uurtbus lkemade 1 trek Legbatterij maakt plaats voor scharrelkip Omtzigt mag toch strooien Alphen geeft Kennedylaan facelift d, Istrijd 'Fleur uw straat op' vangenisstraf geëist dodelijke aanrijding Rijn Veenstreek Brandweer kan voor overdag geen mensen vinden Automobiliste ramt bus en auto's in Rijnsaterwoude Onderhoudsabonnement woningbouwvereniging Alkemade Boete voor slaan van 'verklikker' Commandant brandweer stopt ermee iLiiiiriiaJ 1 flDAG 7 SEPTEMBER 1995 emonnee ontvreemd an den run» Een 45-jarige Alphense is gistermiddag in e «nplaats bestolen van haar portemonnee. De beurs zat ïandtas toen ze winkelde in de Dreespassage. In een on- Jogenblik sloeg een zakkenroller zijn slag. In de porte- f zat een geldbedrag van 150 gulden en enkele passen. nsia|rijders krijgen bon 3rp randen run» Op de Burgemeester Bruinslotsingel en de jan in Alphen heeft de politie gisteren tijdens de avond- ting jruur lang snelheidscontroles gehouden. In die tijd kre- eit ^automobilisten een bon omdat zij te hard reden. Op de coonfeester Bruinslotsingel mag niet harder worden gereden 3nde»iometer per uur, op de Zegerbaan is 80 kilometer per het maximum snelheid, bedij ijkers verslepen apparatuur iïfiNGDe geluidsinstallatie van een sportvereniging aan "ejtögspark in Rijpwetering is gisteren bij een inbraak niet molomen, maar versleept van de kantine naar een kleedka- en|apparatuur was klaar gezet, maar de inbreker is kenne- 0°sjjoord bij zijn activiteiten. Ook verder wordt niets vermist. "8 (eker kwam binnen door een raam te forceren. «Joorl ital passagiers dat gebruik maakt van de buurtbus de is fors toegenomen. Dit jaar maakten tot nu cie(iiddeld 140 mensen gebruik van de bus. Vorig jaar •i:e tijd lag het weekgemiddelde volgens coordina- roedhart nog op 87. marieta kroft F'ngrijkste oorzaak van name is de instelling een-uurdienst op 1 de- 1994. In een uur rijdt de Oude Wetering via Bui- naar Lisse en weer te- r die tijd deed de bus er uur over. „De uur- is duidelijk voor veel f', verklaart Goedhart. n,?)lf acht vertrekt de bus gros in Oude Wetering veer een uur later. Dat !,!l^ijkte onthouden." lere oorzaak voor het d succes is dat de toe bekendheid. Het Werkverkeer en scholie- ;en er volgens Goedhart jr weinig gebruik van de e bus is het drukst bezet sie|f tussen half elf en vijf uur", zegt Goedhart. Volgens voorzitter H. Pulles is het verder opmerkelijk dat er vanuit Lisse nog heel wei nig gebruik wordt gemaakt om bijvoorbeeld naar de Kaag of naar het Braassemermeer te gaan. „De Kagers hebben het winkelcentrum op het Noord plein in Roelafarendsveen ook nog niet ontdekt", schrijft Pulles in 'Heen en Weer', het maand blad van de dorpsraad van De De buurtbus rijdt nu ruim twee jaar tussen Alkemade en de Bollenstreek. Het eerste jaar maakten zo weinig mensen ge bruik van dit vervoermiddel dat hij uit de route genomen dreig de te worden. Dat gevaar is ge weken. taiAN den run arjan van duk chef* henny van egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 ig/woubrugge e ibuitink t v chtwagenchauffeur die in e orig jaar een 26-jarige erwoudenaar dodelijk v ïdde bij een botsing, gisteren drie maanden f en 24 maanden ontzet- Jit zijn rijbevoegdheid, in een half jaar voorwaar- tegen zich horen eisen. :hauffeur, een nu 32-jari- tterdammer, reed over de veg van Ter Aar naar rugge. Op de kruising met erenweg schepte hij de terwoudenaar, die over de iweg fietste naar zijn werk hen. De man raakte daar naar gewond en overleed luren later. jens officier van justitie J. elzen was het ongeluk vol te wijten aan de Rotter- jer. Hij zou een rood ver licht hebben genegeerd en idien 95 kilometer per uur !n gereden, terwijl 80 kilo per uur daar de maxi- snelheid is. ,,U lijkt op een pwagenchauffeur die r ik haal het nog wel", zei Pankpresident G. Bode- list als beroepschauffeur I u ervan doordrongen zijn Ike overtreding of onoplet- heid desastreuze gevolgen alphen aan den run» De Alphense brandweer kan steeds moeilijker vrijwilligers vinden die overdag diensten kunnen draaien. De gemeente moet een passende oplossing vinden voor dit probleem, vindt brandweercommandant J. Mo lenaar. Het werven van vrijwilli gers op zich is in Alphen overi gens nog geen probleem. De commandant meldt dat er zelfs een wachtlijst is met vijf tien mensen die graag bij het korps willen werken. Toch val len ook mensen af. De oplei dingseisen en de taken die de vrijwilliger moet verrichten, worden namelijk steeds zwaar der. Daarnaast werken steeds meer mensen buiten hun woonplaats, waardoor ze over dag niet oproepbaar zijn. En ook werkgevers zijn minder be reid hun personeelsleden over dag vrij te geven voor brand weertalen. De gemeente zou een deel van de problemen te lijf kunnen gaan door doelgericht hoger op geleide vrijwilligers te werven. Dat kan bijvoorbeeld via adver tenties, geeft Molenaar aan. Een andere mogelijkheid is vrijwilli gers vooraf te vragen om een werkgeversverklaring. De werk gever zou zich dan bereid moe ten tonen om zijn werknemer overdag vrij te geven. Uit het jaarverslag over 1994 blijkt dat de brandweer vorig jaar 713 keer is uitgerukt. Hier bij was 217 keer sprake van brand, terwijl 238 keer hulp werd verleend. Ruim 200 keer was sprake van loos alarm. Daarnaast heeft de brandweer talloze nevenactiviteiten ver richt. Opvallend is de fikse stijging van het aantal rolstoelgebrui kers dat een beroep deed op het brandweerkorps. In 1993 hiel pen brandweerlieden 19 maal iemand de trein in- en uit te stappen. In 1994 gebeurde dat maar liefst 66 maal. Volgens Molenaar heeft de stijging te maken met afspraken die het gemeentebestuur heeft gemaakt met de Nederlandse Spoorwe gen. Als de NS niet over de mensen beschikt om de rolstoe lers te helpen wordt de brand weer ingeschakeld. De totale schade die vorig vo rig jaar door brand is aange richt, kwam uit op 6.345.000 gulden. Iivl993 was de schade aanzienlijk lager, 1.406.000 gul den. Molenaar noemt dit niet zo vreemd, omdat het grootste deel van de schade ontstond door de grote brand die op 23 december op de Kalkovenweg woedde. De schade van deze ene brand wordt op 5 miljoen gulden geschat. stompwuk dorith ligtvoet Eigenlijk was de Stompwijkse pluimveehouder A.P. van Bo- heemen 25 jaar geleden al van plan om een bedrijf te beginnen met scharrelkippen. Deze hen nen zitten minder op een kluitje dan legbatterijcollega's en ze klitten niet samen op een draadrooster. Ze hebben kortom meer ruimte om te scharrelen. „Maar economisch gezien was het absoluut niet rendabel", aldus Van Bohee- men. „Niemand kocht de duur dere eieren. Als ik niet met de legbatterij was begonnen, had mijn bedrijf het waarschijnlijk niet gered." Tien jaar geleden begon de Stompwijker aarzelend met het leveren van scharreleieren. Klei ne aantallen nog, hooguit dui zend per week. Drie jaar gele den breidde hij het aantal scharrelkippen uit en nu staat hij op het punt om de zaak groot aan te pakken. Maar liefst 12.000 van zijn kippen staan straks niet meer op draadgaas. Op een totaal van circa 30.000 kippen geen slechte score, denkt de pluimveehouder. Hij zou het liefst helemaal over stappen op scharrelpluimvee. „Maar dat is commercieel ge zien nog niet aantrekkelijk. Daar moeten we langzaam naar toe groeien." Van Boheemen is duidelijk. „Deze overstap kan alleen om dat de vraag naar scharreleieren steeds groter wordt. Afnemers vragen mij steeds vaker of ik geen scharreleieren kan leveren. Uiteindelijk bepaalt de consu ment wat wij produceren." Maar de klant moet wel bereid zijn om voor elk ei vijf tot tien cent extra te betalen. Vooral jongeren hebben een hogere prijs voor hun eitje over, heeft de Stompwijker gemerkt. Geen slechte ontwikkeling, vindt Van Boheemen. „Wij pluimveehou ders vinden het echt niet zo leuk om kippen op de batterij te houden." De pluimveehouder wil straks het zelfde aantal kippen hou den. Maar omdat er op elke vierkante meter zeven scharrel kippen mogen, terwijl in een legbatterij 25 hennen op een vierkante meter leven, heeft hij extra ruimte nodig. Daarom heeft hij bij de gemeente een aanvraag ingediend om zijn achterste schuur te vergroten. Het 40 meter lange gebouw zal dan negentig meter lang wor den. Omdat het bedrijf midden in het landelijk gebied ligt. dient het bestemmingsplan te wor den aangepast. Bouwaanvragen van andere bedrijven in dit ge bied leden in het verleden nog wel eens schipbreuk. Maar de gemeente reageert op dit bouw plan in eerste instantie positief. Dat de leefomstandigheden voor de kippen beter worden en de uitstoot van ammoniak ver mindert, is in het voordeel van de Stompwijker. Bovendien staat achter het bedrijf al een groot kassencomplex, waarbij de nieuwe groene schuur in het niet zal vallen. Toch kan het nog wel ander half jaar duren, voordat het be stemmingsplan wordt veran derd. Van Boheemen hoopt dat hij reeds eerder kan beginnen met bouwen. „Ik had de schuur rond Nieuwjaar al af willen heb ben, maar dat lukt dus niet." De gevolgen? „Als ik er nu een klant bij krijg die scharreleieren wil, kan ik niet leveren en dat is jammer." De pluimveehouder denkt overigens niet dat de legbatterij in Nederland ooit geheel zal verdwijnen. „Zestig procent van de Nederlandse eieren gaat de grens over. In Duitsland en Scandinavië is wel vraag naar scharreleieren, maar in Italië, Frankrijk en het Oostblok pie kert men er niet over scharrelei eren te kopen. In sommige lan den is men niet bereid meer voor een ei te betalen, in andere landen zijn ze al blij dat ze te eten hebben. Evenals het schar relvlees is het scharrelei toch een welvaartsverschij n sel leente Alphen aan den Rijrf organiseert een wedstrijd straat- iing. De bedoeling is dat burgers voor hun eigen woonom- ieen plan ontwerpen rond het thema 'Fleur uw straat op, »4pv straat groen'. De gemeente zal het beste plan daadwerke- Wezenlijken. iiding voor de wedstrijd is het verdwijnen van veel groen in (leente. Veel bomen staan op slechte grond of te dicht bij de I en moeten daarom worden gekapt. Door de wedstrijd le gemeente dit verlies te compenseren, ry let bij haar beoordeling vooral op de haalbaarheid van de u r. Zo moet onderhoud in de toekomst geregeld zijn en moe- di straat- of buurtbewoners de plannen dragen. Verder speelt •g ouding tussen kosten en effect van het plan een rol. pi nemers kunnen hun plannen vóór 15 oktober sturen naar de n ite Alphen aan den Rijn, afdeling Groenvoorzieningen of sr iep Wijkbeheer, Postbus 13,2400 AA Alphen aan den Rijn. ■e runsaterwoude» Een te laat remmende auto mobiliste zorgde gisteren op de provinciale weg 7 (Leimui- den-Alphen aan den Rijn) voor een enorme ravage. De 34-ja- rige inwoonster van Alphen aan den Rijn kon niet op tijd remmen voor een voor haar opdoemende file. Zij probeer de nog uit te wijken, maar raakte haar voorligger en kwam op de verkeerae weg helft terecht. Daar ramde de Alphense de zijkant van een tegemoetkomende bus met kinderen. Vervolgens botste de onfortuinlijke vrouw vol ach terop de auto van een 23-jari- ge plaatsgenote, die daardoor op haar beurt tegen een voor ligger knalde. De 34-jarige Al phense raakte licht gewond en een passagier van e'e'n van de betrokken voertuigen klaagde over zijn hart. Beiden konden ter plaatse worden behandeld. Pluimveehouder A.P. van Boheemen tussen de kippen; 12.000 stuks kunnen straks scharrelen op zijn bedrijf: „Geen slechte score." foto holvast/mark lamers zoeterwoude liesbeth buitink De firma Omtzigt aan de Hoge Rijndijk in Zoeter- woude mag toch 's nachts uitrijden om te strooi en tegen de gladheid. Dat heeft de Raad van State besloten. De firma had een vergunning aange vraagd bij de gemeente Zoeterwoude om tussen zeven uur 's avonds en zes uur 's ochtends en op zon- en feestdagen te mogen uitrijden met de strooiwagens. Zoeterwoude weigerde de vergun ning omdat de vrachtwagens geluidsoverlast zou den veroorzaken bij omwonenden. Zoeterwoude wilde de vergunning alleen afgeven onder voor waarde dat Omtzigt geluidschermen zou plaat sen. Het bedrijf weigerde dat, omdat een scherm het licht bij de naastgelegen woning zou wegne men. Bij de Raad van State benadrukte Omtzigt dat het bedrijf wel andere maatregelen wil nemen om geluidsoverlast tegen te gaan. De vrachtwa gens kunnen aan de zijkant van het gebouw wor den geparkeerd, zodat ze bij het wegrijden geen overlast veroorzaken voor de aan de achterkant gelegen woningen. Wanneer de vrachtwagens niet tegelijkertijd wegrijden, zou dat ook het la waai beperken. De firma wil wel geluidschermen plaatsen op plekken waar dat het uitzicht van omwonenden niet hindert. Volgens de Raad van State is het 'van belang dat het strooien ten behoeve van gladheidsbe- strijding een incidenteel karakter heeft en dat hiervan jaarlijks een gering aantal voertuigbewe gingen gedurende de nachtperiode te verwachten zijn'. „Er is geen onaanvaardbare geluidshinder te duchten", constateert de Raad van State. kan hebben. Een vrachtwagen kan toch al een moordwapen zijn, gezien het hoge gewicht én de massa", aldus de officier van justitie. „U hebt zeer onvoor zichtig en onachtzaam gere den." Advocaat J. Spigt zette zijn vraagtekens bij de vermeende hoge snelheid. „Uit de tacho graaf in de vrachtwagen blijkt wel dat hij voor het ongeluk te hard had gereden, maar niet hoelang voor het ongeluk. Het staat niet vast dat hij met te ho ge snelheid over het kruispunt heeft gereden." Spigt betwijfel de ook of de Rotterdammer wel een rood verkeerslicht heeft ge negeerd. Hij stelde vast dat de verkeerslichten op het kruis punt van de twee provinciale wegen te krap zijn afgesteld. „Dat is een levensgevaarlijke si tuatie." Een familielid van de Rijnsa- terwoudenaar eiste een vergoe ding van 1500 gulden voor de immateriële schade die de fa milie heeft geleden. Volgens de wet mag een schadevergoeding echter alleen aan een slachtoffer zelf worden uitgekeerd. De Rot terdammer verklaarde zich ech ter bereid zonder rechterlijke uitspraak de 1500 gulden te be talen. De rechtbank doet op 20 sep tember uitspraak. alkemade marieta kroft Woningbouwvereniging Alkemade (WBA) stelt een on derhoudsabonnement voor haar leden in. Door zich voor tien gulden per maand te abonneren, kan de huurder met ingang van 1 januari een beroep doen op de WBA voor allerlei klussen in huis die eigenlijk voor rekening van de huurder zijn. Het abonnement is niet bedoeld voor huurders van de bejaardenwoningen Arendshorst en Gogherweide. Zij betalen immers al een bedrag voor de huismeester die voor hen de klussen opknapt. De WBA heeft het abonnement ingesteld omdat ze nu geregeld werd ingeschakeld voor reparaties die ei genlijk niet voor de vereniging zijn bedoeld. Dat ging de 'woningbouw' te veel kosten. Sinds de WBA de huurders enkele weken geleden op de hoogte bracht van de instelling van het onderhouds abonnement, regent het telefoontjes bij de huurdersbe langenvereniging. „Zo'n 30 tot 35 keer zijn we gebeld", vertelt secretaris J. van der Tang. Hij raadt huurders 'van wie de handen verkeerd staan' om zich te abonne- den haag/alphen aan den run ren. „Voor mensen die zelf erg handig zijn, is 120 gul den per jaar een hoop geld." Vragen Om de vele vragen die leven bij huurders te beantwoor den heeft de huurdersbelangenvereniging hoofd tech nische dienst A. Beljaars van de WBA uitgenodigd. Bel- jaars komt daarom naar de jaarvergadering van de ver eniging die dinsdag 12 september wordt gehouden in 't Veen, Langeweg 16 te Roelofarendsveen. De aanvang is 20.15. paul de vlieger Het uitdelen van een flinke dreun in het gezicht van de man die hem er in de trein bij de conducteur bijlapte, is een 20-jarige Alphenaar duur komen te staan. De man werd gisteren door de Haag se politierechter veroordeeld een geldboete van vijf honderd gulden. De Alphenaar zat in een coupé van waaruit ter hoogte van het station Lammen schans in Leiden vuurwerk op het perron werd gegooid. Toen een woedende conduc teur daarop de coupé bin nenrende met de vraag wie er zo 'flink' was geweest, wees een van de medereizi gers de Alphenaar als de schuldige aan. Deze man had van zijn klikken weinig plezier want de Alphenaar plantte direct zijn vuist in het gelaat van zijn 'verrader' waarbij een lip scheurde. Na de klap zette de Alphenaar het op een lopen. In de rechtszaal ontkende de man gisteren overigens iets met de gebeurtenissen te maken te hebben gehad. „Ik heb geen vuurwerk gegooid en ook niet geslagen. Ik ben gewoon uit de trein geplukt voor iets dat ik niet heb ge daan", zei hij. Niettemin was hij bereid de boete te beta len. „Omdat ik van dit gezeur wil afzijn en geen problemen thuis wil", zo motiveerde hij zijn instemming met de straf. Alzheimervereniging krijgt subsidie jacobswoude B en W van Jacobswoude willen een eenmalige startbijdrage van honderd gulden verstrekken aan de Alzheimervereniging Zuid-Holland Noord. Daaron der valt ook de gemeente Ja cobswoude. Gemeentelijk be leid is geen subsidie te verstrek ken aan niet-plaatsgebonden instellingen. Omdat de vereni ging zich richt op een specifiek klein deel van de provincie, is het college overstag gegaan. De Alzheimervereniging had om tweehonderd gulden gevraagd. Het geld is bestemd om meer publiciteit te maken voor de on langs opgerichte vereniging. Baan Dekker legt zijn functie als brandweercommandant neer. Dit is, aldus Dekker, in verband met het bereiken van de 55-jari- ge leeftijd in combinatie met de 'te drukke werkzaamheden'. Wanneer hij er precies mee stopt, is nog niet helemaal be kend. „Dat zal tussen nu en eind januari zijn", verwacht hij. Dekker, die tevens als chef beheer, onderhoud en recon structie verbonden is aan de ge meente Alkemade, is comman dant over de blusgroepen Roelofarendsveen, Rijpwetering en de Kaag. Volgend jaar zou hij 25 jaar aan de vrijwillige brand weer zijn verbonden. Dekker wil nog niet zeggen wie zijn opvol ger wordt omdat diens benoe ming nog officieel moet worden bekrachtigd. VRIEZENWEG - De geprojec teerde weg voor een bouwpro ject aan de Vriezen weg in Lei- muiden mag van B W gewoon worden aangelegd, ondanks be zwaren van omwonenden. Het college deelt die bezwaren niet. Wel neemt het in overweging een verkeersspiegel te plaatsen. Kosten anderhalf miljoen gulden alphen aan den rijn jan winde Bel gratis 06-0702 Het flexibele woonsysteem leiden. Breestraat 85. lel 071-134449 Eigen parki De gemeente Alphen gaat de President Kennedylaan vanaf de kruising met de Edelsteensingel en de Planetensingel tot aan de Oranje Nassausingel reconstrueren en voorzien van een asfaltlaag. De President Kennedylaan kent twee zo genaamde 'black spots', plaatsen waar meer dan zes ongevallen met letsel in drie jaar voorkomen. Op het kruispunt met de Edelsteensingel en de Planetensingel zijn de afgelopen drie jaar zeventien ongeluk ken gebeurd, waarvan er zeven lichamelijk letsel tot gevolg hadden. Het kruispunt met de Sportlaan was het toneel van vijftien on gevallen, waarvan tien met lichamelijk let sel en één met dodelijke afloop. Tien jaar geleden is op het kruispunt met de Edelsteensingel en de Planetensingel al eens een reconstructie uitgevoerd, maar dat heeft maar ten dele geleid tot een vermin dering van het aantal ongevallen. Het betreffende gedeelte van de Pres. Kennedylaan is indertijd bewust aangelegd met klinkers, omdat rekening werd gehou den met een omlegging van de Oude Rijn. De Oude Rijn zou in dat gedeelte de weg kruisen. Deze omlegging is nu echter van de baan. Gezien de slechte staat van het wegdek en het geregeld terugkerende onderhoud eraan, acht de gemeente het niet verant woord om langer te wachten met een re constructie van de weg. Vanwege de ver keersintensiteit wordt dit gedeelte, net als het overige deel van de Kennedylaan, geas falteerd. Ook de fietspaden langs de Kennedylaan worden meegenomen in de reconstructie. De kwaliteit van de fietspaden laat veel te wensen over. De gemeente wil bezien of de bomen vervangen moeten worden, waar van de wortels voortdurend schade toe brengen aan de tegelverharding. De gemeente heeft anderhalf miljoen gul den beschikbaar voor de totale reconstruc tie. Waarschijnlijk zal dat niet toereikend zijn, maar een rijksbijdrage biedt mogelijk uitkomst. Als alles rrteezit wordt volgend jaar al begonnen met de werkzaamheden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19