INIhlTI Het netwerk der netwerken Al A.I' 1^™ INTERNET z O Prisoner of Ice: adventure wordt avontui Multi Media Digitale dollars DINSDAG 12 SEPTEMBER 1995 tel 'Asterix: De Uitdaging van Caesar', een spel dat je alleen, maar ook met z'n zessen kunt spelen. Bin nen een bepaalde tijd moet een aan tal souvenirs worden opgehaald. Daarbij moeten (lastige) vragen wor den beantwoord, maar ook dient er te worden afgerekend met Romei nen, de befaamde zeerovers. Je kunt het zo moeilijk maken als je zelf wilt door de tijd te beperken en het aan tal souvenirs te verhogen. Een aan rader. Prijs: 99,95. 'Het magische Labyrint' is de gedigi taliseerde uitvoering van het beken de doolhof-bordspel van Ravensbur- ger. Maai' op CD-i biedt het spel na tuurlijk veel meer. Je kunt de 'gewo ne' versie spelen, waarbij je bovenop het speelveld kijkt, maar ook een 3D-versie, waarbij je daadwerkelijk in de gangen van een doolhof zit. Een spel voor heldere geesten, want wie niet nadenkt bakt er weinig van. Prijs: 99,95. Een spelletje strippoker kan best aar dig zijn en misschien wel de inlei ding tot een heel gezellige avond- ...Voor wie nooit verder is gekomen dan klaverjassen, is er nu de CD-i Strippoker Live (Green Pig Produc tions, prijs: 69,95). Dat belooft heel veel. Maar hoewel je kunt kiezen uit vier aantrekkelijke dames en één heer om tegen te spelen, is het ei genlijk helemaalniets. De spelletjes duren lang en zelfs voor de bedreven pokeraar is het heel hele toer om mevrouw of meneer uit de kleren te krijgen. En als het dan lukt, denkt je: goh, is dat nou alles? Tot slot nog even aandacht voor een tweetal muziek-schijfjes, die ook op een gewone CD-speler kunnen wor den afgespeeld. De video-clips zijn dus in feite een extraatje. 'René Fro- ger, The Video' 49,95) is de weer slag van het beroemde Ahoy'-con- cert en de moeite waard voor alle fans die er niet bij konden zijn. Ge lijktijdig kwam er een CD-i-single uit van Tatjana met daarop slechts twee nummers. Vanzelfsprekend laat de zangeres haar beide sterke punten uitbundig bewonderen, maar of dat nou 14,95 waard is... JAN VAN DER NAT In tegenstelling tot de PC is de CD-i- speler in combinatie met een gewo ne TV zeer geschikt voor het spelen van spellen met meerdere personen- Philips brengt in hoog tempo schijf jes uit en streeft ernaar om binnen een paar jaar een echte concurrent te zijn van de fabrikanten van PC- spellen. En dat zou - in combinatie met de andere mogelijkheden van CD-i - best eens kans van slagen kunnen hebben. Op deze pagina daarom regelmatig aandacht voor dit fenomeen. Een willekeurige greep uit het recente aanbod. De stripboeken van Asterix zijn ge liefd bij jong en oud. De heerlijke avonturen van de kleine Galliër en zijn maatje Obelix staan bij me nigeen in de boekenkast. Philips bracht in samenwerking met Infogrames een CD-i uit onder de ti- Chadwick Het klinkt misschien wat belerend, maar één van de ta ken van onze generatie is om de volgende 'lichting' voor te bereiden op het digitale tijdperk. In dat kader kan het geen kwaad om kinderen zo vroeg mogelijk te leren omgaan met de PC. Domus Software begrijpt die hint, getuige 'Chadwick en de Sluwe Eierdief' een heerlijk programma voor kinderen die net toe zijn aan het luis teren naar een verhaal en driftig in de weer zijn met kleurpotloden en -stiften. Een interactief programma met tal van mogelijkheden dat vooral leuk is. Chadwick kost 89,00 Over Internet en dus wereldwijd loopt een proef van Ecash (Electronic cash) van Digicash (http://www.digi- cash.nl). Ecash wordt uitgedmkt in Cyberdollars of Cyberbucks en is de digitale equivalent van 'echt' geld. Je kunt Cyberdollars van je Internet- bankrekening opvragen en daarmee betalingen doen aan bedrijven en winkels die ook bij Ecash zijn aange sloten. De Cyberdollar heeft geen waarde buiten het netwerk, omdat er geen directe relatie is met bestaande koersen. Eigenlijk is het is een virtueel economietje, dat volledig los staat van de traditionele geldstromen. In het di gitale geldcircuit circuleren momen teel ongeveer een miljard Cyberdol lars. Maar heb je zelf te weinig en dreigt een bankroet? Iedereen kan zelf een handeltje beginnen. Je kunt de Friese staartklok van grootmoeder voor digi taal geld versjacheren, je talenten of kennis verkopen. Wie een kei is in tui nieren, kan een adviesbureautje via elektronische post beginnen. Tien Cy berdollars kost het deskundige ant woord op de vraag 'Hoe kom ik af van de luis op mijn klimroos?' Met die verdiensten betaal je de toe gang tot een commerciële database, koop je een elektronische krant, speel je een computerspelletje via het net, leen je tegen een woekerrente een krap bij kas zittende vriend 50 Cy berdollars of bestel je een pizza. De proef is gestart in oktober vorig jaar en volgens Digicash doen er 11.000 Internetters aan mee, waarvan er 5000 daadwerkelijk een digitale bankrekening hebben geopend. De proef loopt nog steeds en wie zich in schrijft, krijgt als welkomspremie een startkapitaaltje van 100 Cyberdollars. LU LU GQ De uitgevers van computerboeken hebben uiteraard de afgelopen tijd niet stil gezeten. De naderende introductie van Windows 95, die eind augustus een feit was, ontketende een ware strijd op de boekenmarkt. Natuur lijk gaan nieuwe programma vergezeld van de officiële boeken, maar die zijn niet altijd even helder en duidelijk en als met het groeiende aantal PC's thuis ergens behoefte aan is, dan is het wel aan boeken die zijn geschreven in een taal en op een niveau dat iedereen kan begrijpen. Vooral uitgeverij Sybex in Soest ging voort varend te werk. Binnen twee weken na de geruchtmakende, wereldwijde introductie lag er een hele stapel in de winkels. Daarbij ook het officiële Nederlandstalige boek, een enorme pil en bovendien een echt compu terboek. Een naslagwerk en derhalve moei lijk leesbaar. Dat geldt echter absoluut niet voor de andere drie boeken. Sybex biedt de 'snelle jongens' de kans op 'in 20 stappen' Windows 95 onder de knie te krijgen. Een boek in de populaire serie, die inmiddels al le veelgebruikte programma's omvat Voor wie iets meer wil weten heeft Sybex ook het '2-in-1 Dubbelboek'.Ook al een succesvolle serie. Daarin vinden we hetzelf de 20 stappen-verhaal, uitgebreid met een 'helpdesk', een handig naslagwerk van slechts iets meer dan honderd pagina's. Willem Bartjens (1569-1638) was een on derwijzervolgens wiens methoden kinde ren twee eeuwen lang leerden rekenen. Bartjens leeft voort in de uitdrukking 'Vol gens Bartjens' en in een serie boeken van Sybex. Een serie die recentelijk Werd uitge breid met twee delen: Communicatie en Windows 95. De belofte op de achterzijde van het omslag maakt 'Bartjens' volkomen waar. 'Fatsoenlijk Nederlands, zonder poes pas of technisch geleuter'. Kortom het zijn boeken die iedereen kan begrijpen en het is zelfs zo dat ze leuk zijn om te lezen door het taalgebruik en dat is ongetwijfeld een uni cum is de wereld van de computerboeken. Windows 95 in 20 stappen. Uitgeven Sybex. ISBN: 90-5160-746-6. Prijs: 19,00. Windows 95 2-in-1 Dubbelboek. Uitgeven Sybex. ISBN: 90-5160-760-1. Prijs:/ 34,50. Communicatie en Windows volgens Bartjens. Uit gever: Sybex. ISBN: 90-5160-783-0 en 90-5160-785- 7. Prijs: 34,50. 'Top Know How' neemt de gebruiker mee aan de hand en legt stap voor stap uit hoe je het meest plezier kunt beleven aan Win dows 95. Belangrijke onderdelen als het in stalleren en het werken met de desktop ko men uitgebreid aan de orde. Verder wordt ondermeer een aantal handige tips gege ven, is er aandacht voor multimedia en het werken met een modem, ook de verbinding met het Microsoft Network. OS/2 Warp, het besturingsprogramma van IBM, heeft het niet echt gemaakt. Windows is, zeker nu de 95-versie op de markt is, een niet te kloppen tegenstander gebleken. Niettemin zijn er mensen die zweren bij het IBM programma en voor hun is ongetwij feld het boek 'Tips en Trucs' een nutiige uit gave. Alle geheimen worden ontsluierd en op de bijgevoegde CD staan drivers, com municatieprogramma's, spelletjes, enz. OS/2 Warp Tips en Trucs. Uitgever: Easy Compu ting. ISBN: 90-5167-050-8. Prijs: 39,50. JvdN» Zijn tekenfilms op een PC leuk? Ach, misschien wel. J Mediabase bracht een CD-ROM uit met vier (stokoude) afleveringen van Bugs Bunny. Er is echter een groot probleem. Zijn de systeemeisen nog binnen de perken, [l wie echt wil genieten van het maffe konijn dient over een meer dan gemiddelde monitor te beschikken. Een uiterst vriendelijke meneer van de supportline van Me- r diabase meldde dat het op een 'gewone' monitor ook kan. Klopt. Maar het beeld blijft beperkt tot 10 bij 8 en daarvoor bestaat een prima alternatief: koop of huur een videoband... JvdN. Philips brengt volledig Nederlands gesproken spel uit op CD-ROM Bugs Bunny Schaken met iemand in Australië voor 1,10 per uur op Internet Weten hoe je astronaut van de Spaceshuttle kunt wor den, met instructies van de NASA hoogstpersoonlijk? Een partijtje schaken met Anonymous in Buenos Aires? Een kijkje nemen in de bibliotheek van Honolulu, Hawaii"? Het kan. Het kost een paar uurtjes tijd en je doet het vanuit huis. Internet heet dit kleine wondertje, het we reldwijde netwerk van computergebruikers. ,,Wat moetje ermee?" vroeg een collega die de overstap naar het computertijdperk maar niet kan maken. ,,Dan kijkje met dat geïnternet in de bibliotheek van Hawaii' - en dan...?" Maar wie kan anno 1995 een di gitale omwenteling geruisloos aan zich voorbij laten gaan? Wie schrikt niet - met de eeuwwisse ling in het vooruitzicht - van het smalende 'Jij wordt de analfa beet van het jaar 2000'? En ten slotte: Worden wij niet geacht de volgende generatie het digi tale tijdperk in te loodsen? Natuurlijk, slechts de naïeveling denkt dat de computer als nieu we, zaligmakende religie de we reld zal verlossen van Het Kwaad. Schelden en beledigen kan ook via de glasvezelkabel. Maar het wantrouwen jegens hetzelfde apparaat dat sommige generaties zo kenmerkt, doet denken aan de debielen van twee eeuwen geleden die de stoommachine zagen als een slinkse truc van de duivel. En dat kon niet anders dan tot ver derf leiden. „Nieuw fenomeen? Nieuw?" De kenner schaterde het uit toen hij dat hoorde. „Man, Internet bestaat al meer dan twintig jaar. Twintig jaar!" Die twintig jaar van betrekkelij ke anonimiteit zijn voorbij. Voorgoed waarschijnlijk nu de computer voor bijna elk huis houden financieel binnen handbereik is gekomen. Het wereldwijde aantal nieuwe aan meldingen is het laatste jaar niet bij te houden. Het moeten er duizenden per dag zijn. Op dit moment zijn over de hele aardbol al zo'n dertig miljoen pc-gebruikers op Internet actief en als de trend aanhoudt is dat binnen enkele jaren een veel voud daarvan. Kostbaar Alles wat je voor Internet nodig hebt is een computer, een tele foon en een snel modem. Er zijn bedrijven en instellingen die het zich kunnen permitte ren zelf een aansluiting te ne men op het netwerk, maar daar zijn hun telefoonkosten (24 uur per dag een open lijn) dan ook Dat is zinloos en bovendien veel te kostbaar voor de individuele pc-gebruiker, die misschien slechts een paar uur per week op het net doorbrengt. Particu lieren krijgen veelal toegang via een zogenoemde provider, een bedrijf dat tegen betaling de verbinding tussen de computer gebruiker en het netwerk tot stand brengt wanneer de laatste dat maar wil. Er zijn er in Ne derland inmiddels tientallen van, er komen er steeds meer bij en er is altijd wel één in de buurt „Dat was het dan," zei de provi der over de telefoon na het ge bruikelijke aanmeldingsproto col, „Welkom bij het netwerk der netwerken." Dat was het dan? Daar begint het! Als dertig miljoen pc-ge bruikers de behoefte voelen om met elkaar te communiceren, heb je weinig fantasie nodig om je een voorstelling te maken wat voor enorm pakket aan berich ten, reacties, opmerkingen, toe voegingen, kritiek, informatie, gezwam en geneuzel zich een weg zoekt door de telefoonlij nen waar ook ter wereld. Als de zon ondergaat en de Ja panse Internetter zich te ruste legt, werpen duizenden en dui zenden Europeanen zich op hun computer. En als die gaan slapen, loggen de Amerikanen zich en masse aan. Het gaat 24 uur per dag door, week in, week uit. Internet staat nooit stil. Bomen en bos Zelfs de ervaren gebruikers heb ben moeite de bomen en het bos van elkaar te onderschei den. Het aantal user-groups, clubjes mensen van alle conti nenten met een specifieke inte resse, gaat momenteel in de richting van de 15.000. De anar chie is de zwakte van Internet en tegelijkertijd de kracht. Alles is mogelijk, maar je moet wel weten hoe en waar. Inmiddels hebben we ook een vrij actueel beeld van de colle ga-Internetters die we kunnen aantreffen. Het Amerikaanse Georgia Institute of Technology voerde recent een groot onder zoek uit onder dertienduizend gebruikers. Daaruit blijkt dat de opvatting dat Internet een high tech speeltje is voor jonge wizz- kids, niet meer klopt. De gemid delde Internetter is 35 jaar, heeft een goede opleiding geno ten, verdient bovenmodaal en is getrouwd. Daar kun je deze conclusie uit trekken: enige kennis over de computer strekt tot aanbeveling, maar je hoeft echt geen vierkante ogen te hebben. Een computer, een snel modem (14.4 of 28.8 K), een printer en de Internetter is klaar om de digitale snelweg op te len. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROBI De eerste schreden op Internet zijn waarschijnlijk vergelijkbaar met de indrulcken van een klein kind dat van het ene moment op het andere volwassen is ge worden. Het is een mengeling van verwondering en verbazing. Diezelfde meneer Negroponte zei het - weliswaar in wat groter verband, maar toch - zo mooi: „Wat er gebeurt is heel groot, dit is niet zomaar een verande ring, de uitvinding van de boek drukkunst verbleekt erbij Ruimteveer Heeft hij ongelijk? Is het ooit eerder mogelijk geweest om als gewone burger vanuit huis ken nis te maken met een astronaut in het ruimteveer Endeavour? De NASA bood begin maart via Internet de mogelijkheid om 'aan boord' te komen. Verder was onder meer te zien waar het ruimteveer zich bevond en welke stetren de Astra-telesco- pen aan boord hadden waarge nomen. Ook kon je foto's zien van het interieur van de shuttle en je kon luisteren naar geluids opnamen van gesprekken tus sen de bemanning en het con trolecentrum in Houston. Voor mensen die liever met bei de benen op de grond staan en bijvoorbeeld op zoek zijn naar alle songteksten van The BeaÜes, is Internet ook een uit komst. De speurtocht door de stoffige archieven van gespecia liseerde muziekwinkeltjes is voorbij. Op een presenteert - baaldje bieden Beatles-fans de songteksten via Internet aan en je krijgt er soms nog gratis mu ziek- en videofragementen bij. Techniek en tips Internet vereist een snel mo dem, minimaal een 14K4. Die benaming staat voor de trans fer-rate, de snelheid waarmee het informatie kan doorgeven (14K4 is 14.400 bytes per secon de). Wie een nieuw modem wil aanschaffen, kan beter een stapje hoger gaan (een 28K8). Die zijn tegenwoordig vanaf plusminus 350 gulden te koop. De opbouw van het beeld gaat dan veel sneller. Het bewijst vooral zijn nut als er foto's, vi deobeelden, muziekfragmenten en dergelijke worden opge vraagd. Er zijn inmiddels enkele tiental len Internet-providers in Neder land. Zo'n provider voorziet de Internetter van een login, het voor buitenstaanders vreemde zinnetje zoals papafinniug.com. Het is niets meer of minder dan een computer-adres, waarvan het eerste deel de eigennaam is en het tweede de afkorting van de provider. Hoewel de tarieven van de pro viders behoorlijk uiteenlopen, zijn d'e abonnementstarieven nog wel te overzien. Veel be langrijker zijn de gesprekskos ten, want die kunnen behoorlijk oplopen. Hoe dat werkt? De PTT werkt met zogenoemde basistariefge bieden. Het vrijetijdstarief (na zessen en in het weekeinde) in zo'n gebied is circa 1,10 gulden per uur. Wie zo onverstandig is om een provider buiten het ba sistariefgebied te kiezen, betaalt zo'n zes gulden per uur, dus bij na zes keer zo veel. Raadpleeg vooraf de PTT! Voor alle duidelijkheid: Het doet niet ter zake met wie de Internetter communiceert. Al schaakt hij uren aaneen met ie mand in Australië, de PTT re kent slechts de verbinding tus sen gebruiker en provider (dus in het goede geval 1,10 gulden per uur). Net-surfen is een leuke bezig heid, maar door het overweldi gende aanbod raakt vooral de beginner snel de kluts kwijt. Ben je echt naar iets op zoek, leg dan je oor te luisteren bij an dere Internetters of een boek. Een volledig Nederlands gesproken adven ture op de computer: dat is een bijzonder heid, omdat softwarehuizen zelden de moeite nemen een spel in onze taal uit te brengen. Dankzij de samenwerking tussen het Franse softwarehuis Infogrames en Phi lips is het avonturenspel 'Prisoner of Ice' in een Nederlandse versie uitgebracht. Prisoner of Ice is een adventure in de stijl van Indiana Jones. Het speelt zich af in de dertiger jaren en de held moet het opne men tegen nazi's en buitenaardse monsters om een wereldbedreigend complot te verij delen. Adventures zijn eigenlijk interactieve stripverhalen; je speelt zelf de hoofdrol in het avontuur. Met de muis wordt een man netje over het scherm bewogen dat in aller lei hachelijke situaties terecht komt. Door het uitvoeren van bepaalde handelingen, het opzoeken en gebruiken van voorwerpen en het voeren van gesprekken met andere mensen kan het avontuur tot een goed ein de worden gebracht. Prisoner of Ice is prachtig, bijna fotografisch getekend in SVGA (voor langzamere machi nes is ook een lagere grafische resolutie be schikbaar). De muziek is sfeervol en de ove rige geluiden klinken prima. Het is alleen jammer dat de Nederlandse bewerkif hoorspelachtig klinkt en vertaling son genaardig (Vlaams?) is. Niettemin is li spel als een van de weinige toegankel worden voor mensen die de Engelset niet machtig zijn. De moeilijkheidsgrt van het spel is bovendien niet hoog.z het ideaal is voor beginners. Prisoner of ice, Philips/Infogrames/ DOS CD-ROM, PC minimaal 486/33, Prijs:/139,50. FRANK BUURMAN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18