'Gemeente moet zorg voor werk overnemen' Alle heil komt uit Amsterdam Binnenland évrijdingsdag moet anders' Bernhard eredoctor Nijenrode Onderzoek naar giftigheid van GFT-bak Nu is de vraag: wat betaal je wel niet voor een mobiele telefoon? Binnenkort is de vraag: wat, betaal je maar zo weinig voor een mobiele telefoon? 'Milieu kan helemaal meetellen in economie' Rottenberg: Kritiek Kok op Kalma vooral reflex AG 12 SEPTEMBER 1995 gen verongelukt onder trein haken 17-jarige jongen uit het Brabantse Heeze is gisteren ^woonplaats onder een trein terecht gekomen. Het onge il s~\ beurde op een spoorwegovergang, waar het slachtoffer sa- I Jket enkele anderen stond te wachten. Het is niet duidelijk [precies is gebeurd. De politie onderzoekt dat nog. De jwegovergang is beveiligd. mpentjestatie dubbele moord Sneek "n ïTKjnii politie heeft gisteren een 41-jarige Groninger aange- groefn we8ens moord op een echtpaar uit Sneek. De ver- d aL(di 1® 's ex~man van de schoon maakhulp die het echtpaar je hebtrt33111 Het ec^ltPaar scheidde drie jaar geleden. De man bezuinP^s^en 8eruime tijd in de gevangenis wegens bedreiging jiestijjlfkrachting van zijn voormalige echtgenote. De politie is de bene^ ïchte op het spoor gekomen na getuigenverklaringen en le Lins #00t aanta^ hps dat was binnengekomen na een oproep op iij. pvisie. vooii >er beroep AH-schutter september en°Di>mi Het Arnhemse gerechtshof maakt op 27 september een g moet J^et behandeling van het hoger beroep van de Bus- moet#er' c'*e beeh bekend heeft in mei 1990 twee personeelsle- Hijk blijf311 bet AH-filiaal in Oosterbeek in koelen bloede te hebben je penj°°rd. Hij werd in april tot levenslang veroordeeld. Zijn ad- otF 0pnieuw de destijds gevolgde uitleveringsprocedure vaakpl' aanvechten plus de politie-infiltratie in de Bussumse Je «-gemeenschap. Daar bekende de schutter de gruwelijke tot ajden aan Z1in geloofsgenoten. waars? servunjnsulaat bezet tegen kernproeven [elijkheklüi Het Franse consulaat in Nijmegen is gisteren na een ;eld v(x tting door het comité 'Stop de Franse kernproeven' ont- jaren i d door de politie. De bezetters lieten zich door de Mobiele eid zonder verzet wegslepen. Aanhoudingen werden niet homm cht. De actievoerders wilden het pand pas verlaten als de kunt^ul De Bruijn zich openlijk tegenstander zou verklaren van >or dei ranse kernproeven. De consul weigerde op die eis in te n mee "Mijn taak is beperkt tot het vertegenwoordigen van de laten! se belangen in Nederland", aldus De Bruijn. aar dat Ttgeii idhovense CD'ers stappen op Een iQVENDe twee leden van de Eindhovens CD-raadsfractie )en het lidmaatschap van hun partij opgezegd. Aanleiding is sranderde ideologische instelling van de Centrumdemocra- en di aldus raadslid Schoonbeek. De recente deelname van de CD hun tyde Ijzerbedevaart in het Belgische Diksmuide was de drup- mijn t( lie de emmer deed overlopen. Het tweetal is vanaf de ver- bane ing vorig jaar in de raad getolereerd, maar meer ook niet. bane tacten met raadsleden van andere partijen zijn niet of nau- t mee jks. Burgemeester Welschen sloeg hen ook over toen hij alle hl ere raadsleden uitnodigde voor een informele bijeenkomst jn woning, ïögi Int ..«staties moord koffieshophouder ïoeteyiNGENDe politie heeft twee Groningers van 36 en 44 jaar mtehouden wegens de ontvoering van een Groningse koffie- aphouder, wiens lijk begin augustus in de buurt van Bremen Elkejd gevonden. Of er binnenkort nog meer aanhoudingen wor- betaverwacht, kon officier van justitie Daverschot niet zeggen. i sociman werd begin augustus in zijn woonplaats"Groningen ont- 'ing i|d. De ontvoerders eisten een losgeld van anderhalf miljoen len. Hoewel er geld is betaald, werd hij niet vrijgelaten. In de van de Duitse havenstad Bremen werd zijn stoffelijk over- chtefct aangetroffen. De man bleek op gruwelijke wijze vermoord, iragsonderzoek 'engel des doods' Justitie in Groningen onderzoekt de mogelijkheden van rgédragsdeskündig oiiderzoek voor de 42-jarige ziekenver- ijeens-gster die zeven en mogelijk meer bejaarde bewoners van het diifpleeghuis Vliethoven in Delfzijl om het leven heeft gebracht it vaijt een insuline-injectie. Op een gedragsonderzoek is aange- Dat ngen door advocaat Anker van de vrouw. De rechter-com- maaiisaris beslist morgen over een verlenging van het voorarrest vera de Delfzijlse 'engel des doods'die zegt te hebben gehandeld e wa mededogen met het ondraaglijk lijden van de aan haar zor- toevertrouwde bewoners. ïnzij -ft^fopzet van de nationale do- lrn herdenking op 4 mei hoeft eat te worden veranderd, maar iering van de bevrijding op *no ei moet na vijftig jaar vrij- ™J I worden aangepast. Vol- s het Nationaal Comité 4 en lei moet de bevrijdingsdag bh) er op jongeren worden en 'meer reliëf krijgen. De inning op vrijheid houdt top bij onze landsgrenzen' remier Kok had het comité raagd om gedachten over de ienking van het einde van Iweede Wereldoorlog op pa- Econoom Bomhoff wil banenplannen en vouchers voor werklozen den haag anp De gemeenten moeten een centrale rol krijgen bij de be strijding van de langdurige werkloosheid. Zij kunnen be ter dan de arbeidsbureaus, bedrijfsverenigingen of de rijksoverheid werklozen met banenplannen of subsidies aan de slag te helpen. voor werkgelegenheidsbeleid. De gemeente helpt iedere uitke ringsontvanger die op eigen kracht niet aan de bak komt, aan werk bij overheid of be drijfsleven. Bij de overheid wordt werk geschapen door banenplannen. Deelnemers daaraan ontvangen een bedrag ter hoogte van hun uitkering en een extraatje van gemiddeld 20 procent. Daarbij gelden werkweken van 32 uur. Wie weigert, wordt gekort op zijn uitkering. Iedereen die langer dan zes maanden zonder werk zit, krijgt verder een 'voucher' of banen- cheque thuis gestuurd ter waar- Dat stelt Nyfer, het instituut voor economisch onderzoek van de universtiteit voor be drijfskunde Nijenrode, vandaag in een onderzoek. Nyfer werd eerder dit jaar opgericht door hoogleraar Bomhoff als tegen hanger van het Centraal Plan bureau (CPB). Bomhoff staat te boek als een fel criticus van dit officiële rekeninstituut van de rijksoverheid. Het voorstel van Nyfer houdt in dat de gemeenten alle uitke ringen verstrekken die met werkloosheid te maken hebben. Zij mogen dat geld gebruiken de van 11.500 gulden. Een be drijf dat een werkloze in dienst neemt (tegen een salaris vol gens de CAO), kan die cheque verzilveren. Nyfer kiest voor een centrale rol van de gemeenten omdat daar de democratische controle het grootst is. Slecht beleid wordt onmiddellijk afgestraft doordat de lokale heffingen om hoog moeten of doordat er be zuinigd moet worden op ge meentelijke voorzieningen. Het gebrek aan democratische con trole is volgens het rapport al tijd het zwakke punt geweest bij bedrijfsverenigingen en ar beidsbureaus. Een tweede pluspunt is dat uitkeringsontvangers die mee werken, er op vooruit gaan. Wie liever aan de kant blijft staan, kan daarentegen op een straf korting rekenen. Ook de loon kosten van het bedrijfsleven da- pier te zetten. Hoewel 4 en 5 mei alles met elkaar te maken hebben, hebben ze toch ook een geheel eigen karakter, stelt het comité vast. De lijn van de laatste jaren, een steeds wisse lend grondrecht als thema, moet worden doorgetrokken, aldus het comité. Maar de viering van de bevrij ding moet anders worden opge zet. Het comité spreekt zich niet uit over de vraag of de Duitsers er bij mogen zijn, maar vraagt wel om meer internationaal perspectief, waarbij meer jonge ren moeten worden betrokken. hollandsche rading De lof die prins Bern hard gistermiddag bij uitreiking van een ere doctoraat van de universiteit Nijenrode werd toegezwaaid, vond hij veel te uitbundig. „Het klonk een beetje als een grafrede, dan zegje ook zoiets", aldus de prins. De lofrede die professor Naert van Nijenrode in Loenen uit sprak, leek inderdaad op een soort heiligver klaring. Prins Bernhard kreeg het eredocto raat van Nijenrode, dat hij zelf mee hielp op richten, voor zijn 'enorme verdiensten voor Nederland, het bedrijfsleven en de maat schappij' en voor de 'voorbeeldfunctie die hij heeft vervuld voor vele generaties van lei dinggevenden en die hij ook blijvend zal ver vullen voor de vele toekomstige generaties van managers en leiders'. Prins Bernhard liet het allemaal wat gela ten over zich heen komen. Hij vond de lof veel en veel te uitbundig. „Sommige dingen die over mij worden gezegd, zijn zelfs niet correct", aldus de prins, die zei dat hij te vaak de eer krijgt voor dingen die hij niet alleen heeft gedaan of voor ideeën die van anderen afkomstig zijn. foto anp marcel antonisse den haag anp De ministeries van volksgezondheid en sociale za ken gaan de gezondheidsrisico's ken onderzoeken van GFT-afvalbak ken in warme zomers. Op ka- mervragen van de WD stelt milieuminister De Boer dat er milieu, normaal gesproken bij een we kelijkse inzameling van de bak- risico's zijn. Tweewe- Het tweede mobiele telefoonnet komt eraan. Te beginnen in de Randstad, straks in heel Nederland. LIBERTEL ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iede kelijkse inzameling tijdens een warme zomer is echter een an der verhaal. Bij het composte- ringsproces zijn verscheidene bacteriën en schimmels actief, die afhankelijk van de hoeveel heid water, temperatuur en zuurstof giftige stoffen (myco- toxinen) kunnen produceren. Een zeer beperkt aantal daarvan is kankerverwekkend als ie mand ze binnenkrijgt. Hoewel de risico's klein zijn, wil De Boer er bij gemeenten op aandringen dat in warme perio den de groenbakken daadwer kelijk wekelijks worden opge haald. Hoewel de wet een weke lijkse inzameling verplicht stelt, mogen gemeenten daar onder voorwaarden van afwijken. Sociale Zaken wil met de af valbranche overleggen over een onderzoek naar de risico's voor de afvalophalers. Vorig jaar bleek al dat er mogelijk risico's zijn, al is destijds geen ziekte verzuim geconstateerd dat in verband kon worden gebracht met de gisting in de GFT-bak- ken. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensti Milieudefensie schetst weg naar duurzaamheid den haag anp-gpd len door het inzetten van ba- nencheques. De vouchers heb ben bovendien het voordeel dat er geen extra stijging van loon kosten optreedt bij promotie van laagbetaald personeel. Aan de plannen van het kabinet om de loonkosten voor laagge schoolden met subsidies te ver lagen kleeft dat bezwaar wel. Nyfer durft niet te voorspellen hoeveel extra banen de voorge stelde aanpak zou opleveren. Maar volgens de Engelse econoom Snower, op wiens ideeën de samenstellers van het rapport zich deels baseren, zou een daling van de werkloosheid met 40 procent mogelijk zijn. Het instituut meent dat nog be tere resultaten behaald kunnen worden als gedeeltelijk arbeids ongeschikten met behoud van hun uitkering zouden mogen werken. Een uiteindelijke verdubbeling van de energieprijzen, een lage re BTW op 'schone' produkten en een heffing op vliegtickets en kerosine. Met onder meer die maatregelen is het volgens de vereniging Milieudefensie mo gelijk snel te werken aan een economie waarin het milieu volledig meetelt. De voorstellen kunnen rekenen op een brede maatschappelijke steun en ze kunnen vlot een merkbaar ef fect boeken. Dat stelt de organisatie in het vandaag gepubliceerde rapport 'Doel: duurzame economie', een weergave van vijftien beslo ten discussies over een 'vergroening' van de economie. Aan de gesprekken namen 75 vooraanstaande vertegenwoor digers deel van politieke partij en, het bedrijfsleven, de weten schap en de milieubeweging. Onder hen waren onder meer oud-premier Lubbers en AKZO- topman Loudon. Tijdens die discussies bleek dat iedereen bereid is om het milieu meer ruimte te geven. Ie dereen is het erover eens dat zowel produktie als consumptie anders moeten om een duurza me samenleving mogelijk te maken. Een economische ont wikkeling zonder een ongeoor loofde aantasting van natuur, milieu en natuurlijke hulpbron nen is volgens de deelnemers aan de discussie alleen mogelijk als er tijdig maatregelen worden genomen. Uit de grote reeks voorstellen die op tafel kwam tijdens de discussies, heeft Milieudefensie er tien gepakt die snel resulta ten zouden kunnen opleveren. Zo zou de organisatie voortaan graag zien dat bij beslissingen over grote infrastructurele pro jecten bij voorbaat alle milieu kosten worden meegeteld. Ook voelt ze er veel voor de op brengsten van milieuheffingen te gebruiken voor duurzame en langjarige projecten in bij voor beeld de landbouw of de bouw. Naar aanleiding van het Ne derlandse project volgen in de loop van dit jaar nog soortgelij ke discussiebijeenkomsten in bijna alle Europese landen. den haag «anp tenverlichting (en de daarbijho- rende bezuinigingen) banen te scheppen. Zaken als herverde ling van arbeid en een vergro ting van de collectieve sector kwamen daardoor te weinig aan bod. Ook vindt Kalma dat de PvdA er onvoldoende in ge slaagd is evenwicht te vinden tussen de eisen van de econo mische groei en het milieu. Kalma zegt de nota geschre ven te hebben uit een menge ling van „onvrede en verbazing. Onvrede over de verkiezingsne derlagen van de PvdA en verba zing over de betrekkelijk gela tenheid waarmee de sociaal-de mocratie deze nederlagen in middels pleegt te ondergaan". Volgens Kalma gokt de partij te veel op een succesvol premier schap van Kok en diens imago van betrouwbaar bestuurder. Overigens nam Rottenberg wel enige afstand van Kalma's rapport, waarin volgens hem onvoldoende aandacht is be steed aan 'doorbraken die in het paarse kabinet al wel zijn be reikt'. Rottenberg noemde met name het uitsluiten van eigen risico's in de gezondheidszorg en de nieuwe mogelijkheden uitkeringsgelden in te zetten voor het scheppen van werk in de marktsector. Premier Kok en fractievoorzitter Wallage zijn 'volledig bereid' de nota van Paul Kalma, directeur van het wetenschappelijk bu reau van de PvdA, binnen de partij ter discussie te stellen. Dat zei PvdA-voorzitter Rotten berg gisteren bij de officiële pre sentatie van het rapport 'De wonderbaarlijke terugkeer van de solidariteit'. De irritatie van Kok en Walla ge over dat rapport, dat de PvdA-inbreng in het paarse ka binet scherp kritiseert, noemde Rottenberg „een begrijpelijke psychologische reflex. Als je kri tiek krijgt, reageer je in je eerste impuls defensief. Als je er dan verder over nadenkt, zie je pas dat die kritiek ook nuttig kan zijn". Kalma schreef zijn nota op verzoek van het partijbestuur voor het congres in februari 1996 over de inbreng van de PvdA in het paarse kabinet. De wetenschapper kritiseert de do minantie van het financiële be leid in de Nederlandse politiek, waaraan de PvdA mede debet is. Volgens Kalma heeft zijn par tij de afgelopen jaren te weinig alternatieven aangedragen voor de strategie om vooral via las- aikmaar anp Alkmaarder eist geld van politie handelde. De politie arresteerde drie verdachten, van wie er één nog een oude straf moest uitzit ten. Zijn vrienden eisten vervol gens geld van de bootbewoners om de detentietijd te verlichten. Volgens het slachtoffer zou den ze op 17 juli duizend gul den komen halen. De agent die zijn aangifte van afpersing op nam, zou hebben toegezegd de boot te bewaken om de daders te kunnen aanhouden. Toen op 17 juli brand werd gesticht in de ark, schitterde de politie door afwezigheid. Politie-advocaat Boom stelde gisteren dat het korps 'geen particuliere, koste loze bewakingsdienst is'. Vol gens hem heeft de politie ook niets toegezegd. Twee bewoners van een woon boot in Alkmaar hebben giste ren voor de rechtbank 30.000 gulden geëist van de Staat en van de gemeente Alkmaar als voorschot op een schadever goeding. De politie zou toezeg gingen over bewaking van de woonboot na dreigementen uit het drugmilieu niet zijn nageko men. De boot ging op 17 juli na brandstichting in vlammen op. De booteigenaar werd op Ko ninginnedag zwaar mishandeld door de vriend van zijn jongere zus en diens vier handlangers. Het slachtoffer had getracht zijn zus 'los te weken' van haar vriend, omdat deze in drugs Wie zich in dit knusse landje beschermd denkt door politie en justitie, zich rustig omdraait en verder slaapt, kan flink be drogen uitkomen. De organisatie en het beleid bij politie en justitie zijn één grote bende. Zoveel bleek gisteren tijdens de derde dag van de openbare verhoren van de commissie-Van Traa. Een uiteenlopend kwintet deskundigen mocht plaatsnemen op de verhoorstoel in de gerestaureerde vergaderzaal van de Eerste Kamer. Gezamenlijk vertrouwden zij de commissie zoveel ongerijmdheden toe, dat slechts één algemene conclusie mogelijk is: elk vertrouwen in politie en justitie is op dit moment op niets geba seerd. Beleidsmatig deugt er van alles niet, de wet laat te wensen over, bazen zijn niet op de hoogte van wat onderge schikten doen en het ministerie van jus titie bemoeit zich niet met wat de 'dienaren van de wet' allemaal uitvo gelen. Alleen in Amsterdam gaat alles naar wens. Alleen daar houden de dien ders zich aan de wet. Daar alleen gebeu ren dingen, die het daglicht kunnen ve len. Het was een knap geregisseerde show, die het Amsterdamse korps in de per soon van recherchechef Weiten ten beste gaf. Amsterdam wenst eerherstel. Nord- holt en zijn stad zijn intens gegriefd door het oordeel van de commissie-Wierenga, die de schuld van het uiteenvallen van JAN KUYS VAN TRAA Verslaggever Jan Kuys is aanwezig bij de openbare verhoren van de parlementaire onderzoekscommissie Van Traa. die zich verdiept in de opsporingsmethoden van de politie en justitie. Onze Haagse redacteur beschouwt en analyseert en geeft de achtergronden het interregionaal recherche team (IRT) Noord-Holland/Utrecht volledig bij Am sterdam legt. „Wij zijn beschadigd. Dit dient te worden gerehabiliteerd," sprak Weiten vol overtuiging. Om er aan toe te voegen: „De commissie Van Traa moet dit duidelijk maken." Van Traa en zijn commissie zijn nog niet zover. De kritische vraagstelling richting Amsterdam wijst daarop. Maar Weiten geeft geen krimp. De door maatje Fred Kruijer van de Amsterdamse politievak- bond gegeven voorzet -in de vorm van een ingezonden artikel iri De Volkskrant van afgelopen zaterdag- krijgt tijdens het verhoor een feilloos vervolg. Het Amster damse korps doet niets onoirbaars, is wars van omstreden opsporingsmetho den, weigert te werken met criminele in formanten en gruwt van onbetrouwbare informatie. De Amsterdamse politie is, zo nam Weiten iedereen de woorden uit de mond, 'roomser dan de paus'. Pas sende armgebaren en bijbehorende blik ken vormen een krachtige ondersteu ning van zijn zo knap ingestudeerde be toog. Zijn slotconclusie komt na al dat posi tiefs niet als een verrassing. Ondanks alle sores uit het verleden werkt Amsterdam nu prima samen met Kennemerland. De samenwerking met Kennemerland gaat beter, stelt een zelfverzekerde Weiten, zij het dat hun nieuwe kernteam voor de aanpak van georganiseerde criminaliteit opnieuw in het grootste geheim werkt. „Tja, dat is daar hun geloofsovertuiging. Naar mijn idee is dat op termijn niet succesvol," verzucht de Amsterdammer. Van belang is dan wel om te weten dat de bazen van het IRT destijds niet met Amsterdam wilden samenwerken van wege het bekende lekken van informatie uit het Amsterdamse korps naar crimi nelen. De heilsboodschap uit Amsterdam kan deze dag het treurige beeld van andere getuigen niet verbloemen. Justitiemede werkers Wooldrik en Van der Beek schet sen een departement dat zich op ambte lijke wijze verre houdt van de dagelijkse sores. Plaatsvervangend hoofdofficier van justitie Gerding zit midden in die so res en heeft daarom struisvogelpolitiek tot hoogste vorm van beleid verheven. Ofwel: wat niet weet, dat niet deert. We tenschapper Naeyé, ten slotte, schildert het beeld van een diepe kloof tussen de opsporingswerkelijkheid van alle dag en de schamele regeling daarvan in de wet. Precies de kloof, waarin de officier van justitie en de politie hangen. Om die re den weet de officier vaak niet wat te doen. Om die reden wil de politie vaak niet opschrijven, wat ze wel doet. In dit wetteloze niemandsland is alles verdacht en niets zeker. In dit schimmi ge bestaan worden baantjes en status snel belangrijker dan verantwoordelijk heid en gerechtigheid. Het is een zootje in justitiëel Nederland. Behalve in Am sterdam, uiteraard. Chef georganiseerde criminaliteit van hel re giokorps Brabant-Zuid-Oost W. van Amerongen is de eerste getuige, die de commissie Van Traa woensdag hoort. Daarna komen de Rotterdam se commissaris van politie 11. Jansen en officier van justitie J. Picters uit Den Bosch aan de beurt. De dagafsluiting vormt liet verhoor van medewerker a. Kloosterman van de Criminele Inlichtingendienst Hollands Midden. De com missie probeert de identiteit van deze getuige te beschermen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3