Consument Residence, beurs voor het luxueuze wonen Lekker nazomeren met losse tuinlampen Val niet voor de eerste de beste ladder DINSDAG 12 SEPTEMBER 1995 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-150265 W Telescoopladders kunnen als opsteek- of bokladder goede diensten bewijzen. gen zijn. Bij ladders van formaat lopen de prijzen op tot wel 1.500 gulden. Een apart hoofdstuk wordt ge vormd door de, voor de doe- het-zelver zeer praktische, alu minium vouw- en de telescoop ladders (Wienese). De grootste vouwladder is niet langer dan 5 meter, maar in opgevouwen toestand slechts 135 cenmtime- ter hoog. Het bijzondere van deze ladders is de veelzijdig heid. Opgesteld in: I-, A-, L-, M-, U- of Z-stand kan hij, veilig en uitermate praktisch, dienst doen als respectievelijk: op- steekladder, dubbele- of 'bokladder', ladder met afstand houder c.q. halve steiger, dub bele (tweepersoons) bokladder, vrijstaande steiger of werkblad drager. De prijzen liggen tussen 275 en 330 gulden. Telescoopladders zijn niet zo multifunctioneel, maar in inge schoven toestand wel klein. Dit laddertype dat zo geconstrueerd is dat het binnendeel in het bui tendeel schuift, kan gebruikt worden als in hoogte verstelba re enkele ladder, in de 'A'-stand als in hoogte verstelbare vrij staande bokladder en als vrij staande bokladder op ongelijke ondergrond (vloer-trap-situa- tie). Bovendien is het binnen deel uitneembaar en afzonder lijk te gebruiken al kort steek- of bokladdertje. De lengten van te lescoopladders variëren van 131-420 tot 189-640 centimeter. De prijzen liggen tussen 395 en 640 gulden. De veiligheid van de gebruiker komt alleen in gevaar, wanneer de ladder verkeerd wordt neer gezet, gebruikt of onderhouden. Een ladder staat veilig als aan de volgende voorwaarden is voldaan: De voorkant staat naar de ge bruiker toe. Bij houten ladders zijn de borgpennen zichtbaar, bij aluminium exemplaren lig gen de bovenzijden van de sporten horizontaal en bij meerdelige ladders, behalve bij de optrekladder, liggen de 'bo vendelen' óp het deel eronder. De ladder is, onder de juiste hoek (75 graden) geplaatst op een harde, vlakke en stabiele ondergrond. Bij gladde onder gronden bieden stroeve ladder schoenen uitkomst. Natuurlijk mag een ladder nooit tegen ra men, kozijnen, gevelhoeken of ronde,objecten worden ge plaatst. Verplaats de ladder alleen onbe last en let tijdens het manoeu vreren op obstakels, leidingen en kabels (minimale afstand twee meter). Tref voorzorgen bij het plaatsen in de buurt van doorgangen, vergrendel of mar keer (openslaande) deuren en ramen. Keer bij beklimmen en afdalen het gezicht naar de lad der, gebruik beide handen en neem gereedschap mee in een tas over de schouder of hijs het later op. Draag deugdelijk, goed geprofileerd, schoeisel. Het onderhoud aan aluminium ladders kan beperkt blijven tot het schoon- en drooghouden van met name de bovenkanten (profielen) van de sporten en het tijdig (laten) vervangen of vastzetten van beschadigde of loszittende onderdelen. Slot Zeist lijkt het passende onderkomen voor de luxueuze woonbeurs Residence, die van 19 tot en met 24 september 1995 voor de zesde keer wordt gehouden. De statige oprijlaan naar het slot, geflankeerd door oude eikebomen, vormt een van de decors waartegen de manifestatie (onder het motto 'De nieuwe ikonen van het wonen') wordt gehouden. In een apart paviljoen met de naam Het Hof van Heden treft men ontwerpen en kunstwerken aan van Antoinette van den Berg, Eibert Draisma, Piet Hein Eek, Jan Siebers en Aernout Vis ser. Negen kunstenaars, onder wie Gerti Bierenbroodspot en Rob Scholte, hebben zich laten inspireren door het motto van deze beurs en exposeren hun eigen, moderne ikonen. Er is in de slottuin veel te zien op het gebied van tuinarchitec tuur en in een speciaal voor dit doel gebouwd botenhuis wordt een kledingshow gehouden. In de theetuin wordt een Engelse High Tea geserveerd. Op dinsdag 19 september kan men tussen 11.00 en 16.00 uur kosteloos kunstvoorwerpen laten taxeren door deskundigen van het veilinghuis Christie's. Woonbeurs Residence op Slot Zeist. Van dinsdag 19 tot en met vrijdag 22 september da gelijks van 11-22 uur, zaterdag 23 september van 10-21 uur en zondag de 24ste van 10- 18 uur. Entreeprijs 20 gulden, kinderen tot vier jaar gratis en van vier tot twaalf 17,50. Droogmolen nieuwe stijl Tientallen jaren is er nauwelijks iets veranderd aan de droogmo len, maar nu valt er een vernieuwing te melden: De 'Telescopic' van Bruca is traploos m hoogte verstelbaar van 125 tot 220 centi meter. Niet alleen kan de gebruiker de meest comfortabele hoogte kiezen, de hoogste variant is vooral handig, wanneer er grote stukken wasgoed moeten worden gedroogd. Verder is de uitrusting zoals die van een goede droogmolen mag worden ver wacht: zelfspannende, anti-slip lijnen, vrijdraaiend in de top; soepel rond te draaien, en een makkelijk in het gazon te plaat sen, staalverzinkt grondanker dat, met een plastic dop afgeslo ten, niet dichtslibt en geen belemmering vormt voor de gras maaier. Ingeklapt neemt de molen heel weinig ruimte in en is hij in een (apart aan te schaffen) hoes vuil- en stofvrij weg te zetten. De Telescopic is er in twee uitvoeringen (40 of 50 meter waslijn) en kost respectievelijk 159 en 169 gulden. Info: Bruca Producten BV, 058 - 120870. OPGAVE OPLOSSING Door de verstevigingen onderaan de lampvoet kunnen de armaturen probleemloos met de voet worden aangedrukt. foto cpd lang. Voor het verlichten van grote oppervlakken, zoals terras en gazon, zijn bolvormige, en voor plaatselijke verlichting (borders, paden en hoogtever schillen) staaf- of paddestoel- vormige armaturen het meest geschikt. De verlichtingsset kan desge wenst op een tijdklok worden aangesloten. Op die manier is het, ook als het buiten donker is, dus altijd mogelijk vanuit de woning van de tuin te genieten. Aangesloten op een tegen de buitengevel aangebrachte be wegingsmelder kan de installa tie bovendien 'ongewenst be zoek' buiten de tuin houden. Bij de nieuwste tuinverlich- tingsset van Hozelock kunnen de armaturen met een speciaal kliksysteem, snel en steeds op nieuw, op elk gewenst punt van de kabel worden aangesloten. Deze ?eer solide uitgevoerde, spatwaterdichte set bestaat uit een 24 volt 60 watt trafo, 15 me ter zwakstroom kabel en vier lampen. Prijs: 189 gulden. (Informatie: Hozelock Neder land, 03495 - 37237). Als het weer het toelaat, is het in de nazomer op mooie avonden langdurig in de tuin vertoeven vaak nog aangenamer dan tij dens hartje zomer. Het enige waar het, zeker als eenmaal de klok weer een uur is teruggezet, al snel aan ontbreekt is vol doende licht. Als er in de tuin geen perma nente verlichting aanwezig is, kan dat snel worden ondervan gen met een tuinverlichtingsset. Die bestaat meestal uit drie of vier losse armaturen op een kunststof voet of spies, een zwakstroomtransformatoren een zwakstroomkabel van mini maal tien meter. De lampen zijn meestal zonder meer in de grond te steken en eenvoudig op de boven- of ondergronds aan te brengen flexibele zwak stroomkabel aan te sluiten. Met zo'n set zijn behalve het terras ook donkere paden, bor ders en niveauverschillen (in het donker beruchte 'struikel blokken') gezellig, praktisch en veilig te verlichten. De vorm van de lampen is daarbij van be- SLEUTELW00RD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1spoedbericht; 2. gebak; 3. be zinksel; 4. Mexicaanse panne- koek; 5. werker; 6. uitputtend; 7 opgekrule hoek v.e blad; 8. na geslacht. WOORDZOEKER Overgebleven woord: CIRCUSPERSONEEL TOM POES Tom Poes en de Bommel-legende Buiten de grot was de avond geval len. De volle maan rees bleek uit de nevels op en wierp vreemde schadu wen over het landschap. In de natuur was slechts het fluiten van de wind om de vulkaankegels te horen, maar uit de spelonk klonk een snel nade rend gezang op. En nu dromde er een vreemde groep uit de uitgang. Het waren de vreemdelingen die we gisteren hebben kunnen gadeslaan, doch nu hadden ze zich met behulp van gemalen kalksteen geheel wit ge maakt. Op hun schouders droegen ze heer Ollie in snelle pas naar de vlak te, terwijl ze een vreemd lied ten ge hore brachten. „Moon, moon, goela goela bom, Moonzerk, Gloorpagaan hopklop bom, Hupfludder moonzerk goela bom" of woorden van gelijke strek king. Maar heer Bommel had er wei nig aandacht voor. Hij zat beklemd op de witgekalkte schouders en schokte mee in de draf die hem over het landschap voerde. In de verte werd hij een ruw opeenstapeling van stenen gewaar, die hem aan een hunnebed herinnerde. ,,Waar gaat dit heen?" prevelde hij met bleke lippen. „D..dit zijn ruwe lieden, vol vreemde gebruiken. Is dit nu een welkomstfeest, dat ze een heer bereiden, of is het iets... iets engs, als men begrijpt wat ik bedoel? Och, hoe kom ik ooit weer thuis?" Hij was niet de enige, die zich dit af vroeg. Professor Sickbock woelde zich in de stilte van zijn laboratorium peinzend in de sik en mompelde: „We moeten de heer Bommel terug zien te brengen, dat is duidelijk. Anders blijft hij in het verleden ste ken en dat zou jammer van deze aar dige proef zijn. Maar hoe? Ik geef toe, dat ik daar nog niet voldoende over heb nagedacht." DOOR HANS VAN ES L Het wisselvallige, maar niet te koude septemberweer houdt oi rest van deze week aan. Sinds het einde van de warme, droge] (25 augustus) is het atmosferische stromingspatroon boven ropa zeer hardnekkig. Er handhaaft zich een groot lagedrukcei waarvan het zwaartepunt vaak boven de Noordzee wordt aangj" 0 Rond deze centrale depressie circuleren randstoringen, die er j3 e' zorgen, dat de bestaande situatie in stand gehouden wordt. Maandag kreeg de slechtweer-motor versterking van een stom ?.n via de Golf van Biscaje naar de Britse Eilanden trok. Op de me «a plaatsen werd 5 tot 10 mm regen afgetapt. Aan de achterzijde t storing volgde het bekende wisselende weerbeeld met opklarn stapelwolken en nog een bui. Met 19 a 20 graden bleef het kn een acceptabel nivau voor midden september. Vandaag verandert er weinig; de zon laat zich regelmatig ziem het warmst van de dag kunnen stapelwolken tot een bui uitgro i' De wind krimpt geleidelijk van zuidwest naar zuidoost; een tel T" er een nieuwe storing in aantocht is. Boven het westelijk bekken van de Middellandse zee vindt eei frontatie plaats tussen koele oceaanlucht en een portie warme ralucht. In deze tijd van het jaar heeft dat zeer natte gevolgen regio's rond de Cote d'Azur, Noord-ltalië en het Alpengebied. I me zomer heeft voor een hoge zeewatertemperatuur gezorgd e de botsing van verschillende luchtmassa's wordt de neerslag- in werking gesteld. j? Warme, zeer vochtige luchtmassa's stijgen op, koelen af en cc seren in geweldige buiencomplexen. Deze worden in de zuidel f stroming tegen het Alpenmassief gedrukt, waarbij het neerslaj nog wordt versterkt. De najaarsregens in dit gebied behoren to j: zwaarste, die we kennen in Europa. In de afgelopen jaren produceerden Middellandse Zeedepressi enorme regensommen; soms 200 tot 400 millimeter binnen 4 IJ] Woensdag trekt het bij de depressie behorende neerslaggebiei de Alpen naar het noorden. De meeste regen is er dan uitgepei Jj maar ook boven Duitsland en wellicht ook het oosten van ons I J kunnen nog tientallen millimeters hemelwater vallen. 1 c Mogelijk ontnapt de westelijke kuststrook met wat bewolkinge bui. Later in de week smelt de actieve regenstoring samen met n hoofddepressie op de Noordzee. In een zuidwestelijke stromin 9 neemt de buiigheid weer toe. Tijdens opklaringen haalt het kw 18 graden. 9 KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: In het zuiden bewolkt en van tijd tot tijd regen. In het noorden en langs de westkust perioden met zon en droog. Maxima tussen 15 graden in de omgeving van Bodo tot 18 in het zui den. In het uiterste noor den rond 10 graden. Zweden: Veel bewolking en vooral het zuiden perioden met regen. Middagtempe- ratuur van ongeveer 12 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Denemarken: Af en toe zon en een enke le bui. Morgen later op de dag van het zuiden uit re gen. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur rond 17 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon, maar ook af en toe bewolkt en enkele buien. Middagtempe ratuur ongeveer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het oosten veel bewolking en enige tijd regen, mogelijk ook onweer. In het westen af en toe zon en enkele regen buien. Middagtemperatuur van 16 gra den langs de kust tot 20 in het oosten. Portugal: Op enkele wolkenvelden na, overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur van 20 graden in het noordwesten tot 26-graden in het zuiden. Madeira: Wolkenvelden en mogelijk wat lichte re gen. Ook nu en dan zon. Middagtempe ratuur ongeveer 26 graden. i het noorden en noordoosten flinke wolkenvelden en van tijd tot tijd regen of een onweersbui. Temperatuur in het noorden rond 20 graden, in de omge ving van Barcelona circa 25 graden. In het midden en zuiden van Spanje vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur daar rond 30 graden. Canarische Eilanden: Zon afgewisseld met wolkenvelden. Vrij wel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig en droog. Middag temperatuur ongeveer 27 graden. Tunesië: Eerst zonnig. In de loop van vandaag ook enkele wolkenvelden en vooral mor gen in 'het noorden kans op een bui. Maxima rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Morgen later op de dag mogelijk meer zon en droger. Middag temperatuur tussen 20 en 24 graden. Mallorca en Ibiza: Vandaag flink wat zon, maar later op de dag stapelwolken en een enkele regen- of onweersbui. Morgen in de loop van de weer zonnig. Middagtemperatuur circa 27 graden. Italië: Vandaag in het midden en zuiden vrij zonnig en droog. In het noorden meer bewolking en enkele regen- en onweers buien. Morgen in het noorden en mid den slecht weer: veel bewolking en veel- ivare regen- en onweersbuien. In het en van Italië ook geleidelijk meer bewolking en toenemende kans op een bui. Maxima tussen 25 en 30 graden. Tijdens regen ongeveer 22 graden. Corsica en Sardinië: Vandaag eerst zonnige perioden, later enkele regen- of onweersbuien. In de loop van morgen droog en enkele opkla ringen, maar ook een stevige westen- vind. Middagtemperatuur dalend van 27 graden vandaag naar 24 graden mor gen. Malta: Zonnig en droog. Morgen later op de dag enkele stapelwolken en kans op een (on- weers)bui. Maximumtemperatuur onge veer 30 graden Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur op de eilan den ongeveer 28 graden, op het vaste land enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Duitsland: Vandaag half tot zwaar bewolkt en met name in het zuiden enkele regen- of on weersbuien. Morgen overwegend be wolkt en op veel plaatsen perioden met regen. Middagtemperatuur vandaag rond 21 graden, morgen dalend tot rond 17 graden. Zwitserland: Vandaag half tot zwaar bewolkt en af en toe regen, mogelijk ook onweer. Morgen overwegend bewolkt en meer regen. Aan de zuidkant van de Alpen lokaal veel neerslag. Middagtemperatuur rond 18 graden, morgen op veel plaatsen onge veer 14 graden. Oostenrijk: Vandaag in het wsten enkele buien, in het oosten perioden met veel bewolking en geregeld bu en daar met veel neerslag. Mid peratuur vandaag van 19 grade westen tot 24 in het oosten, overal koeler. In héf dbsfèrtiperioden met zonfr* meeste plaatsen droog. In het.l* meer bewolking en af en toe regl" dagtemperatuur rond 25 grade1 daag in het noorden iets lager. Tsjechië en Slowakije: <VE Tsjechië: Overwegend veel bewo' vooral morgen perioden met rege dagtemperatuur rond 22 graden, kije: Perioden met zon en vrijwe droog. Middagtemperatuur onge1 graden. Hongarije: Vandaag flink wat zon en droog, van het westen uit meer bewol mogelijk een regen- of onwt Maxima rond 27 graden. WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.11 Zon onder Maan op 21.48 Maanonde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.57 19.17 06.30» Laag 03.06 15.25 02.47» Weerrapporten 11 september 20 ui Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissmgen Maastricht Aberdeen 8oedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki zwaar tx Innsbruck zwaar bi Istanbul onbew. Klagenfurt half bevi Kopenhagen regen LasPalmas licht bev Lissabon licht bei Locarno zwaar bi Londen licht bei Luxemburg half be* Madrid half be* Malaga licht bei Mallorca half be* Malta onbew. Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Buenos Aires onbew. Casablanca zwaar bei Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York onbew Tel Aviv onbew Bij doe-het-zelven komt regel matig de behoefte aan een lad der om de hoek kijken. Op dit gebied is op de markt bijzonder veel te krijgen. Kleine karweitjes kan men meestal af met een huishoudtrap, maar voor grote re klussen is echt een ladder no dig. Voor particulier gebruik is een aluminium exemplaar vaak het prettigst. Die ladders zijn re latief licht, weerbestendig en vrijwel onderhoudsvrij. Daar door zijn ze makkelijk te ver plaatsen, te manoeuvreren, (buiten) op te bergen en schoon te houden. HEINZ De doe-het-zelver kan kiezen uit diverse laddertypen: een en kele ladder of een steekladder. twee- en driedelige opsteeklad- der, tweedelige optrek- of schuifladder, twee- en driedeli ge reformladder en de vouw- en telescoopladder. Welke van de ze het meest geschikt is, hangt in de eerste plaats af van de te verrichten werkzaamheden en de hoogte waarop die worden uitgevoerd, maar ook van het gewicht van en de beschikbare bergruimte voor de ladder. De eenvoudigste ladder is een enkele rechte, verkrijgbaar in lengten tot bijna 7 meter. Aan merkelijk handzamer is de tweedelige opsteekladder, waar bij het voorste, 'bovenste', deel met de hand kan worden om- hooggebracht. Deze is er tot on geveer 7 meter (ingeschoven 4 meter). Een variant daarop is de tweedelige optrek- of schuiflad der die een (met een touw te bedienen) optrekmechanisme en top- of gevelrollen heeft, waardoor het langs de gevel uit schuiven aanzienlijk wordt ver gemakkelijkt. In in- en uitge schoven stand (respectievelijk ongeveer 7 tót 13 meter) is dit type ladder ook veel langer dan een tweedelige opsteekladder in dezelfde posities. Driedelige op- steekladders halen de 13 meter ook, maar zijn ingeschoven 'slechts' 5 meter lang. De twee- en driedelige reform- ladders zijn in wezen opsteek- ladders waarbij twee ladderde- len aan de bovenzijde scharnie rend met elkaar kunnen worden verbonden. Deze ladders bie den een aantal extra mogelijk heden, doordat ze in de 'A - en de omgekeerde 'Y'-stand ook vrijstaand kunnen worden ge plaatst. Daarbij zorgen uitlo pende ladderstijlen of een balk aan de voet voor de nodige sta biliteit. De minimale en maxi male lengte van de langste uit voering is respectievelijk zo'n 4,5 en 11,5 meter. Met de aanschaf van een ladder is een flink bedrag gemoeid, maar wie hem regelmatig ge bruikt, haalt die investering er makkelijk uit. Een simpele, be trouwbare, enkelvoudige ladder van 2,75 meter kost ongeveer 200 gulden, zij het er regelmatig dat goedkopere stuntaanbiedin-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8