LEIDATO Bed in de vorm van een Jeep Rus moet verdraagzaamheid worden bijgebracht Leiden De eersten op de beurs Theo Bakker Menselijk Leiden Kerk Samenleving ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1995 AG? CHEF HENNYVAN EGMOND. 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. DE DEELNEMER LEIDEN «RUDOLF KLEUN De kassa was nog niet eens echt geopend toen zich even na half een gistermiddag de eerste Lei- dato-bezoekers aan de poort van de Groenoordhallen meld den. Vooraan het rijtje het echt paar Langeslag-Van Leeuwen uit De Zilk dat door directeur André de Jong van de Groen oordhallen persoonlijk welkom wordt geheten. Hij overhandigt de eerste beursbezoekers een plant en loodst ze mee naar het restaurant voor een kop koffie. De heer en mevrouw Lange- slag laten de belangstelling blij verrast over zich heen komen. „We hadden hier helemaal niet op gerekend. We zijn op zieken bezoek geweest en wilden aan sluitend naar de Leidato. We zijn uiteindelijk toch al in de buurt." De eerste betalende be zoekers van de Leidato zijn de Langeslaggen overigens niet. Niet alleen niet omdat ze als eerste bezoekers hun kaartje hoe dan ook vand e organisatie hadden gekregen, maar vooral omdat ze 65-plussers zijn. „We wilden wel betalen, maar 65- plussers mogen 's middags gra tis naar binnen. Dat was vorig jaar ook zo." Een speciaal doel voor het be zoek aan de huishoudbeurs heeft het echtpaar niet. „Nu, ja ik heb gezegd dat ik voor mijn dochter naar babywol zou kij ken, daar is de Leidato een goe de plek voor." En wijzend op de motregen buiten zegt mevrouw Langeslag: „En het is nu natuur lijk lekker weer om hier naar toe te gaan." Leidato klaar voor het publiek LEIDEN AD VAN KAAM Drie uur voor de officieuze ope ning van de 34ste Leidato Huis houdbeurs heerst er een wel haast serene rust in de Groen oordhallen en de aanpalende tenten die daar speciaal voor de gelegenheid zijn neergezet. Een enkele standbouwer haalt nog haastig de witkwast over de dunne scheidingswand, een an der bevestigt met een nietma chine een laatste poster aan een pilaar. Van hectische toestan den, waar in het verleden zo vlak voor de opening nog wel eens sprake was, is ditmaal he lemaal niets te merken. Alles ligt keurig op schema; de beurs is klaar voor zijn publiek. Nee, neem dan vorig jaar. Pa niek is in dil verband misschien niet het juiste wocfrd, maar dicht er tegenaan zat het toen wel. Waar bleef die vloerbedek king nou, zo kunnen we niet vooruit, luidde toen de algeme ne klacht. Die pas verstomde toen op het allerlaatste moment de tegels arriveerden en de bou wers, soms tussen het inmid dels binnengestroomde publiek door, de laatste hand aan hun stands konden leggen. „Daar hebben we wel van geleerd", zegt Jan van der Klugt jr. nu, die namens de organisatie een oog je in het zeil houdt. „Zoals je ziet ligt alles nu ruimschoots binnen de tijd op z'n plaats." Hij maakt een redelijk ont spannen indruk, zegt ook nau welijks problemen te zijn tegen gekomen bij het opbouwen van de najaarsbeurs. „Op een alcke- fietje met een standhouder na die wat vloerbedekJdng bij zijn buurman had 'geleend' en een balie van een ander die niet op tijd was gekomen, liep het ver der op rolletjes. Ik maak me ook niet meer zo snel zenuwachtig. Tuurlijk heb je er mensen bij die zelf hun spullen zijn verge ten en dan proberen of jij niet wat voor ze kunt regelen. Voor zover dat in mijn vermogen ligt, kijk ik wat ik kan doen. Lukt dat niet meteen, dan regelen ze het zelf maar." Hoewel inrichting en pro gramma niet zo gek veel ver schillen van recente afleverin gen - de vaste bezoeker weet In tal van stands op de Leidato zijn auto's te vinden. Deze glanzende Rolls Royce is een van de blikvangers. FOTO'S HIELCO KUIPERS onderhand de weg, al krijgt die bij wijze van service ditmaal een plattegrond mee - vallen toch een paar dingen op. Op een huishoudbeurs als deze ver wacht je niet meteen auto's aan te treffen. Welaan, dit jaar zijn er maar liefst vier te bewonde ren. Waarbij vooral de glanzen de Rolls Royce in de 'bruidss uite van Emmy' een blikvanger van de eerste orde is. Niet min der opvallend trouwens is de racewagen, een Formule Ren ault, van Happy Service. In wel ke stand je dan ook een VIP-dag op Zandvoort kunt winnen. De jeugdige bezoeker tenslotte zal zich vergapen aan een bed in de vorm van een Jeep. Ook al ge zien de prijs, zou dit wel eens 'de auto van het jaar' kunnen worden. Tussen de bedrijven door is Andre de Jong, de directeur van de Groenoordhallen, alweer met hele andere zaken bezig. „Dit staat", wijst hij vanaf het balkon over de tent, „daar heb ik verder geen omkijken naar. Mijn voornaamste zorg is de veemarkt. Die zal, net als vroe ger op de Beestenmarkt, vanwe ge de Leidato voor een goed deel buiten plaatshebben. Er komt een looppad met plastic, zodat de boeren langs de stands naar de bank en het restaurant kunnen. Verder hebben we een tent gebouwd waar we 2000 nuchtere kalveren in kwijt kun nen. Ik hoop niet dat ze er meer aanvoeren, want dan lopen die beesten straks tussen de de wa terbedden en koelkasten. Dat lijkt me nu niet zo'n geschikte combinatie. Misschien wel aar dig is dat zondagnacht tussen drie en vier uur hier de Nightri- der komt. Dat is die voormalige Miss Universe uit Leiden, Irene van der Laar. Doet tegenwoor dig een tv-programma." Een week na de Leidato zit zijn zaak opnieuw tot de nok vol als Beestenspul zijn tenten in de Groenoordhallen opslaat. „Dat belooft weer gekker te worden dan in vorige jaren het geval was. Het lijkt wel of de mensen steeds exotischer dieren in huis halen. Het programma is trou wens overvol dit jaar. Want we hebben ook nog een snuffel- beurs, een computerbeurs en zelfs een homo-beurs, compleet met volleybaltoernooi en al. Maar is dit maar eens afwer ken." .•k; irwi Wil! Al in de hal van mijn slaap- fabriek te New York schiet me een meisje aan. 'Ik heb honger, meneer. Geef me geld.' Ik heb net een koffie van zes gulden genuttigd en wil de uitgaven niet direct te hoog lapen oplopen, dus geef haar een gulden. Veertig straten 'uptown' wil ik lopen, maar ik zal nooit zover komen. Want voorge nomen heb ik me nu eens goed stil te staan bij alles. Je kunt wel schrijven dat ner gens sterker dan in de 'Big Apple' duidelijk wordt hoe zeer de mens de weg kwijt is. Maar waar zie, hoor, ruik, voel je dat dan aan af? De zon brandt. Voor me loopt een dikke negerin met een reusachtig wiebelach- terste. Een jonge, manke jongen, mager als een lat en voortdurend schuddend met zijn hoofd, loopt tegen haar op. Zij scheldt, hij scheldt. Zelf loop ik over de roosters van de onder grondse waaruit hete stank mijn benen schroeit. Op straat zitten de gele taxi wrakken elkaar claxonerend achterna. Jongens op rol lerskates cirkelen er met doodsverachtingtussen- door. Schuin voor me steekt een man, der dagen zat, zonder op of om te kijken over en blijft bij genade, of bij ongenade, wat moet je zeggen, gespaard. In de etalages trekken stro- boscopische lichteffecten de aandacht. Een kale, blanke puber met getatoueerde ar men deelt folders uit. Voor me loopt een Mike Tyson, boven ons cirkelt een heli kopter, een brandweerwa gen baant zich met een or kaan aan lawaai een weg en een blanke, bejaarde vrouw voor me kijkt omhoog en schreeuwt. Tegen de muur van een winkel waar ze schoenen met diamanten in de zolen verkopen, ligt een vervuilde. Van een passant die over hem struikelt, krijgt-ie een schop. Schuin naast hem hangt een bord met 'Psychic Adviser, 10$ Psychic Readings.' Op straat passeert een wagen met 'Jordache makes great things happen.' Maar de verloren man kijkt er apa thisch naar. Zelfs de intel lectueel met op zijn rug 'je bent niet wat je bezit' vliegt- ie niet aan. Bijna loop ik een tandeloze vrouw ondersteboven die zomaar ophoudt met lopen. Even verder kijk ik om, nog steeds staat ze daar als ver steend, hoofd naar de grond, mompelend in zich zelf. Dan trekt een overdosis aan sirenes de aandacht. Een koffieshop is afgezet. Binnen houdt een wanhopi ge het personeel onder schot. De meeste mensen lopen gewoon door. De dag is op zijn heetst, een walm hamburgerlucht verstikt, neonreclames knallen op het netvlies, onder me hoor ik de 'subway' denderen en dan plotseling is deze mar- telstad, die ik aanbid, me te veel. Als een vogel zou ik weg willen vliegen, maar ik ben ingesloten in een kooi van vijftig, zestig verdiepin- dA gen hoge gebouwen. Ba nauwd, teveel, terug. I ik mijn kamerdeur dichl hoor slaan wijkt het k zweet. Ik doe het gordijn dicht pak de telefoon. 'Hallo, Meindert.Vroeger werl Meindert voor deze kra IS1 Maar hij bleef niet zitte ter waar-ie zat en verroerdike zich. Naar New York, al correspondent. Meindt een goeie kerel. 'Ben jij nooit eenzaam, Meinde scl Is het jou soms ook niet itel veel? Als je denkt aan Le11 den, waaraan denk je d; yj Verlang je nooit terug?' 'Ik weet dat ik terug ga, daarom verdraag ik het wel. In New York blijf je tijd alleen. Iedereen blij ÜS hier alleen, lijkt het wel. Niks in deze stad is mee g menselijke maat. De gel ï.l wen, het verkeer, het ge! 'el de stank, alles. Leiden is 1 menselijk. Maar heb je soms zin om morgenavij ergens te gaan eten.' L Ik kan er weer tegen. AlsL me een uurtje later weeijl mijn hol waag, stop ik in mijn kontzak mijn ticketn Het is inmiddels laat opV1 avond en op de hoek van een verlaten zijstraat, wep van het geraas, staat eenL gerin tegen een lantaarnijl bedelbekertje in de hands Niet eens meer de puf oir1 geld te vragen. Wie ben jt Wat rest jou nog? Waaroifr heb jij niet een ticket datjl terug kan brengen naar» stad die nog 'menselijkvf REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 0? Vladimir Fedorov signaleert gebrek aan religieuze kennis O Het meest dringende probleem van Rus land op dit moment is gebrek aan religieuze kennis, vindt aartspriester Vladimir Fe dorov uit St. Petersburg. „Als het een goed opgeleid priester niet lukt om de zaken goed te onderscheiden, wat kan men dan van niet opgeleide leken verwachten", verzucht Fedorov. De aartspriester is directeur van het Russisch Instituut voor Geesteswetenschappen, dat zich beijvert om wat te doen aan het gebrek aan religieuze vorming van de gemiddelde or thodoxe geestelijke, maar ook van Russische ambtenaren en andere beleidsmakers. Fedorov geeft van zijn zorgen blijk in Flash, het tijdschrift van de or ganisatie Kerk in Nood/Oost- priesterhulp, dat dit keer geheel gewijd is aan de Russisch-Or- thodoxe Kerk. Met collega's is Fedorov het van harte eens dat Rusland aan moreel verval onderhevig is. Ook hij constateert een 'ideolo gisch vacuüm' en het gebrek aan een ideologische basis is voor jongeren volgens hem 'ka- tastrofaal'. „Bij hen is er sprake van een moreel verval zonder weerga." Hoe hij de Russische samenleving wil typeren? „Deze maatschappij is vandaag de dag orthodox noch religieus te noe men. Zij lijkt overwegend hei dens te zijn. Er heeft een onge kende opbloei van bijgeloof plaats. Quasi-religieuze groepen en magiërs verschijnen op het toneel." Patriotten Maar kennis alleen, hoe belang rijk ook, is niet voldoende, reali seert hij zich. De nieuwe kerken en groeperingen zijn ook popu lair omdat ze warmte en liefde uitstralen. In veel orthodoxe ge meenten is nauwelijks sprake van echte gemeenschappen. Nationale en religieuze ideo- Rusland en de ruim duizend jaar oude Russisch-Orthodoxe Kerk zijn altijd nauw verbonden geweest. Nu het slecht gaat met Rusland, gaat het ook beroerd met de oude kerk. Velen keren de kerk de rug toe, of verruilen haar voor uit het Westen afkomstige kerken en groepen. Veel orthodoxe geestelijken reageren daar uiterst bedenkelijk op. Ze stellen zich nationalistisch op en zien perestroika en de gevolgen daarvan als een komplot van zionisten en vrijmetselaars. logieën hebben een enorme functie, meent Fedorov. Al of niet gewapende conflicten in de samenleving kunnen door ideo logieën worden beteugeld. Het is zijn overtuiging dat tijdens de 'putsch' van 1993 de Russisch- Orthodoxe Kerk een „vredestichtende rol" heeft ge speeld. Maar al binnen een paar maanden, zo geeft hij toe, bleek de sympathie van veel ortho doxe priesters voor de extreem- nationalistische ideeën van de oppositie. Zo viel in het kerkblad Zavtra (Morgen) dat in St. Petersburg verschijnt, in maart 1994 een warm pleidooi te lezen voor de genen die gepoogd hadden de president ten val te brengen. De aartspriester constateert tot zijn treurnis ook dat „velen het als een feit zien dat de patriotten door de Russisch-Orthodoxe Kerk worden gesteund". Een andere indicatie voor Fe dorov dat het niet best gesteld is met het kerkelijke kader, is het gebrek aan oecumenisch den ken. Zo is de relatie met de Rooms-Katholieke Kerk nog al tijd niet geweldig. Veel ortho doxe geestelijken verwijten het Vaticaan ziek, schuldig te maken aan 'zieltjeswinnerij' in een vanouds orthodox gebied. Maar, zegt Fedorov, een een voudig rekensommetje leert dat Rome 'nog heel wat Russen moet bekeren om weer op het oude zielental van voor de revo lutie van 1917 te komen. Hij ziet zelfs een anti-bewe ging. Zo is onlangs de anti-ka tholieke catechismus van 1914 heruitgegeven. Hoe onredelijk de kritiek op de RK Kerk is, blijkt volgens Fedorov uit die catechismus. Enerzijds, zo legt hij uit, wordt rooms-katholie- ken verweten dat zij in hun li turgie gebruik maken van een taal, die onbegrijpelijk is voor degenen die de gebeden uit spreken. Maar een poging om een Russische uitgave van de li turgie in een gemeente in Mos kou in te voeren, werd weer ge hekeld als een goedkope poging om succes te boeken. Fedorov ziet het fundamenta lisme, dat kan groeien door het gebrek aan kennis bij velen, als grote boosdoener. „Fundamen talisme staat heel vaak voor na tionalisme en de jacht op de 'vijanden van het Heilige Rus land'. Fundamentalisme beli chaamt ook het nie'. accepteren -.Al uvL In veel orthodoxe gemeenten is nauwelijks sprake van echte gemeenschappen. van vernieuwing en het afwij zen van oecumenische arbeid." Hij geeft nog een voorbeeldje hoe slecht het met de geestelij ke bagage van de gemiddelde priester is gesteld: „Twee jaar geleden stelde een priester uil Moskou voor de televisie aan kinderen de vraag: lieve kinde ren, weten jullie waarom wij tien vingers hebben? Omdat on ze Heer ons tien geboden heeft gegeven." „Wat veel mensen als orthodox zien, is vaak niet meer dan een vorm van bijgeloof', stelt Fedorov vast. „Veel men sen bewegen zich ergens tussen onnozelheid en dwaaleer, maar zullen altijd beweren orthodox te zijn." De RK Kerk heeft sinds het roemruchte Tweede Vaticaanse Concilie van de jaren zestig een vernieuwing doorgemaakt. „Jammer genoeg is het binnen de Russisch-Orthodoxe Kerk tot op heden niet gekomen tot zo'n concilie", aldus Fedorov. In af wachting daarvan moeten vol gens hem binnen de kerk alle zeilen worden bijgezet om de opleiding van priesters, maar ook van leraren te verbeteren. Op dit moment wordt volgens hem op geen enkele staatsin stelling het vak kerkgeschiede nis of theologie onderwezen. Door dit „religieus analfabe tisme" is volgens hem het suc ces van nieuwe religieuze bewe gingen te verklaren. „Het succes van de nieuwe religieuze bewe gingen zou niet alleen de ker ken moeten alarmeren, maar de hele maatschappij. Een demo cratische samenleving zou be wegingen die een totalitair den ken prediken, niet moeten aan moedigen." Fedorov vreest dat de stroom westerse valuta die via de nieuwe groeperingen het land binnenkomt, er mede voor zorgt dat de overheid niet snel zal optreden. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majopr, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBUC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071 -356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1? 071 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES Voor mensen die moeilijk lezen, sl hebben of blind zijn (of een anderei "dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dag geluidscassette beschikbaar Voor int 08860-82345 (Centrum voor Gespro U I Z E Z I E K E N H ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 eni woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessei en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vooi ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30ii na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoendi pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasi II daarnaast ook 1115—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 u 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 ui 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 U leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslii voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruin zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en ooi kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkun heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15- uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14