BEGELEID SKIËN VOOR JUNIOREN ft TOERKOOP Reisburo Van Limburg Toerisme Wintervakantie in jaarbeurs Utrecht Dierentuin voor ouderen Peuterende chimpansees Wajang in Bronbeek Traditiegetrouw besluiten de grote dieren tuinen het zomerseizoen met een arrange ment voor bezitters van een 65+-pas of een 60+-seniorenkaart. Tegen een speciale prijs kunnen die senioren tussen 1 september en 15 oktober genieten van een geheel ver zorgd uitje. Dat zogenaamde 'Dagje dieren tuin plus' bestaat uit de toegang tot één van de dierenparken, een kopje koffie met ge bak bij aankomst, een aperitief of frisdrank, een broodmaaltijd en 's middags een kopje thee met cake. Aan de actie werken zeven dierenparken mee: Artis Amsterdam, Bur gers Dierenpark in Arnhem, Dierenpark Amersfoort, Diergaarde Blijdorp in Rotter dam, het Dolfinarium Harderwijk, het Noorder Dierenpark in Emmen en Ouwe hands Dierenpark in Rhenen. 'Peuterpiramide' heet een nieuwe attractie in het verblijf van de chimpansees van het Amersfoorts Dierenpark. Met behulp van een stok kunnen de apen allerlei lekkernijen uit dit bouwwerk halen. De piramide is ont wikkeld na bestudering van chimpansees in het wild. Het is een roestvrij stalen kubus met gaten waarachter buizen zijn beves tigd, die kunnen worden gevuld met stroop, honing en zonnebloempitten. Zodra de ver zorger 's morgens de buizen vult, ontstaat in het nachtverblijf een orkaan van lawaai. Het eerste wat de chimpansees vervolgens doen bij het openen van het buitenverblijf is rondrennen op zoek naar iets om de buit uit de piramide te peuteren. Een hilarisch schouwspel. Info: Amersfoorts Dierenpark, telefoon 033-616.658. Een wajangvoorstelling is in Nederland een zeldzame gebeurtenis. Museum Bronbeek verwacht daarom veel belangstelling voor de voor stelling die op zaterdag 16 september van 19.30-22.30 uur wordt ge houden in de Kumpulan Bronbeek aan de Velperweg 147 in Arnhem. Op het programma staat Dewa Rucci, één van de bekendste stukken ujt het repertoire van het Indonesische schaduwtoneel. De voorstelling wordt uitgevoerd door de poppenspeler Bernhard Arps, begeleid door het gamelanorkest Caraka Kembang van de Indonesische Ambassade in Den Haag. Info en reserveringen: 085-4223634 of 459917. Senioren kunnen tot 15 oktober voor een speciale prijs naar een van de grote Nederlandse dierentuinen. foto noorder dierenpark Landverhuizers Lezing Hoge Veluwe In bezoekerscentrum De Aanschouw van het Nationale Park De Hoge Veluwe wordt de ko mende tijd een aantal themalezeingen gehouden. De visite hoeft niet de hele middag stil te zitten. Na afloop van de inleiding volgt een excursie die een aanvulling vormt op het bespro ken onderwerp. De lezingen beginnen 's middags om half twee en worden gehouden op 30 september (paddestoelen), 14 oktober (bomen en struiken), 18 november (sporen uit het ver leden) en 16 december (De Hoge Veluwe het hele jaar door). Behalve de entree tot het park (7,50 gulden, kinderen 6 t/m 12 jaar 3,75 gulden, auto 7,50 gulden) zijn aan de bijeenkomsten geen extra kosten verbonden. Aanmelden: 08382-1627. Snelle veerboot Aanpakken in vakantie In Noord-Duitsland is het mogelijk vrijwel kosteloos vakantie te houden. Maar dan dient er wel te worden aangepakt. De Ferienclub Lüneburger Heide biedt zul ke vakanties aan. Een week in een vakantiewoning kost dan bijvoorbeeld het uitmesten van drie paardestallen en zes uur onkruid wieden op het erf. Er zijn ook ande re bijdragen mogelijk, zoals werk in de keuken, in de bediening, helpen in een dorpswinkel, fietsen en hek ken repareren, vogelhuisjes bouwen, schuttingen ver ven, hulp bij de hooi-, stro- of aardappeloogst. Geïnte resseerden ontvangen op aanvraag een 'spierkracht prijslijst'. Info: Tourist Team BV, Postbus 7105,4330 GC Mid delburg. Sterren zien Bel voor meer info Wij nemen de tijd voor u Heemslede: Binnenweg 199,023-5280155 Hillegom: Meerstraat 13, 0252-524643 Hoofddorp: Marktplein 128,023-5617885 9 SEPTEMBER 1995 Touroperators in wintergidsen op zoek naar De uittocht van grote groepen Europeanen naar Amerika via de haven van Rotterdam zal van 16 september tot en 10 maart in beeld worden gebracht op de tentoonstelling 'Vier eeuwen landverhuizers en emigranten'. De expositie, die in het Maritiem Museum Prins Hendrik aan de Leuvehaven in Rotterdam wordt gehouden, maakt deel uit van het kunst- en cultuureve- nememt 'R95, grenzeloze stad'. Aan de hand van atlassen, kaarten, gravures, boeken, model len van schepen, portretten en beschrijvingen wordt geprobeerd de onzekerheid, wanhoop en ontberingen, maar ook de glorie van de emigranten gestalte te geven. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag 10-17 uur, zon- en feestdagen 11-17 uur. Informatie: tel. 010-413.26.80. De Deense veerbootmaatsqhappij Cat-Link heeft op de route tussen Arhus Outland) en Kalundborg (Seeland) een catamaran-veerboot in gebruik genomen, die de grootste van de wereld zou zijn. Met 150 au to's en 600 passagiers aan boord kan het schip een snelheid van 75 ki lometer per uur halen. De vaartijd bedraagt 80 minuten. Automobilis ten reizen nu in 2 uur van Kopenhagen naar Arhus, gebruikers van trein of bus doen er drie uur over. In het Artis Planetarium geven beroepsastronomen en sterrenkunde- amateurs in het komend najaar op acht avonden een cursus voor ie dereen die meer wil weten over zaken als zonsverduistering, sterren beelden, Mars en de oerknal. Dat gebeurt voornamelijk aan de hand van zeldzame dia's. Telkens op maandagavond, van 9 oktober tot en met 27 november van 20-22 uur. De deelnemersprijs bedraagt 90 gul den, inclusief een cursusbrochure, een draaibare sterrenkaart en een informatiepakket. Opgave: telefoon 020-523.34.52. En dan worden we plotseling in staat ge steld een winterzonvakantie te boeken voor Kameroen. Of vliegen we als skiër snel, en alle files ontwijkend, naar het kleine luchthaventje van Chambéry aan de voet van de Franse Alpen. En kunnen we vanuit Thailand een zevendaagse rondreis maken door Vietnam. Maar wie het in zijn kop heeft gezet zich met de kerstdagen bruin te laten bakken op het door de golfjes van de Stille Oceaan be- spoelde palmenstrand van Puerto Vallar- ta in Mexico kan vanaf heden ook bij on ze wakkere reisbranche terecht. Merkwaardig. Zo is er voor zelfs de beste spoorzoeker jaren achtereen nauwelijks iets opmerkelijks te vinden in de stapel vakantiebrochures die eens per zes maanden boven Nederland wordt uitge stort; en zo proberen de touroperators elkaar vliegen af te vangen als het om bijzondere bestemmingen gaat. Plotse ling staat het sinds 1990 toch danig weg gezakte Kenya weer in zo'n beetje elke gids, dienen we ons warempel te haasten voor een weekje Grenada in de Caribi sche Zee, stelt de NBBS Langlaufers in staat een ongetwijfeld ruige trektocht te maken door IJsland en kunnen we bij meerdere organisaties een ski-vakantie boeken voor het tot nu toe toch behoor lijk exclusieve Canadese wintersport oord Whistier Mountain/Blackcomb, niet ver van Vancouver. Extra-speciaal Naar de reden van die opleving kan men slechts gissen. Misschien dat de drang naar nieuwe horizonten te maken heeft met het verbazingwekkende succes dat Aquasun en Q-International het afgelo pen jaar hadden met goed te betalen tripjes naar respectievelijk buitengewes ten als Gambia (Afrika) en Margarita (Caribbean). Maar wie weet ook, worden inkopers wel gedwongen de globe af te grazen nu een mega-concern als het on langs aan elkaar gelijmde Holland Inter- national/Arke langs de traditionele va- kantiestranden supergoedkope contrac ten kan bedingen. Tevens mag worden aangenomen dat de Nederlandse toerist naast dat weekje Benidorm ook nog iets 'extra-speciaals' wil. Waarom dan niet eens met Holland International/Arke voor nog geen 1300 gulden (logies en ontbijt, inclusief vlucht) een safari ge maakt door Lapland? Voor de prijs hoeft men het nauwelijks te laten. Weliswaar kost een 'verre vakan tie' - in tegenstelling tot andersluidende berichten - ondanks de lage dollar nog altijd meer dan een 'vluggertje Gran Ca nada' (reeds vanaf 600 gulden per week, per persoon); het verschil krimpt lang zaam maar zeker. Neckermann meldt vol trots dat een reisje naar het strand van Hurghada (Rode Zee, Egypte) nog geen 900 gulden hoeft te kosten (logies- ontbijt), Olympia heeft al een achtdaag se strandvakantie naar Kameroen in de aanbieding voor 999 gulden per persoon succes met de uit Groot-Brittannië over gewaaide Chalet-Tour-formule (in spe ciale appartementen-gebouwen zorgt personeel - 'chalet-girls' - voor zowel het ontbijt als het diner en ook worden de kamers schoongehouden) dat er een speciale, 48 pagina's tellende gids voor is gemaakt. Overigens staan in deze brochure tevens chalets die 'non-cate- red' zijn en beperkt Frantour zich niet tot Frankrijk alleen. Ook in Oostenrijk en Zwitserland wordt de formule toegepast, net als in de Verenigde Staten. Die laatste bestemming kende in de win ter van '93/'94 een stormachtige intro ductie. Zo groot was de toeloop voor een skivakantie in Colorado, dat Martinair met ingang van januari '95 niet alleen op zaterdag naar Denver vloog, maar ook op dinsdag. Die tweede vlucht bleek evenwel geen succes en is voor de ko mende winter weer uit het programma geschrapt. Wie nu een week skiën in de onvergelijkbare Rockies te kort vindt en twee weken te lang, moet voor ongeveer honderd gulden per ticket meer, zijn toevlucht zoeken bij United Airlines (via onder meer De Jong Intra), dat dagelijks Washington aanvliegt. In de Amerikaan se hoofdstad kan worden overgestapt voor de bestemmingen Denver, Vail of Aspen. Canada Colorado blijft met Breckenridge, Vail en Aspen de belangrijkste noordamerikaan- se skibestemming (met Winterpark op anderhalf uur rijden van Denver als op vallende nieuweling), maar ook de staat Utah (Park City) en Canada krijgen in de brochures steeds meer ruimte. Het Ca nadese top-resort Whistier Mounlain- /Blackcomb (op ongeveer twee uur rij den van Vancouver) is favoriet bij de Ne derlandse touroperators, maar de moge lijkheden voor een wintersportvakantie in Banff, Lake Louise en Jasper, in de staat Alberta, zijn ook flink toegenomen. Het skiën op zich zelf is in Noord-Ameri- ka niet duurder dan in Europa en in sommige gevallen (consumpties, diners) zelfs aanmerkelijk goedkoper; bezwaar blijft echter de prijs van het vliegticket. Reden waarom ook de komende jaren de auto het belangrijke vakantie-vervoer middel zal blijven. Tot heil van de spe cialist op dit gebied, Vrij Uit, dat winter sportbestemming Tsjechië maar weer eens in het programma heeft opgeno men. De onder de vleugels van de ANWB opererende touroperator is daarmee overigens niet de enige. Zelfs Arkc - on der aanvoering van oud-directeur Ferdi nand Fransen jarenlang een fervent te genstander van skiën achter het voorma lige IJzeren Gordijn - heeft de blik weer naar het oosten gekeerd. Vreemd, want was een wintersportvakantie in dit oost- europese land tot voor kort aanmerkelijk billijker dan in de Alpen; juist nu lijkt dit voordeel wel zo'n beetje te zijn weg geëbd. Ook in Tsjechië weet men intus sen van prijzen. Waar niet in wintersportland trouwens. Niet alleen over sneeuw- en wintersportbe stemmingen maar ook over reizen naar zonnige oorden en over korte trips in bin nen- en buitenland wordt informatie gege ven op Wintervakantie '95. De beurs, die van donderdag 14 september tot en met zondag 17 september in de Utrechtse Jaar beurs wordt gehouden, speelt daarmee in op de trend van de laatste jaren waarin steeds meer toeristen voor hun winterva kantie de zon prefereren boven de sneeuw. Bovendien groeit de belangstelling voor uit stapjes in eigen land. Zo bleek uit het dezer dagen gepubliceerde CBS-rapport 'Vakanties van Nederlanders 1994', dat vorig jaar 4,8 miljoen Nederlan ders een (korte) binnenlandse wintervakan tie doorgebracht, terwijl 4,4 miljoen Neder landers naar het buitenland trokken. Onder de winterperiode rekent het CBS de maan den oktober tot en met april. Wat het eigen land betreft, waren vooral weekendtripjes in trek. De eerste piek ligt in de tweede helft van december (kerst), de tweede in februari (voorjaarsvakantie) Op Wintervakantie '95, een bescheiden voorloper van de grote Utrechtse Vakantie beurs die ieder jaar in januari wordt gehou den, laten reisorganisaties uit binnen- en buitenland zien wat zij aan nieuws te bie den hebben. Opvallend is de grote hoeveel heid informatie die wordt verstrekt over wandel- en fietsarrangementen. Openingstijden: 10-18 uur, vrijdags tot 22 uur. Toegangsprijs volwassenen 12,50 gul den, voor 60+ en kinderen van 4 tot en met 11 jaar 10 gulden. niet helemaal vast. De voordelige vluchten vinden in de meeste gevallen plaats op zaterdagen; wie op een doordeweekse dag wil ver trekken, moet gebruik maken van Tyro lean en Austria (dagelijks naar Salzburg en Innsbruck), Air Engiacfina (dagelijks naar Bern), de KLM (Zürich en Genève) en Swissair, dat eveneens elke dag meer dere keren op Zürich en Genève vliegt en dat voor wintersporters sinds jaar en dag een aangepast tarief hanteert: het zoge naamde Alpenliftprogramma waarbij als extraatje voor aanvullend trein- en bus vervoer wordt gezorgd in zowel Neder land als Zwitserland. Merkwaardigerwijs ontbreekt Air France in dit rijtje. Terwijl thuishaven Frankrijk zich als enige land onttrekt aan de stagnatie op het gebied van wintersport vakanties. Is het aantal skiërs dat Oos tenrijk en Zwitserland bezoekt de laatste jaren enigszins teruggelopen; de drukte in de Franse Alpen nam in diezelfde pe riode juist sterk toe. Reden voor de Ne derlandse touroperators om vooral daar veel extra bedden in te kopen. In het bij zonder Hotelplan (dat nog niet eens zo heel lang geleden Frankrijk kwaad de rug toe keerde omdat 'in dat land geen af spraken kunnen worden gemaakt', maar dat er nu zelfs ski-trektochten organi seert), De Jong Intravakanties en uiter aard specialist Frantour hebben hun Franse assortiment danig uitgebreid. Chalet-girls Frantour had de afgelopen winter zoveel Brood meenemen Wel bijzonder tevreden toonden zij zich over het experiment van Transavia, dat in de winter van '94/'95 'kale' vluchten begon uit te voeren tussen Schiphol en Salz burg. Skiërs werden in de gelegen heid gesteld om voor nog geen 400 gulden naar de Oostenrijkse Alpen te vliegen; brood diende zelf te wor den meegenomen. De service be perkte zich slechts tot het schenken van een kopje koffie of thee. Het succes was zo groot dat Transavia onder dezelfde voorwaarden de ko mende winter vanaf 23 december nu ook Innsbruck (Tirol/Oostenrijk) en Chambéry (Haute Savoie/Frank- rijk) gaat aanvliegen; Air Holland zorgt misschien voor aanvulling door dezelfde formule te hanteren op de lijn Amsterdam-Sion (Wallis- /Zwitserland). Of deze dienst inder daad operationeel wordt, staat nog Het op anderhalf uur autorijden van Denver (Colorado) gelegen Winterpark is een van de opvallende nieuwelingen in de Nederlandse wintersportgidsen. foto byron heuler lailand kunnen zevendaagse rondreizen door Vietnam worden geboekt. Een van-de hoogtepunten een bezoek aan Hanoi. foto rob van den dobbelsteen (logies/ontbijt) en voor nog geen 1700 gulden brengt Holland International z'n gasten naar zo ongeveer de andere kant van de wereld voor een weekje Curasao of Aruba (negen daguit-en-thuis). Overstappen Het aardige van al die bestemmingen is, dat er vanuit Amsterdam rechtstreeks naar toe kan worden gevlogen. Over stappen is niet nodig. Wel moet rekening worden gehouden met een technische tussenstop. Zo doet de Boeing 757 van Transavia op weg naar Kameroen het vliegveld aan van Mallorca en tankt de Boeing 767 van Martinair met bestem ming Puerto Vallarta extra bij in Mon treal. Niet uitgesloten moet evenwel worden dat die laatste reis vanaf april volgend jaar wordt uitgevoerd met een nieuwe MD11, een toestel dat wèl in staat is de afstand tussen Schiphol en Puerto Vallarta in één ruk te overbrug gen. (Tussen twee haakjes: een weekje vakantie in de Mexicaanse badplaats staat bij reisorganisatie Oad al op de prijslijst voor krap 1200 gulden). Gezien de enorme interesse die de Ne derlandse reisbranche aan de dag legt voor verre bestemmingen, mag het be paald opvallend worden genoemd dat Martinair eind augustus onverwacht is gestopt met de charters op Grand Baha ma. Temeer daar de maatschappij pas op 6 april van dit jaar met het aanvliegen van dit Caribische vakantie-eiland be gon. Reden: de tegenvallende belangstel ling in vooral Duitsland en Zwitserland, voor Martinair een belangrijke markt. Overigens betekent de stop zetting niet dat de Bahamas uit de brochures zijn verdwenen. Neder landse passagiers vliegen nu eerst naar Miami of Nassau om daar over te stappen op een toestel van een regionale maatschappij. Of ze dat leuk zullen vinden, is een ander verhaal.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31