PORT 'Het waren soms slagvelden' e voetbalschat van Vladrid glimt weer Cijfers 13 De klassieker Quick Boys - IJsselmeervogels Real Madrid won ooit de alleerste Europa cup voor landskampioenen. Dat was in 1956. En de tweede, een jaar later. En de derde, de vierde en de vijfde op rij. Er kwam er nog één bij, in 1966. Een volstrekt unieke serie. Maar zó lang geleden. De historie heeft ezelsoren gekregen. Real Madrid, het insti tuut, raakte in de vergetelheid van het inter nationale voetbal. En in eigen land jaren lang geknecht door Barcelona. Dit jaar kwam de Koninklijke eindelijk los uit de greep van Cruijffs Barca en mag de club voor het eerst meedoen in de presti gieuze Champions League. De socios dro men al weer van de tijden van weleer. Woensdag wacht de eerste internationale proef. Tegen Ajax» de kampioen van de Champions League. Het Estadio Santiago Bernabeu zindert in de zon van september. Een oneindige muur van beton, ring na ring, stoel na stoel. Het is het kasteel van de twintigste eeuw, com pleet met vier torens op elke hoek. Als de imposante wachters van de voetbalschatten van Real Madrid, de meest succesvolle club aller tijden. Het Estadio Santiago Bernabeu is veel meer dan het paleis van Real Madrid. Het machtige, verbouwde stadion, nog 112.000 toeschouwers groot, staat model voor de club van nu. Op de 'bodem' kraken de oude gewelven onder het gewicht van weer een nieuwe ring. Het is geschiedenis met de geur van verse cement. Trainer Jorge Valdano gebruikte het ver leden als brug naar een nieuwe, succesvolle toekomst. „Ik heb eerst een illusie willen creëeren, een gevoel van trots over het ver leden. Zó moest er weer vertrouwen komen in de toekomst." Want Real Madrid, de 'Ko ninklijke', hunkert na jaren van armoe en tranen naar zijn troon. Garant De strijd tegen Barcelona om het mooiste stadion bracht Real Madrid aan de rand van de financiële afgrond. Deze zomer moest voorzitter Ramon Mendoza volgens zeggen hoogstpersoonlijk garant staan voor een be drag van 200 miljoen gulden. Anders zou de Koninklijke voor dit seizoen niet eens een licentie krijgen. Er was een schuld van 400 miljoen gulden. De Koning zit op zwart zaad. Maar rond het stadion verdringen de socios zich alweer. Er gaat weer iets moois gebeuren. Sala de Trofeos. Buiten het stadion wordt de weg al gewezen. Zeventig meter lang is de schatkamer van Real Madrid. En zes me ter breed. Afgeladen met bekers, prijzen, cups. Er kan geen bekertje meer bij. De 'mindere' prijzen staan nu al rijendik op de gang. Elfduizend stuks, zegt Martin, de manager. Nee, hij heeft ze niet geteld, dat doen anderen bij de club. En nee, hij poetst ze ook niet. Ook daar zijn anderen voor. El ke dag gaat een ploegje van vijf, zes man met de poetsdoeken de Sala in. Elke dag.... Immense druk Jorge Alberto Valdano Castellanos (van 4 oktober 1955) heeft het lot van Real Madrid op zijn nek genomen. De Argentijn kan am per ademhalen onder de immense druk van de socios, zijn bestuur en de spelers. Ook deze middag is er eigenlijk geen tijd. De training is nog maar net afgelopen. De voorbereiding op de wedstrijd van van avond had al moeten beginnen. Het valt meteen op; Jorge Valdano kijkt in al die kostbare momenten van het gesprek niet één keer op zijn horloge. Ze noemen hem 'De Filosoof. Hij vraagt zijn gehoor vriendelijk om die bijnaam toch vooral niet te gebruiken. Goed, hij houdt van lezen, van denken over andere dingen dan voetbal. „Maar iemand die iets verder denkt is nog lang geen filosoof." Valdano sluit bijna elk betoog af met een prachtige metafoor. Zo vindt hij spelen tegen verdedi gende ploegen 'hetzelfde als de liefde be drijven met een boom.' Voetbal is in zijn vi sie 'een excuus om gelukkig te zijn'. En ■'mislukken is datgene doen wat je niet leuk vindt'. Ze kennen de woorden in Madrid, ze begrijpen ze niet. Het filosofische etiket moest de trainer vangen. „Ze plakken je eerst een etiket op en verlangen vervolgens datje daar ook aan beantwoordt." De prijzenkast van Real heeft veel weg van een schatkamer. Maar er moet nodig een beker bij, vindt men in Madrid. Inzet: trainer Valdano. foto's cpd Valdano: „Ik heb ook de naam een intel lectueel te zijn. Ook dat is niet waar. Een echte intellectueel geeft z'n hele leven voor zijn vakgebied. Ik niet." Hij zou er ook niets mee kunnen. „Voetbal in Spanje is een ver bond tussen de voetballer en de spieren, niet tussen de voetballer en zijn geest." Jorge Valdano, wereldkampioen van '86 met Argentinië, zoon van een Argentijnse moeder en een Italiaanse vader, is al ruim een half leven Spanjaard. Hij was nog maar negentien, toen hij de grote oversteek maakte. Via Alaves (tweede divisie) en Real Zaragoza kwam hij in '84 bij de Koninklijke binnen. Hij maakte er als speler de laatste grote successen mee. In '85 en '86 won de ex-international de UEFA cup. Maar Jorge Valdano was later ook de grootste tegen stander van Real. Als trainer van Tenerife haalde hij tot twee keer toe op de laatste speeldag een streep door de titel van Real. Valdano: „Op dat moment was ik een ver oorzakervan de crisis binnen de club." Het was een pijnlijke, maar prachtige sol licitatie. Ramon Mendoza haalde Valdano vorig jaar terug naar Madrid. Real werd di rect kampioen. Toch was zijn entree op zijn zachtst om streden. „Ik had het klimaat tegen." Socios spoten spottende teksten op het stadion. Valdano kent de drie oorzaken. „Ik kwam uit Zuid-Amerika, was een man van links en ik was trainer geweest van Tenerife. Ik was een makkelijk doelwit voor fascisme en ex tremisme." Valdano zocht externe steun voor zijn plannen. Hij kocht Redondo, Laudrup en Amavisca. „Een frisse wind. Spelers die een zelfde manier van denken hebben als de trainer." Aanvallend. „Van een speler van Real verwacht ik meer dan alleen een grote balvaardigheid. Ik wil spelers zien die ande re oplossingen zoeken. Die originele ant woorden kunnen geven op de taktiek." „In Spanje werd vroeger de club die de minste goals tegen kreeg kampioen. Nu is de titel voor de club die de meeste doelpun ten maakt." Hij, bescheiden, noemt zijn ei gen naam niet. Hij eert Johan Cruijff. „Die heeft met Barcelona de trend gezet. In de westerse maatschappij worden winnaars geïmiteerd. Cruijff is een winnaar. De rest volgde. Het karakter van het Spaanse voet bal is daarmee veranderd." Ajax heeft het maar mooi makkelijk. „Ze hebben een groot voordeel. Ze brengen de zelfde bood schap als twintig jaar geleden." Ook sociaal. „Nederland is een meer evenwichtige maatschappij. Voetbal is daar niet drama tisch. In Italië of Spanje kan voetbal men sen breken. De hele cultuur is er naar." „Twintig jaar geleden was Ajax wereldbe roemd door Cruijff. Nu is de club wereldbe roemd door zijn school. Ajax koopt geen spelers, Ajax vérkoopt spelers. Dat is de kracht van de club. Dit Ajax is een goede ploeg, ze hebben in de eerste helft indruk op me gemaakt. Maar wel een tikje fanta sieloos. Je mag ook niet verwachten dat er steeds weer een nieuwe generatie Van Bas ten/Rijkaard op staan. De natuur is onvoor spelbaar." Op de trap naar de Sala de Trofeos ver dringt zich een nieuwe groep. Er wordt druk gesproken. Hóllands gesproken. „Uit Overijssel", galmt er nog door de gang. Want het zaaltje van Ajax met zijn vier grote cups is mooi, Real Madrid is en blijft het voetbalinstituut van Europa. Quick Boys - IJsselmeervogels is een echte klassieker in het zaterdagvoetbal. Wie de wedstrijd vanmiddag bezoekt op Nieuw Zuid in Katwijk, kan verzekerd zijn van een flink portie strijd. Katwijk en Spaken burg liggen hemelsbreed zeventig kilome ter van elkaar af en toch is er sprake van een flinke rivaliteit, die je doorgaans alleen in aangrenzende dorpen aantreft. Hoofdoorzaak is de visserij. Voetballers en aanhangers die de hele week op zee vertoefden, wilden op zaterdag op of rondom de velden 'ns flink de mouwen opstropen. Zozeer, dat de vonken er in veel wedstrijden vanaf sprongen. Vijf seizoenen geleden werd de laatste wedstrijd gespeeld in Katwijk. Quick Boys won met 2-0. Gerekend na de instelling van de eerste klasse hebben de Katwijkers Afdelingstitels selmeervogels 1972, 1973, 1976, 1977, 1982, 1983, 1984, 1986, 1988 1995 Quick Boys1991 en 1992 Zaterdagtitel IJsselmeervogels: 1976, 1977, 1982, 1983, 1984 en 1995 Quick Boys: 1991 en 1992 Algemene amateur-titel IJsselmeervogels: 1976,1977, 1983 en 1995 Quick Boys1992 Ranglijst aller tijden IJsselmeervogels 626 wedstrijden -822 punten (1195 - 684)- le plaats Quick Boys 626 wedstrijden - 788 punten (1171 - 733) - 2e plaats Onderling resultaat Sportpark Nieuw-Zuid IJsselmeen/ogels12 5 3 4 13 (15-13) Quick Boys 12 4 3 5 11 (13-15) Onderling resultaat Sportpark De Westmaat IJsselmeervogels12 3 3 6 9 (15-19) Quick Boys 12 6 3 3 15(19-15) Onderling resultaat Totaal IJsselmeervogels24 8 6 10 22 (30-32) Quick Boys 24 10 6 8 26 (32-30) Clubrecords IJsselmeervogels (Over 25 seizoenen) Aantal punten 41 - seizoen 75/76 25 - seizoen 89/90 Aantal doelpunten 71 - seizoen 83/84 31 - seizoen 80/81 Aantal tegendoelpunten 16 - seizoen 74/75 42 - seizoen 92/93 Overwinningen 18 - seizoen 75/76 9 - seizoen 89/90 Gelijke spelen 10-seizoen 82/83 3-seizoen 71/72 Nederlagen 1 - seizoen 82/83 11 - seizoen 92/93 Plaats ranglijstle - zie boven 8e - seizoen 89/90 Grootste overwinning IJsselmeervogels - NSW 9-0 - seizoen 75/76 Grootste nederlaagMarken - IJsselmeervogels 5-0 - seizoen 84/85 Clubrecords Quick Boys (Over 25 seizoenen) Aantal punten 44 - seizoen 90/91 '19 - seizoen 72/73 Aantal doelpunten 78 - seizoen 92/93 30 - seizoen 75/76 77/78 Aantal tegendoelpunten 14 - seizoen 77/78 48 - seizoen 81/82 Overwinningen 20 - seizoen 90/91 (eerste klasse record) 7. - seizoen 81/82 Gelijke spelen 13-seizoen 77/78 3 - seizoen 86/87 Nederlagen': 2 - seizoen 92/93 11 - seizoen 72/73 Plaats ranglijst le - zie boven 9e - seizoen 72/73 81/82 Grootste overwinningQuick Boys - Vitesse delft 9-2 - seizoen 91/92 C lotste nederlaag Quick Boys - Blauw-Wit "*4 0-6 - seizoen 81/82 een lichte voorsprong in de onderlinge confrontaties. Uit 24 wedstrijden scoorde Quick Boys 26 punten, de Spakenburgers 22 punten. Van de laatste acht wedstrijden won IJsselmeervogels slechts e'e'n keer. Dat is opmerkelijk omdat de Spakenbur gers zoveel titels meer hebben veroverd. Sedert de invoering van de eerste klasse (1970, Ted.) spelen deze twee clubs op het hoogste niveau. Een prestatie van formaat, die ook voor "Noordwijk, DOVO en Spa kenburg is weggelegd. Óp de ranglijst aller tijden prijkt de naam van IJsselmeervogels fier bovenaan. Het gat met nummer twee Quick Boys is nog steeds aanzienlijk, 34 punten. Verder heeft IJsselmeervogels een op merkelijke erelijst. In 25 seizoenen behaal den 'de rooien' tien afdelingstitels, zes za- terdagtitels en vier alge mene amateurtitels. De lijst van de blauwwit- ten is, tot verdriet van de aanhang, aanzienlijk kleiner. Naast de vele tweede plaatsen (negen, red.) behaalde Quick Boys in dezelfde periode twee afdelingstitels, twee zaterdagtitels ën één al gemene amateurtitel. Henk de Graaf (42) nam in '90 als 38 jarige af scheid van de 'rooien'. Hij vormde de trots van het dorp Spakenburg. Ie mand die het fysieke ge weld niet schuwde en een aardig balletje kon trappen. De Graaf maak te deel uit van de gou den lichting, die gros sierde in titels. Maar als De Graaf naar Katwijk moest dan was hij niet gerust op de goe de afloop. „Het kon daar aardig spoken." Wat De Graaf nog helder voor de geest staat, zijn de weersomstandigheden in Katwijk. „Al was het verschrikkelijk mooi weer, het woei er altijd." En Arie Haasnoot liep er rond, rots in de branding bij Quick Boys. De Graaf: „Haasnoot, jazeker, die kan ik me zeker nog her inneren. Die maakte je in een wedstrijd hele maal kapot. Maar'ik heb ook gespeeld tegen Floorje van Duyn, Hans van der Plas en Johan Jonker. Dat is toch die jongen die gestopt is om het gelo'i-f?" Henk de Graaf, in Spakenburg beter be kend onder Henk van Zeger, vervult mo menteel de functie van elftalleider van de club, die vorig seizoen tamelijk verrassend alle titels pakte in het amateurvoetbal. Desondanks voelde De Graaf zich op de bank niet altijd even gelukkig: „Op de bank voel je je vaak machteloos. Dan denk je: ik ga het veld in. Dertig seconden later besef je datje verkeerd bezig bent." Het huidige IJsselmeervogels vindt De Graaf niet beter dan de gouden generatie. „Toentertijd hadden we meer kwaliteit. Ik denk dat deze ploeg een terugval krijgt. Daarom hebben we ons laten indelen in IA. Daarin wordt beter gevoetbald en komt de ploeg meer onder druk te staan. Ik ben benieuwd hoe IJsselmeervogels zich staande houdt." Sis Thu Pan In de zeventigerjaren stal een Quick Boys voetballer met een Chinees uiterlijk de harten van de supporters. Hij kleunde op het middenveld dat het een aard had en daar houden Katwijkers wel van. Zijn naam: Sis Thu Pan. Dat was, in een tijd dat Quick Boys het nog deed zondër bui tenlanders, andere koek dan Van der Plas, Haasnoot en Guyt. De ouders van Sis Thu Pan bestierden een Chinees restaurant in Katwijk en op 10-jarige leeftijd meldde Pan zich aan bij Quick Boys. Acht jaar later verhuisde hij naar Amsterdam en ook van Nieuw Zuid nam hij afscheid ten faveure van AZ. Maar in Alkmaar kon Pan het nooit maken. „Dat was net voor de grote tijd. Ze kochten alles wat maar te koop was. Willem van Hane- gem bijvoorbeeld. Dan denk je toch niet dat ze ene Sis Thu Pan opstellen?" Quick Boys sloot Sis Thu Pan na zijn Alkmaarse periode weer liefdevol in de ar men. Maar ook hij kon de Katwijkers niet aan de zo graag gewilde titel helpen. De wedstrijden tegen IJsselmeervogels waren soms 'slagvelden', zegt de huidige kelner van een Chinees restaurant in Noordwijk. „Het waren geen mooie wedstrijden. Te gen Noordwijk waren het wel mooie duels. Mooi voetbal en altijd veel doelpun ten. Waarom Quick Boys-IJsselmeervogels speciale wedstrijden zijn, kan ik moeilijk uitleggen. Die sfeer is er gewoon. Ik kan me nog een wedstrijd herinneren dat ik Jaan de Graaf moest uitschakelen. Er was een back geschorst en Arie Lagendijk (de toenmalige trainer, red) vond dat ik op De Graaf moest lopen. Ik was altijd goed voor dat soort karweitjes." Arie Haasnoot, zijn voormalige ploeggenoot: „Dat kon je wel aan Sis Thu Pan overlaten. Na zijn AZ-pe- riode beheerste hij bepaalde trucjes. Hij kon behoorlijk tekeergaan." Pan stopte vrij jong vanwege drukke werkzaamheden om als 28-jarige weer te rug te keren. Dat er nooit een grote prijs is binnengehaald ervaart hij als een gemis. Nu is hij 40, heeft twee zoons, van wie er een in de jeugd van Noordwijk voetbalt. Pan is trainer van dat elftal. Het zaterdag voetbal volgt hij zijdelings. Haasnoot Dat kan niet worden gezegd van Arie Haasnoot. De voormalige voorstopper is momenteel leider van Quick Boys 5 en van die wedstrijden ligt hij nog wakker. Quick Boys-IJsselmeervogels was zijn eer ste wedstrijd in Quick Boys 1. „Tegen Bram de Graaf, zo'n ouwe die met een bandje in zijn haar liep. Ik moet zeggen dat die wedstrijden vroeger meer tot de verbeelding spraken. Nu kijken de toe schouwers meer uit naar Quick Boys - Katwijk." Theo Guyt was jn de jaargang '87-'88 bezig aan zijn laatste seizoen. Quick Boys had uitzicht op de titel en moest winnen van IJsselmeervogels om 'bij' te blijven. Het werd 2-5. Guyt: „Ik weet het nog goed, de eerste doelpunt van IJsselmeervogels kwam uit een penalty. Daarna gingen de koppies omlaag." Na elf seizoenen Quick Boys 1 nam Guyt daarna gedesillusioneerd afscheid om als voetballer in Quick Boys 5 verder te gaan. (met dank aan Nico van Duijvenbode) Leve Schuiteman! Zag u ook die Hiddink een gat in de ozon-laagspringen na het doelpunt van Mulder? Het was ook een curieus geval, dat doelpunt. Opeen moment dat Nederland, met negen man nog maar, verloren leek. Negen man nog maar? Negen, ja. Winter kreeg rood en Berg kamp heeft het nooit in de gaten gehad dat de volksliederen al waren uitgespeeld. Negen tegen elf dus, het Nederlands elftal was zo goed als uitgehiddinkt, maar juist toen viel die ene goal. Van Mulder. Mulder? Was die geselecteerd dan? Nee, dat was Mulder niet. De kamermeisjes van Huis ter Duin hadden dit keer geen bed voor de heer Mulder gespreid. Eén der meisjes had nog bij het hoofd beddenopmaak van het hotel geïnformeerd, maar deze had zeer beslist neen geschud met het hoofd, op Mulder werd niet gerekend. Mulder was zelfs niet overwo gen. Mulders vereniging Schalke '04 had geen brief ontvangen van Hiddink, zoals Sampdoria er nog wel één kreeg met betrek king tot zijn Nederlandse ster speler. met daarin de aankondi gingdat Oranje een wedstrijd spelen gingen dat daarvoor heel misschien, erg waarschijnlijk was het niet, maar je weet nooit, misschien breekt iemand nog zijn teen, het zal je gebeuren, wellicht trekt Ajax zich terug of wordt de Benelux getroffen door builenpest of andersoortig viris, uit te sluiten is zulks nooit, de KNVB verzendt liever een brief te veel dan één te weinig, we heb ben het hier over Nederland-Wit Rusland, u weet wel, de wed strijd van het jaar, wij als KNVB kunnen niet voorzichtig genoeg zijn, maar houdt u dit s. v.p. on derons, maak geen slapende Seedorfs wakker, voor u het weet verheugt hij zich er al op en zit u straks met de gebakken peren, enz., enz., als echt niemand an ders kan, enz., enz., beschouwt u deze vertrouwelijke brief daar om als een daad pro forma, met de sportieve groeten van onze bondscoach. Seedorfis er nog behoorlijk pis sig om geworden. Via via was Seeclorf toch van het bestaan van de brief op de hoog te gebracht. Seedorf leidde eruit af dat hij een prominente rol vervullen zou tegen de Witrlis sen. Een schrijven uit voorzorg. De KNVB schijnt dit beleid al honderd jaar te voeren ten aan zien van in den vreemde gesta tioneerde kandidaatinternatio nals en het dient gezegd: de KNVB kijkt in dit verband niet op een postzegel meer of minder. Vanenburgs club had ook weer zo'n brief ontvangen. Gerald zit nog steeds in de computer, in Zeist heeft men geen flauw idee met welke toets Vaantje uit het adressenbestand gedelete kan worden. De keizerlijke privéjet heeft weer tot een uur voor de wedstrijd met draaiende moto ren in Tokyo klaargestaan om op te stijgen. Kosten KNVB. Er is een brief uitgegaan naar Luxemburg, vanwege Delahaye. Uit voorzorg. Ééntje naar Jstanbulspor, voor de zekerheid, voor Van den Brom. Naar Motherwell, per flessenpost, voor willekeurig welke Nederlanders momenteel daar spelen. Naar Ekeren, in verband met Tahamata. Naai de Franse ambassade (de KNVB is hem uit het oog verloren) om Addick Koot voor achter de hand op te sporen, enz. Tientallen van deze brieven zijn over de wereld gagaan. Geen echter naar Schalke '04. Mulder komt in het beroemd geworden bestand van 25 Hiddinkspelers helemaal niet voor. Mulder was niet uit vorm, Mulder was uit beeld, maar woont toevallig net over de grens en werd alleen daarom door Hiddink als num mer 35 onder de Oranjewape nen geroepen. In alle opzichten een toevalsgoal dus, die van Mulder. Moeten wij Hiddink hiervoor prijzen? Lijkt me niet. Het pleit eerder tegen de bondscoach dan voor hem, dat hij zich uit de dood moest laten kussen door een niet geselecteerde. Moeten we dan een standbeeld stichten voor Mulder? Mulder kennende zou hij dit niet wensen. Nee, veel beter is het om Schuiteman te rehabiliteren. Had Schuiteman namelijk Kluivert die rotschop niet gegeven, dan... Daarom: leve Schuiteman, van je hiep hiep hiep hoera (3x).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25