bew. Den Helder half bew Rotterdam licht bew. Vlissmgen Maastricht Aberdeen Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen half Las Palmas half bew. onbew. onbew half bew. licht bew licht bew. lichtbew. half bew. licht bew half bew. regen licht bew. half bew, licht bew hall bew. licht be Madnd Malaga Mallorca Warschau licht bew. Wenen half bew. Bangkok weerlicht Buenos Aires onbew. Casablanca half bew Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans zwaar bew. New York licht bew TelAviv licht bew Tokyo onbew.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10