Leidsch Dagblad Nieuwe hoop op vrede in Bosnië 'rankrijk zet leger in na aanslagen Niet vergeten! Proficiat Niemand heeft zoveel slaapkamers als Oase Doek valt definitief voor Leidse slachthuis Morgen najaarskoopzondag in centrum Leiden 'Jan van der Klugt Leidato Memorial' CDA houdt vast aan extra geld monumentenzorg HET WOORD IS AAN Emanuel Swedenborg Het geweten is Gods aanwe zigheid in de mens. tf -r perioden met zon VANDAAG 48 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Denksport29 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15 RTV/programma's10,11 Sport25,27 Strips9 Toerisme31 Uitgaan7 Uitbijlage en start van nieuwe pagina Uitgaan leiden «jan rusdam Het uitgaansseizoen in Leiden en omgeving begint vandaag: Met de Leidse Uitdag én met de Uitbijlage van het Leidsch Dag blad. De komende weken zetten theaters, concertzalen, musea en galeries hun deuren wagen wijd open voor het publiek. In de Uitbijlage brengt het Leidsch Dagblad vandaag een impressie van wat komen gaat. Daarin onder meer een exclu sief interview met Boudewijn Büch. Verder Jos Brink over het glitterspektakel Zzinderella, Gerda Havertong, die de rol van bardame speelt in de Surinaam se musical 'Faya' en Mathilde Santing, die zich laat kennen als een integer artiest, die haar ziel voor geen goud aan de com mercie verkoopt. Ze vertelt on der meer waarom ze haar tour steevast in de Leidse Schouw burg begint. Klanken van een heel andere orde zijn te beluis teren in het Katwijkse jongeren centrum Scum, of in tal van za len waar komend seizoen 'we reldmuziek' uit alle windstreken te beluisteren valt. De mama's en de papa's kunnen voor mu ziek uit hun jeugd terecht in disco 'InCasa'. 'Vergeten eilanden' en 'Wijn uit de oudheid' zijn maar enkele van de boeiende exposities waarmee de Leidse rijksmusea van zich zullen doen spreken. In deze krant vast een vooruitblik. Wie meer wil weten over het culturele seizoen kan tot van avond half twaalf terecht in de Leidse Pieterskerk, waar tal van organisaties hun programma presenteren op de Uitdag. Wie alles wil weten, kan ook weer te recht bij het Leidsch Dagblad. Met ingang van vandaag brengt deze krant elke dag de pagina Uitgaan, met een compleet overzicht van de uitgaansmoge lijkheden in de Leidse regio: films, theater, musea, exposi ties, restaurants en evenemen ten. Lezers kunnen bovendien profiteren van kortingen op tal van activiteiten. In verband met de Uitbijlage verschijnen de rubrieken Detik- wijzer en Onze Taal op pagina Lanimenschansweg 130 Leiden RDAG 9 SEPTEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 eiten en Meningen «Binnenland «Buitenland Slechte tijden voor Top van PvdA Frankrijk zet Duitse SPD nog geïrriteerd over activisten niet voorbij kritiek Paul Kalma Greenpeace uit LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 i Cultuur en Kunst Sport Kunstwerken op Quick Boys tegen bussen in Leiden IJsselmeervogels, <2) en omgeving J een klassieker Slaapkamer Speciaalzaken Vestigingen op de Woonboulevards Apeldoorn - Breda - Capelle a/d IJssel Den Bosch - Diemen - Enschede Groningen - Heerlen - Sliedrecht Son/Eindhoven - Utrecht - Zoeterwoude/ Rijndijk - Bleiswijk, hoefweg 137 •Oase" het kwaliteitsmerk voor slaapkamers llja van Santen en LEIDSE Carin Jongen gefeliciteerd HOGESCHOOL met het winnen van de Leidse Hogeschoolprijs 1995! Keiler Keukencentrum Maresingel 5 2316 HA Leiden tel. 071 -214272 Holbrooke bereikt verrassend akkoord Bosnië, Kroatië en Servië hebben gisteren in Genève met de internationale contactgroep een verrassend principe akkoord bereikt, dat de basis moet worden voor een poli tieke oplossing van hun onderlinge conflicten. De Ameri kaanse bemiddelaar Richard Holbrooke, de voornaamste architect van deze raamovereenkomst, sprak van 'een belangrijke stap op weg naar de vrede, die echter nog niet het einde betekent van de tragedie op de Balkan'. Bosnië-Hercegovina blijft vol gens het akkoord als souvereine natie binnen zijn huidige gren zen bestaan, ook al zal het wor den opgedeeld in twee 'eenhe den': De Bosnische Serviërs krij gen 49 procent van het gebied (tegen nu 70) en de moslim- Kroatische federatie krijgt 51 procent. ,,ln feite komt dit neer op een Servische erkenning van Bosnië", aldus Holbrooke giste ren. Dat is een concessie die de Servische president Milosevic altijd afhankelijk heeft gesteld van het opheffen van de sanc ties tegen Servië en Monte negro. „Maar over sancties is vandaag niet gepraat", zei Hol brooke. Hoewel de internationale contactgroep opgelucht was over het onverhoopte resultaat, waarschuwde Holbrooke dat de 'zwaarste klus nog voor de boeg ligt'. Hij noemde hierbij de sta tus van Sarajevo en de 'vreedza me terugkeer' van het door de Serviërs beheerste Oost-Slavo- nië naar de Kroatische repu bliek. De Amerikaanse onderhande laar zei volgende week naar Za greb te zullen afreizen om de Kroatische president Tudjman af te brengen van zijn voorne men om Oost-Slavonië des noods gewapenderhand te her overen. Over Sarajevo zei Hol brooke dat 'de Verenigde Staten de hoofdstad liever niet ver deeld zien', maar dat de betrok ken partijen dit probleem zelf moeten oplossen. De bemidde laar brengt dit weekeinde ver slag uit aan president Clinton. Holbrooke zei verder dat er geen plannen bestaan de lucht acties van de NAVO stop te zet ten zolang de Bosnisch-Servi- sche generaal Mladic weigert zijn zware wapens rond Saraje vo terug te trekken en het vlieg veld en de aanvoerwegen te heropenen. De Russische presi dent Jeltsin drong gisteren aan op stopzetting van de luchtaan vallen. Volgens een NAVO- woordvoerder zal daarvan ech ter voorlopig geen sprake zijn. Pagina 5: Karadzic: Deur naar vrede open. Weg naar duurzame vrede in Bosnië is nog lang. Portret Richard Holbrooke. Zeker 25 mensen worden ontslagen leiden hans koenekoop Zeker 25 werknemers van het Leidse Slachthuis staan binnen kort op straat. Vanaf 1 januari 1996 is het niet meer toegestaan te slachten in het gebouw aan de Leidse Pasteurstraat. De Rijksdienst voor Keuring van Vee en Vlees (RW) heeft dat schriftelijk meegedeeld aan de directie. De reden is dat het Leidse Slachthuis bij lange na niet voldoet aan Europese keu ringsnormen. Uitstel om daar nog iets aan te veranderen wordt niet verleend. „Er is nog even sprake van ge weest dat we het een jaartje lan ger zouden mogen uitzingen. Het is in heel Europa een zooi tje met die normen. Maar de RW heeft ons nu duidelijk ge maakt dat we uitstel kunnen vergeten", zegt directeur G. van den Berg. Hij heeft al ontslag aangevraagd voor de zes werk nemers van de Leidse Slacht- combinatie, het bedrijf dat het slachthuis beheert. Voorts is er straks geen werk meer voor slachters, huidinkopers, vethan- delaren en vleesverwerkers, die in dienst zijn bij kleine bedrij ven rechtstreeks gelieerd aan het slachthuis. „Die kunnen straks de Sjors gaan lezen", zegt directeur D. Versqhoorcynisch. Cynisme doorsijpelt het slui- tingsverhaal van het slachthuis. Verschoor en Van den Berg we ten al jaren dat de verpauperde gebouwen aan de Pasteurstraat een stevige injectie behoeven om aan de strenge eisen van milieu en hygiëne te voldoen. Maar zij hebben nooit geld wil len steken in modernisering. „Zinloos als je weet dat over twee jaar het huurcontract af loopt", zegt Verschoor. Maar dat is nog niet eens de belangrijkste overweging ge weest. Het is meer dat de direc tie de laatste jaren vooral op de gemeente Leiden heeft ge wacht. Tot op de dag van van daag weten Verschoor en Van den Berg nog niet of zij eventu eel kunnen verhuizen naar een andere plek in Leiden. Het liefst naar het terrein van de Groen- oordhallen, waar ook veemarkt wordt gehouden. „De plannen zijn in 1992 al gemaakt, zelfs met het financiële plaatje erbij. Maar op een of andere manier wil Leiden er niet aan. Wij be schouwen onszelf dan ook een beetje als slachtoffer van de be sluiteloosheid van de gemeen te", zegt Verschoor. Pagina Leiden: 'Vleeswereld wil geld steken in nieuw slachthuis'. IKEA Amsterdam en Eindhoven zijn morgen open. IKEA Amsterdam en Eindhoven zijn zondag 10 september geopend van 10.00 -17.00 uur. De overige vestigingen zijn gesloten. 11: ranse regering heeft beslo- iet leger in te zetten bij de rtocht naar de daders van omaanslagen (of pogingen toe) van de laatste maan- De troepen zullen vooral het werk worden gezet bij titeitscontroles op treinsta- luchthavens en grens- ;angen. regering heeft voor het be- een oud plan ('Vigipirate') j q Ie kast gehaald. Dat gaat het inzetten van het leger o* i terroristische activiteiten, wat er precies in staat is ïidelijk. Het plan is bedacht "na een golf bomaansla- waarbij tientallen doden in. Ook tijdens de Golfoor- leeft het zijn effectiviteit be- :n. Hoeveel militairen nu ingeschakeld, is onbekend: zijn er zeker vierduizend. De V atie kost ongeveer een mil- francs (330.000 gulden) per et besluit het leger in te zet- viel direct na de zesde aan- (donderdag), bij een joodse iol die op het punt stond uit aan. Veertien mensen raak- daar gewond door de ont- ing van een autobom. Drie ist geparkeerde auto's vlo- in brand. Het was donder- overigens voor de eerste dat een aanslag werd ge- jd buiten de hoofdstad: in jurbanne, een slaapstad van Franse regering lijkt vast- loten de vermoedelijke Alge- fundamentalistische ter- kten te pakken en te veroor- De moslim-extremisten Ivan de aanslagen worden Écht richten hun acties te- J Frankrijk wegens de steun dat land verleent aan de re- Ing in Algiers. Binds gisteren geldt in Frank- leen parkeerverbod bij scho ft Sinds het begin van het I uwe schooljaar (afgelopen andag) was het voor ouders lerboden de school binnen te len zonder afspraak. Nu zijn 'samenscholingen' voor loolgebouwen verboden. Franse soldaten inspecteren auto's in een parkeergarage in Lyon. geldig in ons filiaal LEIDEN: Langegracht 5 (naast Digros) leiden De opening van de 24ste J Leidato in de Groenoordhallen stond gisteravond in het teken van de dit voorjaar overleden on- dernemer Jan van der Klugt. Ter herinnering aan de man die vele ■■■r, jaren nauw betrokken was bij de T I C I PJ Leidse huishoudshow, onthulde m LC burgemeester C. Goekoop in het bijzijn van Margré van der Klugt li» de'Jan van der Klugt Leidato Me- f k morial'. Het door Lucas van Leij- Z /ÉTs j 1 1; vé, 8 den gemaakte kunstwerk, een ^^B. B» -A ^^^B SEF brok bergkristal op een voet waar- UmKb: <d|KH op het profiel van Jan van der HXKftJ^B r HL Klugt staat afgebeeld, wordt jaar- BHk §H MP lijks uitgereikt aan de ondernemer B c? g die de meest koopkrachtige stand heeft opgebouwd. Het kunstwerk BHft verbeeldt 'de rots in de branding' die Jan van der Klugt voor zijn ge- ganisaties was. Donderdag wordt uitgereikt. zin, de Leidato en vele andere or- het kunstwerk voor de eerste maal foto henk bouwman Het CDA wil dat het kabinet zijn afspraak met de Tweede Kamer nakomt om extra geld uit te trekken voor de monumenten zorg. De partij heeft er weinig vertrouwen in dat staatssecreta ris Nuis van cultuur zijn belofte waarmaakt om nog dit najaar een noodfonds voor monumen ten op te richten. Het kabinet heeft dit voorjaar toegezegd geld te zullen steken in het achterstallig onderhoud van monumenten als er Aneer dan 800 miljoen gulden over blijft binnen de totale rijksbe groting. Staatssecretaris Nuis maakte vervolgens bekend erop te rekenen dat er wel enkele honderden miljoen beschikbaar zouden zijn voor zijn fonds. O^nbod h jö oaqina staao^end9°ed JZ HOUTWERF KEUKENS Haagweg parkeren/hartje Leiden uitstappen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1