BESTE KOOR Alleenstaande mag straks adopteren Binnenland Holland Media Groep stuit op Brussel Schapen voor Staatsbosbeheer s er nog opsporing na Van Traa?' 'Bouterse infiltreerde in overheid' 8b 'Engelen des doods' doemen steeds meer op Dutchbatmilitairen reden vluchtende moslims dood {DAG 7 SEPTEMBER 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Ceassocier iren 200Ö wordt 'Groep-Nijpels' L Jet Nijpels mag zich in de Tweede Kamer geen fractie- hnoemen van Senioren 2000, zoals haar nieuwe partij" ys ze zelfs al vreesde, moeten Nijpels en de haar trouwe Hen Boogaard en Aiking tot de volgende verkiezingen als Fijpcls' door het leven. De kamerleden Verkerk en Van [en mogen in de Kamer de naam AOV houden, zo heeft jorzitter Deetman besloten. Het Commissariaat voor de ioet beslissen of de groep-Nijpels ook zendtijd op de te- Jjjgt in het kader van Politieke Partijen. verkrachtingen in Deventer Onder inwoners van de wijk Colmschate in Deventer irust ontstaan na een serie aanrandingen en verkrach- oor een no8 onbekende dader. Het laatste slachtoffer is irige vrouw, die dinsdag voor de tweede keer binnen in haar woning is verkracht door een man van ongeveer jaar. De man wist de woning van de vrouw aan de ach- I jinnen te komen met een smoes, waarna hij haar ver- De reeks seksuele delicten is in oktober vorig jaar be- I Uitgebreid buurtonderzoek leverde niets op. De politie iiwt alleenstaande vrouwen extra alert te zijn, wanneer enden aan de deur komen. :ht manegehouder met leerlingen Een 54-jarige manegehouder uit het Drentse Deurze is aangehouden op verdenking van ontucht met twee arige meisjes die bij hem rijles kregen. De voorlichter 'erwacht dat na het bekend worden van de ontuchti- ilingen nog meer aangiften volgen. lesduo gaat minder hard hijgen )e rechter komt voorlopig niet te pas bij de burenruzie et dag Iruchtig liefdesspel in een flatwoning in Weesp. Direc- sarate ïeij van de woningbouwvereniging heeft een gesprek iet de mannelijke helft van het stel dat volgens buurtbe- ijdens het bedrijven van de liefde voor de nodige herrie iren zeggen vanwege het kabaal tijdens het liefdesspel 's liet te kunnen slapen. De directeur zegt 'een goed ge- hebben gehad. Meer wil hij er niet over kwijt. vand elligHb. bij d rder eis na verkrachting 11-jarige Hi Bij het gerechtshof in Den Bosch is gisteren zeven :ijn b BS met dwangverpleging geëist tegen een 35-jarige man i 'd wegens de verkrachting van een 11-jarig meisje in hui ie in augustus vorig jaar. Hij kreeg eerder van de recht- ireng jaar en TBS, maar de officier van jusititie vond dat te ge De man trok zijn slachtoffertje in de bossen bij Maasbree w< 'fiets, stopte een prop in haar mond en verkrachtte haar dedreiging met een mes. De man was al tweemaal veroor- lerkl('°r een verkrachting, en was met proefverlof van TBS uitz ingverpleging die hem in 1989 was opgelegd. Wat betreft ■rdt o ireur moet de man weer naar een TBS-kliniek, maar pas 1. Deangdurige straf 'ter vergelding van het kwaad dat hij een heeft aangedaan, en ter beveiliging van de maatschap- nsge ipenl at je dreigt met eigen mestwet Als de ministers De Boer van milieu en Van Aartsen iouw het niet voor 1 oktober eens kunnen worden over omstig mestbeleid, komt het CDA met een eigen initia- svoorstel daarvoor. Dat zegt kamerlid Esselink in reactie om ppasse die is ontstaan binnen het kabinet over de voor- mestmaatregelen. ,,De boeren hebben recht op duide- j Ook voor het milieu moet de zaak worden geregeld", al- wd|CDA-kamerlid. De Boer en Van Aartsen zijn het na discussie nog altijd oneens over de aanpak van het aar fobleem. Een geplande bijeenkomst met de landbouw- en me liganisaties over de nieuwe aanpak werd deze week voor ieblfalde uitgesteld, kje Ied< be bij she akjf Staatssecretaris Schmitz wil nog niet aan homohuwelijk DEN HAAG GPD Alleenstaanden krijgen binnenkort de mogelijkheid een Nederlands kind te adopteren, als daar na een intensieve toetsing geen bezwaren tegen zijn. Dat staat in de nota 'Leefvormen' over de modernisering van het personen- en familierecht die staatssecretaris Schmitz van justitie vandaag presenteert. daarbij een uitzondering ge maakt, omdat die vaak nog een andere ouder hebben uit een eerdere hetero-relatie van hun vader of moeder. Adoptie door homoparen gaat de staatssecretaris voorals nog te ver. Datzelfde geldt voor de adoptie van buitenlandse kinderen door alleenstaanden, om de eenvoudige reden dat Schmitz ziet daarentegen wei nig in de openstelling van het huwelijk voor homoparen. Ho moparen krijgen wel de moge lijkheid een samenlevingscon tract te sluiten met dezelfde wettelijke status als een hetero seksueel huwelijk. Alleen voor de status van de kinderen wordt veel landen Nederland dan zul len uitsluiten bij adopties. Zoals eerder al bekend werd, krijgen aanstaande ouders de mogelijkheid voor de geboorte ook de achternaam van de moeder voor het kind te kiezen. Dat betekent wel dat eventuele volgende kinderen dezelfde achternaam moeten krijgen. Mochten de ouders hét over de achternaam niet eens worden, dan wil Schmitz dat het kroost de achternaam van de moeder krijgt, omdat over het moeder schap geen onduidelijkheid kan bestaan. ture ruim 40 procent van de Nederlandse televi siemarkt in handen te krijgen. Volgens het weekblad Elsevier vindt de Com missie dat Endemol een te grote rol speelt in HMG. Het bedrijf levert niet alleen de meeste programm's aan de deelnemende omroepen, ook is het 23 procent aandeelhouder in HMG. Dat laatste belang zou volgens Elsevier terug moeten naar 7,5 procent. BRUSSEL «AP-GPD De gezamenlijke onderneming Holland Media Groep (HMG) van Endemol Entertainment, uitge verij VNU, Veronica, RTL-4 en RTL-5, stuit op te genwerking uit Brussel. De Europese Commissie, die in mei op verzoek van de Nederlandse rege ring een onderzoek naar HMG begon, wil volgens betrouwbare bronnen geen toestemming geven voor de huidige plannen om met deze joint ven- Verpleegster doodt minstens vier bejaarden DELFZUL GPD De directie van het ver pleegtehuis Vliethoven had al sinds mei dit jaar het sterke vermoeden dat een onbekende medewerker patiënten in de laatste fase van hun dementie liet over lijden. Een bewoner stierf toen volgens directeur Kui per een 'niet geheel ver klaarbare dood'. Toen op 3 augustus een demente hoogbejaarde bewoner overleed onder verdachte omstandigheden. leerde onderzoek dat de patiënt was bezweken aan een in jectie met insuline. Verdere naspeuringen leidden al snel naar een gis teren aangehouden 42-jari- ge verdachte. Bij het ver hoor bekende de vrouw vier gevallen van wat zij eutha nasie noemt. Wellicht heeft de vrouw nog drie sterfge vallen op haar geweten. Officier van justitie Da- verschot spreekt echter van moord. Volgens hem is het immers niet aannemelijk dat de slachtoffers gezien hun voortgeschreden de mentie zelf om het levens einde hebben gevraagd. ke Princen wil weer komen inpzaken in Den Haag een visum aanvragen, zo heeft hij gisteren aliti streden Indonesische vanuit Jakarta laten weten. In et g echtenactivist Poncke december vorig jaar kreeg de is van plan opnieuw activist toestemming voor een zeiek te brengen aan Ne- privé-bezoek. rdc Hij wil in december de Oud-Indiëgangers en vooral i bijwonen van het to- politici van WD en CDA protes- e Fi{ 'De witte bergen' vaa teerden fel tegen het bezoek. Graa Boomsma, waar- Princen stapte tijdens de poli- Princen een rol tionele acties in Indonesië uit !ukl| het Nederlandse leger om voor de Indonesische zaak te vech- KOOTWUKSchapen lokken toeristen en daar om moet de Veluwse horeca maar gaan mee betalen aan de schaapskudde van Hoog Buur- lo, vindt Staatsbosbeheer. Districtshoofd Rouwenhorst zei dat gisteren bij de ontvangst van tweehonderd schapen, een cadeau van PTT Telecom. Het onderhoud en beheer van deze bekende kudde kost Staatsbosbeheer an derhalve ton per jaar. Arbeidsloon is niet de enige kostenfactor. Staatsbosbeheer is bezig het oude Veluwse heideschaap terug te fokken en dat kost ook extra geld. Tenslotte verblijven de dieren 's nachts in schaapskooien. Een nieuwe kooi is dringend nodig, maar daarvoor moet 400.000 gulden op tafel komen. PTT Telecom heeft Staatsbosbeheer tijdelijk geholpen door een oud zendergebouw in Ra dio Kootwijk om te bouwen tot schaapskooi. Rouwenhorst: „Wij willen de schaapskudde graag in stand houden. Heidebeheer door schapen is milieuvriendelijk en goed voor de grond. Bovendien is de kudde een belangrijke toeristische trekpleister. Daarom vinden wij dat ondernemers in dit gebied best een sub stantieel deel van de toeristenbelasting aan ons kunnen afstaan voor de schaapskudde." FOTO ANP KOEN SUYK F naag in het onderzoek van de parlemen- lerzoekscommissie Van Traa: wat veroor- meeste ellende? De bende en chaos bij justitie of de activiteiten van criminele ities? Het duurt nog een maand of twee we het antwoord weten. Criminoloog oven kerk gaf gisteren alvast een onthul- irkijkje in de wereld van criminele groe- buitenlanders. ischapper windt er geen doekjes om. Ja, ik zijn de overheden van Suriname, Tur- larokko betrokken bij de drughandel. In- deze groepen maken gebruik van cor- intimidatie. Liquidatie komt regelmatig imerteel lopen alleen al twintig onder egen Turkse heroïnebendes. Uit een ana- een Amsterdams namenbestand blijkt Bovenkerk dat en- tallen procenten olwassen Turkse in Amsterdam bij handel is betrok- zo ging Bovenkerk JAN KUYS VAN TRAA het parlementaire )ek zijn het gouden oor criminologen, d zijn deze weten- ers, die de misdaad ir vormen tot hun lebied rekenen, de jen van de universi- or juristen behoren -* ilogen tot de onno- oor wie de rechts- chap te ingewikkeld is. Sociale weten-N 1 ers beschouwen hen als minderwaardig. 2 u de samenleving alles wil weten over n goed gedrag, kunnen ze excelleren. doen ze dus ook. Neem bijvoorbeeld pro- jijnaut, die zich tijdelijk door het leven ten zegenen in België. Hij heeft een prach- te G, die staat voor gezellig en geloof- Fijnaut overtuigt. Doorzijn indrukwek- 'rhaal. Door niet te verbloemen dat hij zijn jveelal baseert op bronnen van de politie, moeg twijfel te laten doorklinken over waf ijn collega's hebben gevonden. Door 'ge- te laten weten dat het wel meevalt met die Timinaliteit, de drughandel-uitgezonderd, jrhoudt zijn verhaal zich tot de 'ernstige' jdie Bovenkerk opvoert? Simpel. Als de cri- ig het geruststellende totaalplaatje van uitvergroot, zie je in de details soms schrikwekkende dingen. Die heeft Bovenkerk gis teren genoemd. Zijn verhaal krijgt een extra zwa re lading, omdat het over criminele groepen bui tenlanders gaat. Zware Nederlandse criminelen blijven buiten schot. Die liggen vandaag tijdens de verhoren onder de loep van de criminologen. En passant vegen de misdaadwetenschappers de vloer aan met eerdere berekeningen van de Cen trale Recherche Informatiedienst (CRI). Die heeft Nederland enkele keren doen opschrikken met mededelingen als zouden zo'n 600 grote ben des in Nederland actief zijn. Na fel doorvragen van commissievoorzitter Van Traa moest voor malig CRI-chef Wilzing erkennen dat de bereke ningen van destijds niet deugden. Ze pasten echter wel in het politieplaatje van on der anderen de Amsterdamse politie-commissa- ris Sietsma, de uitvinder van de georganiseerde criminaliteit. Sietsma, in middels directeur van een beveiligingsbedrijf, zag veel omzet en dus finan ciële overheidsbijdragen voor de politie in de zwa re criminaliteit. Hoe meer criminaliteit, hoe meer omzet. In die zin zijn de conclusies van Fijnaut dat de zware criminaliteit meevalt, een ernstige te genvaller voor de politie. Is er nog opsporing na Van Traa, zo verwoordt Wilzing dan ook het ge voelen van vele dienders. Om er bitter aan toe te voegen: „Je strijdt tegen groepen die zich aan geen enkel gebod hoeven te houden". De recherche-chef had onbewust een opstekertje voor het gekwelde politiekorps in Kennemerland, dat wordt gezien als de grote animator van het gebruik van de omstreden en gehekelde opspo ringsmethoden. Moeizaam gaf hij toe dat ook het kernteam Noord, waarvan Wilzing de leider is, is geconfronteerd met vormen Van gecontroleerde doorlevering van softdrugs. Even schoorvoetend erkende later op de dag procureur-generaal Gon- salves, de hoogste ambtelijke baas van het open baar ministerie, de methode te kennen en te heb ben toegestaan. Met andere woorden: Wat het gebruik van om streden opsporingsmethoden betreft, staat Ken nemerland niet alleen. DEN HAAG GPD-ANP Verslaggever Jan Kuys is aanwezig bij de openbare verhoren van de parlementaire •onderzoekscommissie Van Traa. die zich verdiept in de opsporingsmethoden van de politie en justitie. Onze Haagse redacteur beschouwt en analyseert en geeft de achtergronden VERVOLG VAN VOORPAGINA De voormalige Surinaamse legerleider Bouterse heeft stelselmatig Surinaamse Nederlanders laten infiltreren bij politie en andere overheidsdien sten, zoals op Schiphol. Drie rapporten van de rijksrecherche aan de top van het openbaar mi nisterie leidden echter nimmer tot een diepgaand onderzoek. Dat zei criminoloog Bovenkerk gisteren bij de parlementaire enquêtecommissie die onderzoek doet naar de opsporingsmethoden van de politie. Een woordvoerder van Bouterse zei gisteren vanuit Paramaribo dat 'het hele verhaal uit de duim is gezogen'. Volgens hem voert Nederland een doelgerichte actie om de voormalige legerlei der in een kwaad daglicht te stellen met het oog op de Surinaamse verkiezingen volgend voorjaar. Bouterse leidt een politieke partij. Overigens maakte de politie in Paramaribo gis teravond bekend dat zij vijf collega's heeft gear resteerd op verdenking van betrokkenheid bij drughandel. Minister van justitie Girjasing heeft een diepgaand onderzoek aangekondigd naar banden van de politie met de georganiseerde misdaad. Het Nederlands Centrum Buitenlanders rea geerde verbaasd op de aantijgingen van Boven kerk. Het NCB vindt zijn uitlatingen 'buitenge woon slecht' voor de beeldvorming over allochto nen. Directeur Akel noemde de uitspraken over Turken een slag in de ruimte. DEN HAAG MARGOT VAN WUGERDEN „Ze war^n behulpzaam, arbeid zaam en aardig." Dat zeiden talloze getuigen in 1991 over vier verpleegsters uit het Ween- se Lainz-ziekenhuis. De vrou wen mochten dan als zorgzaam te boek staan, de rechtbank in Wenen veroordeelde hen tot langdurige gevangenisstraffen voor de moord op in totaal 42 oude, hulpbehoevende zieken. De vier verpleegsters verdedig den zich door te zeggen dat zij uit medelijden hadden gehan deld. Ze waren 'engelen des doods'. De rechtszaak in Wenen was de grootste ter wereld waarin ver plegend of verzorgend perso neel zich moest verantwoorden voor het opzettelijk doden van patiënten. Maar zeker niet de enige. In de VS doodde een 35- jarige man 'uit medelijden' 24 patiënten, Duitsland kent drie gevallen waarin respectievelijk twee, vijf en achttien ouderen de dood vonden. Ook in Nederland zijn zieken verzorgenden en verpleegkun digen schuldig verklaard aan het opzettelijk doden van pa tiënten. In december 1977 kreeg een 41-jarige verpleeghulp uit Kerkrade achttien jaar cel om dat hij vijf bejaarde patiënten met behulp van insuline-injec- ties om het leven had gebracht. Hij zei dat te hebben gedaan omdat hij minder om handen wilde hebben. Elf jaar later moest een verple ger van verstandelijk gehandi capten tien weken de gevange nis in omdat hij een ongenees lijk zieke patiënt van 21 jaar had laten stikken in een handdoek. De man had de patiënt al vier jaar verzorgd, en had die nacht in zijn eentje toezicht op 48 be woners. De straf was in eerste instantie hoger, maar het ge rechtshof liet verzachtende om standigheden gelden. Ruim drie jaar geleden kreeg een ziekenverzorgster uit Rot terdam een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een jaar opge legd omdat zij een 74-jarige be woonster van een verpleeghuis uit de Maasstad een overdosis insuline had toegediend. De vrouw overleed er niet direct aan. maar raakte korte tijd in coma en stierf na twee maan den. Tussen deze drie gevallen en de handelwijze van de medewerk ster van het verpleeghuis in Delfzijl bestaat gelijkenis, om dat geen van de betrokkenen op welke manier dan ook had over legd met artsen, collega's of na bestaanden. Ze handelden ge heel op eigen houtje. Er zijn wel meer strafzaken in Nederland bekend waar verpleegkundigen of ziekenverzorgenden betrok ken waren bij een euthanasie- achtige dood van patiënten, maar de omstandigheden daar van zijn niet vergelijkbaar met deze vier gevallen. De meeste verpleeghuizen en ziekenhuizen hebben intern af spraken gemaakt over situaties waarin een personeelslid moei te heeft met het lijden van een patiënt. Verplegend en verzor gend personeel moeten gevoe lens van onvermogen of mede lijden aan de orde stellen in het overleg met elkaar en met bij voorbeeld artsen. Als een ver pleegster het gevoel heeft dat het lijden van een bepaalde pa tiënt haar teveel wordt, kan ze bij voorbeeld een collega vragen het een paar dagen over te ne men. In gevallen waar een ziekenver zorgende of verpleegkundige toch eigenzinnig heeft gehan deld, is vaak insuline gebruikt. Insuline wordt toegepast bij sui kerpatiënten om de bloedspie gel op peil te houden. Een te grote dosis kan de bloedspiegel dusdanig ontregelen dat de pa tiënt in coma raakt en overlijdt. In verpleeghuizen is insuline in ruime mate aanwezig omdat veel bewoners kampen met ou- derdomsdiabetes. Het hoeft niet in aderen te worden gespoten, waardoor ook ziekenverzorgen den het mogen toedienen. De handeling is daardoor niet di rect verdachtmakend. In veel van de gevallen is dan ook pas veel later geconstateerd dat een overdosis insuline was toege diend. WILLEMSTAD. ANP-AFP Luis eist minstens acht levens de hoofdstad Philipsburg het ontgelden. Scholen, kerken en radiostations zijn geheel of ge deeltelijk vernield. Op St. Maar ten hebben naar schatting vier van de vijf huizen geen dak meer. De vijf meter hoge golven veranderden Simpson Bay in een scheepskerkhof. Golven wierpen bijna alle pleziervaar tuigen als speelgoedbootjes op de wal. Nederlandse mariniers op Curasao en Aruba, proberen de bevolking van de zwaarst ge troffen wijken te helpen. Het fregat Van Amstel is op weg met hulpgoederen en 150 medici, verplegend personeel en techni ci. De Nederlandse overheid stelde gistermiddag een gratis telefoonnummer (06-300024) open voor vragen over de situa- Het dodental op de Nederland se Antillen als gevolg van de verwoestende orkaan Luis is vanmorgen opgelopen tot acht. Op het Bovenwindse eiland St. Maarten verdronken minstens zeven personen door vloedgol ven, eerder was al een dode aangetroffen. Op Saba en St. Eustatius worden nog steeds enkele inwoners vermist. De drie Bovenwindse eilan den maken de balans op na de grootste natuurramp uit hun geschiedenis. „De mensen ma ken een verslagen en ontredder de indruk", meldde een mari newoordvoerder. Bij de politie kwamen veel meldingen van plunderingen binnen. Op St. Maarten, waar 40.000 mensen wonen, moest vooral Dat criminele organisaties in Nederland op grote schaal de legale bovenwereld binnendrin gen, zoals de laatste jaren wel werd gesuggereerd, klopt niet. Volgens de Leuvense/Rotterdamse cri minoloog Fijnaut, die evenals Bovenkerk de aard en omvang van de georganiseerde misdaad voor de enquêtecommissie in kaart bracht, is er geen enkele branche geheel of gedeeltelijk gepene treerd. Wel waarschuwde Fijnaut dat transportonder- nemeningen worden ingeschakeld voor drug transporten en dat criminelen horecapanden ko pen. Ook treffen volgens hem enkele groepen voorbereidingen om ook elders de 'bovenwereld' binnen te dringen. De georganiseerde misdaad in Nederland houdt zich vooral bezig met drugs, aldus Fijnaut. De politie heeft zich daar ook op geconcentreerd en weinig oog gehad voor criminaliteit als wapen handel, vervalsing en witwassen van geld. Tevens constateerde Fijnaut bij de politie gebrekkige kennis over de criminele activiteiten van Chine zen (mensen- en heroïnehandel) en ex-Joegosla- ven (afpersing, moord, bedreiging). Eerdere cijfers van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) over het aantal misdaador ganisaties (ongeveer 100) noemde Fijnaut 'oncontroleerbaar' vanwege verschillen in defini ties in het land. Volgens Fijnaut gaat het door gaans niet om strak georganiseerde groepen, maar veel meer' om 'kliekjes' die met elkaar sa menwerken. A N T I R O O S 'Beste koop'volgens Test anti-roos shampoo's Consumentengids aug. 1995. DEN HAAG «GPD-ANP Een aantal Dutchbat-militairen heeft zich in Srebrenica lang niet zo heldhaftig gedragen als algemeen wordt aangeno men. Uit een verklaring van een Neder landse militair blijkt dat Nederlanders op 11 juli vluchtende moslims hebben doodgereden tijdens de vlucht van de gevallen stad Srebrenica naar het Neder landse hoofdkwartier in Potocari. VN- commandant kolonel Brantz liet onder tussen weten dat overste Karremans de lijst van 239 moslim-mannen in Potocari voor hem had achtergehouden. Sergeant Reussing was gisteravond te zien in het TV-programma Zembla waar in een documentaire werd vertoond over de periode voor, tijdens en na de val van Srebrenica. Direct na aankomst in Za greb liet de verpleegkundige Reussing zijn relaas op schrift vastleggen. „Wij hebben in Zagreb heel duidelijk op pa pier gezet dat wij mensen, onder ons voertuig hebben gehad en dat we die zelf hebben doodgereden. Ik denk dat alles in de openbaarheid kan", zei hij. De plaatsvervangend VN-comman- dant in Noordoost-Bosnie, kolonel Brantz, werd niet direct op de hoogte ge steld nadat majoor Franken de verkla ring had ondertekend dat de deportatie correct was verlopen. Ook werd hij pas veel later geïnformeerd over het bestaan van de lijst met 239 namen van moslim mannen die naar Potocari waren ge vlucht. De Nederlandse kolonel gaf toe dat er kennelijk forse fouten zijn ge maakt in de communicatie. Gisteren kwam ook de 50-jarige Amers- foorter Peter Schoonenwolf aan op Schiphol. De VN-waarnemer werd vorige week enige dagen dood gewaand toen hij met vier anderen 'verdween' na de eerste NAVO-bombardementen. Schoonenwolf zei gisteren 'redelijk' te zijn behandeld door de Bosnische Ser viërs. Ondanks zijn lugubere avontuur is Schoonenwolf in voor een volgende mis sie in het Bosnische oorlogsgebied. „Ik ben niet zo geestelijk aangeslagen dat ik niet terug wil." Wat hem betreft kan de EU dan ook weer vanaf volgende week een beroep op hem doen. De komende dagen evenwel zijn voor vrouw en fami lie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3