Op de kinderkamer kun je slapen, spelen én studeren Consument Simpel speels design vliegt de lampenzaak uit fefllU» (y DINSDAG 5 SEPTEMBER 1995 REDACTIE SASKIASTOELINGA» 023-150265 THEA WAMELINK In de kinderkamer bestaat een harmonieuze driehoeksverhou ding tussen slapen, spelen en studeren. Een kamer alleen om te slapen is het al niet meer sinds we warmte hebben in het hele huis. Hooguit geldt dat nog voor de babykamer. Maar zodra de baby peuter is geworden, zal het kind er dikwijls ook spelen. Is de tienerleeftijd bereikt dan komt er nog studeren bij. In de praktijk blijkt het niet altijd no dig tussen babyfase en tiener periode compleet van interieur te wisselen. Er zijn speciale 'meegroeikamers', waarvan on derdelen van commode of kin derbedje later weer in een an dere functie kunnen worden toegepast. Het gezin is kleiner geworden en de doorsnee behuizing gro ter. Het kind van deze tijd heeft dan ook meestal een eigen ka mer. Het krijgt dikwijls inspraak bij de inrichtingervan. Behalve als het om de babykamer gaat natuurlijk. Dan is de smaak van de ouders doorslaggevend. De traditie 'rose voor meisjes en blauw voor jongens' heeft in middels wel het veld geruimd voor sprekende kleuren, soms gecombineerd met drukke pa tronen. Het aanbod in kinderkamer meubelen is groot en zeer di vers. Antiek grenen maakt furo re. In naturel uitvoeringen of gebeitst in kleuren als oud blauw, groen, geel en steen rood. Bij babykamers zien we ook steeds meer rijkelijk versier de meubeltjes, waarvoor dikwijls motieven uit oude cul turen worden gebruikt. Blank beuken, echt hout of een kunst stof nabootsing en dikwijls toe gepast in combinatie met wit of in kleur gelakte delen, is een duidelijke trend voor tienerka mers. De speelfunctie telt stevig mee bij het inrichten van een kinder kamer. Daardoor is het speel- bed er gekomen. Een hoogsla per, die het kind niet alleen via een laddertje, maar zelfs langs een glijbaan kan verlaten. Het bed zelf kan voorzien zijn van allerlei speelattributen, zoals gekleurde ballen op de vier bed posten of uitgesneden figuren. Zo'n hoog bed is niet alleen de droomwens van veel kinderen, maar biedt bovendien ruimtelij ke voordelen. Eronder is plaats om te spelen en/of speelgoed op te bergen. Als het kind huis werk krijgt kan hier een bureau tje of werkblad worden aange bracht. Dan blijft de vloer weer vrij voor speelse bezigheden. Veiligheid is bij dit type bedden uiteraard van het grootste be lang. Het kind mag er niet on verhoeds uit kunnen vallen en de ladder naar boven moet sta vast garantie bieden. Aan die veiligheid wordt momenteel ook op Europees niveau alle aandacht geschonken. Tieners zijn dikwijls al experts op het gebied van computers. Hebben vaak hun eigen pc. Het bureautje wordt dan ook steeds vaker vervangen door een mul tifunctionele computertafel, waaraan tevens huiswerk ge maakt kan worden. Omdat jon geren soms uren onafgebroken voor het beeldscherm zitten, is een verantwoorde bureaustoel zeker geen overbodige luxe. Er zijn speciaal op jeugdigen afge stemde stoelen met verstelbare zitting en rugleuning. De hoogslaper is voor de tiener kamer eveneens uitermate ge schikt. Wie niet in een compleet nieuwe inrichting wenst te in vesteren kan de bestaande kin derkamer uitbreiden met een extra kast. Tieners hebben meer spullen, meer kleren, meer as- secoires dan vroeger. Wordt de tienerkamer geheel nieuw inge richt dan kiest men dikwijls voor een kooibed met ruimte eronder voor dekens of dekbed, zodat het bed overdag als bank te gebruiken is. De keus in meubelen voor kin derkamers is weliswaar enorm Werk/computertafel met verstelbare bureaustoel in een tienerkamer met kooibed. groot, maar tot voor kort bleek een bepaalde groep consumen ten toch moeilijk tevreden te stellen: trendsetters en liefheb bers van design. Daaraan is in middels tegemoet gekomen. De bekende Nederlandse ontwer per Gerard van den Berg heeft voor een fabrikant van ldnder- kamermeubelen een babyka mer ontworpen. „Zelf heb ik vier kinderen en ik weet nog hoe moeilijk het indertijd was om een bedje en badje te vin den in een design dat me aan sprak. Toen mij gevraagd wérd een babykamer te ontwerpen, heb ik die gelegenheid met bei de handen aangegrepen. Ik kon me zo voorstellen dat mensen die mijn meubels kopen dezelf de problemen ondervinden. Bij het ontwerpen heb ik dan ook speciaal aan hen gedacht." „Een kinderkamer mag best be haaglijkheid uitstralen, een beetje knus zijn, zolang dat maar niet ontaardt in tuttigheid. Daarom heb ik gekozen voor een simpel basismeubel. Zowel geschikt voor een sobere inrich ting als voor een knusser interi eur. Zelf kan men de kamer met stoffering en accessoires naar eigen smaak verder aankleden." DESIRéE VAN OOYIK Verlichting staat al een jaar ex tra in de belangstelling. De trend is dat de lamp wordt uit gekleed. Soms tot een peertje aan een draad. De grap zit dan in de draad die alle kanten uit kan kronkelen. De nieuwste lampen ogen lichtvoetig, heb ben een ingebouwde knipoog in vormgeving en zijn voorzien van knusse rondingen. Designlampen zijn gewild. Ze zijn ontdekt als brengers van warmte en speelsheid in het in terieur. Ontwerpers en vormge vers bedenken steeds meer mo dieuze, flexibele vormen. Con sumenten laten zich graag de weg wijzen. Zodra op de glossy pagina's van een woontijd- schrift een exemplaar ver schijnt, gaan consumenten op jacht en wordt zo'n simpel lampje snel tot trend. „Nergens ter wereld is de inte resse voor designlampen zo groot als in Nederland", consta teert Stephan Lenberg van Ikea Nederland. Het woonwarenhuis staat bekend om zijn trendy verlichting voor lage prijzen. Z'n lampekappen zijn vaak gemaakt van papier of andere makkelijk op de lampevoet te verwisselen materialen. „Nieuw komend seizoen en dé grote trend worden mat meta len lampen met eveneens matte mondgeblazen glaskappen in kleur, meest pasteltinten. On danks de idee van beweging ogen de lampen vrij strak. Favo riet worden de tafel- en staande modellen in dit genre", voor spelt Lenberg. Nieuw in vorm geving en belijning zijn ook de jongste armaturen van hout, vaak berken, gecombineerd met mat metaal. „De invalshoek in deze sector is telkens onver wacht en verrassend, zoals bij voorbeeld bij staande lampen waar een uiterst dunne poot wordt gecombineerd met gewo ne kap." Topper zijn en blijven de halo geen spankabels; naakte draden met strakke lampjes, haast zon der armatuur. Maar er duiken nü wel gekleurde glazen kapjes op, die de spankabels plots een haast frivool aanzien geven. Op vallend in de nieuwe lampen- collectie van Ikea is verder het hoge gehalte natuurlijke materi alen in dito kleuren. Lampekap- z z 3 4 5 9 3 9 7 7 7 9 9 3 7 9 7 4 9 2 3 9 6 3 7 1 10 10 10 9 3 9 7 4 9 3 8 8 7 3 10 9 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. pogen; 2. bouwer; 3. bijna; 4 droefheid; 5. ontrouw; 6. or geldraaier; 7. weelde; 8. Turkse waterpijp. WOORDZOEKER pen zijn er komend seizoen on der meer in simpel bruin pa pier, naturel linnen, katoen en kokos. Glas „Glas is de grote trend", signa leert Saskia Claasen, inkoopster HEINZ bij designcentrum Van Til Inte rieur in Alkmaar. „Mat alumini um en glas in uitgesproken kleuren zetten in combinatie de toon. Nieuw zijn verder de lichtvoetige, haast humoristi sche ontwerpen." Ook bij Van Til blijft halogeen- verlichting in de belangstelling. „Mat aluminium verdringt daarbij het bekende zwart in ar maturen. Gevat in smalle, een voudige ontwerpen stelen de sprankelende lichtjes anno 1995 de show. Naast de strenge, rechte vormen duikt ook de golfbeweging op in lange dunne stangen. Daarbij blijft overigens de strakke designbelijning ge handhaafd. Functioneel Lampen moeten vooral functio neel zijn. Met verlichting kan el ke sfeer worden beïnvloed, evenals optisch de afmetingen van de kamer. Door de wanden aan te lichten en geen donkere hoeken te laten vallen lijkt een ruimte groter. Een dimmer geeft vervolgens de mogelijkheid de hoeveelheid licht aan te passen. Handig, omdat elk tijdstip en el ke bezigheid een ander soort verlichting vereisen. Zo kan de lamp boven de eettafel gedimd het vroege ontbijt of een intiem dineetje sfeervol beschijnen. Wordt aan dezelfde tafel ge knutseld, gelezen of gewerkt dan is een heldere lichtbron wel zo prettig. Het is verstandig om voor de aanschaf van lampen te bekij ken op welke punten een be paald soort licht moet komen. Naast de leesplek hoort een ge richte bundel licht. Boven de ta fel, waaraan niet alleen gegeten wordt, maar ook gespeeld ge werkt en gelezen is het fijn als de lamp niet alleen gedimd kan woiden maar ook in hoogte ver stelbaar is, zodat voor gericht of gespreid licht kan worden geko zen. Een warm gekleurd peertje in een sfeerlicht geeft vervol gens een dito uitstraling. Schil derijen of andere objecten springen eruit door een gericht halogeenspotje. Gezellig en intiemer wordt de sfeer met een zacht gekleurde tl-lamp achter een gordijnkoof. Praktisch èn gezellig is het om de televisie met wat zacht licht te omringen. Daardoor raken de ogen minder vermoeid en de kamer oogt gezelliger. Wie aan deze adviezen niet ge noeg heeft, kan naar een bin nenhuisarchitect. Een verlich tingsplan kost dan gemiddeld tussen de drie- en vierhonderd gulden. TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Heer Bommel was vreselijk ongerust. Hij zat nog steeds in de stoel, die er niet was - en lange vormloze ne velslierten trokken langs hem heen. Ook was er een vaag geluid, als het loeien van een storm in de verte; maar er was niets waar hij een hou vast aan had. Doch langzamerhand veranderde het uitzicht. De mist verdichte zich, het geloei stierf weg en plotseling brak de zon door. „Wat eigenaardig!" prevelde heer 01- lie. „Ik weet toch zeker, dat het daar net nog avond was!" Hij richtte zich op en keek onderzoe kend om zich heen. Tot zijn verba zing bemerkte hij, dat hij op een wortel aan de voet van een ruwe boom zat. Het laboratorium was ner gens te zien en ook van Rom meldam, dat in de verte zichtbaar moest zijn, was niets te bespeuren. „Vreemd!" hernam heer Bommel be klemd. „Ik moet even in slaap geval len zijn. Maar waar ben ik?" Dat was een heel begrijpelijke vraag. Maar hij was moeilijk te beantwoor den. Zelfs door een vooraanstaand geleerde als professor Sickbock. Deze was er in geslaagd om de achter waartse richting van zijn klok stop te zetten. Na enig gepruts in het inwen dige klonk er een korte tik en daarop begonnen de wijzers zeer langzaam vooruit te lopen, zoals bij een nor maal uurwerk. „Juist", prevelde de hooggeleerde. „Op dit moment heeft het levensrit me van de heer Bommel zich weer aan de omgeving aangepast. Maar er doet zich een ernstige moeilijkheid voor. Ik weet niet waar hij is." H T W door Hans van Es Onze regio ontsnapte maandag aan een actieve neerslagzone.» rende bij een diepe depressie bij Zuid-Zweden. Het bleef bij e losse regenbuien, waartussen de zon regelmatig te zien was. naar het noorden dreven zware, aaneengeklonterde buien hetjv( binnen. In Friesland en Groningen werd 10-20 mm afgetapt;ir€ meeste regen viel in Noord-Duitsland, plaatselijk meer dan 5,^ Ook vandaag blijft het weer wisselvallig. De opklaringen kunr,^ breder zijn dan gisteren; bovendien staat er minder wind uit hg westen met aanvoer van tamelijk zachte lucht. Vanuit het Engjj naai en de zuidelijke Noordzee kunnen wel af en toe een paar|e de kuststrook binnentrekken; mogelijk wordt er zelfs even eerg front gevormd, waarbij de buien in een lijn evenwijdig langs d p aaneenklitten. a Morgen overdag neemt de buiigheid tijdelijk af en bij zonnigeiQ den wordt het 19 a 20 graden. Inmiddels wordt Iris, een voornc tropische orkaan, in de westelijke circulatie op de oceaan mej/\ voerd. Ze heeft haar tropische status weliswaar verloren, maain zoveel warme en vochtige, tropische lucht mee, dat de energiiy aangeleverd voor de vorming van een stormdepressie, woensdjn dag met kern vlak ten zuidwesten van Ierland. j- De eerste herfststorm van het seizoen in West-Europese wateijh een zware jongen te gaan worden. De prognose-kaarten gevenjy» luchtdrukval aan tot 963 millibar in de kern. Het meest rauwep wordt boven de Golf van Biscaje verwacht met mogelijk zeer zff storm, 11 Beaufort. e Ook ons land raakt in de ban van dit omvangrijke lagedrukgebj/s Morgenavond nemen zuidoostenwind en bewolking toe, waarrj|j enige tijd flink kan gaan regenen. Donderdag wordt een bungay met aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige zuidwestenwip in het weekeinde zitten de buiengebieden steeds dicht in de ijs Het kwik blijft gehandhaafd op een gematig niveau van ongevU graden. i De Bovenwindse Eilanden (onder meer St.Maarten) ondergaah daag het aanstormende geweld van de cycloon Luis. De orkaa s zwaarste van dit seizoen en bereikt een gemiddelde!!) windsnk van 225 kilometer per uur. Berekende positie vanmiddag: 17)j 61.7 W. Verwacht wordt dat deze 'catagory 4 hurricane' - de (ji na hevigste op de Saffir/Simpson schaal - verder in westelijkejv door de Caraibische zee zal trekken. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: In het noorden af en toe zon en een kans op een bui. In het zuiden bewolkt en perioden met regen. Middagtemperatuur tus sen 16 en 19 graden. Zweden: Overwegend veel bewol king en vooral in het mid den en noorden af en toe regen. Middagtempera tuur rond 17 graden. Denemarken: Wisselend bewolkt en vooral morgen enkele bui en. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Schotland veel bewol king en perioden met re gen. Elders af en toe zon en kans op een bui. Mid dagtemperatuur van 14 graden in west-Schotland tot 19 in En geland. België en Luxemburg: Af en toe zon en kans op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. In de loop van morgen van het zuiden uit toenemende kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur circa 20 graden. Portugal: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd re gen. Morgen in het noorden mogelijk veel neerslag en aan zee veel wind. In zuid-Portugal overwegend droog en zon nige perioden. Middagtemperatuur van 20 graden bij Porto tot 25 graden in het zuiden. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur circa 25 graden. Spanje: Tamelijk wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen. Morgen in Galicie moge lijk veel neerslag en veel wind. Aan de Costa's in het oosten en zuiden vrij zon nig, maar vandaag in het noordoosten nog kans op een stevige regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 20 graden in het noordwesten tot 30 gra den plaatselijk in het oosten en zuiden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: droog en perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 24 gra- Tunesië: Perioden met zon, in het noorden meer bewolking en kans op een stevige regen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 33 graden, morgen in het noorden wat minder warm. Zuid-Frankrijk: Eerst droog en zonnige perioden, maar in de loop van vandaag en ook'morgen veranderlijk bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur on geveer 22 graden, langs de kusten van de Middellandse Zee iets hoger. Mallorca en Ibiza: Vandaag kans op enkele, mogelijk zware regen- en onweersbuien. Morgen perio den met zon en droog. Middagtempera tuur circa 26 graden Italië: Eerst vrij zonnig, maar vanaf vanmiddag meer bewolking en enkele, soms zware regen^ of onweersbuien. Middagtempe ratuur uiteenlopend van 22 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Mor gen op veel plaatsen lagere temperatu- Corsica en Sardinië: Vandaag eerst zon, later op de dag en ook morgen enkele, mogelijk zware re gen- en onweersbuien. In de loop van morgen weer opklaringen. Middagtem peratuur vandaag circa 27 graden, mor gen enkele graden lager. Malta: Perioden met zon, ook nu en dan wol kenvelden en een kleine kans op een re gen- of onweersbui. Maximumtempera tuur ongeveer 30 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag overwegend zonnig. In de loop van morgen in het westen en noorden meer bewolking en kans op enkele re gen- of onweersbuien. Middagtempera tuur circa 30 graden. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon. Middagtemperatuur van 27 graden op de Dardanellen tot 34 aan de Turkse zuidkust. Duitsland: Vandaag wolkenvelden en vooral in het noorden nog af en toe regen. Morgen af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur oplopend naar ongeveer 20 graden. Zwitserland: Vandaag perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen voorna melijk aan de zuidflank van het Alpen massief meer bewolking en kans op en kele regen- of onweersbuien. Middag temperatuur ongeveer 19 graden. Oostenrijk: Af en toe zon en op de meeste droog. Morgen voornamelijk zuidflank van de Alpen meer t en kans op een regen- of on Middagtemperatuur ongeveer Polen: Overwegend veel bewolking regen- en onweersbuien, ma; zuidwesten uit geleidelijk droo toe zon. Middagtemperatui naar ongeveer 20 graden. Tsjechië en Slowakije: Vanochtend in Slowakije moj regen of onweer. Verder geleid zon en op de meeste plaats Middagtemperatuur oplopend veer 22 graden. Hongarije: Perioden met zon en droog. N ter op de dag vooral in het zu op een regen- of onweersbu temperatuur oplopend naar on WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.59 Zonondë Maan op 18.34 Maanonj Waterstand IJmuiden Katwijl Hoog 01.35» 14.15 01.08 Laag 10.15» 22.04 23.56 Weerrapporten 04 september 20 Amsterdam half bew. De Bilt licht bew Deelen licht bew Eindhoven half bew. Den Helder regenbui Rotterdam licht bew Twente regenbui Vlissingen onbew Maastricht zwaar bew. Aberdeen regen Athene licht bew. Barcelona onweer Berlijn regen Bordeaux half bew. Brussel half bew Cyprus onbew. Dublin regenbui Frankfurt zwaar bew Geneve licht bew Helsinki zwaar bew Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta licht bew. onbew. half bew licht bew. regenbui half bew Praag licht bew Rome licht bew Split half bew. Stockholm regenbui Warschau regen Wenen licht bew. Zurich half bew Bangkok half bew. Buenos Aires half bew Casablanca half bew Johannesburg onbew Los Angeles onbew New Orleans licht bew New York onbew. Tel Aviv licht bew. Tokyo licht bew, licht be Vancouver regenbui ÏÏBP rpj 'v Een complete rage ontketende dit sobere ontwerpje van Henk Stallinga. FOTO CPD gl/U£> <0C/Z-Z/7~ /S /VAA&. C/Y££$£A &E&AAAV

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8