/EIDEN Vrienden Noorderpark wellicht naar rechtbank ebruik sirene van ziekenwagen met mate' SSR kan door brouwer aan Hogewoerd blijven es Voorzitter van de 3 October-Vereeniging zet zichzelf te kijk9 tiAC 12 SEPTEMBER 1995 «ENNYVAN EGMOND.071-356414. PLV.-CHEF* HANS KOENEKOOP, 071 -356429 School y« Q Leerlingen en leer- I J krachten van de agrarische school in Oegstgeest zitten in een splinternieuw gebouw. Archeon Archeon in Alphen A C' I Di krimpt in. Het ar cheologisch themapark wil grond verkopen voor hui zenbouw. 1895 ,E. Wijnmalen is het diploma als geoefend zwemmer van- je „Leidsche Zwemclub" uitgereikt. Hiermede zijn de exa- Leiosvoor dit seizoen afgeloopen. In het jaar 1895 legden niet rer Ier dan 26 personen het examen met goed gevolg af. De ien waren: 80 meter nagenoeg geheel gekleed zwemmen en 0 meter op de borst en 20 meter op den rug. Het bestuur alle reden om met voldoening op de uitkomsten van dit elte harer werkzaamheden terug te zien. ifieL ervallers koffieshop aangehouden ij Twee mannen hebben bekend op 19 juni een overval te en gepleegd op een koffieshop aan het Noordeinde in Lei- Oe verdachten, die 17 en 26 jaar oud zijn en geen vaste j- of verblijfplaats hebben, zijn onlangs aangehouden. Bij verval werden drugs en geld buitgemaakt. Hen derde ver te is nog niet aangehouden. Donderdag 12 September NO 1970 zaterdag 12 september >n van 't actiecomité tot herbouw en instandhouding van de eentelijke bad- en zweminrichting ,,De Zijl" hebben gis- iddag in het stadhuis een verzoekschrift aan het gemeente- un|ftiur aangeboden, waarin er wordt aangedrongen ,,De Zijl" i te houden, althans niet te sluiten zolang er nog geen nieuw ira is De handtekeningenactie voor „De Zijl" is ook in Rotter aangeslagen. Spelers en bestuursleden van Feijenoord heb Jiun handtekening onder de petitie geplaatst. Als gemeenteraad vanavond referendumverzoek afwijst De Vrienden van het Noorderpark beraden zich op de ju ridische stappen die zij kunnen nemen als de gemeente raad vanavond hun verzoek voor een referendum afwijst. „Wij hebben zesduizend handtekeningen opgehaald van mensen die dat referendum willen. Wij hebben een ver antwoordelijkheid tegenover die mensen", zegt voorzit ter D. Young. gemeente om te weigeren zijn tot op de dag van vandaag on duidelijk. Ons wordt geen recht LEIDEN AAP RIETVELD Dat de gemeenteraad wel een referendum heeft toegestaan over bebouwing van de tuin van het koninklijk militair invali denhuis, maar een volksraads- pleging over bebouwing van het Noorderpark weigert, is volgens 3tC -si vonenden ambulancebedrijf De Jong klagen over geluidsoverlast Young een voorbeeld van 'rechtsongelijkheid'. „Er zijn twee punten waarop de ge meenteraad moet toetsen: leent het onderwerp zich voor een re ferendum en zijn er voldoende handtekeningen opgehaald. Aan die voorwaarden is vol daan. De argumenten van de Het ergert Young, dat de 'Vrienden' in een gemeentelijke publikatie worden afgeschilderd als tegenstanders van de zorg- woningen en het verpleeghuis. „Wij zijn helemaal niet tegen een verpleeghuis, maar wel op deze plek. We spreken hier over een hectare groen in Leiden- Noord. In een buurt waarvoor nog veel meer bouwplannen op stapel staan." De partijen in de raad die de 'Vrienden' steunen zijn ook boos over de afwijzing van het referendum. „Wat ik shoc kerend vind", zegt M. Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groenen, „is dat burgemeester en wethouders niet eens de moeite nemen om de handteke ningen onder de referendu maanvraag te tellen. Dat is echt bij de beesten af." SP'er C. Ver geer maakt zich kwaad over het feit dat B en W onder het motto 'Lik uit de pot vernieuwend be sturen' burgers oproept om te werken aan een betere relatie met de gemeente. „En dat ter wijl ze een groep die zesduizend handtekeningen ophaalt nege ren. Dat slaat echt als een tang opeen varken." iijn na herman joustra vaarschijnlijk niemand te die ernstig bezwaar tegen de manier van rij- l an ambulances. Goed, af is er sprake van kortston- ergernis als de auto de in moet voor een aanstor- ziekenauto, of als de tevig moet worden inge- Maar eenmaal weer op HÉ eert het begrip snel terug. st van het ambulance- jy^ieel is belangrijker dan de van iemand die bang is te komen op kantoor. Wie id is of ernstig ziek moet 41{rs snel naar het zieken- iuw M. van Daalen is de vele mensen die lering kunnen opbrengen iet werk van het ambulan- ineel. „Als bewoner van in Leiden hoor ik ijks hoe frequent u met uw ice uitrukt, om uw me ns in nood hulp te verle- schrijft zij in een brief aan van de ieders De Jong dat aan de uislaan is gevestigd. „Ik blij dat u dat doet en ik ïw werk erg belangrijk." bedankbrief is het niet. er nog, zij, en met haar ve- iwonenden, verzoeken het de ambulancesirenes Ja ninder vaak te gebruiken. het eens aan de orde tij- uw werkoverleg, maak ive richtlijnen of leef goede richtlijnen beter na." int naar haar mening It de sirene te pas en te on- aangezet. „Ik zet mijn lekens bij de manier waar met de sirene omgaat, mijn gevoel gebruikt u de als een soort routinema- 'Voor mijn gevoel gebruikt u de sirene als een soort routinematig achtergrondgeluid bij l schrijft M. van Daalen aan de gebroeders De Jong. j werk, zoals een automobilist de autoradio aanzet', FOTO LOEK ZUYDERDUIN tig achtergrondgeluid bij uw voor Volkenkunde tegen de flat rust van je eigen woning." ook gebruikt als het niet nodig werk, zoals een automobilist de waar veel mensen lezen, rusten, Andere verkeersdeelnemers is. Laatst werd ik om 8.00 uur 's autoradio aanzet." En dat bete- praten of slapen of proberen waarschuwen moet kunnen, morgens op zondagochtend ge- kent geluidsoverlast. „Als u hun kinderen in slaap te krijgen, vindt Van Daalen, zodat ze tij- wekt door aanhoudend sire- langsrijdt, weerkaatst het lawaai Vooral in de zomer, als de ra- dig ruimte kunnen maken, negeluid. dan is het toch echt keihard via het water van de men openstaan, betekent het fel Maar dan wel met mate. „Soms niet druk op de weg. De sirene Morssingel en het museum en onheilspellend geluid in de denk ik echter dat u de sirene éénmaal laten overgaan is dan NAGERECHT verhoed - derijee, dag dief, dag jon- hoe gaat het met jullie? roept de rechter in het boek is de spin Sebastiaan van ieM.G. Schmidt, als hij een irhoed heeft opgezet die leen zonnig humeur geeft, tierechter S. Mellema droeg eren geen hoed, maar hij d wel al wat in zijn vermo- ag om zijn 'klanten' blij te ken. Ook officier van justitie len Os droeg zijn steentje Straffen die volgens richtlij van het openbaar ministe- [epast waren halveerde hij der mankeren, lema sprak verdachten toe ien milde bovenmeester en met zachte hand. jenlijk moet ik u naar de ge- jenis sturen, maar dat is weer zo wat", zei hij tot een arige Voorschotenaar, die zijn auto vol gas op zijn iger was ingereden. De zwa- had met een sprong het ve- ijf gered. Maar, zei Mellema gens mij wilde u hem maar graag raken met die auto. dat mag niet." rootje 51-jarige Leidenaar die op )oezastraat een pestkop met ijzeren staaf te lijf was ge- kwam er vanaf met een rwaardelijke celstraf en een ;te van duizend gulden: de ft van wat het OM in zo'n ge- adviseert. „Zo ga je niet met 'ar om", motiveerde Den Os zijn eis. „Een pijp ijzer is toch wel wat anders dan een strootje", zei Mellema nog voor hij zijn vonnis velde. Wellicht was Mellema's mild heid ingegeven door de weten schap, dat een dagvaarding van de politierechter de beste kan overkomen. Met een beetje pech, maakte hij duidelijk, had de magistraat zelf als verdachte aan het Rapenburg moeten ver schijnen. Want net als een 50- jarige Alphense had hij ook wei eens per ongeluk in een winkel iets in zijn tas gestopt en verge ten af te rekenen. „Maar ik werd gelukkig niet aangehouden en ontdekte dat pak suiker pas toen ik thuiskwam. Ik ben na tuurlijk meteen teruggegaan om te betalen." De Alphense had dat geluk niet. De gehandicapte vrouw kreeg in november van het vorig jaar plotseling te horen dat zij acht weken te bed moest. „En dan heb je een hoop te regelen, kan ik u vertellen. Da's stressen", vertelde zij. En in die drukte had zij een beha, die zij in het mandje van haar invalidenwa- gen had gedaan, vergeten af te rekenen. Op het moment dat zij de Hema uitreed vatte een be veiligingsbeambte haar in de kraag. Het was Mellema opgevallen dat de vrouw nooit eerder met jqstitie in aanraking was ge weest. „Als het nou de tiende keer was geweest, dan was dit verhaal wat minder geloofwaar dig geworden", vond de rechter. ,,'k Vind dit al erg genoeg", zei de vrouw. „Ik heb als een klein kind zitten huilen bij mijn aan houding. De politie zei dat ik maar naar deze zitting moest gaan om het uit te leggen." Den Os piekerde er niet over een straf te eisen. En Mellema, denkend aan dat onbetaalde pak suiker in zijn tas, was het daar mee eens. „Gaat u maar snel naar huis", zei de officier. „En een prettige dag nog ver der", zei Mellema. De vrouw moest van ontroering bijna weer huilen. Een 30-jarige Leidenaar die op 19 maart van dit jaar met een potje op een verkeersbord op de Lammermarkt plat reed verliet ook al blij het kantongerecht. Een ontzegging van de rijbe voegdheid kwam hem slecht uit. Hij had al een baantje als chauffeur moeten weigeren omdat de politie zijn rijbewijs had ingevorderd. En nu leefde hij met vrouw en kind van een uitkering. De man had die 19e maart een slechte dag gehad, had zich la ten vollopen en ramde op de Lammermarkt een verkeers- paal. Hij hoorde alleen maar 'een tikkie', zei hij. Dat leek Mellema sterk. De nummer plaat was bij de aanrijding im mers van zijn auto gebroken en als 'visitekaartje' op de plaats van het ongeluk achtergeble ven. Toen de man dat bord kwam halen werd hij door drie politie-auto's klem gereden. Een boete van 1500 gulden en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid leek Den Os een passende straf. En omdat het rijbewijs al op 19 maart was in genomen zou de Leidenaar het op 19 september terugkrijgen, rekende Mellema voor. „Da's mijn verjaardag", zei de veroor deelde opgetogen. Hpt mooiste cadeau had hij dus al binnen. Alleen een 37-jarige Leidenaar die in maart op de Haagweg in Leiden een medeweggebruiker met een hakbijl bedreigde hoef de niet te rekenen op clementie van Den Os. „Als ik ergens de pest aan heb is het wel aan agressie in het verkeer", zei hij. De verdachte had het, met een flinke slok op, wel erg dol ge maakt, vonden rechter en offi cier. De man reed die avond op de kruising van de Churchilllaan en de Haagweg linksaf door rood, ramde een andere auto maar reed vrolijk door. Toen zijn slachtoffer hem achterna ging om verhaal te halen zette hij de auto aan de kant en stap te uit met een hakbijl. „Wat is dat nou voor gekkig heid", wilde Mellema weten. De man moest toegeven dat zoiets 'niet te pas komt'. Den Os eiste negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid en drie maanden cel, waarvan één voorwaardelijk. Maar nu streek de politierechter met de hand over het hart en zette de celstraf om in een werkstraf. Zodat ook deze verdachte op de gang al weer kon lachen. Brave mensen In het kinderboek gaat de vrij gesproken dief naar huis, en vertelt alle andere dieven dat de rechter zo'n aardige, joviale man is. „Wij moeten maar niet meer stelen, zei hij. Hij heeft er verdriet van, die rechter." En al le dieven in de stad werden goe de, brave mensen, die nooit meer stalen. Of de aanpak van Mellema in Leiden eenzelfde ef fect heeft moet nog even wor den afgewacht. toch wel genoeg om die enkele verkeersdeelnemer opzij te la ten gaan. Maar nee, met volle, voortdurende sirene, reed de wagen langs." In een antwoord op haar brief schrijft de ambulancedienst van De Jong dat zij „de wettelijke plicht heeft om alle verzoeken tot ambulancehulpverlening te beantwoorden en binnen maxi maal vijftien minuten ter plaat se te zijn." Bovendien dient „bij ambulanccaanvragen met een spoedeisend karakter uitgetre den te worden met zwaailicht en sirene." En als de chauffeurs uitrijden voor een dringende taak hebben zij „ontheffing van verkeersverboden mits zij ge bruik maken van de signalen, om zodoende andere wegge bruikers tijdig te waarschuwen en hen erop te attenderen dat zij geacht worden voorrang te verlenen." Dat is geen overbodige luxe volgens het bedrijf. „Helaas ge beuren er in Nederland on danks deze strikte richtlijnen nog vele ongevallen doordat ambulances te laat worden op gemerkt. We zijn ons bewust van de geluidsoverlast die onze ambulances veroorzaken voor de bewoners in de directe om geving van onze uitrukpost. Echter als directie van de am bulancedienst vinden wij het onverantwoord voor onze me dewerkers en de weggebruikers af te wijken van wettelijke rege lingen. Bovendien zouden wij bij incidenten aansprakelijk worden gesteld voor schade die de verzekering in dat geval niet dekt." Het bedrijf vraagt mevrouw Van Daalen dan ook begrip te heb ben. Gokkast gekraakt Een bezoeker is er gisteren in geslaagd de gokkast van een ca fé aan de Nieuwe Rijn te kraken. Een medewerkster zag de dief stal, maar voordat zij kon ingrij pen sloeg de dief al op de vlucht. Er is een onbekend geld bedrag ontvreemd. FOLDERS Hoewel de Leidse Uitdag afgelopen zaterdag volgens orga nisatoren - en ook gemeten naar het aantal bezoekers - een succes is geweest, kon deze activiteit in de Pieterskerk mij slechts matig bekoren. Natuurlijk, er is hard gewerkt, maar het is en blijft een evenement zonder een warm, kloppend hart. Met uitzondering van diverse optredens op de twee podia, had ik vooral het idee door een diep dal van treurigheid te lopen. Vele fantasieloze stands waar op het lange en brede plankier slechts een enkele folder was tentoongespreid. En van die kartonnen naambordjes, met die quasi-vrolijke, handgeschreven teksten met sierlijke krul van kleurpotlood of viltstift. Achter die kraampjes brave borsten, wat al te vaak keurig in het gelid, wachtend op weer een folderverza melaar. Bij de professionele organisaties was het niet veel beter. Wat te zeggen van de stands van onze stedelijke theaters LAK en Leidse Schouwburg? Ik weiger te geloven dat theaters van dit niveau zich elders in den lande vormelozer en cultuurlo zer presenteren. En waar waren al die rijkscollecties waarop Leiden zo prat gaat? Met uitzondering van een enkel rijks museum is de liefde kennelijk niet wederzijds. Iedereen slaat mij natuuurlijk onmiddellijk om de oren als ik een vergelijk durf te maken met Uitmarkten in andere steden. Toch doe ik dat. En dan vooral vanwege het vrolijke en prettige gevoel dat ik aan andere Uitmarkten overhoud. Het gevoel van een bonte stoet, van vertier, muziek, gel- al, straattheater, verklede mensen. En bovendien het verlangen om uit te gaan. Daarbij vergeleken is de Leidse Uitmarkt niet veel meer dan een folderverzamelplaats. Het uitdelen daarvan kan veel effi ciënter en goedkoper worden geregeld door geïnteresseer den volgend jaar een totaal pakket te laten ophalen bij de balie van het stadhuis. Fietsenmaker moet onderzoek toelaten den haag/leiden Fietsenmaker G. van der Meij aan de Middelweg in Leiden moet de grond onder zijn bedrijfspand aan de Middelweg toch uitgebreid laten onderzoeken. Zonder succes is hij in beroep gegaan tegen de eis van de gemeente dat er drie boringen moeten worden uitge voerd om de situatie van de grond vast te leggen. Van der Meij vindt twee van de boringen niet nodig en de derde te uitgebreid. Staatsraad J. van der Does verwierp gisteren zijn beroep. Dat geeft de gemeente Leiden nu de mogelijkheid om de fietsen maker een dwangsom op te leggen van 500 gulden per dag. Kritiek laat vrouwelijke raadsleden koud geen ruimte laat voor overwel digende onbenulligheid of voor haten en hekelen." Peeters zegt over de kritiek al leen maar haar schouders te kunnen ophalen. „Ach, kenne lijk hebben wij hem sterk ge raakt met onze kritiek. Daar heeft hij moeite mee. En hij weet blijkbaar niet dat kritiek iets anders is dan haten en he kelen." Margje Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groenen vindt het voorwoord van de voorzitter van de 3 October- Vereeniging 'belachelijk'. Van Opijnen houdt het op 'kinder achtig'. „Dat 'ie ons na een jaar nog niet vergeten is doet me goed. Maar als je gaat praten over 'haten en hekelen', sorry hoor, dan zet je toch jezelf te kijk. De kritiek is hem kennelijk niet in de kouwe kleren gaan zitten. Nou ja, dat is zijn pro bleem." leiden aad rietveld Voorzitter P. van Sterkenburg van de 3 October-Vereeniging heeft met zijn ongezouten kri tiek op de vrouwelijke raadsle den in het voorwoord van de Feestwijzer 'zichzelf te kijk ge zet'. Dat zeggen de raadsleden Roelie van Opijnen (PvdA) en Rianne Peeters (GroenLinks). Van Sterkenburg toont zich nog steeds boos over de kritiek die de raadsleden vorig jaar uitten op het in hun ogen seksistische thema van de optocht: Vrouwe lijk vertoon. Van Sterkenburg is niet zuinig met zijn kritiek. Hij verwijt de vrouwelijke raadsleden in de huis aan huis verspreidde Feestwijzer 'geniale onhandig heid' en 'choquerende verteke ning'. Over de optocht van dit jaar, die als motto Getallen ge toond draagt, schrijft de voorzit ter: „een thema dat gelukkig leiden herman joustra Het is zo goed als zeker dat de SSR in het pand Hogewoerd 108 blijft zitten. De studentenvere niging heeft de financiering rond voor de aankoop van het pand Hogewoerd 106. Bestuurs lid G. Mulder heeft dat gister avond meegedeeld tijdens de vergadering van de project groep Hogewoerd. Mocht de koop daadwerkelijk doorgaan, dan betekent dat dat SSR de noodzakelijke vluchtwegen kan aanleggen. Zonder deze nood uitgangen zouden de studenten niet in hun pand mogen blijven zitten van de gemeente. Eqn niet met name genoem de bierbrouwerij heeft zich vol gens Mulder onlangs als geld schieter opgeworpen. Het con tract daarvoor wordt binnenkort getekend. De eigenaar van Ho gewoerd 106 had in een eerder stadium al laten weten bereid te zijn het pand aan SSR te verko pen. „Ik ben er van overtuigd dat we er wel uit komen", aldus Mulder. De studentenvereniging wil op de begane grond in de muur tussen 106 en 108 een deur aan brengen om op die manier een extra vluchtweg te verwezenlij ken. In geval van nood kunnen de studenten dan via een bran- duitgang en het dakterras van 106 ontsnappen. Daarmee zou ook het pro bleem met de overburen, de ge broeders Groenewegen, zijn op gelost. De studentenvereniging had namelijk eerder voor de ze kerheid een bou waan vraag in gediend bij de gemeente voor een nooduitgang in 108, voor het geval de koop van 106 on verhoopt niet mocht doorgaan. Die nooduitgang zou echter uit komen op het dak van de Groe- newegens, die aan het Utrecht se Veer wonen. Volgens de broers is hun dak echter niet berekend op grote mensenmas sa's. Hoewel de bouwaanvraag in middels is gehonoreerd, lijkt de kans uitgesloten dat die nood uitgang er komt als SSR er niet in slaagt Hogewoerd 106 aan te kopen. De vergunning is name lijk onder voorbehoud afgege ven. De nooduitgang mag al leen worden aangelegd wan neer SSR met de gebroeders Groenewegen tot een vergelijk kan komen. En dat zit er niet in, zo lieten de broers gisteren we ten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11