Verdeeldheid over inbraakplan 'Ik maakte zelf de navigatie, zonder brokken' Leiden Regio Nieuwe bus voor ouderen Boot weg uit jachthaven Riet Dekkers van Leefbaar Leiderdorp voor rechter Man doodgeschoten op parkeerterrein ^intratuin |RDAG 7 SEPTEMBER 1995 chef hennyvan egmond, 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 lodief wil geld zien PvdA en WD tegen bijdrage gemeente Voorschoten Vredenborg reikt prijs uit tijdens Schippertjesdagen warmond alice van schuppen Toen de organisatie van de Warmondse Schippertjesdagen hem 5 jaar geleden vroeg of er een zeilprijs naar hem ver noemd mocht worden, rea geerde Herman Vredenborg bescheiden. De oudste be- roepsschipper van Warmond ging uiteindelijk toch akkoord. Dit weekeinde reikt hij tij dens de Schippertjesdagen zelf de Vredenborg Wisselbokaal uit aan de winnaar van de zeilwed strijden. „De winnaar moet wel even op mij wachten", zegt de 82 jarige schipper. „Ik moet eerst met mijn sleepboot de wedstrijdboten terugbrengen naar De Kaag." Vredenborg vaart al sinds zijn achttiende jaar en kan haast niet omschrijven waarom hij zo graag op het water is. „Ik geniet gewoon op het water", zegt hij. „Of het nu mooi of slecht weer is." Vredenborg woont met zijn vrouw Wil in een woonboot in de Veerpolder. Aan de muur in de gang hangen foto's van ou de zeilschepen, vaantjes van watersportevenementen en delftsblauwe bordjes met zeil- taferelen. Twee honden, enkele eenden en een paar duifjes lo pen buiten op de houten vlon ders voor de deur. De boot wiegt langzaam heen en weer op het water van de haven. Wil schenkt thee in. Vredenborg kocht zijn sleper- tje 15 jaar geleden. „Ik heb dat bootje opgeknapt en nu zit ik bij de rescue van verschillende zeilwedstrijden. Ook doe ik al lerlei klusjes, zoals boeien uit leggen en boten ophalen." Vre denborg heeft veel plezier in het dreggen naar van alles en nog wat op de bodem van het Warmondse water. Hij heeft al heel wat boten en zelfs een an ker van 225 kilo boven water gebracht. Ruim 23 jaar zeilde Vreden borg op kotterjacht De Vijver berg. „De eigenaar had niet zo veel verstand van scheepvaart", vertelt de schipper. „Hij wees op de kaart een mooie plek aan en dan zei ik of het mogelijk was om ernaar toe te varen. We zijn op prachtige plaatsen ge weest. Engeland, Frankrijk, Corsica en met de boot dwars door Zweden. De familie voer niet mee, die kwam met eigen vervoer naar de vakantiebe stemming." Vredenborg raakte erg aan het schip gehecht. „Ik heb nog nooit zo'n mooi schip gezien." De schipper haalt een paar ver geelde foto's uit een mapje, ,,'s Winters onderhield ik het hele maal zelf. Schuren en lakken, zo glad als een spiegel." Wil heeft er inmiddels een fotoboek bijgezocht. Ze slaat het boek open en laat een Frans krante- bericht over het schip zien. „Kijk, hier waren we in Cannes, in 1966. Die journalist vond dat het schip in een museum thuishoorde en niet in het wa ter", zegt Wil trots. Toen de eigenaar van het schip overleed, verkochten zijn kinderen de kotter. „De Vijver berg vertrok naar Canada", zegt Vredenborg weemoedig. „Al snel kreeg ik een telegram. 'Fini Vijverberg', stond erop. De nieuwe eigenaar had het op de klippen laten lopen. Dat ging me wel aan het hart. Ik heb al tijd zelf de navigatie gemaakt, zonder brokken en zonder te verdwalen." De Warmondse Schippertjes Zeilrace om de Schipper Vre denborg Bokaal begint zondag middag om een uur vanaf ei land Koudenhoorn. De Schip pertjesdagen gaan op vrijdag al van start met de aankomst van historische sleepboten en sa- lonjachten bij Koudenhoorn en park Groot Leerust. 's Avonds treden 'De 4-tuoze Matrozen' op in de tent aan de gemeente haven. Zaterdag begint om tien uur de witviswedstrijd en is er nau tische vrijmarkt op het parkeer terrein van de gemeentehaven. Modelbotenclubs geven de monstraties en er is een optre den van Ton Brouwer en het Amsterdams Havenkoor. Om zes uur begint de vlootschouw waarna het Schippertjesbal met muziek van 'De Scheurbuiken' van start gaat. Ontbijt De laatste dag van de Schipper tjesdagen begint met een schippersontbijt. Naast de zeil wedstrijden zijn er vanaf twee uur roeiwedstrijden rond Kou denhoorn. Er wordt gestreden om de Siem van Rijn wissel- prijs. Het evenement wordt om vijf uur afgesloten met een Happy Hour op de gemeente haven. maar? Een 26-jarige Wassenaarder die geld wilde opstrij- jorëën gestolen Mercedes, is gisteren door de politie aan- den. De auto was dinsdagochtend gestolen op de Luifel- n Wassenaar. De eigenares had de wagen niet op slot ge- omdat ze van plan was slechts een paar minuten weg te i. Gisteren kreeg de vrouw een telefoontje van een man, dat ze haar auto tegen betaling terug kon krijgen. Zonder •drag te noemen, sprak hij met de vrouw af op de Zijde oen de man op die plek de politie zag staan, reed hij door. Rijksstraatweg hield de politie hem aan. uwe skateboardbaan Irispark ieest De afgekeurde skateboardbaan in het Irispark wordt ïgen door een betere geluidsarme zogenaamde mini- Hiermee wil de gemeente Oegstgeest voldoen aan de gro- /-j loefte die er onder jongeren is aan een goede skateboard- De totale kosten voor vervanging bedragen bijna 40.000 i. Dit bedrag is inclusief de kosten voor het betegelen van 2 nodigde oppervlak. J jwe ruimte voor Atilla De vereniging van handboogschutters Atilla krijgt /agi nkort vervangende ruimte op het perceel van de voormali- net jlwaterzuivering aan De Voscuyl. De bestaande huisves- ie bestaat uit een kantine en opslagplaats was hard toe aan me ïging en voldeed ook niet meer aan de milieu- en veilig- tde :isen. De vereniging zocht al geruime tijd een accommo- ekt die hier wel aan voldoet. De vereniging kan goedkoop een tan vier noodlokalen overnemen. e b ]i Zoeterwoude op excursie jc" woude De stichting 'Oud Zoeterwoude' houdt op zater- ag! I september een excursie naar Rotterdam, met onder meer ezoek aan Delfshaven. De bus vertrekt om negen uur van k Santhorstweg en de Hoge Rijndijk bij de Meerburgkerk. i*j ame kost 25 gulden voor donateurs en 30 gulden voor lonateurs. Opgave: 071-894080. :ht Fietsvereniging Swifttoer houdt zondag 10 september de it. Er kan 35 of 70 kilometer worden gefietst. De start is tus- ers I en 12 uur vanaf het clubhuis aan de Willem van de Made- ;eeefietsen kost 2,50 gulden voor volwassenen, 1,50 gulden jigeren onder de zestien. Gezinnen betalen 5 gulden. va appenkoor. Smartlappenkoor 'Leedvermaak' treedt zondag ;mber van 14.30-16.30 uur op in verzorgingstehuis Haagwijk mi Beethovenlaan. Muziekminnende ouderen kunnen het op- roor 2,50 gulden bijwonen. In dit bedrag is een kop koffie of zt jegrepen. Haagwijk is bereikbaar met de buslijnen 13,14 en 1 oners van Zuid-West kunnen zich via telefoonnummer opgeven voor vervoer. AAN DEN RUN ?est. De bewoners van het Topaasplantsoen houden vrijdag 8 ber een buurtfeest. Het festijn begint om 16 uur op het bas- leid van het plantsoen. Iedereen is welkom. Speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord houdt vrijdag 8 ber een bingo. Er zijn mooie prijzen te winnen. De zaal gaat m 19 uur en om 20 uur begint het afroepen van de nummers. 71 peeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord vertoont zaterdag tnber de film 'Annabel en de race tegen de klok'. Deze span- Itekenfilm begint om 14 uur. Toegang voor leden 2 gulden, len betalen 3 gulden. elmarkt. Op het terrein van atletiekvereniging AAV'36 aan de an wordt zaterdag 9 september een rommelmarkt gehouden, en verkopers van oude spullen kunnen er vanaf 9 uur te- SCHOTEN spoor. In het Vlietlandcollege aan de Beethovenlaan wordt op ig 9 september een modelspoordag gehouden. Tussen 10 en staat in de aula een modelspoorbaan opgesteld en is er een irs. De toegang kost 2 gulden. swandeling. Wandelaars kunnen zondag 10 september mee- ui an een najaarswandeling op landgoed Duivenvoorde. De ling start om 14 uur bij de boswachterswoning aan het einde oprijlaan vanaf de Veurseweg. De toegang bedraagt 2 gulden. 1DORP ïelmarkt. Liefhebbers van oude spullen komen zondag 10 nber aan hun trekken. Dan wordt namelijk een rommelmarkt den in sociaal-cultureel centrum Sjelter aan de Heemraadlaan markt is van 10-16 uur. TGEEST show. In het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan is zaterdag lèjember een groot aantal bonsaiboompjes te bezichtigen. De in- voor bonsai, letterlijk 'boom in pot', is komen overwaaien uit en Japan. In het Rijnlands Lyceum worden ook demonstraties kweken, ikebana (Japans bloemschikken), origami (Japanse ainst) en Japanse schrijfkunst. De show duurt van 10-17 uur. Een vijf meter lange vlet met houten vloer en buitenboord motor is vorige week gestolen uit een jachthaven aan de Bur gemeester Ketelaarstraat in Warmond. De eigenaar, een 79- jarige Hagenaar, deed hiervan gisteren aangifte. De waarde van de boot is niet bekend. WASSENAAR» De Stichting Bij-Bus neemt bin nenkort een nieuwe bus in ge bruik. Het vervoermiddel is be stemd voor het vervoer van lichtgehandicapten en ouderen in Wassenaar. De stichting kon de bus aanschaffen met hulp van sponsors. De bus wordt maandag 18 september feeste lijk overgedragen. Dat gebeurt om 16.30 uur in het Johanna- huis aan de Schouwweg 72. Koninklijk goud voor Verdel LEIDERDORP/ROTTERDAM De Leiderdorper M.J.W. Verdel heeft gisteren een gouden ko ninklijke onderscheiding gekre gen voor zijn veertigjarig dienst verband bij Peek Cloppen- burg. Burgemeester M. Zonne- vylle reikte de onderscheiding uit. De decoratie is toegekend vanwege Verdels verdiensten voor zijn werkgever. Verder was de op 24 december 1937 in Den Haag geboren Leiderdorper be stuurslid en voorzitter van de Kring Den Haag van de Raad voor de Nederlandse Detailhan del en bestuurslid van de stich ting 'City' en de Promotieclub Rotterdam, beide ter promotie van de Rotterdamse binnen stad. Van Inkel per helikopter naar Leiderdorp leiderdorp» Schipper Herman Vredenborg bij zijn slepertje. „Als ik op dit bootje kon slapen, bleef ik af en toe een nachtje weg." De PvdA en WD in Voorschoten stemmen tegen het voorstel om per woning 175 gulden uit te trekken voor extra beveiliging. Het plan dat de gemeente en de politie hebben opgesteld kreeg gisteravond in de commissie welzijn veel kritiek. CDA en D66 gingen akkoord onder voorbehoud dat de kosten niet alleen uit de pot voor so ciale vernieuwing worden betaald. Groen Links onthield zich vooralsnog van advies. voorschoten alice van schuppen Volgens het plan, dat het grote aantal woninginbraken in Voor schoten moet tegengaan, kun nen gedurende de proefperiode van een jaar 500 huishoudens aanspraak maken op de bijdra ge. De politie zal alle Voorscho tenaren die aan het projekt deelnemen persoonlijk van ad vies voorzien. Ook gaat de poli tie, die voor het projekt 600 uur uittrekt, extra surveilleren in in- braakgevoelige wijken. De kos ten voor het totale projekt wor den geraamd op 400.000 gul den. Het plan moet volgens B en W worden gefinancierd uit de pot voor sociale vernieuwing, maar dat stuit bij alle fracties op verzet. „Het voorstel heeft niets met sociale vernieuwing te ma ken", aldus PvdA-raadslid P. den Hartog. „Sociale vernieu wing is de inbreker verzekeren van een zodanig inkomen dat hij geen reden meer heeft om in te breken. Het waarborgen van de veiligheid buitenshuis is so ciale vernieuwing. Ook H. van Gogh (WD) kan het plan niet goedkeuren. „De politie kan haar tijd wel beter besteden", aldus Van Gogh. „Bovendien haalt de gemeente zich een enorme administratie ve rompslomp op de hals." S. Harlaar van Groen Links vindt wel dat de overheid een zekere verantwoordelijkheid heeft op het gebied van inbraakpreven tie, maar gaat niet akkoord als het projekt wordt betaald uit de pot voor sociale vernieuwing. D66 is van mening dat de proef in elk geval moet door gaan, ook als dat ten laste komt van de sociale vernieuwing. De verdere financiering moet dan wel uit een ander potje worden betaald. De CDA-fractie voert intern nog discussie over de hoogte van de bijdrage, maar gaat vooralsnog akkoord met het voorstel. er nog graan. El- erdag is ilen Deejay Jeroen van Inkel bezoekt woensdag 13 september Leider dorp. Hij doet dat op spectacu laire wijze, namelijk per heli kopter. De deejay van Hitradio Veronica zal rond 15 uur landen bij het wegrestaurant van Mc Donalds aan de Persant Snoep- weg. Van Inkel zar in het restau rant het radiospelletje Reken maar Raak presenteren. molen ndracht van de dste mo- 11 Alphen. n itkantige net stel- in 1898 louwd. ijwilli- ilde ver foto- Wim lan door- dagelijks root deel e streek et nieuws de krant kld vast te pn. Tijdens Iten komt figs allerlei Idige' plek te niet di pt news 'en, maar eker d zijn om esenteren. Riet Dekkers en Hylke Postma van de Stichting Leefbaar Lei derdorp moeten 24 november voor de rechtbank verschijnen. De gemeente Leiderdorp klaag de de twee aan nadat ze op 16 februari van dit jaar weigerden het gemeentehuis na sluitings tijd te verlaten. Hen is 'lokaal vredebreuk' ten laste gelegd. Dekkers is niet bang om te wor den veroordeeld. „Ik ben hele maal niet schuldig. Het was geen lokaalvredebreuk. Burgemeester M. Zonnevylle wilde op 16 februari een eind maken aan een bezetting van het gemeentehuis door de Stichting Leefbaar Leiderdorp. Dekkers en een aantal kompa nen voerden actie omdat ze van een opheldering wilden over een aantal zaken. Tijdens de be zetting, die begon om 19 uur, was het gemeentehuis gewoon open voor publiek. Maar om 20 uur ging het pand dicht. Toen de actievoerders ondanks aan dringen van de burgemeester bleven staan, greep de politie in. Zonder tegen te stribbelen gingen Dekkers en kompanen Een onbekende man is van morgen rond half tienm in zijn auto doodgeschoten op de Beethovenlaan in Nieuwkoop. De auto stond op een parkeer plaats. De politie heeft aanwij zingen dat het slachtoffer is neergeschoten door twee mannen, die na de aanslag weg zijn gelopen. Bij de politie is verder nog niets bekend. mee naar het bureau. Dekkers vindt het 'misselijk' dat het zo moest lopen. „Het was een heel gemoedelijke be zetting. Heel gezellig met koffie en een koekje. Bovendien had den we de bezetting netjes aan gekondigd en was het gebouw helemaal niet gesloten tijdens de bezetting. Dan kun je toch niet spreken van lokaalvrede breuk."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17