Geniet, maar betaal met mate NAVO wil aanvallen Bosnië nog opvoeren Buitenland Aardappelpatrouille slaat toe Landelijk protest tegen kernproeven Onthulling brengt premier Spanje verder in het nauw 28,95 8,95 18,95 20,95 gallugall Patiënten moeten weg uit ziekenhuis Soweto Rode Kruis platzak, hulpacties in gevaar «DAG 7 SEPTEMBER 1995 dse werknemers minder ziek Het ziekteverzuim onder Zweedse werknemers is :9 met de helft afgenomen, waardoor zij het predikaat n de wereld' kwijt zijn. Het Zweedse Verbond van ters schreef de daling grotendeels toe aan een wijziging IBctewet in 1992, waardoor het loon van een werknemer ■:e niet langer voor 100 procent wordt gecompenseerd. fjdentsverkiezingen in Polen In Polen wordt op 5 november een nieuwe presi- fözen. Volgens voorzitter Jozef Zych van de Sejm, het |nt, wordt twee weken later een tweede ronde gehouden >en van de kandidaten bij de eerste ronde een absolute [heid behaalt. De huidige president Walesa streeft naar :de ambtsperiode. Zijn belangrijkste rivalen zijn de pige communist Kwasniewski en de katholieke presiden- |e centrale bank, Hanna Gronkiewicz-Waltz. oord over terugkeer vluchtelingen Het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen van Naties (Unhcr) en Zaïre zijn het eens over de te- |van de Rwandese en Burundese vluchtelingen naar hun land. Dit heeft commissaris Sadako Ogata gezegd na een aan Zaïre. De operatie begint heel spoedig, aldus Ogata. |jj ingenis voor Divine Brown les» De Hollywood-prostituee Divine Brown, die eind i gearresteerd wegens onzedelijk gedrag met de Britse ur Hugh Grant, moet maximaal 180 dagen de cel in. Een ik in Los Angeles veroordeelde haar gisteren wegens ng van een voorwaardelijke straf uit een vorige zaak. Sandoval voegde 90 dagen toe aan de 90 dagen die ze rwaardelijk had staan na een eerdere veroordeling we- ititutie. sche kernreactoren naar Iran j Rusland heeft gisteren aangekondigd onderdelen aan jjaan leveren voor de bouw van twee kernreactoren. De «legeren hiermee protesten van de VS, die vrezen dat het ische Iran hierdoor in staat zal zijn een eigen atoombom "ikelen. Rusland leverde begin dit jaar voor een bedrag 11,2 miljard gulden al een reactor voor Bushehr in het Jvan Iran. fijnen vermist na overstromingen Mogelijk 500 mensen worden vermist nadat Jnge overstromingen verscheidene dorpen bij een vul- jihet zuiden van de Filipijnen hadden getroffen, hebben llijke functionarissen vandaag gezegd. De overstromin- l4teravond laat, zijn vermoedelijk veroorzaakt door een ;chuiving waardoor tonnen puin in een meer in de kra- Ide vulkaan terecht kwamen. Van zeker veertien mensen ist dat ze dood zijn. lité wil uitstoting senator VS De commissie voor ethische zaken van de Ameri- JSenaat heeft gisteren aanbevolen dat de Republikein Bob iod, die al jaren lid is van dit college, wordt geroyeerd. De gon afkomstige Packwood wordt ervan beschuldigd dat dmtien vrouwen, vooral ex-medewerksters, seksueel heeft jevallen. De commissie stelde verder vast dat Packwood in ^boeken heeft geknoeid om de feiten weg te werken. Voor sTement moeten twee-derde van alle 100 senatoren stem- jgeen nieuwe CAO Volkswagen... Ondanks een lichte toenadering tussen de partijen de CAO-onderhandelingen bij het Duitse autoconcern agen nog geen resultaat opgeleverd. De gesprekken zijn n verdaagd tot maandag. Op de belangrijkste punten een doorbraak bereikt. Vooral de eis van VW dat er per ,4 uur meer moet worden gewerkt zonder extra betaling, eilijk bij de vakbond. iar wel bij Opel ver» Bij VW zijn ze er nog niet uit, bij Opel is dat anders, rerden gisteren de handtekeningen gezet voor de flexibele an personeel. De werkuren-kunnen bij de dochteronder- g van de Amerikaanse General Motors worden aangepast produktie. Deskundigen spreken van een doorbraak in ;ens hen starre arbeidsverhoudingen in Duitsland. NARO-FOMiNSKTwee bereden Russische militairen brengen een man op, die betrapt was bij het stelen van aardappelen. Aardappeldiefstal op het Russische platteland is voor de boeren een dermate ernstig probleem aan het worden, dat speciale bereden patrouilles is opgedragen de akkers te gaan bewaken. foto epa andrei filatov Serviërs blijven halsstarrig weigeren wapens terug te trekken Het einde van de NAVO-luchtaanvallen tegen Bosnisch- Servische doelen lijkt nog lang niet in zicht. De Serviërs blijven weigeren al hun zware wapens uit de zone van 20 kilometer rond Sarajevo terug te trekken. Volgens de New York Times van vandaag heeft de NAVO besloten de aan vallen te intensiveren en het aantal doelen te verdubbe len. Vanochtend werden opnieuw bombardementsvluch- ten uitgevoerd. aanvallen. Maar tegen de Ame rikaanse televisiezender CNN zei hij tevens dat ervan een ver dere terugtrekking van zware wapens rond Sarajavo geen sprake kan zijn. „We kunnen niet meer wapens terugtrekken dan we al hebben gedaan", zei hij. Karadzic beklaagde zich verder over het feit dat de NAVO de Serviërs bombardeert „op een schaal die zich sinds de Tweede Wereldoorlog in Europa niet meer heeft voorgedaan". Volgens de NAVO beperken de aanvallen zich echter tot zorg vuldig uitgezochte militaire doelen. Volgens de Verenigde Naties hebben de Serviërs, ondanks het harde ultimatum dat hen zondag werd gesteld en de BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Gisteravond, na een onderbre king wegens slecht weer, voer den NAVO-vliegtuigen opnieuw drie series bombardementen uit op Servische militaire installa ties in diverse delen van Bosnië. De uit Fransen, Britten en Ne derlanders bestaande snelle re actiemacht kwam vannacht ook in actie. Dat gebeurde nadat Servische artillerie de weg over de berg Igman bij Sarajevo on der vuur had genomen. De snelle reactiemacht beschoot daarop Servische .artilleriestel lingen. De leider van de Bosnische Serviërs, Karadzic, riep gisteren op tot het stoppen van de lucht- daarop volgende luchtaanval len, pas een klein deel van hun meer dan 300 zware wapens uit de omgeving van Sarajevo te ruggetrokken. De wisselende reacties van de Bosnische Serviërs op de NAVO-luchtaanvallen lijken er op te wijzen dat de machtsstrijd in Pale, het hoofdkwartier van de Bosnische Serviërs, opnieuw is opgelaaid. Hun politieke lei der, Karadzic, leek agelopen maandag bereid de eisen van de Verenigde Naties in te willigen, maar de opperbevelhebber van de Bosnisch-Servische strijd krachten, generaal Mladic, zou geen millimeter willen toege ven. Tussen Mladic en Karadzic botert het al langer niet. Karad zic zette Mladic vorige maand aan de kant, maar moest hem onder druk van de legertop weer aanstellen. Mladic stond tot voor kort te boek als een ver trouweling van de Servische president Milosevic, en Karad zic als de man van de harde lijn. Die rollen lijken nu te zijn om- Ambassade van Pakistan in Kabul in brand Een woedende menigte van duizenden mensen met stok ken en staven heeft gisteren de Pakistaanse ambassade in de Afghaanse hoofdstad Kabul in brand gestoken. Daarmee pro testeerden ze tegen de mogelij ke betrokkenheid van de Pakistaanse regering bij ge vechten in het westen van Af ghanistan. Afghaanse functionarissen meldden dat er bij de aanval op de ambassade twee doden zijn gevallen, een werknemer van de ambassade en een de monstrant. Woordvoerders in Pakistan lieten weten dat de ambassadeur en 24 medewer kers gewond zijn geraakt. De verwondingen van de ambas sadeur worden als licht om schreven. De aanval volgde op bewe ringen van president Rabbani van Afghanistan dat Pakistan de islamitische Tali ban-rebel len in West-Afghanistan steunt. Het was de tweede aanval op de Pakistaanse ambassade in Kabul. Vorig jaar vluchtten Pakistaanse diplomaten na een aanval naar de stad Jalala bad, ten oosten van Kabul. DEN HAAG-PARUS GPD-Rtr-ANP Minister Van Mierlo (buiten landse zaken) heeft de Franse ambassadeur gistermiddag op het matje geroepen. De minis ter heeft daarbij zijn teleurstel ling geuit over de Franse kern proef op Mururoa. Ook drong hij aan op het vrijgeven van de twee Greenpeace-schepen en hun bemanning, die onder Ne derlandse vlag varen. Een voorstel van Groen Links en de SP om het voorgenomen bezoek van de Franse president aan Nederland voorlopig uit te stellen, wijst Van Mierlo van de hand. Hij wordt daarin ge steund door een ruime kamer meerderheid. Partijgenoten van Van Mierlo in de adviesraad van D66 roepen, evenals de Jonge Socialisten, wel op tot een boy cot van het bezoek. Groen Links vraagt daarnaast alle Nederlan ders deze maand geen Franse produkten te kopen. Ook diverse partijen in het Europese parlement spraken hun afkeuring uit. Namens de Europese Commissie verklaarde voorzitter Santer niet op de kernproeven te kunnen reage ren. Bijna honderd betogers de monstreerden gisteravond voor het Franse consulaat in Amster dam. Ze gooiden met tomaten en flessen Franse wijn. De poli tie hield één betoger aan die met een fles gooide. In Den Haag was een handjevol de monstranten op de been voor de Franse ambassade. Het gele genheidscomité 'Stop Atoom- proeven Mururoa', bestaande uit mensen van diverse kleinere vredesbewegingen en maat schappelijke organisaties, orga niseert op zaterdag 30 septem ber een landelijke betoging in Amsterdam. Enkele duizenden mensen namen gisteravond in Parijs deel aan een demonstratie te gen de kernproeven. Zij gingen in een optocht van de Place de la Bastille naar de Place de la Nation. De betoging was geor ganiseerd door het collectief 'Genoegproeven'. De woordvoerder van de Franse president Jacques Chi rac, Francois Baroin, herhaalde dat Frankrijk „zich beslist schrap zal blijven zetten" tegen het verzet tegen de kernproe ven. Hij zei dat Parijs „de uiter ste standvastigheid zal tonen bij de uitvoering van de kernproe ven en bij de verdediging van onze economische en diploma tieke belangen". De schrijfster/journaliste Ly- dia Rood is gisteren op Tahiti gearresteerd nadat zij uit pro test tegen de Franse kernproe ven haar blote billen had ge toond. Rood liet haar act ge paard gaan met de uitroep: 'Schijt op Chirac'. Rood woonde als verslaggeefster voor de AVRO-radio een persconferen tie bij van Franse legercom mandanten, die uitleg gaven over de eerste kernproef. MADRID Rtr-ANP steeds beweerd dat het docu ment nooit heeft bestaan. De militaire inlichtingendienst Ce- sid zou de blauwdruk in 1983 hebben gemaakt. De publikatie van het docu ment verzwakt de positie van Gonzalez verder. Damborenea heeft de premier ervan beschul digd dat hij in de jaren tachtig opdracht gaf tot moord op 27 vermeende ETA-leden. Gonzólez sprak vanochtend alle beschuldigingen tegen. De Spaanse pers heeft vanoch tend een blauwdruk gepubli ceerd over de 'vuile oorlog' te gen de Baskische afscheidings beweging ETA. Een voormalige socialistische partijbons, Ricar- do Garcia Damborenea, over handigde gisteravond een kopie van het document aan onder zoeksrechter Garzón. De socia listische minderheidsregering van premier Gonzélez heeft BRUSSEL PETER DE VRIES Belgische justitie wil onderzoek tegen Willy Claes voortzetten bank van België over de stand van het onderzoek. Het Belgi sche parlement beslist volgende week of justitie toestemming krijgt voor een vervolgonder zoek. Het schandaal draait om smeergelden die de Italiaanse helipkopterfanbrikant Agusta zou hebben betaald aan Belgi sche politieke partijen, waaron der de sociaaldemocratische van Claes. CORRESPONDENT De Belgische justitie wil het cor ruptie-onderzoek tegen NAVO- topman Willy Claes voortzetten. Maar bewijzen dat Claes des tijds, als Belgisch minister van economische zaken, in de Agus- ta-affaire een scheve schaats heeft gereden, zijn er niet. Dat blijkt uit het nog vertrouwelijke verslag van de hoogste recht- 0.7LJ255 BONUS MILES Red/White 0.75LSW 1 BONUS MILE 1BL2IL45 0.7L2W5 r maar drink met Gall bel: 02503 - Altijd iets bijzonders. mate. Aanbiedingen zijn geldig tot en met 19 september a.s., zolang de voorraad strekt. Voor uw dichtstbijzijnde 60555. Air Miles en het Air Miles logo zijn geregistreerde handelsmerken van Air Miles International Holdings N.V Staking is rampzalig voor Zuid-Afrikas grootste hospitaal KAAPSTAD RUNA HELLINCA CORRESPONDENT Een al drie dagen durende sta king van het verplegend perso neel in het Baragwanath-zie- kenhuis in Soweto (bij Johan nesburg) heeft tot totale chaos geleid. De kans is groot dat alle patiënten uit het hospitaal moeten worden geëvacueerd. De intensive care-afdeling van het grootste ziekenhuis van Zuid-Afrika is inmiddels al ge sloten en de ernstigste 'geval len' zijn per legerhelikopter of ambulance naar andere zieken huizen overgebracht. Verpleegsters hebben het ver zoek van de ziekenhuisdirectie om op zijn minst een eerste- hulpdienst in stand te houden, naast zich neergelegd. In totaal zijn 43 volwassen patiënten en 111 ernstig zieke baby's intus sen naar andere ziekenhuizen overgebracht. Alle zieken voor wie dat enigszins verantwoord was, zijn naar huis gestuurd. Dinsdag stierven in het zieken huis zeven mensen, maar on duidelijk is nog in hoeverre hun dood het directe gevolg is van de stakingsactie. Het leger heeft 58 hospiks ter beschikking gesteld, maar het grootste deel van de verpleging wordt momenteel gedaan door artsen, familieleden van zieken en medepatiënten. Eigenlijk zouden meer patiënten naar andere ziekenhuizen moeten worden doorgestuurd, maar in de buurt van Johannesburg zijn alle bedden inmiddels vol. De 1.700 stakende verpleeg sters eisen een loonsverhoging van 25 procent, gelijke betaling voor gelijke functies en een nieuw belastingregime. Ook an dere ziekenhuizen in het zwarte woonoord Soweto hebben zich inmiddels bij de staking aange sloten of hebben aangekondigd dat ze actie overwegen. Ver pleegsters in een ziekenhuis in de Johannesburgse wijk Hill- brow gingen in staking om erte gen te protesteren dat enkele patiënten uit het Baragwanath- ziekenhuis naar hun hospitaal waren overgebracht. Hun ver zorging beschouwen ze als be smet werk. De belangrijkste vakbond voor verplegend personeel, Ne- hawu, neemt afstand van de ac ties, omdat die de officiële on derhandelingen zouden door kruisen. Volgens een woord voerder van de bond is de sta king georganiseerd door kleine extremistische groepen die tot doel hebben de provincie Gau- teng te destabiliseren. Artsen hebben op zichzelf be grip voor de eisen van de ver pleegsters, al vinden ze deze staking onaanvaardbaar. Maar de arbeidsomstandigheden van verplegend personeel in Zuid- afrikaanse staatsziekenhuizen is berucht slecht, met zeer lange werkdagen en een zeer laag sa laris. De ziekenhuisdirectie zegt echter niets te kunnen doen, omdat salarisonderhandelingen voor verplegend personeel cen traal plaatsvinden. GENÈVE BOB KROON CORRESPONDENT Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) is door de noodsituaties in voormalig Joegoslavië, Tsjetsjenië, Sri Lanka, Rwanda en een reeks Afrikaanse landen in een financiële crisis geraakt, die zijn wereldwijde activiteiten in onmiddel lijk gevaar brengt. De Zwitserse leiding van het ICRC heeft voor het eind van het jaar 153 miljoen Zwitserse frank (207 mil joen gulden) extra nodig om zijn hulpver lenende en beschermende taak te kunnen voortzetten. Daartoe is gisteren een be roep gedaan op alle donorlanden. Voor de Balkan alleen al is 50 miljoen frank nodig. Christian Kornevall, een ICRC-topfunc- tionaris, zei dat veel landen het moe zijn steeds maar geld te geven. Hij noemde dat begrijpelijk, omdat ook andere hulporga nisaties steeds meer geld vragen. Hij roemde overigens Nederland en de Scan dinavische landen als „trouwste en meest stipte contribuanten van het Internationa le Rode Kruis". Daaraan kunnen volgens hem veel andere landen een voorbeeld nemen. De begroting voor dit jaar beliep 511 miljoen frank (690 miljoen gulden), maar, zei Kornevall, „de oorlog in Tsjetsjenië be gin dit jaar was niet te voorzien en het ICRC moest daar in korte tijd een grote operatie van de grond tillen". De inzet in Rwanda werd steeds omvangrijker en de recente ontwikkelingen op de Balkan zijn ook een onvoorziene extra belasting. Het hoofd van de operaties te velde, Jean de Courten, benadrukte dat het Rode Kruis vaak de enige neutrale organisatie is, die door alle strijdende partijen wordt ge accepteerd voor hulpverlening en be scherming van burgerslachtoffers. Hij wond er geen doekjes om: „Veel conflicten zijn in het vergeetboekje geraakt en als donorlanden daar geen politieke belangen hebben, krijgen we ook moeilijk bijdragen los. Dit geldt voor Afghanistan, maar ook voor landen als Liberia, Angola en de Kau- kasus". Donorlanden laten zich vaak ook leiden door reportages in de media. „Sommige van onze activiteiten, zoals directe contac ten met krijgsgevangenen, moeten in alle discretie worden uitgevoerd en halen dus nooit de voorpagina's", aldus De Courten. „Geen schokkende TV-reportages en geen voorpagina's: dat betekent voor ons: geen geld."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5