'De Italiaanse keuken' bestaat eigenlijk niet Smaak Patate met salie en amaretto-likeur Het is niet moeilijk om in de ban van Italië te raken. De Franse auteur Stendhal schreef aan het begin van de vorige eeuw dat Milaan wat betreft levenskunst en levensvreugde tweehon derd jaar op Parijs voor lag vanwege de haast preten tieloze gerechten die geu rig en rijk van smaak zijn. Een van de aspecten van Italië is de grote diversiteit aan gerechten. Er bestaat eigenlijk geen Italiaanse keuken, wel een Siciliaan- se, Piëmontese, Napoli- taanse, Venetiaanse, Flo rentijnse, Genuese keuken, om enkele voorbeelden te De Italiaanse keuken is heel po-, pulair in Nederland. Ten op zichte van een jaar geleden groeide het aantal restaurants met zeven procent en telt mo menteel een kleine duizend. Volgens het Bedrijfschap Hore ca, dat die gegevens bijhoudt, is de groei van Italiaanse restau rants vooral in kleinere ge meenten (met minder dan 50.000 inwoners) heel groot: 14%. In haast elke grote ge meente is er wel een te vinden. Waarmee de Italiaanse keuken de tweede plaats inneemt op de lijst van de meest voorkomende buitenlandse restaurants in Ne derland en pal achter de Chi nees/Indische restaurants staat, die de lijst aanvoeren met ruim tweeduizend stuks. Italië is tot de eenwording van het land meer dan honderd jaar geleden, altijd verdeeld geweest in onafhankelijke soevereine Pasta van oorsprong een Zuiditaliaanse specialiteit waaierde uit over het hele land en is tenslotte uitge groeid tot een wereldhap, die in bijna elk land ter wereld wordt gegeten. foto studio wicknatzijl staatjes. Er waren koninkrijkjes, hertogdommen en republieken, pauselijke staten en stadstaatjes en elk daarvan had zijn eigen geschiedenis, cultuur en tradi ties. Tegenwoordig zijn de culi naire grenzen in Italië vervaagd en zijn de gerechten niet meer zo nauwkeurig geografisch in te delen, volgens Claudia Roden, auteur van verschillende boe ken over de culinaire cultuur van Italië. Dank zij een langdu rig verblijf in dit land ontdekte ze de belangrijkste verschillen tussen het noorden en het zui den. Voor de oorlog kon Italië in drie delen verdeeld worden naar het gebruik van soorten bakvet. In het noorden gebruikte men bo ter, in het midden varkensvet en in het zuiden olijfolie. Het Italië van de polenta, de rijst en het gekookte vlees bevond zich in het noorden en het Italië van de pizza en de droge pasta in het zuiden. In het noorden ge bruikte men zwarte peper en in het zuiden hete rode pepers. In het noorden kookte men met wijn, in het zuiden met toma ten. In de afgelopen kwart eeuw heeft men in alle uithoeken van Italië de invcisione pizzaiola en Amaretto is de beroemdste Italiaanse likeur met de smaak van bittere amandelen. In het Italiaans betekent amaretto zowel 'enigszins bitter', als 'bitterkoekje'. Overi gens behoren ook abrikozenpitten tot de smaakgevende ingrediënten voor deze zoe te, goudkleurige likeur met een alcoholge halte van 24 tot 28 procent. Als ameretti de Saronno zijn al sinds 1718 krokante, geurige bitterkoekjes te koop. De ze uit Milaan afkomstige koekjes bevatten geen bloem, de ingrediënten zijn abriko zenpitten, eiwit en suiker. In de Toscaanse keuken zijn de aardappe len uit de oven, patate, een specialiteit. Ze worden gebakken in een grote oven, waarin het houtvuur knettert. Neem vastkokende aardappelen, schil ze en snijd ze in blokjes van zo'n drie centimeter dikte. Verdeel de rauwe, ongekookte aard appelen gelijkmatig in een braadslee en steek tussen de aardappelen gehalveerde knoflookteentjes. Giet olijfolie over de aard appeltjes. Strooi er zout en vers gemalen de opkomst van de pasta mee gemaakt, produkten die vroeger in het noorden bijna nooit ge geten werden. ,,De massapro- duktie van voedingsmiddelen heeft eenvormigheid meege bracht", is de conclusie van Ro den. „Alle mogelijke regionale salami- en kaassoorten worden in dezelfde fabrieken geprodu ceerd. In het noorden fokt men nu zelfs ook de buffels die ooit uitsluitend in het zuiden voor kwamen, om hun romige melk die gebruikt wordt bij het ma ken van mozzarella kaas. Het gebruik van olijfolie is nu wijd verbreid (in het verleden had peper over. Voeg aan de aardappelen verse rozemarijn en salie toe. Verwarm de oven voor op 180 graden Celsius en laat de aard appelen zo'n kleine twee uur garen in de hete oven, totdat ze een bruin korstje heb ben en lekker knapperig zijn. Toscaanse patate zijn een delicatesse die ook thuis gemakkelijk in de oven zijn te be reiden. Maar er zijn veel meer vakantiege rechten met aardappelen klaar te maken. Zo zijn de Italiaanse, zoete Gnocchi een heerlijk nagerecht. Het wordt bereid van aardappelen, kersen, kandij en kaneel. De Franse keuken is bekend om zijn Petatou. Aardappelen met geitekaasjes waarvan sa men met andere ingrediënten een hartige taart wordt gebakken in de oven. Of Galette de Pommes de Terre, aardappelen met ge raspte Gruyèrekaas en bacon. Amaretto-likeur, ge maakt van amandelen en abrikozenpitten. een familie in het noorden vol doende aan één fles olijfolie voor het hele jaar) en nog maar weinig mensen consumeren varkensvet, zelfs in het zuiden." Volgens Roden zijn de Italianen gezwicht voor snelle maaltijden en hun culinaire voorkeur is door diverse modieuze stromin gen beïnvloed. Van biefstuk met sla vlak na de oorlog (als reactie op slechts eenmaal per week vlees, hetgeen gold voor het grootste deel van de platte landsbevolking) en de Franse keuken in restaurants, tot een overvloedig aanbod van ham burgerrestaurants, brood jeswinkels en saladebars. Maar ook de nouvelle cuisine en zelfs de periode van de 'drietjes en viertjes' waarin alles spaghet ti, omelet en pizza met drie of vier kaassoorten en drie of vier verschillende kruiden ge serveerd werd. Volgens Roden is de echte Itali aanse keuken nog te vinden in de trattoria's en de familieres taurants waar de eigenaar zelf kookt. Sinds de toeristen zich wat avontuurlijker zijn gaan op stellen en vragen om plaatselij ke specialiteiten, verschijnen er in het toeristenseizoen steeds meer piatti tipici op de menu kaarten. In sommige restau rants kunnen gerechten worden besteld die niemand meer thuis klaarmaakt omdat ze te bewer kelijk zijn of omdat de baklucht in huis blijft hangen. Omdat de Italiaanse keuken zo gevarieerd is en omdat zij nooit formeel is beschreven zoals dat in Frankrijk is gebeurd, bestaat er geen haute cuise of cuisine bourgeoise of klassieke nationa le keuken. REDACTIE WIM VAN BEEK 072-196258 Truffel kwijnt langzaam weg De truffel is een zeldzame, on dergronds groeiende paddestoel die al sinds de oudheid als een buitengewone lekkernij wordt beschouwd. De Franse gastro noom Brillat-Savarin noemde ze 'diamanten van de keuken' en Alexandre Dumas beschreef ze als 'het heilige der heiligen der gastronomen'. De truffel is nog veel zeldzamer geworden sinds bestrijdingsmiddelen de natuur hebben aangetast, door grootschalige ontbossing en re cente overstromingen in Frank rijk en Italië. De totale truffeloogst beliep de laatste jaren rond een tiende van de hoeveelheid die aan het begin van deze eeuw werd ge vonden. Dit jaar zijn het er, als gevolg van de gigantische re genval, nog veel minder. Er is dus geen sprake meer van dat truffels zo overvloedig in ge rechten worden verwerkt als men tijdens de vorige eeuw ge wend was te doen. Toen bereid de men ze in een deegkorst, stoofde ze langdurig in olie met champagne, peterselie en sja lotten, of deed ze zelfs door bloedworst. De truffel is niet alleen zeldza mer maar ook gigantisch duur geworden. Daarom kunnen de meeste mensen zich zo'n deli catesse maar zelden veroorlo ven. Als men dan toch eens een keer die sensatie zou willen on dergaan, wat is dan een betere gelegenheid dan tijdens een kerst- of oudejaarsdiner. De inkoopprijs van truffels be vindt zich momenteel op de as tronomische hoogte van rond de 5000 per kilogram. Men heeft hiervoor dan wel de win- tertruffel, van hogere kwaliteit en soms wel driemaal zo duur als die welke in de zomer wordt geoogst. Maar omdat een heel klein beetje truffel een gerecht voor velen onvergetelijk maakt, overtreft de vraag nog steeds het aanbod en daalt die prijs beslist niet veel. Alleen wanneer men er eindelijk in zou slagen truffels te kweken, zoals dat bij voorbeeld met champignons gebeurt, is er hoop voor smul papen met modale inkomens. Over de hele wereld komen zo'n 70 truffelachtigen voor. In de gastronomie gaat het hoofdza kelijk om twee truffelsoorten. De zwarte, die vooral in Frank rijk voorkomt en meestal truffe de Périgord wordt genoemd, en de witte uit het Italiaanse Pie- monte. Truffels zijn knolvormige, vrij stevige paddestoelen. De zwarte truffel, die enigszins witachtig dooraderd kan zijn, is pas op haar best na de eerste nacht vorstperiode. De gerimpelde knollen mogen best wat indro gen. Witte truffels zijn vers en nog tamelijk sponsachtig op hun best. Hoewel we ze wit noemen, is de kleur in werke lijkheid bruinachtig grijs. DOOR HANS VAN ES Er waren woensdag weer plaatjes van wolkenluchten te zien westelijke kuststrook. Vooral in de ochtenduren waren de b( aanwezige buienwolken soms spectaculair, mede dankzij h3 van de laagstaande zon. De muur van cumulonimbus-wolki, daardoor wit en oranje verlicht, zodat de massieve wolkentij dreigend, spookachtig aanzien kregen. De buien bleven ini J westelijke stroming juist voorde kust hangen. Somswerdo2 hoord, maar de meeste neerslag viel boven zee. Toen in de de dag het binnenland werd opgewarmd, gingen ook hier vt buien onstaan. Tussen de bedrijven door was er nog voldoe; voor zon en op zulke momenten voelde het nog vrij warm aa graad of 19. Tegen de avond verdwenen de stapelwolken oj', teken dat de atmosfeer stabiliseerde. De depressie op de N die dagenlang het weer boven onze omgeving regisseerde, i J in betekenis af. De verbetering duurde niet lang. Ten zuidw Ierland leefde de oude tropische storm Iris helemaal op. De temperatuur, die in dit deel van de oceaan flink boven norrr zorgde voor een toevoer van warme en vochtige lucht. Binni werd een nieuwe volwaardige stormdepressie geboren met een luchtdruk van 964 hectopascal. Dit lagedrukgebied van zijn voorganger op de Noordzee helemaal overnemen fraai voorbeeld van persistentie, waarmee wordt bedoeld, d mosfeer een evenwichtssituatie heeft bereikt en geneigd is bijhorende luchtdrukverdeling te handhaven (herhalingsnei zien de depressie in de komende 24 uur dan ook langzaam Engeland naar de Noordzee trekken. In grote lijnen verandc weinig aan ons weer. Na de passage van het regenfront, ne« buiigheid vanavond weer flink toe. Hetstormveld van de den bereikt ons niet, maar aan zee staat er wel enige tijd een ha denwind. Morgen ligt de depressiekern dichtbij ons land, w wind weer afneemt. De bovenlucht is echter koud, zodat ge buien blijven ontstaan; in de nacht en ochtend vooral aan 21 dags ook verder landinwaarts. Pas in de loop van het weeke neemt de buiigheid af. Ook dit is een tijdelijke zaak, want e j ger voor de Noordzeedepressie ligt zondag al weer klaar ten ten van Ierland. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Droog en zonnige perio den, maar in het zuidoos ten meer bewolking en af en toe regen. Middagtem- peratuur tussen 15 en 20 graden. Wolkenvelden en plaatse lijk regen. Middagtempe- ratuur van 11 graden in het noorden tot 18 graden in het zuiden. Denemarken: Overwegend veel bewol king en nu en dan regen, mogelijk ook onweer. Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, met name langs de Noordzee kust mogelijk met onweer. Middagtemperatuur meest rond 17 gra den, nabij Londen iets hoger. België en Luxemburg: Eerst van tijd tot tijd buien, soms met onweer. Mogelijk valt plaatselijk veel re gen. Morgen wat meer kans op zon. Mid- dagtemperatuur ongeveer 19 graden. Noord-en Midden-Frankrijk: Vandaag nog vrijS/eèl wolkenvelden-en aanhoudend buiig. Middag frequent buien, soms met onwëer. Mo- vandaag rond 23 graden, gelijk valt plaatselijlCveel regen. Morgen koeler, wat meer zon en droger. Middagtempe- Tsjechië en Slowakije: ratuur vandaag rond 19 graden, morgen Veranderlijk bewolkt en enke een beetje hoger. onweersbuien. Middagtemps Portugal: 21 graden, vandaag In het noorden soms wat wolkenvelden warmer, en vandaag mogelijk wat regen. Verder perioden met zon en droog. Middagtem pératuur van 20 graden in het noorden tot 26 in de Algarve. Madeira: Perioden met zon, soms ook wat wolken velden. Vrijwel overal droog. Middag- temperatuur circa 26 graden. Spanje: In het noordwesten en langs de Golf van Biskaje soms nog wolkenvelden en plaatselijk wat regen. Verder flinke pe rioden met zon en droog. Middagtempe- ratuur in het noordwesten rond 20 gra den, langs de oostelijke en zuidelijke costa's, en morgen ook in het binnen land, van 27 tot 31 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 27 met onweer. In de loop van het westen weer wat zon. Mk ratuur rond 21 graden, tijde ge neerslag lager. Polen: Vandaag van het zuidwestei mende bewolking, gevolgd buien, mogelijk met 1 Hongarije: Vandaag eerst zon, daarna v\ wolkt en een enkele regen-1 bui. Middagtemperatuur vanj veer 26 graden, morgen iets ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.04 Zonon<j Maan op 19.59 Maanoi Waterstand limuiden Katwj Hoog 04.18 16.42 03.5 Laag 14.23 00.00 14.0 Weerrapporten 08 september 0 Tunesië: Zonnig. Middagtemperatuur aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag vrij veel wolkenvelden, enkele stevige regen- of onweersbuien en langs de westkust tamelijk winderig; plaatse lijk kan veel neerslag vallen. Morgen meer zon en minder buien. Enige tijd een stevige Mistral. Middagtemperatuur vandaag van 21 graden rond Bordeaux tot 25 in de Provence en langs de Mid dellandse Zeekust; morgen overal een beetje warmer. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur circa 27 graden. Italië: Vandaag vooral in het noorden en langs de westkust bewolking en enkele buien, soms met onweer; elders geregeld zon en kleinere neerslagkansen. Morgen af wisselend zon en bewolking en plaatse lijk nog een bui. Middagtemperatuur meest van 25 tot 28 graden, in het noor den plaatselijk lager, vandaag in het zui den hoger. Corsica en Sardinië: Naast zon met name vandaag ook kans op wolkenvelden, een enkele regen- of onweersbui en een stevige westelijke wind. Middagtemperatuur van 24 gra den langs de westkusten tot 28 graden verder oostwaarts. Malta: Vrij zonnig en droog. Maximumtempera tuur ongeveer 30 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon, maar morgen in het westen en noorden een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur op de eilanden tus sen 27 en 30 graden, op het vasteland enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Duitsland: Onbestendig weer met vrij veel wolken velden en van tijd tot tijd enkele regen- of onweersbuien. Morgen wat meer kans op zon. Middagtemperatuur vandaag rond 22 graden, maar bij langdurige neerslag lager; morgen maxima rond 19 graden. Zwitserland: Eerst veel bewolking en buiige regen, soms met onweer; plaatselijk mogelijk veel neerslag. In de loop van morgen wat meer zon en geleidelijk droger. Middag temperatuur rond 21 graden. Oostenrijk: Vrij onbestendig met flink wat bewolking en van tijd tot tijd buiige regen, soms Amsterdam De Bilt Deelen Eelde ïo 7 Vlissmgen regen Maastricht regenbui Aberdeen regen Athene onbew. Berlijn regen Boedapest zwaar bew. Bordeaux regenbui Brussel regen Dublin onbew Frankfurt halfbew Genève zwaar bew Helsinki zwaar bew. Innsbruck licht bew. Istanbul onbew. Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen half bew. Las Palmas onbew. Lissabon licht bew. Locarno licht bew. Luxemburg regen Madrid onbew. Malaga onbew Mallorca licht bew Rome licht bew. Split half bew Stockholm zwaar bew "Warschau onbew Wenen regenbui Zurich Buenos Aires Casablanca zwaar bev Johannesburg onbew. Los Angeles licht bew. New Orleans onbew New York Tel Aviv Tokyo bew half bew DISARONNp AMARfTW OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. steenstof; 5. vereniging; 9. blank; 10. halsbont; 12. dieren verblijf; 13. ingenieur; 14. Euro peesgebergte; 16. Frans lid woord; 17. geleerd; 19. fijnge- bouwd; 21. vulkanisch gesteen te; 23. deel van een fuik; 24. dwaas; 26. wig; 27. bevel; 28. brood belegsel; 30. deel van een Franse ontkenning; 31. lor; 32. bederfwerende verfstof; 33. per soonlijk vnw.; 34. ontvangkamer; 36. voorzetsel; 38. Noorse god heid; 40. erfelijkheidsdrager; 41. duw; 42. punt; 44. ik ver bied!; 45. vleessoort; 48. heen en terug; 50. bovenlicht; 51. persoonlijk vnw.; 52. bedorven; 54. kunsttaal; 55. sporeplantje; 56. pronkzuchtig; 57. zijde. Verticaal: 1. elegant; 2. trotse houding; 3. deel van de bijbel; 4. vonnis-, 6. legerrang; 7. nachtvogel; 8. af gang; 10. moe; 11. liefkozing; 14. zwaardwalvis; 15. deel van het oor; 17. bouwland; 18. afde ling; 20. versvoet; 22. aandeel houder; 24. eet- en drinkpartij; 25. aaneenschakeling; 28. ver voermiddel; 29. opening; 33. gul in het onthalen van gasten; 35. randschrift van een muntstuk; 37. tegenspraak; 39. boom; 41. hoofddeksel; 43. aardkluit; 44. dik; 46. scheepstouw; 47. pau- sennaam; 49. lor; 51. hemelli chaam; 53. voorzetsel; 55. fami lielid. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. Carla; 2. Elias; 3. Cupido; 4. Donar; 5. vurig; 6. denim; 7. ka non; 8. coupe; 9. vlerk; 10. tsaar; 11. trace; 12. tinne; 13. wazig; 14. creme. Het citaat is: ,,Het moeilijkse hu welijk is dat met de ideale vrouw". F. Janssen. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊRÊÊKamm S T R I HEINZ JE &/ZAA&T TE&ES*- EEA/ EJ>. TOM POES Tom Poes en de Bommel-legende Heer Bommel vervolgde zijn eenza me weg door het woeste landschap en al lopende geraakte hij in diepe gedachten. Alles wat er die middag gebeurd was passeerde zijn geestes oog en langzamerhand kwam hij op een idee. „Natuurlijk, dat moet het zijn", prevelde hij. „De klokken van Sickbock en dat gepraat over de tijd.. Ik zei, dat ik mijn voorvader wilde spreken en toen zei Sickbock... Toen schoof hij die toeter boven mijn hoofd, bedoel ik en toen werd alles mistig. Dat is het; hij heeft mij terug gezet in de tijd!" Deze gedachte stemde heer Ollie rustiger; zo rustig, dat hij zonder rondkijken zijn weg vervolgde. „Er is niets aan de hand", hernam hij glimlachend. „Wanneer men maar even logisch doordenkt is alles te verklaren. En denken kan ik dieper dan de meesten, dat blijkt maar weer. Ik ben dus in het verle den. Goed. Die vreemde figuur daar net zal dan wel een batavier of een Spanjaard geweest zijn. Of zo ie mand. Goed dat ik het weet, nu kan ik kalm mijn voorvader van de legen de gaan zoeken. Met en geld en goe de woorden kan men overal terecht, zei mijn goede vader altijd; daar houd ik mij aan." Zo sprekende ver dween hij over een vulkaanrand, op hetzelfde moment, dat professor Sickbock klaar was met zijn bereke ningen. „Ei, ei", sprak de geleerde, „van deze uitkomst sta ik toch even te kijken, De heer Bommel is door een kleine storing aan de funerius héél wat verder gegaan, dan ik be doeld had." „Waar is hij... eh... wanneer is hij dan?" vroeg Tom Poes ongerust. „De heer Bommel is negenduizend- zevenhonderdvijfendertig jaren te ruggegaan", verklaarde de hoogle raar. „En waar hij dus is, is het vijf minuten over acht, 's avonds."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10