Hervorming van Labour Hof moet kernproeven verbieden Afrikaanse katholieken verwachten van paus realistische opstelling Buitenland (ISDAG 12 SEPTEMBER 1995 /ice-premier van Abchazië vermoord vjden» De vice-premier van Abchazië, Joeri Voronov, is gister- vond in Soechoemi, de hoofdstad van deze van Georgië afge- cheiden republiek, vermoord. Volgens de voorzitter van het Ab- hazische parlement gebeurde de aanslag in opdracht van Geor- ische autoriteiten. Voronov, een voorman van de Russische ge- neenschap in Abchazië, nam deel aan de vredesonderhandélin- jên niet Georgië. Volgens het radiostation werd hij met messte- •en verwond en vervolgens doodgeschoten. Doden door autobom bij Baltimore gEXi Een bom in een bestelbus, die geparkeerd stond voor een tónkëlcentrum in Essex, een voorstad van de Amerikaanse stad Baltimore in de staat Maryland, heeft gisteravond aan de vijf in- {jttenden het leven gekost. Volgens ooggetuigen zijn de slachtof fers een man, een vrouw en drie kinderen. De politie vermoedt jat het gaat om een collectieve zelfmoord of een familieruzie en niet om een georganiseerde misdaad. Referendum Québec op 30 oktober nTTAWADe inwoners van de Franstalige Canadese provincie Québec beslissen op 30 oktober over de door een deel van hen nagestreefde onafhankelijkheid. De premier van Québec en lei der van de afscheidingsbeweging, Jacques Parizeau, maakte de datum voor het referendum gisteren bekend. Met die medede ling ging ook de verkiezingscampagne voor of tegen de afsplit sing van start. Men verwacht een nek-aan-nek race tussen voor- Jen tegenstanders. Hutu's vallen hulpverleners aan kigali Extremistische Hutu's voeren in de vluchtelingenkam pen in het oosten van Zaïre de aanslagen op westerse en VN- ihulporganisaties op. Zo proberen zij de georganiseerde terug keer van meer dan een miljoen Rwandezen naar hun vaderland te verhinderen. De aanvallen in en rond de Zaïrese grensstad Goma vergroten de angst voor nieuwe gewelddaden op grote schaal in dit deel van Afrika. lbanezen dood bij scheepsongeluk poME» Minstens drie Albanezen zijn gisteren verdronken bij een scheepsongeluk voor de Zuiditaliaanse kust. Meer dan tien per- isonen worden nog vermist. De ruim dertig opvarenden van de boot wilden illegaal Italië binnenkomen. De bemanning van drie schepen, waaronder het Nederlandse fregat Van Brakel, kon zes tien mensen van een reddingsvlot uit zee oppikken. Drie perso nen op het vlot bleken te zijn gestorven. De boot van de Albane zen vloog twintig zeemijl voor de kust in brand. Twee jaar wegens beledigen Suharto iakarta De Indonesische mensenrechtenactivist Tri Agus ISusanto is gisteren door een gerechtshof in Jakarta tot twee jaar cel veroordeeld wegens belediging van president Soeharto. Susanto, die lid is van de mensenrechtenorganisatie Pijar, noemde Soeharto eerder dit jaar in een artikel een autocraat die met ijzeren hand regeert. Susanto werd er ook van beschuldigd dat hij met zijn uitlatingen over Soeharto in het tijdschrift van Pijar, waarvan hij redacteur is, chaos en verwarring probeerde te veroorzaken. Susanto's advocaten zeiden dat de veroordeelde in hoger beroep zal gaan. Buitenlanders vast in Kashmir e* new delhi» Leden van een kleine boeddhistische groepering - J houden in een afgelegen vallei in de Himalaya ongeveer 20 toe- J risten vast in een herberg om aandacht te vragen voor hun eis "jl tot meer autonomie. Dat heeft het Indiase persbureau UNI gis- teren bericht. Een woordvoerder van de deelstaat Jammu- 1 Kashmir beweerde dat de toeristen niet in gijzeling worden ge- jfjff I houden, maar slechts is geadviseerd uit veiligheidsoverwegingen in het pension te blijven. Een verslaggever van UNI die het ge bied bezocht, zei de indruk te hebben dat de buitenlanders met zachte dwang worden tegengehouden en dat hun waarschijnlijk niets zal overkomen. Schalck-Golodkowski: 'Onschuldig' berlijn Alexander Schalck-Golodkowski, de deviezentovenaar van de voormalige DDR, heeft bij het begin van zijn proces in Berlijn gezegd dat hij niet schuldig is aan wapenhandel en dat hij de Westduitse wetten van voor de hereniging niet erkent. Hij stond in Oost-Duitsland aan het hoofd van afdeling buitenland se handel van de Kommerzielle Koordinierung (KoKo). Het openbaar ministerie van Berlijn zegt dat Schalck-Golodkowski eindjaren tachtig de geallieerde militaire wet uit 1949 heeft overtreden met de import van wapens en nachtzichtkijkers via Westduitse en Oostenrijkse mantelbedrijven. 'Kroonprins' Papandreou afgetreden athene De Griekse minister van handel en industrie, Costas Si- mitis, is gisteren afgetreden na kritiek van premier Andreas Pa pandreou op zijn beleid. Simitis zei dat hij het regeringsbeleid heeft uitgevoerd en verweet de premier, zonder hem te noemen, hem in diskrediet te hebben gebracht. Simitis, die werd gezien als een van de mogelijke opvolgers van Papandreou, is ook op gestapt als lid van het centrale.comité van de socialistische Pa sok-partij. Vorige week ging oud-minister van Europese zaken Theodoros Pangalos hem al voor. Nepal krijgt nieuwe premier kathmandu Koning Birendra van Nepal heeft gisteren Sher Bahadur Deuba van de Congrespartij tot premier benoemd. Het parlement had een dag eerder een motie van wantrouwen tegen de regering van de communistische premier Man Mohan Adhi- kary aangenomen. Deuba's partij, die 85 van de 205 zetels in het parlement bezet, kreeg de steun van de rechtse Rastriya Praja- tantra Partij (19 zetels) en nog een splinterpartij. den haag. anp Nieuw-Zeeland vindt dat het Internationaal Gerechts hof in Den Haag in kort geding de Franse kernproe ven op het atol Mururoa moet verbieden totdat er duidelijkheid is over de milieu-effecten daarvan. De zaak is des te spoedeisender door de rellen die na de proef van 5 september op Tahiti uitbraken. Dat heeft de Nieuwzeelandse delegatieleider Paul East gisteren gezegd tijdens een hoorzitting voor het VN-hof in Den Haag gezegd. Aanleiding voor de hoorzitting was een verzoek van Nieuw-Zeeland in augustus om een rechtszaak te her openen die in 1974 was opgeschort. Het Hof was toen van mening dat het betwiste onderwerp van de sinds 1973 dienende zaak de Franse bovengrondse kern proeven was weggevallen na een Franse verklaring dat het kernproeven in de toekomst ondergronds zou houden. Het beslujt van 1974 bevat echter een ontsnappings clausule (paragraaf 63) waardoor staten 'een onderzoek van de situatie' kunnen aanvragen indien zij van oor deel zijn dat de grondslagen van de opschorting zijn weggevallen. De voorzitter van het Hof, de Algerijn Bedjaoui, belegde de hoorzitting om advies in te win nen van Frankrijk en Nieuw-Zeeland over de vraag of die voorwaarde voor toepassing van de paragraaf aan wezig is. Frankrijk heeft de toepasselijkheid daarvan al in een briefwisseling voorafgaande aan de hoorzitting ont kend. Parijs staat op het standpunt dat de rechtszaak uit 1973/74 alleen betrekking had op bovengrondse kernproeven. Frankrijk heeft die bovengrondse proeven niet hervat, dus is er geen reden de zaak te heropenen. De heropening is echter de enige kans voor Nieuw- Zeeland de zaak aanhangig te maken want Frankrijk zou geen nieuwe rechtszaak accepteren. Sinds 1974 aanvaardt Parijs de bevoegdheid van het Hof niet meer voor zaken die de nationale veiligheid raken. Het Hof kan een nieuwe zaak alleen openen als de partijen daarmee instemmen. De Nieuwzeelandse delegatie deed daarom haar best aan te tonen dat het om een hervatting van de oude zaak gaat. Inzet van die zaak zou onder meer het gevaar van radioactieve besmetting van de Stille Oce aan zijn geweest. In 1974 waren alleen de gevaren van radioactieve besmetting door bovengrondse proeven bekend, terwijl er geen gegevens beschikbaar waren die wezen op het gevaar van besmetting van het zeewater door ondergrondse proeven. Dit gevaar voor de Stille Oceaan zou volgens nieuwe wetenschappelijke gege vens wel degelijk ook door ondergrondse kernproeven dreigen, aldus Nieuw-Zeeland. Zo dreigt het atol Mururoa volgens vooraanstaande vulcanologen uit el kaar te vallen. Er zijn al drie onderzeese aardverschui vingen geweest tijdens de proeven in 1977, '79 en '80. Bij de grootste daarvan zou 1 miljoen kubieke meter materiaal zijn verplaatst. Ook zou het atol poreus zijn waardoor zeewater in contact kan komen met radioac tief materiaal, dat bij de kernproeven is vrijgekomen en nu in het gesteente van het atol ligt opgesloten. Naast verder gevorderde wetenschappelijke kennis pleit volgens Wellington ook de verdere ontwikkeling van de internationale milieuwetgeving voor heropening van de oude zaak. Zo heeft Frankrijk in 1990 de Con ventie van Nouméa geratificeerd, die voorziet in een verbod op radioactieve vervuiling van de Stille Zuidzee. De bewijslast is nu omgekeerd ten opzichte van 1974: Frankrijk moet aantonen dat de proeven niet schadelijk zijn. De beraadslagingen van het Hof zijn vandaag voortge- ATHENE AFP-Rtr Meer dan 60 procent van de Grieken is tegen het akkoord met Macedonië dat deze week wordt ondertekend. Dit verdrag maakt een einde aan het em bargo van Athene tegen Skopje dat sinds februari 1994 van kracht is. Het socialistische dag blad Ethnos heeft gisteren de uitkomsten van een opiniepei ling over het verdrag gepubli ceerd. Volgens 32,3 procent van de Grieken zal het akkoord 'op den duur leiden tot de erkenning van Macedonië onder die naam en is het een bevestiging van de inconsequente buitenlandse politiek van Griekenland'. Slechts 26 procent van de on dervraagden verwelkomt de re geling als de 'enige geschikte actie om Griekenland uit de im passe te halen waarin de onver zettelijkheid het land heeft ge bracht'. Het akkoord dat Grie kenland en Macedonië deze week, waarschijnlijk morgen, ondertekenen is door Ameri kaanse bemiddeling tot stand gekomen. Het beoogt een nor malisering van de betrekkingen tussen de twee buurlanden om een uitbreiding van het Joego slavische conflict naar het insta biele zuiden van de Balkan te voorkomen. CAO-akkoord Volkswagen HANNOVER PPA-Rtr De zesde ronde in de CAO-on- derhandelingen voor de 100.000 werknemers van het autocon cern Volkswagen heeft na acht tien uur onderhandelen over eenstemming opgeleverd. De werknemers en de vakbond IG Metall bereikten afgelopen nacht een akkoord. VW betaalt vanaf 1 januari volgend jaar 4 procent meer loon. De zaterdag wordt geen gewone werkdag, maar flexibele werktijden blijven mogelijk. De maximale duur van een werk week kan 38,8 uur bedragen, maar een gemiddelde werkweek blijft 28,8 uur. Al eerder had VW toegezegd de werkgelegenheid volledig te garanderen, wederom geduren de twee jaar. Twee jaar geleden voerde VW als eerste in Duits land een vierdaagse werkweek in om verlies van banen te voor komen. De lonen werden over eenkomstig aangepast. Geheim rapport: 'Niet klaar voor regering Topadviseurs van de leider van de Britse Labour-partij Tony Blair vinden dat de partij nog niet klaar is om te gaan regeren. Dit blijkt uit een intern rapport dat van daag is uitgelekt naar het dagblad The Guardian. LONDEN Rtr-ANP In het vertrouwelijke plan, geti teld The Unfinished Revolution (De onvoltooide revolutie), stel len naaste medewerkers van La- bourleider Tony Blair dat de structuur van de partij drastisch moet worden aangepast. Blair moet persoonlijk de leiding van de verkiezingscampagne op zich nemen en de invloed van de vakbonden moet worden te ruggedrongen totdat de partij een werkelijke één-man-één- stem partij zal zijn, aldus het rapport. De huidige politieke agenda van Labour is onvoldoende om Groot-Brittannië te hervormen. Het ontbreekt het programma aan 'flexibiliteit, de capaciteit om te yernieuwen, en direct heid in de besluitvorming'. La bour is verder 'nog geen geïnte greerde, coherente politieke partij met een gedeelde ideolo gie', menen de opstellers van het rapport. Het moment van uitlekken is pijnlijk voor Blair, omdat hij vandaag een confe rentie van vakbonden zal toe spreken. Meerdere Labour-par lementariërs hebben Blair dic tatoriaal optreden verweten. Uiterlijk in mei 1997 moeten in Groot-Britannië algemene verkiezingen worden gehouden. In de opiniepeilingen gaat La bour op kop. 's Avonds na achten en in het weekend bel je de volgende landen goedkoper. De film van gisteravond bespreken met je broer in Groot-Brittanniö wordt nu nog leuker. Want per 1 september heeft PTT Telecom een aantal tarieven voor het telefoneren en faxen L"« p/mln. Nieuw standaard- p/min. d ?Ud Nieuw daltariel Denemarken, Far oer, Groot Bnttannie, ca 11.10 ca. 10,95 ca 10,90 ca. f 0.7S Luiemburg, Monaco ca, 10,95 t?J-W ca. 10,85 ca. f 0,75 Verenigde Staten (exd. Alaska A Hawaii), Canada ca. 11,70 ca. f 1,70 ca. 11,50 ca. 11,25 vanuit Nederland naar het buitenland verlaagd. Hierboven vindt u de nieuwe tarieven. Voor meer informatie kunt u terecht bij de Primafoon-winkels en Business Centers of u kunt gratis bellen met 06-0418. Het buitenland komt met de minuut dichterbij. dag van 0B 00 tol 20 00 ui nairobi frans van den houdt CORRESPONDENT De roomskatholieke kerk in Kenya doet tegenwoordig aan boekverbrandingen. Aan de vooravond van een bezoek van de paus (van 18 tot 20 september) gooide de Kenyaanse kardinaal Maurice Otunga on langs gretig boek na boek in de hoog op laaiende vlammen. Voor het oog van dui zenden omstanders en TV-camera's toon de de kerkelijk leider ook nog onbe schaamd plezier te hebben in de bezig heid. De kardinaal vond dat er niets verwerpe lijks was aan zijn aktie. De boeken die hij in het vuur gooide, gingen namelijk alle maal over seksuele voorlichting aan scho lieren en dergelijke boeken vindt de katho lieke kerk in Kenya zo verderfelijk dat het enige goede watje ermee kunt doen, is ze vernietigen. En niet alleen boeken verdwenen in de vlammen, ook dozen vol condooms moes ten er aan geloven. Want condooms zetten kleine, onschuldige kinderen aan tot seks en bieden, in tegenstelling tot wat velen beweren, helemaal geen bescherming te gen AIDS en geslachtsziekten, aldus een door de kardinaal ingehuurde deskundige. En dus, huppakee, in de vlammen ermee! De paus kan dus trots zijn op zijn Keny aanse discipelen als hij volgende week na tien jaar weer voet zet op Kenyaanse bo dem. Want ook zij zijn blind voor de schrij nende praktijk van alledag en hechten, evenals het Vaticaan, slechts waarde aan een onberispelijke moraal die op geen en kele wijze ruimte laat voor zoiets 'mens onterends' als voorbehoedmiddelen. Maar gelukkig voor de gelovigen denkt niet iedere geestelijke in Kenya er zo over. De kloof tussen leiderschap en basis is groot. Een jonge Afrikaanse priester: „Probleem is dat de bisschoppen en andere kerkleiders alleen maar van alles verbieden, maar geen alternatieven bieden. En het is duidelijk dat er op voorlichtingsgebied iets moet ge beuren. In Kenya raken ieder jaar tiendui zenden jonge meisjes zwanger tijdens hun studie en worden naar huis gestuurd. Hon derden meisjes sterven door illegale abor tussen. Het aantal te vondeling gelegde ba by's neemt schrikbarend toe. Je kunt dus niet stellen dat de jeugd door voorlichting meer aan seks gaat doen, want ze doet het nu al". En het zijn niet alleen de jonge, beminde gelovigen die zich veel en vaak laven aan lichamelijke geneugten. De Afrikaanse priesters die evenals hun ambtsgenoten el ders in de wereld nog altijd officieel gebon den zijn aan het celibaat, kunnen er ook wat van. Geestelijken met vrouwen, vrien dinnen en kinderen zijn in "Kenya eerder regel dan uitzondering. „Het is erg hypocriet wat de kerkleiders prediken", meent een Westerse missiona ris. „De bisschoppen weten hoe hun pries ters zich gedragen, maar bedekken alles met de mantel der liefde. Toen een van mijn Kenyaanse collega's eens in elkaar was geslagen door een man die hem met zijn vrouw in bed had betrapt,-meldde ik dat aan de bisschop. Die zei dat ik me met m'n eigen zaken moest bemoeien. Dat vind ik best, maar dan moet je de gelovi gen op dit gebied ook met rust laten. Hen wordt nog steeds van alles verboden en op gedragen. Mensen zijn hier nog erg gezags getrouw, maar dit pikken ze op 'n gegeven moment ook niet meer. De paus zou er daarom goed aan doen deze kwestie eens serieus bij de horens te pakken". Zijn bezoek aan Kenya is daar een goede gelegenheid voor, omdat het in de eerste plaats bedoeld is om de uitkomst van de vorig jaar in Rome gehouden Afrikaanse Synode bekend te maken. Die synode was bedoeld om specifiek Afrikaanse zaken binnen de kerk aan te pakken en te zoeken naar een eigen gezicht voor die kerk. Veel Afrikaanse katholieken zijn heel be nieuwd naar wat de kerkvorst erover gaat zeggen, maar hebben gezien het uitermate conservatieve karakter van de paus geen al te hoge verwachtingen. „Het feit alleen al dat een Afrikaanse synode in Rome wordt gehouden, ver weg van de basis, is al een - teken aan de wand. Het Vaticaan wilde op die manier de touwtjes strak in handen houden, waardoor de Afrikaanse bisschop pen weinig ruimte kregen om hun eigen zaken door te drukken. Alleen waar het om de kwestie van geboortebeperking gaat, lij ken Rome en de Afrikaanse hiërarchie op een lijn te zitten", oordeelt een priester. Wat de geestelijken willen, is de liturgie verafrikaniseren, waardoor de kerk op het continent een eigen gezicht krijgt en meer mensen aanspreekt. In West-Afrika zijn op het theologische vlak al de nodige doorbra ken bewerkstelligd, maar het Oosten is ver achter gebleven. Een andere kwestie be treft de plaats van vrouwen in de kerk. Zoals zoveel in de samenleving wordt ook de kerk in Afrika grotendeels door vrouwen gedragen, maar een officiële plaats wordt hen niet geboden. Nu de paus zijn excuses heeft aangeboden voor alles wat Rome vrouwen door de eeuwen heeft aangedaan, hopen Afrikaanse vrouwen op het beste. Maar wat de uitkomst van de synode ook al zijn, wat blijft, is de grote financiële af hankelijkheid van Rome. „De Afrikaanse geestelijken zullen altijd weer op de officië le lijn gaan zitten als ze daarmee flink wat geld kunnen loskrijgen", aldus de Westerse missionaris. „En voor degenen die teveel een eigen koers gaan varen, draait Rome gewoon de geldkraan dicht. Van een echt eigen gezicht voor de Afrikaanse kerk zal dus nooit sprake zijn". Paus Johannes Paulus bezoekt van 14 tot en niet 20 september drie Afrikaanse lan den. De katholieke kerkvorst is eind deze week in Kameroen, in het weekeinde is hij in Zuid-Afrika, waarna hij zijn rontlreis afsluit in Kenya. Meeste Grieken tegen akkoord met Macedonië Kort geding Nieuw-Zeeland bij Internationaal Gerechtshof WÊÊÊÊÊ De Nieuwzeelandse delegatie in vol ornaat tijdens de zitting van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5