We zullen er het beste van maken' onk legt zich niet bij 'degradatie' neer Louis van Gaal kiest voor Tuhuteru Sport fan Hanegem neemt de tijd Ook Van Hoogdalem haakt geblesseerd af -to lAO 12 SEPTEMBER 1995 ereldrecord polshoog voor Bartova t j/jtARJAN De Tsjechische Daniela Bartova heeft gisteren tij- ^atletiekwedstrijden in de Hongaarse plaats Salgotarjan r eigen wereldrecord polsstokhoogspringen op 4 meter en 22 jj|i timeter gebracht. Dat was één centimeter hoger dan het vo- «record dat Bartova 22 augustus in Linz vestigde. Het was de ide keer dat Bartova dit jaar het wereldrecord scherper stelde. EFA veroordeelt demonstraties ev|2 De Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft in een verkla- o laten weten tegen demonstraties van spelers op en rond het d te zijn. Dit naar aanleiding van een actie van de Zwitserse ef «tballers tijdens het spelen van de volksliederen voor de EK- s.' jlificatiewedstrijd in Göteborg tegen Zweden van vorige week ensdag. De Zwitsers ontrolden toen een spandoek met de st „Stop it Chirac" uit protest tegen de atoomproeven op nc iruroa. Uit de tekst van de verklaring van de UEFA blijkt dat itserland een straf tegemoet kan zien. ,alritse autocoureur overleden ijejuJNi De Britse autocoureur Keith Odor is gisternacht bezwe- H ïaan de verwondingen die hij zondag had opgelopen tijdens .ei :es om het Duitse Toerwagen-kampioenschap. Dit heeft een >Pj ordvoerster van de Berlijnse politie maandag meegedeeld. De v< jarige Engelsman raakte op het Avus-circuit in Berlijn zwaar 11 vond toen de Audi van Frank Biella hem frontaal in de flank iep. Met inwendige kneuzingen, bekken - en dijbeenbreuken rd het slachtoffer naar het ziekenhuis gebracht. ichtcommissie wacht op rapportage l> De tuchtcommissie van de KNVB wacht op de rapportage j de scheidsrechter en waarnemer over de „wisselfout" afge- len zondag tijdens het competitieduel Feyenoord - Volendam. technische staf van de Rotterdammers stuurde in de tweede de Australiër Vidmar als derde buitenlander het veld in, ter- slechts twee zijn toegestaan. De Zweed Larsson en de Pool -Aanstonden al tussen de lijnen. Feyenoord speelde vijf minu- n met een buitenlander te veel. Hoewel voorzitter Van den i «rik na afloop nogal luchtig deed over het voorval, zit er toch ladder onder het gras. Het bestuur van Volendam kan zich lementair beroepen op het feit dat een „niet-speelgerechtig- speler" vijf minuten heeft gespeeld. Indien Volendam be- aar aantekent en de tuchtcommissie de klacht gegrond ver- ard, verliest Feyenoord het duel. amsterdam simon zwartkruis gpd-verslaggever Afgelopen zomer gewogen en te licht bevonden bij De Graaf schap, tegenwoordig bankzitter bij het tweede elftal van Ajax en gistermiddag in allerijl opgeroe pen voor de Champions Lea gue-kraker tegen Real Madrid. Zie hier het bizarre uittreksel van de laatste drie maanden van het voetballeven van Igna- cio Tuhuteru. Na de verwachte afmelding van Patrick Kluivert, voegde Louis van Gaal het 22- jarige vederlichtgewicht als vijf tiende man toe aan de door rampspoed geteisterde Ajax-se- lectie. Het water is Van Gaal tot aan de lippen gestegen. Zondag middag nog verklaarde de tech nisch directeur dat geen enkele speler uit het reserveteam van Gerard van der Lem hem kon bekoren. Omdat nood ook de wetten van Van Gaal breekt, moest hij die woorden gisteren terugdraaien. „Een kwestie van vertrouwen in Tuhuteru", heet te het plotseling. Veel meer keu zemogelijkheden waren er ook niet voor Van Gaal. „Technisch en tactisch is 'Iggie' een goeie voetballer, alleen fysiek komt hij wat te kort. Het is duidelijk dat ik een paar dagen geleden een andere selectie in mijn hoofd had, maar nu ben ik blij dat we Tuhuteru er bij hebben." Ignacio Tuhuteru, neefje van Simon Tahamata, is een pro- dukt van de Ajax-school. In de jeugd vormde de lichtvoetige linksbuiten een onlosmakelijk koppel met Tarik Oulida, maar geen van beiden heeft de hoog gespannen verwachtingen in de Meer kunnen waarmaken. Ouli da beproeft momenteel zijn ge luk bij het Spaanse Sevilla, Tuhuteru strandde in het twee de elftal van Ajax. Speelde vorig seizoen op huurbasis bij RBC, probeerde juli jongstleden te vergeefs bij De Graafschap een contract los te peuteren en slijt zijn dagen nu met een B-con tract in de reservecompetitie. Veelal op de bank, omdat talent Kiki Musampa de voorkeur krijgt op de tegenwoordig door Tuhuteru nagejaagde positie, die van linkshalf. Slechts een maal trad hij voor het voetlicht, in het najaar van 1993. Een kwartier voor tijd vierde Tuhuteru zijn debuut in de Eu ropa Cup 2-wedstrijd, tweede ronde, tegen Besiktas. Zijn voorzet, do&rgekopt door colle ga-debutant Martijn Reuser en tot winnend doelpunt gepro moveerd door Ronald de Boer, is nog steeds zijn enige wapen feit in Amsterdam. Totdat giste ren, even voor half één, de tele foon rinkelde in huize Tuhute ru. Louis van Gaal sommeerde zijn vijftiende man 's middags met het tweede mee te trainen, om in de vooravond samen met Gerard van der Lem naar het trainingskamp in Egmond aan Zee af te reizen. Ajax is met de volgende zes tien spelers op trainingskamp gegaan: Edwin van der Sar, Mi chael Reiziger, Frank de Boer, Marcio Santos, Winston Bogar- de, Ronald de Boer, Edgar Da vids, Jari Litmanen, Finidi Geor ge, Nwankwo Kanu, Mare Over- mars, Fred Grim, Martijn Reu ser, Nordin Wooter, Kiki Musampa en Ignacio Tuhuteru. Van de vier buitenlanders (Finidi, Kanu, litmanen en San tos) moet er reglementair nog één speler afvallen. Ajax aangeslagen na ongeval met Kluivert en dood broer Finidi Louis van Gaal, technisch directeur van Ajax, was één he le minuut te laat, ging zitten, zuchtte eens diep en sprak toen op zachte toon: „We worden geteisterd door allerlei hele nare gebeurtenissen." De tranen stonden in de ogen van de trainer. Zaterdag was spits Patrick Kluivert betrok ken bij een dodelijk ongeval. Nog geen dag later kwam het bericht dat de jongere broer van Finidi George was doodgeschoten. Dood en verdriet in de wereld van vreugde en glorie. Ajax heeft het er moeilijk mee. :ife selectie van Feyenoord djor de eerste Europa Cup- lstrijd tegen FC Dag Liepa- donderdagavond in Riga land), staat nog niet vast. .'^iner Willem van Hanegem vandaag na de training ia! definitieve reisploeg be- Nijnd. Hij zou aanvankelijk gis- djen de namen van de uitver- :n spelers aankondigen, aar daar kwam hij op terug, jiwil nog even een paar din- p doornemen met mijn col- éa Geert Meyer", liet de lomme weten. .JFevenoord vertrekt morgen melk geval met zeventien spe- ïrsnaar de voormalige Sovjet- jpubliek, één meer dan het legestane aantal op de UEFA- jst. „Ik wil niet opnieuw voor verrassingen komen te staan", zei Van Hanegem. „Twee we ken geleden liep Zwijnenberg vlak voor de wedstrijd tegen FC Twente een insectenbeet op, waardoor hij niet kon spe len. Zoiets kan in Leüand ook gebeuren." Peter Bosz en Rob Witschge missen de midweekse trip. Zij zijn geschorst. Rob Maas en Ruud Heus zijn de mogelijke plaatsvervangers. Henk Fraser en Clemens Zwijnenberg ont breken wegens blessures. De Braziliaan Glaucio (enkel) is nog niet helemaal topfit, maar gaat wellicht toch mee. De UEFA staat drie buitenlanders toe op het wedstrijdformulier. Vleugelverdediger George Boateng (20) maakt zo goed als zeker zijn Europese debuut. amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Patrick Kluivert komt morgen niet in actie. De spits zelf twij felde hevig, maar de clubleiding vond het 'uit respect voor het slachtoffer' beter de spits niet te laten spelen. Finidi George be sloot gisteren wel bij de groep te blijven. „Hoewel ik er toch een beetje rekening mee hou dat hij er straks weer anders over denkt", zei Van Gaal gisteren. De dodelijke incidenten heb ben diepe menselijke sporen getrokken door de spelersgroep. Het was ongewoon stil in het spelershome, waar normaal het Ajax-gevoel luid doorklinkt. Ro nald de Boer: „Dit is heel erg. Je kunt 't je ook nauwelijks voor stellen. Maar verdorie, ik rij toch ook wel eens te hard, en ik heb ook een broer. Het kan ieder van ons overkomen. Ik moet er niet aan denken." Niet alleen de spelers hadden moeite om een houding aan hun gevoelens te geven. Voorzitter Michael van Praag dacht op zijn'beurt-de be drukte stemming tijdens de persconferentie wat te verlich ten. Ajax, zei hij, was toch maar weer de eerste geweest in Ne derland waar de kaartverkoop via het pasjessysteem is verlo pen. Het gevoel van trots was misplaatst. Maar hoe moet je dan met je gevoelens omgaan. Waar moet je heen met twijfels en verdriet. Met onuitgesproken woorden. Technisch directeur Louis van Gaal heeft 'koortsachtig overleg' met zijn spelers. Praat lang en indringend met de groep. „Het leven gaat verder, dat weten wij natuurlijk ook wel", zei Van Gaal. „Maar de voorbereiding wordt moeilijker dan ooit. En dan heb ik het uiteraard niet over de tactische problemen. We zullen er het beste van ma ken." Van Gaal praat ook elke dag met Patrick Kluivert. De spits twijfelde of hij zich bij de groep zou voegen voor de wedstrijd tegen Real. Van Gaal: „Ik kan me heel goed voorstellen dat een jongen van negentien het moeilijk heeft om daar een be slissing in te nemen. Ik heb dat zelf ook. Hij heeft op zulke mo menten een klankbord nodig. Meer dan één. In dit soort ge vallen is de speler het belang rijkste, niet de club." Ajax besloot de beslissing uit- Finidi George kreeg gisteren het bericht dat zijn broertje bij rellen door een verdwaalde politiekogel was ge dood. Desondanks komt de Nigeriaan morgen met Ajax in actie tegen Real Madrid. foto anp eindelijk zelf te nemen. „Uit respect voor het slachtoffer", zei Van Gaal. „Het zou wel erg wrang zijn voor de familie als het hele stadion zou juichen bij een doelpunt van Kluivert", lichtte Van Praag toe. De dood van Finidi's broer Igenewari is volgens Ajax meer persoonlijk. Van Praag: „Daar zijn geen derden bij betrokken." De jonge Igenewari George werd in Nigeria door een ver dwaalde politiekogel in het hoofd getroffen nadat er rond de wedstrijd rellen waren uitge broken. De broer van Finidi, speler van Rangers uit Enugu, zou één dezer maanden stage lopen bij Ajax. Finidi, zei Van Gaal, was vanzelfsprekend erg emotioneel. „Maar hij was vast- besloten om tegen Real te spe len." In het hoekje van het spelers home bladerde de rechterspits van Ajax in een tijdschrift. Af en toe kwam er een collega voorbij. Voor een snelle handdruk of een bemoedigend tikje. Wat was er te zeggen? Finidi George zat alleen met zijn gevoelens. Maar op afstand in de ogen ge keken door clubarts Piet Bon. „Normaal hou ik me alleen met de fysieke kant bezig. Nooit met de mensen. Maar op zulke mo menten moet je er gewoon zijn. Om, als het nodig is, te helpen met het verwerken van het ver driet." De clubarts heeft met Kluivert plendammer wil hartig woordje wisselen met bondscoach (•verslaggever bekeek de interland tegen •Rusland woensdag met !r gemengde gevoelens. Wat n betrof bleef het 'mooi' 0-0, derzijds kon Wim Jonk in dat ,L 'al het EK wel helemaal ver ten. Maar hij voelde zich rot hij voelt zich nog steeds een etje rot. Waar zijn clubcoach alles et om hem belangrijk te ma- i, besliste de bondscoach om m te slachtofferen voor de nvertoning in Minsk. Jonk 'et zijn niet-selectie heel aar- te nuanceren. „Of het een issing van Hiddink alleen s? Ik heb m'n twijfels. De rs wilde het toch ook...?" Jet laatste woord over de af- re is nog niet gezegd, meent nk. „Hiddink belde op de ond voordat de selectie open- ar werd, vrij laat ook nog. Ik td op dat moment geen zin te praten, ik was er totaal it voor in de stemming. Maar moment komt nog wel." !t klinkt ietwat dreigend, in 1 is Jonk niet van plan i« ch goedschiks bij zijn degra de neer te leggen. Nog is het Is vroeg voor een hartig woord met de bondscoach. Eerst wil ongetwijfeld enkele sterke irtijen voor PSV spelen, overi- tns niet vanuit rancune. „Nee, zet boosheid niet om in de - [ressie om goed te spelen. Ie- ireen weet hoe ik speel, alleen ad Hiddink er kennelijk geen rtrouwen meer in." Boos is hij vooral ook vanwe- het tijdstip dat Hiddink hem Jde. „Ik had verwacht gese- cteerd te worden. Als je dan et wordt gekozen, verwacht je rder iets te horen en niet een ag van tevoren. Ik vond dat 't erg persoonlijk van Hiddink 'genover iemand die drie jaar ij de selectie heeft gezeten." Vanavond zal hij Hiddink in d niet kunnen overtui- :n. an diens ongelijk; de wed- hijd wordt weliswaar uitgezon- len door de televisie, maar door en station, SBS 6, dat lang niet 'era! op de kabel zit. Wel ove- >ens weer in Eindhoven, waar BS 6 snel tot zaken kwam met autoriteiten toen bleek dat PSV in de aanbieding was. Dat er aan de vooravond van het UEFA Cup-duel tegen MyPa met Jonk over Oranje werd ge sproken, geeft aan dat PSV nou niet bepaald voor een topwed strijd staat. Op papier dan. In theorie is MyPa-PSV zoiets als Nederland-Wit Rusland: klein tegen groot. Ieder weet hoe moeilijk de Hollandse sterren het bleken te hebben. Oranje was niet ingespeeld, PSV is ook nog niet ingespeeld. Jonk signaleert dat ook. „We zijn nog een beetje aan het klooien om de goeie mix te vin den. Wat mijzelf betreft is het op dit moment het beste dat ik op het middenveld speel. Maar dan lukt het ook nog niet meteen. Ik heb nu precies één hele wedstrijd met Ronaldo ge speeld. Het vereist tijd om el kaar te leren kennen, ik weet nu nog niet wanneer hij diep gaat en wanneer hij de bal in zijn voeten wil." Dick Advocaat wenst hem die tijd wel te geven, sterker: de coach laat geen gelegenheid voorbij gaan Jonk sterk te ma ken. Gisteren ook weer: „Zater dag hebben we ongeveer ge speeld zoals in de voorberei ding. Pas op, we hebben in de aanloop naar de competitie en kele fantastische wedstrijden gespeeld. Inter, Bilbao, Aalst. Die laatste wedstrijd was voor Jonk bijvoorbeeld de beste van zijn leven. In feite zijn we in de voorbereiding alleen tegen Everton niet overeind gebeven. Tegen NAC waren we geblok keerd, zaterdag hebben we het weer goed opgepikt." Hij wil er maar mee zeggen dat het concept deugt, dat Jonk de centrale man is en blijft en dat alles goed komt. Psycholo gisch gezien is het zeer verstan dig van Advocaat zijn spelmaker tegen de buitenwereld te be schermen en groot te maken. Het woord is vervolgens aan de Volendammer, die de indruk wekt zich op zijn gemak te voe len bij PSV. Hij geniet weer van voetbal en hij is ook te spreken over zjn eigen prestaties. „Bij Inter heb ik ook best momenten gehad dat ik genoot van het voetbal. Alleen waren die mo menten in Italië wat schaars." De hoop van trainer Huub Ste vens van Roda JC op de rentree van Marco van Hoogdalem werd gisteren op de training te niet gedaan. De verdediger ging tijdens een oefening door de enkel en is er vanavond in de eerste ronde van de UEFA-be- ker tegen Olimpija Ljubljana ze ker niet bij. Een tegenvaller voor Stevens die toch al weinig ver dedigers heeft. Luijpers en Ooij- er zijn immers al langer gebles seerd. Middenvelder Van Galen is daarentegen volledig hersteld van zijn enkelblessure. Of Ste vens de Haarlemmer, die zater dag tegen FC Twente na maan den vap blessureleed zijn ren tree vierde, in de basis op neemt, is de vraag. Hoewel de trainer zijn beslissing nog niet wereldkundig wilde maken, is hij er in grote lijnen uit. „Barry zegt zelf nergens geen last meer van te hebben, maar heb je hem zien trainen? Je kunt zien dat hij nog niet volledig fit is. Boven dien heeft hij pas twintig minu ten gespeeld." Zonder Van Galen en Van Hoogdalem kiest Stevens waar schijnlijk voor de opstelling waarmee hij zaterdag tegen FC Twente begon. Behalve doel man Ruud Hesp speelden de verdedigers Senden, De Koek en Trost; de middenvelders Van der Luer, Doomernik, Vurens en Danny Hesp en de aanvallers Babangida, Graef en Roelofsen. Hoewel de sfeer bij Roda, dat om de rust te bewaren niet in trainingskamp ging, ogen schijnlijk ontspannen is, leeft de Europa Cup-wedstrijd in de se lectie wel degelijk. „Ik heb zon dagnacht slecht geslapen", be kende Van Galen. „Ik dacht Arie Kurver weg bij Rijnsburg PSV-ers tijdens de training in het Finse Lahti. Drie skischansen vormen het onwerkelijke decor. foto anp runsburg» Gelukkig voor PSV heeft Jonk de Cups had Jonk een meer dan goede herinneringen aan het werkzaam aandeel. Een scorend drie de wedstrijden al kunnen Europa Cup-toernooi waaraan aandeel zelfs. Zijn eerste goal scoren." Misschien dat die pri- deelgenomen wordt. Twee keer voor PSV moet hij nog wel ma- meur door Jonk voor MyPa won Jonk de UEFA Cup; eerst ken. „Ja, zaterdag had ik graag wordt bewaard, met Ajax, later met Inter. In bei- gescoord. In feite had ik in alle geen contact gehad. „Ia, telefo nisch, maar dat vind ik geen contact." Met Finidi wel. „Je weet nooit hoe mensen op on gelukken en dood reageren. Kijk, wij vallen hierdoor niet van onze stoel. Bovendien denk ik dat het verschil maakt of er een jongen van vijftien, zestien overlijdt, dat is namelijk afschu welijk. Of iemand van 92, die aan het einde van zijn krachten is, allerlei kwalen heeft. Dan is de dood vaak een opluchting. Maar je moet er wel zijn voor die ander. De drempel moet zo laag mogelijk blijven." Bon blijft dezer dagen heel dicht bij de groep. Zelfheeft de medicus een uit gesproken mening over dood en rouw. „Mijn dierbaren weten hoe ik daar over denk. Een nor maal gevolg van het leven. Daar moet je luchtig mee omgaan. Meestal wordt er pas over de dood gesproken als je er mee geconfronteerd bent. Dat zou je veel eerder moeten doen. In mijn praktijk praat ik er wel vaak over. Hier niet, hier ben ik voor de blessures. Maar het zou wel goed zijn om ook hier der gelijke dingen bespreekbaar te maken." De spelers zullen weinig be langstelling hebben voor een sessie over de zin van het leven. Zij zijn er voor Real Madrid, de Champions League en de doel punten. Ronald de Boer: „We moeten verder. Het zal wel even moeilijk zijn, maar het leven gaat door." steeds aan de wedstrijd tegen Ljubljana. Ik ben wel vijf keer naar het toilet geweest. Ik droomde dat ik een belangrijk doelpunt zou maken. Ook bij de anderen merk ik spanning, ze zijn stiller dan normaal. Ieder een doet alsof hij ontspannen is maar ik weet beter." Olimpija Ljubljana heeft voor de trainersstaf van Roda JC geen geheimen meer. Anders om weet de oefenmeester van de Slovenen, Soskic, ook alles van de Limburgse ploeg. „Roda is een harde ploeg, die ook goed kan voetballen", weet de Servi sche trainer. „De Nederlandse competitie is immers een van de toonaangevende in Europa en als je daarin als tweede ein digt, zegt dat genoeg." Soskic mist wegens een schorsing twee belangrijke spe lers: verdediger Englaro en aan valler Bozgo uit Albanië. Beiden zijn veelvoudig international. Laatstgenoemde scoorde in de tweede voorrondewedstrijd te gen Appolon Athene, die met 3- 1 werd gewonnen, twee keer. Englaro is de meest ervaren ver dediger met 15 interlands voor Slovenië. Behalve Englaro ko men ook doelman Simeunovic, de verdedigers Zulic en Kosic, de middenvelders Benedejcic, Novak en Rudonia en de aan vallers Pavlin en Djuranovic uit voor het nationale team. Des ondanks verkeert het team in een vormcrisis. Het afgelopen weekeinde verloor de. ploeg van koploper Mura met 2-1 en neemt nu de achtste en op twee na laatste plaats op de ranglijst in. Soskic heeft wel een verkla ring voor de tegenvallende re sultaten. „We hebben zes nieu we jongens moeten inpassen, dat vergt tijd." Arie Kurver is weg bij Rijnsburgse Boys. Kurver werd vorig seizoen als technisch coordinator bij de club binnengehaald en fungeerde de laatste wedstrijden van de competitie, na het ontslag van Rob Kiebert, als trainer. Dit seizoen wilde hij zich met een aantal zaken rond de A-selectie blijven bezighouden. De nieuwe trainer John Eelman ging daar niet mee akkoord. CHT <LIJN Ab Schuurmans maakt er een potje van bij RKC Vites se. Zeven gele kaarten, waarvan tivee 'rood' betekenen, worden door de 'warrig leidende' arbiter uitgereikt. Tot overmaat van ramp wil Schuurmans ook nog eens de verkeerde speler naar de kleedkamer verwijzen. Bij Noordwijk - Katwijk wordt de Zwarte Piet in handen van scheidsrechter Bakker uit Ermelo gestopt. Noordwijk-coach Brö- ring heeft geen goed woord over voor de leidsman die spits Bloem met de tweede gele kaart uit het veld stuurt, nadat-ie na het fluitsignaal toch nog tot scoren is overgegaan. Mario van derEnde laat het bij Roda JC - Twente niet uit de hand lopen, maar wekt wel de irritatie van velen op. Een fluit concert en een scheldpartij vor men na afloop de beloning voor de scheidsrechter die alles op zijn routine doet, voor pietluttig heden fluit en de gele kaart los jes in de borstzak heeft om zijn gezag te handhaven. Scheidsrechter Breugem uit Den Haag is in Katwijk de gebeten hond na het treffen tussen Quick Boys en IJsselmeervogels. Twee rode kaarten, twee strafschop pen en nog wat andere zaken maken hem op Nieuw Zuid tol 'man - van-de- wedstrijd'. Ook in het middelpunt van de belangstelling: Roelof Luinge. Bij het WK voor militairen bestaat Luinge het in de kwartfinale vier Italianen en een Cyprioot uit het veld te sturen. Het toernooi wordt toevallig in Rome ge- speeld, dus krijgt Luinge na af loop van het voortijdig beëindig de treffen stenen en volle flessen naar z'n hoofd. De Italiaanse trainer Olivieri later: „Ik ben zeer teleurgesteld in de gebeurte nissen van vandaag. Ik werk al heel lang met plezier in de sport, maar de scheidsrechter heeft alle vreugde in één klap teniet ge daan. Het was u wellicht eventjes ont gaan. Maar: de voetballers, ze voetbal len weer. En of je het nu aan de trainer, de speler of de supporter vraagt: het is nog steeds niet de butler die het heeft gedaan. GERT-JAN ONVLEE

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17