Programma Monumentendag 3DAG 7 SEPTEMBER 1995 k-Hurgronjehuis, Rapenburg 61 in Leiden, is een fraai voorbeeld van achttiende-eeuw en interieurkunst. De voorgevel dateert uit 1701Het interieur werd grotendels vorm- 1764. De grote voorzaal op de begane grond heeft een schitterende schoorsteenpar- jerd in rococostijl, een rijke variatie op de barok. Het 'witje', een schildering die een wwerk lijkt te zijn, boven de schoorsteen werd in 1937 geschilderd door jonkvrouw M. Snouck Hurgronje, een beroemd hoogleraar Arabisch aan de Leidse universiteit, was de woner van het pand. Momenteel is het pand in gebruik door het Leids universiteits- foto pr 1.51 1 motto 'Monumenten Mensenwerk' worden iwen opengesteld, waarvan een groot aantal het jaar niet of nauwelijks te bezoeken boekje met een wandelroute en uitgebreide igop de verschillende monumenten is gra- gbaar bij de VW, het Stadhuis, het Stads- de openbare bibliotheek. In dit boekje mensen 'achter' de monumenten (de ar- S, opdrachtgevers en de diverse ambachts- «ciale aandacht. ijzonder is de openstelling van de Kerk- kamer van de Pieterskerk aan het Pieters- Het pas gerestaureerde beschilderde pla- goudleerbehang, de grote hoeveelheden len het fraaie houtsnijwerk geven een in- kend beeld van 17e en 18e eeuwse vak- idere bijzondere gebouwen van deze Open etal ntendag in Leiden zijn het Trianon Theater reestraat 31 en de tuinzalen van Nieuw- Hooigracht 39. stadhuis, Breestraat 94, zijn bodemschat- Leidse binnenstad te bewonderen, die tij- Citr [ravingen in 1994 en 1995 zijn aangetrof- ins geven wethouders en raadsleden uitleg >aar gebouw. Irijfsverzamelgebouw 'V/Drukkerijmuseum, Middelstegracht 87 en iden aan de Breestraat 119 en Rapenburg lonstreren ambachtslieden hun vaardighe- begraafplaats Groenesteeg onthult burge- 'Goekoopom 11.30 uur een kunstwerk. In ran de begraafplaats is een tentoonstelling raven van Groenesteeg en hun geschiede- t Brouchovenhofje aan de Papengracht 16, |nbachts-en Baljuwhuis, Voorstraat 12-14, traal informatiepunt gevestigd. Hier kan r informatie over de activiteiten en de Routebeschrijvingen worden verkregen. Ook fde gratis toegangsbewijzen voor het klooster n de voormalige zilverfabriek (nu Mexx) af i Monumentendag in Voorschoten heeft Ina 'Kerken en klooster'. In de Dorpskerk aan mplein 2, de H. Laurentiuskerk, hetZitman- i de Laan van Langenhorst 1 en de gerefor- :rk aan de Schoolstraat 2 zijn tentoonstel- IjfDaarnaast heeft in de Dorpskerk en de gere ilde kerk respectievelijk van 10.45-11.15 uur 15-12.15 uur een optreden van het klarinet- tmble Lignum onder leiding van Nico i hand van een boekje kan van 14-17 uur hdeling door het park van klooster Bijdorp, pek Veurseweg 3, worden gemaakt, tevens is gelijk om deel te nemen aan een rondleiding lOude Zaal en de Kapel van het klooster Al- egang met een gratis toegangsbewijs. voormalige zilverfabriek (nu Mexx) aan de »eg 219 worden om 10, 11 en 12 uur steeds eidingen voor maximaal 20 personen gehou- leen toegang met een gratis toegangsbewijs. Ier zijn de volgende monumenten geopend: jij Oud Woelwijck aan de Essenlaan 5, Huize g aan de Leidseweg 557, de Knipmolen i wegen, de beeldentuin van de openbare en Woelwijck aan de Woelwijcklaan 11 fe rondwandelingen door de Voorstraat onder dige leiding bieden de mogelijkheid om dit olie beschermde dorpsgezicht te bekijken, en 14 uur vertrek bij Ambachts- en Baljuw- jenslotte zijn er verschillende wandel- en (ites uitgezet met als thema's monumenten, lof boerderijen. In Wassenaar is een wandel- en fiets route uitgezet, die langs de monu menten voert. De monumenten zijn van 10-16 uur geopend In raadhuis 'De Paauw', Raadhuis laan 22, worden van 11-12 uur een lezing over de tuinarchitectuur van het park 'De Paauw', een balletpre- sentatie en een lézing over de ge schiedenis van 'De Paauw' gehouden. Muziek door klassiek gitarist Ludwig Rondón. In de opengestelde kerken worden verschillende activiteiten ontplooid In de Dorpskerk aan het Plein 3 zijn vanaf 13.30 uur rondleidingen, ten toonstellingen en muzikale presenta ties. Om 12, 14en 15.30 uur zijn in de rk kerk St. Willibrordus aan de Kerkstraat 77 rondleidingen. Ook worden in de Goede Herderkerk rond leidingen gehouden. Bij korenmolen 'Windlust' staan tussen 12 en 13 uur jazzmuziek en een tentoonstelling op het program ma. In boerderij 'Kerkewoning', Ker- kehout 103, worden rondleidingen gehouden. Het bunkercomplex in de wijk Rijksdorp, ingang Van der Doeslaan 3, is op 9 en 10 september open Dit complex van ongeveer 25 bunkers van verschillend formaat is nog niet eerder voor het publiek opengesteld, omdat het in gebruik was bij de lucht macht In de bunkers wordt recent werk vertoond van de Wassenaarse kunstenaar Bas van der Poll Verder zijn Gang 9/10 en de Was senaarse Oudheidkamer te bezichti- het Snouck Hurgronjehuis aan het Rapenburg 61 en het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 worden rondleidingen gegeven. In de Marekerk aan de Lan ge Mare 50 zullen verschillende organisten het orgel bespelen En in de vrijmetselaarsloge La Vertu aan de Steenschuur 4-6 en het Academiegebouw wor den tentoonstellingen gehouden. Verder zijn de volgende gebouwen te bezichtigen: de Kroonvilla aan de Stationsweg 25, Molen de Valk aan de 2e Binnenvestgracht, de Stevenshofmolen aan het fietspad rond de Stevenshof, de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest 43, de Harteburgkerk aan de Haarlemmerstraat 110, hoek Lange Mare, de Waag aan de Aalmarkt 21, de Petruskerk aan de Lammenschansweg tussen 40 en 42, Bibliotheca Thysiana aan het Rapenburg 25 en het Bonaventu- racollege aan de Burggravenlaan 2. Verschillende activiteiten omlijsten de Open Mo numentendag in Leiden Aanstaande vrijdag om 20 uur wordt in De Lakenhal een lezing door prof. dr. A.J.J. Mekking over behoud en hergebruik van ker kelijke monumenten gehouden. Op de dag zelf kun nen bezoekers van de Open Monumentendag gratis gebruikmaken van twee motorsloepen, die door de Leidse grachten varen. De sloepen varen elk half uur en men kan opstappen bij de Waaghoofdbrug en bij het Academiegebouw aan het Rapenburg. Daarnaast zijn het Rapenburgen het Pieterskerkhof autovrij. Tenslotte vertellen in verschillende monumenten le den van de Vertelkring Leiden verhalen geïnspireerd door de geopende monumenten. Het programma van de Vertelkring is verkrijgbaar bij de geopende panden. In de Historische haven aan het Kort Galge water wordt het publiek middels een stand geïnfor meerd over 'varende' monumenten. De Petruskerk aan de Lammenschansweg in Leiden vormt een gaaf geheel met d 72 omliggende wo ningen. Het geheel verrees in 1935, ont worpen door de ar chitect AJ. Krophol ler. Zijn grondge dachte over vormge ving komt in de Pe truskerk goed tot uit drukking: vormen moeten voortvloeien uit het materiaal en de bouwconstructie en het doel van het gebouw onderstre pen. Dit heeft geleid tot een robuuste bui tenkant met zwaar vormgegeven details. archieffoto loek zuyderduin Dit jaar is gekozen voor het thema 'Kerken in Alke- made'. Zes kerken zijn van 9.00 tot 17.00 uur voor het publiek toegankelijk. In Oude Wetering zijn de gereformeerde kerk aan de Kerkstraat 49, de remonstrantse kerk aan de Kerkstraat 42 en de hervormde kerk aan de Kerk straat 11 te bezichtigen In deze kerken vinden ver schillende activiteiten plaats, bijvoorbeeld rondlei dingen, een tentoonstellingen orgelmuziek. Het mo numentale orgel in de rk kerk Onze Lieve Vrouwe Ge boorte aan de Pastoor van der Plaatstraat 17 in Rijp- wetering wordt van 12.30-13.00 uur en van 16.00- 16 30 uur bespeeld. In de rk kerk St. Bavo aan de Leidse weg 4 in Oud Ade worden rondleidingen door vrijwilligers gehouden Tenslotte bespelen in de h Hervormde kerk aan de Julianalaan 7 op Kaag drie organisten beurtelings het orgel. In een boekje, verkrijgbaar bij de deelnemende kerken en het gemeentehuis en de Openbare Biblio theek van Roelofarendsveen, iseen fietsroute langs de zes kerken opgenomen. Speciaal voor de fietsrou te wordt op 9 september een pontveer ingezet om fietsers over te zetten van Zevenhuizen naar Kaag !1U De Open Monumentendag in Alphen aan den Rijn heeft dit jaar als thema 'Monumenten in beweging' De monumentendag valt dit jaar samen met enkele andere activiteiten rond de opening van de Swaens- wijkbrug over de Oude Rijn en het feit dat 350 jaar geleden in Alphen de ondertrouw van Pieter Stuy- vesant plaatsvond. In de Adventskerk wordt de on dertrouw om 11.00 uur nagespeeld met ondermeer 100 figuranten waaronder het College van Burge meester en Wethouders. Op deze dag is een breed scala aan monumenten te bezichtigen De herenhuizen aan de Rijnkade 5 en 11, de grafkapel Baron de Smeth achter de Ad ventkerk, molen De Eendracht aan de Gouwsluisse- weg, molenviergang Aarlanderveen aan de Achter middenweg, de Kortsteekterweg en de Kerkvaartse- weg, de Vrouwgeestermolen, de wipmolen aan de Steekterweg 31, de Ned. hervormde kerk 'Ouds- hoornsekerk', de Bonifacius-kerk aan de Para dijslaan 6. de Adventkerk aan de Julianastraat 69. boerderij 'Middel-Stee' aan de Kortsteekterweg 44 en boerderij Gnephoek44. Twee historische sleepboten, waarop het publiek gratis mag aanmonsteren, varen tussen de Ouds- hoornse kerk en de Rijkkade heen en weer De gemeente Jacobswoude heeft vanaf Leimuiden via Rijnsaterwoude en Woubrugge naar Hoogmade een fietsroute uitgezet, die langs 44 monumenten, beeldbepalende panden en enkele historische plek ken gaat. De route is gedeeltelijk ook met de auto te volgen. Een aantal van deze monumenten is van 10.00 tot 15.00 uur open voor publiek. In Leimui den zijn dat de Ned. hervormde Kerk aan de Dorps straat 49 en de rk kerk St. Jan de Doper aan de Wil lem v.d. Veldeweg 22-24. In Rijnsaterwoude zijn de Ned. hervormde Kerk aan de Herenweg 26 en de 'Dekkermolen' aan de Herenweg 38 geopend, terwijl in Woubrugge de Ned. hervormde Kerk aan de Comriekade 6 te be zichtigen is. Een viertal molens in Hoogmade zijn open voor publiek: de 'Vlietmolen' aan de Vlietkade 1, de 'Grosmolen' aan de Doespolderweg 2, de 'Doesmo len' aan de Doespolderkade en de 'Hoogmadesche molen' aan het Noordeinde. Verder zijn in Hoogma de de boerderij/zomerhuis/stal aan de Doespolder weg en de Ned. hervormde Kerk aan de Vissersweg la te bezichtigen. In de Oude Kerk aan de Boulevard zijn verschillende activiteiten: naast rondleidingen en een expositie over de restauratie van de kerk, bespeelt tussen 11 en 12 uur beiaardier M van Kmjf het carillon. Vlak bij de Oude Kerk bevindt zich het Kerkhaventje met twee exposities. En even verder staat de Vuurbaak, waar men op 30 meter hoogte van het uitzicht kan genieten. In de Nieuwe Kerk is een foto-expositie en kan het Van den Heuvel-orgel worden bezichtigd. Onder leiding van de organist J. van Rijn kan het or gel worden bespeeld. Verder zijn het rustieke Andreashofje, de Schip- persdam, de Vredeskerk met het beroemde Batzor- gel en het gemeentehuis te bezichtigen. De grafkapel van de familie Theodorus Baron de Smeth, achter de Ad ventkerk in Alphen aan den Rijn, werd in 1773 gebouwd. Het gebouw tje toont een degelijke allure: een gestucadoord koepelgewelf en zes pilasters. Na het overlijden van bankier Theodorus de Smeth kwam de familie met de kerkmeesters overeen, dat er aan de kerk een grafkapel gebouwd mocht worden. De kapel zou altijd als begraafplaaats voor de familie De Smeth dienen, ook als de familie niet langer Heer van Alphen en Rietveld zou zijn. foto ben de bruyn In de Dorpskerk aan de Kerklaan bespeelt A. Vooys, in samenspel met een trompetist, J. van Rijn en P. Kuijt het orgel. Verder zorgt een kamerkoortje voor een muzikale opluistering en is een exposi tie van ansichtkaarten te bezichtigen In de rk kerk St. Johannes de Doper aan de Kerkstraat heeft onder meer een unieke expositie over vaandels van de kerk plaats. Verder is molen De Geregtigheid te bezichtigen. De hervormde Dorpskerk herbergt dit jaar, van 7 tot en met 9 september, een unieke klokkententoonstelling. Tijdens deze dagen wordt de tentoon stelling opgeluisterd met koorzang en orgelconcerten In de gereformeerde kerk aan de Julianalaan worden ver schillende activiteiten voor jong en oud gehouden In het kerkgebouw van de NPB, tegenover de gerefor meerde kerk, worden om 11 en 14 uur dia's over oud-Sassenheim ver toond en toegelicht. Ook is de Pan- cratiuskerk tegenover het voormalige raadhuisgeopend. In het Sikkens Schildersmuseum en in het voormalige raadhuis kunnen jong en oud kennismaken met de ge schiedenis van het schildersvak. Voor kinderen tussen de 7 en 11 jaar wordt er een speurtocht gehouden. Tenslotte is molen 'De Speelman' met een expositie over de restauratie van de molen te bezichtigen. Het Sikkens Schildersmuseum in Sassenheim herbergt een omvangrijke en rijkge schakeerde expositie over het schildersvak, historische behangsels en produkten van het 200 jaar oude merk Sikkens. Het museum is gevestigd in het voormalige ge meentehuis van Sassenheim. Dit pand is gebouwd in de jaren '20 volgens de archi tectuur van de Amsterdamsche School. De raadszaal is in de oorspronkelijke staat bewaard gebleven. foto henk bouwman Het klooster Bijdorp in Voorschoten heeft een lange geschiedenis. Al in de 16e eeuw was er op de plek van het huidige klooster aan de Veurseweg een boerenhofstede die later Bijdorp zou gaan heten. De hofstede was oorspronkelijk eigen dom van ridder Jacob Oem van Wijngaarden. De latere eigenaar, Farensbach, verkocht de hofstede in 1878 aan de con gregatie van de Heilige Catharina van Siena. Daarbij werd bedongen dat één kamer niet gewijzigd mocht worden. Deze kamer is ook nu nog in zijn oorspronkelijke staat te bezichtigen. Eind vorige eeuw is de bouw van het huidige klooster be gonnen. Opvallend is onder andere de neo-gotische kapel uit 1895. foto archieffoto wim dijkman De gemeentekamer van het Boerhaavehuis, waar al lerlei historische bodemvondsten zijn bijeenge bracht, kan worden bezocht. Vrijwilligers geven tus sen 10 en 16 uur uitleg over Boerhaave, het huis en de historische tuin. Tevens is slot Teylingen te be zichtigen. Een aantal molens is opengesteld Het gaat om de Zijllaan en Meijpoldermolen, de Kalkpoldermolen, en de Munnikkenmolen. In Lisse is een aantal kerken voor het publiek open gesteld. In de hervormde kerk op het Vierkant zijn rondleidingen. De Agathakerk kan vanuit de tuin van de pastorie eens van de andere kant bekeken wor den. In nieuwbouwwijk Poelpolder isde Nederland se hervormde Pauluskerk te bezichtigen En het or gel in de gereformeerde kerk vrijgemaakt aan de Prinsessestraat wordt door verschillende musici be speeld Daarnaast zijn de Mariakerk en de parochie van de hh Engelbewaarders geopend. Verder zijn Dever, de Zemelpoldermolen, het ou de station van Lisse en het tentoonstellingsterrein Keukenhof open voor publiek. De Witte Kerk in het dorpscentrum en de Hoog- eveense Molen aan de Leidsevaart zijn open voor bliek. In Oegstgeest zijn kasteel Endegeest aan de Ende- geesterstraatweg 5 en het Groene Kerkje aan de Haarlemmerstraatweg open voor publiek De Witwa- termolen in het Irispark zal bij voldoende wind draai- Een goed beginpunt van een bezoek aan de Rijns- burgse monumenten is het Museum Genootschap Oud Rijnsburg aan de Oude Vlietweg 6 Daar is on der meer een informatieboekje over de opengestelde monumenten te verkregen Tegenover het museum staat de Oude hervormde kerk. waar rondleidingen worden gegeven en bezoekers de toren kunnen be klimmen. In de Maranatha-kerk in de Hermansstraat zullen verschillende plaatselijke organisten het orgel bespelen In het Spinozahuisaan de Spinozalaan en in molen 'De hoop doet leven' aan de Oegstgeester- weg zijn deskundigen aanwezig om bezoekers toe lichting te geven. «IH'M*IJ I:IIIJIW«1I1»U Een viertal monumenten is geopend voor publiek: het Poldermuseum in Noorden, het Smederijmuse um aan het Zuideinde, de Hollandsche Leeuw in de Dorpsstraat en het Reghthuysaan het Reghthuys- plein. In het Reghthuys is een tentoonstelling van schilderijen en keramiek te bezichtigen. li'Wil-lïï'IH De zilverfabriek oorspronkelijk genaamd 'De Koninklijke Nederlandse Gouden en Zilveren Werken' in Voorschoten werd in 1858 op het landgoed Berbice gebouwd. Eigenaar J.M. van Kempen verhuisde in die tijd zijn fabriek van Utrecht naar Voorschoten, onder andere omdat hij veel klanten in de omgeving van Den Haag had. Nadat het bedrijf in Voorschoten de aktiviteiten beëeindigde werd het pand in 1986 door kledingfirma Mexx aangekocht. Deze verbouwde het pand, waar door achter de gevel van de zilverfabriek een modern gebouw naar het ontwerp van een Amerikaanse architect verrees. Een bijzonder detail van het geheel is het toegangshek in Jugendstil. foto henk bouwman De Grote- of St. Jeroenskerk aan de Voorstraat, het Noordwijkse centrale informatiepunt tijdens de Open Monumentendag, is het startpunt van rondlei dingen langs twee monumentale woonhuizen in en nabij de Voorstraat en het oude raadhuis aan de Voorstraat 42 De rondleidingen starten om 11, 12 en 14 uur. Andere activiteiten in de Grote- of St. Jeroenskerk zijn: vanaf 9.45 uur speelt een strijk kwartet. om 11.30, 13.30 en 15 uur worden rond leidingen in de kerk gegeven en een fototentoonstel ling laat het Noordwijk van toen en nu zien In Hofstede Restaurant Cleyburgh aan de Heren weg 225, oorspronkelijk een 17e eeuwse boerderij, kan een kopje koffie worden gedronken. Aan de overkant van de weg worden in het bollenbedrijf van de familie Hoogeveen, rondleidingen gegeven Te vens worden in de Kapel aan Zee aan de Hoofdstraat 96 en in de Bollenschuur aan de Voorstraat 42 rond leidingen gehouden Verder zijn de Vuurtoren aan de Koningin Wilhel- mina Boulevard, het Kruidenwinkeltje aan de Pické- straat 46. de Hogewegsemolen aan de Hogeweg. de rk Jeroenskerk aan de Van Limburg Stirumstraat 24 en de Museumboerderij aan het Jan Kroonsplein 4 te bezichtigen In Benthuizen is in de hervormde kerk onder meer een verkoop van tweedehands boeken, waarvan de opbrengst is bestemd voor het orgelfonds. In oud heidkamer 'Het Molenhuis' aan de Dorpsstraat 139 is een tentoonstelling met historisch materiaal over Benthuizen te bezichtigen en wordt in een 'winkel van Sinkel' ouderwets snoepgoed, kleine presentjes en dergelijke verkocht. Bij korenmolen 'De Haas' kan vers gemalen meel gekocht worden. In Hazerswoude-dorp zijn de hervormde kerk, rk kerk hh Engelbewaarders en korenmolen 'Nieuw Le ven' aan de Dorpsstraat 228 te bezichtigen. Ook bij de molenaar van korenmolen 'Nieuw Leven' kan vers gemalen meel gekocht worden. In de hervormde kerk in Koudekerk aan den Rijn worden de hele dag rondleidingen gegeven en wordt het orgel bespeeld In de oudheidkamer aan de Dorpsstraat 55a is een tentoonstelling ingericht over Koudekerk aan den Rijn in de jaren 1940-1945. Hier is ook een route- en informatieblad verkrijgbaar voor een historische wandeling in dit dorp. Tenslotte is poldermolen 'Rheynenburch' aan de Van Beethovenlaan 63b in Hazerswoude-Rijndijk open voor publiek.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11