Reddingsplan voor glastuinbouw Zondag opent de Bijenkorf het nieuwe modeseizoen Rijn Veenstreek 0 n tl loket voor zorgverleners Oldtimerdag in Alphen Onderzoek borstkanker in Ter Aar èmeneweg 'ie dagen gesloten Alphense burger betaalt mee aan proef met stadswachten Geen maatregelen tegen vrachtverkeer 11:00 uur tot 17:00 uur. (Alle filialen behalve Arnhem) de Bijenkorf^) 3 SEPTEMBER 1995 lerzoek naar moord IgPj. Een rechercheteam van 35 personen is ingezet om ydie gistermorgen in Nieuwkoop is gepleegd te onder- Een onbekende man werd op de parkeerplaats bij de Lenlaan doodgeschoten in zijn auto gevonden. De politie in grootscheeps buurtonderzoek ingesteld. jnfietsster onderuit den run» Een 17-jarige Alphense is gistermiddag met Joinfiets onderuit gegleden op de kruising van de Oude Keg met de Aalhorst. Waarschijnlijk is gladheid de oor- fl Bvveest van de valpartij. De bromfietsster is voor nader on- jkovergebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leider- .viüei^aak in restaurant elux-j den run» Enkele duizenden guldens zijn de afgelopen j, (uitgemaakt bij een inbraak in een restaurant aan de 9°! [endrikstraatin Alphen. De eigenaar van het restaurant, ;en de zaak woont, werd wakker van gerammel aan de ;oen hij beneden ging kijken, sloegen de inbrekers op de De deur was met grof geweld opengebroken en uit een is het geld weggehaald. De politie zette de buurt af, maar ers zijn spoorloos. uwkoopse gewond se hi gj. Een 19-jarige inwoonster van Nieuwkoop is gister- in haar woonplaats gewond geraakt aan knie, elleboog en een aanrijding met een auto. Het meisje reed op haar ets op de kruising van de Dr. Stapenseastraat en het Jeinde. Ze botste door onbekende oorzaak op een auto, jk bei ird door een 33-jarige inwoner van Leimuiden. Deze raak- gewond. Het meisje moest voor behandeling naar het ïdt b id ziekenhuis, ansli ei,™ eker op de vlucht ok i q k etering Een inbreker, die vanochtend vroeg bij wonin- p. Oude Wetering zijn slag wilde slaan, heeft zijn karwei niet j n afmaken. Hij sloeg op de vlucht toen de bewoner van ,j lis aan de Schoener wakker werd van rumoer en naar be- 1 kwam. De achterdeur bleek geforceerd en stond wagen- pen. Even later gebeurde hetzelfde bij een woning aan de Ook daar werden de bewoners wakker. >poo Haj ,roje an den run «jan winde werker die een aanvraag in be handeling neemt, zorgt ervoor :hting Thuiszorg Groot dat deze op de juiste plaats te- stichting Wegwijs en rechtkomt en houdt tevens in Rijnstreek in Alphen de gaten of de aanvraag wordt Rijn vormen vanaf he- behandeld", aldus Balkenende, loket voor alle vragen Voorlopig is het voortbestaan homiet gebied van zorgverle- van Zorgnet gegarandeerd tot 1 en )ok de aanvragen van januari 1997. Dan moet blijken {ll ningen voor gehandi- of deze voorziening voorziet in iVjj en de aanmeldingen een behoefte. Ook moet dan de vek#n verzorgingshuis wor- financiële haalbaarheid voor de ;r jortaan afgehandeld door langere termijn worden aange- loket. toond. De kosten van Zorgnet samenwerkingsverband worden verdeeld over de drie zorgverleners heet Zorg- initiatiefnemers, de gemeente hen en is gevestigd bij de Alphen en zorgverzekeraar Zorg ïg Wegwijs aan de Blijen- en Zekerheid. De klanten van aat 12a. .Zorgnet is op- de zorginstellingen hoeven niet om te voorkomen dat te betalen voor de bemiddeling nvan het kastje naar de door Zorgnet. C worden gestuurd", aldus Zorgnet is geopend op werk- mende, directeur van de dagen van negen uur tot vier Wegwijs. „De mede- uur. ideropvang zoekt uitbreiding ?ic't v0ude liesbeth buitink iterwoudse stichting Kinderopvang is op zoek naar een loca- te kunnen uitbreiden. Het kinderdagverblijf 't Waterhoentje y Westeindseweg telt nu 27 kindplaatsen. Op de wachtlijst elcnog eens 50 kinderen. Hoofdleidster M. Leeuwesteijn ver dat de uitbreiding in .september volgend jaar wordt gereali- ïwesteijn hoopt twee nieuwe groepen te krijgen met daarin tend bedrijfsplaatsen. ,,We beginnen dan in elk geval met abyplaatsen en waarschijnlijk meteen ook met twaalf of veer- aatsen voor peuters. nieuwe groepen kunnen volgens de hoofdleidster niet worden gebracht bij 't Waterhoentje. ,,Ik hoop op een vestiging aan ndijk, omdat daar de meeste bedrijven zitten." Daarnaast er onderhandeld met de woon- en leefgemeenschap Swet- e in Zoeterwoude-Dorp. „Daar komen binnenkort ruimtes en deel van de kinderen is van mensen die in Swetterhage dus wat dat betreft zou het gunstig zijn." Gondels varen door Alphen alphen aan den run arjan van puk Maar liefst vijftig met vlaggen en lichten versierde gondels zullen dinsdag 19 september een tocht over het water van Al phen aan den Rijn maken. Om 19.30 uur vertrekken de gonde liers vanuit de jachthaven van de Watersportvereniging Al phen aan den Rijn, de organisa tor van het evenement. De tocht voert de gondels vervolgens via de Heimanswetering en de Ou de Rijn naar Gouwsluis. Om 22 uur keert de vloot terug naar de jachthaven. Aan boord van de schepen bevinden zich muziekgezel schappen uit Alphen en omge ving die voor de muziekale om lijsting zorgdragen. Ook op het land zijn vrolijke tonen te be luisteren. Een groots jaarmarktvuur werk in het Weteringenpark bij de jachthaven sluit de avond af. leiden arjan van puk Voor de dertiende keer heeft za terdag 16 september een oldti merdag plaats in Alphen. Zo'n 250 oldtimers maken een 'tour d'elegance' in de polders rond Alphen en parkeren daarna in de Hooftstraat. Daar maakt ook de politie haar opwachting, die speciaal voor deze gelegenheid een oude Harley Davidson poli tiemotor van stal heeft gehaald. Naast oldtimers staan er in de Hooftstraat nog traktors, scooters en een model van de beroemde DC-3 van de Dutch Dakota Association. Kinderen hoeven zich op de ze dag niet te vervelen. Zij kun nen een treinritje op een mini- locomotief maken, springen op een springkussen of meedoen aan Oudhollandse kinderspelle tjes. Ook is er een draaimolen. Het evenement duurt van 10- 16 uur. ter aar Op 21 september start in de ge meente Ter Aar een tweede on derzoek naar borstkanker. Met het onderzoek wil de GGD Rijn streek eventuele afwijkingen snel opsporen, zodat de kans op genezing groot is. Borstkanker is bij vrouwen in Nederland de meest voorkomende vorm van kanker. Het tweejaarlijkse onderzoek, dat deel uitmaakt van een cam pagne in zes gemeenten in de Rijnstreek, is bestemd voor vrouwen van 50 tot en met 69 jaar. Zij zullen een uitnodiging ontvangen voor een bezoek aan de onderzoeksbus. De GGD hoopt, gezien het belang van het onderzoek, op een grote op komst. 5wqude liesbeth buitink emeneweg tussen Hazers- le-Dorp en -Rijndijk is be- lovember drie dagen lang loten voor alle verkeer. In 'eekeinde van vrijdag 3 tot net zondag 5 november en de 'aansluitarmen' naar ieuwe rijksweg 11 aange kswaterstaat begint volgen eek met het asfalteren van ansluitarmen. Vanaf eincl imber leggen de energiebe- en zes weken de kabels en igen om. Direct daarna, in f :erste weekeinde van no- i )er, worden de 'armen' aan iemeneweg gekoppeld. Di- daarna wordt het verkeer de nieuwe wegen geleid, hi i Rijkswaterstaat het via- ji van de Gemeneweg over D iksweg kan aanleggen. )J 'or de aanleg van het via- i moet de Gemeneweg wor- ondergraven en komt de zelf hoger te liggen. Rijks- rstaat verwacht aan het e van 1996 of begin 1997 te Men met de feitelijke bouw het viaduct, die in juni 1998 lt opgeleverd. Na asfalte- van het viaduct gaat de weg 11 tussen Zoeterwoude dphen open. Eind '99 volgt de oplevering van het aduct bij de Gouwesluis. [s de Gemeneweg in novem- is afgesloten, wordt het ver omgeleid. Meevaller Rijnwoude valt tegen Burgemeester en wethouders van AJphen aan den Rijn willen de kosten van de proef met de stadswachten gedeeltelijk afwentelen op de bur ger. Het gemeentebestuur wil namelijk de onroe- rende-zaakbelasting met 250.000 gulden verho gen. Dat is het bedrag waarvoor nog geen dek king is gevonden. Het ministerie van binnenlandse zaken draagt 60.000 gulden bij aan het project en uit het fonds voor sociale vernieuwing is 100.000 gulden be schikbaar. Voor volgend jaar is er nog een tekort van 250.000 op de begroting. Om dit geld binnen te krijgen, moet de onroerende-zaakbelasting met 12,5 cent per eenheid van 3.000 gulden om hoog. Dat betekent voor bezitters van een huis met een waarde van 250.000 gulden, dat zij jaar lijks ongeveer twintig gulden meer aan belasting gaan betalen. Uit de vorig jaar gehouden stads peiling bleek dat veel Alphenaren vinden dat de politiek meer geld moet uittrekken voor de be strijding van de criminaliteit. Een deel van hen gaf aan daarvoor meer belasting te willen betalen. De proef met de stadswachten gaat per 1 de cember daadwerkelijk in. Deze maand worden twaalf stadswachten gerecruteerd onder banen poolers, JWG'ers en mensen die met behoud van een uitkering een scholingstraject volgen. De deelnemers krijgen een vooropleiding van zes weken voordat ze de straat op gaan. De stads wachten moeten toezicht houden en criminaliteit voorkomen. Zij krijgen geen opsporingsbevoegd heid. De bestuurlijke verantwoordelijkheid voor de stadswachten ligt bij het gemeentebestuur. Voor de dagelijkse gang van zaken is de districtschef van de politie Rijn- en Aarlanden verantwoorde lijk. Het kantoor, van waaruit de stadswachten gaan opereren, bevindt zich aan de Stevinstraat. De proef met de stadswachten geldt in ieder geval voor een periode van drie jaar. Door een rekenfout van een ambtenaar heeft Rijnwoude zich blij gemaakt met een dode mus. In een commissievergadering op maandag werd verheugd meegedeeld dat de gemeente een nabeta ling van 196.000 gulden kon verwachten van het Rijk. Dat bedrag bleek echter verkeerd te zijn berekend. „Bij nadere berekeing bleek er een optel- en aftrekfout te zijn gemaakt. Dat heeft voor de nodi ge rode hoofden gezorgd", verklaarde burgemeester M. Boelen in de raadscommissie financiën. Rijnwoude krijgt wel een nabetaling uit het gemeentefonds van 6900 gulden. Vijftien maanden cel voor heling den haag/hoogmade Een 25-jarige inwoner van Den Haag is door de Haagse recht bank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijftien maan den voor het helen van een gro te hoeveelheid goederen afkom stig van een reeks inbraken in ondermeer Lisse en Hoogmade. De politie vond in de woning van de man sieraden, een mun tenverzameling, merkkleding, foto-apparatuur, een magne tron en een verrekijker, afkom stig van de diefstallen. Ook heeft de man een aantal malen gestolen cheques en ken tekenbewijzen verhandeld. De aanklager had twee jaar celstraf geëist. Het Openbaar Ministerie verdenkt de man er ook van mee te hebben gewerkt aan de inbraken, maar kon dat onvol doende bewijzen. Om glastuinbouw, die ruimtegebrek heeft, in de Veen- streek te behouden, moeten grootschalige, niet aan grond gebonden bedrijven, verplaatst worden naar zoge heten 'hervestigingslocaties'. De ruimte die daardoor vrijkomt moet worden bestemd voor ontwikkeling van natuur, landschap en recreatie. Koste wat kost moet wor den voorkomen, dat er andere bestemmingen aan de vrijgekomen gronden wordt gegeven. roelofarendsveen gerard van der geest Dat staat te lezen in 'De Veen- streek en de glastuinbouw: een gezamenlijke toekomst'. Het eindrapport met deze naam van het Heidemij Adviesbureau werd gisteren bij tuinder G. Huigsloot te Roelofarendsveen gepresenteerd. De Veenstreek wordt gevormd door Alkemade, Liemeer, Jaocobswoude, Ter Aar en Nieuwkoop. De glastuinbouw in het ge bied staat stevig onder druk door ruimtegebrek, een strakke re milieuwetgeving en percelen, die te smal en te lang van vorm zijn. Ruim zeventig procent van de telers zegt hiervan last van te ondervinden. Toch ziet ingenieur N. Reichhart, de samensteller van het rapport, genoeg kansen om te overleven, speciaal voor de kleinschalige, grondgebonden bedrijven. Er is genoeg deskun digheid in huis, er is een grote variatie in teelten en de telers ontplooien (ondanks hun wat behoudende en afwachtende aard), genoeg vernieuwende ac tiviteiten, vindt Eichhart. Vol gens hem drukken de aange scherpte milieu-eisen zwaar. Voor de glastuinbouw in Roelofarendsveen ziet Reichert in de huidige structuur een goe de toekomst weggelegd. Nieuwe Wetering kan beslist niet reke nen op uitbreiding van het glas- tuinbouwareaal. Daarvoor is te weinig ruimte. In Woubrugge wenst Reichhart een 'pluksge- wijze ontwikkeling' na te stre ven, dat wil zeggen een beperk te uitbreiding van de glasteelt. Gedeputeerde J. Heijkoop, aan wie het eerste exemplaar van het rapport werd overhan digd, vond de daarin neergeleg de visie 'realisme uitademen'. Ook hij kende 'enige zorgen' over milieu en water. Maar 'de bedreigingen van vandaag zijn de kansen van morgen,' aldus Heijkoop. Essentieel voor slagen van het plan zijn volgens hem handhaving van de kwaliteit, verbetering van het imago en kostprijsverlaging. Om de aanbevelingen opti maal te kunnen realiseren, be pleit het rapport drie stappen. Op planologische zekerheid te krijgen moeten de gemeenten samen optrekken via het zoge heten 'Parapluplan'. Vervolgens zal een financieel-technische toetsing van het rapport moe ten plaatshebben. Pas dan kan fase drie ingaan: het oprichten van een Platform Veenstreek. In het platform zal het bedrijfsle ven een publiek-privaat samen werkingsverband moeten aan- gaaan met de provinciale en ge meentelijke overheden. Burgemeester N. Barendregt van Liemeer, ook aanwezig bij de presentatie, liet er geen twij fel over bestaan dat er geld no dig is voor de verplaatsingen. „Komen de overheden finan cieel niet over de brug, dan zal het plan in de diverse gemeen teraden geen draagvlak krijgen. Het is nu, of nooit", aldus de burgemeester. Gedeputeerde Heijkoop achtte een compensa tie bij uitplaatsing 'tot op zekere hoogte mogelijk'. zoeterwoude marina van den berg Zoeterwoude neemt geen maat regelen om spelende kinderen tegen vrachtwagens te bescher men. Bewoners uit de wijk Rijnegom hadden in een brief aan de gemeente gewaar schuwd voor ongelukken in de Nassaulaan. Vrachtwagens rij den na de bevoorrading van de supermarkt achteruit omdat de straat aan één kant is afgeslo ten. D. van der Laan in zijn brief aan de gemeente: „Juist achter uitrijdend verkeer is levensge vaarlijk." Maar wethouder S. Stuijt zag geen heil in het nemen van ver keerstechnische maatregelen, zo liet hij weten tijdens de raad- commissievergadering gister avond: „We hebben juist het groen weggehaald om het ver keer te laten rijden." CDA- raadslid G. van der Hulst vroeg zich af of er geen mogelijkhe den waren om op korte termijn iets te doen. „Het is een gevaar lijk punt, in alle opzichten. Kun nen we geen barrière maken tussen het speelpleintje en de straat?" Ook dat idee kreeg wei nig bijval van de wethouder. Stuijt: „Hoge muren of een wa terbarrière lijken me ook geen oplossing." Namens de bewoners sprak D. van der Laan van een 'onver antwoorde situatie' die was ont staan door de afsluiting van de Nassaulaan. WD-raadslid I. Sanders was het hiermee eens en vroeg zich af of er eerst do den moesten vallen voordat de wethouder in actie kwam. Licht gepikeerd stelde de wet houder vast dat de Nassaulaan op verzoek van de bewoners was afgesloten en dat het 'open gooien van de Nassaulaan' tot sluipverkeer van de Rijndijk zou leiden met alle gevolgen van dien. Hij vond ook dat de chauf feurs van de vrachtwagens hun eigen verantwoordelijkheid hebben. „Zij kunnen ook ie mand vragen om voor hen uit te kijken." De wethouder zegde toe te gaan praten met de beheerder van de supermarkt. Hij hoopt te bereiken dat de vrachtwagens keren alvorens de straat uit te rijden. Het zand ligt er al bij de Gemeneweg. De komende dagen wordt het gebruikt om de 'ontsluitingsarmen' naar de nieuwe Rijksweg 11 aan te leggen. FOTO BEN DE BRUYN Voor de kassen in Roelofarendsveen ziet de toekomst er goed uit, staat in het rapport over de glastuinbouw.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17