Leidsch ÉH Dagblad Chaos bij vluchten van KLM Tarief lozingsrecht in Leiden boven 200 gulden GOED NIEUWS ii vermomming voor f enquêtecommissie Oudste paardenmarkt Verroeste spijkers op het strand llSDAC 13 SEPTEMBER 1995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,65 ZATERDAG ƒ1,85 HET WOORD IS AAN Wertheimer Zelden zie je zulke diepzin nige gezichten als bij de be studering van de spijskaart. af en,toe VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14' Randstad16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport19,20,21 Strips10 Uitgaan9 Vandaag een kortingsbon voor de herschreven voor stelling van 'Ceausescu' ge speeld door Het Arsenaal Aanstaande zaterdag in the ater De Ware Liefde aan de Kagerstraat in Leiden. EUROPA CUP OP TV 20.00-23.30 uur: Ned 2, rechtstreeks Ajax-Real Madrid. In samenvatting de andere wedstrijden uit de Champions League. Legervliegtuig Sri Lanka neergestort colombo Rtr-AFP Verhoging noodzaak volgens ambtenaar ten bij deze stukken riool, van slechte tot zeer slechte kwaliteit, regelmatig noodreparaties wor den uitgevoerd om voldoende afstroming te waarborgen. Zo'n 224 kilometer riool verdient vol gens het gemeentelijke riole ringsplan het predikaat zeer goed tot goed, terwijl 61 kilome ter rioolstelsel in redelijke staat verkeert. Vanavond spreekt de raadscommissie voor volkshuis vesting en ruimtelijke ordening haar oordeel uit over het ge meentelijke rioleringsplan en de door het college gewenste ta riefsverhoging. leiden annet van aarsen Het tarief voor het lozingsrecht gaat in Leiden volgend jaar met 18,5 procent omhoog. Dat bete kent dat de Leidenaars in 1996 een rekening van 207,10 gulden in de bus krijgen voor het ge bruik van de riolen in plaats van 172,55, het huidige tarief. De tariefsverhoging is volgens ambtenaar P. Haanstra ont werper van het gemeentelijke rioleringsplan 1995-1998 noodzakelijk omdat de gemeen te kostendekkend moet werken. „Dat betekent dat alle werk zaamheden aan de riolen moe ten worden betaald uit het geld dat de gemeente via het lo zingsrecht binnenkrijgt. Dit en voorgaande jaren was er telkens nóg een bedrag van anderhalf miljoen gulden beschikbaar uit het potje van de stadsvernieu wing en uit het investerings plan. Maar dat geld valt weg", aldus Haanstra. „Als de gemeente zou blijven investeren, dan worden de kapi- taallasten steeds hoger. De ka- pitaallasten bedragen nu zo'n 48 miljoen, een bedrag dat over een jaar of twintig moet zijn weggewerkt. Tegen die tijd zit er wellicht een verlaging van het lozingsrecht in." De gemeente heeft vanaf 1996 jaarlijks een bedrag van ruim elf miljoen gulden nodig om de kosten voor het rioolbe- heer te dekken. Ruim 24 kilo meter riolering in Leiden is de komende jaren dringend aan vervanging toe. Volgens het ge meentelijke rioleringsplan moe- Een vliegtuig van het Srilankaanse leger is vanoch tend met 81 mensen aan boord in zee neergestort. Het ziet er naar uit dat geen van de inzit tenden de ramp heeft overleefd. De autoriteiten onderzoeken of het toestel door een raket van Tamil-guerrillastrijders is ge troffen. „We kunnen dat niet uitsluiten", aldus een zegsman van de luchtrrtacht. Aan boord van de Antonov- 32, een transportvliegtuig van Russische makelij, bevonden zich behalve de vier beman ningsleden 77 militairen. Het toestel stortte op 40 kilometer van Colombo neer. Het toestel vervoerde troepen en bevoorrading ter versterking van het leger in het noorden van het land. Daar woedt al twaalf jaar een bloedige oorlog tussen het regeringsleger en de Tamil-Tijgers, die vechten voor een onafhankelijke staat. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening:. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag Cultuur en Kunst Leiden Sport ïtig auto's ld in Leiden :er twintig auto's aan de Anna Rutgersweg in de Stevenshof zijn afgelo- lacht beklad met verf. De waren met gele en e verf voorzien van schut- roorden en strepen. Bewo- lenken dat er sprake is van alisme. politie laat het type verf Bure rzoeken. Zij heeft nog geen lijzingen wie het kladwerk jn geweten heeft. T. Pellen- was een van de gedupeer- „Ik hoorde rumoer en ben kijken. Buren waren toen :zig hun auto te wassen, itiijn auto was voorzien van strepen." Slecht weer, radarstoringen, motorpech en tekort aan bemanningen De KLM is de afgelopen week geplaagd door vertragin gen in de vluchtuitvoering. Duizenden passagiers onder vonden hinder van vertragingen en annuleringen van he le vluchten. Veel mensen misten hun aansluitingen. Ze werden op latere vluchten ondergebracht of moesten de nacht in een hotel doorbrengen. Rond het weekeinde waren de problemen het grootst. Vrijdag, zaterdag en zondag werden alle records in negatieve zin gebro ken. Op vrijdag vertrok slechts een kwart van de Europese vluchten op tijd. Zaterdag ging slechts veertig procent van de intercontinentale vluchten op tijd de lucht in. De ooreaken van de vertra gingen zijn velerlei. Zo was er woensdag een storing in de ra dar van de luchtverkeersbeveili ging op Schiphol, waardoor tal van vertrekkende vluchten ver traging opliepen. Veel verstorin gen zijn echter terug te voeren tot de KLM-organisatie zelf. Net als vorig jaar speelt een achter stand in het onderhoud van de vloot een rol. Twee vliegtuigen moesten met technische defec ten terugkeren. Er zijn ook problemen bij de vliegers. Op vrijdag moesten door een tekort aan Boeing 737- vliegers, onder meer wegens ziekte, vier vluchten binnen Eu ropa worden geannuleerd. Om dit euvel te ondervangen werd capaciteit ingehuurd bij andere maatschappijen. Twee eigen Boeing 737's waren niet inzet baar doordat ze schade hadden opgelopen op het platform. De beperkte baancapaciteit van Schiphol bij slecht weer speelde de luchtvaartmaat schappij eveneens parten. Door zichtbeperkingen kon Schiphol op sommige dagen het ver keersaanbod niet aan. Zaterdag speelde de harde wind vertrek kende vluchten van de KLM parten. Tot overmaat van ramp werd dit weekeinde een vlucht naar Chicago afgelast wegens motorproblemen. De KL 868 naar Tokyo moest tijdens het taxiën terugkeren naar de gate door problemen met de toilet ten. Een derde toestel keerde na een vogelaanvaring terug op Schiphol. Woordvoerder M. Kalff van de KLM spreekt van een uitzonder lijk weekeinde. „Het is juist de laatste maanden goed gegaan. Vórig jaar stonden we wat be treft punctualiteit op een zesde plaats in Europa; door allerlei maatregelen zijn wij inmiddels weer terug in de top drie." Gemeenteraad Leiden is referenda zat leiden wim koevoet In zijn huidige vorm heeft het referendum in Leiden zijn lang ste tijd gehad. Een overgrote meerderheid van de gemeente raad wil het voor burgers moei lijker maken om een volksraad pleging aan te vragen. Het CDA pleit zelfs voor alge hele afschaffing. De partij komt daarmee op één lijn met de WD, die zich altijd al tegen re ferenda heeft gekeerd. De gemeenteraad wees gister avond zoals verwacht het ver zoek van de stichting Vrienden van het Noorderpark om een referendum te houden over de bouw van 69 zorgwoningen in het park van de hand. Bij het debat daarover bleek van het enthousiasme, dat bij de invoering in 1992 nog be stond over het referendum wei nig meer over te zijn. D66 lijkt inmiddels nog de enige partij te zijn, die het refe rendum ziet als een goed mid del om de burger meer bij, de politiek te betrekken. Al zei ook wethouder P. Langenberg (be stuurlijke vernieuwing), dat wal hem betreft de referendumver ordening moet worden 'gerepa reerd'. Pagina Leiden: 'Referendum heeft averechts gewerkt'. Bouw van verpleeghuis kan beginnen den haag/leiden henny van egmond De bouw van 69 zorgwoningen waarvoor de kap van 34 bomen in het Noorderpark aan de Leid- se Willem de Zwijgerlaan nodig is, kan beginnen. De Haagse be stuursrechter heeft vanmorgén verzoeken afgewezen om de kap- en bouwvergunning te schorsen. De verzoeken waren ingediend door de Vrienden van het Noorderpark, die ook een referendum over deze kwestie wilden. Omdat ook de aanvraag voor een referendum gister avond door de gemeenteraad is afgewezen, kan de bouw aan vangen. litieman Hollands Midden gehoord de eerste keer verschijnt hoi daag een politieman ver- nd voor de parlementaire uêtecommissie. Het gaat een rechercheur van de trale Inlichtingen Dienst van het korps Hollands den, die wordt opgevoerd er de schuilnaam I loosterman. Volgens een irdvoerder van het politie ks loopt de man direct ge- als hij wordt herkend, politieman verschijnt aan einde van de middag in het tie-uniform voor de com- sie. Voor hem is dat een ver- iming, omdat hij gewoon- in burgerkleding zijn werk L Bovendien wordt de man rzien van allerlei attributen Is een valse baard en een nebril. Door een vervormer de microfoon zal ook zijn n onherkenbaar worden ge- tkt. et politiekorps Hollands Iden had de commissie aan- ikelijk verzocht de man ach- gesloten deuren te horen zo- zijn anonimiteit zou zijn ge- andeerd. De commissie ft dat echter afgewezen, ar stemde wel in met de ver- niming. De politieman moet half vijf voor de commissie schijnen zodat hij nog een r uur live op de televisie te is. Overigens had het poli- orps liever gezien dat de be- kken rechercheur buiten de uliere TV-uitzendiqgen was hoord. )p de vraag waarom zo be hoedzaam met deze politieman wordt omgegaan, wil de woord voerder van Hollands Midden niet ingaan. De politiemensen van de CID werken in het ge heim. Zij verzamelen informatie over criminele organisaties en hun leden en onderhouden contacten met informanten. Hoeveel CID'ers er in het dis trict Hollands Midden actief zijn, wil het korps evenmin prijsgeven. De CID is formeel op het hoofdbureau in Leider dorp ondergebracht. In Leiden zijn twee CID'ers gedetacheerd. Welke redenen de commissie Van Traa heeft om de CID uit deze regio aan de tand te voe len, zal pas vanmiddag blijken. De commissie wil geen mede delingen doen over dc vraag of er meer verzoeken zijn gedaan om politiemannen achter geslo ten deuren of vermomd te ver horen. Duidelijk is dat de com missie zeer hecht aan dc open baarheid. Zelfs wordt overwo gen vermomde criminelen te verhoren. Morgen wordt een tweede politieman van de CID-Hol- lands Midden verhoord. Het gaat om A. Mosterd, sinds 1 ja nuari 1992 het hoofd van de CID in dit district. De 37-jarige Mosterd begon zijn loopbaan in Amsterdam als inspecteur. Om dat hij een staffunctie bekleedt is er geen gevaar voor herken ning en hoeft hij daarom niet Vermomd voor de enquêtecom missie te verschijnen. Pagina 3: Kritiek minister op uitlatingen Bovenkerk. Verstrekking methadon niet van invloed op criminaliteit faderland in Beilijkheden Torso's vooreen breed publiek in Hazerswoude 'Tarotspel is een spoortje van wijsheid' Blijlevens slaat M ook toe in J yy Vuelta ofi Ye{ Verkeer Nederland (WN) ian de rand van de af- Minister Jorritsma (ver leeft namelijk besloten de n üe aan WN van 7,4 mil- 38- ulden meer dan te halve- 1' VN wil de bewindsvrouw or de rechter slepen; de 4 isatie ziet zonder het rijks een mogelijkheid te func- n. heeft zo'n 80.000 leden ihter onvoldoende geld in atje brengen om een staf ichtig mensen te kunnen en genoeg campagnes •ren om het verkeer veili- maken. Subsidies van het anden daar borg voor. Jorritsma heeft besloten voor WN met in- van 1996 drastisch te be- n, is dat alles niet meer lijk. woordvoerder van WN lat het werk van de vereni- door dit besluit „in om en kwaliteit" in gevaar is nen. „Dat raakt ons en de ïleving", aldus de zegs- LDit is onaanvaardbaar en teptabel." WN heeft in- jels een advocaat ingescha- bm het besluit van Jorrits- in te vechten. Het ministe- an verkeer en waterstaat Ie al in mei 1993 bekend ie financiering van WN lorden herzien. valkenburg» Door vroege vogels werd er vanmorgen al volop gekeken, gekeurd en ge kocht. Het is elk jaar een vertrouwd beeld: handelaren, liefhebbers en belangstellenden op de Kruisweg in Valkenburg, genietend van de oudste paardenmarkt van Nederland. FOTO DICK HOCEWONINC wassenaar/katwuk» arjan van ddk Zo'n tweehonderd derdeklassers van het Rijn lands Lyceum uit Oegstgeest verzamelden giste ren allerlei rommel op het strand tussen Katwijk en Wassenaar. Ze namen watermonsters, beke ken olievaten en vulden vuilniszakken met af gespoelde troep. Vandaag zullen ze het materiaal tijdens de scheikundeles onderzoeken. Behalve het Rijnlands Lyceum, doet nog een aantal scholen met de internationale 'Coast- watch'-actie mee. Samen bestrijken ze de hele Nederlandse kust. De resultaten gaan naar de Stichting Werkgroep Noordzee, die als landelijk informatiecentrum optreedt. Die stuurt ze weer door naar het internationale coördinatiecentrum in Dublin, dat een overkoepelend rapport maakt. Met behulp van dit rapport hoopt Coastwatch het verdwijnen van belangrijke natuurgebieden en de vervuiling van de kust tegen te gaan. „Het is leuk leren", zegt Adrienne van Ham, le rares biologie. „Je kunt een heleboel vakken inte greren. De aardrijkskundeleraar kan het ontstaan van de duinen behandelen, bij biologie bespre ken we de dieren die de leerlingen hebben gevon den en bij techniek hebben ze een windmeter ge maakt." Een meisje demonstreert de werking van het papieren apparaat. Ze houdt het in de wind en een wijzer wijst naar de drie. 'Windkracht drie dus'. In groepjes van acht lopen de leerlingen over het strand. Elk groepje heeft twee tot drie kilome ter toegewezen gekregen. Helaas ligt er weinig troep. „We hebben de gemeente gevraagd het strand niet schoon te maken, maar door een mis verstand is dat vanmorgen toch gebeurd. Erg jarpmer", aldus Van Ham. Daniël heeft met zijn groepje desondanks een verdacht vat gevonden. „Misschien zit er wel één of andere giftige stof in", zegt hij ernstig. Ijverig gaat hij door met zoe ken. Verderop pakt een beroepsjutter de zaken professioneel aan. Met een metaaldetector is hij op zoek naar geld en andere waardevolle spullen. Hij vindt echter precies dat, wat de scholieren zoeken: verroeste spijkers.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1