Bombardementen NAVO gaan door Vredesoverleg Bosnië onder Amerikaanse regie De verkiezingsuitslag waar het Journaal niet over repte. Buitenland inieuw onlusten xifdstad Tahiti dvocaat: 'Algerijns regime achter bomaanslagen' Franse parlementariërs tegen Haagse collega's: niet zeuren Québec naar stembus voor referendum SEPTEMBER 1995 verkiezing. Eén vraag stond daarbij cen traal: wat was het allerlekkerste toetje? Winnaar èn Toetje-van-het-jaar is de luchtige Vanille Kaneel pudding geworden en dit heerlijke toetje krijgt dan ook een vaste plaats in het assortiment. Met de Toetjes-van - de - maand gaan we ook het komende seizoen trouwens onverminderd door. Proeft u weer mee? Toetje van het jaar. Mona Vanille Kaneel pudding. tlinjSimpson niet naar getuigenbank elj3EL.ES De advocaten van de van dubbele moord verdach- firnpson zullen de ex-footballer niet naar de getuigen- /typen, hebben zij gisteren in de rechtszaal in Los Angeles SJesj,Aangezien Fuhrman 'als belangrijkste getuige' het stil- Iheeft bewaard, heeft het geen zin Simpson op te roepen, advocaten. rendum presidentschap Saddam adhuiDe ftaakse president Saddam Hussein wil zijn vrijwel oart regeringsmacht per referendum toetsen. Gisteren is in bekendgemaakt dat de verkiezing van de president voor uwe ambtstermijn van zeven jaar nu door het parlement bieden. Vervolgens wordt er een volksraadpleging over rikaanse senator treedt af ton De Amerikaanse senator Robert Packwood is gis- °n s fgetreden. De 62-jarige voorzitter van de machtige se- YDE immissie voor financiën wordt ervan beschuldigd bijna vrouwen seksueel te hebben lastiggevallen. Een ethische ssie was woensdag tot de conclusie gekomen dat Pack- He senaat moest verlaten. opi eby's veilt manuscript Einstein rk Albert Einsteins oudste manuscript over de relativi- Drie, dat geschiedenis maakte toen het in 1987 voor 1,2 dollar werd verkocht, zal opnieuw onder de hamer ko- otheby's verwacht dat het document, nu eigendom van lekende particuliere verzamelaar, op 11 december 4 tot 6 dollar zal opbrengen. en bij treffen in Libië Botsingen tussen politie en fundamentalistische mos- de Libische stad Benghazi, aan de grens met Egypte, naar schatting aan dertig mensen het leven gekost. Dit reizigers uit Libië verklaard. Een ruzie tussen twee taxi- èurs zou de aanleiding zijn geweest voor de gevechten. Li- ordetroepen die tussenbeide kwamen kozen de zijde van de twee, in het dagelijks leven politieman. tnteveer Endeavour gelanceerd inaveral Met zeven weken vertraging is gisteren het iveer Endeavour opgestegen van Cape Canaveral in Flori- Dreen elfdaagse wetenschappelijke missie. De lancering is malen uitgesteld wegens technische problemen. De vijf iningsleden zullen een zes uur durende wandeling door nte maken. N-leider krijgt 30 jaar cel k» De 'derde man' in de hiërarchie van de Colombiaanse plagroep Nationaal Bevrijdingsleger (ELN), Gerardo Ber- E, is tot 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het vonnis een om zijn eigen veiligheid anoniem opererende zogehe- chter zonder gezicht' in Cucuta, zo hebben media giste- meld. anse hoge commissaris liti, Paul Roncière, heeft oners van de hoofdstad e vanochtend (Neder- tijd) opgeroepen na idergang niet de stad te komen. Hierdoor politie beter in staat orde te bewaren in de Papeete was gisteren le tweede achtereenvol- het toneel van ge il tussen politie en de ranten. Volgens de auto- trad de politie op het eld weer met traangas op rebellerende jongeren. gewonden bij slag bij Lyon :n bomaanslag op een school in Villeurbanne, in, zijn gisteren elf men- ewond geraakt. Eén van en man, was er slecht aan rie van de gewonden had- ergiftigingsverschijnselen. 0 m was verstopt in een au- bij de school stond ge- erd. Hij ontplofte vlak at de school uitging. 11 van de leerlingen raakte 1. ,,Alle schade is mate- verklaarde een leraar, hebben alleen een paar ren meteen shock", bomaanslag was de zesde inrkijk deze zomer. In to- ijn bij deze aanslagen nu mensen omgekomen en inderen gewond geraakt, .ouis Debré, de minister innenlandse zaken, zei dat verband kan zijn tussen anslag en de vijf voor de. Hij zei niet welke die waren. Algemeen wordt enomen dat Algerijnse ter en achter de terreurgolf De belangrijkste strijder voor de onafhankelijkheid van Tahiti, Oscar Temaru, riep de betogers op naar huis terug te keren. Op de eigen radiozender probeerde hij de bezetters van het vlieg veld over te halen de opgewor pen barricades te verlaten. Een groot deel van de tientallen, soms gemaskerde actievoerders gaf aan zijn oproep gehoor. Tegenstanders van de kern proef en voorlieden van de on afhankelijkheidsbeweging voor Frans-Polynesië verklaarden de rellen uit het hervatten van de kernproeven door Frankrijk. Maar de autoriteiten beschul digden de anti-kernproefactivis- ten, ijveraars voor de onafhan kelijkheid, de buitenlandse me dia en buitenlandse politici er van dat zij de demonstranten opstookten. Woensdag, een dag na de eer ste nieuwe kernproef door Frankrijk op het atol Mururoa, was het vliegveld van Papeete door gewelddadige demon stranten bestormd. Zeker 100 uitgebrande auto's stonden op de parkeerplaats van de lucht haven. De politie arresteerde op de eerste dag van de rellen der tig personen wegens brand stichting en geweld. Zeker der tien personen raakten gewond, onder wie zes politiemensen. Uit Mururoa en Nieuw-Caledo- nië zijn versterkingen gestuurd. De Franse regering zette gis teren en vandaag het diploma tieke offensief voort om de iso latie te doorbreken waarin het land door een internationale golf van protest terecht is geko men. Terwijl leden van Franse regeringspartijen langs Europe se regeringen toerden, bood premier Alain Juppé Duitsland zelfs expliciet de bescherming van de Franse atoomparaplu aan. Tegelijkertijd echter maak te Parijs bekend dat het voorge nomen bezoek van de Zweedse premier is afgelast uit ongenoe gen over de felle anti-Franse re acties in Zweden. Zo zag het centrum van Papeete eruit na de rellen. genève bob kroon correspondent De NAVO heeft de Serviërs naar de onderhandelingstafel gebombardeerd, maar vandaag zal moeten blijken of een politieke oplossing voor het con flict in Bosnië daarmee ook werkelijk kan worden afgedwongen. De een daagse conferentie in Genève tussen Bosnische, Kroatische en Servische ministers van buitenlandse zaken met de Internationale Contactgroep en vertegenwoordigers van de islami tische landen moet de weg effenen voor ongetwijfeld langdurig en moei zaam overleg tussen alle betrokken partijen. De inzet is een definitieve opdeling van Bosnië-Herzegovina tus sen de Serviërs en de coalitie van Bosnische moslims en Kroaten, waar mee iedereen kan leven. De regie ligt volledig in Amerikaan se handen, getuige het feit dat het overleg plaatsvindt onder voorzitter schap van de Amerikaanse ondermi nister voor buitenlandse zaken Ri chard C. Holbrooke en wordt gehou den in het gebouw van de Amerikaan se permanente vertegenwoordiging bij de VN. Het gaat trouwens niet al leen om Bosnië, want ook het prestige van president Clinton en de geloof waardigheid van de NAVO staan op het spel. De tot dusver succesvolle pendeldi plomatie van Holbrooke wordt voor het eerst krachtig in de wielen gere den door Rusland, dat een cruciale stem heeft in de contactgroep. Die is voor vandaag door Holbrooke beperkt tot de VS, Engeland, Frankrijk, Duits land en Rusland, met de Zweedse be middelaar Carl Bildt namens de Eu ropese Unie. Volgens Amerikaanse zegslieden zijn Italië en Spanje, de huidige EU voorzitter, afgevallen om tegemoet te komen aan protesten uit met name Nederland, dat zich buiten spel geplaatst voelde. Voor Boris Jeltsin staat de NAVO door de niet aflatende luchtacties te gen de Bosnische Serviërs nu duidelijk te boek als oorlogvoerende partij aan de kant van de moslims. Voor de Rus sen moet hieraan onmiddellijk een eind komen als eerste voorwaarde voor een vreedzame en onpartijdige regeling van de nu al bijna vier jaar durende burgeroorlog. Holbrooke's stelling, dat de door de Bosnische Serviërs uitgelokte 'reactie' van de NAVO niets te maken heeft met overleg over een toekomstige po litieke regeling zal vandaag Ongetwij feld door de Russische degelatie van tafel worden geveegd, waardoor de zo broodnodige eenheid in de internatio nale contactgroep gevaar loopt. Een troost voor de NAVO is, dat de Bosnisch-Servische leider Karadzic en zijn weerbarstige generaal Mladic het initiatief uit handen is genomen door president Slobodan Milosevic, wiens minister van buitenlandse zaken de Servische zaak vertegenwoordigt. Milosevic, die van de verlammende VN-sancties tegen zijn land af wil, heeft zich afzijdig gehouden van de Kroatische herovering van de Krajina en tot dusver ook nogal gelaten gerea geerd op de luchtacties. Of dat zo blijft, nu Moskou zo krachtig stelling heeft genomen tegen de NAVO, zal vandaag wel duidelijk worden. Holbrooke, verzekerd van de steun van zijn Europese geallieerden, zal al zijn diplomatieke talenten nodig heb ben om de troefkaart, die het Westen door de energieke NAVO-ingreep ein delijk in handen kreeg, zo sterk moge lijk uit te spelen. Washington heeft in elk geval duidelijk gemaakt, dat de Serviërs keiharde concessies zullen moeten doen voordat de luchtacties worden stopgezet. Een paar minuten over twaalf kijkt D66-kamerlid Jan Hoeke- ma op zijn horloge. De Franse parlementaire delegatie, die moet uitleggen waarom Frank rijk tóch kernwapenproeven houdt op Mururoa, is te laat. .Zeker opgehouden in de filé", taalgrapt Hoekema, voorzitter van het Nederlandse ontvangst comité. Waarom deze ontmoeting met de Franse collega's plaats heeft? „We gaan heel duidelijk blijk geven van onze gevoelens van diepe afkeuring en teleur stelling over de kernproeven. Maar we heten ze wel van harte welkom. Het is altijd beter wel, dan niet te praten", verwoordt Hoekema de bedoeling van het geplande gesprek. Een uur lang hoort de vooral uit defensiespecialisten be staande groep Kamerleden de twee bezoekers aan, terwijl de pers vol ongeduld wacht op de bevestiging dat de Fransen eens flink de oren wordt gewassen. WD-kamerlid Sari van Heemskerck Pillis-Duvekot komt als eerste naar buiten. Te leurgesteld. De beslissing over de kemproeven is het exclusie ve voorrecht van de Franse pre sident, zo hebben de Fransen haar voorgehouden. Als deze Franse parlementariërs er al be hoefte aan zouden hebben dat besluit aan te vallen, wat dus niet het geval is, dan nog stuiten ze op het mandaat van Chirac. Waar het de Fransen vooral om gaat is begrip te kweken. En dat lukt ook wat Van Heemskerck betreft maar matig. Guillaume steekt daarvoor de hand in eigen boezem. Er zijn fouten gemaakt. „We zijn ver rast over de reacties. We had den dit bezoek achteraf gezien beter eerder kunnen brengen". Maar hij verdedigt de beslissing van Chirac: kernwapens zijn onontbeerlijk voor de Europese defensiepolitiek, er ontbraken nog wat wetenschappelijke ge gevens en dus waren de proe ven noodzakelijk. „En volgend jaar zullen we zonder enige te rughoudendheid het non-proli feratieverdrag tekenen", ver klaart hij goedmoedig. „Hun houding was er toch weer een beetje van: ze moeten niet zo zeuren", vertelt Hoeke ma als hij de Fransen uitgeleide heeft gedaan. Hij heeft niet het idee dat deze veel hebben opge stoken van het bezoek. „Het was weer als vanouds: het gro tere land tegenover het kleine kikkerlandje... Dat is teleurstel lend, een uiting van arrogantie. Maar dat is natuurlijk ook een beetje eigen aan de Fransen". Morgen arriveert een parlemen taire delegatie uit Australië. Die komt uitleggen waarom de lan den in de Stille Zuidzee tegen de kernproeven zijn. Allicht ont moeten deze bezoekers meer begrip en waardering. De regering van de Franstalige Canadese provin cie Québec heeft gisteren de tekst bekend ge maakt van de vraag die de bevolking binnenkort krijgt voorgelegd in een referendum. Op 30 okto ber of 13 november, dat moet Québec nog beslis sen, kunnen de Québecois bepalen of hun pro vincie soeverein moet worden en na onderhande lingen met Canada uit de Canadese confederatie stapt. De regering van Québec spreekt in dit verband het liefst van soevereiniteit in plaats van onafhan kelijkheid, omdat dat laatsten veel inwoners van de Belle Province afschrikt. De vraag is of de kie zer aanvaardt dat Québec soeverein wordt na for meel met Canada een nieuw economisch en poli tiek partnerschap te zijn aangegaan. Bij een eer der referendum, in 1980, sprak een ruime meer derheid in Québec zich uit tegen een breuk met Canada. Volgens de opiniepeilingen houden voor- en tegenstanders elkaar nu min of meer in evenwicht. Heel veel mensen proefden 't afgelopen jaar onze Toetjes-van-de-maand en velen deden mee aan Mona's Toetje-van-het-jaar «kende Franse strafpleiter Jacques Vergès is ervan tuigd dat infiltranten van de Algerijnse inlichtin- lienst een aandeel hebben gehad in de recente aanslagen in Parijs. De Algerijnse regering probeert «ze wijze leden van het Islamitisch Reddingsfront in diskrediet te brengen, zo meent hij. rgès poneerde zijn stelling gisteren voor de recht- in Brussel, waar hij de verdediging aanvoert van 'ed Zaoui, een van de twaalf mannen van Noord- ïaanse herkomst die ervan worden verdacht deel uit te maken van de Belgische cel van de G1A, een radicale en gewelddadige afsplitsing van het FIS. Volgens de Franse advocaat volgt de Algerijnse rege ring een bewuste strategie om de fundamentalistische islamitische oppositie in het buitenland in een kwaad daglicht te stellen. Daarbij aarzelt het regime niet de Franse en Belgische autoriteiten te manipuleren, aldus Vergès. De gedreven verdediging van Vergès en zijn mede advocaten werd voorafgegaan door een betoog van de openbare aanklager Michèle Conincks, die geen enkele aanwijzing zag om de beklaagden een politiek proces te Jeltsin: NAVO gaat mandaat van VN ver te buiten gunnen. Dit verzoek, dat maandag werd gedaan door onder andere de verdediging van Zaoui, was volgens haar niet steekhoudend omdat er geen sprake zou zijn van opruiende geschriften. Bovendien ontbraken aan wijzingen dat de groep erop uit was de Belgische staat te destabiliseren. In haar requisitoir eiste Conincks een celstraf van vijf jaar wegens de vorming van een bende en verboden wapenbezit tegen de in haar ogen harde kern van de j Belgische GLA-cel, onder wie Zaoui. Tegen vier andere verdachten eiste ze straffen van twee tot vier jaar. De NAVO gaat net zo lang door met het bombarderen van Bosnisch-Servische strategische doelen tot generaal Ratko Mladic opdracht geeft zijn zware wapens tot op twintig kilometer van Sarajevo terug te trekken. Dat heb ben functionarissen van de VN gisteren aangekondigd. De NAVO ging gisteren voor de negende dag door met het systematisch vernietigen van Bosnisch-Servische ra darposten, verbindingsstations en andere militaire instal laties in heel Bosnië. zouden vormen. De comman dant van de NAVO in Zuid-Eu ropa, de Amerikaanse admiraal Leighton Smith, zei op het hoofdkwartier in Napels dat nog niet de gehele luchtmacht is in gezet. VN-woordvoerder Chris Vernon meende dat het duide lijk is dat de Serviërs nog niet hard genoeg zijn aangepakt, 'maar ze voelen het iedere dag harder'. De Russische president Jeltsin beschuldigde gisteren de NAVO ervan rechter en beul tegelijk te Ook aan de andere eisen van de VN openstelling van het vliegveld van Sarajevo, het niet langer beschieten van de aan- voerroutes over de weg en op gave van de belegering van de 'veilige gebieden' is nog niet voldaan. De regering van Ser- vië-Montenegro eiste gisteren de onmiddellijke en totale be ëindiging van de bombarde- mentsvluchten omdat die een belemmering voor de vrede spelen. Volgens Jeltsin gaat de NAVO zijn door de VN verleen de mandaat ver te buiten. Gaat men daarmee door, dan zal Rusland zijn betrekkingen met de NAVO moeten herzien, aldus Jeltsin. In gesprekken met de Spaan se premier en huidig EU-voor- zitter Felipe Gonzalez en voor zitter Jacques San ter van de Eu ropese Commissie zei Jeltsin gisteren dat het Westen wat voormalig Joegoslavië aangaat met twee maten meet. Hij vroeg zich af hoe het kon dat als de Kroaten of de Bosniërs aanval len, er niets gebeurt. Het Russi sche parlement bespreekt zater dag de toestand in Bosnië. De rechtse nationalisten in de Doema zullen daarbij waar schijnlijk aandringen op steun aan de Serviërs. De Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Ko- Een Bosnisch-Servische soldaat maakt in een tegen NAVO-aanvallen met houten balken versterkt huis in Pale het Servische overwinningsteken (met drie vingers). foto epa zyrev wil dat Rusland een be langrijker rol gaat spelen in de internationale contactgroep voor voormalig Joegoslavië. Naast Rusland zijn dat de VS, Engeland, Frankrijk en Duits land. Kozyrev stelde voor een 'troika' in te stellen die namens de volledige groep onderhan delt. Het drietal zou moeten be staan uit de Amerikaanse ge zant Richard Holbrooke, EU- onderhandelaar Bildt en de Russische diplomaat Igor Ivan- ov. De Geneefse besprekingen van vandaag zijn in Parijs op het Elysée voorbereid. De Fran se president Chirac ontving de ondermeer met Nederland (als belangruijk leverancier van troepen en materieel) en islami tische landen uitgebreide con tactgroep. Minister Van Mierlo sprak na afloop van 'onverwachte wendingen van het nieuwe Franse regime'. Van Mierlo gaat niet naar Genève.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5