Ritzen moet van rechter naar Kamer V10 GOLD Jeugd somber over vinden van werk Advocaten betrokken bij misdaad Binnenland Nog geen akkoord over aanpak mestoverschot Indië-veteranen herdenken De Zwarte Piet ligt in Kennemerland 8 SEPTEMBER 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbur CPD Geassocieerde Pers Diensti -^üje doden bij ongeval op A50 L, Bij een ongeval op de autosnelweg A50 van Den Bosch frnhem ter hoogte van Nuland zijn vanmorgen twee men- •Mgekomen. De ravage was enorm. Door nog onbekende •k botsten enkele vrachtwagens op elkaar. Daardoor werd l iaan richting Arnhem helemaal geblokkeerd, aldus een '^moerder van de politie. A-drecteur Van Stiphout overleden veri ig; Naar nu bekend is geworden is woensdag dr. H. van ers, ut onverwacht overleden. Van Stiphout was vanaf 1983 de K ur van de Stichting Organisatie voor Strategisch Arbeids- Ziji jnderzoek (OSA). Hij werd 61 jaar. De voormalige Philips- 1 Vei verker maakte in 1968 de overstap naar het wetenschap- bureau van de PvdA, de Wiardi Beckmanstichting. Hij ver ger lar in 1975 als directeur, st. n ige obom in Breda In een auto in Breda is gistermorgen een bom ontploft, .of' raa^te gewond. De politie gaat uit van een aanslag. De aan' as ^et e'8end°m van een 35-jarige man uit Breda die in at zes jaar cel was veroordeeld wegens enkele bankover- 1Buurtbewoners denken dat het om een wraakactie in het iele milieu gaat. li jee doden bij schietpartij disco dam» Bij een schietpartij in een discotheek in Rotterdam ami nmorgen twee doden gevallen. Een derde slachtoffer redt gewond en is opgenomen in het ziekenhuis. Over de toe- ;kei tvan de schietpartij, die omstreeks zes uur plaatshad, is de aiets bekend. terie in drinkwater Delft Het water van zo'n negenduizend huishoudens in de e wijk Tanthof is besmet met de coli-bacterie. De bacterie voor in uitwerpselen van mensen en dieren en veroorzaakt ni e en maag- en darmproblemen. Het is nog onduidelijk hoe cterie in het leidingnet is terechtgekomen. Watermaat- pij Delfland vermoedt dat dit is gebeurd tijdens werk- jheden. Het bedrijf raadt de bewoners aan om het water :onsumptie eerst drie minuten te koken. ^betaalde arbeid voor buskaper r nipCHT* De 43-jarige man die in mei een Dordtse stadsbus ;en je, is gisteren veroordeeld tot 240 uur onbetaalde arbeid en rgjaanden voorwaardelijke celstraf. De officier van justitie oojrie jaar cel geëist. De man kaapte de bus in Dordrecht en trtaigde bestuurder naar Rotterdam te rijden. Vervolgens zette aji koers naar Antwerpen. In Breda werd de man overmees- is_ïlij was van plan geweest zichzelf met de bus te pletter te opji maar hij kreeg het voertuig niet aan de praat. Studenten eisen spaarregeling studiepunten Minister Ritzen (onderwijs) moet van de rechter voor eind oktober aan de Tweede Kamer uitleggen waarom hij studenten niet wil toestaan hun studiepunten te sparen. Dat bepaalde de Haagse rechtbank gisteren in een kort geding dat studenten hadden aangespannen. den haag anp Studenten moeten vanaf dit jaar ten ministe vijftig studiepunten halen om te voorkomen dat hun beurs wordt omgezet in een lening. De Kamer stemde hiermee in, maar wilde wel een of andere vorm van spaarrege ling. Ritzen beloofde dat maar zei niet hoe die regeling er uit komt te zien of wanneer die wordt ingevoerd. Niettemin stond er vorig jaar in Uitleg, het blad van het mi nisterie dat er een regeling zou komen. Als een student meer dan tachtig punten haalt, mag hij het 'teveel' meenemen naar het volgend jaar. Landsadvocaat De Groot stelde gisteren dat het betreffende artikel geen officiële mededeling was. Ritzen hoeft dan ook geen spaarregeling voor studiepun ten op te stellen, zoals het Inter stedelijk Studenten Overleg (ISO) wil, zo stelde De Groot. Volgens hem heeft Ritzen een toezegging voor een spaarrege ling gedaan aan de Tweede en Eerste Kamer en niet aan het ISO. De uitlatingen zijn wette lijk dan ook niet bindend. Het ISO eist een spaarrege ling. Ritzen liet echter van de zomer weten van de regeling af te zien, omdat de Tweede Ka mer een voorgenomen verho ging van het aantal punten dat studenten moeten halen dwars boomde. Daarmee verviel vol gens de bewindsman de nood zaak van een spaarregeling. De minister heeft een spaar regeling beloofd en hij heeft de ze belofte na te komen, aldus de studentenbond bij monde van advocaat mr. P. Petit. Als direct gedupeerden van het niet door gaan van de spaarregeling tra den de twee studenten Maayke Cooymans en Ido van der Meu- len als eisers op. Zij hebben zich verplicht het komende studiejaar respectie velijk in een wetswinkel te wer ken en een bestuursfunctie bij de Jonge Democraten te vervul len. Petit betoogde dat zij deze verplichtingen niet meer onge daan kunnen maken. De landsadvocaat vond echter dat studenten nu eenmaal prioritei ten moeten stellen. Ife dag ENSATIONELE ITALIAANSE MAFFIA SERIE. SPANNING Bij jou nog niet IE NIET MAG MISSEN! OOK OP TV 10 GOLD ALLE NOG op de kabel? IERDER IN NEDERLAND UITGEZONDEN AFLEVERINGEN. V«a9 erom bij je Gemeente of Ministers eens over inkrimping veestapel De twee ministers vinden dat er een apart fonds van zo'n half miljard gulden moet komen voor steun aan boeren die als gevolg van strengere mestnor- men in financiële problemen raken. Betwijfeld wordt echter of daarvoor binnen het kabinet voldoende steun bestaat. Veel boeren stoppen momen teel veel meer mest in het land. Voor het jaar 2000 zou de be mestingsnorm 30 kilo fosfaat en 250 kilo stikstof per hectare moeten zijn. De Boer verwacht dat bij die norm zo'n tweedui zend varkensboeren het bedrijf voor gezien houden. Volgens de milieuminister moeten boeren hoe dan ook op termijn worden gedwongen niet met meer dan 20 kilo fosfaat en 180 kilo stik stof extra per hectare te bemes ten dan het betreffende gewas nodig heeft. den haag gpd De ministers De Boer (milieu) en Van Aartsen (landbouw) zijn elkaar dicht genaderd in de on derhandelingen over het toe komstig mestbeleid. ,,Maar van overeenstemming is nog geen sprake", aldus een woordvoer der van minister De Boer van morgen. Beide ministers verschillen al maanden van mening over de juiste aanpak van het mestover schot. Gisteren is een door de ministers opgesteld stuk naar het kabinet gestuurd, waarin echter de belangrijkste getallen over fosfaat- en stikslofverliezen zijn opengelaten. Wel zijn De Boer en Van Aartsen het eens over de noodzaak van inkrim ping van de veestapel; met na me de varkenshouderij moet in leveren, met minimaal vijftien procent. WG-geld mag lelijk anders Hrden besteed ti-^-^ eI eenten mogen het geld dat doeld voor uitvoering van 10 et Voorzieningen Gehandi- n n (WVG) ook ergens an- aan uitgeven. Voorwaarde t ze de voorzieningen goed r' en en het geld alsnog be- baar stellen als in de toe s' it een groter bedrag nodig 3r uitvoering van de WVG. ster Melkert (sociale zaken) jft dit in antwoord op ka- iragen. Aanleiding was het n lit van de gemeente Har- )erg om een deel van het jet te gebruiken voor het en van het begrotingste- Ook andere gemeenten ïden een deel van het geld andere zaken dan voorzie- :P en voor gehandicapten en Z( iren. ihandicaptenorganisaties 1 ien woedend gereageerd, *'lat naar hun mening lang 11 alle gemeenten het gehan- ptenvervoer en woningaan- lingen naar tevredenheid ben geregeld. Zij vinden dat overschot moet worden ge kt m de voorzieningen te 'eteren. elkert zegt het wel voorstel- te vinden dat gemeenten hebben overgehouden. ,,Bij eoordeling van de onderbe- ing in 1994 moet worden acht dat sprake was van een loopjaar. waarin nog niet de 'doelgroep kon worden be- Hij doelt daarbij vooral ouderen. Die kunnen sinds WG van kracht is ook aan tak maken op de voorzie- gen die daarvoor alleen voor andicapten waren bedoeld, de praktijk blijken 65-plus- daar echter niet of nauwe- s gebruik van te maken. is gegaan. Gisteren was het de beurt aan wetenschapper Bruin- sma om met een fileermes de zweren van de samenle ving te ontleden. Een van die etterpuisten blijkt Schiphol te zijn. Logisch, want de luchthaven is een distributiecentrum. En dus geschikt voor de in- en doorvoer van legale èn ille gale middelen, zoals heroï ne en cocaïne. Eens te meer blijkt uit zijn verhaal hoe gemakkelijk de geur van geld mensen aan de verkeerde kant brengt van de denkbeeldige lijn tussen goed en kwaad. Er blijkt weinig voor nodig om 'trouwe' wetsdie- naars van douane en marechaussee te verleiden tot hulp aan mensensmokkel. Toch zijn de criminologen terughoudend met het hangen van het label zware criminaliteit aan dit soort zaken. Zolang de criminele gedragingen niet georganiseerd en niet systematisch zijn, valt het volgens hen allemaal wel mee. Zeker wanneer er geen geweld en geen corruptie aan de te pas komt. Toch presenteren ze nu al twee dagen ach tereen onthutsende cijfers. Gisteren opnieuw. De omvang van de criminaliteit in Nederland hangt af van welke krant je leest, zegt men wel eens. Criminologen werken met een andere defi nitie. Daarin hangt de omvang van de criminali teit hangt af van wat je als criminaliteit benoemt. Hoe scherper de regels, des te meer criminaliteit. Crimineel gedrag komt bovendien vaker voor wanneer het financieel aantrekkelijk is om de re gels te overtreden. Geen wonder dat het smokke len van drugs verleidelijk is. Vooral wanneer de pakkans klein is. Het probleem voor de politie was hoe deze za ken aan te pakken. Nieuwe, niet door de wet toe gestane opsporingsmethoden, moesten uitkomst bieden. En daar ging het fout. Justitie en politie waren het uiteindelijk niet eens over de ge volgde aanpak. In de gigantische ruzie die volgde JAN KUYS VAN TRAA roermond Een Indië-veteraan kreeg het gisteren te kwaad tijdens de nationale dodenherdenking Indië- veteranen bij het Nationaal Indië-monument 1945-1962 in Roermond. Naast tienduizend veteranen woonden ook premier Kok en defensieminister Voorhoeve de plechtigheid bij. De 6.152 gesneuvelde mi litairen werden gisteren voor de achtste keer herdacht. foto anp peter schols Onderzoek Interview Jongeren '95: OR eist inzage in gegevens Dagbladunie rotterdam anp Inzage in de bedrijfsgegevens van de Dagbladunie. Dal is de inzet van een kort geding dat de ondernemingsraad van de Dag bladunie aanspant tegen moe dermaatschappij Reed Elsevier. De OR besloot tot het wapen van een kort geding, nadat gis teravond een ultimatum aan El sevier om het biedingsprospec tus voor de verkoop van Dag bladunie ter inzage te geven, was verstreken. De OR wil dat zijn extern deskundige prof. A- van der Zwan kennis kan ne men van de inhoud van het bie- dingsboek zodat hij zich een goed oordeel kan vormen over de financiële gegevens van Dag bladunie. De opdracht van de OR aan Van der Zwan is een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheden van financiële verzelfstandiging van de Dag bladunie ofwel een minder heidsdeelneming te zoeken met een partner die het uitgeven van kranten als belangrijkste ac tiviteit heeft. PvdA: Basisbaan voor werklozen den haag gpd De PvdA wil de 'zelfredzaam heid en zelfwerkzaamheid' van langdurig werklozen stimuleren door de introductie van een 'ba sisbaan'. Uitkeringsgerechtig den ontvangen volgens dat voorstel een gedeeltelijke bij standsuitkering (van bijvoor beeld 50 procent), waarboven zij zelf de vrijheid krijgen geld bij te verdienen. Ook moet het mogelijk worden dat zij met be houd van uitkering vrijwilligers werk doen of mensen in hun omgeving verzorgen. Een PvdA-commissie onder leiding van partijvoorzitter Rot tenberg presenteerde gisteren dit 'plan' dat voorkomt in de notitie 'De sociale staat van Ne derland'. De voorzitter beklem toonde dat het geen concreet voorstel is, maar meer een 'ge dachte' die verder moet worden uitgewerkt. De notitie zal op het partijcongres in februari wor den besproken en de basis gaan vormen van het nieuwe PvdA- verkiezingsprogram. amsterdam anp Jongeren zijn steeds pessimisti scher over de kans een baan te vinden. Was twee jaar geleden 54 procent van de twaalf- tot negentienjarigen het nog eens met de stelling 'er is werk ge noeg, als je er maar naar zoekt', nu is dat 39 procent. Tweederde van de jongeren denkt dat het na studie of opleiding moeilijk is een baan te vinden. Dat blijkt uit het onderzoek Jongeren '95, uitgevoerd door bureau Interview. In het onder zoek komen onder meer de on derwerpen school, werk, finan ciën, normen en waarden, poli tiek, computergebruik, mode en muziek aan de orde. Er zijn 3.112 kinderen en jongeren in de leeftijd van 6 tot en met 24 jaar ondervraagd. Het onder zoek heeft sinds 1991 om de twee jaar plaats. Hoewel de jongeren pessimis tisch gestemd zijn over hun kans op werk, is de stemming niet uitermate negatief, aldus Interview. De ondervraagden proberen hun kansen te vergro ten door opleiding, bijbaantjes, het aannemen van een baan onder hun niveau en door te la ten zien dat ze kunnen doorzet ten. Vrijwel niemand wil leven van een uitkering en thuis 'zit ten niksen'. Meer dan de helft van de ondervraagden zou een eigen bedrijfje willen beginnen. Uit het onderzoek blijkt ook dat steeds meer jongeren kritiek hebben op de politiek. De helft vindt dat politici te weinig voor hen doen. In 1993 was nog maar eenderde van de jongeren die mening toegedaan. Een gelukkig gezinsleven, stu deren, trouwen en klaarstaan voor anderen zijn voor de jon geren belangrijker waarden dan in '93. Inzet voor een beter milieu en carrière vinden zij van minder belang. Zet een half jaar vier criminologen aan het werk kwam de Zwarte Piet bij het regiokorps Kenne- en de wereld ziet er meteen aanzienlijk somber- merland te liggen. der uit. De misdaaddeskundigen lepelen zo een Zelfs minister Sorgdrager van justitie beweerde serie misdrijven op, waarvan een burger het koud deze week, dat het Haarlemse korps de regisseur krijgt. Liquidaties, smokkel, fraude, afpersing, is van het invoeren van drugs op een grootschali- martelingen, corruptie. Allemaal meer dan be- ge wijze. Hoewel in Haarlem is besloten niet in te kende begrippen sinds de parlementaire onder- gaan op de beschuldigingen en aantijgingen, wa- zoekscommissie Van Traa deze week aan de slag ren de uitlatingen van Sorgdrager burgemeester denhaag. anp-gpd Pop te gortig. De minister had beter haar mond kunnen houden, liet hij on omwonden weten. Temeer omdat hij haar vooraf op het risico van uitlekken van vertrouwelijke informatie heeft gewezen. Pop realiseert zich dat door dit soort berichten de positie van hoofdcommis saris Straver ernstig is aan getast. Zelfs wanneer Stra ver niets heeft geweten (waarvan in Den Haag Verslaggever Jan Kuys Is aanwezig bij de openbare verhoren van de parlementaire onderzoekscommissie Van Traa. die zich verdiept in de opsporingsmethoden van de politie en justitie. Onze Haagse redacteur uitgegaan!) van dë beschouwt en analyseert en geeft Hnnr k-pnBn|mprlanH A de achtergronden. door Kennemerland bruikte opsporingsmetho de, waarbij met medewe ten van justitie en politie softdrugs op de markt zijn gekomen, dan nog is hij verantwoordelijk. De vraag is dan nog slechts: Kan het gebruik van de gewraakte methode Kennemerland wor den aangerekend? De top van justitie was immers geheel op de hoogte van alles wat in Kennemer land gebeurde. Tijdens de verhoren van de com missie Van Traa blijkt deze dagen bovendien, dat de methode op veel plaatsen in Nederland is toe gepast. Tot slot: het kernteam Amsterdam heeft juist vorige week twee soortgelijke opsporingsmetho den in 't Gooi stopgezet. Opvallend, want Amster dam heeft zich altijd fel verzet tegen de Haarlem se methode. Waarom is de Amsterdamse politie nu pas met de methode in 't Gooi gestopt? Ómdat ze 'nu pas' van de inhoud op de hoogte is? Of, waarschijnlijker: om later niet het verwijt te krij gen zelf de zo gewraakte methode te hebben ge bruikt. Volgende week maandag verhoort de commissie Van Traa twee ambtenaren van het ministerie van justitie, H. Wool- drik en P. van der Beek. Voorts hoogleraar politierecht J. Naeyé, officier van justitie mr. Gerding en B. VVelten, chef van de recherche in Amsterdam. De verhoren worden rechtstreeks op de televisie uitgezonden en beginnen om 10.00 uur op Nederland 1. Vanaf twaalf uur gaat het via Nederland 2 verder. vervolg van voorpagina Tenminste 25 advocaten en 12 notarissen zijn 'verwijtbaar be trokken' bij de georganiseerde misdaad. Enkele advocaten doen zelfs dienst als consiglieri, als rechterhand van misdaador ganisaties. Dit blijkt uit een on derzoek dat door de crimino loog prof. dr. H. van der Bunt is uitgevoerd. Van der Bunt zei gisteren bij de parlementaire enquêtecom missie dat het zeker niet gaat om „incidenten. Kantoren van notarissen en advocaten zijn een mooie vluchtheuvel, een dekmantel. Met name de nota ris heeft een aureool van on kreukbaarheid." Daar komt bij dat beide beroepsgroepen een verschoningsrecht en een ge heimhoudingsplicht hebben. De criminoloog meldde ver der dat zijn onderzoek nog niet is afgerond. De gegeven aantal len zijn volgens hem 'de onder grens'. Van der Bunt noemde het voorbeeld van een advocaat die voor zijn cliënt een verdach te in diens cel bezocht om deze te bedreigen. „Hij deed daarbij voorkomen alsof hij de man ju ridisch wilde bijstaan." De Notariële Broederschap heeft inmiddels geschrokken gereageerd. De Nederlandse Or de van Advocaten laat in een re actie weten de berichten 'zeer serieus' te nemen. „Nimmer mag de advocaat hand- en spandiensten verlenen aan de georganiseerde criminaliteit." Gisteren bleek opnieuw dat veel allochtonen betrokken zijn bij drughandel. Onderzoek van de criminologen wees uit dat in Arnhem en Nijmegen 21 pro cent van de Turkse mannen meedoet, variërend van simpele koeriersdiensten tot het organi seren van drugtransporten. Woensdag zei Van der Bunts collega-onderzoeker Bovenkerk dat in Amsterdam zeker 'tientallen procenten' van de Turkse mannen hierin is be trokken. Dit kwam hem overi gens op zware protesten uit de Turkse gemeenschap te staan. Van der Bunt onderzocht ook de mogelijke betrokkenheid bij de georganiseerde misdaad van accountants en belastingadvi seurs. Hij traceerde twee fiscale experts en acht accountants die hand- en spandiensten voor cri minelen hebben verricht. Het feit dat zij geen verschonings recht kennen, verklaart vermoe- GËN PsycHOLOOGc DBWGGRX X>ATATVAU£N ZOND£R HiACP VAN DG PAKTN£R V\\jNA OmOGcEUy, \5. «ft HB.GTX 6r£lftK, \K N£GM )OUW ÓTÜK TAAKT WEL y Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720. delijk hun geringere populari teit in de onderwereld. De vrije-beroepsoefenaren leggen zich doorgaans toe op het ontwerpen van financiële constructies waarmee misdaad gelden kunnen worden veiligge steld voor de syndicaten. Vol gens Van der Bunt bestaat er geen zicht op de hoeveelheid misdaadgeld die er totaal in omloop is en wat er mee wordt gedaan. Vast staat wel dat het om vele miljarden guldens gaat. Volgens Van der Bunt is er dan ook geen reden om 'gerust achterover te leunen en te zeg gen dat het wel meevalt met de georganiseerde misdaad'. Het ontbreekt justitie en politie, on danks verschuivingen in de goe de richting, aan financiële ex pertise. Nieuwe reclame maakt einde aan zeeziekte in trein utrecht gpd Het is afgelopen met zeeziekte in NS-treinen. Zowel NS als ad verteerder Lage Landen zien voortaan af van het beplakken van de ramen van treinen. De Lage Landen blijft wèl adverte ren. maar via een aangepast ontwerp waar reizigers geen last meer van hebben. De aanpassing vindt plaats omdat reizigers last hadden van misselijkheid. Die werd veroor zaakt doordat de ramen waren beplakt met een speciaal soort haifdoorzichtige folie. Reizigers konden zich daardoor slecht oriënteren op hun buitenomge ving, waardoor een gevoel van zeeziekte ontstond.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3