r Moeder Fiat bevalt van veelbelovende tweeling Weg en wiel )ealers slaan terug met pvenslange gratis APK LCITHON Mégane-vijfling vervangt R19 Campagne voor fietsverlichting Fiat/PSA: bestseller wordt besteller ftG 8 SEPTEMBER 1995 'aniseerde merkdealers lanteri blijvend aan zich door een levenslange •K-keuring aan te bie- lorwaarde is wel dat de jde betreffende dealer in ioud is en blijft, actie, die deze week van gegaan, binden de dea- strijd aan tegen garages jrafbraakprijzen auto- Igen aanbieden. De bij de ingesloten dealers heb- eerder fel verzet tegen It van de Kwik-Fit-gara- lAPK-keuringen voor 49 |te verrichten, merkdealers vindt 30 pro- in alle APK-keuringen ide onderhoudsbeurten om plaats. De dealers willen voorkomen dat dit marktaan deel naar andere garages en fastfitters verdwijnt. Zij schatten dat de gratis APK hen 17 mil joen gulden gaat kosten. Een hogere omzet moet dat weer goed maken. Overigens is een APK-keuring al gratis als die in combinatie met een onder houdsbeurt wordt gedaan. In ons land worden jaarlijks 4,5 miljoen APK-keuringen verricht, waarvan 60 procent door de dealers. Autobezitters die geen klant zijn van een merkdealer kunnen om voor de levenslange keuring in aanmerking te komen tot en met 31 december hun auto gra tis na laten kijken en indien no dig laten repareren. GWERKZAAMHEDEN ;n via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden i nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Haarlem (A 5) hGeuzenveld en Rottepolderplein. Alkmaar - Amstelveen (A 9) e Velsertunnel, avond en nacht, h knooppunt Badhoevedorp en Amstelveen, avond en nacht. Diemen richting Amstelveen (A 9) li knooppunt Holendrecht en Ouderkerk, overdag. Den Haag richting Amsterdam (A 4) ïiooppunt Badhoevedorp, overdag. Vlaardingen richting Hoogvliet (A 4) e Beneluxtunnel, overdag. aDen Bosch - Eindhoven (A 2) JLiempde en Boxtel, avond en nacht. Den Bosch richting Utrecht (A 2) knooppunt Oudenrijn. Utrecht richting Den Bosch (A 2) n,aïïi Utrecht en Lekbrug bij Vianen, avond en nacht. Utrecht richting Arnhem (A 12) mg n Houten en knooppunt Everdingen, avond en nacht. knooppunten Oudenrijn en Lunetten, avond en nacht. Utrecht - Breda (A 27) Breda richting Utrecht (A 27) i Werkendam en knooppunt Gorinchem, avond en nacht. oestzoeker Spot Rot handig idee Bussum gevestigde San- -Trading heeft voor de Be- de vertegenwoordiging het handige ikaanse apparaatje 'Spot Daarmee kan de staat van ilaatwerk door de laklaag gecontroleerd worden.,Er professionele uit- ïg 149) als een veel ;opere versie voor particu- - .ebruik 39,95). Het idee tde Spot Rot is simpel, doeltreffend. iet eruit als een dikke pen, autokoetswerk gezet (worden. Een magneetje in us van de pen hecht dan et plaatwerk, mits het to met kunststof of alu- i carrosserie is. Trekt de pen los, dan blijft het :r bevestigde mag- plakken. Hierdoor rhuift een ermee verbon- eejplastic huisje buiten om de Dat huisje blijft uitgescho- ladat het magneetje op de pen zelf staat een alverdeling. De 'plak- mm it' van het magneetje geeft ™of er metaal onder de lak n hoe dik de laag lak of an- nateriaal daarop is. schaal van 0 tot 12 wordt mst van de problemen aan- ven, goed plaatwerk met normale laklaag moet 10 of r scoren. Een waarde van 6 betekent een erg dikke lak- dus mogelijk een niet pro- meel overgespoten auto. Ier dan 6 duidt op plamuur er de lak, ofwel goedkoop telde schade, of roest (niet inetisch!) als nog ernstiger probleem. Een uitkomst bij de beoordeling van de staat van een gebruikte auto, tenminste wat het plaatwerk betreft. Het brengt overigens wel op een idee. Elk klein magneetje kan gebruikt worden, zoals van die goedkope 'klevertjes' om bood- schappenbriefjes op een meta len koelkastdeur te hechten. Dat geeft geen nauwkeurige aanwijzing, maar op dikke pla muur of ernstige roe^t plakt zo'n magneetje niet en op goed (gespoten) plaatwerk wel. Al geeft de Spot Rot natuurlijk meer zekerheid. Meer informa tie geeft Sandown Trading, postbus 1003,1400 BA Bussum, telefoon 035-69.40.177 of 036- 53.61.644. bf De ati OFFICIAL^DAEWOO DEALER Ctvtó MAREDIJK175 LEIDEN 071-212911 U rijdt al een Daewoo Nexia met airco voor f 657,- per maand! (Utan AUTO BOOTB. V. 'aagmolenweg 4 - Alphen aan den Rijn Tel. 01720-41689 Dat Turijn Fiat-stad nummer één is, maakte de Fabbrica Italiana Automobili Torino vorige week ondubbelzinnig duidelijk ten overstaan van een 1.200 koppen tellende ploeg auto- journalisten, die vanuit alle hoeken van de wereld waren komen overvliegen. Het straatbeeld werd volledig beheerst door het embleem dat bij de nieuwe Fiats Bravo en Brava hoort, een ovaal, samengesteld uit drie penseelstreken in geel, blauw en rood. Trams, bussen en taxi's (ook de Fords, Opeis, VW's, Nissans, Toyota's etc.) droegen het, net als bijna alle winkelruiten in het centrum. In de etalage's lagen onderdelen van de nieu we Fiats en op straat hingen spandoeken en deelden Fiat-agenten folders uit. In de hotels waren alle attributen, zoals zeep jes, shampoo en tandenborstel, uitgevoerd in de nieuwe Fiat-look en in café's liepen de obers met een Fiat vlinderstrikje om. De stad leek gehersenspoeld want als er een Bravo of Brava door de straat reed, bleef ie dereen staan om de auto na te kijken, winke liers renden naar buiten en wezen naar de auto en soms werd een testwagen zelfs klemgereden door e die de nieuwe Fiat e bekijken. Zelfs leek Fiat het v ri enthousiaste Turijnei en grondig wenste te r gemanipuleerd te hebben, want bij nadering van de Fiat-stad was vanuit de lucht mooi te zien hoe de grij ze bewolking plotseling oploste zodat Turijn en omgeving baadde in het zonlicht en dat bleef ook zo, zolang het Fiat-feest duurde. Met meer dan 300 nieuwe Fiats konden de autojournalisten hun eerste rij-indrukken op doen, waarbij de politie het verkeer stilhield als de Bravo's en Brava's zich vanuit de oude Lingotto-fabiek op straat begaven en onder weg spontaan de andere kant opkeek als er iets te roekeloos gestuurd werd. In de avond waren de journalisten, samen met 300 genodigden, te gast op een groots gala-diner in het 'Palazzo Nuovo Grande', het voormalige koninklijk paleis, waarvoor de hekken, in bedwang gehouden dooreen haag van agenten, een mensen-menigte zich vergaapte aan de gasten. De toeschouwers wisten wat de 190 obers op tafel gingen zet ten, want het menu was 's middags afge drukt in La Stampa. Met de Punto bracht Fiat een origineel vormgegeven auto op de markt die volop aandacht trok en bij velen in de smaak viel en nog steeds valt, getuige de ver koopcijfers. Met de nieuwe Brava en Bravo gaat het ongetwijfeld dezelfde kant op. De tweeling, die vanaf 5 oktober de Tipo komt vervangen in de populair ste autoklasse rond 30 mil le, lijkt alles in huis te heb ben om een succes te wor den: een aantrekkelijk ont werp, goede techniek en haast geen opvallende zwakke punten. Eerder werd bij Fiat-dochter Al fa Romeo de Alfa 33 vervangen door de tweeling 145/146, waar bij het grote verschil aan de achterkant schuilde. Ook bij de Fiat Bravo/Brava is dat het ge val. De 3-deurs Bravo heeft gro te, ovale achterlichtpartijen, die de aparte 'brede heupen' nog eens extra accentueren. Deze versie richt zich op een jong en sportief publiek en is daarom ook in felle kleuren leverbaar. De 5-deurs versie Brava moet de elegante gezinsauto worden, deze is ronder en aan de achter kant subtiel voorzien van smalle achterlichtstreepjes en een cen traal geplaatst heel smal derde remlicht. De kleuren zijn ge dekt. De nieuwe gezinsauto's zien er fris en jeugdig uit en vallen be paald op in het verkeer, in het echt nog meer dan op foto's. Binnenin trekt een opvallend gevormd dashboard veel aan dacht in een over het algemeen heel uitnodigend interieur. Ori ginele vorm gaat in het dash board bovendien samen met een goede, praktische indeling. Enig minpuntje is dat het dash board nogal weerspiegelt in de Heel mooi verwerkte De nieuwe kleine middenklassers van Fiat: de 5-deurs Brava voor het gezin en de 3-deurs Bravo v ovale achterlichtpartijen accentueren de aparte 'brede heupen' van de Bravo. Fiat een radio/cassettespeler met een zelfontworpen (weg- klapbaar) front in het dash board, die ook in Nederland standaard meegeleverd zal wor den. Het afwijkende ontwerp maakt hem onaantrekkelijk voor dieven. Ook aardig be dacht: de sportieve modellen onderscheiden zich met ronde meters, de overige hebben half ronde klokken. De rondom onafhankelijke wielophanging is als enige aan de Bravo/Brava niet nieuw, maar weer een variant op het Tipo-onderstel, zoals onder meer ook de Punto kreeg. Wel nieuw is het grootste deel van het motorgamma, waarin al weer een nieuwe 'familie' op duikt, Het kleinste aggregaat is een 1.4 liter benzinemotor met drie kleppen per cilinder, afge leid van de FIRE motorfamilie uit andere kleinere Fiats. Een 1.6 liter met vier kleppen per ci linder verschijnt als eerste van de 'Torque' familie, speciaal ontworpen op goede trekkracht. Er komt later nog een 1.8 liter variant van. Nu al kent de Brava/Bravo een 16-kleps 1.8, echter behorend tot de zogenaamde 'modulaire' motorfamilie voor de grotere modellen van Fiat/Alfa Romeo- Lancia. Hij wordt al gemon teerd in de Fiat Barchetta ca- brio, daar echter met meer ver mogen dan in de Bravo/Brava. In de sportiefste Bravo staat een ander lid van de modulaire mo torfamilie, een 2.0 liter 5-cilin- der die ook in de Lancia Kappa geboden wordt. Als enige 'oude' motor is er de 65 pk sterke 1.9 liter diesel uit de Tipo. Volgend jaar krijgt die gezelschap van een totaal nieuwe 1.9 turbodie sel met 100 pk. benzinemotoren brengen het tot vermogens van 80 pk tot 147 pk. Zowel de 1.4 als 1.6 bleken bij de prestentatie heel rustig te lopen van laag tot hoog toerental. Ze trekken alle bei gewillig, al zit er wel een ste vig verschil in kracht tussen bei de. De 1.4 wil best, maar komt pas bij hoog toerental echt vlot uit de voeten, terwijl de 1.6 al bij een laag toerental prima trekt. De 1.8 loopt iets rauwer en levert niet veel betere presta ties dan de 1.6. Heel apart voor een auto in deze klasse is de 2.0 liter 5-cilinder, erg sterk maar ook bij rustig rijden al speciaal met zijn bijzondere roffelende geluid. Niet alleen lopen de motoren van de Bravo/Brava opmerkelijk mooi. de versnellingsbak scha kelt ook nog eens uitstekend. Dat is bij Fiat weieens anders geweest. Het is een van de din gen die tonen dat Fiat veel aan dacht geeft aan kwaliteit en daarin ook het nodige bereikt. Dat idee gaf de Punto al, bij de Bravo/Brava lijkt alles nogmaals netter en preciezer in elkaar te passen. Geen kieren tussen de onderdelen van het dashboard, geen rammels, geen wiebelig aanvoelende knoppen of dek sels. Het enige dat zou kunnen sto ren is dat de Bravo/Brava vrij korte stoelzittingen meekreeg. Op de zitruimte zelf valt niets aan te merken. De hoofdruimte is zelfs groot, de bagageruimte viel alleen bij de Bravo niet be paald fors uit. Daarin biedt de Brava meer, naast vanzelfspre kend een betere instap naar achteren. Het verschil tussen Bravo en Brava blijkt niet alleen een kwestie van twee deuren extra> en een ander aanzien. Fiat stemde de vering van beide mo dellen verschillend af, naar de smaak van de beoogde doel groep. De Bravo veert redelijk kort, de Brava is een stuk soepe ler. Dus biedt de Brava meer rij- comfort en voelt de Bravo beter' aan bij snel bochtenwerk. Sportieve versies van de Bravo (1.8 GT en 2.0 HGT) hebben minder sterk bekrachtigde be sturing. Bij andere modellen werkt de besturing erg licht, toch goed gevoelig, maar wat onrustig doordat wegoneffen- heden in het stuur voelbaar worden. Als alle Fiats met een onderstel naar het voorbeeld van de Tipo mankeert er hoege naamd niets aan de wegligging van de tweeling. De goedkoopste Bravo moet minder dan 30.000 gulden gaan kosten, een scherpe prijs voor een auto in deze klasse waar zo weinig op aan te merken valt. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij AMSTERDAM Recentelijk liep Renault met het project 'X64' vooruit op de komst van een nieuw model, dat debuteert op de komende autotentoonstelling van Frank furt. Het gaat om de opvolger van de 19, die daarom nog maar in een beperkt aantal varianten te koop is. Totdat de Mégane komt, want zo heet de nieuwe modelreeks die vanaf volgend jaar leverbaar zal zijn en uit vijf modellen gaat bestaan. Evenals bij de 19 komen er ver sies met drie, vier en vijf deuren van de Mégane, plus een 2- deurs cabriolet. Helemaal nieuw is een 5-deurs model dat het midden houdt tussen een stationwagon en een ruimtewa gen. Het zou niet verbazen als Renault daarin zoiets als de ver schuifbare achterbank van een Twingo toepast, om nog meer nuttige mogelijkheden te bie den dan een gewone stationwa gon in deze klasse kent. Net als de onlangs gelanceerde Laguna Break is ook de nieuwe Mégane 'monospace' een aan wijzing dat Renault gelooft in extra ruime modellen, maar niet ziet gebeuren dat iedereen een volwaardige MPV (als de Espace) kan en wil aanschaffen. Voorlopig begint Renault met alleen de 3- en 5-deurs versies, waarvan de neus in stijl aansluit op de populaire Laguna, maar de achterkant opvallend anders is. Zij komen maart '96 in ons land op de markt, de andere drie volgen binnen twee jaar. De 3-deurs Mégane gaat in overeenstemming met zijn ui- De fietsersbond EN- FB begint in okto ber een campagne voor fietsverlichting. Onder het motto 'Fiets als een vorst, fiets verlicht' krijgt het publiek de nodige informatie en hulp om de verlichting in orde te krijgen. De fietsersbond heeft samen met de Consumentenbond on derzoek verricht naar de kwali teit van koplampen, achterlich ten en dynamo's. De resultaten daarvan zijn bedroevend. De bonden constateren dat er veel slechte of matige produkten te koop zijn, maar gelukkig ook goede. Daarvoor dient behoor lijk betaald te worden en dat is de fietser niet gewend. Volgen de week op deze plaats meer gegevens over dit onderzoek. Tracker Mensen die in een rolstoel zit ten en meer lichaamsbeweging willen zonder zich nu direct in het zweet te werken, kunnen sinds kort een speciale fiets aanschaffen: de tracker, die alle voordelen zou bieden van een gewone fiets. De tracker bestaat uit een alu minium frame met een voor wiel, stuur en pedalen met te rugtraprem. De fiets is met een buis eenvoudig vast te koppelen onder de rolstoel. ,,Ik verwacht dat deze fiets echt een trend gaat worden," zegt Peter Brand- sen van Double Performance, de producent van de tracker. ,,De fiets is namelijk een prima alternatief voor gehandicapten, die anders voor elk akkefietje aangewezen zijn op de auto. Bovendien is het voor vrijwel ie dereen mogelijk het frame, dat maar zeven kilo weegt, zelf vast- of los te koppelen. Zelfs voor mensen die hun handen moei lijk kunnen gebruiken", Brandsen spreekt uit ervaring. „Sinds ik zelf zo'n tracker heb, ben ik veel mobieler. Je gaat drie keer zo hard als met een gewone rolstoel en als je bij ie mand op bezoek gaat, haal je het frame eraf en legt het onder de kapstok. Heel wat handiger dan steèds je auto in en uit te hoeven klimmen". De tracker is volgens hem bij uitstek geschikt voor mensen die wel lichaamsbeweging wil len, maar niet fanatiek kunnen of willen sporten. „Voor sommi gen is het wel even wennen om ineens lichaamsdelen en spie ren te gaan gebruiken, die nor maal niet in actie komen, maar dat is eigenlijk alleen maar een voordeel". De tracker beschikt over zeven versnellingen en is daardoor heel licht te bedienen. De fiets is verkrijgbaar in small, medium en large en kost 3.750. (GPD). De nieuwe vijfling van Renault bestaat uit e BLIK IN HET VERLEDEN sedan, een cabrio, een coupé e terlijke verschijning Coupé he ten. Het wordt niet de goed koopste versie, maar juist een auto met een exclusief tintje binnen de Mégane-serie. Vol- i 5-deurs uitvoering, foto Renault De verdwijning van de R19 sluit een periode af van ruim dertig jaar, waarin Renault zijn model len voornamelijk aanduidde met een cijfer of getal. gens Renault zal zijn prijs echter Alle Renaults zijn in het vervolg scherp zijn. Het gaat met het fenomeen ruimtewagen niet zo voorspoe dig als enige jaren geleden werd verwacht. Maar de autofabri kanten hebben daar wat op ge vonden. Als de ruimtewagen geen bestseller wordt, dan ma ken we er een bestellervan. Dat lijkt het uitgangspunt achter de plotselinge verschijning van drie nieuwe bestelwagens uit het samenwerkingsverband tus sen Fiat en Peugeot/Citroën (PSA). De bestellers zijn afgeleid van de gezamenlijke ruimtewa gens Fiat Ulysse, Peugeot 806 en Citroën Evasion. Fiat ver spreidde onlangs als eerste een foto van de Scudo en nu komen ook Peugeot en Citroën met hun bestelwagen naar buiten. Bij Peugeot wordt dat de Expert en Citroën noemt zijn versie Jumpy. De drie fabrikanten be nadrukken dat de nieuwe be stelwagens het comfort en de rijkwaliteiten hebben van een personenwagen. De Franse fabrikant Peugeot heeft patent op het gebruik van de 'nul' in het midden van de typeaanduiding. De traditie gaat terug tot 1929, toen Peugeot voor het eerst een 'nul-auto' op de markt bracht: de 201 (foto), een vrij kleine wagen, zuinig in het gebruik en solide. Het eerste cijfer in de naam gaf voortaan de grootte van de auto aan en het derde was het nummer van de betreffende bouwserie. Het type 201verkrijgbaar in vele carrosserievarianten, bleek een succesnummer waarmee Peugeot zonder kleerscheuren de crisisjaren door kwam. foto hans van weel

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9