Benelux- metro ko 1,3 milja Lieve Mona eist eigen afscheidsbrief in Story 'Een déja vu-gevoel kun je niet tegenhouden' Treinreizigers gaan slecht weekeinde tegeme Randstad Bullterriër bijt kleuter in het gezicht Niet genoeg afval voor nieuwe ovens Oranje uit z'n dak Win een CD/platenh van duizend guldet VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1995 G 8 SI N BRANDENBURG. 071-356484, PLV.-CHEF DICK VAN DERfl ROTTERDAM ANP Een vijfjarig jongetje is gister avond met ernstige verwon dingen in het gezicht opgeno men in het Sophia Kinderzie kenhuis in Rotterdam nadat hij was gebeten door de bullterriër van zijn tante. Omstreeks ze ven uur beet de Steffordshire- terriër het jongetje vol in het gelaat, waarna hij het kind ze ker vijf minuten tussen zijn ka ken geklemd hield. Een fami lielid wist het slachtoffertje tenslotte met veel moeite los te krijgen waarbij deze vrouw zelf ook gewondraakte. Volgens een woordvoerder van de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond is de toestand van de kleuter redelijk. De jongen heeft diepe vleeswonden van zijn voorhoofd tot aan zijn kin. De politie heeft de terriër met een verdoving uitgeschakeld. Volgens de woordvoerder be trof het een geregistreerde bullterriër. De eigenaresse heeft afstand van het dier ge daan. Zij had de hond een week geleden gekocht. Het dier is door de politie in bewaring gesteld. Vandaag besluit de of ficier van justitie of de hond wordt afgemaakt. Het bijtinci- dent gebeurde in een woning aan het Alberta Wellingpad in Crooswijk en veroorzaakte groot tumult onder de buurt bewoners. Enkele omwonen den probeerden de hond te lynchen, hetgeen de politie met enige moete wist te voor komen. De Stefford is met de dierenambulance weggehaald. Eerder deze week raakte in Wilsum een tienjarige jongetje zwaar gewond toen een dolle herdershond hem aanviel. Het kind liep ernstig letsel aan hoofd en schouders op. De herdershond is afgemaakt. ALKMAAR GPD Voor het afvalconflict dat zich afspeelt tussen Noord- en Zuid- Holland en de andere* provin cies, moet snel een oplossing worden gevonden. Noord-Hol land wil dat provincies in het Zuiden, Oosten en Noorden af val leveren om de nieuwe afval- ovens, zoals die bij Alkmaar, vol te krijgen. Noord-Holland dreigt het komende jaar geconfron teerd te worden met een tekort van 120.000 ton brandbaar af val, oplopend naar 240.000 ton binnen vijfjaar. Binnen het Afval Overleg Or gaan (AOO) wordt momenteel druk gesproken over grensover schrijdend afvaltransport. Noord- en Zuid-Holland heb ben te weinig brandbaar afval om hun ovens rendabel te sto ken, terwijl andere provincies het vuil nog ouderwets op de stortplaats gooien. In eerste instantie dachten Noord- en Zuid-Holland het te kunnen redden met import van brandbaar afval uit Utrecht en Flevoland (de zogeheten Rand- stadsamenwerking), maar ook dat biedt onvoldoende soelaas. Als andere provincies geen afval gaan leveren, krijgt Noord-Hol land te maken met een 'leeg stand' van tien tot twintig pro cent in de afvalverbranders. De totale verbrandingscapaciteit in deze provincie (AVI-west Am sterdam en HVC Alkmaar) is ongeveer een miljoen ton. De totale overcapaciteit in de Randstad zou 300.000 ton be dragen, oplopend naar 600.000 ton in het jaar 2000. Verbod Milieuminister De Boer heeft inmiddels een landelijk stort verbod afgekondigd voor brandbaar afval (per 1 januari), maar dat is geen garantie dat de andere provincies het spul van af nieuwjaar naar Noord-Hol land komen brengen. Die pro vincies sturen hun afval liever naar een scheidingsinstallatie, die er enkele materialen uit haalt voor hergebruik. Ook be staat nog de mogelijkheid dat zuidelijke of oostelijke provin cies hun brandbaar afval in het buitenland laten verbranden. De ontstane overcapaciteit zal uiteindelijk betaald worden door de inwoners van Noord en Zuid-Holland. Kort geding voor Haarlemse rechtbank HAARLEM ED BLAAUW Lieve Mona is verdrietig en boos. Zij, raadgeefster, steun en toeverlaat van duizenden Ne derlanders met diep menselijke problemen, eist van Story dat het roddelblad haar eigen af scheidsbrief opneemt. „Ik ben niet zo'n kemphaan, maar mijn eigen naam moet gezuiverd en ik moet vechten voor mensen, waar ik zelf 21 jaar voor heb ge vochten." Het Limburgse lichtpuntje, baken en raadgeefster voelt zich door het blad als oud vuil aan de kant gezet. „O ja, er heeft wel een afscheidsbrief in Story ge staan. Ondertekend met mijn naam. Maar dat waren mijn woorden niet. En mijn lezers hebben recht op de waarheid." Boze Mona eist in kort ge ding, op 21 september voor de Haarlemse rechtbank, van VNU, uitgever van Story, dat ook alle persoonlijk aan haar gerichte post ongeopend wordt doorgestuurd. „Ik vind het treu rig dat persoonlijke brieven van wanhopige mensen door de re dactie van Story worden ge opend. Sommige brieven krijg ik pas na een maand. Dat is al lemaal tegen de afspraken in." Ook eist zij van haar voormalige werkgever 25.000 gulden als voorschot op de schade die zij heeft geleden door alle verwik kelingen. Columniste Mona. pseudo niem voor mevrouw Loek Kes- sels (62) uit het Limburgse .Landgraaf, schreef 21 jaar lang twee zeer bekende en goed ge lezen rubrieken „Schrijf't maar aan Mona" en „Mona Medisch" voor het blad. Op 1 augustus is de freelance-overeenkomst ont bonden. Mona moest plaatsma ken voor Imca Marina, die eni ge bekendheid geniet als zange res. In de schijn-afscheidsbrief van columniste Mona werd de indruk gewekt als zou zij met al haar media-werk stoppen. „Als of ik de mensen in de steek zou laten. Nou dat is wel het aller laatste wat ik doe. Kunt u zich voorstellen dat ik een rectifica tie wil?" Mona's advocaat mr. G. Knoops uit Amsterdam: „Mona is in onderhandeling om haar rubrieken in een ander blad voort te zetten." Story maakt geen gebruik meer van Mona's diensten omdat het een andere redactionele koers met het blad wil varen. „Nou dat kan. Na 21 jaar had ik echter een ander, meer waardig af scheid verwacht, 't Is een kort geding geworden. Dat stemt me toch zeer bitter, wilt u dat wel geloven?" NOORDWUK In figuurlijke zin deed hij het al talloze malen, gisteren ook een keertje letterlijk: Hotel Oranje uit zijn dak laten gaan. Gezeten in de cabine van een enorme hoogwerker gaf zanger Lee Towers het start sein voor een verbouwing van De Wintertuin, Hotel Oranje's grootste zaal. Er komt een nieuw dak op de feestzaal, voorzien van vier grote piramidevormige ramen en een horizontaal schuifwandensysteem, waarmee de zaal kan worden verduisterd. Het nieuwe dak is geluiddicht. De klus wordt in razend tempo uitgevoerd, want men is nu al aan de afwerking toe. Halverwege volgende week is het werk klaar. Hotel Oranje draait tijdens de verbouwing gewoon door. FOTO PWA |erz< De gemeenten Rotterdam en Schiedam willei^a] jaar beginnen met de aanleg van de Benelux die volgens plan over zes jaar moet rijden. railverbinding tussen Rotterdam-West en Hooj |en(j 1,35 miljard gulden. Dat heeft algemeen projectd ir. T. Smeele gisteren bekendgemaakt. terdam-Spijkenisse. ROTTERDAM ANP Inbegrepen in de Beneluxlijn is de aanleg van de Tweede Bene- luxtunnel onder de Nieuwe Maas, een oeverbinding van 1,7 kilometer lengte tussen Schie dam en Pernis. Rijkswaterstaat legt de tunnel aan. Het ministe rie van verkeer en waterstaat heeft het tracé voorlopig goed gekeurd. Op basis van de voor liggende plannen heeft minister Jorritsma subsidies toegezegd. In tegenstelling tot de be staande, meer westelijk gelegen Beneluxtunnel, die alleen ge schikt is voor autoverkeer, is de nieuwe tunnel voor alle soorten verkeer. Daartoe wil Rijkswater staat twee extra tunnelbuizen aanleggen. De metrolijn wordt 11,5 kilo meter lang. Daarvan zal 6,6 ki lometer bestaan uit viaducten, met een gemiddelde hoogte van 4,5 meter. Alleen in Schiedam komt een viaduct van twaalf meter hoog. Enkele andere tun nelverbindingen zijn samen 3,2 kilometer lang. Volgens de Rot terdamse projectmanager R. van den Broek is bij het ont werp uitgegaan van de gedachte „waar nodig ondergronds, waar mogelijk bovengronds' De lijn is een noordelijke uit breiding van de oost-westlijn van het Rotterdamse metronet. Zij verbindt bovengronds Rot terdam-west met Schiedam- centrum. Voorbij dat punt gaat zij grotendeels onder de grond. De metro moet in 2001 Schie dam via Vijfsluizen, Pemis en Gadering met Hoogvliet verbin den. Daar gaat de lijn aanslui ten op het bestaande tracé Rot- De aanleg heeft as he wachting vooral geiers z Pernis. Tot dusver deze enclave haar i^y] recht aan de olie-i het Rotterdamse ha en* Bewoners zonder ei in h port zijn er aangew stads- en streekbus, eeuwwisseling zal de nis waarschijnlijk be irdc ten. gev\ Schiedam houdt b idzi rekening met aansli de tram-plusverbind t i Rotterdamse openbafCt bedrijf RET. Ook meente de metro ko de toekomstige F Daarmee hoopt de een nieuwe verbii Hoek van Holland te De bestaande aansl de Nederlandse Spoo worden verbeterd, verder proberen de te integreren met dt hogesnelheidslijn terdam en Den Haa de Schiedamse proje *ÏL! drs. P. Bergsma. Deze week beginnt meenten een voorlid pagne voor bewoner1 geplande tracé. In zullen ongeveer hon houdens gedwongen verhuizen. De 72 hi mr van een flat in de wij land zijn enkele wekt;n geïnformeerd over nomen sloop van hui Dat gebeurde nadat terie akkoord was me voor een metro-emf16 in Schiedam-Noord. dtl t 1 )ol lol DEN HAAG ANP Treinreizigers moeten komend weekeinde rekening houden met forse omleidingen en stremmingen bij Den Haag, Rotterdam en Den Helder. De omleidingen houden verband met werkzaamheden. De Nederlandse Spoorwegen verwachten dat reizigers rekening moeten houden met vertragingen oplopend tot een half uur. Naar schatting van de NS krijgen 60.000 treinreizigers te maken met de verstoringen. De meest omvangrijke stremming wordt veroorzaakt door de vernieuwing van een wisselcomplex van station Holland Spoor in Den Haag. Vanaf zaterdag 18.30 uur en de gehele zondag rijden langs HS geen treinen. Alle treinen van Den Haag naar Leiden vertrekken dan van af Den Haag Centraal. Treinen uit noordelijke richting arriveren eveneens op CS. Tussen Den Haag en Rotterdam wordt het treinver keer omgeleid over de Hofplein-lijn via Pijnacker. Za terdagavond pendelen nog stoptreinen tussen deze ste den via Delft, maar zondag is deze route ook getroffen door werkzaamheden. De intercity's Den Haag-Heerlen Wetenschapper Gezinus Wolters over muziek waar je niet van af komt LEIDEN ANJA FRANCISSEN Je hoort een bepaald liedje en koppelt dat aan een herinne ring. En steeds weer opnieuw beleef je dat ene onvergetelijke moment. Je droomt even weg, krijgt kippevel of je kan een ge heimzinnige glimlach niet on derdrukken. De natuur heeft dat zo geregeld. Je kunt het niet te gen houden, weet Gezinus Wol ters, universitair hoofddocent van de vakgroep experimentele psychologie in Leiden. Hij weet hoe het menselijk brein rea geert. Waar het déja vu-gevoel vandaan komt. Het functioneren van herse nen is ingewikkeld, maar vooral ook intrigerend. Amerika heeft de jaren negentig uitgeroepen tot het 'tijdperk van het brein'. In Nederland besteedt de VPRO-televisie in een serie aan dacht aan het geheugen. De krant vraagt lezers hun ervarin gen op papier te zetten. Geuren „Veel mensen krijgen bij het horen van muziek sterke herin neringen. Bij geuren kun je dat ook hebben. Het ontstaan daar van is meestal een kwestie van toeval", zegt Wolters. „Je hebt een hele prettige ervaring en je hoort kort daarvoor, tijdens of daarna een bepaald liedje. De uren en dagen daarna besteed je nog veel aandacht aan die leuke ervaring. Je praat erover met andere mensen en denkt erover na. De kans dat de herin nering aan de ervaring samen valt met het horen van dat lied je is groot. Zo ontstaat die asso ciatie. Als je het liedje later weer hoort, komt automatisch de herinnering haar boven. Die twee zijn in het geheugen aan elkaar gekoppeld. Het terugvin den van het één betekent auto matisch dat ook het ander mee Gezinus Wolters, universitair hoofddocent van de vakgroep experimentele psychologie in Leiden: „De associatie van muziek en gebeurtenissen is puur toeval". naar boven komt. Sterker nog, je kunt het andere niet tegen houden. Toch is het een toeval lig proces. Het kan ook zijn dat kijkt op wat je zoal gedaan hebt, kun je dat wel reproduceren. Zonder dat je dat bewust hebt moeten leren. Alledaagse ken- je een ingrijpende gebeurtenis nis, weten wat je een meemaakt zonder muziek. Dan -den deed, gaat helemaal auto- kun je je dat toch herinneren." matisch. Dat komt omdat we in „Het onthouden en reprodu- ons hoofd een structuur hebben ceren van kennis gaat niet zo- om die informatie op te slaan, maar vanzelf. Al lijkt het tegen- We hebben geleerd dat je de deel waar. Bijvoorbeeld, als je dag indeelt in tijd. Je ontbijt aan het eind van de dag terug- 's ochtends, je luncht 's mid dags, dineert 's avonds en tus sendoor werk je. Dat is een dui delijke structuur. Je kunt de dingen die je gedaan hebt daar in plaatsen en ze dus eenvoudig voor de geest halen." „Een baby heeft nog geen goede structuren over hoe de wereld in elkaar zit. Pas op 3-a 4-jarige leeftijd is hun brein zo ver ontwikkeld dat ze situaties kunnen begrijpen. Oorzaak en FOTO LOEK ZUYDERDUIN gevolg onderscheiden. Enig tijdsbesef hebben. Dat gaat ge lijk op met hun taalontwikke ling. Vanaf een jaar of vier kun nen we ons dus bewust dingen herinneren. Het is niet zo dat er voor die tijd niets in het geheu gen is opgeslagen. Wat daarvoor in het geheugen is opgeslagen, is heel chaotisch. Daar zit nog maar weinig structuur in en er zijn geen woorden laat staan een liedje die je er aan vast kunt knopen." „De natuur heeft nooit be dacht dat het leuk is dat we ons dingen kunnen herinneren. De herinnering is meer een soort toetje. Uiteindelijk zijn we maar hele simpele biologische we zens, die ingesteld zijn op over leven. Overleven is je steeds aanpassen aan je omgeving, en plannen maken voor morgen en overmorgen. We hebben het ge heugen niet nodig om terug te kijken. Het stelt ons in staat adequaat op situaties van nu te reageren. Nieuwe waarnemin gen koppel je altijd aan gebeur tenissen of structuren die je al kent. Hé, die gebeurtenis ging samen met die en dat was heel gevaarlijk. Als ik dat weer tegen kom moet ik heel erg opletten. Dat is eigenlijk de essentie van het brein. Het voordeel is dat we ons ook hele leuke dingen kunnen herinneren, als extraa tje, zoals liedjes en een mooie gebeurtenis." Paul Ankka „Ik heb zelf lang moeten naden ken over een liedje en een in grijpende gebeurtenis. Maar er is er één die me niet loslaat. Ik was begin jaren zestig net 16 en voor het eerst zonder ouders op vakantie. In die periode was ik ook voor het eerst vreselijk ver liefd. Ik voer mee op een coas ter. We gingen eerst de Rijn af en vervolgden de reis over de Noordzee naar Wales. We wa ren nog niet voorbij Hoek van Holland of het schip werd ge grepen door de wind. Ik herin ner mij dat als vreselijk. Om de situatie het hoofd te bieden, vond ik troost bij het liedje dat toen veel op de radio te horen was: Sealed with a kiss van Paul Anka. Die ene zin herinner ik me nog goed: It's going to be a long lonely summer." en de sneltreinen Amsterdam-Dordrecht m gebruik van de Hofplein-lijn. Veel andere intercity-treinen rijden om via recht. Zij stoppen dus niet op Schiphol, Leidi w0 Haag. Verder is wegens verbetering aan het beveil teem zowel zaterdag als zondag geen treinve gelijk tussen Anna Paulowna en Den Helder, wegen zetten daar bussen in. In Den Hek nc veerdienst naar Texel wachten op de vertraaj reizigers. Even het geheugen opfrissen. Voor de vakantie plaatste de ze krant een oproep aan de lezers om op te schrijven wel ke muziek een onvergetelijke indruk op ze heeft gemaakt. MaximaaJ honderd woorden. Over dat ene nummer, dat je steeds weer doet terugdenken aan die ene gebeurtenis. Het déjè vu-gevoel. Muziek waar je nooit vanaf komt. Meedoen aan de wedstrijd, uitgeschre ven door de stichting Natio nale Platen en CD-bon, kan ook deze maand nog. Schrijf dan in maximaal woorden je eigen herin op en zend die aan: D wedstrijd, Postbus 507 PA Haarlem. Daarna jury, met tekstschrijvd Hille, cabaretier Rob hues, zangeres/actrice ten Damme en onze h( dacteur Jan-Geert Maji inzendingen beoordeli hoofdprijs is een me( ten/CD-bon ter waardt 1000,-. Van de mee noemde nummers wol gelijk een CD gemaakt

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16