Brits onderzoek werpt nieuw licht op voorspellen klimaat Wetenschap Techniek Internationaal onderzoek naar zeebodemleven bij Nova Zembla 7 1 H C A E R L T A 2 E M L I O A S E 3 C U I P I L D O 4 D ■j O K N A S R 5 T V U E R H I G 6 D U E N W I E M 7 K A L N ij O N K 8 C I O S U P D E 9 A V T L E M R K 10 T E S A T A R D 11 T E R I A C D E 12 T I E N A N E L 13 E W A V Z I R G 14 C O R E u M E w TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende H E door Hans van Es Er waren woensdag weer plaatjes van wolkenluchten te zien westelijke kuststrook. Vooral in de ochtenduren waren de bo\)l aanwezige buienwolken soms spectaculair, mede dankzij he van de laagstaande zon. De muur van cumulommbus-wolker daardoor wit en oranje verlicht, zodat de massieve wolkentor dreigend, spookachtig aanzien kregen. r De buien bleven in de zuidwestelijke stroming juist voor de k d gen. Soms werd onweer gehoord, maar de meeste neerslag vi v zee. Toen in de loop van de dag het binnenland werd opgewa g gen ook hier verspreid buien onstaan. Tussen de bedrijven d( s nog voldoende ruimte voor zon en op zulke momenten voeldee vrij warm aan bij een graad of 19. Tegen de avond verdwenen)' pelwolken op slag; een teken dat de atmosfeer stabiliseerde, i De depressie op de Noordzee, die dagenlang het weer boven i' geving regisseerde, nam snel in betekenis af. De verbetering )i niet lang. Ten zuidwesten van Ierland leefde de oude tropisclc Iris helemaal op. De zeewatertemperatuur, die in dit deel var aan flink boven normaal ligt, zorgde voor een toevoer van war n vochtige lucht. Binnen 24 uur werd een nieuwe volwaardige: r pressie geboren met in de kern een luchtdruk van 964 hectoj Dit lagedrukgebied gaat de taak van zijn voorganger op de No e helemaal overnemen. Het is een fraai voorbeeld van persister n waarmee wordt bedoeld dat de atmosfeer een evenwichtssitu i heeft bereikt en geneigd is de daarbijhorende luchtdrukverde f handhaven (herhalingsneiging). We zien de depressie in de ki u 24 uur dan ook langzaam via Z-Engeland naar de Noordzee tr In grote lijnen verandert er dus weinig aan ons weer. Na de p; van het regenfront, neemt de buiigheid vanavond weer flink ti stormveld van de depressie bereikt ons niet, maar aan zee st< i enige tijd een harde zuidenwind. Morgen ligt de depressiekern dicht bij ons land, waarbij de wir afneemt. De bovenlucht is echter koud, zodat gemakkelijk bu ven ontstaan; in de nacht en ochtend vooral aan zee, 's midd; I verder landinwaarts. Pas in de loop van het weekeinde neemt buiigheid af. Ook dit is een tijdelijke zaak, want een opvolger n Noordzeedepressie ligt zondag al weer klaar ten zuidwesten v I land. Men had de hoop de laatste ja ren eigenlijk al opgegeven er ooit in te zullen slagen om het klimaatverloop voor de komen de decennia en eeuwen eniger mate betrouwbaar te kunnen voorspellen. Het begrip klimaat zit zó grenzeloos complex in el kaar dat het zelfs met de meest geavanceerde supercomputer niet lukte een betrouwbare vooruitblik te produceren. Telkens als de berekeningen werden losgelaten op uit het verleden bekende situaties, bleek er van de uitkomsten in de verste verte niets te kloppen. Hoe kan dat? Want ook al zit het klimaat afschuwelijk ingewik keld in elkaar, er is toch ook nog de kansberekening, de waar schijnlijkheidsleer; je kunt het zo gek niet bedenken of men is in staat 'met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid' te berekenen wat de uiteindelij ke uitkomst is van iets dat zich gedurende korte of lange tijd op de ingewikkeldste manier ont wikkelt. Waarom lukt zoiets dan met het klimaat niet? Het lijkt erop dat het antwoord op die vraag door een team Britse meteorologen, verbonden aan de Britse Meteorologische Dienst in Bracknell, is gevon den. Zij zijn, zoals ze vorige maand beschreven in het tijd schrift 'Nature', uitgegaan van een koppelingsmodel tussen oceaan en atmosfeer en kennen bij (eventuele) globale opwar mingen in de toekomst ook een rol toe aan zwaveldioxide in re latie tot het 'klassieke' broeikas gas kooldioxide. Met het model werden de uitkomsten gehou den naast klimaatgegevens van de laatste driehonderd jaar. Na dat via reeksen bijstellingen aan de programmatuur goede over eenkomsten met waarden in het recente verleden werden verkregen, gingen ze vervolgens over tot het als het ware 'intro duceren' van kool- en/of zwa veldioxide. Op basis daarvan werden de gemiddelde tempe raturen voor een aantal gebie den op aarde tot aan het jaar 2050 vastgesteld. Watermassa Volgens een van de onderzoe kers, Tim Johns, is de gehan teerde methode substantieel anders dan bij de vele, vele theorieën en voorspellingen die de afgelopen tijd het licht za gen. „De onzekerheden daar in", zegt Johns, „ontstonden, doordat men vaak modellen ge bruikte die in feite waren be doeld voor korte termijn-weers verwachtingen. Bij klimaatvoor spellingen gaat het echter om vele jaren tot eeuwen en daar zijn al die modellen niet ge schikt voor." Een van de belangrijkste facto ren die bij lange termijn-voor spellingen om de hoek komen kijken wordt gevormd door de watermassa in zeeën en ocea nen. Johns: „De oceanen zijn de belangrijkste generatoren voor het klimaat. Alles wat daarin ge beurt en geleidelijk verandert is direct van invloed op het kli maat." Volgens Johns is er tot voor kort bovendien ten onrechte van uit gegaan dat kooldioxyde de eni ge 'broeikas-factor' van beteke nis zou zijn. Er zijn meer facto ren en misschien zitten er daar tussen wel die zelfs nog belang rijker zijn dan kooldioxyde. Zo werd onlangs geopperd dat het vooral bij bemesting vrijkomen de methaangas veel sterker en langduriger de warmtehuishou- ding onderin onze troposfeer beïnvloed dan kooldioxyde. En ook zwaveldioxyde, vrijkomend bij de verbranding van fossiele brandstoffen, speelt een veel in vloedrijker rol in het broeikasef fect dan tot voor kort werd aan genomen. Maar dan juist tegen gesteld aan dat van kooldioxy de! In de atmosfeer zwevende deel tjes zwaveldioxyde reflecteren juist zonnestraling en als ze in wolken voorkomen is het per centage zonlicht dat gereflec teerd wordt, ook hoger dan nor maal. Zwaveldioxyde leidt dus tot een warmtewerend, in casu afkoelend effect. Maar de uit eindelijke afkoelende werking is, zo blijkt uit de Britse compu termodellen, juist ook weer sterk afhankelijk van de wijze waarop het broeikaseffect evo lueert. Wat staat ons volgens de onder zoekers nu over pakweg vijftig KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Overwegend veel bewol king en vooral in het zui den af en toe regen. Mid- dagtemperatuur tussen 17 en 20 graden. Zweden: Vandaag af en toe zon en vrijwel overal droog. Later op de dag van het zuid westen uit toenemende bewolking. Morgen in het zuiden af en toe regen. Middagtemperatuur rond 18 graden,in het noorden enkele graden lager. Denemarken: Vandaag wisselend be wolkt en kans op een en kele bui. In de loop van dag toenemende bewol king gevolgd door regen. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: 'Vandaag veel bewolking en perioden met regen. Vooral Ierland, Wales en zuid-Engeland mogelijk veel wind. Mor gen in Ierland en Schotland enkele op klaringen en kans op een bui. Middag- temperaturen vandaag van 15 graden in Schotland tot 20 in zuid-Engeland. Mor gen iets lager. België en Luxemburg: Vandaag veel bewolking en perioden met regen. Morgen misschien enkele opklaringën en enkele regenr of on weersbuien. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking, perioden met regen mo gelijk ook onweer. Vooral in Normandië, Bretagne en de Vend'ee veel wind. Mor gen later op de dag van het westen uit enkele opklaringen. Middagtemperatuur circa 22 graden, morgen in het noord westen rond 16 graden. Portugal: Vandaag in het noorden veel bewolking, enkele buien en mogelijk veel wind. In het zuiden af en toe zon en vrijwel overal droog. Morgen perioden met zon en vrij wel overal droog. In het noorden moge lijk enkele wolkenvelden. Middagtempe ratuur van 18 graden in het noorden tot 25 graden in het zuiden. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur circa 26 graden. Spanje: In het noorden overwegend veel bewol king, enkele buien en mogelijk veel wind. Elders af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur in het noordwesten rond 20 graden. Langs de oostelijke en zuidelijke costa's 28 tot 30 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: droog en perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 26 gra- Tunesië: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag overwegend veel bewolking en enkele stevige regen- of onweersbuien. Aan de westkust mogelijk veel wind. Morgen van het westen uit af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden, vandaag in het zuiden rond 28 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur circa 27 graden. Italië: Vandaag af en toe zon en in het zuiden nog kans op een enkele regen- of on weersbui. In het loop van de dag in het noorden toenemende bewolking en af en toe regen. Morgen wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Naar het zuiden toe droger en meer zon. Middag temperatuur van 20 graden in het noor den tot 29 graden in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vandaag af en toe zon en droog. Morgen wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 28 graden, Morgen enkele graden lager. Malta: Perioden met zon en droog. Maximum temperatuur ongeveer 32 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en droog. Vandaag in het noorden nog een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur circa 30 graden, in het noorden iets lager. Op Kreta eerst nog hoger. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en droog. In het noor den enkele wolkenvelden. Middagtem peratuur van 27 graden op de Dardanel- len tot 31 aan de Turkse zuidkust. Duitsland: Veel bewolking en in de loop van van daag perioden met regen, mogelijk ook onweer. Morgen in het westen kans op enkele opklaringen. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 20 graden, Morgen enkele graden hoger. Zwitserland: Veel bewolking en enkele, plaatselijk af en toe stevige, regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 21 graden. Oostenrijk: Vandaag eerst nog opklaringen en droog, en later op de dag en ook Morgen van het westen uit toenemende I en enige tijd regen. Middagterr rond 23 graden. Vandaag wisselend bewolkt ej noordoosten kans op een enj Morgen van het westen uit toe bewolking met later af en toe re dagtemperatuur rond de 20 gra Tsjechië en Slowakije: Tsjechie; vandaag toenemend king en later op de dag af en ti Morgen bewolkt en enige tijd n gelijk ook onweer. Slowakije; vl en toe zon en droog en morgt mende bewolking en af en t< Middagtemperatuur voor rond Hongarije: Wisselend bewolkt en vrijwi droog. In de loop van morgen ei mende kans op een bui. Middi ratuur ongeveer 24 graden, mc VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.03 Zonondei Maan op 19.33 Maanond Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.28 15.58 03.01 Laag 13.25 23.49 13.06 Weerrapporten 07 september 08 Dé Bilt Deelen Eelde Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Cyprus motregen no 10 17 Innsbruck licht bew. Istanbul licht bew. Klagenfurt licht bew. Kopenhagen grondmist Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Los Angeles licht bew New Orleans onbew. Voorspellen van de ontwikkeling van het klimaat is van levensbelang. Als het broeikasstadium eenmaal in treedt, is het te laat om nog te corrigeren. foto opd jaar te wachten? Elk apart zou den zowel kooldioxyde als zwa veldioxyde in zekere gebieden ingrijpende klimaatveranderin gen bewerkstelligen. Alleen al het afkoelende effect van zwa veldioxyde zou tussen 2030 en 2050 in India en Oost-China een duik van de gemiddelde jaartemperatuur van maarliefst zestien hele graden inhouden. Dat zou desastreuze gevolgen voor meer dan anderhalf mil jard mensen betekenen. Maar 'gelukkig' is daar ook nog kool dioxyde dat de temperatuurval in het Verre Oosten tegen die tijd grotendeels teniet zal doen. In vergelijking met andere kli maat/computermodellen zijn de uitkomsten van de Britten duidelijk 'lager', dat wil zeggen: ook in de komende decennia zal de gemiddelde aardtempe- ratuur stijgen, maar minder dan verwacht juist door de introduc tie van zwaveldioxyde en door een betere benadering van de ingewikkelde processen tussen zee en atmosfeer. Ten opzichte van de periode 1880-1920 zal zich in 2050 mondiaal een stij ging hebben voorgedaan van bijna twee graden: voor Europa wordt een stijgingswaarde van enkele tienden (0,2 - 0,3 graad) minder verwacht, maar voor de Verenigde Staten en het Verre Oosten dezelfde afwijking naar boven. OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeen komt met de omschrijving. De resteren de leters vormen van boven naar bene den en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. meisjesnaam; 2. bijbelse profeet; 3. j v.d. liefde; 4. dondergod; 5. harts tochtelijk; 6. spijkerstof; 7. vuurmond; 8. snit; 9. vleugel; 10. Russische heer ser; 11wegverloop; 12. trans; 13. on duidelijk; 14. smeersel. KRUISWOORDRAADSEL -karwats- e-boete-s vete-leuk al-dia-ri -ene-sla- agaeng -are-wei- en-ino-us stek-ramp p-geest-a -bolster- Na enige tijd geraakte heer Ollie in een verwilderde weide vol hoog op geschoten gras. De halmen sneden hem in de gevoelige voetzolen en al gauw stond het schreien hem nader dan het lachen. Bij een zwaar bemoste boom hield hij halt en hij keek radeloos om zich heen. Doch toen klaarde hij op. „Ge lukkig!" mompelde hij. „Daar komt iemand aan. Eindelijk een levend wezen in deze verwaarloosde natuur. Maar het is geen heer, zo te zien..." Zijn blijdschap zakte een beetje, want er was iets in deze vreemdeling, Drie weken lang hebben ze keihard ge werkt. „Dankzij het Noorderlicht kon den we elke keer dat we op de plaats van bestemming aankwamen, onmid dellijk aan de slag. Na die periode was het biologische ritme van elk van ons echter volkomen van slag." Dr. Herman Hummel, onderzoeker bij het Centrum voor Estuariene en Ma riene Oecologie (CEMO) van het Ne derlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek (NIOO) in Yerseke, is net een paar weken terug van een intensie ve boottocht over de noordelijke kust wateren van Rusland. „De tocht voerde ons van de bij de poolcirkel gelegen Kandalaksja Baai, zo'n tweehonderd kilometer onder Moermansk, via de Witte Zee en de Ba- rentszzee tot onder Nova Zembla en weer terug een reis van ruim drie duizend kilometer." De tocht met het Russische onderzoeksschip 'Professor Vladimir Kusnetsov' in de maanden ju ni en juli vormde het begin van een driejarig internationaal onderzoek naar de biodiversiteit van zeebodemdieren (wormen, schelpdieren, kreeftachti- de gevangen mossels en nonnetjes zul len bij het CEMO in Yerseke binnen kort drie Russische studenten de con ditie van beide schelpdieren uit de ver schillende vindplaatsen gaan bepalen. Daarnaast zal ook gekeken worden naar het interen op de gehaltes aan glycogeen (zetmeel) en vet. Om de invloed van het zeemilieu op de beide schelpdieren goed te kunnen on derzoeken, is het noodzakelijk om te weten of de dieren op de verschillende vindplaatsen tot hetzelfde ras behoren. „Door dat onderzoek komen we ook te weten hoe verwant de Russische schelpdieren aan de Nederlandse en Franse zijn." Samenwerken met Russische onder zoekers is niet eenvoudig, zegt Hum mel. „Nog steeds is de hiërarchische structuur binnen de Russische weten schap dezelfde als in de dagen van het communisme. Dat werkt verlammend op nieuw, origineel talent. Dat talent is er wel degelijk, maar krijgt nog nauwe lijks de kans om zijn ideeën naar voren te brengen. Het is één van onze taken om jonge Russische onderzoekers daartoe aan te zetten." dat hem beklemde. „Maar komaan", hernam hij tot zichzelf. „Waarschijn lijk is het een eenvoudige landman, die na zware arbeid huiswaarts keert. En ook in de minderbedeelden huist soms een vriendelijk gemoed. Dat zei mijn goede vader altijd - en daar houd ik mij aan." Zo prevelend trad heer Bommel uit de schaduwen te voorschijn en wenste op een aangename toon een goede middag. „Kun je me ook zeggen, waar ik ben? voegde hij er vragend aan toe. „Ik schijn een beetje verdwaald te zijn, als je begrijpt wat ik bedoel..." De vreemdeling bleef staan alsof hij door de bliksem getroffen was. Hij staarde heer Ollie met uitpuilende ogen aan - en inplaats van beleefd te antwoorden stiet hij vreemde klan ken uit. „Grr ka kwa!" riep hij. Daarop wend de hij zich om en rende weg. „Heb je ooit", sprak heer Bommel onthutst. „Ik ben nu wel een heer van stand, maar bij ons in de buurt schrikt men daar toch niet zo van? En nu weet ik nog niet waar ik ben..." naast zullen mossels en nonnetjes van de verschillende vindplaatsen op labo ratoria in de diverse deelnemende lan den op een groot aantal 'stress-indica toren' worden onderzocht. „Deze indicatoren geven ons een beeld van hun leefomstandigheden - als de beschikbaarheid van voedsel, de tem peratuur van het zeewater of de ver ontreiniging van hun milieu - en van de manier waarop ze zich daaraan hebben aangepast." De leefomstandig heden voor mossel en nonnetje zijn in de arctische kustwateren van Rusland verre van eenvoudig. „De Witte Zee ligt de helft van het jaar onder het poolijs, bij Nova Zembla is de zee bijna tien maanden per jaar dicht. Mossels en nonnetjes voeden zich met eencellige algen en die bloei en voornamelijk als de zee open is. Dat is dus maar een betrekkelijk korte pe riode. Hoe komen ze de tijd door waar in de zeeën dichtgevroren zijn?" Met het verzamelde materiaal willen de onderzoekers ook nagaan in hoe verre beide schelpdieren zich aan de vervuiling van de Russische kustwate ren hebben aangepast. Voor het onderzoek naar stress onder gen) in deze kustwateren en naar het aanpassingsvermogen van twee schelpdieren, de mossel en het nonne tje, aan de verschillende levensom standigheden. Tijdens de tocht met het Russische schip hebben de onderzoekers zee bodemmonsters genomen in de Kandalaksja Baai, de Dwina Baai, de Mezen Baai, de Pechora Baai en de Khaypudyr Baai. Deze laatste twee baaien bevinden zich tussen het vaste land en Nova Zembla. De in de diverse baaien gevangen dieren zullen voor het biodiversiteits-onderzoek op aantal en soort worden geïnventariseerd. Daar- Het onderzoeksschip 'Professor Vladimir Kusnetsov'.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12