Winst Randstad schiet omhoog Economie Beurs Van der Zwan stopt onderzoek naar Dagbladunie Groei Duitse economie blijft achter bij raming*' Axxicon naar de beui 5 i ESH5^ L zpssr DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1995 JLdep ECONOMISCH KORT MINISTER ZALM van financiën komt met een vervolguitgifte van de tienjarige obligatielening tegen zeven procent rente met aflossing op 15 juni 2005. De in schrijvingsdatum is 14 septem ber tussen 9.00 uur en 10.00 uur en de minimumomvang van de inschrijving is duizend gulden. De looptijd is vanaf 15 juni 1995 dus de resterende looptijd is 9,8 jaar. Zalm lanceerde de lening op 12 mei, waarmee 8,75 mil jard gulden uit de markt werd gehaald. Inmiddels deed de agent van financiën dit jaar ze ven emissies, die in totaal 40,55 miljard gulden opbrachten. De geschatte financieringsbehoefte van de staat is 56,9 miljard gul den. SMIT INTERNATIONALE, het sleepbedrijf, heeft in de eerste zes maanden een winst behaald van 9,8 miljoen gulden tegen 3,1 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar. Hierbij geldt de kanttekening dat het resultaat 1994 in het eerste halfjaar on gunstig werd beïnvloed door een buitengewone last van 5,1 miljoen gulden in verband met reorganisaties. Het bedrijfsre sultaat steeg van 14,6 naar 17,7 miljoen gulden. NYLOPLAST, producent van kunststof hulpstukken, gaat dit jaar in tegenstelling tot eerdere berichten niet naar de beurs. Het bedrijf stelt de' beursgang uit wegens een te verwachten daling van de omzet en resul taat dit jaar. VAN MELLE, de snoepfabrikant, heeft het resultaat na belasting in de eerste zes maanden van dit jaar zien dalen met dertien procent gedaald naar 22,3 mil joen gulden. Ook in het tweede halfjaar zal het winstniveau van de tweede helft van 1994 niet kunnen worden gehandhaafd. De directie handhaaft daarom de verwachting, dat de winst over het hele jaar duidelijk zal achterblijven bij die over 1994 (54,3 miljoen gulden). GOUDSMIT (detailhandel en professionele diensten) heeft in het eerste halfjaar een netto winst geboekt van 2,9 miljoen gulden, een verbetering met acht ton vergeleken met de eer ste helft van 1994. Deze verbe tering van 38 procent is over eenkomstig de verwachtingen, zo heeft de directie gemeld. De winst per aandeel is gestegen van 1,96 gulden tot 2,63. De omzet is met achttien procent vooruitgegaan tot 58 miljoen gulden. DE CHINESE REGERING ziet nog geen kans de inflatie terug te dringen. Volgens een voor aanstaande econoom zullen de consumentenprijzen dit jaar met zeventien procent stijgen, terwijl Peking mikt op hooguit vijftien procent. Yang Fan van de gezaghebbende Chinese aca demie van sociale wetenschap pen weet de gang van zaken gis teren vooral aan de kunstmatig opgedreven prijzen door het fei telijke monopoliesysteem. Omzet en resultaat van de uitzendorganisatie Randstad zijn in het eerste halfjaar omhoog geschoten. Werd in maart nog rekening gehouden met een winststijging van 25 procent, gisteren kon president-directeur F. Gold- schmeding een stijging van 41,1 procent tot 57,3 miljoen gulden presenteren. De omzet groeide met 29 procent tot 2.133 miljoen gulden. Over het hele jaar verwacht Rand stad een recordwinst van 160 a 165 miljoen gulden. Voor de komende tien jaar voorspelt hij een gemiddelde groei van ten minste tien pro cent per jaar. Randstad steunt bijna volle dig op de uitzendbranche: van de totale omzet komt 1,89 mil jard gulden of 88,8 procent via DIEMEN ANP Goldschmeding is uitermate optimistisch over de ontwikke ling van de uitzendmarkt. Hij verwacht dat in Nederland dit jaar het aantal uitzenduren met meer dan 25 procent zal stijgen. de bureaus voor tijdelijk perso neel. Schoonmaak is goed voor 4,5 procent en beveiliging voor 2,5 procent. De rest is afkomstig van Randstad Interim Kader en andere instellingen voor hoger personeel. In het eerste halfjaar werkten gemiddeld 103.000 mensen voor Randstad, tegen 78.500 in dezelfde periode vorig jaar. Het aantal vestigingen groeide van 778 eind vorig jaar tot 847. Van de nieuwe vestigingen werden er 26 in Nederland geopend. Voor het hele jaar verwacht de directie dat de omzet met ten minste 25 procent toeneemt ten opzichte van 1994 (3,8 mil jard gulden). De verwachte winst van 160 165 miljoen gul den ligt veel hoger dan de winst die in 1994 werd behaald: 112 miljoen gulden. In het buitenland ziet Gold schmeding voldoende groeimo gelijkheden: in landen als Span je, Italië en Duitsland zijn de wettelijke beperkingen op uit- zendwerk afgezwakt of staat dat op het punt te gebeuren. Overi gens is Nederland nog steeds veruit het belangrijkste gebied voor Randstad. Nog steeds komt tweederde van de omzet uit het land waar Goldschme ding het uitzendbureau had op gericht. WIESBADEN KRF-Rtr-DPA Bestuur Elsevier belemmert werk van professor AMSTERDAM ANP Prof. A. van der Zwan is gestopt met zijn onderzoek naar een zelfstandig voortbe staan van de Dagbladunie. De reden is dat het bestuur van Elsevier heeft geweigerd Van der Zwan inzage te geven in het bie- dingsboek dat aan achttien gegadigden voor Dagbladunie is gestuurd. Volgens voorzitter K. de Jong van de on dernemingsraad van Dagbladunie heeft de raad van bestuur van Elsevier gisteren een speciale vergadering aan deze zaak gewijd en is officieel inzage in het bie- dingsboek geweigerd. Het Elsevier-be- stuur stelt zich op het standpunt dat het de met financieel adviseur ABN AMRO Bank gemaakte procedurele afspraken niet wil doorkruisen. De ondernemingsraad heeft zich van ju ridische bijstand verzekerd en overweegt via een kort geding het biedingsboek bij Elsevier af te dwingen. In elk geval zal het bestuur een ultimatum worden gesteld, dat vandaag afloopt. De redactieraden van Algemeen Dag blad en NRC Handelsblad, die niet bij de besluitvorming zijn betrokken, zullen bin nenkort hun standpunt bepalen. Mocht de rechter de ondernemingsraad in het gelijk stellen, dan zal Van der Zwan zijn opdracht hervatten, aldus De Jong. Afgelopen zaterdag publiceerde De Volkskrant stukken uit het geheime bie dingsboek. Deze muis zal volgens De Jong een flinke staart kunnen krijgen, want 'het is niet denkbeeldig dat Elsevier bij Pers combinatie een schadeclaim indient we gens lekken van de geheime en vertrou welijke gegevens'. Perscombinatie is een van de achttien belangstellenden voor Dagbladunie. Desgevraagd liet een woordvoerster van Elsevier weten dat de raad van bestuur 'zich van commentaar op deze zaak ont houdt'. Directeur Merk van fERT reau voor de statistiek echter niets van een wr weten. „De groei is nieij nomen zoals ik had ve|(jj| maar is op hetzelfde terT^ bleven." Volgens minister vanfcu mische zaken Rexrodt itioii cijfers ook het bewijs B economische herstel viran „Het herstel is alleen i^tle' een rustiger vaarwater» m men. Een groeivertragigac een krachtige stijging isijnt c gewoon." „In elk geval zijn de pé tische ramingen die L laatste weken zijn geuit, 18* vestigd", voegde Merk toe. Negatieve geluidei men deze zomer vooral I verse onafhankelijke Fqj zoeksinstituten. Zij 1? met een neerwaartse bij tot 2,5 procent of zelfs t| procent voor heel 1$ groei over heel 1994 wasi procent uitgekomen. De groei van de Duitse econo mie zal dit jaar niet meer de ra mingen van drie procent van de regering in Bonn halen. Om die prognose alsnog te bereiken, moet de economie in het twee de halfjaar met 3,3 procent toe nemen, zei topambtenaar Strohm van het Duitse bureau voor de statistiek gisteren. „Je hoeft geen profeet te zijn om te weten dat dat niet zal gebeu ren." Zijn uitspraak volgde op de bekendmaking van de groeicij fers over het eerste halfjaar. De waarde van alle geproduceerde goederen en diensten nam in de eerste zes maanden van dit jaar met 2,6 procent toe vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. Gemeten naar kwartaalcijfers kwam een vertraging van de groei aan het licht. De groei die in januari, februari en maart uitkwam op 2,9 procent, zwakte af tot 2,2 procent in de maan den april, mei en juni. AMSTERDAM ANP De matrijzenfabrikant Axxicon gaat voor negentien gulden per aandeel naar de beurs. Het be drijf maakt matrijzen voor de kunststofverwerkende industrie. Naar eigen zeggen heeft het een wereldmarktaandeel van vijftig procent bij de produktie van t'op 15 september. De intro wordt begeleid door Mei son. Maandag 18 sepjf verschijnt de eerste koerst^ koersenbord. De motivatie voor dej gang is volgens president teur B. van der Zijl voof- betere toegang tot de ka: markt. Het bedrijf wil einT of begin 1997 een i BINNENLANDSEAANDELEN MEESLACTIEVE FONDSEN ffiïi VERKLARING DER AFKORTINGEN op openingskoers f gedaan en laten b bieden JS «5 OVERIGEOBLIGATIES BUITENLANDSEAANDELEN S1U

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6