IkTTVIO gold TV 10 GOLD VROM steekt 140 miljoen extra in duurzaam bouwen Binnenland Stadsprovincies toch mogelijk buiten Randstad Urker vissers naar laatste rustplaats Stichting ergert partijtop PvdA Tien miljoen voor hulp Bovenwindse Eilanden Boeren furieus over mestakkoord kabinet FNV wil vast personeel beter inzetbaar maken Advocaat boos over beschuldigingen criminoloog tpAG 9 SEPTEMBER 1995 oningin opent Haagse stadhuis haag» Door het lostrekken van een lint, waardoor het 'Ur- Window' van het nieuwe Haagse stadhuis zichtbaar werd, ft koningin Beatrix gisteren het nieuwe stadhuis/bibliotheek- ïplex van de hofstad officieel geopend. Het lint werd haar na spectaculaire afdaling aangeboden door de Hagenaar Ro- lNaar, die onlangs met succes de beklimming van de berg n de Himalaya heeft volbracht. Het nieuwe Haagse stadhuis het Spui is een ontwerp van de Amerikaan Richard Meier. FOTO WFA ïbbers professor in de economie jrg Oud-premier Ruud Lubbers is gisteren op de Katholie- Jniversiteit Brabant benoemd tot professor in de economie, mag zich voortaan prof. drs. Lubbers noemen; de titel doctor ft hij niet omdat hij nooit is gepromoveerd. Lubbers hield eren zijn inaugurele rede in aanwezigheid van een groot aan- DA-politici. periment rolstoelers bij Vierdaagse 1egen-doornStaatssecretaris Terpstra (sport) wil volgend tachtig rolstoelers bij wijze van tweede experiment mee la- doen aan de tachtigste Vierdaagse in Nijmegen. Daarna kan Loten worden of ze definitief mee mogen doen aan het ndelevenement. Over de deelname van rolstoelers aan de iniaagse is al jaren een verbeten discussie gaande. Volgens de ilo, organisator van de Vierdaagse, schrijven de reglementen irdat de Vierdaagse wandelend wordt afgelegd. Ook vreest de blo dat voor de wandelaars een grote groep deelnemers in rolstoel gevaarlijk is op de volle parcoursen. angifte van handel met voorkennis sterdam De Amsterdamse optiebeurs heeft bij de officier van titie aangifte gedaan van mogelijke handel met voorkennis, nleiding zijn de verdachte koersschommelingen rond de op- 5óp aandelen BolsWessanen. Dat heeft een woordvoerder nde optiebeurs gisteren bevestigd. „We hebben een onder- ek gedaan en de conclusies daaruit zijn zodanig dat we de ak ter kennis hebben gebracht van de officier", is alles wat hij fijt wilde. C Groep stoot Mac Maggie af swuK De detailhandelsgroep P C (Peek Cloppenburg, So- ebody) is van plan aan het eind van het jaar de winkelketen ac& Maggie af te stoten. Bij deze modeketen zijp in Neder- itid32 winkels aangesloten met honderd personeelsleden. In ilgië zijn negen zaken, in Duitsland twee en in Groot Brittan- ëeen zaak met in totaal nog eens zeventig personeelsleden, ilgens een woordvoerder van P C zal worden geprobeerd n n koper voor de winkelketen te vinden. Lukt dat niet dan gaan zaken dicht. Aanpassen bestaande woningvoorraad duurder dan nieuwbouw Het minsterie van VROM trekt de komende drie jaar on geveer 140 miljoen gulden uit voor milieutechnische ver beteringen in de bestaande woningvoorraad. Dat maakte staatssecretaris Tommei (volkshuisvesting) gisteren be kend tijdens de presentatie van het 'Plan van aanpak duurzaam bouwen'. Het is opgesteld in samenspraak met de bouwsector, gemeenten en milieubeweging. den haag anp Vanaf 1 januari volgend jaar komt er een tijdelijke stimule ringsregeling voor het duur zaam renoveren van woningen. Gedurende drie jaar is gemid deld 2.500 gulden per woning beschikbaar. Het gaat om 55.000 bestaande huizen. Het ministerie stelt dat milieuvrien delijke en energiezuinige aan passingen van de huidige wo ningvoorraad meer kosten dan bij nieuwbouw. Voor die extra kosten is de regeling gemaakt. Iedereen komt voor de subsidie in aanmerking; in de praktijk zijn dat echter vooral gemeen ten en woningcorporaties. Het actieplan moet duurzaam bouwen een flinke stimulans geven. Dit geldt voor de utili teitsbouw (kantoren/bedrijven), weg-, grond- en waterbouw. Hoewel er de afgelopen jaren veelvuldig is geëxperimenteerd, kreeg het milieu-aspect nog on voldoende plaats in de bouw, aldus VROM. Ook de nieuw bouw op de zogeheten Vinex- lokaties (stadsgewesten en randstedelijke gebieden) moet zoveel mogelijk milieuvriende lijk worden uitgevoerd. Tommei denkt dat grote milieuwinst is te halen bij de geplande bouw van honderdduizenden woningen. Het ministerie wil de uitvoe ring van zijn plannen uiteinde lijk wettelijk verankeren in on der meer de Woningwet en het Bouwbesluit. Vooralsnog ge beurt de uitvoering van het plan op vrijwillige basis. Tommei verwacht dat de aan passingen nieuwe huur- en koopwoningen slechts enkele duizenden guldens duurder maken. De huren in bestaande, aangepaste woningen kunnen stijgen. Daar tegenover wel la gere energie- en waterrekenin- gèi. Het plan van aanpak mikt door de aanpassingen onder meer op een flinke energiebe sparing per woning. Dit zou kunnen betekenen dat het aard gasverbruik in een doorsnee eengezinswoning daalt van 1050 kubieke meter in 1992 tot uiteindelijk 500 tot 650 kuub in 2000. De stichting Natuur en Milieu steunt het plan in hoofdlijnen, maar uitte ook kritiek. Zo bevat het nog geen concrete milieu doelen. den haag gpd Twente, Arnhem/Nijmegen en de regio's Utrechf en Eindhoven mogen alsnog proberen zich waar te maken als provincie- nieuwe-stijl. Minister Dijkstal en staatssecretaris Van der Von dervoort zien onder druk van de paarse fracties PvdA, D66 en WD af van hun voornemen maar drie grootstedelijke gebie den (Rotterdam, Amsterdam, Den Haag) toe te staan uit te groeien tot stadsprovincie. Bin nenlandse Zaken meende dat in Twente, Arnhem/Nijmegen en de regio's rond Utrecht en Eind hoven de problemen niet groot genoeg zouden zijn om de vor ming van een aparte provincie te rechtvaardigen. Het door Dijkstal en Van der Vondervoort aangeboden alternatief was grootschalige herindeling. Vanuit de regio's werd furieus gereageerd op de eerdere plan nen van de bewindslieden om alleen Den Haag, Amsterdam en Rotterdam te laten uitgroei en tot stadsprovincie. urk Urk heeft gistermiddag af scheid genomen van een van de drie vissers die maandagavond werden gedood bij een zware gasexplosie aan boord van hun kotter Lummetje. Als vandaag ook zijn omgekomen collega's Johan van Urk (30) en Lucas van Slooten (33) ter aarde zijn be steld, heeft de Urker gemeen schap binnen een jaar acht 'vis serszonen' naar hun laatste rust plaats moeten brengen. Vorig jaar november zonk de Urker kotter Larissa na een aanvaring. Alle zes opvarenden verdronken. Vijf slachtoffers waren Urkers. In verband met de dood van de drie - HSBSmi mmmmê vissers begin deze weef zijn voor dit weekeinde alle festiviteiten en activiteiten in het vissersdorp afgelast of op een laag pitje ge draaid. FOTO gpd FREDDY SCHINKEL ijledere dag van 12.QO uur 's middags tot 24.00 uur 's, nachts kritiek dlrCCtCUr WlarCÜ BCCkUian den haag gpd In de partijtop van de PvdA is grote irritatie ontstaan over een zeer kritische discussienota van Paul Kalma, directeur van de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de partij. In zijn stuk valt Kalma het bezuinigingsbeleid van par tijleider Wim Kok hard aan. De nota 'De wonderbaarlijke terugkeer van de solidariteit' wordt maandag gepresenteerd en is geschreven op verzoek van het partijbestuur van de PvdA. Samen met de al eerder gepre senteerde nota's 'PvdA en de stad' en 'De sociale staat van Nederland' dienen ze als dis cussiemateriaal voor het partij congres in februari en mogelijke ontwerp-resoluties van het par tijbestuur. Een woordvoerder van de PvdA ontkent dat er een ruzie zou zijn uitgebroken tussen Kok, Wallage en partijvoorzitter Rottenberg. Pas als het partijbe stuur de ideeën en de kritiek van Kalma zou overnemen, zou er sprake zijn van een serieus probleem. Volgens de woord voerder kan Rottenberg de irri tatie bij Kok en Wallage begrij pen. „De PvdA-premier- en frac tievoorzitter rennen zich im mers het vuur uit de sloffen om GPD Geassocieerde Pers Diensti den haag anp Dodental door orkaan Luis ligt op negen Er zal op de zeer korte termijn geen Nederlandse minister naar het rampgebied gaan. „We moeten niet in de weg gaan lo pen". aldus Kok. De premier vertrekt over twee weken zelf voor een al geplande reis naar de Antillen. Hij probeert daarbij Sint Maarten, dat het zwaarst heeft geleden onder de orkaan, als eerste te bezoeken. Op Sint Maarten is het do dental als gevolg van de orkaan Luis gisteren verder opgelopen. Er zijn nu officieel negen doden geregistreerd. De schade op het eiland wordt geschat op twee miljard gulden. De Nederlandse regering trekt voorlopig tien miljoen gulden uit voor hulp aan de bewoners van de Bovenwindse Eilanden die zijn getroffen door de or kaan Luis. Premier Kok heeft gisteren gezegd dat het kabinet 'emotioneel en politiek' zeer be trokken is bij de ramp. Als de schade in kaart is gebracht zal er zonodig meer geld beschik baar worden gesteld. De gevol gen van de orkaan Luis kwamen gisteren aan de orde in een ver gadering van de Rijksminister raad, waarin ook de gevolmach tigde ministers van de Antillen en Aruba zitten. den haag anp LTO bezint zich op acties Van Aartsen en De Boer het ka binet hebben voorgelegd, voor zien in een relatief milde aan scherping van het mestbeleid tot rond de eeuwwissseling maar een strengere aanpak daarna. Naar verluidt begint de aanscherping in 1998. Dan mo gen boeren niet meer overbe- mesten dan 40 kilo fosfaat en 300 kilo stikstof per hectare. In 2000 gaan die normen omlaag tot 35 kilo fosfaat en 275 kilo stikstof, en in 2005 tot 25 kilo fosfaat en 200 kilo stikstof. Uit eindelijk moet de maximale overbemesting tussen 2008 en 2010 uitkomen op 20 kilo fos faat en 180 kilo stikstof per hec tare. Het gaat bij deze normen om de hoeveelheid mest die boeren op hun land mogen uitrijden bovenop wat de planten opne men. Voorzitter Doornbos van LTO-Nederland wijst de nor men absoluut af. „Zij zijn on verantwoord laag en niet accep tabel." De boeren hebben acties aangekondigd. De boeren hebben vernietigend gereageerd op het mestakkoord dat de ministers Van Aartsen (landbouw) en De Boer (milieu) gisteren hebben bereikt. „Het kabinet stuurt aan op een con frontatie", aldus G. Doornbos, voorzitter van de boeren- en tuindersorganisatie LTO-Neder- land. Ook de grootste oppositie partij, het CDA, vindt de voor genomen maatregelen veel te streng. Van Aartsen en De Boer be reikten een akkoord over de aanscherping van het toekom stig mestbeleid. De minister raad onderschrijft de overeen komst. Het kabinet is het echter nog niet eens over bijbehorende maatregelen, zoals een speciaal uitkoopfonds voor veehouders. Ook willen de betrokken minis ters, onder wie Sorgdrager (justitie), nog bezien of de voor gestelde wettelijke plannen juri disch wel uitvoerbaar en te handhaven zijn. De anti-mestmaatregelen die den haag gpd Kok wil drugbeleid Nederland 'verkopen' in buitenland Hij is van plan de 'goede' kanten van het Nederlandse be leid, zoals de gezondheidszorg en de preventieve zorg voor ver slaafden, onder de aandacht te brengen in het buitenland. „Wat deze aspecten betreft loopt Nederland namelijk voor op in Europa", zei Kok. De premier zal tijdens het voorgenomen bezoek van bondskanselier Kohl en presi dent Chirac „op basis van feiten en analyses" proberen zijn gas ten tot andere inzichten te brengen. De nieuwe drugnota komt naar verwachting over drie tot vier weken uit. Premier Kok wil een zwaar ac cent leggen op het 'verkopen' van het Nederlandse drugbeleid in de omringende landen. Hij liet dat gisteren duidelijk blijken na afloop van het kabinetsbe raad. Volgens Kok legt de voort durende kritiek waarin Duits land en Frankrijk de boventoon voeren, geen grote druk op de besprekingen in de minister raad over de nieuwe drugnota. „We hebben geen stopverf in onze oren, maar het is niet zo dat we wakker liggen van alles wat er in Europa wordt rondge- toeterd", aldus Kok. woerden anp compromissen te sluiten en dan is het moeilijk harde kritiek vanuit de leunstoel te accepte ren." De PvdA zou teveel zijn opge schoven in de economisch-libe- rale richting, de dossiers Schip hol en Betuwelijn niet goed hebben afgehandeld en zich te veel laten leiden door bezuini gingen en coalitie-overwegin gen. Kok zelf wilde gisteren tij dens zijn wekelijkse persconfe rentie niet op de nota van Kal ma reageren. Ook fractievoor zitter Wallage geeft geen com mentaar. De inzetbaarheid van vast per soneel moet worden vergroot. Meer variatie in werktijden moet bedrijven in staat stellen sneller te reageren op verande ringen. Dat schrijft de FNV Dienstenbond in de nota ar beidsvoorwaardenbeleid 1996. Volgens de bond leiden nieu we wensen van consumenten, snelle levertijden en nieuwe technieken tot een sterke groei van uitzendkrachten en ander flexibel personeel. Die trend wenst de bond om te buigen. Ook vast personeel kan daar voor worden ingezet. De FNV Dienstenbond wil dan ook met werkgevers afspraken maken hoe vast personeel beter inzet baar kan worden gemaakt. Dan is minder flexibel personeel van buiten de bedrijven nodig, al dus een woordvoerder. Hij merkt'daarbij op dat de FNV Dienstenbond wel een vakbond blijft. Flexibilisering moet gepaard gaan met een normale rechtspositie, goede beloning en zeggenschap voor werknemers over hun werktij den. In het CAO-beleid voor vol gend jaar kiest de FNV-bond verder voor een gedifferentieer de arbeidsduurverkorting. In bedrijven en sectoren waar nog geen werkweek van 36 uur geldt, wil de bond tot een vier daagse werkweek van 36 of 35 uur komen. Waar de bond al verdergaande arbeidstijdverkor ting heeft gerealiseerd wordt de looneis 3 procent. Dat geldt bij voorbeeld voor V&D en KBB. Bij beide concerns is al sprake van een vierdaagse werkweek. Verder voelt de FNV Dien stenbond er weinig voor in CAO's allerlei afspraken te ma ken voor tijdelijke baantjes op of om het minimumloon. Door stroming moet leiden tot meer vast werk voor nieuwkomers. DE SENSATIONELE ITALIAANSE MAFFIA SERIE. SPANNING Bij jou nog niet DIE JE NIET MAG.MISSEN! OOK OP TV 10 GOLD ALLE NOG op de kabel? NIET EERDER IN NEDERLAND UITGEZONDEN AFLEVERINGEN. Veft"? N je Gemeente of den haag anp bel met de kabel info lijn 06-300414 (50c. p/m) Mr. jan Boone, advocaat in strafzaken, is 'heel boos'. Zijn woede gaat uit naar de criminoloog prof.dr. H. van der Bunt, hoofd van het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie. Die onthulde donderdag voor de parle mentaire enquêtecommissie dat hij niet minder dan 25 advocaten en 12 notarissen op het spoor is gekomen die zich op oneigenlijke manier hebben ingelaten met criminelen. 'Verwijtbare betrokkenheid' bij criminele organisaties noemde Van der Bunt het. In een paar gevallen gaat het zelfs om advocaten die zo hard meedenken in een mis daadsyndicaat dat zij aangemerkt kunnen worden als 'consiglieri', wat betekent dat zij fungeren als een in het syndicaat opgenomen raadgever. Veelal gaat de raad die zij geven over het opzetten van financiële construc ties om misdaadgelden wit te wassen of weg te sluizen. Van der Bunt is echter ook strafrechtadvocaten tegen gekomen die zich beroepsmatig onheus hebben gedra gen. Voor zijn onderzoek raadpleegde hij bronnen bij de financiële politie (de politie achter het MOT, het Meldpunt Ongebruikelijke Transacties) en de landelijke Criminele Inlichtingen Dienst (CID). Juist die bronnen zijn advocaat Boone in het verkeer de keelgat geschoten. „Ik vind het een pure schande dat hij geen andere bronnen heeft gebruikt dan die welke aficomstig zijn van de politie", zegt hij. „Want de politie koestert veelal louter rancune tegen onze be roepsgroep." Volgens Boone had Van der Bunt zijn be vindingen moeten publiceren, inclusief de namen van vermeende criminele advocaten en notarissen. „Hij had wederhoor moeten plegen. Nu blijven het schoten in de lucht, die de hele beroepsgroep beschadigen." De Turkse ambassadeur, Z. ^elikkol, heeft de Ne derlandse regering een verklaring gevraagd over de uit latingen die criminoloog F. Bovenkerk voor de parle mentaire enquêtecommissie heeft gedaan aan het adres van de Turkse regering. Bovenkerk verklaarde dinsdag dat in Turkije zowel rechtse als linkse politieke partijen deals met maffia-bazen sluiten. „Dit zijn heel zware beschuldigingen. De Nederlandse regering moet harde bewijzen hebben om deze verklaringen overeind te houden. Anders lijkt het ons passend dat ze afstand neemt van de beweringen van Bovenkerk", aldus een woordvoerster van de ambassade.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3