van De nieuwe, zachte hand de Leidato 1 I 'Christenen weten het beter' LEIDATn Leiden Ossendrecht maakt zich op voor bedevaart Kerk Samenleving Logos II in Nederland TJ fc DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1995 CHEF HENNYVAN ECMONO. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 0 ossendrecht anp In het jaar 1745 teisterde de pest het Brabantse dorp Os sendrecht. Radeloos riep de bevolking de hulp in van On ze Lieve Vrouw van den Ha- gelberg in het Belgische Be- rendrecht, met de belofte van een jaarlijkse bedevaart. Tot op de dag van vandaag hebben de Ossendrechters zich aan die belofte gehou den. Vrijdag is de 'begankenis' naar de Troosteres der Be- rukten voor de 250ste keer. Honderden dorpelingen, van jong tot hoogbejaard, lopen dan zingend en rozenhoed jes biddend achter kruis beeld en vaandels de tocht van ruim acht kilometer naar Berendrecht. Daar voegen zich vele anderen die de reis per bus of auto maken, bij de groep. In het Belgische plaatsje verwelkomt de be volking de bedevaartgangers jaar in jaar uit met Maria- beeldjes, devotielichtjes en bloemen in de vensterbank. De kapel van Onze Lieve Vrouw van den Hagelberg kreeg al kort na de ingebruik name in 1732 door merk waardige gebedsverhoringen een religieuze aantrekkings kracht, weet processievader drs. A. van Gils te vertellen. ,,Ik sta er nuchter tegenover, maar ik geloof dat er werke lijk heel wonderbaarlijke din gen zijn gebeurd. Toen mens en dier als ratten aan de pest stierven, wist niemand hier raad. De mensen zocht hun toevlucht in Berendrecht. De pest hield daarna op." Van Gils: „De belangstelling blijft tegenwoordig stabiel; er komt steeds weer jonge aan was. Mensen hier geven een traditie niet gauw prijs. De begankenis zit hen in het bloed; ze willen, zullen en moeten dat. Als dat erin zit gaat het niet meer over. Ook al heerst de pest niet meer, tegenwoordig hebben we AIDS, kanker en gezinspro blemen. Ieder heeft zijn ei gen beweegreden. DE ROEPING Ook predikanten van de Gereformeerde Bond kunnen in een ge loofscrisis raken. Dit ondervond ds. J. Geene (1956) tijdens zijn studie in Brussel, Leiden en Groningen. Omdat hij alleen HAVO had kon Geene geen theologie in Ne derland studeren en hij besloot staatsexamen gymnasium in België te doen. Zo bleef hij in Brussel waar hij in 1975 aan de protestantse theologische universiteit ging studeren. Naast zijn studie had Geene zo'n drie jaar een baan als godsdienstleraar aan de Europese school. In 1980 werd hij door de Inwendige Zendingsbond (IZB) gevraagd evangelisatiewerk te doen in Ou de Pekela. Geene, die zich tot dit werk geroepen voelde, voldeed hier graag aan. In 1990 deed hij zijn kerkelijk examen in Gro ningen en Leiden en werd een jaar later beroepen in de ge meente Zetten-Andelst in de Betuwe. Sinds 9 juli 1995 is Geene predikant van de Katwijkse Pnielwijk. „Het was een openbaring om naar Brussel te gaan. Ik was ne gentien en een nakomertje uit een groot Gereformeerde Bondsgezin. Studeren was alles behalve een traditie in het milieu waar ik vandaan kwam. Alleen al het feit dat ik naar een middelbare school ging, was al bijzonder. Op de universiteit in Brussel ontmoette ik voor het eerst mensen die de Bijbel niet als het woord van God zagen, maar meer als een boek met mooie verhalen. Ik had nooit geweten dat je ook zo tegen het geloof kon aankijken. Het ver oorzaakte voor het eerst in mijn leven een geloofscrisis in mij zelf. Wat geloofde ik nou eigen lijk? Was die Bijbel wel zoals ik het altijd geleerd had? Een schande vind ik dit allerminst. Twijfelen is het leven van alle dag, het wezen van het gerefor meerde geloof is immers door crisis tot stand gekomen. Wat ik in Brussel geleerd heb is dat twijfel geldt als maatstaf in de theologiestudie. Twijfel is een botsing tussen het gelovig na denken en het ongeloof. Dat mensen denken dat wij van de Gereformeerde Bond het alle maal zo goed weten is gewoon een karikatuur. Toch heb ik nooit getwijfeld over mijn roeping. Het ging er meer om hoe ik het geloof moest verkondi gen aan mensen, op welke manier ik het ze het moest vertellen. Ik herinner me dat ik in die tijd eens op een camping evangelisatie werk deed. Op een gegeven moment raakte ik in paniek. Ik moest een dienst leiden en wist echt niet wat ik de mensen moest ver tellen, alles was een groot vraagteken. De geloofscrisis duurde twee jaar, toen heron- dekte ik het geloof. Het verhaal van de in name van Jericho heeft hier een belangrijke rol in gespeeld. De Israëlieten moesten ze ven dagen met de tabernakel rond de stad lopen en toen vielen de muren. Hieruit Ds. J. spreekt de macht van God. Natuurlijk vielen die muren niet om omdat die mensen er zeven keer omheen hadden gelopen. Het was God die het wilde en die een enorme invloed op het leven van de mensen heeft. Ik ontdekte wat ik allang wist: God doet dingen en hij gebruikt de mensen ervoor. Ook mij gebruikt hij, ik moet het Woord uit leggen. Bij evangelisatie probeer je mensen te bereiken die niets van God weten. Wat is er dan van zo'n levensbelang voor hen dat ze over het geloof horen? Ik kan ze dat niet uiüeggen, dat kan alleen God. En God doet dat door middel van mensen, net als in het Jericho-verhaal. Maar Hij is niet van ze afhankelijk, Hij bewerk stelligt ook dingen zonder de mensen. Dit besef is een door braak geweest in mijn houding tegenover het geloof. Geloven doet ieder mens, al is het alleen maar dat het morgen gaat regenen. Maar hoe geloof je? Wat is het bijzondere aan het geloof in Jezus? Dat is de verzoe ning. Het feit dat God naar de mens omziet, de opstanding van Jezus. Ik vind niet dat je allerlei gekke dingen moet doen om mensen tot God te brengen. Zoals to neelstukjes of mime. Het gaat erom dat je door de Bijbel zelf geraakt wordt, niet door de din gen er om heen. Een christen die het geloof als enige houvast en als levensdrang heeft, kan dat veel beter overbrengen. Ik kan op straat wel tegen iemand zeg gen: Kent u Jezus? Dan zegt de aangesprokene nee en loopt ver der. Maar als het mijn buurman is, dan weet hij ook hoe het ge loof mijn leven beïnvloedt en dan krijg je een heel ander resul taat. Een christen is niet meer bijzon der dan iemand die niet gelooft. Maar het is zijn plicht om ande ren tot het christelijke geloof te brengen. Hoewel ik respect heb voor mensen die andere opvat tingen hebben, bijvoorbeeld joden, zou ik nooit kunnen beloven hen niet te bekeren. Want ik weet beter dan de mensen zelf wat goed voor ze is. Dat klinkt heel hautain maar iedere christen moet dit zeggen. Het is noodzakelijk dat iedereen het Woord van God kent, ook al schreeuwen veel mensen nog zo hard dat ze er geen behoefte aan hebben. En dan maakt het niet uit of je in de Tros, Allah of Boeddha gelooft, christe nen weten het gewoon beter". carine damen De Logos II, een internatio naal evangelisatieschip met 195 jonge vrijwilligers aan boord, is in Nederland. De bemanning, die uit meer dan vijfendertig nationaliteiten bestaat, zal de komende da gen allerlei culturele optre dens en seminars aanbieden. Hierbij staat de christelijke boodschap van vrede cen traal. Aanstaande zaterdag is er een 'International night' met muziek, sketch en dans en zondag houdt het schip open huis. Tevens zijn er christelijke en andere boeken te koop, kan de koffïe-Iounge worden bezocht en zijn er al lerlei activiteiten te beleven, onder andere voor studen ten, wouwen en 55-plussers. De Logos II, die de afgelopen jaren in Zuidamerikaanse en Westafrikaanse wateren voer, blijft tot 11 september rechts van de Mullerpier in Rotter dam afgemeerd liggen. Daar na zal het schip Amsterdam aandoen. Paus naar Clinton vaticaanstad rtr/afp Paus Johannes Paulus II zal tij dens zijn bezoek aan de Vere nigde Staten besprekingen voe ren met president Clinton. Dat blijkt uit het gisteren gepresen teerde programma van het be zoek, dat duurt van 4 tot 8 okto ber. De paus spreekt 5 oktober de algemene vergadering van de Verenigde Naties toe. Daarna bezoekt hij de bisdommen Ne wark, New York, Brooklyn en Baltimore. Hij bezocht de Vere nigde Staten eerder in 1979, 1987 en 1993. De paus ont moette Clinton drie keer. BEROEPINGSWERK NED.HERV.KERK Beroepen: te Arnemuiden J. van Dijk te Tholen. GEREF.GEMEENTEN Bedankt, voor Rotterdam-IJsselmon- de C.A. van Dieren te Stolwijk. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071 -356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging- Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB/ Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere Ie dicap hebben), is een samenvatting v regionale nieuws uit het Leidsch Dagb geluidscassette beschikbaar. Voor info 08860-82345 (Centrum voor Gesproke ■liI Hill 11 III 111 lllllilllMI II1IIIMU1IIIIIIIUIII1^ ZIEKENH UIZE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en v woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14 30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 u na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 2 uur). Kinderafdeling: 14.30—19 00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 i 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kla en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uu 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 i leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslui voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorli kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkund heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. u i r zal nu nog niet zo j gek veel van te mer- ken zijn, maar vol gend jaar, bij de 35ste aflevering van de Leidato, waait er een an dere wind door de Groenoord- hallen. Dan zal de hand van het uitvoerend comité, intussen nog louter bestaande uit wou wen, in casu de dames Van der Klugt en De Jong, pas echt voel baar zijn. De omstandigheden lieten het eenvoudigweg niet toe dat het duo al dit jaar zijn stempel op de najaarsbeurs - die morgen begint - kon of wil de drukken. Debet daaraan was het volko men onverwachte verscheiden van de man die de laatste de cennia het gezicht van de Lei dato bepaalde. In april van dit jaar overleed Jan van der Klugt op 55-jarige leeftijd tijdens het spelen van een partijtje tennis. Zijn plotselinge dood liet niet alleen een groot gat vallen in zijn gezin, maar ook binnen de organisatie van de Leidato. Vijf maanden na dato heeft zijn vrouw Margré de draad desondanks weer opgepakt. „De Leidato", zegt ze, niet zon der trilling in haar stem, „was voor Jan heel iets anders dan zijn andere zakelijke beslom meringen. Het was zijn hobby, Vrijdag 8 september 14.00 - 14.40 uur Optreden Rijnsons 14.45- 15.25 uur Modeshow 19.30 - 21.00 uur Officiële opening 20 00 - 20.40 uur Modeshow 21.00 - 21.45 uur Regionale zangwed strijd Zaterdag 9 september 14.30 - 15.10 uur Modeshow 19.50 - 20.20 uur Modellenwedstrijd zijn .geesteskind. Een activiteit waar hij altijd met bijzonder veel plezier naar uitkeek. Het is vooral ook daarom dat ik zijn werk in deze wil voortzetten. Uit respect voor hem en voor wat hij heeft opgebouwd. Ik heb 28 jaar over zijn schouder mee- gekeken, ik weet dus van de hoed en de rand. Hij woeg me ook vaak om advies. Om kri tisch te kijken en een oordeel te geven." Veel invloed op het gebeuren van dit jaar heeft zij door de trieste gebeurtenis in haar leven vanzelfsprekend niet gehad. „Het is mede om die reden", zegt Riekje de Jong, de wouw van Groenoordhallen-directeur Zondag 10 september 10.30 - 11.00 uur Ontv. standhouders 12.15- 12.45 uur Kinderprogramma 13.00 - 13.40 uur Modeshow 14 00 - 14.30 uur Show kinderkleding 15.00 - 15.45 uur Modeshow 16.00 -16.15 uur Modeprijzen André en al enige jaren deeluit makend van het Leidato-comi- té, „dat het programma van dit jaar in grote lijnen overeen stemt met dat van het vorig jaar. Maar er zijn natuurlijk wel wat nieuwe dingen ook. De hele vloer is uitverkocht en er is een aantal standhouders dat hier daarvoor nog nooit was. Er is een middagprogramma, spe ciaal voor 65-plussers. Die heb ben gratis toegang. Daarnaast doen we voor de kinderen iets aparts op de beide zondagen. En met artiesten als Ben Cra mer, die momenteel succesvol is in de musical Het Spook van de Opera, en Imca Marina kan je voor de dag komen." Zal aflevering 34 van de Lei dato, waarvoor de plannen fei telijk vorig jaar al waren ge smeed, dus min of meer een postume hommage zijn aan Jan van der Klugt, het jaar daarop moet het duo alleen aan de touwtjes trekken. En daar kijken ze eigenlijk toch wel naar uit. „Niet dat we de zaak rigoreus gaan omgooien, hoor", heft Margré van der Klugt direct een waarschuwend vingertje. „Want aan de formule van de beurs mankeert op zich niets. De be hoefte daaraan is onveranderd groot. Maar je moet wél mee gaan met je tijd. Dat zei ik tegen mijn echtgenoot ook om de zo veel jaar. Pas op dat je niet in slaap sukkelt, hield ik hem voor. PROGRAMMA LEIDATO Blijf vernieuwen. Waarop hij steevast riep: 'Ja, d'r moet een halletje bij'." En daar kan ze nog best om glimlachen. „Het detail is belangrijk", neemt Riekje de Jong over. „Vrouwen hebben daar toch meer gevoel voor dan mannen. Die denken meer in grote lij nen. Zaken als verlichting, vloerbedekking, de aankleding, het zijn allemaal dingen die de uiteindelijke sfeer bepalen. En een rode draad door het geheel, dat lijkt ons wel wat. Ja, we heb ben daar al over gesproken. Iets met kinderen doen, bijvoor beeld. En dat steeds laten terug keren. Is overigens niet nieuw, dat gebeurde woeger ook al eens. Was altijd een succes. Dat laten we zeker herleven." De opbouw van de Leidato is inmiddels in volle gang. De komende tijd zal het 'vrouwen-comité zich breed gaan oriënteren, zoals dat heet. „In Frankrijk, Italië en Duits land heb je prachtige beurzen", weet Margré van der Klugt uit ervaring. „Ik ging nog wel eens met mijn man mee naar de gro te meubelbeurs van Keulen. Daar zie je prachtige dingen. Maar op de Leidato heb je na tuurlijk meer dan alleen meu bels. Daarom gaan we ook ver der kijken. Voor ons staat vast, dat we willen groeien. Ik heb lang genoeg in de zakenwereld gezeten om te wéten dat stil stand achteruitgang betekent." Parkeren kost dit jaar geld Tot nu toe is het altijd 21 weest dat bij een bez n aan de Leidato het pari op het terrein van de Gi oordhallen gratis was. I |ji niet meer. Wie met de komt, dient 3,50 gulden üi te tellen om zijn wagi nk 'stallen'. Het afrekeneiDb schiedt in de hal zelf. ie Of die maatregel me ig er van zal weerhoude :is beurs te bezoeken, trekt di< vrouw De Jong, lid vaian organiserende Leidato-c té, in twijfel. „Bij elke b bij elke hal moet je voo 1 parkeren betalen. Ga eens naar de Huishoud! w in de Rai. En daar vragf beduidend meer dan hi Leiden. Nee, dan denk ik j. der dat zo'n koopzonda ai hier opeens is ingesteldj0 nadelige invloed zal ziji het bezoekersaantal. Al - len we dat moeten afvv ten. Het weer speelt da ook een factor. Regent, bijvoorbeeld, dan zitten.- ;oed." Aan de entreeprijs is gesleuteld. Volwassenen talen 6 gulden, 65-plu! en kinderen de helft, cl" doordeweeks middagen it entree voor 65-plussers vertoon van hun pas ge" De openingstijden va^I 34ste Leidato, die wordtti houden van 8 tot en mejB september, zijn: yi Maandag tot en met zjx dag van 13.00 uur tot 1 'c uur en van 19.00 uuro 22.30 uur. Op beide zondagen 11.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16