'Dit boek meer van is niet mezelf Beatles blijven veel verdienen 'Dat genomineer hebben we gestolen van Amerika' ids René Froger krijgt stip van de Kuip Cultuur Kunst Operazangers willen niet bloot op toneel Leiden Klassiek vlSDAG 12 SEPTEMBER 1995 1 °e oinponist Raaijmakers centraal gMHAAG» Componist Dick Raaijmakers staat centraal tijdens et Festival in de Branding dat van 16 september t/m 29 oktober iDen Haag wordt gehouden. Om de twee jaar laat de Johan Hagenaar Stichting door middel van het festival het publiek t ennismaken met een Nederlandse componist. Het Festival in J1' e Branding speelt zich af in het Flaags Gemeente Museum, 3 heater aan het Spui, het Korzo Theater en het Koninklijk Con- AIs°! Btvatorium. aan n verkoopexpositie in Museum Mesdag zwapfm haag In het kader van het Mesdag Jaar 1995 is er in het re de b Jëntelijk gerestaureerde Panorama Mesdag een verkoop-ten- oonstelling getiteld Mesdag als verzamelaar. De kunstwerken zon lie te koop zijn, zijn schilderijen gemaakt door tijdgenoten en jenden van H.W. Mesdag. Mesdag was zelf een groot verzame- aar van schilderijen, maar de daadwerkelijk door hem verwor- Hei ten kunstwerken zijn als nalatenschap ondergebracht in het vak! ïuidige Museum Mesdag. De tentoonstelling is dagelijks ge- ipend van 12.00 tot 17.00 en duurt van 16 september t/m 1 ok- mot ober. de n™ Foto's Instanbul in de jaren vijftig oen haag Als eerbeton aan de internationaal bekende Turkse fotograaf Ara Güler is in de Tuingalerie van Pulchri Studio, aan de Lange Voorhout 15 in Den Haag, een fototentoonstelling in gericht. De expositie wordt op 16 september geopend door de laagse burgemeester Havermans en duurt tot en met 5 oktober. Br zijn foto's te zien van Istanbul uit de jaren '50 tot '80. Ara Gü- nonjler werkte ondermeer voor Paris Match, Stern, News Week en Time Life. De galerie is geopend van dinsdag tot en met vrijdag >5 h van 11.00-17.00 uur. en op zaterdag en zondag van 13.00-17.00 rotterdam gpd De middenstip stond gisteren centraal tijdens een kortstondi- rentree van René Froger in de Kuip. De Amsterdamse zan ger kreeg er uit handen van sta diondirecteur Jos van der Vegt deze 'hap veld' aangeboden als nir aan zijn twee succes volle concerten ih de Rotter damse voetbaltempel op 24 en 25 juni. Zelf had Froger ook een be hoorlijk exclusief aandenken meegenomen voor Stadion Feij- enoord als blijk van waardering voor de soepele samenwerking: chef gert visser. c amsterdam gpd De Nederlandse Opera staat sinds afgelopen weekeinde weer eens volop in de belang stelling. Niet alleen vanwege de opera Moses und Aron van Schönberg die op 4 oktober in première gaat, maar door de koorleden die weigeren om er naakt in op te treden. De meeste koorzangers zou- den weigeren uit de kleren te gaan voor de scène met het Gouden Kalf, die volgens de partituur in gevechten en een orgie ontaard. De partituur geeft aan dat 'één man zijn kle ren afwerpt, vele mannen vol gen, en vervolgens ontkleden i dragen hen weg'. Het vaste koor van zestig mensen zou daarom aangevuld zijn met zangers die wel bereid zijn in adamskostuum het pu bliek onder ogen te komen. „Nee hoor, het koor bestond al uit 115 zangers", zegt Peter de Caluwe, woordvoerder van de Nederlandse Opera. „Naast de zestig vaste koorleden had den we extra zangers nodig om de opera in een gebouw als het Muziektheater goed tot zrjn recht te laten komen. Onder de 115 zangers zijn een aantal die de naaktscène pertinent weige ren, sommigen twijfelen nog en anderen doen er al helemaal niet moeilijk over." Bang voor een halve, twijfel achtige of rommelige orgie is de Nederlandse Opera niet. „Een orgie is chaotisch van aard. Als slechts een paar zan gers uit de kleren gaan is dat ook niet erg. Velen zullen pas op het toneel beslissen, zodat ze misschien meegesleept wor den in de emoties van het spel. De scène wordt gebracht zoals het hoort." Wellicht zal het ge zelschap wat met de belichting doen om de blote lijven gunsti ger te laten ogen. Naima El Bezaz kijkt niet op van belangstelling voor haar debuut Schrijven is voor de 21-jarige Naima El Bezaz een 'van zelfsprekendheid'. „Ik schreef al voor mijn twaalfde. Het was voor mij een vlucht uit de werkelijkheid", zegt de Al- phense schrijfster van Marokkaanse afkomst. „Ik was een heel dromerig persoon, dat ben ik nog steeds eigenlijk, en dan is het leuk om behalve in deze wereld ook in een andere wereld te zitten. Zeker in de puberteit heb je die behoefte de werkelijkheid te ontvluchten. Iedereen heeft toch 't gevoel dat 'ie iets mist en dat probeer je dan te zoeken. De een probeert dat met schilderen en ik doe dat met schrijven." illegaal'. Maar Bezaz heeft er veeleer een avonturenroman of slecht-aflopend-sprookje van gemaakt. Ruim de helft van 'De weg van het noorden' gaat over de praktische voorbereidingen die Ghali treft om in Europa te komen. Daar eenmaal aangeko men gaat het in snel tempo mis. Ghali belandt in criminele sfe ren en gaat, mede door zijn ei gen naïviteit, daaraan ten on- Dat journalisten telkens vragen hoe het zo makkelijk is gelukt een uitgever te vinden voor haar eerste roman 'De weg naar het noorden', verbaast haar hoge lijk. Met wantrouwen in haar stem zegt ze dat het niets heeft te maken met haar allochtone afkomst. Gek genoeg kijkt ze van de enorme belangstelling voor haar debuut helemaal niet op. „Marokkaanse schrijvers zijn nieuw. Als ik Anita Jansen had geheten was dit waarschijn lijk niet gebeurd." Ze vindt het jammer dat ze in het hokje 'allochtoon' wordt ge plaatst, maar legt zich er bij neer. „Vroeger had je dat met vrouwelijke schrijvers, nu met allochtone schrijvers. Over tien jaar zal dat ook wel voorbij zijn, maar ik hoor nou eenmaal bij die eerste generatie auteurs van Marokkaanse afkomst. Al schrijf type Marokkaan, der. Mannenwereld „Het is echt een greep i de i boek over een boerenge zin in Drente dan nog blijf ik een 'allochtone schrijver'. 'De weg naar het noorden' is het verhaal van Ghali, die droomt van een mooie toe komst in Europa. Hij verlaat vrouw en familie in Marokko om een nieuw bestaan op te bouwen in Frankrijk. De onder neming loopt echter uit op een grote mislukking. Ghali komt niet verder dan een marginaal bestaan als illegaal. Uitgeverij Contact omschrijft het boek als een 'onthutsend beeld van het leven van een een werkelijkheid. Er zijn heel weinig die het lukt om een verblijfsvergunning te krijgen. Een druppel op de gloeiende plaat. De man uit het boek is niet iemand die gestudeerd heeft. Hij neemt heel veel din gen van anderen aan, waardoor de klap groot is als hij in Europa aankomt. Het is niet het proto- zijn wel heel veel Marokkanen die denken dat iedereen het in Eu ropa zo ontzettend goed heeft. En dat is natuurlijk ook wel zo." Vrouwen spelen in 'De weg naar het noorden' nauwelijks een rol. „Van vrouwen wordt zo'n 'avontuur' niet geaccep teerd. Een respectabele vrouw in Marokko doet zoiets niet. Daarom heb ik voor een man nelijke hoofdfiguur gekozen. Er is verder niet zoveel inmenging van vrouwen in de Marokkaan se mannenwereld, dus daardoor komen vrouwen maar weinig in het verhaal voor." Wat haar in Nederlands/Marokkaanse krin gen wel eens de kritiek oplevert dat ze niet 'over dit soort man nenzaken' mag schrijven. „Dat zeggen sommige Marokkaanse mannen tegen mij." Om stof voor haar verhaal op te doen voerde de schrijfster, die op 4-jarige leeftijd van Mek- nès naar Alphen aan den Rijn verhuisde en momenteel in Lei den rechten studeert, vele ge sprekken met Marokkaanse mannen. „Ik had die gesprek ken ook kunnen weergeven, sprekken zijn afstandelijker, dit is van binnenuit geschreven. Het is eigenlijk een mengeling van fictie en non-fictie." Vlucht Haar eerste succes met schrij ven behaalde ze in haar woon plaats Alphen aan den Rijn. Op 18-jarige leeftijd won ze met een gedicht de eerste prijs tij dens een schrijfwedstrijd van het Literair Café. „Dat was to taal onverwacht. Ze vonden het wel bijzonder, zo'n Marokkaans meisje. Alhoewel er natuurlijk heel wat Marokkanen zijn die wat kunnen." November vorig jaar werd ze ontdekt door schrijfster Yvonne Kroonenberg, tijdens het Am sterdamse festival 'Literatuur op de planken'. „Zij was heel erg onder de indruk van het verhaal dat ik voorlas." Uitgeverij Con tact was de eerste die het ma nuscript van 'De weg naar het noorden' onder ogen kreeg en besloot het boek uit te geven. Inmiddels is ze bezig met een tweede boek en zijn er ook al ideeën voor meer romans. „Ik kan het zelf eigenlijk niet bevat ten dat dit boek nu in de win kels ligt. Ik had het idee dat ik daardoor zielsgelukkig door de straat zou lopen, maar dat is he lemaal niet zo. Dat boek is, nu het is uitgegeven, helemaal niet meer van mezelf. Dus daarom ben ik maar snel aan iets nieuws begonnen. In de opvolger van 'De weg Naima El Bezaz: „Marokkaanse schrijvers zijn r niet gebeurd." naar het noorden' spelen waar schijnlijk vrouwen de hoofdrol. „Ik heb al bepaalde ideeën over een boek over vrouwen in Marokko. Daar gaat mijn moe der mij mee helpen." Naima El Bezaz leest woens dagavond 13 september (20.30 uur) voor uit haar boek 'De weg naar het Noorden' in de filmzaal van het Alphense Parktheater. Op 17 september is ze een van de gasten tijdens het muzikale/literaire Crossing Border Festival in Den Haag. Dit evenement wordt van vrij dag 15 tot en met zondag 17 september gehouden in het Theater aan het Spui en in het Haags Filmhuis. een van de vijftig leren jacks waarmee zijn crew in Rotter dam was uitgedost, bedoeld voor een mooi plekje ergens in de catacomben. „Maar hang 'm dan wel daar waar het veilig is, want die dingen zijn zo gewild dat ze er bijna een moord voor willen doen", luidde zijn advies aan de staf van de Kuip. Dat de volksheld uit Mokum werd bedacht met de oude mid denstip - de grasmat werd deze zomer geheel vernieuwd - was natuurlijk geen toeval: hij was de allereerste die het aandurfde vanaf die positie het stadion te bespelen. Vijfentwintig jaar lang kwam er geen nieuw album van ze uit. Toch staan de Beatles dit jaar op de derde plaats op de jaarlijkse lijst van grootverdieners in de amusementsindustrie van het tijdschrift Forbes. De nog levende Beatles (McCart ney, Harrison en Starr) verdienen volgens het financiële tijdschrift naör schatting 130 miljoen dollar (215 miljoen gulden) in 1994 en '95. Het is de eerste keer dat de Beatles op de lijst van 40 best betaalde en tertainers van Forbes voorkomen. Eerste in de negende editie van de For- bes-lijsl staat voor het tweede achtereen volgende jaar filmregisseur Steven Spiel berg. Hij verdient in 1994-95 een slordige 285 miljoen dollar (470 miljoen gulden). Onder andere het kassucces 'Jurassic Park' levert hem nog steeds geld op. Talkshow-gastvrouw Winfrey, in 1993 de eerste vrouw bovenaan de Forbes-lijst, kwam op afstand op de tweede plaats met een tweejaarlijks inkomen van 146 miljoen dollar. Enkele andere oudgedienden in de popmuziek die onlangs op tournee gingen, kwamen ook in de top-tien terecht. De Rolling Stones kwamen op de vierde plaats met 121 miljoen dollar, de Eagles op de vijfde met 95 mijoen en Pink Floyd kwam op de zevende plaats met 70 miljoen dol lar. den haag anp Oeuvreprijs voor Ton Lutz, Theo d'Or voor Ilse Uitterlinden De Theo d'Or is dit jaar toege kend aan Ilse Uitterlinden. War- Borgmans kreeg de Louis d'Or en Ton Lutz ontving de Oeuvreprijs. Deze drie belang rijkste toneelprijzen van de Ver eniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecties (VSCD) werden gisteren in de Amsterdamse Stadsschouwburg uitgereikt. Ilse Uitterlinden ver wierf de Theo d'Or, de hoogste toneelonderscheiding voor de beste vrouwelijke dragende rol in ons land voor haar vertolking van Carlotta Monterey in het stuk 'O'Neill' van Lars Norén bij de Blauwe Maandag Com pagnie. De jury prees Uitterlin den om haar 'aangrijpend psy chologisch acteren'. De andere genomineerden voor de Theo d'Or waren Chris Nietvelt voor haar rol in 'Rijke- manshuis' van Eugene O'Neill bij Het Zuidelijk Toneel in een regie van Ivo van Hove en Kate- jijne Verbeke voor haar spel in 'Agatha' van Marguérite Duras bij De Tijd in een regie van Jo han Van Assche. Weergaloos Warre Borgmans is met de Louis d'Or, de hoogste toneel prijs voor de beste mannelijke rol, gelauwerd om zijn uitbeel ding van Simon Harford in 'Rij- kemanshuis' van Eugene O'N eill bij het Zuidelijk Toneel, ge regisseerd door Ivo van Hove. De jury roemt hem om zijn 'constante zeer hoge spelni- veau'. Zij waardeert hem bo vendien als 'een van de grootste acteurs die het Nederlands taal gebied op dit moment rijk is.' Willem Nijholt al vaker geno mineerd voor de Louis d'Or en nu weer voor zijn rol van Cole Porter in 'You're the Top' in een regie van Jos Thie zag opnieuw de prijs aan hem voorbij gaan. Catherine ten Bruggencate verwierf de Colombina voor de beste vrouwelijke bijdragende rol voor haar vertolking van Harper Amaty Pitt in 'Angels of America'. De Arlecchino voor de beste mannelijke bijdragende rol is gegaan naar Han Kerck- hoffs voor zijn uitbeelding van Thersites in 'Troilus en Cressi- da' van Shakespeare bij Het Na tionale Toneel in een regie van Johan Doesburg. Guy Cassiers was de enige ge nomineerde voor de Prosceni- umprijs voor de beste regisseur. Hij werd uitverkoren om zijn 'weergaloze' regie van 'Angels in America' van Tony Kushner bij het RO Theater. Roddelcircuit De prijzen werden bekend ge maakt en overhandigd door Cox Habbema, directeur van de Am sterdamse Stadsschouwburg, en Paul Haenen in de travestierol van Margreet Dolman. De pre sentatie had meer het karakter van een ongedwongen samen zijn dan van een festijn, rijk aan glamour en glitter. 'Dat genomi neer hebben we gestolen van Amerika. Het leeft helemaal niet bij ons. Ook niet toen Joop van den Ende het organiseerde. We kunnen het voortaan beter via het roddelcircuit bekend ma ken.' Zo relativeerde Margreet Dolman deze prijzenregen. Elke keer na het voorlezen van het juryrapport, beurtelings door haar en Cox Habbema, werden de 1 met rood pluche beklede drie zitsbank geleid, waar Margreet Dolmans als interviewster nog eens badinerend op het jury rapport inging. Bij regisseur Guy Cassiers verliep dat als volgt. Het juryrapport vermeld-, de onder meer: 'Alle spelers van 'Angels in America' heeft hij bo ven hun normale niveau uitge tild'. „O ja, hoe ging dat", vroeg Margreet Dolman op de bank naast Cassiers. En even later: „Bij wie dacht u: ik geef het op, dat boven hun normale niveau tillen?" Daags tevoren was reeds tij dens het VPRO-kunstprogram- ma De Plantage bekendge maakt dat aan 'Who's afraid of Virginia Woolf door het Vlaam se gezelschap Malpertuis in een regie van Dirk Tanghe de Grote Theaterfestivalprijs van het Theaterfestival 1995 en het bij behorende geldbedrag van 40.000 gulden zou krijgen. Na de pauze was het regisseur Pe ter Oosthoek die gloedvol en spiritueel Ton Lutz toesprak bij de toekenning van de Oeuvre prijs van de VSCD. Van Dis en Van der Heiden genomineerd voor AKO-prijs zegt de laatste mogelijkheid niet te hebben gekozen, omdat kwa liteit de maatstaf is. De journa listieke aandacht en de ver koopcijfers zijn daaraan volgens haar ondergeschikt. De jury, die voor de helft uit Vlamingen bestaat, is enigszins ongelukkig met het niveauver schil tussen de uit Nederland en uit Vlaanderen afkomstige boe ken. Dat weerspiegelt zich in de keuze van de nominaties, waar bij slechts de verhalenbundel van Geertrui Daem uit Vlaande ren afkomstig is. De uitzending van Sonja op Zaterdag krijgt een geheel ander karakter dan vorig jaar toen de stemming door een publieksju ry tot chaotische taferelen leid de. Dit jaar zal vooral veel aan dacht worden gegeven aan de genomineerden en hun auteurs, aldus de organisatie. Van Dis' 'Indische Duinen' is met 154.000 exemplaren het best verkochte boek van de af gelopen anderhalfjaar. Hij won er eerder dit jaar een Gouden Uil mee, een prijs van 40.000 gulden. Daarnaast is de roman genomineerd voor de Libris Li teratuurprijs. 'Dichter op de Zeedijk' van Kees van Beijnum, 'Een vader voor Elizabeth' van Geertrui Daem, 'Indische Duinen' van Adriaan van Dis, 'Darwins hofvijver' van Tijs Goldschmidt, 'Asbestem- ming' van A.F.Th, van der Heij den en 'De Vriendschap' van Connie Palmen zijn de zes ge nomineerde boeken voor .de AKO Literatuurprijs. Flet zestal is gekozen uit 305 titels. De juryvoorzitter, de Belgi sche minister van staat Paula D'Hondt, zal de winnaar van de prijs van 100.000 gulden op 21 oktober bekendmaken in een uitzending van Sonja op Zater dag. Anders dan vorig jaar, toen een jury van „gewone lezers" uitmaakte wie de prijs kreeg, bepaalt dit jaar een jury van be roepscritici wie wordt be kroond. Bij de bekendmaking van de nominaties schetste de jury hel dilemma waarvoor zij stond: moet zij boeken die al alle aan dacht krijgen opnieuw voor het voetlicht brengen of moet zij bewust kiezen voor vergeten of minder bekende titels. De jury Haagse prijs voor F. Springer De Constantijn Huygensprijs is toegekend aan F. Springer voor zijn gehele letterkundige oeuvre. De prijs Van de Jan Campert-Stichting bedraagt 10.000 gulden. De Jan Campertprijs voor poëzie, groot 5000 gulden, gaat naar Eva Gerlach voor haar bundel 'Wat zoekraakt'. De stichting heeft de F. Bordewijk-prijs voor proza (5000 gulden) toegekend aan Nico- laas Matsier voor zijn roman 'Gesloten huis'. De Nienke van Hichtumprijs, eveneens 5000 gulden groot, valt toe aan Veronica Hazelhoff voor haar jeugdboek 'Veren'. De voormalige diplomaat F. Springer (63), pseudeniem voor Ca- rel Jan Schneider, is auteur van verhalen en romans. Daarin heeft hij veel van zijn ervaringen en indrukken uit zijn diplomatieke car rière verwerkt. Zijn recentste boek is de novelle 'Bandoeng-Ban dung' uit 1993. In 1990 schreef hij onder de titel 'Sterremeer' het Boekenweekgeschenk. De prijzen van de Jan Campert-stichting zijn onderscheidingen van de gemeente Den Haag. Burgemeester Havermans reikt ze op 15 december uit.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7