EIDEN 'Bom' onder buurthuis De Kooi EK3 Bijna zeven miljoen extra voor busvervoer Leiden leeswereld wil geld steken in nieuw slachthuis' mingbouw langs spoor slecht doordacht plan' Zondag geopend Zonder geldschieters geen extra zaal Stadsgehoorzaal AC 9 SEPTEMBER 1995 iyvan egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop, 071 -356479 Cel A C Tegen de 39-jarige I 3 voormalige direc teur van een Leiderdorps computerbedrijf is acht maanden cel geëist. Bevel Vice-admiraal C. I O Hooft heeft gisteren in Valkenburg het com mando over de zeemacht overgenomen. Itituées zonder identiteit ij een controle in een seksclub aan de Herenstraat zijn ten donderdagavond vier werkneemsters aangetroffen Ide identiteit ter plaatse niet kon worden vastgesteld, l-ee van deze vrouwen werden kort daarna de identiteits in naar het bureau gebracht. De twee andere vrouwen, irige Oosteuropese en een 30-jarige Palestijnse, zijn ver- l'ijk illegaal in Nederland en worden nog vastgehouden. aak in café I Een onbekend bedrag aan kleingeld is afgelopen nacht Vaakt bij een inbraak in een café aan de Nieuwstraat. feeft vermoedelijk van binnenuit een raam eerder op de josgezet en is na sluitingstijd het café door dit raam bin- [omen. De dieven maakten twee speelautomaten open en [nen met de inhoud van de fooienpot. 110 1895 Maandag 9 September ingezetenen der gemeente Sassenheim heeft zich eene isie gevormd, die pogingen in het werk stelt om aan de een genoeglijken dag te verschaffen. Het plan bestaaU i Dinsdag 17 September eene harddraverij te houden van •n onder den man. Aan dit volksvermaak zullen kinder- len een kleine wieier-wedstrijd voorafgaan. De feestelijk- van dien dag zullen worden verhoogd door de muziek der che kapel. Wanneer het weer medewerkt, zullen velen uit ntrek het schoone dorp op dien dag met een bezoek ver- O 1970 woensdag 9 september mer van Koophandel voor Den Haag heeft besloten de ge- ebesturen van zijn gebied waaronder ook Wassenaar te adviseren met ingang van 1 november een maandelijk- ipavond in te stellen. Dit zou bij wijze van proef moeten ren tot en met december 1971. De vertegenwoordigers van rknemers lieten in de openbare bestuursvergadering van ner weten, dat zij tegen een koopavond zijn. ouder Van Rij niet eens met ministerie rvELDstad. Het ministerie verwacht dat er dan nog steeds een grote icht doordacht plan dat behoefte aan woningbouw be- laar onrust zaait. Dat is staat. Een verwachting die Van leel van wethouder T. Rij ook onderkent.We bouwen |\$vdA/ruimtelijke orde- in de periode tot 2005 ook al over de deze week door veel te weinig om in de behoef- isterie van verkeer en te te voorzien." staat gepresenteerde Visie De Leidse wethouder vindt de fcledelijking en mobiliteit, plannen van Verkeer en Water- linisterie pleit daarin voor staat - waarin ook bebouwing luwen van nieuwe steden van het Groene Hart wordt be- lonwijken langs spoorlij- pleit - ronduit slecht. „Ik be de Randstad. grijp eigenlijk niet dat zoiets zo- Rij heeft met verbazing maar ongecoördineerd naar eningen in de nota beke- buiten wofdt gebracht." Maar let ministerie gaat er van hij maakt zich er geen zorgen bouwen langs het spoor over dat zij ook tot uitvoering bruik van de trein stimu- worden gebracht. „Ik denk niet ,Maar het is allemaal lint- dat deze gedachten op het mi- wing", zegt de wethou- nisterie van volkshuisvesting en Als je ergens de automobi- ruimtelijke ordening wortel zul- nee stimuleert is het daar- len schieten. Het belangrijkste Als je echt het gebruik van verhaal achter deze nota is vol- to wilt terugdringen moet gens mij, dat Verkeer en Water- uwe wijken in een cirkel staat geld wil besparen door zo :en station bouwen." weinig mogelijk infrastructuur ceer en Waterstaat heeft in aan te leggen. En dat is op zich ita vooral het oog op de natuurlijk best een goed uit- igbouw die na het jaar gangspunt, maar dat moet niet nog nodig is in de rand- op deze manier." LWO zegt beheerder de wacht aan De Leidse Welzijns Organisatie (LWO) heeft de Stichting Welzijn de Kooi gisteren schriftelijk meegedeeld dat zij niet langer meer mag aanblijven als beheerder van buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat. Volgens stads deelmanager V. Kokke van Noord is het de laatste stap in een conflict dat al langer speelt over het beheer van het buurthuis. leiden annet van aarsen Leden van de Stichting Welzijn de Kooi snappen niets van de laatste stap van de LWO. „We zijn al vijftien jaar formeel be heerder", zegt woordvoerder C. Lafeber. „Nu krijgen we een schrijven waarin staat dat de LWO de samenwerking stopzet. Het is een machtsconflict. De LWO wil het alleenrecht op het welzijnswerk, de LWO wil het buurtcentrum compleet over nemen." In de brief die de LWO naar de Stichting stuurde, staat vol gens Lafeber onder andere dat er met de Stichting Welzijns werk De Kooi niet valt samen te werken en dat de Stichting zich niet aan de statuten houdt. „Ik heb gevraagd waarom er dan niet met ons valt samen te wer ken maar antwoorden heb ik niet gekregen. De brief betekent in wezen dat we het buurtcen trum uit moeten. Ik vraag me af of dat kan. De Stichting is nog steeds formeel de beheerder." Het buurthuis in De Kooi is wat dat laatste betreft een uit zondering in Leiden. Alle ande re Leidse buurthuizen worden door de Leidse Welzijns Organi satie beheerd maar in het buurthuis aan de Driftstraat zwaait de stichting tot nu toe de scepter. Binnen de stichting heeft de LWO overigens een plek in het bestuur, naast het wijkkomitee, de speeltuinvere niging en de ouderenorganisa- tie uit de wijk. „Het is een constructie die destijds met SKIL is overeenge komen", zegt stadsdeelmanager Kokke. „En die overeenkomst heb ik nu opgezegd, omdat de LWO er niet uitkomt met de stichting." C. Lafeber van de Stichting Welzijn De Kooi vreest dat pra ten weinig zin heeft.' „We heb ben de stadsdeelmanager ge vraagd de brief in te trekken en eerst nog eens te gaan praten. Maar de LWO wil helemaal geen constructief gesprek meer. Ik verwacht dat daar problemen van komen. De LWO heeft met deze brief een bom gelegd. Er gaan nu al stemmen op in de buurt om het buurthuis zelf he lemaal over te nemen", zegt La feber. „Ik ben zelf geen voor stander van een extreme reactie - we moeten nu het hoofd koel houden, de dingen rustig op een rijtje zetten - maar ik vrees dat er toch problemen komen." Hij is bang dat „de LWO een soort zalenverhuurcentrum van het buurthuis maakt". „Die ont wikkeling hebben we ook al in buurthuis 't Spoortje gezien in het Noorderkwartier", zegt La feber. Hij heeft niet de indruk dat de Stichting qua werkzaam heden een bedreiging vormt voor de LWO. „Wij zijn zo'n or ganisatie, die bestaat uit buurt bewoners die initiatieven in de wijk ontplooien. Ontspannende activiteiten waarvoor de LWO zelf geen tijd en geen geld meer heeft. Het zou elkaar niet hoe ven te bijten." van 39,95 voor >ndag 10 septer 7.00 uur in winl PIET KERKHOF leiden In de verte kondigen hoge stemmetjes de komst van kinderen aan. Boven de bomen zweeft een ballon. Dan komen de eerste leerlingen van basisschool 'De Toonladder' de hoek om. Tegelijkertijd verschijnen aan de andere kant van de straat de leerlingen van de Prinses Margriet- school. Vlak voor het Vijf Meibad, dat precies tussen beide scholen inligt, ontmoeten de kinderen elkaar. Per 1 augustus zijn de scholen officieel gefuseerd, en op deze wijze wordt dat symbolisch gevierd. Het is een drukte van jewelste op het plein naast het zwembad. Speciaal voor deze gelegenheid hebben de kinderen papieren hoeden op. Aan de ene kant staat een sleutel, aan de andere kant een bloem. Samen vormen ze de naam van de nieuwe school: 'De Sleutelbloem'. Ook hebben de kinderen ballonnen. „Die gaan we nu oplaten", roept een leraar door de megafoon. „Maar eerst tellen we af." Uit 300 kelen klinkt het: „10, 9, 8 en de ballonnen gaan de lucht in. Dan krijgen de kinderen beschuit met muisjes ter ere van de 'pas geboren' school. Overigens zullen de leerlingen in de praktijk weinig van de fusie merken. Ze blijven voorlopig in hun eigen gebouw en zien elkaar vooral op sporttoernooien. „Dat is het voordeel van zo'n fusie", zegt Jan Folkers, directeur van de nieuwe school. „We kunnen nu sterkere teams vor men." FOTO HENK BOUWMAN Alphen krijgt één miljoen leiden/alphen aan den run jan kuys/wim koevoet Leiden krijgt de komende vier jaar ongeveer 6,75 miljoen gul den extra voor verbetering van het busvervoer. Alphen aan den Rijn bijna één miljoen gulden. Het geld moet worden besteed aan kleinere projecten, die min der dan 25 miljoen gulden kos ten. Het bedrag is een extraatje bovenop het 'nornjale' bedrag voor wegaanpassingen en ex ploitatiesubsidies. Het geld zal vooral gebruikt moeten worden voor het bekor ten van reistijden in het busver voer door de aanleg van busba nen en haltes, beïnvloeding van verkeerslichten en aanpassin gen van wegen en rotondes. De Leidse wethouder P. Lan- genberg (D66) is blij met het ex traatje. Hij kan er overigens niet de bezuinigingen op bussen in de Merenwijk en Stevenshof mee terugdraaien, die hij eerder deze week aankondigde. Wat hij wél met de subsidie gaat doen, is nog niet bekend. Het extra geld komt uit de in vesteringsimpuls van 900 mil joen gulden waartoe het kabinet dit voorjaar besloot op grond van een advies van de commis sie-De Boer uit 1994. Door het openbaar vervoer aantrekkelij ker te maken hoopt het kabinet dat meer mensen de auto laten staan. De reistijd van bussen moet worden verkort en het openbaar vervoer moet onder ling beter op elkaar aansluiten. Ook de provincie Zuid-Holland krijgt voor dit doel in de periode 1996-1999 bijna 29 miljoen gul den extra. Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) wil het geld verde len volgens dezelfde verdeel sleutel die gehanteerd wordt bij de normale subsidies voor openbaar vervoer. De verdeling is nog niet definitief en is daar om door het ministerie met enig voorbehoud vrijgegeven. De Tweede Kamer spreekt bin nenkort met Jorritsma over de investeringsimpuls. De provincie en gemeenten krijgen het geld op voorwaarde dat ze er zelf nog eens 10 pro cent bijleggen. Het kabinet vindt dat de kostendekkings graad in het stads- en streekver voer over vijf jaar op 50 procent moet liggen. Nu draagt de over heid gemiddeld bijna 65 pro cent bij aan de exploitatiekos- KUNST- ANTIEK-en INBOEDELVEILING KIJKDAGEN: Zaterdag 9 en zondag 10 sept. van 11 00 tot 17.00 uur Maandag 11 sept. van 10.00-12.00 uur Veilinghuis Oude Gracht Oudegrachl 26 - 1811 CL Alkmaar lel 072-154206. lax 072-116011 lel 06-52808323 privé 023-270519 WELKOMSTPAKKET - Wie in Leiden gaat wonen krijgt voort aan een welkomstpakket van de gemeente. Naast een brief van burgemeester Goekoop bevat dat pakket een klein cadeautje en een stapeltje folders over de gemeente. Het eerste pakket werd van daag, ter gelegenheid van de open dag van de gemeente, door wethouder P. Langenberg overhandigd aan R. van Eijns- bergèn en Y. Zwaan. Als extraa tje kregen zij een fotoboek van Leiden en een replica van een noodmunt uit 1574. ectie: bouwen bij Groenoordhallen hans koenekoop x.gvan voorpagina laatste gesprek met wet- ler Walenkamp, eergiste- verliep wederom niet tot denheid. Directeur Ver- or was samen met enkele genwooidigers van de ihandel bij de wethouder lomische zaken op bezoek le toekomst van het slacht te bespreken. „Ik heb hem ard de vraag gesteld: is er id beschikbaar? Hij hoefde illeen met ja of nee te ant- den. Is het ja, dan kan ik de slag. Er bestaat in de -wereld voldoende interesse te steken in een slacht- ichtbij." kans van slagen is groter oit", voegt directeur G. :n Berg eraan toe. „In te lling tot vijf jaar geleden u veel meer werk voor het luis mogelijk. Er zijn door eringsgolf (op last van het afge'°Pen jaren al wat slachthuizen geslo- I nog zo weinig slachthuizen rgebleven dat een nieuw iplex makkelijk kan overle- Als het Leidse slachthuis 'tgaat, moeten handelaren i vee naar Amsterdam of 'and brengen. Die extra ver losten maken ze liever Bovendien zitten die chthuizen al overvol." 'e weigering om te investe- 'aan de Pasteurstraat leidde laatste tijd ook regelmatig tot arschuwingen aan het adres n de directie en zelfs boetes, at spreekt voor zich. Ik zie Uvel dat het hier niet alle maal even netjes is. Maar ik het slachthuis op de huidige neem liever een boete voor lief plek onmogelijk is." dan dat ik een paar ton moet Van den Berg en Verschoor uitgeven aan een nieuwe vloei- voorzien overigens een groot stofdichte vloer of zo. Het is probleem bij sluiting van het duidelijk dat voorbestaan van Leidse slachthuis. Het zal voor islamieten niet meer mogelijk zijn om schapen ritueel te slachten. Vooral in april, vlak voor de Ramadan, zou dat wei eens tot rare toestanden kun nen leiden. In die periode wor FOTO HENK BOUWMAN den dan 3000 schapen op ritue le wijze geslacht. „Wij hebben de gemeente er al vaker voor gewaarschuwd, maar ze reali seert zich niet wat voor toestan den we straks krijgen als al die allochtonen hier tevergeefs voor de poort staan." Slachtingen op straat moeten we niet uitslui ten, denkt Verschoor. „Want denk maar niet dat zij hun schapen naar Zeeland of Am sterdam brengen." Van den Berg vreest dat in veel huizen de badkuip het decor zal vor men van het offerfeest. Tijdens het gesprek met Walenkamp is afgesproken dat Verschoor en Van den Berg voor het einde van de maand een toekomsplan indienen. „Ik wil zekerheid hebben dat er be drijfseconomisch perspectief is voor een slachthuis", zegt Walenkamp. „Als dat het geval is, dan ben ik bereid een nieuwe locatie te zoeken. Maar dat hoeft voor mij niet per se in Lei den te zijn, dat kan ook in een buurgemeente. In de stad-zijn er erg weinig plekken beschik baar. En het is maar zeer de vraag of een slachthuis past op het terrein van de Groenoorhal- len. Dat zal sterk afhangen van de omvang van zo'n nieuw slachthuis, maar ook van de plannen die een nieuwe exploi tant met het terrein heeft." Walenkamp realiseert zich wel dat er vóór april 1996 een oplos sing moet zijn voor het offer feest. „Maar die heb ik nu nog niet. De directeuren roepen wel zo makkelijk dat wij besluite loos zijn, maar ik wil toch bena drukken dat de gemeente Lei den geen rechtstreeks belang heeft in een particuliere onder neming. De bedrijfsleiding kan dan ook niet simpelweg alle problemen op ons afwentelen." DOORLOPENDE KREDIETEN LOPEN BETER. ...bij de Stadsbank. Doorlopende kredieten en persoonlijke leningen met dé allerlaagste rente en nog vlakbij ook! Bel of kom langs voor meer informatie. Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden, Tel. 071 - 16 77 77 leiden wim koevoet Cultuurwethouder P. Langen berg (D66) geeft zichzelf tot de zomer van 1996 de tijd om sponsors te vinden voor een ex tra kleine zaal bij de Stadsge hoorzaal. Mislukt de missie dan ziet de gemeente definitief af van de kleine zaal. Langenberg wil dat de bouw direct aansluit op de renovatie van de Stadsge hoorzaal, die onlangs is begon nen en voortduurt tot volgend jaar. De gemeente draagt zelf ook bij aan de kosten. Om tactische redenen blijft voorlopig de om vang van de gemeentelijke bij drage geheim. „De externe fi nanciers moeten maximaal over de brug komen", verklaart Lan genberg. De tweede zaal kost naar schatting vier miljoen gulden. Volgens Langenberg is met een kleine zaal erbij de Stadsge hoorzaal beter te exploiteren. Het is de bedoeling dat het te vernieuwen en uit te breiden Stadsgehoorzaal-complex jaar lijks drie ton winst maakt. De nieuwe zaal wordt net als de bestaande grote voor uiteen lopende doeleinden gebruikt: muziek, congressen, feesten en zovoorts. De kleine zaal krijgt wellicht de naam van de spon sor mee. De nieuwe zaal komt op de plek van hel vroegere schoolge bouw aan de Aalmarkt. Of de Aalmarktschool daartoe moet worden gesloopt, is nog niet be kend. Op dezelfde plek moeten de koffiekamers van de Stadsge hoorzaal, winkels en een grand café komen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13