Hillary Clinton tikt China op de vingers reenpeace biedt Shell excuses aan Rabin opent 'Jeruzalem 3.000' zeer fel jn actie voor CAO Buitenland Nelson Mandela zou met weduwe Machel willen huwen mbtenaar voorziet rans-Duitse oorlog Werknemers bij VW 'Eerste proef op Mururoa wordt deze week gedaan' Procedureslag tekent eerste dag GIA-proces JDAG 5 SEPTEMBER 1995 CURSUS CAFÉBEDRIJF/295,- Binnenkort start de cursus Cafébedrijf o.a, in: Den Haag, Delft, Zoetermeer, Lelden, Alphén a/d Rijn, Gouda, Haarlem, Hoofddorp, Beverwijk, Amsterdam, Amstelveen. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lessen en kost in totaal 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 3 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hoby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Er is thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine etc. exploiteren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Stichting Horeca Onderwijs Postbus 1161, Breda® 076-710078 OOK CURSUS RESTAURANTBEDRIJF EN HORECA ONDERNEMERS VAARDIGHEDEN was indertijd een beetje natte-vin- erk. Een stapje te ver. We kunnen keihard bewijzen dat er in het olie- orm Brent Spar nog 5.500 ton olie De metingen die de milieu-organisa- reenpeace heeft gebruikt om de aan- jheid van giftige produkten in het orm van Shell vast te stellen, waren ist, zo geeft de organisatie nu toe. npeace heeft zich dan ook veront- ldigd bij Shell, eigenaar van de Brent De Brits-Nederlandse oliemaatschappij zag zich in juni, onder druk van Green peace, gedwongen af te zien van het plan het olieplatform in de Atlantische Oceaan te dumpen. De directeur van Greenpeace in Groot-Brittannië, Lord Melchett, heeft de excuses schriftelijk aangeboden aan Christopher Fay, de president-directeur van Shell UK. Volgens Greenpeace-woordvoerder Goossen, die de campagne tegen het dum pen van de Brent Spar leidde, is indertijd via het nemen van monsters bepaald hoe veel olie zich nog in het platform bevindt. „Aan de hand daarvan werd berekend wat het risico van vervuiling van het zeewater zou zijn als het platform werd gedumpt. Dat was een ruwe indicatie", aldus Goos sen. „Onze excuses spitsen zich toe op het feit dat we niet keihard kunnen bewijzen dat er nog 5.500 ton olie in het platform aanwezig is. Hoeveel er precies in zit, weet niemand. Daarvoor moeten we wachten tot de tanks worden opengemaakt." De Brent Spar ligt nu, in afwachting van ontmanteling op het vaste land, afge meerd in een fjord in Noorwegen. Vrienden van de Zuidafrikaanse president Nelson Mandela (77) verwachten dat hij spoedig zal hertrouwen. In dat verband wordt Graca Machel (50) ge noemd, de weduwe van de Mo- zambikaanse president Samora Machel die tien jaar geleden bij een vliegtuigongeluk omkwam. Ze is dik bevriend met Mandela sinds deze in 1990 uit de gevan genis werd vrijgelaten. Mandeia's advocaat drong onlangs aan op een snelle scheiding van zijn echtgenote Winnie. Het paar ging in april 1992 gescheiden Teven nadat mevrouw Mandela was veroor deeld wegens medeplichtigheid aan de ontvoering en mishan deling van zwarte kinderen in Soweto. Naar verluidt vindt Winnie dat Mandela kan leven met wie hij wil, maar weigert ze in te stemmen met een formele scheiding omdat dat haar poli tieks chade zou berokkenen. I anse vakbonden: acties in herfst is. De Franse regering moet in het najaar rekening houden jstakingen. Deze waarschuwing gaven vakbonden gisteren jnier Alain Juppé, die plannen ontvouwde om de ambtena- ialarissen volgend jaar te bevriezen en te snijden in de socia- [tgaven. De regering probeert openingen te vinden voor soci- aervormingen die meer banen moeten opleveren. Het Fran- [erkloosheidscijfer staat op 11,5 procent. Gisteren werd ook end dat het begrotingstekort is gegroeid tot 228 miljard franc Iniljard gulden). ijnwerkers Siberië dood na explosie (toilEen explosie die bedoeld was om een nieuwe steen- llaag in een mijn in Siberië bloot te leggen heeft gisteren de Veroorzaakt van een liftkooi waarmee 81 mijnwerkers in een jicht werden neergelaten. Zeker 15 mijnwerkers zijn daarbij het leven gekomen; de overige 66 zijn ongedeerd uit de icht gehaald. in-Fein-leider Adams teleurgesteld 1st* Sinn-Fein-leider Gerry Adams heeft zich gisteren na (twee uur durend gesprek in Belfast over de toekomst van jrd-Ierland met de Britse minister Patrick Mayhew, teleurge- H getoond. Mayhew had volgens Adams, wiens partij geldt je politieke arm van het ondergrondse Ierse Republikeinse £r (IRA), niet positief op zijn voorstellen gereageerd. Hij gaf Ier geen details. imils doden twee gijzelaars bmbo De opstandige Tamil-Tijgers in Sri Lanka hebben V bemanningsleden van een gekaapte veerboot gedood. In al houden de rebellen 147 opvarenden van de Iris Moana ge lid. Het afgelopen weekeinde werden aan boord drie kinde geboren. De Tamil-Tijgers bestormden de veerboot 29 au- iffa jr. wil in voetsporen vader joiT In een toespaak voor een juichende menigte heeft Ja- ;Hoffa gisteren in Detroit bekendgemaakt dat hij voorzitter jvorden van de vakbond Teamsters, een functie die ook zijn Ir ooit bekleedde. Hoffa's vader, Jimmy, verdween twintig geleden spoorloos. Sinds hij, in Detroit een restaurant verliet j nooit meer gevonden. erstromingen India eisen 40 levens belhiOnophoudelijke moessonregens sinds zaterdag heb- Idelen van New Delhi en honderden dorpen in vier noorde- Indiase deelstaten blank gezet. Ongeveer 40 mensen ver- iken of kwamen om het leven toen hun huizen onder het Irgeweld bezweken. In de deelstaten is het leger ingezet om pingen uit hun ondergelopen huizen te redden* of voedsel jrdelen. —anse generaal Jouhaud overleden Si Editiond Jouhaud, een van de vier generaals die in 1961 ■fen staatsgreep probeerden om Algerije tegen de wil van de jmalige president Charles de Gaulle in Franse handen te tien, is gisteren in Royan overleden. Hij werd 90 jaar. laud was de laatste van de opstandige Franse generaals die in leven was. den bij bomaanslag in Kashmir yjGAfLi Tenminste dertien mensen zijn gisteren om het leven P Imen toen een zwère autobom ontplofte in het centrum van agar, de zomerhoofdstad van de Indiase deelstaat Kashmir. j ens ooggetuigen zijn naast vijf soldaten tenminste acht bijgangers gedood. Ongeveer twintig mensen raakten ge- d. De separatistische guerrillagroepering Hezbollah Muja- ËS lin heeft de aanslag telefonisch opgeëist. il peter de vriesDe kern van Connolly's be- spondent toog is, dat de Europese een heidsmunt niet het makkelijke van een Europese en onschuldige betaalmiddel is kan leiden tot dat de politici er van maken. I spanningen binnen de Omdat de invoering gepaard tese Unie en uiteindelijk gaat met strenge eisen aan het ot oorlog tussen de grote financiëel beleid van de afzon- n, Frankrijk en Duitsland derlijke regeringen, leidt de Eu- p. Dat alarmerende beeld ropese integratie tot meer werk- ert Europees topambte- loosheid. Die kritiek is in het Bernard Connolly in zijn verleden overigens zelfs al eens Het rotte hart van Europa, van socialistische zijde geuit, nnenkort verschijnt. Connolly houdt het Europees nerkelijk aan het boek is Monetair Stelsel bovendien ver- de zwartgallige toon voor- antwoordelijk voor het verlies status van de schrijver. De- van miljoenen banen in Groot- lonnolly was jarenlang in Brittannië en herinnert aan de el als topambtenaar belast Duits-Franse weigering in 1992 le monetaire eenwording om het Britse pond te steunen 'Turopa. In die functie be- toen dat in een vrije val terecht hij vergaderingen van het kwam. Volgens de auteur ge- mzinnige en machtige tuigt dit alles van 'politieke de- itair Comité. De Europese cadentie die de democratische nissie, het dagelijks be- orde bedreigt'. Connolly ver van de EU, beslist binnen- klaart dat allemaal uit de )f Connolly zijn baan weer machtsstrijd tussen Frankrijk en krijgt na zijn studieverlof Duitsland die volgens hem ach- len jaar. De kans bestaat ter de monetaire unie schuil lij disciplinair wordt ge- gaat. Frankrijk wil via de ene omdat hij zich 'niet aan munt de overheersing van de 'els heeft gehouden' en uit Duitse mark breken, terwijl me vergaderingen klapt, Bonn de munt gebruikt om zijn gisteren een woordvoer- federalistische ideologie te dic- in de commissie. teren. Connolly voorspelt verder inolly's alarmerende ana- spanningen tussen de landen 'an de Europese eenheids- die wel mogen deelnemen aan is overigens verre van de eenheidsmunt en de zwak- Britse Conservatieven kere broeders die afhaken. Hoe ren al jaren dat het streven wel die redenering in Brussel als economische eenwording gesneden koek geldt, wordt ze ek desastreuse gevolgen extra kruidig door de voorspel- Maar tot nu toe ontbrak ling dat de spanningen zich ui- ïeuse oorlog nog aan hun tendelijk in een oorlog zouden iscenario's. kunnen ontladen Presidentsvrouw spreekt op VN-vrouwenconferentie „Er is maar een boodschap: mensenrechten zijn vrou wenrechten en rechten van de vrouw zijn rechten van de mens. Laat dat eens en voor altijd duidelijk zijn." Dit be nadrukte de Amerikaanse presidentsvrouw Hillary Rod ham Clinton vanmorgen in haar toespraak tot de gisteren geopende Vierde Wereldvrouwenconferentie van de Ver enigde Naties in Peking. Zonder het land met name te noemen tikte ze ook China stevig op de vingers. peking yvonne van der heijden correspondent Hillary Clinton hield een krach tig pleidooi voor de bescher ming van de mensenrechten in de wereld, de rechten van vrou wen daarbij inbegrepen zoals in 1993 op een VN-conferentie in Wenen is besloten. „Als baby's na de geboorte voedsel wordt ontzegd of worden verdronken simpelweg omdat het meisjes zijn, dan is dat schending van de mensenrechten", verklaarde zij in een verwijzing naar prak tijken die in een land als China, met zijn één-kind-beleid, voor komen. De Amerikaanse 'first lady' die dertien keer werd onderbro ken door luid applaus, noemde zonder landen bij naam aan te duiden, in totaal zeven voor beelden van schendingen van de mensenrechten waarvan speciaal vrouwen het slachtoffer zijn. Daaronder het verkopen van vrouwen en meisjes die ge dwongen worden als seksslaven te werken; het verbranden van bruiden omdat de bruidsschat te klein is (India); het verkrach ten van vrouwen, met name in oorlogssituaties, geweld in het gezin en de besnijdenis van vrouwen (islamitische landen). Buitenlandse waarnemers in China hebben reikhalzend uit gekeken naar de rede van me vrouw Clinton, wier bezoek aan de conferentie lange tijd onze ker is geweest in verband met de schendingen van de men senrechten in China. De vrijla ting van de Amerikaans-Chine- se activist Harry Wu twee we ken geleden maakte haar komst naar de Vrouwenconferentie mogelijk. Ze nam ook fel stel ling tegen de beperking van de vrijheid van meningsuiting. Op de Vrouwenconferentie zijn delegaties uit 178 landen bijeen die twee weken vergade ren over het Platform van Actie voor een verbetering van de po sitie van de vrouw. „Deze conferentie gaat over veel meer dan economie en po litiek. Wij praten hier over een fundamentele morele zaak." Hillary Rodham-Clinton (links) in gesprek met de echtgenote van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, mevrouw Boutros-Ghali. foto reuter winmcnamee Onmiddellijk na de openings toespraken van de conferentie kreeg gisteren de Pakistaanse premier Benazir Bhutto het woord. Ze hield een indrukwek kende speech, waarin ze hard van leer trok tegen het moslim fundamentalisme en pleitte voor het recht op opleiding en werk van alle vrouwen, ook en vooral in de moslimlanden. Terwijl gisteren de ceremonie na de overdonderende ope ningsplechtigheid al ruim een half uur bezig was, diende cle Zuidafrikaanse delegatie onder leiding van Winnie Mandela zich aan. De veiligheidsagenten dachten er niet aan om Winnie en haar gevolg binnen te laten. Viering is internationaal omstreden bonn peter van nuijsenburg correspondent Naar schatting 63.000 werkne mers van de Duitse automobiel gigant Volkswagen hebben gis teren enige uren het werk neer gelegd om hun eisen voor een nieuwe CAO kracht bij te zetten. Betogingen vonden plaats in Wolfsburg, Hannover, Kassei, Braunschweig, Emden en Salz- gitter. Vandaag zitten beide partijen opnieuw rond de tafel, maar de kansen op een akkoord worden zeer klein geacht. Veel haast is er overigens niet. De huidige CAO loopt pas in december af. De werknemers en hun vak bond, IG Metall, eisen onder meer een loonsverhoging van zes procent, handhaving van de vierdaagse werkweek (28,8 uur) en een werkgelegenheidsgaran- tie voor onbepaalde tijd voor de bijna 100.000 VW-werknemers. De concernleiding wil vooral flexibeler werktijden -de za terdag moet een normale werk dag worden en is bereid de werkgelegenheid twee jaar lang te garanderen als de werkne mers afzien van betaling voor overwerk. De looneis lijkt geen belangrijk strijdpunt te worden. Men gaat er van uit dat de par tijen het akkoord zullen overne men dat de metaalwerkgevers en IG Metall dit voorjaar sloten. Dat voorziet in een loonsverho ging van ongeveer 3,5 procent. Twee jaar geleden, op het dieptepunt van de economische recessie, sloten VW en IG Metall een opzienbarend akkoord. Om massale ontslagen te voorko men, voerde men de vierdaagse werkweek in. De werknemers zagen in ruil daarvoor af van loonsverhogingen. Nu de groot ste auto-producent van Duits land weer uit de rode cijfers is gekomen er werd het eerste halfjaar weer een winst van 113 miljoen mark geboekt willen de werknemers de buikriem weer een paar gaatjes laten vie- in de lagune van het atol Mururoa, waar het proefgebied ligt. Pas daar lukte het de Fran se marine hen tot stilstand te brengen. De vier activisten aan boord zijn aangehouden. Een delegatie Franse parle mentsleden bezoekt donderdag Deil Haag om het Franse besluit tot de nieuwe kernproeven te verduidelijken. De Fransen wor den op hoog ambtelijk niveau ontvangen op het ministerie van buitenlandse zaken. Ook zullen ze Nederlandse parle mentariërs ontmoeten. De eerste Franse kernproef zal deze week worden gehouden. Dat valt op te maken uit de woorden van het hoofd van de regionale regering van Frans Polynesië, Gaston Flosse. „President Chirac heeft ge vraagd of ik hem na de eerste proef wil ontmoeten. En ik reis tegen het eind van de week", al dus Flosse. Twee rubberboten van de milieubeweging Greenpace wa ren gisteren doorgedrongen tot correspondent Het met strenge veiligheids maatregelen omgeven proces tegen 13 vermeende leden van de fundamentalistische Alge rijnse terreurgroep GIA, is giste ren in Brussel met een procedu reslag en een reeks schorsingen begonnen. Volgens de advoca ten van de verdachten moet de rechter zichzelf onbevoegd ver klaren omdat het om een poli tiek proces gaat. De verdachten, onder wie de vermoedelijke GIA-leider in Europa, ontken nen dat ze schuldig zijn aan ter reurdaden. De dertien staan terecht op verdenking van bendevorming, valsheid in geschrifte, aanzet tot misdrijven en enkelen ook voor verboden wapenbezit. De Belgi sche justitie meent met hun ar restatie het belangrijkste West- europese netwerk te hebben opgerold van de Algerijnse fun damentalistische terreurbewe ging. De GIA is niet alleen ver antwoordelijk voor talloze aan slagen in Algerije, maar ook voor een vliegtuigkaping en bomexplosies in Frankrijk. Het door Israël als een niet-politieke ge beurtenis aangepre zen evenement 'Jeru zalem 3.000' is gister avond met een felle politieke toespraak begonnen. In een feestelijke zitting van het Israëlische parle ment besloot premier Rabin zijn rede met een uitspraak van Da vid Ben-Gurion uit 1949, toen een aantal ministeries van Tel Aviv naar Jeruzalem verhuisde: „De staat Israël heeft maar één hoofdstad en zal maar één hoofdstad hebben, het Eeuwige Jeruzalem. Zo was het drieduizend jaar gele den en zo zal het, naar wij geloven, eeu wig blijven". Hij voegde er aan toe: „Het verenigde Jeru zalem is het hart van het joodse volk en de hoofdstad van de staat Israël. Het vere nigde Jeruzalem is van ons. Eeuwig Jeru zalem!" De opening van de festiviteiten, die er aan herinneren dat zo'n 3.000 jaar gele den koning David Je ruzalem tot hoofdstad van zijn rijk maakte, werden officieel ge boycot door de Pales- tijnen en door de lan den van de-Europese Unie. Maar op de openingszitting lieten ook de uitgenodigde niet-Europese am bassadeurs het afwe ten. De EU-landen maakten vorige maand bekend dat ze niet zullen deelne men aan de evene menten, omdat het feest een te eenzijdig joods karakter zou dragen. Het ongeveer 5.000 jaar oude Jeru zalem is ruim 500 jaar in joodse handen geweest. Sinds honderd jaar is de meerderheid van de stadsbevolking joods. 'Jeruzalem 3.000' is zeven jaar geleden bedacht door de toen malige burgemeester, Teddy Koliek. Maar Koliek heeft de af gelopen week keer op keer ge zegd dat hij zich de viering an ders had voorgesteld. „Het heeft naar mijn smaak een te politie ke lading gekregen. Als het an ders was aangepakt, zou het voor meer mensen aanvaard baar zijn geweest." Jeruzalem-kenner Meron Benvenisti, ooit loco-burge- Palestijnse scholieren protesteerden gisteren in Oost-Jeruzalem. Hun protest gold een klein joods tentenkamp in het Arabische oosten van de stad. 'Laat ons in vrede leren', staat op het spandoek. meester onder Koliek, gaf giste ren voor de radio zijn visie op het evenement. Hij zei geen be zwaar te hebben tegen een feest, „maar wat mij dwars zit, is het vermengen van vuurwerk met een boodschap". Hij zei het eens te zijn met de Palestijnen en de Europeanen die menen dat 'Jeruzalem 3.000' een poli tiek getint evenement is gewor den. „Het is een feest van de joodse stam", zei Benvenisti. „Als Israëliërs of joden elders in de wereld het willen vieren, laat ze hun gang gaan. Maar ze kunnen niet van de rest van de mensheid verlangen dat die meedoet, want Jeruzalem heeft ook een betekenis voor ande ren. Je kunt de stad niet mono poliseren. Als het waar is dat we de wereld Jeruzalem hebben ge geven, dan behoort het niet al leen aan ons", zo zei hij. Benvenisti meent dat niet al leen de huidige burgemeester, Olmert, en zijn gemeentebe stuur blaam treft. „Het was van het begin af aan een hopeloze zaak. Zelfs onder Koliek was de idee Jeruzalem als hoofdstad te legitimeren. Wat ze proberen, is koning David en Jeruzalem als eerste hoofdstad van de Israë lieten 3.000 jaar later gebruiken foto reuter jim hollander als rechtvaardiging. Ik begrijp dat wel, maar je moet wel be denken dat het voor andere mensen met name de Pales tijnen en de Arabieren in het al gemeen geen bron van vreugde is." De Palestijnse onderhande laar Ziad Abu Ziad ventileerde gisteren zijn eigen politieke boodschap: „Jeruzalem 3.000 wil de boodschap verspreiden dat Jeruzalem een joodse stad is. Wij zijn daar tegen. Jeruza lem is nooit een joodse stad ge weest en zal dat ook nooit wor-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5