,EIDEN Stadsbestuur wil relatie met bevolking verbeteren VD: 'Autoluw en dalende mzet gaan hand in hand' Plattegrond van Leiden op diskette voldoet niet ie is wie in de faculty? send visitekaartje 'se rechtenfaculteit Prent Escher voor bezoekers open dag Vrienden van het Noorderpark krijgen steun van wijkgroep 8 SEPTEMBER 1995 yvan egmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 twee keer aangehouden Een 32-jarige Leidenaar is gistermiddag in korte tijd ial door de politie opgepakt. De man was eerst naar het gebracht na een winkeldiefstal bij V&D aan de Aalmarkt. iij was vrijgelaten wilde hij zijn fiets ophalen bij het wa- I Hij was echter vergeten dat de politie deze op het bu- d gestald. Op de terugweg naar het bureau zag hij een an op de Lange Mare die niet op slot stond. Hij besloot •ns dit rijwiel mee te nemen. Na een korte achtervolging kele getuigen kwam hij echter ten val op de Haarlem- at. Na een nieuw verhoor op het politiebureau is de man vrijgelaten. keldief ziet politie 106 keer ij het stelen van een leren jack in een winkel aan de nmerstraat is een 33-jarige Hagenaar op heterdaad be- p het bureau bleek dat de man reeds 106 keer met de po- lanraking was geweest. Hij moest tevens een nog open boete betalen. iak in woning [in een woning aan de Kanaalweg is gisteren ingebroken, [werden onder meer sieraden en een spaarpot weggeno pen is vermoedelijk binnengekomen door een deur te for- (ïdstichter betrapt Een 50-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is jlopen nacht op de Breestraat aangehouden toen hij Jfcrobeerde te stichten. De man, die altijd in Leiden rond- Hhad een stapeltje kranten in brand gestoken en onder de lorgeschoven van een boekwinkel. Daarbij vatte de deur- tm. De man heeft dit jaar al vaker geprobeerd brand te 11 n. De brandjes konden echter steeds in de kiem worden ord. Hij wordt vandaag verhoord. 1895 Zaterdag 7 September 1< van den bierhuishouder, die na bezetten tijd bezoe- zijn localiteit had, besliste de kantonrechter dat, al moge en zijn dat de beklaagde de bezoekers van het sluitingsuur i had, hij echter niet de hulp der politie had ingeroepen tot vertrek ongezinden uit zijn inrichting te verwijderen, t trok de kantonrechter de conlusie, dat bekl. met zijne ge goedkeuring na bezetten tijd bezoekers in het bierhuis veroordeelde hem deswege tot ƒ3,boete. 10 1970 dinsdag 8 september nieuw parcours aan de Havenstraat wordt donderdag- door de Ren- en Toervereniging „De Bollenstreek" in sa cking met het plaatselijk Oranjecomité de- traditionele j Van Noordwijkerhout verreden. Het startschot voor deze wordt gelost door de bekende prof Jan Janssen, die als en enige Nederlander ooit de Tour de France won. Ook oetemelk revelatie van de jongste Tour en als tweede igd na Eddy Merckx zal als gast in Noordwijkerhout j dg zijn. \roline van overbeeke rika staan soms ook de met naam en toenaam >ersoneelsgids vermeld, it ging de Leidse Rech- Iteit toch een beetje te dat geval moeten we el- een herdruk maken", cretaris A. Elias lachend, splinternieuwe gids IVie in de faculty' is deson- :eer volledig. Bijna iedere erker staat met naam en functie, nevenfuncies, nnummers, faxen, e- mmers èn pasfoto in het :rk. 'Om de nieuwsgie- te bevredigen' is zelfs van de aan de faculteit de proefschriften toe- „Die pasfoto is leuk udenten: kunnen ze zien docenten zijn." 'Wie is in eerste instantie be toor de 480 personeelsle de grote rechtenfacul- de Rijksuniversiteit Lei- gids is veel uitgebreider universiteitsgids waarin edewerkers zijn opgeno- ,ln 'wie is wie' is snel te wat iedereen doet en Lokalen A I* 'n Voorschoten I 3 mort de basisschool Het Kompas op de ge meente over de verdeling van de lokalen. Glastuinbouw si —J Om de glastuin- I bouw in de Veen- streek te behouden moe ten grote bedrijven wor den verplaatst. Actie 'lik uit de pot van vernieuwend besturen Faculteit heeft boekenfonds dankzij gulle gift verzekeraar Onder het motto 'Ook zo'n slechte relatie met de ge meente? Verzin hoe het beter kan' zijn burgemeester en wethouders begonnen met een 'doorlopende campagne' om de Leidse burgers meer bij de gemeente te betrekken. leiden annet van aarsen Daarvoor heeft het college voor dit jaar een bedrag van 20.000 gulden uitgetrokken en voor volgend jaar 40.000 gulden. Het geld gaat naar goede ideeën om de relatie tussen de gemeente en de Leidenaars te verbeteren, aldus woordvoerder Chris Sol. Volgens hem kunnen zowel personen als groepen plannen inleveren, maar zijn politieke partijen uitgesloten van een bij drage. „Elk creatief idee dat gaat over de relatie tussen burgers en bestuur komt in aanmer king", zegt Sol. „Je zou kunnen denken aan een organisatie als de Kinderwijkraad in de Ste venshof, die heel leuk functio neert, die echt dingen voor el kaar krijgt maar ook bijvoor beeld een Digitale Stad Leiden vinden we een leuk initiatief." De actie heet 'Lik uit de pot van vernieuwend besturen' en kent geen sluitingstermijn. De aanvragen kunnen worden ge honoreerd zolang er geld is. Burgemeester en wethouders beoordelen de ingezonden ideeën, die overigens aan een aantal voorwaarden moeten voldoen. Zo moet de aanvrager bij de uitvoering van zijn plan zelf ook de handen uit de mou wen steken en dient het idee overeen te stemmen met de uit gangspunten van de Raamnota Vernieuwend Besturen, die is in te zien bij de balies van het stadhuis en het Stadsbouwhuis. Per gehonoreerde aanvraag wordt maximaal 10.000 gulden toegekend. Projectvoorstellen kunnen worden opgestuurd naar B en W van Leiden, postbus 9100, 2300 PC Leiden onder de ver melding 'Lik uit de pot van ver nieuwend besturen'. leiden caroline van overbeeke De Leidse Rechtenfaculteit krijgt 125.000 gulden van het Rotterdamse verzekeringsbe drijf CA van Eijck Zoon. Het geld wordt in een speciaal fonds gestort en gebruikt voor de aan schaf van verzekerings-juridi- sche boeken. Vanmiddag wordt het eerste boek overhandigd in de juridische bibliotheek aan Het Gravensteen. Voor het stu diemateriaal wordt een aparte 'Van Eijck-zaal' ingericht. De makelaar in assurantiën viert dit jaar het 125-jarig be staan. Het bedrijf heeft om die reden besloten een gift te doen aan de Leidse juridische facul teit. „Een van de huidige direc teuren heeft in Leiden rechten gestudeerd en zo ging het balle tje rollen", aldus J. de Knegt van waar hij of zij zit." Daarnaast is het 135-pagina's tellende boekwerk een passend visitekaartje van de Leidse rech tenfaculteit. De grote advoca tenkantoren en bedrijven in Ne derland krijgen de Leidse gids toegestuurd. „Zodat ze in één oogopslag kunnen zien waar bij ons de deskundigen zitten. En dat is in deze tijden van bezui nigingen heel belangrijk. We worden immers steeds afhanke lijker van derde geldstroom-on derzoek waarbij onderzoek wordt betaald door bedrijvén en instellingen." Voorzover Elias kan overzien, is de gids uniek. „Het heeft ook heel veel werk gekost om alle gegevens te achterhalen. Soms moesten we zelfs né het lezen van de ingeleverde beschrijvin gen, nog eens opbellen. Sommi ge medewerkers weten namelijk zelf niet goed wat ze uitvoeren." De gids verschijnt ter gelegen heid van het 420-jarige bestaan van de universiteit en is onder meer te koop bij de juridische boekhandel in Leiden. „De gids elk jaar vernieuwen, is wel erg kostbaar. Maar eens in de twee jaar zou mooi zijn." leiden Bezoekers van de open dag van de gemeente Leiden krij gen morgen, zaterdag 9 septem ber, bij de uitgang een prent van het houtinlegwerk van Escher aangeboden. De afbeelding van Escher hangt in de kamer van burgemeester Goekoop en heeft dat het kunstwerk aan de ge- als titel 'De groei van Leiden van meente schonk. 1186 tot 1940'. De diverse stads- Leiden verwacht dat de open uitbreidingen zijn in verschillende dag door zo'n 1500 bezoekers tinten hout uitgevoerd. Escher wordt aangegrepen om het stad- maakte het houtinlegwerk in op- huis te bekijken. Er zijn tal van dracht van het Leidsch Dagblad activiteiten. Wethouders en raadsleden geen rondleidingen, bezoekers kunnen op de foto met burgemeester Goekoop, er is een archeologische tentoonstelling en er worden video's vertoond van het bezoek van de voormalige Amerikaanse president George Bush en van de stadhuisbrand. Er is ook een demonstratie van de Digitale Stad. Het stadhuis is van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags geopend. FOTO HIELCO KUIPERS het verzekeringsbedrijf. Volgens De Knegt is deze gift eenmalig maar is het wel de be doeling dat het fonds in de toe komst wordt aangevuld. „Dat is uiteraard afhankelijk van het economisch reilen en zeilen van ons bedrijf. Maar als het goed gaat, zullen we het fonds blijven sponsoren." Een stichting on der voorzitterschap van hoogle raar handelsrecht, professor M. Mendel, gaat het fonds beheren. Volgens de secretaris van de rechtenfaculteit, A. Elias, is een dergelijke gift 'uniek'. „Het is een groot bedrag en daar zijn wij vreselijk blij mee. Weten schappelijke boeken zijn onge looflijk duur en met dit geld kunnen we boeken kopen die we anders moesten laten lig gen." Beter resultaat uitgeverij Brill De Leidse uitgeverij Brill heeft in de eerste helft van 1994 een winst behaald van 57.000 gulden. Vorig jaar werd in dezelfde periode een verlies geleden van 276.000 gulden. De omzet steeg van 5,4 tot 6,2 miljoen gulden. De verbetering van het re- sultaat werd bereikt ondanks voor Brill ongunstige fluctua ties van wisselkoersen. Aan de verbetering droeg ook een betere spreiding van het boek-uitgeefproframma bij. Brill is een wetenschappelij ke uitgeverij die zich richt op godsdiensten, geschiedenis en oriëntalistie (kennis van de Arabische wereld). Naast boeken geeft Brill tijdschrif ten uit en wordt gebruik ge maakt van nieuwe media zoals CD-Rom. Brill handhaaft voor heel 1995 de verwachting dat de omzet en winst verder groei en. Vorig jaar werd een om zet behaald van 13,77 mil joen gulden en een resultaat van 804.000 gulden. Dat was vooral te danken aan een in haalslag in de tweede helft van het jaar. Frishman bijzonder hoogleraar faculteit der godgeleerdheid leiden anp Dr. J. Frishman is benoemd tot bijzonder hoogleraar in de ge schiedenis van de relatie tussen jodendom en christendom in de nieuwere tijd aan de faculteit der godgeleerdheid van de Leid se universiteit. De nieuwe leer stoel is een initiatief van het Haagsche Genootschap tot ver dediging van den Christelijken Godsdienst. Frishman, in 1953 in Spring Valley, New York, geboren, is sinds 1990 universitair docent joods Aramees en rabbijns He breeuws aan de Leidse universi teit. De dochter van een liberale rabbijn studeerde joodse stu diën en vergelijkende gods dienstwetenschappen in New York en Londen. In 1992 pro moveerde ze cum laude te Lei den. Haar proefschrift omvatte een kritische tekstuitgave, ver taling en exegetische studie van zes bijbelse homilieën van Narsai, een Oostsyrische kerk vader uit de vijfde eeuw die in het christelijk Aramees (Syrisch) dichtte. Het Haagsche Genootschap werd in 1785 door enkele theo logen opgericht als reactie op de Verlichting. In de vorige eeuw koos het Genootschap voor een wetenschappelijke be nadering van godsdienst en cul tuur. Het Genootschap heeft in Den Haag een basisschool en een mavo. Aan de theologische faculteit van de Universiteit van Utrecht heeft het twee bijzon dere leerstoelen, een in de godsdienstpsychologie en een in de wijsgerige theologie, in zonderheid met betrekking tot het vrijzinnige denken. rtsema jaagt CDA en PvdA tegen zich in het harnas _wim koevoet annen voor de autoluwe nstad moeten niet verder >n uitgevoerd. Ze gaan ten van de omzet van binnen- vinkeliers en leiden tot aande winkelpanden in de emmerstraat. Dat betoog- [isteravond WD-fractie- itter A. Geertsema in de ommissie economie, fi- en en grondzaken, rtsema ziet in een recent rt over de binnenstads mie één grote noodklok. 1 het gegeven dat de afge- vijf jaar de binnenstad- liers negen procent min- mzet hebben behaald van de consument die het Leidse centrum met de auto bezoekt, is voor hem een teken aan de wand. Geertsema ziet in de Leidse parkeerproblematiek de grote boosdoener. Aan de theo rie dat de dalende omzetten net zo goed hebben te maken met het eenzijdige en oninteressan te Leidse winkelaanbod, hecht hij vrijwel geen waarde. De WD'er joeg met zijn bij drage aan de discussie vooral wethouder J. Walenkamp (CDA) en PvdA-fractievoorzitter R. Hil- lebrand tegen zich in het har nas. Die wezen erop dat de af gelopen vijf jaar het aantal par keerplaatsen gelijk is gebleven en dat dat ook in de toekomst niet afneemt. Parkeerplaatsen in het centrum worden hooguit verplaatst. Ook R. Peeters (Groen Links) moedigde de wethouder aan 'door te gaan' met de plannen voor de autoluwe binnenstad. Waarop Geertsema tot grote ontsteltenis van de rest van de raadscommissie zei: „Vooral doorgaan, net zo lang totdat de laatste consument uit het cen trum is weggejaagd." Geertsema ging ook tekeer te gen het voornemen van wet houder Walenkamp om zich in dringend te bemoeien met de leegstaande winkelpanden in de Haarlemmerstraat. De wethou der zei zich te kunnen voorstel len dat de gemeente in het ui terste geval de panden koopt. Daardoor heeft ze meer invloed op het soort winkels dat zich in de Harlemmerstraat vestigt. Voorkomen moet worden dat Leidens belangrijkste winkel straat één lange sliert van cafe taria's en ramsjwinkels wordt, meent hij. D66, PvdA en Groen Links denken daar ook zo over. Maar de WD wil dat 'de markt' zijn werk doet. Walenkamp wees erop dat de gemeente al eens eerder winkel panden in de Steenstraat heeft aangekocht. „Dat gebeurde op initiatief van mijn voorganger, Van der Nat, een WD-wethou- der." Rode Ferrari staat nog op politiebureau De vorige week in beslag ge nomen rode Ferrari staat nog steeds op het politiebureau. Eigenaar J. Verbaan heeft de auto nog niet opgehaald. De bolide, die stond geparkeerd op de Korevaarstraat, werd weggesleept omdat het voer tuig geen kentekenplaten en geen deel 3 had. Verbaan weigert evenwel de auto op te halen. Hij vindt dat de politie de Ferrari maar moet komen terugbrengen. Volgens hem heeft de politie de sportwagen, die twee jaar in zijn showroom stond, van wege kinnesinne opgetakeld. Verbaan ligt met de gemeen te in de clinch over een an dere auto, een bestelbus met reclameborden op het dak van zijn pand aan de Ko revaarstraat. Volgens politiewoordvoer der T. Stuifbergen heeft Ver baan nog drie weken de tijd om zijn auto op te halen. Daarna gaat de Ferrari naar een garage elders en krijgt de rechtmatige eigenaar - als hij zijn auto komt ophalen - be- waringskosten in rekening gebracht. Stuifbergen ontkent dat de politie Verbaan om een of andere reden heeft willen te rugpakken: „De politiemen sen die bij deze zaak waren betrokken, hebben nooit iets van doen gehad met de heer Verbaan. Bovendien was er voldoende tijd voor hem om aan te tonen dat de Ferrari zijn eigendom is. Het duurde ongeveer twintig minuten voordat de takelwagen arri veerde." De Stichting Vrienden van het Noorderpark krijgt een bedrag van 2.250 gulden van de Wijk groep Sociale Vernieuwing Lei- den-Noord. De 'Vrienden' had den bij de wijkgroep gevraagd om financiële steun omdat zij zich bij de organisatie van het Noorderpark-festival in de zo mer voor 4.500 gulden in de schuld hadden gestoken. Gister avond besloot de wijkgroep de helpende hand toe te steken om het gat te dichten. Volgens wijkgroeplid B. Groe- neweg gaat er bovendien een brief naar de gemeente met het verzoek eveneens 2.500 gulden bij te dragen. „Wij zijn van me ning dat we wijkinitiatieven als deze, in het geheel georgani seerd door vrijwilligers, moeten steunen. Maar we vinden ook dat de gemeente bij dit soort zaken een taak heeft. Het zou kleinzielig zijn als ze op het stadhuis niet willen helpen." De Stichting Vrienden van het Noorderpark organiseerde het festival behalve als 'verrijking van de culturele zomeractivitei- ten in de openlucht' ook 'ter promotie van de potentiële mo gelijkheden van het Noorder park'. Op het moment heeft de stichting een aanvraag voor een referendum lopen om te voor komen dat er in het park wordt gebouwd. De gemeente wil een gedeelte van het park gebruiken voor de bouw van een verpleeg huis met zorgwoningen. leiden henny van egmond De plattegrond van Leiden en twintig andere grote Nederland se steden is sinds kort in een nieuwe versie op diskette te ver krijgen. De electronische stads plattegrond, op de markt ge bracht onder de naam CityDisc door de kaartenmaker Suurland Falkplan bv, is geheel ver nieuwd, maar blijft teleurstel len. De computer kan steeds va ker worden gebruikt voor het uitstippelen van een route. Al jaren zijn routeplanners voor automobilisten beschikbaar en ook voor trein- en busreizigers zijn er floppies met de dienstre geling. De stadsplattegrond is een aanvulling op al deze dis kettes, zij het een beperkte. De CityDisc toont op het beeldscherm een kleine platte grond. Omdat elke aanduiding ovef wijken ontbreekt, evenals de straatnamen is de kaart on duidelijk. Leiden met de buur gemeenten Oegstgeest, War mond, Leiderdorp en Zoeter- woude is als zodanig nauwelijks te herkennen. Pas als met een pijltje een bepaalde straat wordt aangewezen, verschijnt de naam. Bedrijvenlijst De diskette bevat ook een be drijvenlijst, maar die is uiterst onvolledig. Bepaalde groepen bedrijven en instellingen, zoals huisartsen, staan wel redelijk compleet vermeld. Maar wie bedrijven zoekt die een centrale verwarming installeren, vindt er slechts één in Leiden. De Gou den Gids of een telefoonboek biedt veel meer keus. De onvolledigheid wordt vooral veroorzaakt door de me thode die CityDisc toepast. Al leen bedrijven die zichzelf aan melden komen op de diskette te staan. De vermelding is gratis, maar wie meer aandacht wil, moet de portemonnee trekken. Voor 100 gulden krijgt het be drijf een vette vermelding, wie 600 piek op tafel legt, mag zelfs adverteren. De CityDisc biedt de moge lijkheid voor mensen met een modem in de computer direct de bedrijven te bellen. Ook kun je uitrekenen wat de afstand is tussen verschillende straten. Bovendien zijn alle nieuwe tele foonnummers van de bedrijven na 10 oktober opgenomen. Van Leiden is een aparte dis kette verschenen, evenals van de andere gemeenten. Wie alle steden wil hebben kan een CD- rom kopen, waarop als extraatje ook nog een satellietfoto te vin den is van Nederland. Klik de plaats aan en je krijgt de platte grond. Wie echter gemakkelijk de weg wil vinden in Leiden, kan beter een ouderwetse pa pieren stadsplattegrond pakken. CityDisc, uitgave CityDisc en Suurland Falkplan bv, 29,50 gulden, de CD-rom met alle 21 steden en de satellietfoto 119 gulden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13