In Frankrijk gaat macht boven rede nAC 9 SEPTEMBER 1995 Tegen alle protesten van de wereld in, begon Frankrijk deze week aan een nieuwe serie kernproeven op het atol Mururoa. Commotie en emotie, maar nauwelijks of niet in het land dat die opwinding veroorzaakte. Wat is dat toch met die Fransen? Deze vraag nam de in Frankrijk werkzamejournalist Rudolf Bakker op ons verzoek als uitgangspunt voor een beschouwing. Bakker was van 1976 tot 1992 correspondent in Frankrijk voor de dagbladcombinatie GPD (waarbij deze krant is aangesloten). Hij is thans als radio- correspondent - standplaats'Parijs - verbonden aan NOS, NCRV en VPRO. Rudolf Bakker is auteur van de bij De Arbeiderspers verschenen boeken 'Gallische brievenen Provence en Cóte d'Azur'. og nooit tevoren werd een Fran se president over de gehele we reld zo snel en zo algemeen be- als Jacques Chirac. In alle hoeken en ft van onze, door doem en verderf be- aardkloot lopen we het gallische itje-roer-me-niet voortaan tegen het lijf: irentbriefkaarten en T-shirts, op aanplak ken en stickers. Het satirische weekblad 'anard Enchaine' noemt Chirac satirisch 'planetaire superstar' en wijdt een halve pna aan illustratieve import die het plane- aan de superstar onderstreept, let kernachtigste eerbetoon komt uit tralie: 'Schijt in je eigen nest', lezen we todigend onder de illustratie. De presi- it van de republiek zwaait er met een ombom en produceert een enorme op paddestoel van een atoomontploffing ge- inde gaswolk uit een van die holten 1 het menselijk lichaam waarover men zel- imet zoveel woorden spreekt. •h is het aardigste aan de halve pagina in Canard' niet zozeer de getoonde over- ed aan buitenlandse opwinding in ver- nd met de komende atoomproeven op het lynesische Mururoa-atol. Het aardigste is het blad geen enkel protest weet te pro- ceren uit eigen land. De redactie maakt h als het ware vrolijk over een amusante 'pekoorts bij de buren. Zoals een kind lig vanachter zijn moeders ruit op straat t en een vechtpartij waarneemt op de leP- Is er dan helemaal geen Frans protest >en de Franse atoomproeven op het Franse ururoa-atol? hand gelopen jongensavontuur. We mogen aannemen van wel. Gaan de Fransen dan nooit eens, voor iets dat hen werkelijk aangaat, massaal de straat op? Ja natuurlijk, en laten we ook niet verge ten: het dolle plan van premier Chirac de atoomproevenserie op Mururoa alsnog af te maken, heeft al een opzienbarende val in zijn populariteit teweeg gebracht. Maar toch: bij na iedere keer als Fransen echt en met zijn allen in beweging komen, doorgronden de geleerden achteraf nooit helemaal wat die mensenmassa op dat moment dan eigenlijk dreef. Neem nu de Franse revolutie: na tweehon derd jaar is onder de experts nog steeds de strijd niet geluwd over wie er toen precies be gon: de intellectuele burgerij, de armen van Parijs, of zelfs een deel van de op bun zes tiende Lodewijk uitgekeken hof-aristocratie. En hoe zat het met de zogenaamde Commu ne van 1871, om tussenliggende nationale opwindingen voor het gemak maar even over te slaan? De Commune kostte 20.000 doden de Seine zag rood van het bloed en leidde tot een nieuwe wetenschap: de massapsycholo gie. De eerste massapsycholoog heette Gustave Le Bon. Hij was ooggetuige van de Commune en kwam over dit vreemde ver schijnsel tot de conclusie dat ze ontstaan moest zijn op basis van geruchten en ver keerd geïnterpreteerde feiten. Le Bon werd in deze opvatting hetzij dan door politiek ge motiveerde auteurs nooit overtuigend te gengesproken. Achteraf gezien bleek ook de Mei-opstand van '68 een even redeloos ondernemen, al vertoonde ze de typische karakteristieken die Franse massabewegingen eigen zijn. Ook hier immers uitbarstingen van zuivere woede die uitliepen op bloedvergieten en vernielin gen. Als we deelnemers aan die massa-hyste- rie nu vragen wat hen toen bezielde, staan ze met de mond vol tanden. De laatste massa-betoging waarop de Fransen zichzelf in onze eigen tijd trakteer den vond plaats op 24 juni 1985 in Parijs. Vanuit zes Parijse stations waaierden de uit heel Frankrijk aangereisde betogers uit over de ganse stad. De luidsprekerinstallaties die ze met zich meevoerden produceerden een aantal decibels zoals een geschiedschrijver later opmerkte dat gelijk stond aan tien happenings a la Woodstock tegelijkertijd. De Champs-Elysées waren van de Are de Triomphe tot aan de Place de la Concorde met een dichte mensenmassa volgepropt. Bij deze zeldzame betoging evenwel vloeide geen druppel bloed. Ze was dan ook georga niseerd door keurige, maar verontruste, ou ders die hun kinderen op katholieke- en alle andere in dit land ter beschikking staande privéscholen deden. Ze waren bang dat een nieuwe en door president Mitterrand uitge kookte wet, de Staatssteun aan die 'vrije' vorm van onderwijs dramatisch zou beper ken ten gunste van de openbare school. BLIJFT DE vraag: waarom? Waarom zijn de Fransen zo? Waarom bijvoorbeeld ook sluiten ze hun hemel af met soms roestend netwerk van telefoon- en electriciteitsdraden, verkeert hun 'gevoel voor de natuur' ondanks Jean-Jacques Rousseau nog in een ontwikke lingsfase, waarom gaat de Franse boer zo slordig om met de hem toevertrouwde na tuur? Waarom zijn de Fransen er zelfs trots op dat 73% van hun elektriciteit wordt opge wekt door meer dan dertig atoomcentrales die over het hele land zijn verspreid en tegen wier aanwezigheid nooit serieus is geprotes teerd? En dan is er dat typerende geval van de stuw dam in de Loire, een actualiteit uit 1991. Het plan met de dam aan de benedenloop van Frankrijks mooiste rivier was tweeledig. De Loire zou niet langer onvoorzien buiten zijn oevers en ongevraagd binnen de huizen tre den. Bovendien diende de dam een constan te toevoer van koelwater voor een atoomcen trale aan de bovenloop van de rivier zeker te stellen. Het was de Britse Prins Philip als voorzitter van het World Wild Life Fund die als eerste naar later werd aangenomen onder invloed van iets te veel witte wijn bij een bezoek aan het gebied luidkeels protesteerde tegen 'het temmen van de wilde Loire'. Het waren NATUURLIJK zijn er groepen en persona ges die zich inspannen om hun landgenoten ervan te doordringen dat 'Mururoa' het aan zien van Frankrijk niet verbetert. Tot dat doel onder meer was er eind augustus op een zon nige achtermiddag in Parijs een ingenieuze protest-manifestatie voorbereid. Daarbij zou een 'Europees flottielje' - voorafgegaan van zelfsprekend door een vaartuig van 'Green peace' - over de Seine optrekken. Na afloop van deze 'vlootschouw' zou door middel van een menselijke keten een petitie met 'enige miljoenen' handtekeningen op het presiden tieel paleis worden aangeboden. Bij nader in zien bestonden de organisatoren, behalve Greenpeace, louter uit redacteuren van het ultra-linkse satirische weekblad 'Charlie Heb- do' en journalisten van onduidelijke publica ties als TImpatient' ('De ongeduldige'), 'Si lence' ('Stilte') en het keurige-linkse 'Témoig- nagne chrétien'. Kort voor de manifestatie zou beginnen, werd het Greenpeace-vaartuig in de sluis van Bougival, ten westen van Pa rijs, door de politie in zijn opmars gestuit: de autoriteiten verboden de hele betoging. Wat ten slotte overbleef waren enkele 'schipbreu kelingen' die op de trappen van het Palais Chaillot protesteerden tegen de genomen maatregelen. Bij dat protest bleef het. Niemand in Frankrijk wond zich er over op dat deze, toch zo vredig ogende betoging, door de politie zonder enig aanvaardbaar ar gument was afgelast. DE ECOLOGEN van Frankrijk, waar waren die eigenlijk in het koor van proteststemmen tegen de afsluitende atoomproeven op het atol van Mururoa? Om te beginnen weet iedereen dat de Franse ecologen bij de parlementsverkiezin gen van afgelopen voorjaar geen enkele par lementszetel behaalden: ze hadden er overi gens hooit één. Bovendien weteli we dat hun hopeloos verdeelde organisatie bij diezelfde gelegenheid vrijwel geheel ophield te be staan. Niet alleen bleken de Fransen maar in ge ringe mate gevoelig voor het door de ecolo gen gepropageerde milieubeleid, bovendien hadden de kiezers weinig sympathie voor de manier waarop deze politici van de groene aarde voornamelijk ruzie maakten over de vraag of ze al dan niet zouden sympathiseren met de socialisten. Het enige geluid dat Frankrijk van de oud minister voor het milieu en ecologen-aan voerder Brice Lalonde in de Mururoa-periode opving, was een anecdotische story over zijn nieuwe burgemeesterschap. Hij werd dat in het 1.800 inwoners tellende Saint-Brac in Bretagne. Lalonde meldde dat hij zich er bui tengewoon wel voelde. De Fransen vermoe den overigens in het licht van vórige uitspra ken dat de oud-minister een voorstander is van het afmaken van de atoomproevenreeks op het atol van Mururoa. Om het allemaal nog pijnlijker te maken ging de anders zo van de tongriem gesneden Do minique Voynet als aanvoerder van een der andere drie splintergroepen waarin de ecolo gen uiteengevallen waren, in ieders gevoel over de streep toen ze verklaarde een 'paral lel' te zien tussen het hernemen van de atoomproeven en het 'terrorisme', dat ze be stempelde als 'de nucleaire afschrikkings macht van de armen'. En dan de socialisten, die na de verkiezingen van mei toch de enige serieuze oppositie vor men in het nieuwe parlement! Hun monden zijn ten aanzien van de atoomproeven op het Mururoa-atol nog wel enige jaren gesnoerd. Van de 204 atoomproeven die Frankrijk op Mururoa en het belendende Fangataufa in tussen genomen heeft, vallen er immers niet minder dan 86 onder de veranwoordelijkheid van de socialistische president Francois Mit terrand. Dat deze president in 1992 bevel gaf de reeks proeven te staken, hoewel er nog maar acht op het programma stonden, had niets te maken met de vraag of hij er bang voor was dat Polynesië zou worden vergiftigd of dat het Mururoa-atol onder de laatste ontploffing zou splijten. Het had louter te maken met de calculaties op het gebied van zijn binnen- en buitenlandse politiek. DE ERNSTIGSTE socialistische handicap echter is en blijft het psychodrama rond de eerste Rainbow-Warrior, het vlaggeschip van Greenpeace, dat op 10 juli 1985 in de haven van het Nieuwzeelandse Auckland door Franse geheime agenten klunzig werd opge blazen. Het kostte de toenmalige minister van defensie Hernu (een van Mitterands wa re kameraden) zijn kop en zonder dat ooit duidelijk werd of de president van meet af aan op de hoogte was geweest van dit uit de daarna buitenlandse ecologen die als eersten de wacht betrok ken op de plaats waar bij Ser- re-La-Loire een prachtige val lei aan het plan zou worden op geofferd. Pas in een veel later sta dium werden ook de Fransen wakker. De dam ging na einde loos heen en weer gepraat ten slotte niet door. Nog niet eens generaal De Gaul le, maar de kortstondig eerste: minister Pierre Mendès-France/ die uitgroeide tot de goeroe van het links-vooruitstrevende Frank rijk, gaf in 1954 het startsein tot de ontwikkeling van een eigen Frans atoomwapen. De op dit besluit gevolgde proeven in de Franse Sahara wekten geen pro test, maar het is waar dat de tijd er niet rijp voor was. Toen Alge rije verloren ging, werden de proeven op de Frans-Polynesi sche atollen Mururoa en Fangataufa voortge-, zet, kleine atooombommen ontploften han gend aan ballonnen op 600 meter boven het. atol. Een marine-officier die mijn buurman is en er op veilig-vermoede afstand beroepshalve bij stond, vertelde me dezer dagen: 'Het gaf een machtig-mooie wolk'. Pas in het midden van de jaren '70 gingen de proeven ondergronds. Onder de westerse mogendheden was en bleef Frankrijk het eni ge land dat nimmer massale protesten tegen tegen de ontwikkeling van zijn atoomwapen te verduren had. De protesten kwamen uit de zuidelijke Pacific en hadden niet altijd ecolo gische maar vooral politieke achtergronden. In ieder geval ging ook die golfstroom van emotie opnieuw aan Frankrijks kusten voor- bij. Het 'incident' met de Rainbow Warrior be schaamde de Fransen evenmin. Sterker nog: als reactie speelden ze met zijn allen 'Soldaat Chauvin', een mythische figuur uit de dagen van Napoleon die uitblonk in overdreven va derlandsliefde. Het is geen toeval dat het be grip 'chauvinisme' uit Frankrijk stamt. GEEN TOEVAL, maar wat is de achtergrond? De ijskoude Franse houding tegenover het 'Greenpeace-effect' is wellicht te verklaren uit de overtrokken-chauvinistische opvatting die Frankrijk over zijn rol op het wereldtoneel nog steeds niet opgegeven heeft. Een opvat ting die op zijn beurt weer zou voortkomeh uit een bijna paranoïde angst voor nieuwe in vasies uit het Europese achterland (zoals dé Kelten en de Franken onder meer) die overi gens in de vroege middeleeuwen de basfs legden voor de Franse bevolkingsstructuur. Als psychotherapie ook tegen het naoorlogse defaitisme zou generaal De Gaulle zijn gede moraliseerde landgenoten tenslotte had: den ze de Tweede Wereldoorlog niet zelf ge-: wonnen de Force de Frappe' cadeau heb ben gedaan. Het Franse cynisme beperkt zich echter niet tot wat er buiten de staatsgrenzen gebeurt, het begint al bij eigen huis en haard. Het symbool van die houding is de hysterische chien méchant', die al brult als er nog niets aan de hand is en daarmee hoopt de stuipen op het lijf te jagen van een ieder die zich bui ten de ondoordringbare hagen rond voor- en achtertuinen manifesteert. De klassieke voor keur die ze in gelijke mate aan de dag leggen voor de macht boven de redé, wordt wel ver klaard uit de slechte ervaringen die ze eeu wenlang met hun koningen en andere autori taire leiders hebben opgedaan. Frankrijk blijft dan ook gevaarlijk blind voor het actueel verschijnsel van wat wel de 'ecologische supermacht' wordt genoemd. Deze supermacht dicteert immers, en lijn recht in strijd met de Franse levensfilosofie, dat voortaan iemands tuin niet meer alleen de zijne is. Dat de hele wereld voortaan als ons aller gemeenschappelijke tuin moet wor den beschouwd en dat niemand daarover meer de alleenzeggenschapo bezit. Het cynisme van de Fransman, zoals dat zou voortspruiten uit zijn slechte ervaringen met de macht, bewerkstelligt bijvoorbeeld ook dat hij voor geen centime vertrouwen heeft ih"- een beweging als Greenpeace, die in Frank rijk nauwelijks van de grond kwam. Flerinnert hij zich de Commune en zijn han dig ingezaaide geruchten? En mei '68 met zijn geestesverwarring achteraf? Misschien herinnert hij zich zelfs nog de wetenschappe lijke bestseller Rumeurs' uit '87, waarin de auteur Jean-Noël Kapferer onder meer op merkte: 'De ecoloog zweeft in abstracties, hij stelt op lichtzinnige wijze de wet, hij is een tovenaarsleerling'. HET DOOR Greenpeace en zijn aanhang uitgezaaide gerucht dat het Mururoa-atol als gevolg van de voorafgaande proeven op bre ken zou staan, is objectief-wetenschappelijk tegengesproken. Wat niet wegneemt dat het, belendende Fangataufa-atol als proefterrein moest worden opgegeven om zijn te broze structuur. Iedereen weet intussen op grond van de gepubliceerde rapporten dat de tot nu toe uitgevoerde proeven - alhoewel verwer pelijk en ongetwijfeld ingegeven door Frank rijks op paranoia berustende grootheidswaan - geen stralingsgevaar hebben opgeleverd. Ie der woord dat op dat punt aan de kwestie verder nog verspild wordt, is dan ook ten ba te van de 'ecologische supermacht' ten geho re gebrachte ketelmuziek. Geen volk dat in zijn historisch gegroeide achterdocht vooral dit hypocriete aspect aan het probleem zo goed door heeft als de cyni sche Fransman. Zelfs een door de 'ecologi sche supermacht' georganiseerd psychodra ma als dat rond het Shell-platform Brent Spar' in de Noordzee, een manifestatie die ais een teken aan de wand moet worden be schouwd, bracht hier niet meer dan een licht geamuseerde belangstelling teweeg. Mon oeuil' ('Maak het nou een beetje') is de Franse reactie op dergelijke heksenwaan. En: 'Vul de pastis nog maar eens bij'. Worden de Fransen dan nooit wijzer? Le ren ze dan nooit dat alcohol tot cirrose leidt? Demonstratie - deze week - in Vancouver tegen de Franse atoomproeven. De wereld maakt zich grote zorgen, maar de Franse houding tegenover het 'Greenpeace-effect' is ijskoud. foto reuter jeff vinnick

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21