Verrassend verlies Madrid De hogere algebra van Joop Alberda Herbert profiteert opnieuw van botsing Van den Burgh wint voor nie Sport jell ,Afi; elb MAANDAG 11 SEPTEMBER 1995 IAG11 chef willem spierdijk, 071 -356464, plv.-chef rob onderwatel BUITENLAND Op de tweede speeldag vielen veel verrassingen in de Spaanse competitie. Real Madrid verloor op eigen veld van Bilbao (2-1), Barcelona ontsnapte in Nou Camp maar net aan verlies tegen Merida (2-2). Real Madrid, dat maandag in Amsterdam arriveert om twee dagen later te gen Ajax te spelen, verspeelde drie minuten voor het slot het gelijkspel. Ziganda maakte de winnende voor de Bas- ken, die eerder door Etxeberria op voorsprong waren ge komen. madrid/brussel» anp Vier minuten na de hervatting had Raul Real op voorsprong gezet. Daarna raakten de spe lers van trainer Valdano vier keer paal dan wel lat. De eer viel te beurt aan Zamorano (2 keer), Hierro en Esnaider. Laudrup liep een blessure op, waardoor hij de reis naar Nederland niet zal meemaken. België Anderlecht behaalde op de ze vende speeldag van de Belgi sche competitie zijn eerste overwinning in een uitwed strijd. De ploeg van Jan Bos kamp versloeg KV Mechelen met 3-1De landskampioen, dat een wedstrijd minder speelde dan de koplopers Club Brugge, Harelbeke en Eendracht Aalst, staat achtste met zeven punten achterstand. Engeland De 100- procent-score van Ne wcastle in de Premier League is zaterdag beëindigd. Verant woordelijk daarvoor was Southampton, dat de koploper met 1 -0 versloeg. Newcastle had vier keer achtereen gewonnen, Southampton nog niet één keer. Magilton was de matchwinner. De middenvelder van de 'Saints' maakte in de 65e mi nuut het enige doelpunt. De treffer werd voorbereid door Le Tissier, met afstand de beste man van de wedstrijd op The Dell. Leeds, de nummer twee, pro fiteerde niet. Ook deze ploeg leed de eerste nederlaag, uitge rekend tegen Tottenham, dat op zijn beurt weer de eerste winst boekte. De Spurs wonnen op eigen veld met 2-1. Wel maakte Yeboah zijn vierde tref fer in net zoveel duels voor Leeds. Italië Na een moeizame start in het seizoen hebben ook Vialli en Roberto Baggio het doel gevon den. Vialli scoorde twee keer voor Juventus in het met 4-0 ge wonnen duel met Piacenza. Bij AC Milan maakte Baggio de winnende treffer, thuis tegen Udinese, 2-1. Vialli hield de gemoederen in Italië al enkele dagen bezig. Vrijdag maakte hij bekend niet langer voor het nationale team van bondscoach Sacchi te wil len spelen. Gisteren maakte hij op slag van rust het openings doelpunt. Zijn tweede viel kort voor tijd. Tussen de bedrijven door scoorden ook nog Torri- celli en Ravanelli voor de kam pioenen. Voor Ravanelli was het alweer zijn derde doelpunt van het seizoen. Duitsland Youri Mulder heeft de smaak te pakken. Na zijn belangrijke tref fer in de interland tegen Wit- Rusland zette de speler van Schalke '04 zaterdag zijn ploeg al na drie minuten op voor sprong. Het was dit seizoen zijn tweede doelpunt in de competi tie. Schalke won met 2-1 van KarlsruherSC. Bayem München is de enige ploeg die alle vijf wedstrijden in winst wist om te zetten. De Zuidduitsers versloegen zater dag SC Freiburg, de verrassing van vorig jaar, met 2-0. Beide doelpunten werden gemaakt door de peperdure aankoop Jürgen Klinsmann, die tot dus ver nog niet succesvol was ge weest voor zijn nieuwe werkge ver. De laatste keer dat de inter national scoorde in de Bundes- liga was op 10 juni 1989. Toen speelde hij nog voor VfB Stuttg art. Schotland Theo Snelders en Pierre van Hooijdonk vervulden gisteren in het duel Aberdeen - Celtic on gewild een hoofdrol. Snelders, de doelman van Aberdeen, blunderde twee keer en bezorg de mede daardoor zijn ploeg een 3-2 nederlaag. De spits van Celtic raakte in de tweede helft geblesseerd, speelde aanvanke lijk door maar moest 20 minu ten voor tijd naar de kant. Celtic staat na twee wedstrij den op de gedeelde eerste plaats met zes punten. Mede- I koploper is landskampioen Glasgow Rangers, dat met 4-0 won van Raith Rovers. Frankrijk Paris Saint Germain heeft de eerste plaats in de Franse voet balcompetitie geconsolideerd. De kampioen van 1994 won in eigen huis met 2-1 van Monaco, dat door de nederlaag naar de zesde plaats zakte. Het was een zwaarbevochten zege. Panamees Dely Valdes opende de score en maakte zijn zesde treffer van het seizoen. Nadat Anderson voor de Mone- gasken de gelijkmaker had ge scoord, bracht ex-international Fournier PSG tien minuten voor rust weer op voorsprong. Hoe wel Monaco de tweede helft do mineerde bleven de Parijze- naars overeind. Het was de zes de overwinning op rij van PSG in acht wedstrijden. De titelfa- voriet verloor een kwartier voor tijd doelman Lama wegens een blessure. Turkije Istanbulspor heeft zaterdag zijn derde nederlaag in de Turkse competitie geleden. De ploeg van Beenhakker, Korbach, Van Vossen en Van den Brom ver loor met 2-1 van Bursaspor, dat daarmee de eerste zege van het seizoen boekte. Van Vossen red de een minuut voor tijd de eer van de club uit Istanbul. Hij be nutte een strafschop. Istanbul spor heeft na vier wedstrijden slechts drie punten. Charleroi -Gent 3-3, Aalst -$ Mechelen -Anderlecht 1 2-2, Seraing -Harelbeke Ó-l Antwerp 2-3, Brugge -Severer -Lommei 1-2, Waregem -Lien j)E»ANt aan kop: Brugge 7-16, Hari Aalst 7-16, Standard 7-15, 14, Lierse 7-13, RWDM 7-12) V 6-9. van d bu Bayern M. -Freiburg 2-0, Fr, sersl. 3-1, Düsseldorf-HSV 2 M'gladbach 2-3, St. Pauli -t> Schalke'04-Karlsruhe 2-1 verkusen 1-4. Stand aan kc, 15, M'gladbach 5-10, Leve Dortmund 5-8, Frankfurt 5-8. Blackburn -Aston Villa 1-1, Middlesbr. 1-1, Coventry -Notl Everton -Manchester United PR -Sheffield Wednesd r' Southampt.-Newcastle 1-0, Leeds 2-1, Wimbledon -L Manchester City -Arsenal 0- kop: Newcastle 5-12, Man. Wimbledon 5-10, Leeds 5-l( 5-10, Arsenal 5-9. te har ïlleidei JC- F' pel tus' jldpar pheldf Auxerre -Strasbourg 1-0, Basti 1, Bordeaux -Cannes 2-1, l Montpell. 0-0, Lille -Lens 1-3, Lyon 1-2, Nice -Le Havre 1-2 Monaco 2-1, St-Etienne-Gue Metz -Rennes 0-0. Stand SG 8-20, Metz 8-16, Guingamp 8-15, Auxerre 8-13. Cagliari -Lazio 0-1, Cremonese 0-0, Milan -Udinese 2-1, Nap 2-0, Piacenza -Juventus 0-4, lanta 0-1, Torino -Bari 3-1, rentina 1-0, Parma -Inter 2-1 kop: Juventus 2-6, Lazio 2-6, Napoli 2-4, Parma 2-4, Atalan EC te rentina 2-3, Torino 2-3, Inter 2 2-3, Vicenza 2-3. Hearts -Falkirk 4-1, Kilmarnoci iCH H ;ers aartv; de R naar r< 'da JC lespe oorde voor telhei adcini kaarte FCUti i. Tra ngop yfnvan charr In h Real Madrids Raul neemt de bal behendig mee in de verloren wedstrijd tegen Bilbao. raai Real Madrid -Bilbao 1-2, AlbacLipn 3-2, Barcelona -Merida 2-2, Be *7 za 3-1, Compostela-Deportivo 4 tQ'- der -Atletico Madrid 0-4. Ovieo ;ht I no 2-0, Sociedad -Gijon 2-0, Sj,rfip Celta 0-1, Tenerife -Espanyol 1- -Valladolid 1-0. Stand aan ko ie V' Madrid 2-6, Espanyol 2-6, B Compostel? 2-6, Barcelona 2-4, Real Madrid 2-3, Gijon 2-3. Jalabert wint na solo achtste etappe avila» De Franse wielrenner Laurent Jalabert heeft gisteren de achtste etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. Hij zege vierde na een solo met minuten voorsprong. Hij verstevigde na zijn derde ritzege zijn leidende positie in de algemene rang schikking aanmerkelijk. De Spanjaard Olano won zaterdag de 41 kilometer lange tijdrit. Japanse motorcoureur in coma assen De Japanse motorcoureur Yasutumo Nagai is gisteren op het circuit van Assen levensgevaarlijk gewond geraakt bij een valpartij tijdens de tiende race voor het wereldkampioenschap superbike. Hij gleed in de slotfase van de tweede manche onder uit in het gras naast de baan, vlak voor de Strubbenbocht. Nagai kreeg daarbij de motor hard tegen het hoofd. Hij moest in coma naar het ziekenhuis worden gebracht. Zijn toestand werd als zeer ernstig omschreven. Operatief ingrijpen was nog niet mo gelijk. Piggott beëindigt loopbaan londen Lester Piggott is moe, doodmoe. De bijna 60-jarige Brit heeft besloten een einde te maken aan zijn imposante loopbaan als jockey. Hij kondigde zijn afscheid gisteren aan in een inter view met de Engelse krant Mail On Sunday. Elf maanden gele den won hij voor het laatst een koers, 47 jaar geleden won hij zijn eerste. De legende stopt na 4512 overwinningen. „Ik ben het vechten tegen mijn gewicht beu", verklaarde Piggott, die drie keer de prestigieuze Grand National won. „De koersen zal ik missen. Het is mijn leven, maar ik ben er ook niet voor eeuwig." Cijfers, codes en statistieken beheersen het moderne volleybal Nederlands wint Wimble\ londen anp piraes ronald woudenberg Louis van Gaal puzzelt bij Ajax met elf nummers. Door alle veldposities en taken in het ge roemde Ajax-systeem te koppe len aan een nummer heeft het 'orakel' uit Avenhorn met zijn opschrijfboekje in de hand het voetbalspel tot een studie ver heven. De volleybalsport heeft Joop Alberda, de sluwe theoreti cus uit Haren. Hij goochelt met een veelvoud aan cijfers, num mers, codes en statistieken. Ron Zwerver (rugnummer 8) start op positie 2, slaat een 51, springt 93 centimeter hoog, serveert meestal op 11 en plaatst z'n blok in richting 1. Van Gaal zou er van duizelen. Het is niet vreemd dat bonds coach Joop Alberda nogal eens met dikke wallen onder de ogen aan de ontbijttafel verschijnt. Ook bij het analyseren van te genstanders worden alle gege vens in cijfers weergegeven en strategiëen in codes verpakt. En Alberda heeft dat tijdrovende videowerk tot een kunst verhe ven. Voor de leek lijkt het op hogere algebra, voor de volley baller is het gesneden koek. Nog het minst staat Alberda stil bij de eindresultaten, zoals van af gelopen weekend op het EK in Griekenland tegen Letland en Oekraïne: twee keer 3-0 en slechts 33 punten tegen. Als spelverdeler Peter Blangé de bal na een geslaagde pass in de vingers krijgt, kan hij een keuze gaan maken uit een stort vloed aan aanvalspatronen. Om van zulke aanvadscodes geen rijstebrij te maken, zorgen de middenaanvallers Bas van de Goor en Henk-Jan Held voor or de. In negen van de tien geval len miogen zij het eerst bij Blan gé een verzoek indienen voor hun aanvalsslag. Van de Goor: „Ik zoek de gaten in het blok van de tegenpartij op of ik offer me op door een set-up richting het sterkste blok te vragen." De computer speelt een steeds voornamere rol in het moderne volleybal. Alle techni sche gegevens van een wed strijd worden ingevoerd, wat een individuele beoordeling per speler kan opleveren. Percenta ges in aanval, pass, serve en blok komen tijdens het EK in Griekenland per set uit de prin ters rollen. Het zijn de koele cij fers, die geen rekening houden met een fatale fout op 14-13 of nuttige acties als een remmend blok of een rally-verdediging. Vandaar dat coaches naast hun cijfermateriaal vooral ook op hun eigen observaties dienen af te gaan. Als na drie EK-duels uit de cij fers blijkt dat Olof van der Meu- len, in tegenstelling tot eerdere vermoedens van Ron Zwerver, wel een constant niveau kan neerzetten op de onderdelen aanval en serve, dan lacht de Fries daar om. „Want cijfers zeggen me niets. Het staat mis schien wel leuk, maar het gaat me veel meer op het gevoel in het veld. En dat zegt mij dat het nog beter kan", vindt de num mer 11. Toevalstreffer Dat Ron Zwerver in sprong tot 347 centimeter reikt is zinvol, maar mooier is als hij op 16-15 met een toevalstreffer het duel tegen Oekraïne afsluit. Bas van de Goor kan met ruim 9 procent het laagste vetpercentage van de basiszes hebben, maar hij moet voldoende energie heb ben voor het beulswerk op mid en is niet voor niets de meest scorende Nederlander tot nu toe. Dat wisselspelverdeler Misha Latuhihin Nederlands vetste speler is staat vast, dat Olof van der Meulen de meest rokende international is ook. Maar dat söort dingen beïnvloe den de uitslag niet direct. Voor de statistieken is het te vens aardig om te weten dat de gemiddelde Nederlandse basis speler bijna 94 kg weegt, 26,5 jaar oud is, ruim 202 centimeter lang is en 238 interlands heeft afgewerkt. Als het minst ervaren jonkie Reinder Nummerdor (te vens de kleinste en lichtste) een keer mag invallen om een bal te verdedigen, dan tellen niet de cijfers doch de mentale bagage. Fout serveren op 14, zoals Van de Goor en Zwerver gisteravond deden, kan de Europese titel kosten, maar binnen de natio nale ploeg is de straf slechts een rondje gebak. De taart moet ook betaald worden als iemand on der het net door serveert, te laat komt of -in het uiterste geval- jarig is, wat Nummerdor giste ren overkwam. Eline Coene en Erica i Heuvel hebben zaterdjj dubbelspel gewonnen „Prince Wimbledon IntëJ_ nal" in Londen. Het NedL se badmintonkoppel vere de finale het Engelse paar-™ geridge/Beck met 8-J5 1 15-12. Met de kwartfinaleplai dens de Canadese Open maand had het duo al v not aan de kwalificatie-eis vne| Olympische Spelen, week in Duitsland bevina het tweetal de vorm dtfco tweede in het toernooi i pe Hamburg Cup te eindige was pas de derde wedstri Coene en Van den Heuvel ze om uiteenlopende re een tijd niet samen hadd speeld. Verwacht wordt gn op de wereldranglijst ge zijn naar ongeveer de vee monza dpa/rtr/sid Van Johnny Herbert mogen Mi chael Schumacher en Damon Hill vaker op elkaar botsen. De Brit uit de renstal van Benetton heeft namelijk de gave daarvan optimaal te profiteren. Eerder in het seizoen won hij de Grote Prijs van Engeland op het cir cuit van Silverstone nadat Schumacher en Hill elkaar wa ren aangevlogen. Gisteren herhaalde Herbert zijn prestatie tijdens de Grote Prijs van Italië. Opnieuw ging daar een incident tussen de we reldkampioen en zijn directe concurrent aan vooraf. In de 24e ronde tikte Hill met zijn Williams-Renault de achter vleugel van de bolide van de voor hem rijdende Schumacher aan. Beide wagens schoven van de baan en kwamen in de grint- bak tot stilstand. De Duitser was woedend en leek zijn aartsrivaal te lijf te gaan, maar bedacht zich. Er hangt hem immers nog een voorwaardelijke straf boven het hoofd. Twee weken geleden werd Schumacher tijdens de Grote Prijs van België in Spa schuldig bevonden aan het hinderen van Hill. Monza was na Silverstone, Spa en vorig jaar Adelaide de vierde keer dat de kemphanen elkaar dwars zaten. Schuma cher liet het er dit keer niet bij zitten en diende na afloop een protest in. Volgens de leiding van Benetton heeft Hill de bot sing bewust veroorzaakt. Tot de baancommissie een uitspraak heeft gedaan, blijft Herbert slechts officieus winnaar. „Hill heeft mij zijn excuses aangebo den, maar dat deed hij alleen om de schuld bij de Japanner Inoue te leggen", zei Schuma cher. „Die zou hem hebben ge hinderd." De 150.000 chauvinistische toeschouwers hoopten op een De chaos is compleet nadat de twee kemphanen om het wereldkampioenschap weer eens samen in de zandbak opzoeken. zege voor Ferrari. Even leek hun wens de waarheid te worden toen Berger en Alesi de num mers één en twee in de race wa ren. In de veertiende ronde kwam de Oostenrijker, die zijn laatste race op het thuiscircuit van Ferrari reed, aan de leiding. Koploper Coulthard, die verras send van pole-position weg- mocht, maakte een stuurfout en viel uit. Hij reed toen al in zijn reservewagen, want tijdens de opwarmronde had de Schot zijn eerste keus vernield. Gelukkig voor hem botsten de Italianen Montermini en Papis, de Frans man Bouillon en de Braziliaan* Diniz al in de eerste ronde op elkaar, .waarna een herstart volgde. Met Coulthard op de eerste startplaats. Maar na veertien ronden kwam dus ook voor hem het einde. Bergers koppositie duur de niet lang. Na 33 ronden moest hij de leiding afstaan aan ploeggenoot Alesi, die vervol gens in de 46e ronde de pits moest opzoeken. Daardoor lag de weg open voor Herbert zijn tweede seizoenszege te beha len. De Fin Hakkinen van het McLaren-team eindigde als tweede en de Duitser Frentzen van Sauber als derde. „Voor mij is de overwinning een leuk ca deautje", grijnsde Herbert aan de eindstreep. „Ik had me ei genlijk al neergelegd bij de tweede plaats achter Alesi." Door zijn zege klom Herbert naar de derde plaats in de alge mene rangschikking met 38 punten. Schumacher behoudt de leiding met 66 punten, ge volgd door Hill met 51 punten. „Die punten kan ik heel goed gebruiken", zei Herbert, wiens plaats bij Benetton volgend sei zoen wordt ingenomen door Berger. „Twee overwinningen in een jaar. Er zijn maar weinig rijders die dat kunnen nazeg gen." leiden wilmar kortleever triathlon-medewerker Op de verrichtingen van Casper van den Burgh in de Wasse- naarse triathlon rust geen ze gen. Werd de voormalig win naar vorig jaar nog gediskwalifi ceerd wegens coaching, in de negende editie mocht hij zon der licentie niet eens starten. Buiten mededinging dook hij toch in het water, om na 1,5 ki lometer zwemmen, veertig kilo meter fietsen en 10.000 meter lopen als eerste binnen te ko men bij de American School. De overwinning was echter voor Achterhoeker Guido Gosselink, die de voorlaatste wedstrijd van het landelijke Super Prestige Circuit aflegde in 1.53.45. De 23-jarige Leidenaar was zijn licentie een week eerder in Alphen verloren. Bij de inschrij ving toonde de bondsjury zich onverbiddelijk. „Vorige week had ik een licentie, volgende week heb ik er één. Nu ineens niet?" Van den Burgh vertoonde een merkwaardige mengeling van boosheid en wanhoop. De winnaarspremie en een topklas- sering in de Super Prestige stand glipten door de vingers. „Natuurlijk is het eigen schuld, maar gevoel voor de atleet heb ben ze ook niet." In de wed strijd haalde Van den Burgh zijn revanche. Nummer twee Gosse link naderde alleen in de afslui tende loopetappe, doch kwam nipt tekort: „Ik denk ik pak 'm, dan is er ook geen gezeur. Maar Casper was gewoon te snel." Een knappe prestatie leverde ook Rinse van den Ouweelen, die als vijfde officieel de beste regioaüeet werd. In zijn beste seizoensprestatie rekende de Leidse junior af met een jaar dat deels werd verziekt door een fy sieke disbalans die hem vooral hardlopend parten speelt. Behalve voor de Super Presti ge gold 'Wassenaar' ook als af sluiting van het Casema Circuit, een kwartet met Den Haag, Lei den en Delft. Leidenaar Willy Bogers leidde de dans, maar Carlo van den Bergh zat op het vinkentouw. „Omdat ik Delft had gemist, kon Bogers deze wedstrijd als schrapresultaat ge-, bruiken," was de juiste analyse van de Rotterdammer. „Vanwe ge de puntentelling moest ik binnen drie minuten van de winnaar eindigen, wat moeilijk was in dit veld." De 25-jarige bankemployee slaagde echter toch, met dank aan Van den Burgh. Ook Bogers (elfde in wedstrijd) haalde ech ter nog vijfhonderd gulden op van de kabelexploitant, twee honderd minder dan de win naar maar net zoveel als vetera- nenwinnaar Cees van Loon. De ze veertiger bleef Mart Moraal (16e) in Wassenaar bijna twee minuten voor, zij het dat hij fietsend Bogers nodig hai ge het tempo. b Bij de vrouwen was di :er wachte klassementswinst de Voorburgse Joke Kei ge Deze won ook de wedstrij rik danks de tegenstand \i :el Utrechtse Ingrid van Lubi ar bij het NK nog ruim sterke nr De trainingsvoorsprong Keuning gaf de doorslag, jarige triatlete komt over weken in Nice uit in het w k kampioenschap lange af1 O] Derde in de wedstrijd (tv in het klassement) was de se Gonnie Wensveen. Het triathlonteam van J Bruin was zaterdag baar in de 1/8 triathlon vail degraven. De Alphense j ij Raymond Pet bleef daarl 5 het spoor van zijn Ast Vermeulen en Marco Pfaff. de in de wedstrijd was Ad P Zwieten, in 56,5 minuut verdere concurrenten de ba Juniorenploegen AAVbeide el] leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker Zowel de jongens als de meisjes van het Alphense AAV '36 verlo ren gisteren in de landelijke competitiefinale één plaats ten opzichte van de voorrondes. Met de 11,28 op de 100 meter van nationaal kampioen Mar- tijn Ungerer als beste prestatie, behaalde de jongenséquipe 12.634 punten, dik tweeduizend minder dan het winnende AV '34 uit Apeldoorn. Behalve Un gerer leverde ook triatleet Ray mond Pet een mooie prestatie door met 8.53,27 zijn beste tijd op de 3000 meter ruim aan te scherpen. Bij de meisjes in Be verwijk was de 1,55 hoogte- sprong van Jolanda Kortmann de beste Alphense prestatie. Brenda van der Laan won wel haar serie 800 meter, dochl steken op een tijd van 2.21 Over de hele linie bleek de{ van het zomerseizoen verb) Ook blijkt het motiveren een tiende stek moeilijker voor de gebruikelijke pioenschapsstrijd van de phense (C-)junioren. De Lis jongensploeg van De Sparti reikte in de tweede klasse een zesde plaats. Joost-Jan boud eindigde zijn seizoei een opmaat met zijn verste cusworp van 1995 (39,88). In Vlissingen had Bataaf B Zevenhuizen een meerh nodig om tot zijn beste stoksprong van dit seizoei komen. De juniorenkampi van 1994 wipte over 4 mete en scoorde over tien onderdi 4915 punten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16