emor over rdeling in lokalen t S3 111 Politie fietst 20.000 gulden bij elkaar Sleepboot wordt aangepast Leiden Regio Celstraffen geëist voor belastingfraude Bura moet verkoop CPS-liniaal staken CHTERGROND ij SEPTEMBER 1995 varolii uit garage I.O2520J urg VaikP^-i ^ll een 8ara8e u't de Swagermanvveg zijn gisteren GezondtL en drinkwaren gestolen. De waarde van de spullen tererwegjngeveer 600 gulden. De garage was dicht maar niet op 4324; ss .30 uur.j odenbJk 'n gemeentepand 71-124}, gen klein geldbedrag en wat gereedschap zijn gister- r (ólen uit een gebouw van de dienst gemeentewerken aier Cliest' 8e^ouw aan de Haarlemmerstraatweg 0 r' «comen was aan de achterkant een deur opengebro- issenaarfn wer<^cn sommige deuren met een sleutel geopend, d van Wfden met grof geweld opengebroken, ebroeksj '"r17|ier Iaat bloedspoor achter L Overal zaten bloedspetters na een inbraak in een tel. Olife Oranje Nassaulaan in Warmond, gisternacht. Daar- luberthctnen een onbekend geldbedrag en sieraden. De inbre- mevr,(binnen door een dubbele ruit in te slaan. Daarbij is hij jeuwenfüjjk gewond geraakt. In de woning zijn alle kamers en brzocht. leriksdrj Groot en, Le tiet PI; kantoo Olgt bftEN ALICE VAN SCHUPPEN 1, tel. ige wor'cn hebben op basis leerlingenaantallen in eidenpnde schooljaar recht -12lbepen. De commissie r, za H werken ging gister- a^jkoord met de splitsing Speellokaal in twee les- piaar maakte bezwaar it voornemen om een weeljvrijkomende ruimte te ivoorj aan derden. Volgens Btel is de aula van Het ;ebieodoor de aanwezigheid en he) schuifwand goed als leslokaal te gebruiken :r dus een ruimte over uur. choolbestuur maakte nd in de commissie dat het voorstel on- lbaar was. Wel gaat de rpu Jcoord met de splitsing speellokaal, maar voor is geen ruimte. Het istuur van Het Kompas le gemeente door de 'erdeling tweespalt te gezaaid tussen Het en De Vink. .Beide hebben 13 lokalen no- Bloem-etjes buiten zetten |en onze "maatjes"... v#\Si 'g] ZATERDAG 9 SEPTEMBER - 15.00 UUR SPONSOR VAN DE WEEK I Menken varGrieken olbestuur van basisschool Het Kompas is het met de herverdeling van lokalen door de ge in scholencomplex Noord Hofland. Naast Het maakt de nieuwe fusieschool De Vink deel uit complex. Door de herverdeling krijgt Het Kom- eschikking over 12 leslokalen, terwijl De Vink 13 crijgt toegewezen. CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 dig. Nu moet er één bloeden", aldus een woordvoerder van Het Kompas. „Wij moeten in de aula les gaan geven, terwijl de aula van De Vink groter is." De leden van de commissie gaven te kennen niet tot ver huur te willen overgaan. Ze vin den dat het lokaal niet aan het onderwijs onttrokken mag wor den. Bovendien wordt er ge vreesd voor leegstand, aange zien de gemeente geen verhuur voor langere termijn kan waar borgen. Volgens wethouder S. van de Poel heeft zich nog geen huurder aangemeld. J. Schouten, schoolhoofd van De Vink, is niet ontevreden met de lokalenverdeling. „We heb ben waar we recht op hebben, maar in feite hebben we niets over de verdeling te zeggen. De gemeente is eigenaar." Schou ten vindt de claim van Het Kompas terecht, maar wil zich verder niet uitlaten over de ge sprekken tussen Het Kompas en de gemeente. „Ik hoop wel dat de problemen in harmonie op gelost worden", benadrukt hij. LEIDERDORP JUDY NIHOF Het was net de Tour de France geweest. Wielrenners, begelei ders, reclame: die elementen zaten allemaal in de Sponsor- tocht van een groep politiemen sen uit het district Rijn en Braasem. Gisteren kwamen ze aan op het hoofdkantoor in Lei derdorp. Met in totaal ruim 1500 kilometer in de benen, en 20.000 gulden rijker. Dat bedrag werd overhandigd aan J. de Mil- liano van Artsen zonder Gren zen en is bestemd voor een vluchtelingenproject in Bosnië. Familie, vrienden en collega's stonden gisteren met bossen bloemen klaar om hun helden te verwelkomen. 'Pas op, instor tingsgevaar' had iemand op een groot spandoek gesschreven. Maar ingestort waren ze geen van allen, vertelde hoofdagente M. Kolthoff. De achttien man nen en drie vrouwen hadden volgens haar wel bijna allemaal pijnlijke knieën en een zere kont. „Maar het was goed vol te houden", aldus Kolthoff. De he le ploeg had zich dan ook goed voorbereid. „Zelfben ik in janu ari begonnen met hardloop- en fietstrainingen. Toch was ik te voren nerveus dat ik misschien zou moeten afhaken. Maar het is allemaal erg meegevallen." In drie dagen tijd doorkruis ten de wielrennende politie mensen heel Nederland. Niet tegelijk, maar in groepjes van zeven, die elkaar steeds aflos ten. Bij 26 politiebureaus gin gen ze langs om geld op te ha len. Eten, drinken en slapen ge beurde daar ook. Van slapen kwam het bijna niet. „Je sliep twee uur per nacht, dan ging je weer verder." De sfeer bleef vol gens Kolthoff uitstekend, on danks het slaapgebrek. „Af en toe had je een dipje, maar dan hadden de anderen er ook last van. Dan was het niet zo erg." De wielrenners trotseerden een groot aantal buien. Ze wer den nog liever drijfnat, dan dat ze hun regenkleding tevoor schijn haalden. „Je gaat niet af stappen om je regenpak aan te trekken. Dat kost zoveel tijd." Kolthoff was blij dat er onder weg geen ongelukken zijn ge beurd. Alleen in Rotterdam was er een valpartijtje, toen iemand bleef steken in een tramrails. Het slachtoffer kwam er met een geschaafde elleboog van af. 'Miss Volgens een mannelijke bege leider van de wielrenners ging de vergelijking met de Tour de France niet helemaal op. Het ontbrak toch wel aan de omhelzing van een echte 'miss'. Het was natuurlijk aardig van de korpschef om de ploeg zo warm te onthalen, vond hij. „Maar ik hou er niet van om mannen te zoenen." DEN HAAG/NOORDWUK WIM VAN WANROOY Tegen een 53-jarige zakenman en diens'47-jarige belastingad viseur, beiden woonachtig in Noordwijk, zijn gisteren voor de Haagse rechtbank voor fraude met omzetbelasting gevange nisstraffen van respectievelijk negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk en acht maan den, waarvan vier voorwaarde lijk, geëist. Bovendien is tegen de zakenman, die een bedrijf in Leiden runt, een boete van 100.000 gulden geëist. Het duo heeft gedurende vijf jaar (van 1988 tot en met 1993) willens en wetens te weinig om zetbelasting opgegeven. Dat ge beurde omdat de zaken niet goed marcheerden voor de 53- jarige Noordwijker, die zijn fi nanciële verplichtingen daar door niet kon nakomen. Om die reden liet hij zijn adviseur in de boeken knoeien. „Hij vertelde mij hoeveel geld hij aan omzet belasting wilde betalen en dat verwerkte ik in de boekhou ding", vertelde de adviseur voor rechter I. de Vries. Op het ac countantsbureau waar hij werkt - het door hem aangeboden ontslag werd niet geaccepteerd - was dat geen geheim. De advi seur vertelde 'uit morele over wegingen' tot zijn stap geko men te zijn. „De zakenman heeft flink in de financiële pro blemen (surséance van beta ling, faillissement) gezeten. Maar het zat er in dat hij de wind weer in de zeilen zou krij gen. Dat baseerde ik op een stij gende omzet. Daarom heb ik hem geholpen." De hulp van de adviseur ging zelfs zover dat hij - toen inmid dels een belastingschuld van 125.000 gulden opgebouwd was - toezegde om 40.000 gulden mee te zullen betalen. De helft van dat bedrag betaalde hij ook. Een controle van de belasting dienst in september '93 verijdel de dat het duo de schulden op termijn weg kon poetsen. De zakenman, die ook in de jaren tachtig al belastingschul den had gemaakt, ontkende voor de rechter overal van afge weten te hebben. „Ik ben een doener, van financiën heb ik geen verstand", luidde zijn sim pele verweer. Hij erkende echter wel zelf verantwoordelijk voor de belastingfraude te zijn. En zijn adviseur maakte duidelijk dat hij wel degelijk op de hoogte was geweest. Rechter De Vries begreep niet waarom de advi seur in de affaire betrokken was geraakt. „Uit een psychologisch rapport blijkt dat u niet voor uzelf kunt opkomen en de nei ging hebt mee te leven met an deren. Maar begrijpt u niet dat u er alleen maar slechter van bent geworden?" Dat begreep hij natuurlijk wel. Beiden be toonden achteraf hun spijt. Officier van justitie, H. van Verschuer. achtte opzet bewe zen. „Er zijn structureel foute aangiften gedaan. Ik acht de verldaring van de zakenman on geloofwaardig. Vanaf '82 heeft hij voortdurend problemen met de belasting gehad. Hij heeft eerder al eens een boete van 25 procent gehad en had daarom de plicht om beter op zijn zaak jes te letten." De rechtbank doet op 21 sep tember uitspraak. VOORSCHOTEN ALICE VAN SCHUPPEN Scoutinggroep Leif Erikson krijgt van de gemeente oorscho ten 31.000 gulden om haar sleepboot Madonna aan te pas sen. De boot kan door de aanleg van de brug over de Rouwkoop- vaart niet meer bij het clubhuis komen en moet daarom ver laagd worden. Het subsidiebe drag mag ook gebruikt worden voor de aanschaf van een nieu we sleepboot die onder de brug door kan varen. De commissie welzijn stemde gisteravond unaniem in met het voorstel, op voorwaarde dat de scoutinggroep voorlopig niet weer aanklopt bij de gemeente. Leif Erikson had al eerder een verzoek voor subsidie inge diend, maar dit werd tot twee keer toe afgewezen. Aanvanke lijk ging het om een bedrag van 40.000, later van 37.000 gulden, bedragen waarmee de gemeen teraadsleden niet akkoord gin gen. Aangezien de onderbou wing van het voorstel nu een stuk duidelijker was dan bij de eerste voorstellen, gingen de fracties wel akkoord. Het clubgebouw van Leif Erikson is sinds enkele jaren ge vestigd aan de Rouwkooplaan. Toen de scoutinggroep verhuis de, was al bekend dat de brug problemen op zou leveren. De gemeente Voorschoten, die voor een oplossing zou zorgen, heeft de problemen steeds voor zich uitgeschoven. De Madonna kon dicht bij het clubhuis wor den afgemeerd, maar moest op kosten van de gemeente twee keer per jaar voor onderhoud over de brug worden getild. Of de scoutinggroep de boot laat verbouwen of een nieuwe aanschaft, is nog niet bekend. „Aan die beslissing gaat nog wel een avondje stoeien vooraf', al dus T. Nauta, secretaris van de scoutinggroep. „De jeugd heeft bij ons ook inspraak. We heb ben De Madonna al sinds 1974 en dat heeft voor sommigen toch nostalgische waarde." Nauta reageert gelaten op het nieuwe besluit van de gemeen te. „Wat moet je als scouting groep? 31.000 gulden is beter dan niks. De hele gang van za ken was net een jojo. We zullen nu als scoutinggroep extra acti viteiten moeten ondernemen om alles te bekostigen. Het ver bouwen van De Madonna is niet zo eenvoudig. Er moet een nieuwe kajuit op, maar de mo tor moet ook gereviseerd wor den. Een nieuwe sleepboot kost al snel 75.000 gulden." De secretaris is ook niet te spreken over de milieu-eisen die de gemeente aan de scou tinggroep stelt. „Omdat we een bepaald aantal boten hebben, worden we aangemerkt als jachthaven", zegt Nauta. „Jachthavens moeten aan be paalde eisen voldoen, zoals vloeistofdichte vloeren. Dat kost zo 15.000 gulden. Het lijkt wel of ze onze scoutinggroep de nek om willen draaien." Auto gekraakt VOORSCHOTEN Aan het Olivier van Noortplant- soen zijn gisteren uit een auto verschillende goederen wegge nomen. Het gaat onder meer om computeronderdelen en een accuboormachine. Hoe de dader de auto heeft geopend is onbekend. Protest tegen nieuwe busroute VOORSCHOTEN Voorschoten heeft een beroep schrift ingediend bij Leiden te gen wijziging van de route van buslijn 48. De bus rijdt nu niet meer door de Breestraat, waar door het centrum van Leiden voor Voorschotenaren slechter bereikbaar is. Groen Links on dersteunt het beroepschrift niet. De gemeente Leiden heeft be sloten de route te wijzigen om het aantal bussen door de Bree straat te verminderen. Lijn 48 rijdt nu vanuit Voorschoten via het Kort Rapenburg naar station Leiden. S. Harlaar van Groen Links ondersteunt de routewij ziging. „Ik vind het een goed voornemen om het aantal bus sen in de Breestraat te vermin deren", aldus Harlaar. „Boven dien is het centrum niet slech ter bereikbaar, het Kort Rapen burg is ook centrum Leiden." Baas kunsthond blijft onvindbaar WARMOND/SASSENHEIM De eigenaar of maker van het metalen hondje dat maandag werd gevonden in Warmond, is nog altijd niet opgespoord. Het beeld staat momenteel op het politiebureau in Sassenheim. Komt niemand het kunstwerk ophalen, dan wordt het opge slagen. Na een jaar komt de hond dan beschikbaar voor de vinder. KATWIJK VALERIE LEENHEER De Katwijkse handelsfirma Bura maakt zich niet druk om het feit dat zij van de Haagse recht bankpresident de verkoop van hun CPS-liniaal moet staken. „Dit vonnis heeft geen negatie ve gevolgen voor ons bedrijf', zegt A. van den Brink, commer cieel manager van Bura. De Haagse rechtbankpresident E. Numann besloot gisteren tot het verkoopverbod omdat vol gens hem vaststaat dat de li niaal van Bura een imitatie is van de wereldberoemde Deense Linexliniaal. „De CPS-liniaal is één van de vele kleine produkten die wij verkopen. Het stoppen van de verkoop brengt het voortbe staan van Bura absoluut niet in gevaar", legt Van den Brink uit. „Bura leunt niet op deze liniaal. Het is jammer, maar we worden er koud noch warm van." Toch is Van den Brink het niet helemaal eens met het von nis van de rechter. „Al het tech nisch tekenmateriaal lijkt op el kaar. Een geodriehoek lijkt op een geodriehoek en een liniaal lijkt op een liniaal. Wij hebben het produkt verkocht omdat wij er van overtuigd zijn dat de Deense firma Linex geen alleen recht heeft op het ontwerp van delineaal." Het Katwijkse bedrijf in te ken- en schrijfmateriaal denkt nog na over een eventueel ho ger beroep. Haagweg parkeren/hartje Lelden uitstappen door: Wim Koevoet Kunstenaar moet nieuw beeld voor park maken Er is eindeloos gewikt en gewogen met de blik voortdurend op de nooduitgang. Inhoudelijke standpunten zijn angstvallig vermeden. Geheel onduidelijk blijft hoe de wethouder denkt toekomstige problemen met abstracte kunst in de Oegstgeester openbare ruimte op te lossen. Maken omwonenden uit welke beelden er voor hun deur komen te staan, de kunstadviescommissie of de gemeenteraad? Over het beeld is in het college gesproken alsof het een tijdbom is die onschadelijk moet worden gemaakt. De wethouder laat het alleen maar staan omdat verwijdering of verplaatsing naar een plek die de Leidse kunstenaar Frans de Wit, de maker van het beeld, niet aanstaat de gemeente in het ongunstigste geval 150.000 gulden kan gaan kosten. Ongeveer de helft van dat bedrag gaat op aan de schadeclaim die Frans de Wit volgens Van Kempen met een grote kans op succes kan indienen. De kans op een succesvolle schadeclaim is echter lang zo groot niet als de wethouder wil doen geloven. Zij is vergeten dat de kunstenaar een vorige keer Zo'n beetje alle omwonenden, maar ook Oegstgeestenaren uit andere delen van het dorp, willen af van het kunstwerk Doorgaande Beweging in het Hofbrouckerpark. Dat het Oegstgeester college, met de direct verantwoordelijk wethouder G. van Kempen (CDA) voorop, heeft besloten het beeld op zijn plaats te laten staan, komt op het eerste gezicht ferm over. Wie echter de zes pagina's van het raadsvoorstel met de vele voors en tegens leest, weet wel beter. helemaal niet zo kieskeurig was toen een andere plek voor zijn schepping moest worden gezocht. Doorgaande Beweging is van oorsprong een bij een modern fiatgebouw in I laaswijk behorend kunstwerk. Sterker nog, de kunstenaar had het beeld ontworpen als was het een onlosmakelijk verlengstuk van de fiat. Het beeld heet daarom Doorgaande Beweging en niet omdat het volgens de maker een rondgang door het dorp kan maken. Doorgaande Beweging, dat een lengte heeft van ruim dertig meter, moest weg uit Haaswijk vanwege de aanleg van een rotonde en kwam toen in het Hofbrouckerpark terecht, waar het van meet af aan op verzet stuitte van hardnekkig procederendeomwonenden. Als de kunstenaar vanwege de eerste verplaatsing een schadeclaim had ingediend dan was dat principieel en geloofwaardig geweest. Dat hij nu geld op tafel wil zien als het kunstwerk verdwijnt en dat hem niet één andere plek in het dorp bevalt, ruikt naar opportunisme. Daar zal toch 'ook de rechter doorheen prikken. De wethouder heeft zich blijkens het raadsvoorstel de duimschroeven laten aandraaien. Angst is haar verdere raadgever geweest en uitgangspunt dat een oplossing geen cent mag kosten. Waarom eigenlijk? De enige goede oplossing voor het kunstwerk, waarvoor klaarblijkelijk geen andere geschikte plek is te vinden, is verwijdering. Dat kost 15.000 gulden. Het zou daarbij elegant zijn om de kunstenaar een opdracht te verlenen voor een nieuw beeld voor in het Hofbrouckerpark. Hij zou op zijn beurt moeten afzien van een schadeclaim.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15