Leidsch Dagblad 16 etnische groepen iep in drughandel Baaibergens After Summer Sale! Het extraatje van Verkade. Zuid-Afrika radicaliseert' J A44 gestremd na kantelen vrachtwagen Wassenaarse bunkers zijn te zien én te huur Rellen op Tahiti na kernproef Kom V\<\<\Y Envision: Computer rukt op naar huiskamer Baalbergen GOED NIEUWS X Liderdag 7 september 1995 opgericht 1 maart 1860 nr. 40871 losse nummers ƒ1,65 Binnenland ^Cultuur en Kunst Steeds vaker 'engelen des doods' Programma .a Monumentendag bol j van activiteiten «Leiden «Sport De nieuwe zachte hand van de Leidato Youri Mulder helpt Nederland op valreep J -j aan overwinning tadslid Alphen tijdelijk nctie neer aan den rijn Alphense WD-raadslid ilaring legt tijdelijk zijn tie neer. Hij kan zijn werk- "leden als volksvertegen- iger niet goed uitvoeren ieuwe beschuldingen aan 'adres over fraude en zwen- met verzekeringspolissen, beschuldigingen zijn geuit it KRO-programma Repor- rder raakte de liberaal in braak omdat hij als direc- Ivan de (inmiddels failliete) Bitse Glasverzekerings Maat- lappij fraude zou hebben ge- gd. In de Stichtse kwestie 't Maring erkend foute din- |te hebben gedaan, maar de we beschuldingen ontkent met klem. In de uitzending Jdt Maring neergezet als een Jde breinen achter een mil- Iienzwendel met ongedekte sassenheim Een enorme ravage en urenlange stremming van het verkeer waren gisteren het ge volg van een ongeval op de snel weg A44 bij Sassenheim. De weg Den Haag-Amsterdam bleef enkele uren in beide richtingen afgesloten nadat omstreeks vijf uur de vrachtwagen van een 46- jarige Hoofddorper een klapband kreeg, begon te scharen, dwars over de middenberm schoot en op een fietspad kantelde. Bij twee aanrijdingen die vervolgens door de verkeerschaos gebeur den, raakten drie mensen licht gewond. Hoewel de politie het verkeer direct omleidde (vanaf de Warm- onderdam door Sassenheim) stonden tot na de avondspits nog steeds lange files, ook op de omleidingsroutes. De stremming duurde tot rond negen uur in de avond uur omdat de middenge leiding in de tussenberm moet worden gerepareerd. De vrachtwagenchauffeur liep bij het ongeval lichte verwondin gen op. Dat gold ook voor de drie bestuurders die even voor achten nabij de plaats van het ongeval met elkaar in botsing kwamen. Een uur later ontstond opnieuw een kettingbotsing waarbij vijf auto's betrokken wa ren. Deze bestuurders kwamen wassenaar sjoerd de jong Vijfentwintig bunkers in de Wassenaarse duinen worden zaterdag, tijdens de jaarlijkse monumentendag, voor het pu bliek opengesteld. Het is de eer ste keer dat de bunkers aan ge- interesseerden worden getoond. In de Tweede Wereldoorlog bouwden de Duitse bezetters langs de kust van Europa een groot aantal bunkers. Onder deel van deze zogeheten Atlan- tik-wall is het bunkercomplex Rijksdorp in Wassenaar, be staande uit ongeveer 25 bun kers van verschillend formaat. Vijftig jaar later staan ze leeg en worden te huur aangeboden. Peter van Deursen, medewerker van Staatsbosbeheer, prijst ze aan: „De kleintjes zijn te huur voor minimaal 1.000 gulden per jaar; de grote met meer facilitei ten voor minimaal 10.000 gul den per jaar. De openstelling van de bun kers is niet alleen voor het eerst maar vermoedelijk ook voor het laatst. „De komende jaren zul len de meeste bunkers worden verhuurd", zegt Van Deursen. „Daardoor zal het na dit week einde moeilijk worden om de bunkers nogmaals open te stel len voor publiek." In de grootste bunker, een voormalig munitiedepot diep onder de grond, kunnen bezoe kers dit weekeinde twee ten toonstellingen bezichtigen: van de schilder Bas van der Poll en van Staatbosbeheer. Verder kunnen ze op eigen gelegenheid door het complex dwalen. Het bunkercomplex is zater dag en zondag van 10.00 tot 16.00 uur te bezoeken, via de ingang aan de Van der Doeslaan 3. Pagina 11: Programma van Open Monumentendag. Simon Carmiggelt Gevangenissen maken me altijd onrustig, want het is zo'n toeval dat je er zelf niet in zit. rnTCaï' 13'/18° 11720° «719° 50% 40% 70% ÏSSSStf? 20% 30% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 2 ■®i nminoloog bij parlementaire enquêtecommissie: I Turkse, Surinaamse en Marokkaanse gemeenschap- I n in Nederland hebben nauwe banden met de georga- leerde drugcriminaliteit. Tientallen procenten van het ntal Turkse mannen in Amsterdam is zijdelings of sterk trokken bij handel in drugs. Uitgebluste rechercheurs k-^ji de Amsterdamse politie spreken onderling van 'Tur- n-moeheid'. „Ze rollen de ene groep op en direct staat na weer een nieuwe groep op de agenda." nhaag gpd-anp zei de Utrechtse crimino- j prof. dr. F. Bovenkerk gis- en op de eerste dag van de m rlementaire enquête naar de isporingsmethoden van de ilitie. Hij bracht samen met ie collega's de aard en om- ng van de georganiseerde isdaad in Nederland voor de quêtecommissie in kaart. Volgens Bovenkerk gebruiken irkse organisaties in Amster- m koffiehuizen voor hun cri- inele activiteiten. De hoogle- zegt de gegevens niet al en van de politie te hebben ui ïkregen, maar deze ook te hebben getoetst bij andere bronnen. „Contacten binnen de Turkse samenleving hebben te genover mij hun zorg en angst hierover uitgesproken. Bovenkerk plaatste zijn cijfers en gegevens tegen de achter grond van veel allochtonen in Nederland. Hij noemde misluk te integratie en pogingen alsnog maatschappelijke status te ver werven als redenen. Ook is vol gens hem de criminaliteit onder Turken en Marokkanen een uit vloeisel van de criminaliteit in deze landen, „drug-economie- en". De handel wordt vanuit Turkije en Marokko geregis seerd, waarbij volgens Boven kerk ook de overheden in die landen betrokken zijn. De regiopolitie Kennemer- land bestrijdt de berichten dat met medeweten van het korps de afgelopen jaren in Nederland tussen de 100.000 en 400.000 ki lo softdrugs is ingevoerd. „Er worden volstrekt verkeerde sug gesties gewekt. Dit gaat echt over de schreef', zegt de korps beheerder, de Haarlemse bur gemeester mr. J.J. Pop. De bur gemeester heeft kritiek op de manier waarop minister Sorg- drager (justitie) met de zaak is omgegaan. Geconfronteerd met weer nieuwe beschuldigingen door brak de Haarlemse politie gis termiddag yoor het eerst het maandenlange stilzwijgen. In een persbericht wijst Pop er op „dat de genoemde aantallen drugs absoluut niet in verband met het korps Kennemerland gebracht mogen worden". I VANDAAG 26 PAGINA'S I Binnenland 3 Buitenland 5 Cultuur 7 t/m 11 Economie 6 Een demonstrant staat met een steen in zijn hand klaar om de politie op Tahiti te bekogelen. FOTO REUTER MARK BAKER Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Randstad18 Regio15,16,17,19 RTV/programma's13 Sport22 t/m 25 Strips12 Leiden drinkt geen wijn meer 'Zolang Frankrijk proeft, proe ven wij geen wijn'. Dat is vol gens WD-raadslid P. Moerland een passend motto bij de 'actie' die de gemeente Leiden zal voe ren tegen de Franse kemproe ven. De actie, bedacht door de fractievoorzitter van Groen- Links, Rianne Peeters, bestaat uit het weren van Franse wijnen op dienbladen, tijdens de ko mende recepties van afscheid nemende raadsleden. Het voor stel van Peeters kreeg gister avond in de raadscommissie onderwijs, zorg en emancipatie een warm onthaal. tan Looyprijswinnaar Breyten Breytenbach: mrlem homme siebenga ïZuid-Afrika dreigt een radica- sering van grote groepen van e zwarte bevolking. Dat is de lening van de Zuidafrikaanse chrijver/schilder Breyten Brey- pbach, die momenteel in Ne- irland verblijft, omdat hij bin- inkort in Haarlem de Jacobus ■an Looyprijs krijgt uitgereikt. Als anti-apartheidsactivist iracht Bréytenbach zeven jaar in de gevangenis door en werd zo in het Westen een van de symbolen van de strijd tegen het racisme. Sinds de afschaffing van de apartheid volgt Breytenbach vanuit zijn woonplaats Parijs de ontwikkelingen in zijn geboor teland zeer kritisch. Hij is niet optimistisch. „Mijn grootste vrees is dat we toch terechtko men op het Algerijnse paadje. We hebben in zekere mate de zelfde bestanddelen, al ont breekt bij ons het godsdienstige fundamentalisme. De overeen komst is een soort radicale ver werping van alle zogenaamd westerse denkbeelden Pagina 7: 'Het lijkt me fantas tisch om een boek te schrijven waarin het woord Zuid-Afrika niet voorkomt'. PAPEETE-PARUS-DEN HAAG Rtr-AFP-DPA De storm van internationale protesten tegen de hervatting van de Franse kemproeven is verder aangewakkerd. In Frans- Polynesië escaleerden de rellen die gisteren uitbraken uit onvre de over de test op het atol Mururoa in de regio. Parijs stuurde versterkingen van het Franse vreemdelingenlegioen en andere militairen om een einde te maken aan de onlus ten. In de belangrijke stad Papeete op Tahiti vielen demonstranten de residentie aan van de gou verneurvan Frans-Polynesië. Zij gooiden een molotov-cocktail door de ruiten van zijn kantoor. In het centrum richtten de be togers barricades op en plun derden zij op grote schaal win kels. Zij vernielden minstens een overheidsgebouw. De poli tie greep in met traangas. „Als het volk besluit de stad plat te branden, dan branden we de stad plat", aldus een leider van een actiegroep. Op de luchthaven van Pa peete, Faaa, leverden ongeveer vierhonderd betogers slag met de oproerpolitie. Enkele gebou wen en ongeveer twintig auto's die demonstranten hadden aangestoken, stonden vanoch tend nog steeds in brand. Der tien personen raakten deels zwaar gewond. De schade loopt in de honderdduizenden gul dens. Gisteren is ook een alge mene staking uitgeroepen, die vooral door de autochtone be volking van Tahiti wordt ge steund. In Polynesië hebben de kernproeven de roep om onaf hankelijkheid versterkt. Ook elders houden de woede en verbolgenheid over de her vatting van de Franse kemproe ven aan. In verschillende lan den hebben milieu- en consu mentenorganisaties opgerop een tot een boycot van Franse produkten. Pagina 2: Boycot Franse pro dukten flauwekul. Pagina 5: Landelijk protest te gen kernproeven. Olivetti komt met 'revolutie op computergebied' Heeft u nog buitenlands geld over? Baalbergen weet er wel raad mee, want als u nu een meubel aanschaft kunt u uw vreemde geld inwisselen tegen een flink hogere koers dan bij de bank, tot maximaal fl. 250,- per klant. Tevens kunt u dan profiteren van de hoge kortingen op heel wat artike len'tot maar liefst 50%! Maar wacht niet te lang, want Baaibergens After Summer Sale loopt tot zaterdag 9 september 1995. meubelpromenade katwuk MEUBEL PROMENADE KAT, LEIDEN HENNY V eindelijk verschenen, mèt origi nele illustraties. U kunt het album nu direct bij Albert Heijn kopen Ibij vier Verkade-produk- tenl, voor maar 19.90*. Boven dien krijgt u dan alleen bij AH een leuk spelletje cadeau Verkade San Francisco, e»®® 230 gram 12T?5| volkoren, ®sxs 250 gram 12,651 of Frou Frou, vanille, pak 150 g 2,09 1.99 Het schitterende "Verkade" lac. P. Thijsse album Eik en Verkade chocoladereep, teuk, bleef 60 Jaar in het melk, puur en hazelnoot/- archief liggen. Maar nu is het melk, 75 gram i59 l.ZU )eze week alleen bij Albert Heijn. cn_ "Zie voorwaarden op de actieverpakking Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 9 september a.s. De televisie gaat aan. Pa zit op de bank met een toetsenbord, voorzien van een infra rood afstandsbediening. Hij tikt twee me mo's en verstuurt ze via E-mail, de elektro nische postbus naar z'n werk. Hij doet z'n administratie, terwijl op de achtergrond een CD speelt. Even later speelt zoonlief een spelletje op dezelfde televisie. En weer even later wordt de televisie aangezet om de da gelijkse soap te bekijken. Ondertussen ko men de faxen binnen. Toekomstmuziek? Nee, vanaf oktober is de computer de huis kamer definitief binnengedrongen door de introductie van Envision van het in Leiden gevestigde OlivettiOlivetti Nederland. Envision wordt een revolutie op compu tergebied, zo verkondigt Olivetti. Weg met de personal computer, de spelcomputer, de CD-speler, de fax, de telefoon en het ant woordapparaat. Envision combineert al de ze apparaten in één en is eenvoudig te be dienen. Personal Computers zijn nu nog vaak te vinden op werkkamers. Aangesloten op een speciaal beeldscherm dat niet kan tippen aan de kwaliteit van een televisiescherm. Olivetti heeft de computer en de televisie gecombineerd. Er werd speciale software gemaakt, dat als een schil om het nieuwe Windows 95 zit, en dat levert opzienbaren de resultaten op. Is de Envision eenmaal geïnstalleerd, dan hoeft alleen de TV te worden aangezet. In tegenstelling tot een gewone computer is het biet nodig eerst een hele startprocedure te doorlopen. Het televisiebeeld toont direct de hal van een huis met vier deuren: een voordeur en deuren naar een kinderkamer, een werkkamer en een woonkamer. Door het aanklikken van een van de deuren wordt bijvoorbeeld de woonkamer betre den, waarin allerlei apparaten en meubels staan. Wie de krant aanklikt die op tafel ligt, gaat in een paar seconden Internet op en krijgt het laatste ANP-nieuws. Via het aan klikken van de muziekinstallatie kan een CD worden afgespeeld. Alle handelingen zijn uiterst simpel en ook voor leken te be grijpen. Olivetti is ervan overtuigd dat het appa raat een nieuw computertijdperk inluidt. De vele losse apparaten kunnen uit de woonkamer verdwijnen. Er is ook voor ge kozen om de computer niet alleen in spe ciaalzaken te verkopen, maar ook in radio en televisiewinkels op de schappen te zet ten. Het Leidse computerbedrijf verwacht dit jaar enkele duizenden Envisions te ver kopen. De goedkoopste uitvoering (met een 486-processor) kost iets minder dan 3.000 gulden. Wie er een infrarood toetsenbord bij wil, is een paar honderd gulden meer kwijt. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. fa, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening:. controle bezorging). Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1