'Surinamers over ellende nog vrolijk' om kijken en vorm je mening' UIT toertong: „Bij mij heeft dat Bekende Nederlander-virus toegeslagen dus krijg ik op de markt eerder een extra tomaatje toe an dat er iets lelijks tegen me wordt geroepen.foto fotopersbureau dijkstra seizoen '95 '96 F ïaar rol in musical 'Faya' Gefdcl Havertong over Gerda Havertong. Haar stem is door de telefoon al een feest van zwoelheid, laat staan als ze straks in het echt te horen is in de musical 'Faya'. Havertong speelt in deze Surinaamse musi cal, die wordt geregisseerd door Lodewijk de Boer, een uitge kookte bardame die de jongelui in Suriname politiek bewust probeert te maken. 'Faya' gaat over de verboden liefde tussen een Hindoestaans meisje en een Creoolse jongen. In die on mogelijke liefde weerspiegelt zich de politieke situatie in Suri name. w^sssnsmasmm „aya betekent vuur. Het heeft iets te maken met gloeien, warm zijn", zegt Gerda Haver tong, nadat ze zich even heeft weten los te rukken van de repetitie. „Als iemand tegen je zegt faya, dan wil dat niet alleen zeggen dat-ie heet is, maar ook dat er hem iets dwarszit. Het hele stuk handelt over Surina me. Het begint met de onafhankelijkheid in 1975 en eindigt met de revolutie. Die hele tijd is een tijd geweest waarmee vele Suri namers diep van binnen geen vrede heb ben. Ze gloeien van verontwaardiging." „Een musical is veelal een flinterdun ver haaltje. In dit verhaal hebben de auteurs geprobeerd om de problemen die spelen in de Surinaamse samenleving gestalte te ge ven. Een probleem in die samenleving is de relatie tussen Hindoestanen en Creolen, de twee voornaamste bevolkingsgroepen in het land. Hun belangen en manieren van denken lopen nooit echt parallel. Ze heb ben andere gewoonten en tradities. Er is een wrijving die eigenlijk nooit echt aan de oppervlakte komt. Het blijft onderhuids zinderen, gloeien. Dat wordt goed zichtbaar in het verhaal." „De verboden liefdesrelatie tussen die twee mensen is een metafoor voor de situa tie die Suriname eigenlijk al voor de onaf hankelijkheid kende. De ervaring heeft ge leerd dat de politieke toestand zoals die voor de onafhankelijkheid was niet veel be ter is dan die van nu. Een Surinamer haat achterdocht. Maar de militaire situatie heeft er wel voor gezorgd dat die is gekomen. Dat er opeens geen onderlinge band meer is. Er heeft een algehele versnippering van men taliteit plaatsgevonden. Havertong is zo'n jaar of dertig geleden naar Nederland gekomen. Intussen is ze al talloze malen naar haar geboorteland te ruggeweest. Ze heeft met dat land, zo zegt ze zelf, een soort-LAT-relatie. „We zijn open, vrolijk ook. Nog wel. Maar de vrolijk heid nu onstaat niet meer spontaan, maar pas als men zich ergens van bevrijd voelt. We zijn altijd een volk geweest met een groot vrijheidsgevoel in gebondenheid. Die vrijheid heeft plaatsgemaakt voor een.néga- tieve gebondenheid. „Een Surinamer verschilt op een aantal gram mering van the- meestal in het voor rond, ook al gaat het pas in september irt. Zo werkt het ook ILAK-theater waar di- r Roland Helmer ver- lordelijk is voor de immering. Een verhaal pn 'oude rot' in het vak et vertrouwen in thea ters, over uitkoop- en en over de samen- ig met zijn collega van ouwburg. De wording van een theaterprogramma R oland Helmer werkt al zeven tien jaar bij het LAK-Theater, de eerste vijf daarvan zelfs toen het nog aan het Levendaal zat. „In 1996 bestaat het LAK een halve eeuw. In de huidige vorm pro beren we nu al zo'n 20 jaar in Leiden om een goed aanbod te realiseren. Dat wil voor ons zeg gen: representatief èn vernieu wend." Het in elkaar steken van een programma gebeurt volgens Helmer in eerste instantie op artistieke grondslag. Maar in toenemende mate spelen ook economische motieven een rol. „Toneelgroepen kosten nu een maal geld. Het LAK betaalt hen en ontvangt de recette." Die kan mee- of tegenvallen. Soms wordt daarom het risico ge deeld. De aanwezigheid van twee theaters in Leiden levert geen verbeten strijd om de toppers op. „De grote bulk vindt vrij au tomatisch zijn weg naar de Schouwburg en het LAK. Met Pim Wallis de Vries, directeur van de Schouwburg, heb ik daar een buitengewoon goed contact over. Soms hebben we een groep waarbij we elkaar aankij ken. Zo van: bij jou of bij mij. Verder dan die blik gaat het niet. Al snel hebben we de juiste argumentatie van waarom wel bij jou en waarom niet bij mij. Het is toch een kwestie van plaats en prijs." „Als LAK-Theater werken we het liefst met langer lopende verbintenissen. Met theaterma kers die we kunnen vertrouwen. Dat staat niet zwart op wit. We boeken wat zo'n groep uit brengt, zonder dat van tevoren te bekijken. Dat zijn, om een paar voorbeelden te geven, groepen als Carrousel, Art Pro en de kleine-zaalprodukties van Toneelgroep Amsterdam en het Nationaal Toneel. Op het ge bied van dans gelden eveneens vaste waarden als Krisztina de Chatel, de Rotterdamse Dans groep en Reflex." BELGIË Met Vlaamse groepen was er in het verleden vaak eenzelfde band. Maar die trouw is de laatste tijd aan het verwateren. „Vroeger hadden zij het moei lijk in België en waren dolblij dat ze hier mochten spelen. Maar tegenwoordig zijn ze in ei gen land een enorm succes. Voor kleine Nederlandse thea ters zijn ze feitelijk onbetaal baar geworden." Is er dan helemaal geen sprake meer van aanhankelijkheid van die kant? „Jawel. Lucas Vandervost, artis tiek leider van De Tijd, zei: "Geen gelul, wij blijven gewoon komen.' Maar met nieuwe Bel gische groepen ontbreekt die oude band en dan wordt het lastig om ze hier naar toe te ha len." Minimale verschuivingen on der oudgedienden zijn natuur lijk altijd mogelijk. „Als een groep een seizoen lang niet brengt wat je hoopt, dan ga je eens om de tafel zitten. Dit jaar zit er weer een groep in de pro grammering, nee, ik zeg niet welke dat is, waar ik heel kri tisch naar ga kijken." Zogenaamde 'half-lange lij nen' heeft de LAK-directeur met groepen waarbij hijop basis van het zien van voorstellingen een verbintenis voor één seizoen aangaat. Helmer: „En daarnaast heb je nog de incidenten, die we per stuk bezien. Dat kan op basis van schriftelijke informa tie of dat gaat via de tamtam. Als we uit het circuit te horen krijgen dat iets leuk is." TIPGEVERS Helmer doet de programmering in principe alleen, maar een kring van LAK-vrijwilligers die vrij veel zien en andere contac ten fungeren als tipgevers. „Die mensen bellen op als ze iets te geks hebben gezien. We houden witte plekken in de programme ring juist om daar od in te kun- punten sterk van de Indische Nederlanders, die zich totaal hebben geconformeerd aan de Nederlandse situatie. Ze wilden zelfs hun eigen taal niet meer spreken. Het moest allemaal zo Nederlands mogelijk. Dat is met de Surinamer niet het geval. Hij kijkt ook heel anders aan tegen die 300 jaar kolonialisme, want dat heeft natuurlijk zijn sporen achtergelaten. Maar ik ben wars van landgenoten hier die anno 1995 hun falen wijten aan dat kolonialisme. Veel Surina mers moesten wel naar Nederland komen. De Nederlandse regering had in Suriname nu niet bepaald een situatie geschapen waarin mensen verder konden komen. Ook cultureel gezien hebben ze het laten afwe ten. Sommige Surinamers waren dus wel gedwongen om naar Nederland te gaan. En hier kregen ze net als alle andere Nederlan ders de mogelijkheid om zich in een of an der vak te bekwamen, zich de vaardigheden die de Nederlandse samenleving vereist ei gen te maken." „Ik weet het nog goed: ik kwam hier aan in mei. Het was lekker weer. Ik was verbijs terd. Ik had nog nooit mensen zo bovenop elkaar zien wonen. Bovendien had ik nog nooit zoveel mensen gezien die zo wit wa ren. Het was eng, net alsof ze met bakkers meel waren bestoven. Ik had in Suriname genoeg Nederlanders gezien maar die wa ren niet zo wit omdat ze daar altijd in de zon liepen. Het was heel gek als ik naar de bushalte liep en daar dan zo'n kluitje witte mensen bij elkaar zag staan." VROLUK Havertong heeft een imposante staat van dienst wat acteren betreft. Vooral monolo gen liggen haar goed. Met haar rol in 'Faya' is ze wel tevreden, maar enorme artistieke 'satisfactie' geeft die haar toch niet. „Ik speel Jeanne, een vrouw die een bar heeft waar jonge mensen komen. Daar probeert zij met weinig woorden de mensen politiek bewust te maken. En dat doet ze samen met een vriend die verliefd op haar is. Ik heb een Surinaamse vrouw voor de geest die in Paramaribo alleen een bar runde. Daar kwamen arbeiders en die werden door haar echt aangepakt. Je kon niet poffen of zo. Maar ach, je kunt zo'n rol niet echt op bouwen want voor je het weet moet je weer een lied zingen. En telkens is er weer die vrolijkheid. Surinamers zijn in de grond vrolijke mensen. Als er ellende komt, gaan ze er nog een vrolijk lied over maken. De tekst gaat over ellende maar de melodie blijft vrolijk." Havertong is enige tijd geleden met To neelgroep De Nieuw Amsterdam en een aantal bekende Nederlanders, onder wie Freek de jonge, naar Zuidafrika geweest. Van die tijd heeft ze verslag gedaan in Trouw. De teneur van haar stukjes was dat de apartheid nog lang de wereld niet uit is. En ook in Nederland is dat racisme volgens haar altijd latent aanwezig. „Ik merk hier zelf aan den lijve niet veel van racisme. Maar ik heb nog een hele grote familie en die merkt het wel. Kijk, bij mij heeft dat Be kende Nederlander-virus toegeslagen dus ik krijg op de markt eerder nog eens een extra tomaatje toegestopt dan dat er iets lelijks tegen me wordt geroepen. Men vindt het leuk als ik aan de kraam kom. Maar zoiets is niet representatief voor de Nederlandse sa menleving." „Het was een ervaring om met een groep witte collega's op pad te gaan in Zuidafri- kaanse steden. Ik werd daar gevolgd door de KRO, Freek de Jonge door de VPRO. Het was verrassend om in een land te zijn waar wit echt moedwillig superieur is. En het was verrassend om te ervaren dat ik niet meer de bescherming voelde van mijn witte col lega's die niet in die termen van superiori teit dachten. Die bescherming werd mis schien af en toe wel geboden maar ze was niet voelbaar. Weten dat er ergens apart heid is en het meemaken is heel wat an ders, hoor. Ik denk dat niemand van onze ploeg daar echt tegenop gewassen was. Maar er treft hun weinig blaam." Havertongs verschijning straalt een grote vitaliteit uit. Haar leeftijd, zo zegt men, is het best bewaarde geheim in Hilversum. „Ach", zegt ze, „leeftijd heeft alleen maar te maken met kijken naar achteren. Naar het verleden. Als je naar de toekomst toe leeft, heb je geen leeftijd. Dan leef je tijdloos en begin je elke dag weer opnieuw." nen gaan. Om niet te moeten zeggen: het is prachtig maar ik zit vol." Vorig jaar werd met andere kleine theaters en het Theater netwerk Nederland het project 'De Nieuwe Theatermakers' op gezet. Onterecht veronacht zaamde stukken krijgen een herkansing via een tournee langs de aangesloten theaters. „Eén dag per maand worden we zodoende geconfronteerd met iets echt nieuws. Vorig jaar is dat wisselend bevallen. Maar dat is het experiment en dat ga je met z'n allen voor twee jaar aan." „Met het netwerk zijn we in een constante dialoog. Zij zien ontzettend veel en dat is prettig, want ik kan lang niet alles zien. Dat is echt onmogelijk. Alleen in ons zogenaamde vlakke-vloe- rencircuit rouleren per jaar al zo'n 1500 stukken. Dat is waar het nieuwe en aanstormende talent zijn tanden op stuk bijt. De zaak zit dicht. Vanuit pro grammeursoogpunt is het di lemma dan ook in hoeverre je het goede bestaande wilt laten vallen om het nog niet bewezen goede een kans te geven. En dan daarbij: de doorsnee-be zoeker is niet geneigd op avon tuur te gaan. Daar moet je ook rekening mee houden." „Bezoekers laten zich eerder leiden door hun beschikbare tijd en door de mening van de krant dan door wat toneel kost. In een landelijk, gezaghebbend dagblad, liefst de Volkskrant, moet gestaan hebben dat het van waarde is en vooral grap pig" Is de geringe avontuurlijkheid van de bezoekers af te zien aan het programma? „Dat hoop ik niet. Als wij een voorstelling goed vinden, pro grammeren we hem. Neem 'Kleine Eyolf. Heel mooi, een typische kleine werkplaatspro- duktie, ondanks mooie acteurs als Cas Enklaar en Els Ingeborg Smits. De strekking van de re censies was: 'aardig, maar het is niet erg als je een avondje thuis blijft'. Nederland blijft dap prompt massaal thuis. Een re censent als Jac. Heijer - jong overleden NRC-critic'us RR. - schreef in één op de drie kritie ken: 'Ga vooral kijken en vorm je eigen mening'. Dat zie je nu helaas niet meer gebeuren." De een gaat niet het podium op zonderde hele tekst van de produktie nog eens te hebben doorgelezen, de ander moét steevast een bord spaghetti precies een uur voor de aanvang nuttigen, een derde gebruikt alleen maar de oude schminkdoos van een illustere voorganger. Rituelen en bijgeloof rond de voorstelling. RITUELEN JULES VAN HESSEN „Het laatste half uur voor een concert ben ik niet meer zo sociaal. Dal zal iedereen wel hebben: wat je gaat doen gaat ais een blik semschicht door je heen. Om dan even los te komen van de muziek vertreed ik mijn zinnen met scheren. Bij mij is dat een vast ritueel. Er zit een hele praktische kant aan, maai' het heeft ook een beetje met concentratie te maken. Ik heb een hele zware baardgroei, dus dat ritueel is ook uit noodzaak gegroeid. Maar het valt me ook altijd op hoe lekker het is om voor een con cert zo'n drie tot vier minuten met jezelf bezig te zijn. En mijn partituur geef ik uit handen. Dat is een soort bijgeloof. Er zijn ook dirigenten die hun stokje niet zelf mee naar het podium ne men, maar dat doe ik wel. Dat stokje hoort bij mij; een violist komt toch ook met zijn viool het podium op gelopen. Zonder stokje zou ik nooit het podium op gaan. Maar mij zul je dus ook nooit met het stokje èn de partituur het podium op zien komen. Het is bijgeloof, maar hel. heeft ook wel een bepaalde reden. Je wilt als dirigent meteen een bepaalde concentratie hebben en als je, na opkomst, eerst die bladen moet uitsprei den is die er niet. Dan ben je eerst met iets heel triviaals bezig. Dat afgeven van de partituur doe ik zo laat mogelijk. Ik wil toch altijd nog even kijken of de muziek compleet is en of de bladen in de goede volgorde liggen. Ondanks die veiligheidsmaatregel gaat het toch heel vaak een klein beetje verkeerd. De ouverture doe je vaak uit je hoofd en dan vraag je aan degene die de partituur klaarlegt om die op een bepaalde bladzijde open te slaan. En dan sta je daar en blijkt dat niet het geval te zijn. Het is trouwens ook wel eens ge beurd dat iemand een hele verkeerde parti tuur neerlegde of die van het gedeelte na de 'pauze. Daarvan heb ik wel geleerd: ik geef voor de pauze nooit meer de partituur weg voor na de pauze." Jules van Hessen, dirigent 'Scratch Messiah' en 'Scratch Verdi', respectievelijk op 3 en 4 febru ari te zien in de Leidse Pieterskerk. ERNASTRAATSMA COLOFON COÖRDINATIE: JAN RUSDAM EINDREDACTIE: ANNEMIEK RUYGROK VORMGEVING: ED PETIT BIJDRAGEN: CEES VAN HOORE, SJOERD DE JONG, HERMAN JOUSTRA, AD VAN KAAM, RUDOLF KLEUN, ANNEMIEK RUYGROK, RON RIJGHARD, JAN RIJSDAM EN ERNA STRAATSMA. Kunst moet je zien, kunst moet je beleven. Dagelijks leest u in het Leidsch Dagblad wat er zich op het gebied van kunst en cultuur in deze regio afspeelt. Op donderdag hebben wij een speciaal bijvoegsel en met ingang van vandaag bieden wij u elke dag een Uit-pagina Daarop kunt u ook lezen waar u voor aanvang of na afloop heerlijk kunt eten en drinken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 41