'Greet Hofmans was geen toverkol met hokus pokus' Bernhard told Juliana: She must quit the Palace Feiten &Meningen Vers brood op alle tijden van de dag, en ook op zondag Dempsey heeft nog tijd van leven 10REL0X Europees Hof bemoeit z/c§ vaker met belastingwetten Neefjes op bezoek VRIJDAG SEPTEMBER 1995 -4G8 Vers brood, als het even kan nog een beetje warm. Ik kan me eigenlijk weinig etenswa ren voorstellen die lekkerder zijn. Geen wonder dat ik me in een land als Frankrijk zo thuisvoel. Daar namelijk kun je op bijna ieder moment van de dag bij de bou- langer binnenstappen om heerlijke, geurende deegwaren in te slaan. Of het nu acht uur 's ochtends is, of acht uur 's avonds, de baguettes zijn net gebakken. Zelfs op zondag wordt de consument verwend. Niet alle bakkers openen dan hun deuren, maar er zijn er genoeg die dat wel doen en bijdragen tot een zalig petit déjeuner. Hoe anders is dat in Nederland. Probeer na twee uur 's middags in de gemiddelde bakkerszaak maar eens aan brood te komen, mij ns Laat staan vers brood. Dat be- ft Érl hoort, een enkele uitzondering daargelaten, tot de onmogelijk heden van het leven. Het enige alternatief is het voorgebakken en daarna opgewarmde brood van bijvoorbeeld Albert Heijn, of een avondwinkel met eigen bak kerij (bestaat in Amsterdam). Op zaterdag is het nog een graad je erger. Dan is de winkel twee uur voor sluitingstijd al aan kant. Een klant die zich na het middag uur met een boodschappenlijstje meldt, wordt meewarig aangekeken en mag de laatste kruimels in een plastic zakje meenemen. Maandag is er weer een dag, tenzij je ergens een joodse bakker kunt vinden die wèl een paar uur op zondag zijn winkel opent. Fransen weten hoe geleefd moet worden, ze hebben er zelfs een fraaie term voor, joie de vivre. Maar er gloort hoop. Langzaam wordt Nederland opgestoten in de vaart der volke ren en bereikt de moderne tijd ook de Noordzeekust. Nog even en winkels gaan hun openingstijden daadwerkelijk verrui men. in Frankrijk, om nog maar even bij een populair en jaarlijks door miljoenen Nederlanders be zocht voorbeeld te blijven, kun je met name in de grote steden al jaren tot laat in de avond voor al lerhande spullen fruit, groen te, kaas, wijn, waspoeder bij voorbeeld nog terecht. Voor de winkelier is het wellicht een hard bestaan, maar wel een ei gen keuze. En dan hebben we het nog niet eens over de luxe van een land als de Verenigde jl j Staten, waar desgewenst zelfs na middernacht in de supermarkt inkopen kunnen worden ge daan. Het hoeft niet, maar het kan wel. Albert Heijn heeft deze week het zo noodzakelijke schot voor de boeg gegeven meteen gevolgd door nog een paar grootgrutters. Wellicht dat meer ondernemin gen nu de geest krijgen. De bak kers met name, al was het maar a la de apotheken, namelijk per toerbeurt. De dichtheid van bak kerswinkels is hier wel niet zo groot als in, bijvoorbeeld, Parijs, maar het zou een beginnetje zijn. Aanvankelijk zullen de inmiddels noodgedwongen tot vrieskist brood bekeerde klanten dan nog even moe ten wennen, maar wanneer het nu nog on mogelijke straks mogelijk wordt, komt de omslag vanzelf. lm Drie jaar zucht Dempsey in haar dodencel. Vier keer wisten haar advocaten uitstel van executie te krijgen. Maar deze week wees rechter Edwards in Lodnen een nieuw be roep af. Een flink deel van de Britse natie leeft intens met Dempsey mee, die over een maand echt aan het gas moet. Voor een vergrijp waaraan ze zelf geen schuld heeft. Het was Dempsey's baasje, de 47-jarige Dianne Fanneran, die drie jaar geleden de muilkorf verwijderde. Daarop staat in Engeland de doodstraf. Dempsey is namelijk een pitbull en dit ras moet volgens de Wet Gevaarlijke Honden op straat altijd een muilkorf dragen. De agenten die Dempsey in beslag namen, hadden geen boodschap aan Dianne's ver weer: Dempsey moest overgeven en daar om had ze de muilkorf afgedaan. Volgens Dianne is het teefje trouwens een lief schoothondje. Maar de Wet op Gevaar lijke Honden kent geen verzachtende om standigheden en maakt dus uitzonderingen onmogelijk. Daar hadden de wetgevers des tijds niet aan gedacht, aldus Roger Gale, parlementslid en lid van de Dieren Welzijn Groep waarin alle politieke partijen zijn ver tegenwoordigd. Volgens Gale moet de wet snel worden bijgesteld. Intussen zit Dempsey met zeker honderd lotgenoten in geheime politiekennels. Al leen al haar zaak heeft de belastingbetaler zo'n 125.000 gulden gekost en er dreigen meer processen. Na het vonnis stelde de politie zich soe pel op. Het afmaken van Dempsey wordt 28 dagen uitgesteld om haar baasje nog één keer de kans te geven in beroep te gaan. Het zal er wel van komen: „Ik kan Dempsey niet in de steek laten". LONDEN HANS GELEUNSE correspondent Schrijver Giebels noemt beeld van gebedsgenezeres te negatief Nederland heeft een te negatief beeld van Greet Hofmans, de vrouw die in de jaren vijftig centraal stond in een hoog oplopend conflict op paleis Soestdijk. Met name door toedoen van prins Bern- hard is ten onrechte het beeld geschapen van een 'hocus pocus bedrijvende toverkol'. Dat zegt Lambert J. Giebels in zijn proefschrift Beel - Van vazal tot onderkoning, waarop hij vandaag in Nijmegen is gepromoveerd. Prince Bernhard, the Queen's hus band. They mar ried in 1937. Princess Beatrix, Queen Juliana, heir to throne. She came to the She was born in Throne in 1938. 1948. 'Talk About an Abdication' winy i ID™ gives you From PETER STEPHENS, AmsterdamTuesday p R A N TIC efforts are 1 ftpaptrs carrylng a story a being mode by the j Cabinet meetings arc said to Dutch Government, it is'fM^dsWpiwith thé^uMa." said here, to prevent the Porclgn Affairs committee oi people of Holland from learning of a rift between Queen Juliana and Prince Bernhard, her usually gay sporting husband. The cause of the rift is said to be the Queen's friendship with grey-haired, sixty-one- year-old Greete Hofman, a faith healer. 'Cabinet meetings j to discuss itf been requested" not to handleContinued on Back Page Na de publicatie in Der Spiegel van 13 juni 1956 beginnen tal van buitenlandse bladen direct over de perikelen op Soestdijk te publiceren. Dit is de voorpagina van het populaire Engelse blad Daily Mirror van dezelfde dag. Lambert J. Giebels: „De Nederlandse pers volgde na een periode van zelfcensuur". Het werk van Giebels is een bio grafie van Louis Josef Maria Beel (1902-1977). Beel heeft in de naoorlogse politiek een be langrijke rol gespeeld, onder meer als minister van binnen landse zaken, minister-presi dent en Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon in Neder- lands-Indië. In juli 1956 neemt Beel ontslag als minister om de leiding op zich te nemen van een commis sie van drie wijze mannen die de Greet-Hofmans-affaire moet helpen oplossen. En dat lukt op basis van een rapport dat tot op de dag van vandaag geheim is gebleven. Jurist/politicoloog Giebels: „Was Beel al gewaar deerd raadsman van het staats hoofd, sedertdien werd hij vriend-van-het-huis". „Beel werd daarna minister van Staat en vraagbaak van de vor stin (Juliana, AM) in kwesties als de huwelijken van haar doch ters en de financiële positie van het Koninklijk Huis. Hij werd een adviseur van de Kroon om wie koningin noch kabinet meer heen konden." Beel, de 'sfinx', opereert vooral achter de schermen. Zijn macht bezorgt hem de bijnaam 'Onderkoning van Nederland'. DER SPIEGEL Hoe behoedzaam Beel opereert, blijkt wel uit de zaak-Greet Hof mans. Die affaire komt op 13 ju ni 1956 via het Westduitse weekblad Der Spiegel in de pu bliciteit. Op Paleis Soestdijk blij ken ernstige problemen te zijn gerezen tussen koningin Juliana en prins Bernhard. Juliana zou in de greep zijn geraakt van ge bedsgenezeres Greet Hofmans, die overigens zelf door de prins naar het hof is gehaald in ver band met oogproblemen van prinses Marijke (nu Christina). Later wordt duidelijk dat Soest dijk uiteen is gevallen in een Ju liana- en een Bernhard-kamp. Het huwelijk wankelt en daar mee de monarchie. De ernst van de crisis bleek in december 1993 overduidelijk toen deze krant met publicaties kwam op basis van materiaal uit een Amerikaans universiteitsarchief. Daarbij ging het om geluids banden van gesprekken tussen prins Bernhard en de Ameri kaanse schrijver Alden Hatch. Hatch schreef een geautoriseer de biografie over de prins, die in 1962 verscheen. Het grootste deel van de tekst op de band haalde vanwege het precaire ka rakter het boek niet. Zo sprak Bernhard over een oorlog op Soestdijk. „En wat voor oorlog Het heeft bijna acht jaar ge duurd." Ook Giebels maakt uitvoerig ge bruik van de geluidsband. Een zeer belangrijke bron moet hij echter ontberen. De immer be hoedzame Beel heeft alles wat hij in deze zaak aan materiaal heeft nagelaten, waaronder waarschijnlijk ook het rapport van de wijze mannen, onderge bracht in het Koninklijk Huisar chief. En dat zit stevig op slot. Giebels verzucht: „Het Konink lijk Huisarchief, alhoewel goed deels uit overheidskas betaald, wordt niet geacht te behoren tot de overheidsarchieven waarop de Archiefwet van toepassing is, laat staan de openbaarheidsre- gels van deze wet". De schrijver, die in de jaren ze ventig voor de PvdA in de Twee de Kamer heeft gezeten, trok de afgelopen jaren de aandacht met procedures rond andere stukken, die zich in het Alge meen Rijksarchief bevinden, maar ook dat liep voor hem niet goed af. Giebels moet zich in zijn proefschrift dan ook beper ken tot 'slechts voorlopige' con clusies. RASPOETIN Centraal daarbij staat dat er een te negatief beeld over Greet Hofmans is ontstaan, ook al omdat prins Bernhard achter de berichtgeving in Der Spiegel zat. In het geruchtmakende ar tikel werd zelfs gesproken over een Raspoetin aan het hof. Het Duitse blad erkende de betrok kenheid van de prins in januari 1994 nadrukkelijk naar aan leiding van de berichtgeving in deze krant. Giebels, die zich tevens op (anonieme) bronnen uit het 'Ju- liana-kamp' baseert, schrijft daarover: „Door haar een Rasp oetin te noemen, werd zij geïn crimineerd en door haar af te schilderen als een hokus pokus bedrijvende toverkol werd zij belachelijk gemaakt. De inter nationale pers heeft Der Spiegel hierin direct gevolgd. De Neder landse pers volgde na een pe riode van zelfcensuur". De auteur noemt Greet Hof mans 'een vroege voorloopster van de New Age-beweging'. Haar invloed aan het hof zou schromelijk zijn overdreven, ze ker waar het gaat om 'pacifisti sche' toespraken van de konin gin, in april 1952 in de Verenig de Staten. Giebels prijst het ook in Hof mans dat ze nooit de vuile was heeft buiten gehangen. Volgens de auteur had Hofmans, nadat ze uiteindelijk van het hof was verjaagd, alle gelegenheid haar wraakzucht bot te vieren en er tegelijk een slaatje uit te slaan. „Als koninklijke gebedsgeneze res was haar marktwaarde sterk gestegen en de hele wereldpers had de Raspoetin-aan-het-hof graag haar kolommen ter be schikking gesteld om haar gal te spuwen. Dit alles is niet ge schied." In feite is er geen Hofmans maar een Soestdijk-affaire, stelt Giebels, die daarmee weinig nieuws brengt. Hij citeert zelf een tekst waaruit blijkt dat in 1956 al over de 'kwestie Soest dijk' wordt gesproken. Giebels spreekt over een cover-up. Het huwelijk tussen Juliana en Bernhard stond op springen, mede omdat de koningin op de hoogte was geraakt van amou reuze escapades van de prins. Het rumoer om Greet Hofmans moest de aandacht van de drei gende scheiding afleiden. Lambert J. Giebels: Beel - Van vazal tot onderkoning. Biogra fie 1902-1977. Uitgever: SDU Den Haag/Centrum voor Parle mentaire Geschiedenis Nijme gen. 65. haarlem arthur maandag BELASTING BELICHT Op het gebied van de inkomstenbe lasting en de vennootschapsbelas ting is er nog nauwelijks harmoni satie in de Europese Unie. De lid staten zijn huiverig om hun belas tingstelsel door Brussel te laten re gelen. Belastingheffing brengt veel geld in het laatje en het risico dat bij één Europees belastingstelsel de inkomsten opeens sterk teruglopen, durft tot nu toe niemand te nemen. De lidstaten regelen dus nog steeds alles zelf. De nationale wetgeving mag echter niet in strijd komen met het EG-Verdrag. De laatste tijd worden de vijftien lidstaten steeds vaker door het Europese Hof in Luxemburg op hun vingers getikt omdat hun wetgeving in strijd met de afspraken. Het Hof heeft nu voor de eerste keer geoordeeld dat een bepaling uit de Nederlandse in komstenbelasting niet deugt. De trend werd door het Europese Hof in 1986 gezet met de inmiddels in fiscale kringen befaamde avoir fiscal-zaak. Toen bleek de Franse belastingwetgeving in strijd met het recht op vrij vestiging dat iedere in gezetene van de Unie heeft. Ook Luxemburg moest een deel van zijn wetgeving aanpassen nadat geble ken was dat deze in strijd was met het vrije verkeer van personen. Bel gië wist aan een veroordeling te ontsnappen, maar in 1993 ging een belastingwet van (dit maal) Groot- Brittannië voor de bijl. Langzaam groeide in de verschil lende lidstaten het besef dat de ei gen wetgeving ook wel eens in strijd met Verdrag kon zijn. Om on verwachte financiële tegenvallers te voorkomen werd politieke druk uit geoefend op de rechters van het Europese Hof. Het Hof werd ge vraagd zich voortaan wat terughou dender op te stellen. Het Europese Hof ging echter on verstoorbaar verder. Ondanks be denkingen die zes verschillende re geringen naar voren brachten, oor deelde zij begin dit jaar in de zoge naamde Schumacker-zaak dat het in strijd met het EG-Verdrag is om aart een grensarbeider geen belas tingvrije voet en aftrekposten als buitengewone lasteh en giften toe te staan. Voor de Nederlandse staatssecreta ris Vermeend (financiën) was deze zaak de druppel die de emmer deed overlopen. Vermeend, die voor zijn aantreden als staatssecretaris een aantal maanden hoogleraar Euro pees belastingrecht is geweest, sprak op een congres zijn ergernis uit over de uitspraak van het Hof en kondigde aan dat hij op Europees niveau zal gaan praten over deze ontwikkeling. Deze uitspraken van Verme len op hun beurt in het verl keelgat van prof. dr. Essers, ut o raar belastingrecht aan de K ,ur ke Universiteit Brabant. Ziji ,ndi komt er kort op neer dat Ve tferl< niet moet zeuren. Nederlan 5ure altijd een warm pleitzorger ,ar i Europese Unie is geweest, n strijdigheden gewoon ophei dat de verdragsvrijheden ge OÖ borgd blijven. De Europese rechters lijken j te denken. Het gerechtshofi Bosch had verleden jaar aan:as Europese Hof gevraagd of hf }LZ toekennen van de zogenaan 1 cale oudedagsreserve (FOR)ie aftrekpost voor ondernemen een bepaalde situatie in stri| ig met de vrijheid van vestigin Europese Unie. daa Het antwoord hierop is inm nrr gegeven. Met een zelfde redi ge als in de Duitse Schumackei tva werd het niet geven van de ets post aan de heer Wielockx, e die in het Nederlandse Venli j. therapeut is, in strijd met he Verdrag geacht. Een beroep feit dat de samenhang van h e w derlandse belastingstelsel zo V0( den geschaad mocht zelfs ni e e ten. .,e De Bossche rechters die dezi 0jj aan het Europese Hof hadde ^e( gelegd zullen deze uitspraak or over nemen. Gevolg is dat N land zijn wetgeving zal moet aanpassen. Vermeend zal niet blij zijn m uitspraak. Te meer daar er m Nederlandse belastingzaken e' het Europese Hof zijn voorgf aa Zo zal het Hof binnenkort oo r'e of het 25 procent belastingta S buitenlanders moeten betale sf strijd met het EG-Verdrag is.r' ligt er een zaak bij het Europ111 Hof over belastingvrije fusies ondernemingen die ook vooi nenlandse fusies voor groot 1^" De Europese Commissie H gelijks bestuur van de Unie -I derzoekt op dit moment of el langrijk deel van de brede hel dering, een grote belastingwi zing in 1992, in strijd met het Verdrag is. Daarnaast is te ve ten dat steeds meer mensen een beroep op het EG-Verdr; zaak aan de Nederlandse ree gaan voorleggen. De invloed van Europa word steeds groter. En dat geldt, of meend dat nu leuk vindt of n ook voor de Nederlandse bel gen. Al weken was ik met ze bezig geweest: met mijn neefjes van tien en acht die PPPIWH de uitdrukkelijke Iamst erdam wens te kennen hadden gegeven bij mij te logeren en met wie ten slotte een afspraak was vastgelegd. Om dat ik op een zebrapad ooit bijna van de sokken ben gereden door een lachende automobilist zag ik ze al in gruzelementen met gillende sirenes naar een Ajnsterdams zie kenhuis gebracht worden. Waarna ik hun moeder zou moeten bellen met dit vreselijke nieuws. En zouden ze niet bang zijn voor de dakloze psychiatrische patiënten die door de stad zwerven? Bij mij in de straat komt bijvoorbeeld elke dag een man langs die heel hard 'kuthoer' schreeuwt. En 's ochtends haalt een agressief kijkende viezerik alle vuilniszakken uit de container en zoekt daar de flessen met statie geld uit. Net als bij junks zijn dat de types van wie ik me, zelfs als inmid dels doorgewinterde Amsterdam mer, toch liever schichtig verre houd. Wat is er trouwens leuk om te doen voor kinderen van tien en acht? (De oudste had Artis en een rondvaart al eens meegemaakt). De wassen beelden bij Madame Tussaud leken me uiteindelijk een goed idee, maar ik wist ook dat daar de vermoorde gebroeders Johan en Cornelis de Witt naakt en uiteengereten te kijk hangen, met hun voeten omhoog. Als ze dat zouden zien, zouden ze zich misschien dood schrikken. Maar aan de andere kant kijkt de jeugd tegenwoordig veel televisie en leest ze ook de niets verbloe mende verhalen van Roald Dahl. Als de hoofdstad wordt neergezet als een hedendaags Sodom en Gomorra, kom ik daar altijd tegen in het geweer en zeg ik dat het hier reuze meevalt. Maar toen de af spraak met de neefjes eenmaal was gemaakt, bleek ik toch meer dan verwacht behept met zorgen over het effect van de stad op deze jonge kinderzieltjes. Toen ze op de stoep stonden, had ik in gedachten dan ook al vele toespraken met waar schuwingen en geruststellingen te gen ze gehouden. Na het nuttigen van chips (uit een zak met flippo's natuurlijk) en een instructie over zebrapaden gingen we op stap voor de vuurproef. „Jul lie hoeven helemaal niet te kijiï hoor", riep ik zeker drie keer tf we bij de gebroeders De Witt I gearriveerd. In tegenstelling tJ vroeger was het gruwelijke tafr minder zichtbaar gemaakt ma zwart gazen scherm, maar tochTot mijn verbazing hel de'neefjes er echter niet overj hoord en toonde de jongste zi moeder de volgende dag zelfs cies hoe ze er bij hadden geha Daartoe ging hij opgewekt pra op de grond liggen met zijn be omhoog. Nadien belandden we op het I eplein, waar een acrobaat met de hand liggende flauwe kwinl gen een condoom over zijn ho trok en dit opblies tot het form van een ballon. Als hoogtepun de lol knapte het ding natuurli met een ferme klap uit elkaar. Ik beleefde angstige momente de neefjes maar niet zouden g; vragen waarvoor dat ding gewi lijk wordt gebruikt! Voorlichtin hadden ze vast nog niet gehad Maar gelukkig ontsprong ik de dans en sliepen de heren die n als rozen. De volgende dag was het VOC- schip bij het Scheepvaartmuse aan de beurt, een naar ik dacht strekt gevaarloos uitje. Dat was ook, behalve dan dat ik even d( adem inhield toen ik een groep 'mongooltjes' zag. Misschien z den de neefjes me wel net ietst hard gaan vragen wat dat toch 'rare mensen' waren. Dat gebei echter niet, omdat ze wellicht i tief al aanvoelen dat 'mongoolfl vooral heel lief zijn. Na afloop van een logeerpartij louter stralende gezichten en et thousiaste verhalen stond ik nc( even stil bij mijn volstrekt over! dige zorgen vooraf. Kinderen ki nen kennelijk nog onbezorgd ki en genieten van het goede en s( nende en negeren de rest. Hett jammer dat we dat vermogen v liezen als we ouder worden. Of dat ook aan de hoofdstad zelf, de nare kanten van het leefklim ongemerkt naar binnen sijpelei een langzaam werkend gif? Zod ook ik dat vermogen tot onbekt merd genieten meer ben kwijtg raakt dan wanneer ik op het pla land zou hebben gewoond? FRANQOISE LEDEBOER I

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2