Karadzic: Deur naar vrede open Weg naar duurzame vrede in Bosnië is nog lang van tiMfflSi&lïi Buitenland adicale David Trimble ider Ulster Unionisten HULSTA CADRE PROGRAMMA VOLGENS VAN TIL Frankrijk wijst vier leden Greenpeace uit Een harde onderhandelaar Vrouwen zien forum ondanks problemen als een succes __kw :OAG 9 SEPTEMBER 1995 eer ultimatum ontvoerders Kashmir i |Tar-new delhi De guerrillastrijders die in de Indiase deel- 1 Kashmir al twee maanden een groepje westerse toeristen louden, hebben gisteren een nieuw ultimatum gesteld. Ze ihun vier resterende gijzelaars te vermoorden als hun eisen binnen 24 uur worden ingewilligd. Dat heeft een plaatselijke j tgemeld. Aanvankelijk hadden de ontvoerders vijf buiten- wk se toeristen in hun macht. Op 13 augustus werd een van de e Noor Hans Christian Oströ, onthoofd aangetroffen. den bij treinongeluk in Londen Twee passagiers zijn omgekomen en verscheidenen ten gewond toen zij gisteren een trein moesten verlaten die laidenhead, bij Londen, in brand was gevlogen. Een trein P uit de andere richting kwam, reed op de slachtoffers in. Een de gewonden is er slecht aan toe. Het precieze aantal ge- den was niet bekend. De oorzaak van de brand is eveneens onduidelijk. ïti-abortusactiviste krijgt 20 jaar Een vrouw die in acht abortusklinieken brand heeft icht, is gisteren in het Amerikaanse Portland (Oregon) tot wcnfotig jaar cel veroordeeld. Het uitzitten van de straf begint pas 002. Dan verloopt namelijk haar gevangenisstraf wegens het jeten, in 1993, op een arts die zwangerschapsonderbrekingen en oert. raëlische terreurgroep claimt moord ZEI !QN_i Gemaskerde mannen in Israëlische uniformen hebben eren op de Westelijke Jordaanoever een 25-jarige Palestijn dgeschoten. Een groep die zich Eyal noemt en zegt te strij- i tegen de Israëlisch-Palestijnse vredesovereenkomsten heeft janslag opgeëist. it be ntva «dental Filipijnen stijgt tot 26 jgRAL santos Het dodental van de overstromingen die woens- het zuiden van de Filipijnen troffen, was gisteren gestegen 26. Het Rode Kruis meldde dat vierhonderd mensen die eer als vermist waren opgegeven, waren gevonden in een hoog den egen dorp dat door de overstromingen van de buitenwereld safgesneden. Volgens plaatselijke hulpverleners worden nog jd 117 mensen vermist. Bijna zesduizend mensen zijn doos geraakt door de overstromingen. JGf .Jraftombe van 4.500 jaar nog intact [adelphia Amerikaanse archeologen hebben in Syrië een X) jaar oude graftombe gevonden die nog niet door plunde- s is bezocht. Verwacht wordt dat de tombe een schat aan ge- lens oplevert over een beschaving in de vroege bronstijd in kord-Mesopotamie. Dat hebben de archeologen, verbonden hPenn University in Philadelphia, gezegd. IGlellen in Grozny na dood van tiener )P Een 17-jarige jongen is gisteren in de Tsjetsjeense id Grozny doodgeschoten door een Russische soldaat, den Tsjetsjenen gingen naar aanleiding van het incident t op om te demonstreren tegen de Russen. Het Russi er stuurde pantservoertuigen op de, demonstranten af en met geweld, wanneer de demonstranten niet zouden en. Verlenging sancties tegen Irak j**Éiyork» De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gis- de handelssancties verlengd die tegen Irak werden afge- Jpndigd nadat het in 1990 het buurland Koeweit was binnenge- '■"nlfen. De beslissing komt enkele weken nadat Bagdad na het Oplopen van de leider van het Iraakse wapenprogramma ar(j oest toegeven dat het raketten en bommen had uitgerust met ologische wapens en hard werkte aan een kernwapen. Irak id beweerd de biochemische strijdmiddelen na de verloren «Golfoorlog in 1991 te hebben vernietigd. K. radicale David Trimble is teravond gekozen tot leider de Noordierse protestantse ster Unionisten Partij (UUP). ble is een van de felste ordvoerders van de partij die nauwe banden van de pro- icie met Groot-Brittannië wil mdhaven. Trimbles overwinning was n verrassing. John Taylor, een -matigder' en pragmatischer il lionist, gold als de grote favo- om James Molyneaux op te jen. Molyneaux trad twee ken geleden af na zestien jaar UUP te hebben geleid. 50-jarige Trimble is vijf ar lid van het Britse Lagerhuis weest en was eerder docent chten aan de Queens Univer- in Belfast. Hij geldt als een BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Het nieuws uit Genève over een prin cipe-akkoord tussen de regeringen van Bosnië, Kroatië en rest-Joegosla- vië (Servië en Montenegro) met be trekking tot Bosnië-Hercegovina is goed. Sneller dan menigeen wellicht voor mogelijk had gehouden, zijn de ministers van buitenlandse zaken van de drie betrokken landen het eens ge worden over het Amerikaanse vredes plan. Het eerste vredesplan dat werke lijk kansrijk is. Maar ondanks de ontegenzeggelijk geboekte vooruitgang is het te vroeg om te juichen. De Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken. Richard Holbrooke, die de gesprekken leidde, sprak gisteravond terecht van 'een mijlpaal op weg naar vrede'. Er zullen er nog vele moeten volgen alvo rens er werkelijk duurzame vrede in Bosnië kan heersen. Om te beginnen gaat het nog slechts om een principe-akkoord dat is bereikt tussen de onderministers van buitenlandse zaken van Kroatië, Bosnië en rest-Joegoslavië. Die laatste was gemachtigd om mede namens de (eveneens aanwezige) Bosnische Ser viërs te onderhandelen. De vraag is nu of de leiders van de Bosnische Ser viërs, Karadzic en Mladic, het allemaal onderschrijven en loyaal willen uit voeren. Het feit dat de Bosnische Ser viërs nog altijd niet bereid zijn hun zware wapens rond Sarajevo terug te trekken en de NAVO doorgaat met bombarderen, is niet bepaald hoopge vend. Een ander groot probleem dat nog dient te worden geregeld, is de positie van de moslim-enclave Gorazde. De Bosnische Serviërs hebben er nooit een geheim van gemaakt dat ze Gora zde willen inlijven bij hun 'Republika Srpska'. Holbrooke heeft al geopperd Gorazde te ruilen tegen gebieden die nog in handen van de Bosnische Ser viërs zijn rond de Bosnische hoofd stad Sarajevo. De Bosnische regering heeft dat idee tot nu toe echter van de hand gewezen. Als het probleem Gorazde al in goed overleg kan worden opgelost, zijn er nog diverse andere hete hangijzers die wel eens een struikelblok zouden kun nen gaan vormen op weg naar een daadwerkelijke vrede. Zoals de garan tie dat vluchtelingen die dat wensen, kunnen terugkeren naar hun huizen of anders schadeloos dienen te wor den gesteld. Vele honderdduizenden Kroaten, Serviërs en vooral moslims zijn de af gelopen jaren voor het oorlogsgeweld gevlucht danwel weggejaagd door een van de strijdende partijen. Na alles wat ze hebben meegemaakt, willen velen waarschijnlijk niet terug naar hun inmiddels 'etnisch gezuiverde' gebieden van oorsprong. Vele hon derdduizenden vluchtelingen komen dus in aanmerking voor schadeloos stelling. De vraag is waar de vele tien tallen miljarden die daarmee zullen zijn gemoeid vandaan moeten ko men. De uitwerking van de toekomstige status van Bosnië zal ongetwijfeld ook nog heel wat voetefï in de aarde heb ben. De keuze voor een opdeling van Bosnië in twee grotendeels autonome 'eenheden' die uiteindelijk echter on der het centrale gezag van de federale regering in Sarajevo blijven vallen, is even onvermijdelijk als riskant. De Bosnische Serviërs houden de vrijheid om zelfstandige relaties met andere staten, zoals Servië, aan te knopen en deels een eigen buitenlands beleid te voeren. Net zoals de federatie van Kroaten en moslims. Dat dreigt vroeg of laat tot conflicten met het federale gezag in Sarajavo te leiden. Een ander probleem, en zeker niet het minst belangrijke, is in het geheel nog niet geregeld. Namelijk de status van Oost-SIavonië. Het laatste stukje Kroatisch grondgebied dat nog in handen van de Krajina-Serviërs is. Kroatië wil het vruchtbare en olierijke Oost-SIavonië terug hebben. Als het niet via onderhandelingen lukt dan moet het maar met geweld, zo heeft de Kroatische president Tudjman al herhaalde malen gedreigd. Als het probleem Oost-SIavonië niet spel op een voor alle partijen aan vaardbare wijze kan worden geregeld, dreigt er een nieuw groot Kroatisch offensief. De mogelijkheid dat Servië zich in die strijd zou mengen, is verre van denkbeeldig. En een nieuwe Kroatisch-Servische botsing zal het nu bereikte principe-akkoord onmiddel lijk uit elkaar doen spatten. uitgesproken tegenstander van nauwere banden tussen Noord- Ierland en de Ierse Republiek. Hij deed pas op het laatst mee aan de verkiezing om het UUP- leiderschap en was de jongste van de vijf kandidaten. De benoeming van Trimble aan het hoofd van de grootste protestantse partij zal het vre desproces in Noord-Ierland niet direct vergemakkelijken. De po gingen na een jaar staakt-het- vuren tussen de paramilitaire groepen van katholieken en protestanten het vredesproces nieuw leven in te blazen kregen de afgelopen week een zware tegenslag te verduren. De Ierse regering zegde de topconferentie met de Britse premier Major op het laatste moment af wegens aanzienlijke meningsverschillen. De Bosnisch-Ser- vische leider Ka radzic heeft gis teravond ver klaard dat het in Genève bereikte beginselakkoord tussen Kroatië, Servië en Bosnië- Hercegovina 'een deur naar vrede heeft geopend'. Maar hij onder streepte dat de overeenkomst al leen verbaal is en dat er meer werk nodig is om zijn nieuwe Servische republiek te con solideren. PALE-WASHINGTON GENÈVE •DPA-Rtr-AFP „Het is helemaal niet gemakkelijk een staat voor ons zelf te bereiken. In 3,5 jaar hebben wij een eerste stap be werkstelligd", zei Karadzic voor de Bosnisch-Servische televisie. Hij genoot duidelijk van de er kenning van zijn zelf-uitgeroepen Re publiek Srpska in het beginselak koord. „Wij zijn niet langer de Bosnische Serviërs", zei de in militair uniform geklede leider, zware wapens alleen zou ge- „Veel commentatoren waren bruiken uit verdediging. Hij no- vandaag gedwongen de woor- digde het bondgenootschap uit den Republika Srpska uit te waarnemers te sturen om hier- spreken", zei hij. op toe te zien. Maar Karadzic Maar Karadzic gaf aan hoe gaf geen teken dat het moeilijk het voor de onderhan- Bosnisch-Servische leger op het delaars zal zijn de gisteren ge- punt staat te buigen voor de ei- dane voorstellen in praktijk te sen van de Verenigde Naties, brengen. Daaronder is de ver- zoals het terugtrekken van zwa- deling van Bosnië binnen de re wapens van beschermde ge- huidige grenzen in 51-49 pro- bieden als Sarajevo. „Wij eisen cent tussen een moslim-Kroati- dat de NAVO zijn aanvallen sche federatie en Karadzics Ser- staakt. Wij zullen niet toestaan viërs. „Er is alleen een verbaal dat het Servische volk wordt akkoord in Genève bereikt, er is ontwapend." niets ondertekend", zei hij. „Wij De Verenigde Staten begroet- hebben de garantie gekregen ten gisteren de beginselverkla- voor een onafhankelijke staat ring. President Clinton noemde zoiets als het model van de Eu- de doorbraak een 'belangrijke ropeseUnie." mijlpaal op weg naar de vrede'. Karadzic eiste opnieuw be- Clinton riep de strijdende par- eindiging van de NAVO-lucht- tijen op bij de onderhandelin- aanvallen. Hij zei dat zijn leger gen soepeler te zijn om een al- De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren opnieuw uitgehaald naar de NAVO wegens de luchtaanvallen die het bondgenootschap uitvoert op Bosnisch- Servische doelen in Bosnië. Jeltsin zei dat de acties van de NAVO kunnen leiden tot 'een oplaaiing van de oorlog in heel Europa'. „Waarom worden alleen de Serviërs gestraft?", vroeg Jeltsin gisteren op een persconferentie in het Kremlin, foto anp omvattende vredesregeling te bereiken. De Servische minister van buitenlandse zaken Milutinovic noemde de overeenkomst met Bosnië en Kroatië een grote doorbraak waarmee de Bosni sche Serviërs tevreden zouden moeten zijn. „Uiteraard moeten wij en zij zeer tevreden zijn met wat vandaag is gebeurd." In zijn delegatie zaten twee hoge Bosnische Serviërs. De Bosnische minister van buitenlandse zaken Sacirbey sprak van een 'compromis'. Maar hij behield reserves over de uitkomst van het overleg. „Wij erkennen de Servische Re publiek (op Bosnisch grondge bied) pas indien er vrede is", zei hij. Van Til introduceert bij u een nieuw woonpro- gramma van Hülsta dat uitstekend met onze diverse interieurstijlen harmonieert. Keuze uit hoogte- en diepteverschillen, diverse hout soorten (al dan niet met kleurige lakfronten) maken dit systeem zo veelzijdig als het wonen zelf. De speciale Hülsta-computer stelt ons exclusief in staat om iedere individuele combi natie voor u visueel te maken en 'op maat'. 12000m2 DESIGNCENTRUM PARUS-PAPEETE-DEN HAAG AP-AFP-RTR-DPA Frankrijk heeft gisteren vier Greenpeace-activisten het land uitgezet, omdat ze de openbare orde zouden hebben verstoord in Frans Polynesië en Frankrijk zelf met hun protestacties tegen de Franse kernproeven. De uit gewezen activisten zijn per vliegtuig van Polynesië naar Pa rijs overgebracht, vanwaar ze naar bestemmingen buiten Frankrijk moesten vertrekken. Het hoofd van de Franse af deling van Greenpeace, Pe nelope Komites," stuurde een brief naar de president van Frans Polynesië. Gaston Flosse, waarin ze protesteerde tegen de uitwijzing: „Er is iemand ver antwoordelijk voor de geweld dadige protesten in Papeete en dat is president Jacques Chi rac". De vier activisten zijn Stepha- PORTRET: RICHARD HOLBROOKE Hij staat bekend als een harde onderhandelaar, iemand die van zijn hart geen moordkuil maakt. Maar ook een man die muren weet te slechten, strij dende partijen tot elkaar weet te brengen. En daarbij bereid is zelf'vuile handen' te maken. Ri chard Holbrooke, de 54-jarige Amerikaanse diplomaat die de vredesbesprekingen in ex-Joe- goslavië uit het slop heeft ge haald, moet een tevreden man zijn. Zijn doel: vrede op de Bal kan zonder al te grote directe militaire betrokkenheid van de Verenigde Staten, lijkt gisteren in Genève dichterbij te zijn ge komen. En passant heeft hij president Clinton een dienst bewezen in diens strijd met de Senaat, die onder leiding van de Republi kein Dole, maar mèt steun van een flink aantal van Clintons ei gen Democraten, het wapen embargo tegen Bosnië wil op heffen. Een succesvolle Ameri kaanse bemiddelingspoging in ex-Joegoslavië zal Clinton zeker extra argumenten verschaffen de Senaat van dat voornemen af te houden. Onderminister Holbrooke zijn officiële functie is hoofd van de Europa-afdeling op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is een doorgewinterde onderhande laar. Nadat hij de Amerikaanse president Lyndon Johnson in de jaren zestig had geadviseerd over Vietnam, werd hij in 1968 opgenomen in de staf van de Amerikaanse delegatie die in Parijs sprak met de Vietname- zen over het beëindigen van de oorlog. Gesprekken die toen overigens niks opleverden. Holbrooke was al eerder on derminister onder president Carter. Van 1977 tot 1981 be kleedde hij die post, zij het met de portefeuille Oost-Azië en het Stille-Zuidzeegebied. Toen de Republikein Reagan aan de macht kwam, ging hij het za kenleven in. Hij werd directeur- generaal van Lehman Brothers, een van de belangrijkste inves teringsbanken in New York, en maakte in korte tijd fortuin. Richard Holbrooke. Holbrooke was in die tijd bo vendien een veel gevraagd poli tiek commentator en raadgever. Hij werd alom geprezen om zijn intelligente en heldere analyses. Het wekte daarom niet echt verbazing dat de onervaren Clinton Holbrooke opnam in zijn verkiezingsstaf. Zoals in de VS gebruikelijk werd hij daar voor ruimschoots beloond: in 1993 benoemde Clinton hem tot ambassadeur in Duitsland. Een functie die hij slechts tien maanden zou bekleden omdat Clinton hem in Washington no dig had om zijn zwakke buiten landse staf te versterken. Holbrooke, op zijn 31ste al hoofdredacteur van het blad Foreign Policy, staat bekend als een man die geen blad voor de mond neemt. „Hij kan koppig en irritant zijn", aldus een wes terse diplomaat in Washington. Holbrooke, een rasechte New- yorker, wordt echter ook geken schetst als 'joviaal en een le vensgenieter'. Zijn openhartigheid, niet al tijd passend in het diplomatieke wereldje, is in de VS zelf niet gé- heel onomstreden. Met sommi ge ambtenaren op zijn departé- ment verkeert hij in staat van oorlog nadat hij in onverbloem de termen de bureaucratie had gehekeld. „Hij weegt zijn woon den niet op een goudschaaltje", aldus een goed ingewijde bron. De onderminister behoort iQt die Amerikanen die vinden dat hun land als grootmacht een bijzondere verantwoordelijk heid heeft. Tot zijn helden be horen mannen als Harw Truman en George Marshall. Zonder schroom zegt hij dan ook dat Amerika dé leider van het Westen moet blijven. Euro pa, zo is zijn stellige overtui ging, is daartoe zelf niet in staal. I lolbrooke heeft het bewijs daartoe zelf geleverd. Daar waér de Europeanen Owen, Stoltert- berg en Bildt jammerlijk faaj- den, slaagde de Amerikaan. DEN HAAG» GERARD CHEL nie Mills, eén Nieuwzeelandse leidster van de Greenpeace- campagne tegen de kernproe ven, Philippe Pupuka van de Sa lomonseilanden, Derek Nicols uit Nieuw-Zeeland en Peter Schwartz, de kapitein van het protestschip MV Greenpeace. Mills zou een vliegtuig naar Schiphol hebben genomen. Chirac heeft gisteren toege stemd in een missie van de Eu ropese Unie om de veiligheid te controleren van de ondergrond se kernproeven bij het atol Mururoa in de Stille Oceaan. Greenpeace Nederland is zeer teleurgesteld over de manier waarop de Nederlandse rege ring heeft gereageerd op de en tering van twee Greenpeace- schepen door de Franse marine. Directeur Geert Drieman vindt het 'raar dat Den Haag zelfs geen minimumsignaal heeft af gegeven. Nederland had direct moeten reageren'. PEKING-HUAIROU ANP-Rtr-DPA-AFP In Huairou, op enkele tientallen kilometers van de Chinese hoofdstad Peking, is gisteren het fo rum van niet-gouvernementele organisaties (NGO's) geëindigd dat werd gehouden in de marge van de VN-Vrouwenconferentie. On danks de inmenging door de Chinese autoritei ten beschouwt voorzitter Supatra Masdit het tiendaagse forum als succes. „De communicatie tussen verschillende cul turen was op dit forum vaak een uitdaging. En die zijn we meestal met succes aangegaan", al dus de Thaise parlementariër tijdens de afslui tende persconferentie. Het forum was met 30.000 deelneemsters uit 150 landen de groot ste bijeenkomst van vrouwelijke activisten die ooit is gehouden. Met name vluchtelingen uit Tibet, een poli tiek omstreden deel van China, en lesbiennes klaagden er tijdens het vrouwenforum over dat ze werden gehinderd door de Chinese autori teiten. Agenten van de veiligheidsdienst door zochten hotelkamers en persoonlijke eigen dommen van de Tibetaansen. Ook fotografeer den zij de activiteitentent van de lesbiennes op het forumterrein en ontvreemdden zij folders in de Chinese taal. Tijdens zijn toespraak tot de officiële VN- Vrouwenconferentie in Peking benadrukte de Nederlandse minister Melkert van emancipa tiebeleid gisteren dat het nu de taak is voor mannen om te emanciperen. Het leverde hem veel applaus op. Zijn toespraak oogstte lof, om dat hij onderwerpen die in Nederland gewoon zijn op de conferentie bij naam noemde. In veel landen is het bijzonder dat een minister het heeft over seksuele rechten van vrouwen, de rol van mannen en campagnes als 'Als een vrouw nee zegt, bedoelt ze nee'. „Op deze conferentie gaat het niet alleen over rechten van vrouwen, het gaat ook over de verantwoordelijkheid van mannen. Over de rol' van moeders is al uitgebreid gediscussieerd, nu is het de hoogste tijd dat we de rol van vaders moderniseren", aldus Melkert. Hij kreeg ook de handen op elkaar toen hij het had over hoe belangrijk een eerlijke verde ling tussen mannen en vrouwen van betaald en onbetaald werk is voor de emancipatie. „Vrou- wen moeten de mogelijkheid hebben tot eco- nomische zelfstandigheid. Werkgelegenheid voor vrouwen is niet alleen een zaak van gelijk heid. Het is een sociale noodzakelijkheid en een investering in de ontwikkeling van nationa le economieën", aldus de minister. Hij hoopt dat in het slotdocument van de. VN-Vrouwenconferentie goede paragrafen ko- men over het recht van vrouwen op hun eigen seksualiteit, het kiezen van een eigen partner, en reproductieve rechten. Dit is alles wat met vruchtbaarheid te maken heeft, zoals het vol doende aanwezig zijn van voorbehoedmidde- len en goede medische zorg voor moeder en kind. Deze onderwerpen heeft Nederland inge- bracht in het voorlopige slotdocument. De ko- mende weken zal hier veel over worden gespro ken, omdat hierover allerminst overeenstem ming is tussen de landen. De algemene vergadering van de vrouwen- conferentie is gisteren korte tijd onderbroken toen een groep lesbiennes aan de balustrade van een balkon een spandoek bevestigde met de tekst: Lesbische rechten zijn mensenrech ten. Binnen een minuut verwijderde VN-bewa kingspersoneel de ongeveer twintig lesbiennes en het paarse spandoek van het balkon. Een ca- ijneraploeg uit Hong Kong, die het incident had gefilmd, werd aangehouden en pas na een uur weer vrijgelaten. De homoseksuele vrouwen ei sen meer rechten van de conferentie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5