r EIDEN Schoolstri jd in lollege Leiden 7eel water-ideeën voor nieuwe speeltuin 'Nou weten we nog niks' Natte kade 'Hogeschool en universiteit moeten gaan samenwerken' hERDAG 7 SEPTEMBER 1995 Iennyvai »n de partijen die in het Leidse college van burge- |ter en wethouders zijn vertegenwoordigd, is een erne versie van de schoolstrijd uitgebroken. Dat gisteravond duidelijk in de raadscommissie onder wijswethouder binnenkort gaan knellen. De rijksoverheid laat steeds meer onderwijsbeleid over aan gemeenten. Bijzondere scholen moeten daardoor steeds meer zaken doen met de onderwijs wethouder. En de wethouder is niet alleen vertegenwoordiger van het gemeentebestuur maar ook van het openbaar schoolbe stuur. R. Peeters (Groen Links) en E. van der Veen (PvdA) echter wil len de scholen in Leiden niet lastigvallen met nog meer ver anderingen. „De scholen willen ote ergernis van Groen en idA pleitten daar CDA en /oor een andere bestuurs- van het Leidse openbaar wijs. CDA en D66 willen /erlaten aan speciale com- :s met vrijwilligers, bij- eeld ouders, daarin, irmee komen openbare en op net zo'n grote af- van het gemeentebestuur an als bijzondere. Volgens Jonge (CDA) en J. Sorg- (D66) is dat nodig omdat ree petten van de onder- zzabezorger beroofd N. Een 16-jarige pizzabezorger is gisteravond in de Nieuw- gin Leiden beroofd van 240 gulden. Hij reed op zijn brom- door de Nieuwsteeg toen twee mannen hem dwongen te ipen. Ze sloegen de jongen en dreigden met nog meer ge- I als hij zijn portemonnee niet zou afgeven. Het slachtoffer iet geld, waarop de mannen weg holden. J°< ■en* Een 27-jarige Leidse is gistermiddag gewond geraakt I haar borstkas toen zij in de Oosterkerkstraat in Leiden tegen passerende vrachtwagen aanviel. De vrouw, die op haar fiets veranderde door een windvlaag van richting. Daarbij kwam I Bgen de vrachtwagen aan en viel. duw valt tegen vrachtwagen aan ;ino 1895 Zaterdag 7 September Gedenkdag van Leidens Ontzet nadert weer met rassche reden, tevens zal dan het 10-jarig bestaan der „3 October- eeniging" worden gevierd. Den heer J.C. Geyp componeerde ,3 October-feestmarsch" welke is opgedragen aan en onder eefde dankzegging aanvaard door hel bestuur van genoemde eeniging. In dezen marsch is gebruik gemaakt van de oud- erlandsche liederen „Glyck den grootsten rapsack" en het ilhelmus van Nassauwe". f jno 1970 maandag 7 september k trots van Voorschotens Nederlands hervormde Dorpskerk, uit ongeveer dertienhonderd pijpen bestaande orgel, is op 3 /ember tweehonderdvijftig jaar oud. Rond dit „feest" zullen 2 erse evenementen worden georganiseerd. Zo zal er onder an- "1 eeen tentoonstelling met gedeelten van het orgel worden in- icht. Tevens ligt het in de lijn der verwachtingen dat er con- ten zullen worden gegeven. zelf maar één ding: rust in de tent." Volgens deze twee raads leden zijn de scholen in Leiden, ook de bijzondere, tevreden over de huidige bestuursvorm. Bovendien zien ze de voorde len die een andere bestuurs vorm volgens D66 en CDA met zich meebrengt, helemaal niet in. Volgens Van der Veen (PvdA) zijn D66 en CDA het Leidse on derwijs 'weer aan het verzuilen'. Onderwijswethouder H. Koek (PvdA) hield zich wat op de vlakte. Toch liet ze doorsche meren liever alles bij het oude te laten. Volgens haar hebben D66 en CDA, die de discussie over de bestuursvorm van het Leidse openbare onderwijs al ettelijke keren op gang hebben gebracht, nog altijd niet duide lijk gemaakt waarom ze veran deringen willen. Bibliotheek weer op zondag open De Centrale Bibliotheek Leiden aan de Nieuwstraat is vanaf 10 september tot en met 28 april weer op zondag geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Net als in voorgaande jaren worden er weer allerlei activiteiten gehou den voor kinderen en volwasse nen. Zo is er elke eerste zondag van elke maand een rondlei- ding. Op zondag 10 september ver zorgt Cock van Ham een de monstratie Ikebana, oftewel Ja pans bloemschikken. In het zo geheten Straatje zijn dan diver se Ikebana-schikkingen te zien. Een week later, op 17 septem ber, houdt Nies Medema de le zing 'De Chinese vrouw bestaat niet'. Deze freelance journaliste reisde vijf maanden door China. Tijdens de lezing vertelt zij over Chinese vrouwen die zij op haar tocht ontmoette. De lezing en een fototens- toonstelling 'Vrouwen met ka rakter' wordt gehouden in sa menwerking met het centrum voor Internationale samenwer king (COS), naar aanleiding van de vierde Wereld Vrouwen Con ferentie in Bejing. leiden Blubberig was het al aan het Utrechtse Veer. Daar is een aannemer reeds een tijd lang in opdracht van de gemeente Leiden bezig met het vernieuwen van de walkanten. En regen en zand maken modder. Gisteren werd het nog een stukje natter aan de kade toen werklieden de waterleiding per ongeluk stuk- trokken. Woordvoerder Van der Erf van de EWR zegt echter dat van echte wateroverlast nauwelijks sprake was. „De leiding ligt direct naast de Nieuwe Rijn. Het meeste water liep rechtstreeks de gracht in." Vol gens de woordvoerder wist de aannemer wel waar de waterleiding lag. „Maar hij heeft die bij de werk zaamheden toch over het hoofd gezien." Het resultaat was dat de direct omwonenden aan de Utrechtse Veer en de Kraaierstraat een uur zonder water zaten. „Gelukkig hebben we in dat gebied zo veel capaciteit dat we de wateraanvoer op een andere manier konden regelen", aldus Van der Erf. De leiding is overigens nog niet gerepareerd. De EWR moet eerst bekijken hoe groot de schade is. Dan pas is duidelijk of de lei ding in zijn geheel moet worden vervangen of gewoon kan worden gerepareerd. foto henk bouwman ideren leveren achthonderd ontwerpen in voor park Rodenburg fors karwei hebben de le- van Leidens jongste speel- vereniging Burgemeesters- Professorenwijk Rijndijk- - rt zich op de hals gehaald, noeten maar liefst achthon- opstellen en tekeningen ijken, die de kinderen uit de irt hebben ingeleverd. Het lerwerp van de werkstukken leeds hetzelfde: de mooiste ilapparaten in de speeltuin. Ie speeltuin is er nog niet ir de speeltuinvereniging is menteel bezig met het wer- van leden, die hard nodig „Voor de inrichting van speeltuin ben je toch al snel vier, vijf ton kwijt", zegt ia Jasper, een van de initia- nemers. „De gemeente is be- om - net als bij iedere an- speeltuinvereniging in de een tientje per lid bij jaar Ie dragen. Zo kunnen we een larpotje maken. Ook zijn we zoek naar sponsors, mensen het idee voor de speeltuin leuk vinden dat ze zoiets 'ben van 'daar zet ik een glij- inneer'." een speelplek gebied waarin de leden tden geworven kenmerkt door een totaal gebrek aan eelplekken voor kinderen tus- pakweg vier en twaalf jaar. verschijnsel dat de ge en te zelf ook al constateerde lie speelruimte-nota, die voor zomervakantie is versche- „De kinderen hebben hier zegt Gerda Vliegenthart. is een speelveldje bij de emanlaan en eentje bij Mel- t Treublaan en dan houdt eigenlijk wel op. Daarom is P zo belangrijk dat die speel- »n er komt in park Roden- Itg Jasper: „De oudere kin ken gaan wel naar de water- LOTERIJ - Het ideaal van de Paulus Zeeverkenners uit Lei den is weer een stapje dichterbij gekomen. Voor de bouw van een nieuw clubhuis hebben de zeeverkenners 10.000 gulden gekregen van Giroloterij/Bankloterij in Rot terdam. Het bestuur van de scoutinggroep deed een beroep op deze instelling omdat de kosten voor vervanging van de nieuwbouw de eigen begroting te boven gaan. Inbraakplan -j De PvdA en WD I zijn er tegen dat Voorschoten geld uittrekt om huizen tegen inbraak te beveiligen. Supermarkt 4 Q Meer supermarkten I O in de regio zullen het voorbeeld van AH vol gen en zijn dus binnenkort langer open. STEENKLOMP Soms heb ik een ernstige aanval van vernielzucht. Dan heb ik de neiging om hier en daar een kerkgebouw te laten zak ken, op te blazen, plat te walsen. Voor mijn gevoel heeft elke vlek in Nederland een kerkgebouw dat van grote historische betekenis is. Dat zeggen ze tenminste. Het kost ons miljoe nen om ze in stand te houden, zeker als er in die godshui zen niet meer wordt gekerkt. Maakt u zich niet ongerust. Ik heb mijn pilletje ingenomen, ik heb de crisis goed doorstaan: de kerken mogen allemaal blijven. Maar steenklompen, overblijfselen van kerken, die mogen van mij met de grond worden gelijk gemaakt. En dus hoeft burgemeester Goekoop van mij niet het boetekleed aan te trekken omdat door zijn schuld een stuk oude muur van de voormalige Vrouwenkerk in Leiden is 'verdwenen'. De nieuwe winkel van Hennes Mauritz aan de Haarlem merstraat steunt op een honderden jaren oude muurrest van die kerk. Aanvankelijk was afgesproken dat deze kle dingzaak dat brok puin in de zaak zou tentoonstellen. Na tuurlijk hebben ze die rotzooi achter het stuc- en timmer werk laten verdwijnen. 'Schandalig, dat is het', zo dreunde het door het Leidse stad huis. Maanden geleden heerste daar nog een jubelstem ming omdat het grote kledingconcern voor een vestiging in de Haarlemerstraat koos. Voor al die mensen die ontzet- i tend moeten wenen omdat de historisch steenklomp aan het oog is onttrokken, organiseer ik ^HÉlw Vpfl om de tien jaar een excursie. Deelname kost duizend gulden .—rit i*- ntt per persoon. Voor dat bedrag zal ik tergend langzaam de bin- nenmuur van Hennes Mau- ritz afpellen. Een uur lang mag eenieder die dat wil het verle- den aangapen en opsnuiven. Ondertussen doe ik van mijn verdiensten links en rechts wat inkopen. Rector magnificus Leertouwer: projecten. Ik ben dan ook heel blij met de aanwezigheid van de rector", aldus Ouwerkerk. Leertouwer suggereerde de Leidse Hogeschool ook een bin dend studieadvies voor eerste jaars studenten in te voeren, om zo het risico van een verkeerde keuze te verkleinen. Ouwerkerk wees het idee van selectie ech ter af. Hij ziet meer in een ande re onderwijsvorm in het HBO waarbij het accent moeten lig gen op het bijbrengen van stu dievaardigheden. „De onder wijsgevenden zullen de student meer moeten 'leren leren'." leiden caroline van overbeeke De Rijksuniversiteit Leiden en de Leidse Hogeschool moeten in moeilijke tijden van bezuini gingen 'eikaars hand vasthou den'. Ze moeten elkaar niet gaan beconcurreren maar sa menwerken. Zo moeten studen ten die ongeschikt zijn voor ho geschool of universiteit naar de andere instelling worden door verwezen. „Dat kan alleen sla gen als hogeschool en universi teit genoeg van elkaar weten om betrouwbaar te kunnen ver wijzen. En daar schort naar mijn indruk nog heel wat aan. Op het terrein van de werving, selectie en verwijzing van stu denten ligt nog veel te veel grondbraak." Dat zei rector magnificus pro fessor L. Leertouwer van de Leidse Rijksuniversiteit gister middag tijdens de opening van het studiejaar van de Leidse Hogeschool. Leertouwer was als gastspreker uitgenodigd door de voorzitter van de Leidse Ho geschool, A. Ouwerkerk. „Het is een goede zaak te constateren dat universiteiten en hogescholen zich steeds minder tegen elkaar laten uit spelen. Universiteiten en hoge scholen weten elkaar steeds va ker te vinden in gezamenlijke Volgens Leertouwer moet de Leidse Hogeschool ook meer aandacht besteden aan onder wijs voor ouderen. De Leidse universiteit heeft dit jaar een groot aantal mensen ingeschre ven voor cursussen van het Ho ger Onderwijs voor Ouderen (HOVO). „Vergis ik mij niet, dan valt deze categorie studenten nog grotendeels buiten het ge zichtsveld van het HBO. Ik ben van mening dat wij door sa menwerking op dit gebied onze regio zouden dienen en meer waarde toevoegen aan wat wij nu al in huis hebben. De leuze 'studeren is prachtig!' geldt im mers niet voor 18-jarigen al leen." Vrijwilligers Groenoord blijven in onzekerheid Een forse klus voor de leden van speeltuinvereniging Burgemeesterswijk Professoren wijk Rijndijkbuurt. Gerda Vliegenthart (links) en Thea Jasper bekijken zo'n achthonderd tekeningen en opstellen van buurtkinderen. speelplaats in Polderpark Cro- nesteyn. Maar daar kunnen kleine kinderen niet zonder toe zicht naar toe. Dan zouden ze de drukke Kanaalweg moeten oversteken, heel gevaarlijk. Veel mensen rijden daar door rood." Het aantal kinderen dat idee- en voor de toekomstige speel tuin inleverde, ligt hoog. Acht honderd formulieren kwamen er binnen, terwijl er in het ge bied zo'n veertienhonderd kin deren zouden wonen. Veel kin deren lieten zich inspireren door het warme weer van de af gelopen maanden. „Zij willen speelmogelijkheden met wa ter", zegt Vliegenthart. „Een ka belbaantje over het water bij voorbeeld. Maar dat is helaas niet haalbaar, dat zou te gevaar lijk worden. Het gaat namelijk om een 'half open' speeltuin, een speeltuin waar niet veel toezicht zal zijn, waar geen enge hoge hekken omheen staan." Toch wil de speeltuyivereni- ging zoveel mogelijk aan de wensen van de kinderen tege moet komen. Jasper: heel veel kinderen willen een skatebaan. Dat zien we wel zitten. En ook heel veel kinderen vragen om een trampoline, ook een leuk idee." foto loek zuyderduin Het is een speeltuinvereni ging in de kinderschoenen. Want een speeltuin komt er voorlopig nog niet. De initiatief nemers durven slechts heel stie kem een tijdstip te noemen. „Over tweeënhalf jaar hopen we", fluistert Thea Jasper. „Dat is toch zo ongeveer de tijd die er voor staat", voegt Vliegenthart toe. leiden herman joustra De Leidse Welzijns Organisatie (LWO) heeft de ongerustheid onder de vrijwilligers van Groenoord over de toekomst van hun buurthuis gisteravond niet weg kunnen nemen. „Ik kom hier niet om een positief bericht te brengen", zei Vincent Kokke, stadsdeelmanager van Leiden-Noord, tijdens de bij eenkomst die de organisatie had belegd voor de vrijwilligers. „Maar ik kom hier ook niet om een negatief bericht te bren gen." Aan het eind van de avond concludeerde een vrijwil liger: „Geen positief bericht, geen negatief bericht? Je komt hier zonder bericht. Nou weten we nog niks." De vrijwilligers van Groen oord zijn al een tijdje knap on gerust over de toekomst van hun stekkie in de Pasteurstraat. Zeker nadat bekend was gewor den dat de LWO, die flink moet bezuinigen, bepaalde activitei ten van verschillende buurthui zen wil afstoten. De boodschap van Kokke gis teravond luidde in elk geval dat de LWO nog niet precies weet wat er met het buurthuis gaat gebeuren. „We moeten bezuini gen. En we zoeken naar moge lijkheden om dat in de buurt huizen te doen. In de accom modaties. We weten alleen nog niet hoeveel er bezuinigd moet gaan worden. In elk geval vier ton. En dan is er nog vier ton die de gemeente wil versprei den over de hele dienst Cultuur en Educatie. Over de verdeling daarvan wordt nog gesteggeld. Het kan dus zijn dat de LWO nog meer moet bezuinigen." „Goed, stel dat de LWO acht ton moet gaan bezuinigen", wilde een vrijwilliger weten, „Wat moet er dan verdwijnen uit Groenoord?" Kokke cryp tisch: „Het programma moet ef ficiënter worden ingepakt. En ruimten zullen dan worden ver huurd." „Maar dan is hier geen ruimte meer over", kaatste de vrijwilliger terug. „Het is hier een klein buurthuis en alle ruimten zijn bezet." Bestuurslid E. van Aelst van Groenoord wilde wel eens we ten wat Kokke had bedoeld met zijn eerdere gedane uitlating „dat bepaalde activiteiten niet het eeuwige leven hebben en dat buurthuiswerk niet per se in het buurthuis hoeft plaats te vinden." „Los van de bezuinigingen willen we op een andere manier aan de slag", antwoordde Kok ke. „We willen kleinschaliger te werk gaan: op projectbasis in de wijk. Zo willen we nog meer mensen binnen krijgen. Proble men gericht aanpakken. Dat kan bijvoorbeeld de isolatie van ouderen zijn. Of het gevoel van onveiligheid in de wijk. We wil len dergelijke projecten opzet ten en daarvoor ruimten huren. Al het geld hoeft niet per se in een buurthuis, hoe belangrijk dat ook is. Ons uitgangspunt is: wat kunnen we in buurthuizen overhouden, terwijl we ook an dere dingen willen." „Maar als je activiteiten uit een buurthuis verplaatst, is he( geen buurthuis meer. Boven dien gaan de mensen uit Groenoord niet zo snel naar een andere wijk", zo luidde een re actie uit de zaal. „En staat dat dan niet haaks op elkaar?", vroeg een andere vrijwilliger zich af. „Hoe kan je nou hier in Groenoord ruimten verhuren in verband met de bezuinigingen en ergens anders weer een zaal huren?" Kokke: „De opdracht van de politiek luidt: leg de hoofdproblemen in een wijk vast en ga daarmee aan de slag. En als je daar ruimte voor nodig hebt ga je die huren. Dat kan tijdelijk zijn. Dat is projectmati ge aanpak."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15