De macht van komma' s en haakjes in slotverklaring 'Beatrix denkt echt dat ze koningin is Feiten &Meningen Duitsers willen geen Franse atoomparaplu Linschoten vertelt ha| waarheden over AO DINSDAG 12 SEPTEMBER 1995 Jgi NIEUWSANALYSE Het aanbod van de Franse premier Juppé aan de Duitsers om de Franse atoompara plu ook boven hun hoofden op te steken, heeft in Duitsland weinig enthousiasme te weeg gebracht. Omdat hij een belangrijk en op dit moment wegens zijn strapatsen op Mururoa geïsoleerde bondgenoot niet voor het hoofd wil stoten, vond bondskanselier Kohl het voorstel een idee dat 'zorgvuldig onderzocht' moet worden. Maar zijn op het gebied van vrede en vei ligheid belangrijkste secondanten, minister van buitenlandse zaken Kinkel en zijn colle ga van defensie Rühe, voelden er weinig voor hun mening met te veel diplomatieke omzichtigheid te verhullen. „We willen geen kernwapenmogendheid worden, ook niet via de achterdeur", zei Kinkel. „Maar als de Fransen-er over willen praten, zou het onbeleefd zijn zo'n gesprek te weigeren." „We zijn al in NAVO-verband beschermd door de Amerikaanse en Britse kernwapens. Daarvoor bestaat geen substi tuut", verklaarde Rühe. Voor de in totale verwarring verkerende sociaal-democratische SPD was het aanbod van Juppé een prachtkans om weer eens een eensgezind geluid te laten horen. „Het is een doorzichtige afleidingsmanoeuvre, bedoeld om de protesten tegen de atoom- proeven op Mururoa de wind uit de zeilen te nemen en andere landen op te zadelen met de lasten van hun testprogramma", meende defensie-specialist Gansel. Voor de Groenen is het plan van Juppé evenmin de moeite van het overwegen waard. Per slot van rekening dankt de partij haar ontstaan aan de strijd tegen de plaat sing van kernwapens, die vijftien jaar gele den in West-Europa (behalve Frankrijk), en dan vooral in Duitsland de gemoederen verhitte. En bij de meerderheid van Duitse bevol king is de afkeer van kernwapens zo groot, dat het aanbod van Juppé voor hen het ka rakter van een oneerbaar voorstel heeft. Uit protest tegen de kernproeven op Mururoa wordt nu al in menig restaurant geen Fran se wijn meer geschonken en camembert opgediend, maar als Duitsland medeplich tig zou worden aan dergelijke proeven, zijn, om in de culinaire sfeer te blijven, de rapen helemaal gaar. Daar wil geen enkele Duitse regering haar vingers aan branden, ook al staat de Frans- Duitse samenwerking nog zo hoog in het vaandel en willen sommige conservatieve politici die samenwerking ook tot op het nucleaire vlak uitbreiden. Het plan van Jup pé is dus kansloos. Dat moet de steevast als briljant beschreven staatsman in de dop zelf ook beseffen. BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Premier J uppé van Frankrijk. foto reuter WIM STEVENHAGEN Pressiegroepen belagen delegaties VN-Vrouwenconferentie Bijna twee weken praten regeringsdelegaties met in hun nek de hete adem van pressiegroepen op de VN-Vrouwenconferentie over het wegwerken van haakjes, punten en komma's. Het gaat over de verbetering van de positie van vrouwen. De vraag is welke delegaties of actiegroepen erin sla gen een onderwerp waarover geen overeenstemming bestaat, en dat dus in de voorlopige tekst van de slotverklaring tussen haakjes staat, haakjesvrij te krijgen. De officiële opening van de VN-Vrouwenconferentie in Peking. Inmiddels werken de conferentiegangers aan het slotdocument. foto afp robyn beck Dagen praten over de plaats van een komma is niet uitzonder lijk. Een komma kan een wereld van verschil betekenen. Titia van den Assum, toponderhan delaar van Nederland en Ingrid van Tienhoven, lobbyist van de ontwikkelingsorganisatie Novib, weten alles van de macht van de komma. Van den Assum vergelijkt het totstandkomen van het slotdo cument met een grote trechter. „Twee jaar geleden zijn we er mee begonnen. Landen en pressiegroepen konden ideeën aanleveren voor het slotdocu ment. Naarmate de tijd ver strijkt, zijn er steeds minder mogelijkheden voor verande ringen", aldus Van den Assum. Zij schat dat op het moment nog zo'n tweehonderd mensen, onder wie drie tot vier Neder landers, echt een rol spelen bij de totstandkoming van het slot document. Alle andere deelne mers, inclusief de actiegroepen, proberen de toponderhande laars te overtuigen van het be lang van sommige wijzigingen of juist van het belang een tekst helemaal niet op te nemen. Het conferentiecentrum is een mierenhoop van vergaderingen. In de wandelgangen wordt flink wat gesproken en ook in het be lendende Continental Hotel, waar delegaties hun vergader kamers hebben, is het een voortdurend komen en gaan van mensen. Nog nooit zijn er zo veel mensen op een VN-con- ferentie verschenen. Er lopen ongeveer 40.000 deelnemers rond onder wie 4000 journalis ten uit de hele wereld. Een paar duizend leden van pressiegroe pen wonen de bijeenkomst bij. Ingrid van Tienhoven is één van hen. Namens de Novib en een netwerk van Nederlandse en Europese ontwikkelingsorgani saties, in nauwe samenwerking met organisaties uit de Derde Wereld, probeert zij de onder handelaars ervan te overtuigen dat vooral op het punt van schulden van ontwikkelingslan den een goede tekst noodzake lijk is. „Wij vinden dat instellingen als de Wereldbank en het IMF de schulden van de arme landen moeten verminderen of kwijt schelden. Het afbetalen van de schulden heeft vaak tot gevoig dat de overheid geen geld meer heeft om te investeren in ge zondheidszorg, onderwijs en kredietprogramma's." Vrouwen zijn hier vaak de dupe van, zegt Van Tienhoven. Op de sociale top Kopenhagen is vorig jaar afgesproken dat or ganisaties als IMF en Wereld bank en landen die geld tegoed hebben van de Derde Wereld, moeten overwegen die schul den kwijt te schelden. Van Tien hoven vindt dat in het docu ment van Peking hierover dui delijk afspraken moeten worden gemaakt. Dit onderwerp staat echter nog tussen haakjes. Van Tienhoven probeert onderhan delaars en vertegenwoordigers van landen die met dit onder werp bezig zijn te pakken te krijgen. Zeker de eerste dagen waren zij en haar collega's druk bezig uit te zoeken waar ieder een zat en wanneer hun onder werp aan bod kwam. „Het be langrijkste hebben we natuurlijk de afgelopen twee jaar al ge daan. We hebben ons vanaf het begin met de opstelling van het slotdocument beziggehouden. We kennen ook alle mensen die ermee bezig zijn", zégt Van Tienhoven. Ze houdt zich vooral bezig met het bewerken van de Neder landse delegatie. „Het heeft geen zin de delegatie uit Brazilië aan te spreken, dat moeten de organisaties uit dat land zelf doen. We werken natuurlijk wel nauw samen met die pressie groepen aldus Van Tienhoven. Ze noemt het contact met de Nederlandse delegatie goed. Ie dere dag is er een bijeenkomst van onderhandelaars van de de legatie die met de pressiegroe pen bijpraten. Van den Assum erkent het belang van de pres siegroepen. „Wij vinden het be langrijk om hen er bij te betrek ken omdat zij straks naast de overheid ook de afspraken uit het slotdocument moeten uit voeren. Het is dus belangrijk om te weten wat zij vinden. Want de overheid heeft ook draagvlak nodig. De pressie groepen houden ons als het wa re een spiegel voor", aldus Van den Assum. Na een week onderhandelen is nog niet duidelijk hoe het slot document er precies uit zal zien. De Nederlandse delegatie is redelijk optimistisch over het verloop tot nu toe. „Onderhan delen is geven en nemen. Het is een heel proces van vaststellen wat wel en wat niet kan", aldus Van den Assum. Van Tienhoven weet ook nog niet hoe het met haar onderwerp zal aflopen. Ze heeft wel het idee dat er aan dacht voor is. „Het valt me mee hoeveel invloed je tijdens de conferentie nog hebt. Zeker als je goed samenwerkt met andere organisaties, kun je nog heel wat bereiken. Het is belangrijk een duidelijk afgebakend on derwerp te hebben en een goe de strategie. Die lijn die moetje gewoon vasthouden. PEKING MARIEKE DE VRIES Een \voo ,fceur( rprec Over de AOW hoeven we ons geen zorgen te maken. Die blijft betaalbaar, zei staatsse cretaris Linschoten van sociale zaken zaterdag sussend bij de ouderenbond ANBO. Linscho ten ontkent daarmee het be staan van een reëel vraagstuk, reageerde direct PvdA-kamer- lid Van Zijl. Die toert al maan den door Nederland om aan de hand van een door hem ge schreven brochure duidelijk te maken dat er wel degelijk wat moet gebeuren. Wie heeft er gelijk? Het antwoord: allebei. Linschoten wees bij de ouderen op het rapport van de commis- sie-Drees uit 1987. De zoon van de grondlegger van de AOW kwam tot de conclusie dat de AOW-premie van momenteel 14 procent ondanks de grijze vloedgolf maar met één tot vier procent zou hoeven stijgen. Die berekeningen zijn solide, in dat opzicht heeft Linschoten het ge lijk aan zijn zijde. Maar hij ver telde er alleen niet bij welke voorwaarden Drees aan die vrolijke cijfers verbond. De eerste is dat de AOW gekop peld blijft aan de CAO-lonen in plaats van aan de feitelijke loonontwikke ling. Door pro moties, dienstja ren en dergelijke stijgt de loon som in Neder land per jaar met ongeveer een procent méér dan wat in de CAO's gemid deld wordt over eengekomen. Wat dat bete kent, maakt een eenvoudig re kenvoorbeeld duidelijk. Bij een gemiddelde CAO-loonstijging van twee procent stijgt de WAO de komende tien jaar voor een echtpaar van de 25.000 gulden per jaar van nu tot 30.500 gul den in 2005. Om echt welvaarts- vast te blijven, zóu de AOW elk jaar met drie procent moeten stijgen. Dan zou een AOW-echt- paar in 2005 33.250 gulden krij gen. Bijna 3.000 gulden per jaar méér dus. Dat 'welvaartsverlies' komt tot nu toe voor rekening van de pensioenfondsen. Die garande ren als regel hun deelnemers een aanvulling op de AOW tot maximaal 70 procent van het (als regel welvaartsvaste) laatst verdiende loon. Blijft de AOW achter, dan moeten de fondsen méér aanvullend pensioen uit keren. Werknemers moeten er maar niet op rekenen dat er geld genoeg is om tot in lengte van dagen de achterblijvende AOW te compenseren, laten de pensioenfondsen regelmatig weten. Een achterblijvende AOW betekent dus minder pen sioen voor de komende genera ties gepensioneerden, of méér pensioenpremie. Maar dat ver telde Linschoten niet. Daarnaast ging Drees uit van een strikte individualisering van de uitkeringen: iedereen krijgt 50 procent van een gehuwden uitkering, ongeacht de burger lijke staat. Alleenstaanden krij gen nu 70 procent, omdat het leven voor hen relatief duurder is. Of er nu één of twee mensen (?tpbin Linschoten toegc in een huis wonen, dei ming en de lampen briCSt even hard. Bijna één nj n bejaarden leven mom# leen. Pak van die groef den per maand af (die|e 1S cent extra) en je hebt irf1! miljard gulden bezuinig kun je de premiestijgiif'^ac tuurlijk aardig beperktf^ ook dat vertelde ünsctf zaterdag niet bij. jevisl Daar begint het gelijk\1 Zijl. Bij hem staat voorfiCI AOW een goede sociali ning moet blijven. Die staandentoeslag moeti me ven en de AOW moet iner' vaartsvast mogelijk blijran Verhoging van de pens oor' tijd betekent minder oilt^ en wordt daarom vaak 1 noemd als oplossing.) "8en bijna geen oudere tot z r(^en werkt, levert het waarst echter vooral meer vutt flSl WAO'ers op. Een andere mogelijkheËiöb reserveren van geld vot W11! re jareni d d< zogeheti teid schomracht. Je kunt (hel door de 305 den mee te laten! set maar dai werkgelend aan. Een AOW-pn IQVi tekent in >en hogere lo raai ten en di aid op hunb del termijn tdie i der bane ing der banei tac kent mee jks. ringen, h rae sociale pi jn i en nog m banen. "rr< niet. In te er moetei hn; zoveel mi ;et mensen apht slag. Elke dg baan bete ve extra soci na mies een een uitkering r :d. Linschoten wees daar zaler terecht op. rt Je kunt zo'n fonds echte >ti een andere manier vuile een AOW-heffing over dfinr vullende pensioenen. He heel voor de hand liggetwjfcu gelijkheid. Maar ja, ga dïfrrj eens vertellen een bijeenlfcgs van een ouderenbond difpl mogelijkheid vierkant va&t e hand heeft gewezen. Dat Linschoten dan ook maarts. Hij verschool zich liever een verhaal met halve wajm den. Maar halve waarheden zi; leugens. Leugens die voo: premiebetalers van nu, di pensioneerden van straks zullen komen te staan. AVI niets gebeurt, keert overt tientallen jaren de wal lie w en betalen zij het ge' noodzakelijke drastische 0j pen. Vergelijk het maar ra WAO: omdat in de jaren iedereen deed of hij geku waren in de jaren negenti [e grepen nodig op het rand sociale aanvaardbaarheid Het was de belangrijkste!n, de WAO-affaire, maar blij! ei is dat de staatssecretaris v t ciale zaken ontgaan. HAARLEM SJAAK SMAKMAN In een brochure riep hij haar op toch vooral niet naar Indonesië te gaan. Maar ze ging toch. En zijn welgemeende ad vies over haar hoeden slaat koningin Beatrix ook al jaren in de wind. Willem Oltmans, de grootste lastpak in de Nederlandse journalis tiek, heeft het niet zo op de vorstin. „Mensen denken dat het een ko ningin is, terwijl het ei genlijk gewoon een ei genwijs mens is." Met prins Claus heeft Oltmans een beetje me delijden, zo blijkt uit een interview in het Amsterdamse homomaandblad Rainbow. „Claus", zegt Oltmans, „is een vent die met een soms verschrikkelijk vervelende dame is getrouwd, die alles altijd het beste weet en waar moeilijk mee te rijsttafelen is." De koningin kan haar werk en haar functie niet relativeren, meent Oltmans: „Beatrix denkt, en daar is Claus gek van geworden, nu ben ik koningin en als ze in het tele foonboek stond, zou er koningin achter haar naam staan." Wat de 70-jarige Oltmans betreft, mag het konings huis worden opgedoekt, want „je kunt het die men sen niet aandoen. Vroeger was het leuk, maar nu Maar ook hij weet wel dat nog altijd hele Willem Oltmans over Beatrix: „Die hóéden!! Ik heb 'r al duizend keer geschreven: Hou op met die flaphoe den." volksstammen dwepen met Oranje. „Ze zien niet die mevrouw in die koets, ze zien een koningin. Ze denken dat het een koningin is, terwijl het eigenlijk ge woon een eigenwijs mens is." Dat Nederland nog een monarchie heeft, met de pracht en praal die dat soms, bijvoorbeeld op Prinsjesdag, met zich mee brengt, heeft volgens Oltmans hele maal niets te beteke nen. De Nederlandse foto dijkstra monarchie is absoluut niet chic, vindt hij. In tegendeel: „Het is krankzinnig! En wat is chic? Vind je Willem-Alexan- der chic? Moet je die afgezakte pens zien! Het is af schuwelijk!" Andere leden van het koningshuis verdienen in zijn ogen evenmin genade. „Neem nou Margriet. Ik ben met Margriet en Pieter van Vollenhove meegeweest naar Canada. Ik vond ze wel aardig trouwens. Maar dan is er een tulpenfestival en dan komt Margriet in een tulpenbloesje en een tulpenjurk! Nou, dan vraag je je toch af...." Margriets oudste zus maakt er wat betreft haar kle ding ook een rommeltje van, vindt de freelance journalist. Om te beginnen wijst hij erop hoe Beatrix op de trappen van Huis ten Bosch ver scheen met het kersverse paarse kabinet-Kok., denkt ze dat ze leuk is of origineel en komt zei een bloes en een rok met paarse bollen!", gruv Oltmans. „Het is van een niveau... Ik denk dat: interieurverzorgster het niet zou flikken. Dat vi dus heleméal niet chic." Het ergst zijn in zijn ogen echter Beatrix' hoofd seis. „Die hóéden!! Ik heb 'r al duizend keer ge schreven: Hou op met die flaphoeden." Maard koningin luistert niet naar Oltmans en dat heef volgens hem rampzalige gevolgen: „Dan zie jel Majesteit bij de watersnood in Limburg in eent bootje met zo'n hoed op. Dan denk ik echt: die moet naar de dokter". Nee, dan was Juliana als koningin leuker, vindt! mans. „Als die naar een staatsdiner moest meti kroon en de hele boel, en haar hofdame was ziel dan zei ze tegen haar chauffeur: 'Zeg, we gaane kijken hoe het met haar is'. En de koningin kom die slaapkamer met d'r kroon en de hele boel er zegt tegen die hofdame: 'Sorry dat ik m'n werkp aan heb'. Kijk, dat is okee. Die snapt er wat vara Al moet Oltmans toegeven dat het 'gewone' inl ana's optreden ook wel een keerzijde had. „Als-1 haar dan in Suriname uit een helikopter zie staf1 pen en ze heeft een jurkje van V D aan en de bandjes van d'r onderjurk komen er onderuit Nou, noem jij dat maar lekker chic!" Chic of niet, Oltmans is niet flauw, ook niet over koningin Beatrix. Hij laat althans noteren datw? hem betreft „Beatrix natuurlijk ook haar aardigf kanten heeft". AMSTERDAM RONALD FRISART

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2